Megawati ziet af van besluit limn Ricine leidt naar Londense moskee JACKPOT PZC €3,2 Irak belooft beterschap Ontzetting over leiderschap Libië van VN-commissie Branden Canberra zijn onder controle lederland raakt voorstel wee voorzitters bntal doden bij '"gelukken in °chtvaart stijgt Indonesische overheid draait prijsverhogingen brandstof terug 9 i*; j t< p - U '!^i Scharrelolifant Nederlander komt om in waterval Ongewapend trio valt piloten aan Vlaams Blok weigert huiszoeking Doden bij explosie vuurwerk China Homo's gedood in massagesalon NOG 7 DAGEN! dinsdag 21 januari 2003 [ISBEBBA - I)e branden in de itrsteden van de Australische ^ofdstad Canberra zijn gro- pdeels onder controle. Dat Jldde de Australische zender ISC gisterochtend. je vuurzee, het gevolg van op rokte bosbranden, heeft in to nner levens geëist. Zeker 402 jzenzijn verwoest, aldus The iïCney Morning Herald. Het nóg enkele dagen duren cordat de stroomvoorziening -degetroffen stadsdelen weer diedighersteld is. De verzeke- ü.-s schatten de schade voor- aogop zeker 60 miljoen euro. je noodtoestand blijft voorlo- i£van kracht. Volgens zegslie- Èvan de brandweer blijft de jss bestaan dat het vuur op Bschillende plaatsen weer op- Hil. vooral omdat de tempera- nr weer gaat oplopen. Boven stad hangt een dikke rook- oik.Bi] de verzekeraars waren sterochtend al meer dan dui- ad claims binnengekomen, :oral voor schade aan huizen tauto's. e Australische autoriteiten Aben intussen een onderzoek angekondigd naar de wijze larop de branden zijn ont- men bestreden. Volgens ge len inwoners van Canberra r te weinig gedaan aan pre- itieenaan maatregelen om in val van een brand het vuur in dammen. Een woordvoerder mdebrandweer zei dat het ge- ed zeer uitgestrekt is en dat itgoed mogelijk is dat mensen ■en enkele brandweerauto «ben gezien. Volgens hem ebben de blussers alles gedaan at mogelijk was. xperts hebben erop gewezen ïde omvang van de branden «gevolg was van aanhouden- droogte in combinatie met aharde wind. (meteorologische dienst in de 510 zegt tijdig voor het drei nde gevaar te hebben ge waar- huwd. Omdat de temperatuur komende dagen weer itstijgen, bestaat wel de kans nog niet geheel gedoofde randen weer oplaaien. WTR/DPA BUSSEL - Nederland heeft eren stevige taal gebruikt het Frans-Duitse voorstel r een duo-voorzitterschap de Europese Unie en de wnmissie naar de prullenbak wwijzen. Dat de EU een vol- jds 'president' krijgt die aan iemand verantwoording hoeft heieggen, maakt Europa niet mocratischer. is de Neder- ndse boodschap in Brussel, ijs de Vries, namens Neder- )d lid van de Europese Con- ctie (de denktank die mieuwing van de EU moet »rbereiden), ontving hiervoor toen tijdens een zitting van Conventie luid applaus werland ziet graag een sterke apeseCommissie, omdat die poudsher de belangen van de ine landen het best verde re week sloten de leiders Frankrijk en Duitsland, fee en Schroder een onder is akkoord voor een toekom- igeEU De EU-voorzitter zou "delidstaten worden geko- de voorzitter van de Euro- Commissie door het Euro- Parlement. Weliswaar r-i? de v oorzitter van de Com- ®ie iets meer gezag, maar de ^«de voorzitter gaat de EU- Lusters en de Europese top- a leiden. \ries is bang dat de positie 'de Europese Commissie "rat ondergraven door deze Wwbakken 'raadspresident'. werland vreest dat de nieuwe teident vooral de belangen Jü de grote landen zal dienen. W/Be/ga f®EN - Het aantal mensen twnkomt bij een vliegtuigon- ,sin 2002 voor het eerst in jaar tijd toegenomen. Vorig bieten 1022 vliegtuigpassa- ws net leven. Dat is eenderde J*r,en opzichte van de 778 *en een jaar eerder. "lijkt uit cijfers die het [Jtvaartblad Flight Intena- j gisteren publiceerde. Het s voor het eerst sinds 1996 dat aantal doden toeneemt aantal ongelukken