Doodsklok luidt voor Cockerill PZC PZC Huilen om gedwongen abortus Milan Milutinovic is waarschijnlijk snel terug in Belgrado Sluiten Luikse staal dompelt Waalse economie in crisis Steeds meer berichten over mogelijke ballingschap Saddam 21 januari 1953 dinsdag 21 januari 2003 door Pascale Thewissen Langs de oevers van de Maas, van Herstal tot voorbij Flemalle, staan de oude, grauwe staalfabrieken van Cockerill- Sambre. Ooit werkten hier tien duizenden mensen, die trots wa ren op hun arbeid. Anno 2003 lijkt de aftakeling onomkeer baar. Nieuwe ontslagen hangen in de lucht. „Luik kan zich maar beter voorbereiden op een tijd perk zonder staal", voorspelt de Waalse minister van Economie Serge Kubla. De onheilstijdingen in de Waal se kranten stemmen somber. De Europese staal reus Arcelor, ontstaan uit een fusie van het Luxemburgse Arbed, het Fran se Usinor en het Spaanse Arce- ralia, zet (alweer) het mes in het personeelsbestand. Het bedrijf kampt met een over schot aan warm gewalste pro ducten van 4 miljoen ton. En dat komt precies overeen met de productiecapaciteit van één vestiging. Vrijdag, wanneer de raad van bestuur van Arcelor vergadert in Luxemburg, zal het bedrijf bekend maken welke fabriek dicht moet. Behalve Cockerill- Sambre in Luik komen ook de vestiging in Bremen, Eko-Stahl in het oosten van Duitsland en Florange in Frankrijk in aan merking. Cockerill is echter met een prijs van 195 euro per ton staal de minst rendabele van het stel. De conclusie ligt voor de hand. De havenfabrieken, zoals bij voorbeeld Sidmar in Gent, blij ven buiten schot. Reden: de transportkosten liggen er tot 15 euro per ton lager. Ook de staal - arbeiders in Le Centre, de streek tussen Charleroi en Mons, hoe ven zich nog vooralsnog geen zorgen te maken. Massaontslag De gevolgen een mogelijke slui ting van de Luikse hoogovens zijn ingrijpend. Tweeduizend mensen dreigen hun baan te verliezen. Het doemscenario gaat uit van definitieve sluiting in 2005. Dat zou ook meteen het einde betekenen van de warm- walserij die door de hoogovens bevoorraad wordt en een aantal onderaannemers waarop Cockerill regelmatig een beroep doet. Indirect zouden nog eens vijfduizend banen op de tocht staan in de toch al zwaar geteis terde regio. Paul Liakos, secretaris van de afdeling metaal van de christe lijke vakbond ACW, zucht diep. „De hele situatie is vrij banaal", zegt hij,Officieel weten we nog van niets, maar in de kranten wordt volop gespeculeerd over de ondergang van de Luikse staalindustrie. Sterker nog, als ik de berichten moet geloven is niet alleen het Luikse staalbek- ken op sterven na dood. maar heeft de Europese staalindu strie in zijn geheel geen toe komst meer. Over twintig jaar, luidt de voorspelling, is de productie geconcentreerd in lage loonlanden, zoals Brazi lië." De metaio's, die vroeger bij het minste of geringste op de barri caden klommen, houden zich vooralsnog gedeisd en wachten het nieuws gelaten af. Liakos: „We hebben de Arcelor-top om duidelijkheid gevraagd, maar wachten nog steeds op ant woord. Onze mensen blijven kalm, maar de onzekerheid is groot." Bergaf Faillissementen, bedrijfsslui tingen en ontslagen, ze zijn er zo ondertussen aan gewend ge raakt in Wallonië. Bij Cockerill- Sambre - gesticht in 1816 door de Schotse ondernemer John Cockerill, en dus ouder dan het land zelf - gaat het al geruime tijd bergaf. Het staalbedrijf stond in de jaren zestig symbool voor het verval van de oude Waalse industrie. In de jaren tachtig leek het na een ingrijpende reorganisatie weer even bergopwaarts te gaan, maar in de jaren negentig ging het opnieuw mis. Vorig jaar nog, kondigde de directie een nieuwe afslankoperatie aan. plan Delta. Die herstructure ring, waardoor tweeduizend van de tienduizend werkne mers van de staalfabrieken in Luik en Charleroi hun baan ver liezen, is momenteel in volle gang. Het Waals gewest ziet de bui al hangen. Deze week maakte Kubla bekend van het belang in de staalfabrieken af te willen. De Waalse overheid