Agassi is oud maar niet versleten Jan komt terug, ineens bijt hij weer Ajax komt tegemoet aan Van der Vaart 19 feg ligt open voor oudste overlever in Australian Open Justine Henin op tijd hersteld Silvana Bauer ook in dubbel in tweede ronde Natuurijszege voor Ruud Borst Gunstige loting hockeyers Oranje Madrid kandidaat Spelen 2012 Tomba rotzooit met paspoort Regels Formule 1 later in werking Cooke wint "Peningsrit Down Under Remise voor Loek van Wely Plan: Samen op trainingskamp Trainer Roks wil niet wijken voor Korbach bij Sparta woensdag 22 januari 2003 pnrflertjan van Geen jIELBOURNE - Nu de verras sen langzaam maar zeker kernen op de Australian ton. rijst de vraag door wie shoe Andre Agassi te stoppen De enige constante tennis- gbij de mannen is de Ameri can, de oudste onder de over- fens in Melbourne. Sebastien lELBOURNE - De bovenmati- krachtsinspanning van jastine Henin tegen Lindsay Djvenport bleef gisteren zon- jergevolgen. De Belgische, af- •voerd met hevige kramp in bar dijbeen na de zege in de iarathonpartij over drie uur en fertien minuten, had in de faartfinale van de Australian Open weinig te stellen met Vir- pniuRuano Pascual: 6-2. 6-2. b mag morgen proberen Venus iiams af te stoppen. Henin klooft als ware sportvrouw in Er kansen, maar heeft de sta beken tegen. De enige keer Is: Henin van Venus won, was b Berlijn. Het was hun eerste Etmoeting. De volgende zes j^gen naar de Amerikaanse, 'Klusief het finaleduel op Wim- dat jaar. Zwakke pun- e 2ag Henin wel bij Venus. Jaar tweede service is minder, boet haar niet in haar spel la 's komen en dat betekent veel jcvallen, misschien zelfs ser- fee-volley spelen." 6t duel met Ruano Pascal had Eain goed verteerd na de ma- Uonsessie tegen Davenport. [Gelukkig duurde het vandaag ■ral korter", zei Henin. De na- van de partij tegen Da- hadden haar maandag de kant gehouden. Van de en de toernooi- mocht ze de baan niet op Urhaar dubbelpartij met Ele- saBovina tegen dezelfde Ruano Fiscual en Paola Suarez. Ze pocht zelf niet kort trainen en póserook niet toe in staat, als ze brkjkmocht zijn. GPD Grosjean was vanmorgen in precies twee uur kansloos: 6-3, 6-2,6-2. treft in de halve finale een andere dertiger, Wayne Ferreira De Zuid-Afrikaan was al lang afgeschreven, maar liet weer even van zich horen door Juan Carlos Ferrero ach ter zich te laten: 7-6 (4), 7-6 (5), 6-1. Onvoorspelbaar was het altijd al in Melbourne. Zie de eindzege van Thomas Johansson vorig jaar. De Australian Open moet hopen dat niet weer een grijze muis komende zondag met de beker in zijn handen staat. Het is geen reclame voor het eerste Grand-Slamtoernooi van het jaar, dat toch al worstelt met zijn imago. De voorbereidings tij d zou te kort zijn voor de profs en de weersomstandigheden in Melbourne maken het een zwaarder evenement dan de an dere Grand Slams. De kritiek is deels terecht, maar wordt tevens gelogenstraft door MELBOURNE - Silvana Bauer heeft ook in het dubbelspel de tweede ronde bereikt in het ju- niorentoernooi van de Austra lian Open. De zestienjarige tennisster uit Kruiningen was met haar Israë lische partner Shahar Peer te sterk voor het Chinese duo Yan- Chong Chen/Rui Du. Het Ne- derlands/Israelische koppel moest de eerste set nog aan de Aziaten laten (4-6), maar coun terde dat setverlies met winst in tweede en derde set (6-3 en 6-2). In de tweede ronde treft het duo het Franse duo Sylvia Montero/ Charlene Vanneste. Bauer had eerder al de tweede ronde in het enkelspel bereikt. Ze versloeg de Australische Na tasha Kersten in straight sets en ontmoet in de tweede ronde de Duitse Angelique Kerber. de oudjes op de tour. Wayne Fer reira kan nooit fitter zijn dan Ferrero. Hij begon als 31-jarige aan het toernooi en is de num mer 39 van de wereld. Elf jaar geleden speelde hij in Melbour ne zijn eerste halve finale. Als ventje van