in de ntvaart steeg met een vijf de roTn®' meeste dodelijke «ken (bijna de helft) ge- met vliegtuigen die in ïsta/t verkeerden, maar 's h,u 0 'n mist de grond ^kten ANP/DPA door Theo Haerkens JAKARTA - De Indonesische overheid heeft gisteren de om streden verhoging van brand stof- en stroomprijzen deels te ruggedraaid. De prijsstijging van ruim twintig procent wordt nu gereduceerd tot ongeveer acht procent. Dit is besloten na twee weken van protest op tal van plaatsen in het land. De acties waren ech ter zeer beperkt van omvang en intensiteit. Een week geleden verdedigde president Megawati Soekarno- putri nog de noodzaak van de prijsstijgingen. Zij klaagde bit ter over het gebrek aan steun van de media en de samenleving bij de herstructurering van de economie die zij nastreeft. Die verdediging leverde haar regering afgelopen week loven de woorden op van de Wereld bank, al was de regering toen al teruggekomen op de stijging van telefoonkosten die tot onbe paalde tijd werd opgeschort. De Wereldbank stelde dat de bete kenis daarvan beperkt zou zijn tot tragere uitbreiding van het netwerk. Slechts 3 procent van de Indonesische huishoudens beschikt over een vaste tele foonaansluiting. Het terugschroeven van de ver hoging van de energieprijzen is van een andere orde, omdat die moet bijdragen aan de sanering van de economie in de archipel, die na vijf jaar crisis nog steeds in het slop zit Indonesië geeft jaarlijks meer dan drie miljard euro uit aan brandstofsubsi dies. Een groot deel daarvan gaat naar de rijken, die met hun benzine slurpende auto's en in efficiënte industrie geen enkele prikkel voelen tot zuinigheid Volgens de Wereldbank, die evenals het Internationale Mo netaire Fonds aandrong op het terugdringen van de door dicta tor Soeharto ingevoerde subsi dies, worden de armen ontzien door de prijs van petroleum - de volksbrandstof bij uitstek - het minst te laten stijgenDe brand stofprijzen in Indonesië zijn on geveer 10 procent van die in Ne derland, wat aanleiding is tot smokkel van olie en olieproduc ten naar het buitenland. In de afgelopen weken ageerde een kongsie van werkgevers, werknemers en studenten tegen de prijsverhogingen Zij werden gesteund door opportunisten in het parlement, dat de verhogin gen had goedgekeurd, maar daar bij nader inzien geen ver antwoordelijkheid voor wilden nemen. Politieke analisten in Indonesië menen dat de stijgende prijzen op elementaire levensbehoeften president Megawati beroven van de steun van de verpauper de massadie haar op het pluche bracht. Zij geeft echter weinig blijk van meeleven met de ar men. Sommige financiële analisten relativeren de betekenis van de ze prijsverlaging. Hogere prij zen op de wereldmarkt zouden voor het olie en gas exporteren de land het verlies aan inkom sten ruimschoots compenseren. Vandaag en morgen praat de In donesische regering met de do norlanden van de International Crises Group over verdere steun. Indonesië heeft dit jaar leningen nodig ter waarde van ruim tweeënhalf miljard euro. GPD v ./..V... cv- -v POLONNARUWA - Een wilde olifant doet zich samen met plaatselijk rondzwer- Milieuactivisten zeggen dat gebrek aan fatsoenlijk afvalbeleid in het land de ge vend vee tegoed aan een vuilnisbelt in het noordoosten van de stad Polonnaruwa in zondheid van de mensen en dieren ernstig bedreigt. Sri Lanka. Gemunu Amarasinghe/AP van onze redactie buitenland BAGDAD - Irak heeft gisteren de leiders van de wapeninspec teurs van de Verenigde Naties en het internationaal atoomagent schap, Hans Blix en Mohammed El Baradei, beloofd beter samen te werken. De partijen gaven een gezamen lijke verklaring uit waarin de goede voornemens staan opge tekend Irak belooft zich niet langer te verzetten tegen de ondervraging van wetenschap