bezit 4,25 procent van de aandelen van Arcelor. Die moeten tussen de 250 en 350 miljoen euro opleve ren, geld dat Kubla wil investe ren in hervorming van de Waal se economie. „Maar dat wil niet zeggen dat het Waals gewest de handen 'la sidérurgie' aftrekt", zegt vakbondsecretaris Liakos hoopvol. Zo heeft Kubla de di rectie van Arcelor herinnerd aan de toezegging van (toen nog Unisor om hoogoven nummer zes in Luik te vervangen en te blijven investeren in de Luikse hoogovens. De minister baseert zich op een akkoord tussen de vroegere moedermaatschap pij en het Waalse Gewest uit 1998. Vraag is echter of de staalreus - zelfs als de Luikse hoogovens de komende jaren blijven bestaan - bereid is opnieuw geld te pom pen in Cockerill. Arcelor heeft immers aangekondigd alle in vesteringen in zijn niet-maritie- me vestigingen te zullen bevrie zen. Voor de politiek komt de teloor gang van de Luikse staalindu strie op een bijzonder ongeluk kig moment: vier maanden voor de parlementsverkiezingen in België. De Waalse minister-pre sident Jean-Claude van Cau- wenberghe is dan ook niet van plan om zich zonder slag of stoot gewonnen te geven. Hij heeft aangekondigd Arcelor des noods voor de rechter te slepen als het bedrijf zijn beloftes niet nakomt. door Donna Abu-Nasr Libië, Mauretanië, Egyp te, Wit-Rusland, Cuba of Noord-Korea: wordt een van deze landen het ballingsoord van Saddam Hoessein? Ano nieme Arabische diplomaten zeggen dat het idee aan Sad dam is voorgelegd als een uil- weg. Dit scenario is evenwel door geen enkel land bevestigd. Iedere keer dat een land aan het rijtje wordt toegevoegd, volgt prompt een ontken ning. Veel deskundigen zeg gen overigens niet te geloven dat Saddam bereid zou zijn Irak te verlaten. Het is bekend dat in het ver leden Arabische leiders poogden Saddam over te ha len om in ballingschap te gaan. Zo bood Egypte hem in 1991 asiel aan om de Golf oorlog te voorkomen. Sad dam weigerde. Sommige des kundigen menen dat er meer druk op Saddam moet wor den uitgeoefend om hem te dwingen ballingschap seri eus te overwegen. Nu kan het nog: de Amerikanen hebben Saddam al in het vizier, maar de bommen vallen nog niet. Diverse Arabische leiders dringen er ondertussen bij Washington op aan hen nog één kans te geven de crisis vreedzaam op te lossen. „Als wij er uiteindelijk niet in sla gen, kunnen de voorstanders van oorlog hun oorlog heb ben", zei de Saoedische mi nister van Buitenlandse Za ken prins Saoed maandag voor het Amerikaanse tv- station NBC. Die oorlog wordt wel een ramp voor de regio, voegde hij eraan toe. Acceptabel De Egyptische president Hosni Moebarak sprak over 'Arabische en niet-Arabi- sche inspanningen om een oorlog te voorkomen en een geweldloze oplossing te vin den die voor alle partijen ac ceptabel is'. Volgens een di plomatieke bron in Cain heeft Syrië vorige maande® gezant naar Bagdad ge. stuurd om de Iraakse leider over te halen de asieloptie te overwegen. Saddam zou ongetwijfeld garanties eisen dat hem niet hetzelfde overkomt als de voormalige Joegoslavische president Slobodan Milose vic, die in Den Haag wordt berecht. Een andere overwe ging om te blijven zitten zip mogelijke vergeldingsacties tegen hem. Sinds Saddam in 1979 aan de macht kwam zijn duizenden Irakezenvo- moord en de Iraakse leideris in het buitenland kwestbaar- der voor wraakacties dann: in eigen land, waar zijn ge- heime diensten de bevolking terroriseren. Toevluchtsoord Er zijn voorbeelden genoeg van Arabische leiders ax hun leven redden doorin bal lingschap te gaan. Egypte bood in 1955 de Saoedisca koning Saoed een toe vluchtsoord toen hij deze moest aftreden. Ook de Je- menitische president Abdei- lah al Salal kreeg m 196? asiel in Egypte, in 1979 ge volgd door de sjah van Irai en in 1985 door de Soedanest president Gaafar Nimeiri. Saddams premier TariqAzii lachte luid toen hem onlang het idee werd voorgelegd ds Saddam in ballingschap zoo gaan. „Hij is een dapper lei der en een held, en zal npj lange tijd in zijn land blijven