twintig klopte de Zuid-Afrikaan bij de beste acht niemand minder dan John McEnroe, om vervolgens te ver liezen van Stefan Edberg. Ferreira heeft in het vervolg geen opzienbarende dingen ge daan. Nooit kwam hij op een Grand Slam verder dan in Mel bourne. Dat hij als middelmati ge speler op middelbare leeftijd weer bij de beste vier zit, is een teken aan de wand. Wellicht is het de ervaring, die hem een tennisser in de bloei van zijn carrière deed kloppen. Ferrero roept sinds kort dat hij het in zich heeft om de nummer één op de wereldranglijst te worden. Echte aanwijzingen op technisch/tactisch gebied on dersteunen het streven van cle mondiale nummer vier niet. Laat staan zijn uitslagenFerre ro onderscheidde zich slechts door belangrijke wedstrijden te verliezen. Als topfavoriet was hij bijvoorbeeld in de finale op Roland Garros kansloos tegen landgenoot Albert Costa. Met de halve finale in Melbourne in zicht, overkwam hem ongeveer hetzelfde tegen Ferreira. Agassi intussen lacht in zijn vuistje. De ene na de andere las tige opponent ruimt het veld. Hij ziet zijn achtste Grand- Slamtitel gloren. Hij vertoont een supervorm. In Australië heeft hij zijn beste prestaties geboekt. Hij won er drie keer, van de zes keer dat hij deelnam. De toenemende kri tiek in acht genomen, dat de tennissers te weinig voorberei dingstijd hebben op het eerste Grand Slam van het jaar, is het opvallend dat de oudste van het stel nog het meest fris in het hoofd is. De zware omstandigheden, be perken de mogelijkheden van zijn oude lichaam niet. Agassi: „Dit is het zwaarste Grand Slam, vanwege het weer en van wege de baansoort." Het re- Andre Agassi sloeg zich gisterochtend eenvoudig langs de Fransman Sebastien Grosjean. foto Greg Wood/AFP bound-ace van Melbourne Park is kleverig. „Omdat het lastiger is van richting te veranderen, krijgen de spieren een grotere klap dan ergens anders. Je raakt daardoor sneller vermoeid Ik kan alleen maar hopen dat een ander harder moet werken dan ik." Agassi speelt minder toernooien dan zijn collega's. Hij deelt zijn programma zorgvuldig in. Dat hij op papier ooit nog een keer de beste van de wereld wordt, betwijfelt hijMaar hij heeft nog steeds een ongelooflijke moti vatie om elk toernooi tot een goed einde te brengen. En als hij flink getest wordt, zoals zondag tegen Nicolas Escudé, loopt hij een stapje harder. GPD TECHENDORF - Ruud Borst heeft gisteren op de Weissensee in Oostenrijk de eerste opwarmwedstrijd voor het open Ne derlands kampioenschap gewonnen. De DSB-schaatser uit Sint Nicolaasga toonde zich in de eindsprint de snelste van een kopgroep van negentien man Martijn Kromkamp en Hans van de Wetering eindigden op het natuurijs respectieve lijk als tweede en derde. Borst had lange tijd geen wedstrijd meer gewonnen. Zijnlaaiste triomf behaalde hij drie jaar ge leden in Finland. Borst schreef toen in Kuopio de alternatieve Elfstedentocht over 200 kilometer op zijn naam. Het criteri um in Oostenrijk was beduidend korter: 40 kilometer. ANP BARCELONA - De Nederlandse hockeyteams hebben gun stig geloot voor het EK in september in Barcelona. De mannen van bondscoach Joost Bellaart moeten het in groep B opne men tegen Engeland, Polen, Schotland. Zwitserland en Italië De vrouwen van Mare Lammers treffen in poule A Spanje, Schotland, Rusland, Azerbeidzjan en Frankrijk. De winnaars van het toernooi plaatsen zich rechtstreeks voor de Olympi sche Spelen van 2004 in Athene. De vrouwen verdedigen in Spanje de titel. De mannen werden vier jaar geleden tweede achter Duitsland. ANP MADRID - Spanje schuift Madrid officieel naar voren als kandidaat voor de Olympische Zomerspelen van 2012. Het nationale olympisch comité gaf gisteren de uitslag prijs van een stemming onder de leden. Hoofdstad Madrid kreeg 157 stemmen, tegenkandidiaat Sevilla 103. Voor Sevilla was de