pers. Mogelijk zullen er dan Ira kezen op Cyprus worden geïn terviewd. Irak belooft meer documenten ter beschikking te stellen, in specties met helikopters toe te staan en actie te ondernemen om omissies in de eerdere inven tarisatie te verklaren. Boven dien zal het land stappen nemen om verboden materialen, moge lijk bestemd voor massa verniet- ïngswapens. buiten de wet te plaatsen. Heikele onderwerpen zoals antrax, scud-raketten en zenuwgassen zijn gisteren nog niet ter sprake gekomen Blix was gisteren redelijk opti mistisch dat Irak zijn toezeg gingen zal nakomen. „We heb ben een aantal praktische zaken opgelost, maar niet alle", aldus Blix. Hij zei te hebben beklem toond dat Irak snel actief moet helpen en openheid van zaken moet geven, omdat het anders te laat zal zijn. Blix zei later, gisteravond op de terugreis in Athene, dat Irak heeft geweigerd spionagevlieg- tuigen van de VN te dulden. Ze stelden onaanvaardbare voor waarden voor de spionage- vluchten, aldus Blix. De vlieg tuigen van het type U2 zouden worden uitgeleend aan de VN door de Verenigde Staten. Later volgt meer overleg. De Amerikaanse minister van Defensie Rumsfeld heeft gezegd dat de Verenigde Staten over en kele weken al weten of Irak daadwerkelijk meewerkt. Rumsfeld zei gisteren dat de di plomatieke weg rond Irak reeds is afgelegd. ANP/DPA/AFP door Harm Harkema LONDEN - Het is een eerbaar gebedshuis, zeggen de bezoe kers. Het is een broeinest van terrorisme, vrezen echter de Britse autoriteiten. Vandaar dat gisterochtend in alle vroegte de anti-terreureenheid van Scot land Yard met 150 man een inval deed in de Noord-Londense Centrale Moskee bij Finsbury Park. Het belang dat aan de actie werd toegekend manifesteerde zich in het aantal geproduceerde de cibellen: luidruchtige politiehe- likopters hielden duizenden omwonenden uit de slaap en ga ven het geheel de allure van een militaire operatie. De inval hield verband met de vondst van sporen van het dode lijke gif ricine, twee weken gele den in een woning op slechts en kele kilometers van de moskee Daar, en in Bournemouth en Manchester, zijn twintig Alge rijnen gearresteerd. Gisteren werden in en om de moskee nog eens zes Noord-Afrikanen en een Oost-Europeaan in de boei en geslagen. De meeste aandacht ging echter uit naar de niet gearresteerde Abu Hamza al-Masri, een ver vaarlijk ogende imam met een blind oog en een haak in plaats van zijn rechterhand, die elke Jacht op terroristen ^ROOT- BRITTANIË I Londen: 5 januan In de wijk Wood Green worden sporen van het gif ricine aangetroffen I Manchester 14 januan Inval in de wijk Crumpsall Drie arrestaties. één agent gedood. Manchester I Londen- 20 januari Londen» Pofitte valt in Finsbury Park een moskee binnen Zeker zeven mensen worden gearresteerd. 10 km Wood Green London moslimleider imam Abu Hamza al-Masri In Egypte geboren als Mustafa Kamel Mustafa Komt in 1979 naar Groot-Brittanmé om te studeren Wordt in 1981 door een huwelijk Brits Verliest begin negentiger jaren bij een reis door Afghanistan door een landmijn een oog en een hand I Wordt in 1999 door Britse politie ondervraagd op verdenking van terronsme in Jemen Ontkent beschuldigingen van het FBI over^deelname aan Al Qaeda anp/afp vrijdag in de moskee de ongelo vigen verkettert en oproept tot de gewapende strijd. In 1999 haalde de nu 45-jarige Abu Hamza voor het eerst het nieuws toen hij in verband werd gebracht met bomaanslagen op Britse doelen en kidnapping van westerlingen in Jemen. Zijn zoon en schoonzoon werden veroordeeld tot enkele jaren ge vangenisstraf. Abu Hamza zelf werd ook gearresteerd, maar na enige dagen weer vrijgelaten. Abu Hamza is een Egyptenaar die eind jaren zeventig naar Londen kwam voor een techni sche studie, maar al gauw uit smijter werd in een