zo God het wilen vechtentó de laatste Iraakse kogel isge- vuurd", zei Aziz. Arabische diplomaten in Egypte, Liba non en Jordanië zeggen da- het idee van ballingschap de afgelopen weken aan krach! heeft gewonnen. Daarbij worden steeds vaker Wit- Rusland en Mauretanië als ballingsoord genoemd. Mau retanië heeft de berichten te gengesproken. AP pagina 5: Irak beloof! beterschap I Milan Milutinovic, is gis teren vanuit Belgrado in Den Haag aangekomen en opgesloten in de VN-ge- vangenis. Hij zal voor het Joegoslavië-tribunaal verschijnen, dat hem ver antwoordelijk houdt voor oorlogsmisdaden in Koso vo. Maar is dat terecht? door Cees van Zweeden Toen Milan Milutinovic drie jaar geleden het nieuws ver nam over de aanklacht tegen Slobodan Milosevic, riep hij een assistent die de gebeurtenissen op CNN aan het volgen was. Hij vroeg: „Wat voor flauwekul kramen ze nu weer uit over Slo- bo?" De assistent zweeg even, en zei toen op zachte toon: „Maar meneer Milutinovic, uw naam staat ook op de lijst van aange klaagde personen." Milutinovic was verbijsterd. Ja, hij was president van Servië Maar iedereen wist dat die er al leen was voor de lintjes. De wer kelijke macht berustte bij de president van Joegoslavië, dat behalve Servië ook Montenegro omvatte. En dat was Milosevic. Waarom zou het tribunaal een stroman willen vervolgen9 Maar de aanklacht was geen vergissing. Interpol publiceerde zijn foto. Daaronder stond: 'De ze man kan gevaarlijk zijn. Hij wordt gezocht wegens misda den tegen de menselijkheid, de portatie, moord, vervolging en schending van het oorlogs recht.' En 'Als u enige informa tie over hem heeft, neemt u dan contact op met Interpol.' Milan Milutinovic werd gebo ren in 1942. Hij begon zijn poli tieke loopbaan in de communis tische jeugdorganisatie en werd als 27-jarige jongeman in het parlement gekozen Hij bracht het al snel tot het ambt van mi nister van Onderwijs, alvorens eind jaren tachtig diplomaat te worden. Tijdens de oorlogen in Kroatië en Bosnië was hij am bassadeur in Athene, maar hij keerde net voor het einde daar van terug in Belgrado toen hij minister van Buitenlandse Za ken werd. In het Amerikaanse Dayton as sisteerde hij Milosevic bij on derhandelingen over Bosnië. Milosevic keek soms te diep in het glas, en dan was de aanwe zigheid van Milutinovic handig, Toen Servië december 1997 een nieuwe president moedt kiezen schoof Milosevic zijn rechter hand naar voren. Milutinovic versloeg de ultra-rechtse natio nalist Vojislav Seselj. Milutinovic en Milosevic ken den elkaar al sinds hun studie tijd op de rechtenfaculteit te Belgrado. Dat Milutinovic een trouwe vazal was, lijdt geen twijfel. Met graagte ontving hij Slobo en diens vrouw Mira in Athene, wellicht om het zwarte geld van het despotische koppel naar een veilige bank te sluizen. Maakte hem dat een oorlogs misdadiger? Milutinovic is aan geklaagd wegens misdrijven in Kosovo. Hij zou deel hebben uitgemaakt van de belangrijke defensieraad. Maar een ken merk van Milosevic quasi-dic- tatoriale regime was dat hij alle belangrijke besluiten zelf nam. Bombardement Milutinovic zat in de Servische onderhandelingsdelegatie in het Rambouillet, waar hij opviel door zijn keurige Frans Hij was geneigd het document te teke nen dat de landen van de Crisis Groep (lees. de Amerikaanse minister Madeleine Albright had voorgelegd, waarmee een oorlog voorkomen kon worden. Maar Milosevic beschikte an ders en riep een 78-daags bom bardement over zijn land af. Tijdens die oorlog in 1999 zijn duizenden Albanezen ver moord, tienduizenden huizen vernield en honderdduizenden mensen verdreven. Milosevic en Milutinovic werden nog dat zelfde jaar aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden, maar alleen de eerste werd op een vliegtuig naar Den Haag gezet. Milutino vic bleef tot eind vorig jaar pre sident van Servië. Bij tijd en wijle mompelde aan klaagster Del Ponte iets over Milutinovic, maar zijn uitleve ring leek nooit een halszaak. Dat was, aldus een Bosnische krant, omdat Del Ponteen Milu tinovic afspraken dat de laatste zijn tijd als president kon uitzit ten en daarna vrijwillig over zou komen om tegen Milosevic te ge tuigen. Hij kwam gisteren aan in Den Haag. Verwacht wordt dat hij snel weer in Belgrado zal zijn. GPD door Roelf Reinders Aan de muur van het Leidse flatje hangt een enorme tekening van een doodshoofd. Een zwart kruis van botten is achter het skelettenhoofd ge tekend. Van de tanden druipen rode bloedspetters. Om de te kening heen hangen er nog vier met dezelfde afbeelding. 