uitslag een hard gelag. De Zuid-Spaanse stad greep ook al naast de Spelen van 2004 in Athene en 2008 in Peking. Madrid kreeg de voorkeur wegens de betere infrastructuur en sport stadions. AFP/DPA ROME - Voormalig skivedette Alberto Tomba blijft de aan dacht op zich vestigen De 37-jarige Italiaan zorgde deze week op het vliegveld van Rome voor opschudding. Tomba wilde met enkele kennissen naar de Seychellen, maar kreeg bij de douane te horen dat zijn paspoort was verlopen. Enkele minuten later keerde de Italiaan terug bij de balie met een paspoort waarin duidelijk gesjoemeld was met enkele data Tomba, die in 1998 stopte en drie keer olympisch goud ver overde, kreeg een proces-verbaal overhandigd en moest zich afmelden voor de reis. Tomba heeft al vaker problemen gehad met justitie. In 1990 werd hij in Florida opgepakt wegens te hard rijden, in 1993 gebruikte hij als lid van de carabinieri in privétijd een blauw zwaail icht op zijn auto en in 1995 sloeg hij voor een discotheek een fotograaf in elkaar. SID PARIJS - Pas halverwege het seizoen, vanaf de Grote Prijs van Engeland, is een aantal technische snufjes in de Formule 1 voortaan verboden. Dat heeft de Internationale Automobiel Federatie FIA gisteren bepaald. Na twee bijeenkomsten met de technisch-directeuren van de renstallen besloot de FIA het verbod op technische hulpmiddelen als tractiecontrol (trek kracht van de motor), automatische start en automatische transmissie pas te laten ingaan op 20 juli. De technici hadden zich onder andere vanwege de tijdsdruk negatief uitgespro ken over de vorige week aangekondigde maatregelen. SID Van de Lagemaat rervangt Janssen ui wegraceseizoen EVERDINGEN - Nederland is «h vertegenwoordigd in het boende wegraceseizoen dat ip6april in Japan begint. Henk in de Lagemaat rijdt in het ara van Arie Molenaar in de öflcc-klasse met een Honda- nchine. Ie34-jarige coureur reed vorig sizoen al één Grand Prix (op 25 agustus in Brno) voor Mole- «ar als vervanger van Jarno anssen. Jurgen van den Goor- Kigh reed jarenlang in de twaarste klasse, maar vond pen emplooi bij een nieuw <am. Opmerkelijk is het zeker Van de Lagemaat, van be- «p constructie bankwerker, late leeftijd een vaste plaats G het walhalla van de motor- jwrt. krijgt. De rijders- annex slangenorganisatie IRTA was top tegen. Arie Molenaar heeft tfttemin een goede reputatie «goede contacten in de motor wereld. Hij heeft tweevoudig wsvidkampioen Haruchika •fckiuit Japan in zijn team. «mens de Stichting Circuit «a Drenthe maakte bovendien ^inamevoorzitter Jos Vaessen sterk voor Van de Lage- ^at. omdat de TT, de Neder- ^dseGrand Prix, er belang bij dat er een Nederlander an de start verschijnt glaive in Brno, waar de Ever- ,aager negentiende werd, reed -J log twee GP's: in 1997 en TO bij de TT van Assen. Van de bgemaat werd respectievelijk 'ken 24e. Zijn eerste race was a 1993 in Assen in de Super- W- Daarvoor reed hij zeven ^nn de motorcross. Na hetaf- pen van Janssen reed Van de «pmaat slechts één Grand 1™.omdat zijn sponsors graag ügen dat hij Nederlands kam- ?«mzou worden. ANP jDELAIDE - De Australiër Ba- Cooke heeft gisteren de eer- etappe van de Tour Down ■no(r gewonnen Cooke werd ytje sprint geklopt door zijn ^«genoot Graeme Brown die w®rd gediskwalificeerd «Wat hij Robbie McEwen hin- JJ* Achter Cooke werd McE- *trinu tweede, voor de Italiaan j Aan de Tour Down Un- doen drie Nederlanders *i u Hoffman, Bram ffink en Patrick Jonker. Zij in het peloton. ANP Spel Timman in Corus-toernooi doet pijn in het schaakhart door Mare Kok WIJK AAN ZEE - Hoe sterk is de eenzame schaker die krom gebogen over het strand van Wijk aan Zee zichzelf een weg baant? Murw gebeukt door vijf nederlagen in de laatste zes ronden besloot Jan Timman voor aanvang van de negende Corus-ronde zijn zonden te overzien. „Ik ga absoluut ge bukt onder mijn