nachtclub. Nadat hij de radicale islam had ontdekt vertrok hij naar Afgha nistan, waar hij naar eigen zeg gen tegen de Russen streed. Sinds 1996 preekt hij in de Cen trale Moskee en is hij leider van de 'Aanhanger van de Sharia' Dat is een club die invoering van fundamentalistische moslim wetgeving voorstaat. Na '11 september' bejubelde Abu Hamza de kapers als martela ren. De BBC liet eind vorig jaar stiekem opgenomen beelden zien waarop de omstreden imam oproept tot het beroven van banken. De gewelddadige boodschap lijkt succes te hebben. John Reid, een Britse moslim die vo rig jaar met een ladinkje spring stof in zijn schoen een vliegtuig wilde opblazen, en de Marok kaan Zacharias Moussaoui die in de VS vastzit wegens '11 sep tember'. waren beiden geregel de bezoekers van de Centrale Moskee. Stampvol Gematigde moslimleiders zeg gen steeds dat Abu Hamza slechts op een handjevol jonge ren invloed uitoefent, maar wie op vrijdag een kijkje bij de mos kee heeft genomen, weet beter. Elke keer weer is het er stamp vol, met zo'n duizend toehoor ders, voornamelijk jongeren. Menigeen heeft zich erover ver baasd dat de politie niet eerder TOWNSVILLE - Een 19-jarige Nederlandse toerist is giste ren verongelukt na van een waterval in het noordoosten van Australië naar beneden te zijn gestort. Een reisgenoot heeft geprobeerd de jongeman te reanimeren. Het slachtoffer, wiens identiteit gisteren nog niet was vrijge geven, overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. De poli tie zei geen aanwijzingen te hebben voor opzet. Het ongeluk gebeurde bij de Murray Falls in de buurt van Tul- ly, 150 kilometer ten zuiden van het toeristenoord Cairns. De dertig meter hoge waterval, te bereiken na een wandeling van een uur door het regenwoudis een populaire bestemming van zowel toeristen als bewoners. AP ALGIERS - Drie ongewapende mannen hebben zondag avond de piloten van een vliegtuig van de Air Algeria aange vallen. Bemanningsleden wisten het drietal te overmeesteren. Het toestel, dat 161 passagiers aan boord had, landde vervol gens zonder problemen in Algiers. Het staatspersbureau APS meldde dat gisteren. De mannen kwamen aan boord in Constantine, waar het vliegtuig op weg van Parijs naar Algiers een tussenstop maakte Zij gingen de cockpit binnen, waar twee van hen de piloot en copiloot aanvielen, terwijl de derde de deur afsloot. Door de deur heen lieten de overvallers de rest van de beman ning weten een hoge Algerijnse regeringsvertegenwoordiger te willen spreken. De overige bemanningsleden forceerden de deur en wisten het drietal te overmeesteren AP BRUSSEL - De Belgische politie heeft gisteren vergeefs ge poogd huiszoeking te doen op het hoofdkwartier van het ex treemrechtse Vlaams Blok in Brussel. De partijleiding wei gerde de agenten toe te laten, zei Blokvoorzitter Van Hecke. Hij stoorde zich eraan dat de politie zich met een Franstalig huiszoekingsbevel meldde Europarlementariër Van Hecke eiste ook dat de voorzitter van het Vlaamse parlement en de Senaat eerst toestemming voor de inval geven. In het hoofd kwartier houden hijzelf en een senator kantoor. De inval volgt op een klacht van de groene partij Ecolo over een lijst van het Blok in de Brusselse deelgemeente Ganshoren voor de raadsverkiezingen van oktober 2000 Daar zou mee geknoeid zijn. ANP/Belga PEKING - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in China zijn zeven doden gevallen en negen mensen gewond geraakt. Dat hebben de autoriteiten gisteren bekendgemaakt. Het on geluk gebeurde zaterdag in de stad Linli in Midden-China, het hart van de Chinese vuurwerkindustrie. De regering kondigde twee jaar geleden verscherpte veilig heidsmaatregelen af voor de productie van vuurwerk. Deson danks vallen er nog steeds veel slachtoffers