slechte vorm", zei Timman na de wandeling langs de Noordzee. Oude tijden herleefden, voor even, in de speelzaal van Dorpshuis De Moriaan. Een onderling treffen tussen Jan Timman en Anatoli Karpov deed de Nederlandse schaak- fans gistermiddag dagdromen van de fantastische tweekam pen die de twee in de jaren tachtig en negentig hebben uitgevochten. De harde werke lijkheid is dat beide kampioe nen over hun hoogtepunt heen zijn. Karpov heeft in Wijk aan Zee met veel pijn en moeite een score van vijftig procent opge bouwd, Timman is met vier re mises en liefst vijf nederlagen slechts een schim van de klas sespeler die hij ooit was. Hans Böhm, de oude strijd makker van Timman, zag het slechte optreden van zijn vriend afgelopen maandag hoofdschuddend aan. Als jon ge honden trokken de twee in een grijs verleden met een Volkswagenbusje door Europa om met het spelen van schaak toernooien geld te verdienen. Om te overleven moest eigen lijk iedere competitie gewon nen worden, hetgeen Timman goed afging. Maar de huidige Timman lijkt geen deuk in een pakje boter te kunnen schui ven. „Wat is er toch met Jan aan de hand?", vroeg Böhm zich hardop af. „Zijn slechte spel doet pijn in het hart. Hoewel Timman toegeeft dat het rampzalige verloop hem aangrijpt, zegt hij dat het ne gatieve gevoel niet allesover heersend is. „Mijn levens vreugde wordt er gelukkig niet door aangetast", grapte hij na zijn snel overeengekomen re mise met Karpov. „Aansturen op een vlotte puntendeling te gen Karpov was het meest ver standige om te doen." Cynisch naar zichzelf: „Ik ben al blij dat ik vandaag 24 redelijke Oude tijden herleefden gisteren in Wijk aan Zee: Jan Timman versus Anatoli Karpov. In hun 103e ontmoeting werd het vlot remise. foto Olaf Kraak/ANP zetten heb kunnen doen. Mag ik niet gelukkig zijn met dit kleine succesje?" De misère van de 51-jarige Amsterdammer begon in de vijfde ronde. „Dat ik tegen Teymour Radjabov een totaal gewonnen stelling verprutste en verloor, is hard aangeko men. We zijn nu vier partijen verder en ik heb nu nog steeds minder punten dan waarop ik na het treffen tegen Radjabov had moeten staan. Een menge ling van slecht spel en te ambi tieus het verloren terrein wil len herwinnen, heeft mijn vorm zwaar aangetast. Maar met deze remise tegen Kar pov en de rustdag van morgen hoop ik dat de negatieve ge voelens verdwijnen Nee, ik ben niet kapot geschaakt. Ik wil in de laatste vier ronden absoluut nog iets bewijzen." Ulf Andersson heeft in ieder geval vertrouwen in de weder opstanding van Timman. De Zweed, zelf winnaar in Wijk aan Zee in 1983,is al25 jaarse condant van het Nederlandse schaakboegbeeld en kent Tim man zeer goed. „Jan is een enorme vechter. Net zoals Vik tor Kortsnoi. Daar heb je er maar weinig van." Andersson stond Timman on der meer bij in zijn beroemde (en verloren) WK-matches met Karpov. De Scandinaviër had een ragfijn neusje om in ge compliceerde eindspelen een onmogelijke oplossing te vin den, hetgeen hem liefkozend de bijnaam 'het hasjhondje' opleverde. „Het is goed om de twee kampioenen vandaag weer tegenover elkaar te zien zitten", geniet Andersson. „Maar het is duidelijk dat Jan het zwaar heeft. Door de re cente tegenslagen zit hij mid den in een psychologisch ge vecht met zichzelf. De enige manier om daaruit te komenis hard vechten Jan kan dat. Hij blijft altijd gevaarlijk. Ineens bij t-ie weer." Opperen dat een schaker met de reputatie van Timman nu misschien beter kan stoppen met het spelen van toptoer nooien, is vloeken in de kerk „Zoiets mag je nooit zeggen", spreekt Andersson vol vuur. „Schaakprofessional ben je in het hart. Dat blijf je voor altijd en eeuwig. Jan zeker." GPD WIJK AAN ZEE - Loek van Wely heeft de tweede plaats in het Corus schaaktoernooi geconsolideerd. De dertigjarige Tilburger kwam gisteren in de negende ronde na twintig zetten remise overeen met Ivantsjoek. Daardoor bracht hij zijn totaal op 5,5 punt. Aan de kop veranderde er vooralsnog weining. Ook de partijen Anand - Krasenkow en Polgar-Sjirov eindigden gisteren in vlotte remises. Anand heeft de leiding met 6 punten, gevolgd door Van Wely en Polgar op een half punt. ANP van onze sportredactie FARO - Ajax is bereid het con tract van Rafael van der Vaart te herzien en zijn salaris aanzien lijk te verhogen. „We zijn daar over in gesprek", zegt technisch directeur Leo Beenhakker van uit Faro. „We willen Rafael erg graag nog wat langer voor Ajax behouden en zijn bereid daarin heel ver te gaan. Het nieuwe aanbod zal echter wel passen in de mogelijkheden van de club." De onrust die is ontstaan na de nieuwjaarsspeech van alge meen directeur Arie van Eijden, die vertelde dat de zaakwaarne mers van Van der Vaart veel te hoge eisen hebben gesteld, gaat enigszins aan Ajax in Portugal voorbij. Beenhakker: „Ik weet niet wat er daar allemaal wordt geschreven en gesuggereerd, want daarvan dringt hier maar weinig door. Ik heb ook niet zo'n zin om in te gaan op allerlei wil de suggesties. We hebben afge sproken dat we met elkaar, de zaakwaarnemers van Rafael en Ajax, dat we volgende week, als iedereen terug is, om tafel gaan zitten en dan zien we wel hoever we komen." „Vooralsnog is het inderdaad zo dat vraag en aanbod ver uit el kaar liggen Ik heb de vergelij king al eens gemaakt met het kopen van een huis. Als je 1 mil joen te besteden hebt en het huis kost 5 miljoen, dan liggen vraag en aanbod zo ver uit elkaar dat onderhandelen niet zoveel zin heeft. Laat ik zeggen: we zijn weer met elkaar in gesprek NIJMEGEN - De Graafschap voorzitter Derk Haank legt bin nenkort bij zijn collega's van Vi tesse en NEC het voorstel neer om in januari 2004 gezamenlijk een trainingskamp in Turkije te beleggen. Haank wil dan aan de Turkse Riviera een toernooi om de Gel derland Cup organiseren. „Op dit moment zijn er amper con tacten tussen de Nederlandse clubs", zegt Haank. „De een gaat en de ander komt. Als je het een beetje coördineert, is er makkelijk iets te regelen De enige afspraak die je moet maken is om in dezelfde week te gaan. Je kunt dan mooi tegen el kaar spelen." GPD Maar nogmaals, in het voetbal groeien de bomen niet meer tot in de hemel. De mensen die re gelmatig buiten komen, zullen dat wel weten. We zijn bereid om het contract bij te stellen. Dat zijn we altijd als blijkt dat een speler vanuit de jeugd door breekt en een belangrijke rol in het eerste team krijgt. Dan is het normaal dat een contract her zien en waar mogelijk verbeterd wordt. Maar nogmaals, het moet wel passen in de mogelijk heden van Ajax. Als er bepaalde eisen die wij niet in kunnen wil ligen overeind blijven, tja, dan hebben we een probleem." In Faro is er niet veel van onrust te merken, zegt Beenhakker. „Er wordt hier keihard gewerkt en de sfeer is prima. Als er al on rust is, dan gaat dat aan de groep hier voorbij." GPD ROTTERDAM - Fritz Korbach wordt met on middellijke ingang de nieuw technische baas bij Sparta. Dolf Roks, trainer van de Rotterdamse eer- stedivisionist, kreeg gis teravond na de 2-1-winst in de oefenwedstrijd te gen RBC van de clublei ding te horen dat hij de rest van het seizoen onder een supervisor moet wer ken. De Zeeuw heeft laten we ten dat hij daar niet mee akkoord gaat en beraadt zich op zijn toekomst. De komst van de 57-jarige Korbach, die vanmiddag wordt gepresenteerd, wordt mogelijk gemaakt door sponsors. De ex-tra ï- ner van Wageningen, PEC Zwolle, Volendam, FC Twente. Cambuur. De Graafschap. Go Ahead Eagles, Heerenveen en Heracles wilde het uitge lekte nieuws gisteravond laat bevestigen noch ont kennen „Maar als ik Sparta was, zou ik met Fritz Korbach in zee gaan", zei hij cryptisch. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19