in vuurwerkfa brieken en onder doe-het-zelvers. AP KAAPSTAD - In een massagesalon voor homoseksuelen in Zuid-Afrika zijn gisterochtend vroeg zeven mannen doodge schoten. Drie anderen zijn in kritieke toestand in het zieken huis opgenomen, zo deelde de politie mee. De meeste slachtoffers waren vastgebonden. Hun keel was doorgesneden en zij hadden kogelwonden in hun hoofd. RTR door Bob Kroon GENEVE - Tot ontzetting van de Verenigde Staten en andere westerse democratieën is Libië gisteren gekozen tot voorzitter van de VN-Commissie voor de Mensenrechten. De Libische juriste Najat Al Ha- jjaji kreeg 33 van de 53 stem men De VS, Canada en Guate mala stemden tegen, terwijl zeventien westerse landen zich onthielden van stemming. Voor de jaarzitting van de Mensen rechtencommissie, die op 17 maart in Genève begint, was het de beurt van het Afrikaanse blok om een voorzitter aan te wijzen - normaliter een formali teit. Maar dat de vijftien Afri kaanse lidstaten van de com missie unaniem voor Libië kozen wekte verbijstering. Vol gens westerse diplomatieke bronnen had kolonel Ghadafi kwistig met geld gestrooid in di verse Afrikaanse hoofdsteden om de kandidatuur van zijn land zeker te stellen Het is de eerste keer in de 56-ja- rige geschiedenis van het hoog ste mensenrechtenforum van de VN dat onder aandrang van de Amerikanen over een voorzit terschap moest worden ge stemd. Naar de smaak van wes terse landen staat de Libische dictator Moammar Ghadafi in eigen land en daarbuiten niet bepaald te boek als voorvechter van de mensenrechten. „De Commissie is de waakhond van de mensenrechten en die moet je niet aan een honden mepper toevertrouwen", oor deelde een VN diplomaat, die zijn naam niet in de krant wilde. „Het past niet dat een land dat onder VN-sancties staat wegens mensenrechtenschendingen voorzitter wordt van een com missie die juist voor deze rech ten hoort op te komen", brieste de Amerikaanse ambassadeur Kevin Moley „Libië heeft op dit gebied een afschuwelijke staat van dienst." Hoewel Europese landen zich in meerderheid in dit oordeel kon den vinden, koos men toch voor stemonthouding, om 'Afrika niet te schofferen', zoals een EU-insideropmcrkte. Maar er waren ook andere over wegingen. Najat Al Hajjaji was al eerder als een redelijk onpar tijdige vice-voorzitter van de Commissie opgetreden Kolonel Ghadafi doet bovendien de laatste tijd duidelijk zijn best om zijn slechte imago wat op te poetsen. Zo wijzen Libische di plomaten erop dat hun land in 1998 als eerste een internatio naal mandaat voor de opsporing en aanhouding van Osama bin Laden uitvaardigde, na de aan slagen op de Amerikaanse am bassades in Kenia en Tanzanië. Bovendien lijkt Ghadafi aan stalten te maken om de nabe staanden van de slachtoffers van de Lockerbie ramp financi eel schadeloos te stellen. En Najat Al Hajjaji liet gisteren ook weten, dat Libië zich in de toekomst voor het eerst wil openstellen voor de rapporteurs van de Mensenrechtencommis sie. GPD Imam Abu Hamza al-Masri verlaat de rechtbank, waar hij zich be klaagde over de inval. foto AP heeft opgetreden en ook nu Abu Hamza vrij laat rondlopen. De imam zelf bleef gisteren het hoogste woord voeren. Hij kon digde aan te blijven preken, en beschuldigde de autoriteiten van onaanvaardbare Rambo- tactieken in nota bene een gods huis Mocht de politie sporen van gif ontdekken of op andere aanwij zingen voor terrorisme stuiten, dan heeft Abu Hamza ook daar op al een antwoord klaar: „Die zijn daar dan door de politie zelf geplaatst, om ons zwart te ma ken." GPD Advertentie DE ALLERLAATSTE LOTEN. 23 JANUARI KOOP ZE NU! Kijk voor het dichtstbijzijnde verkooppunt op www.staatslotcrij.n Meer kans, meer geld, In de Staatsloterij. -^4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5