'Ba bymoordenaar' staat er in het Arabisch bijgeschreven. De tekenaar: de 32-jarige Ma rokkaanse vrouw bij wie afge lopen oktober in de Leise abortuskliniek een baby is weggehaald, zonder dat ze daar toestemming voor had gegeven. Ze dacht dat ze in een gewoon ziekenhuis was en een arts haar ging onderzoeken. De babymoordenaar, dat is haar man. Ze komt net van de politie die haar voor de derde keer verhoorde. Maar ze wil graag nog een keer vertellen wat er met haar is gebeurd. „Ik wil niet dat andere Marok kaanse vrouwen hetzelfde overkomt", zegt ze via een tolk. „Ik wil waarschuwen." In augustus vorig jaar komt ze vanuit Marokko naar Leiden om bij haar man te wonen. Aan hem was ze in 2001 uitgehuwe lijkt, In Leiden komt ze erach ter dat haar man ook al met de dochter van zijn zus is ge trouwd. Van een andere Ma rokkaanse vrouw, bij wie hij twee kinderen heeft, was hij eerder gescheiden. „Hij behandelde mij als een stuk vui 1 Hi j vertelde me nooit iets. Echt gewelddadig was hij nooit, maar hij dreigde wel vaak met slaan." Een maand na haar komst is zij zwanger. „Ik dacht dat hij blij zou zijn, maar dat was niet zo." Hij eist dat zij een 'oplossing' vindt. „Ik zei dat ik geen leven wilde doden, dat ik het kind wilde houden. Bovendien is het in de islam verboden abortus te ple gen." Hij dreigt haar te versto ten als zij de baby niet laat weghalen. „Als ik pijn had. mocht ik niet naar de dokter Ook zijn zus, die in Leiden woont, oefent druk uit om abortus te laten plegen. „Al leen zo kon ik mijn man hou den." Zonder dat ze het in de gaten had onderging de Marokkaanse een abortus provocatus, foto GPD Oplossing Na grote ruzies belooft haar man dat er een oplossing komt. „Ik dacht toen dat hij de baby wilde houden." Op 29 oktober 2002 neemt de schoonzus haar mee naar buiten. „Ze zei dat het tijd werd voor een onder zoek van de baby. Daarom gin gen we naar het ziekenhuis. Dat maakte me blij." In werke lijkheid stappen ze het Cen trum voor Geboorteregeling binnen. De vrouw, die geen Nederlands spreekt, krijgt op dracht om te doen alsof ze haar schoonzus is. Die is namelijk verzekerd, zelf heeft ze nog geen verzekeringspas. Haar bloed wordt geprikt. Er wordt nog een echo gemaakt „De zus van mijn man was tolk voor mij en de arts. Achteraf weet ik dat ze tegen ieder van ons ver telde wat ze zelf wilde." Ze krijgt een prik en gaat onder zeil. „Ik dacht dat ik daar vita mines mee binnenkreeg, dat ik kracht zou krijgen." Als ze uit de narcose ontwaakt, ziet ze bloed tussen haar be nen „Ik wist dat er iets mis was en moest huilen." Haar schoonzus vertelt haar dat er medische problemen waren en dat de artsen hadden besloten om het kind weg te halen." Haar man zegt niks als ze thuiskomt. „Ik had het gevoel dat hij blij was. Ik ben huilend naar bed gegaan." Hij verbiedt haar steeds meer. „De telefoon werd afgesloten, omdat ik niet met andere mensen mocht spreken. Ik mocht ook niet meer naar buiten Ze denkt dat ze erin is geluisd. Ze had hen al vaak in het Ne derlands met elkaar horen praten Na een paar dagen vraagt ze om opheldering. „Hij zei dat we nog jong waren. Dat we nog konden reizen. En dat dat niet kon met een kind." Pas afgepakt Ze eet en slaapt slecht en moet alleen maar huilen „Het ging heel slecht met mij. Toen zei hij dat we een week naar Marokko gingen. Dan kon ik mijn ou ders zien. Daarna zou ik de abortus wel zijn vergeten, dacht hij In Marokko pakte hij mijn paspoort af. Ik moest daar van hem blijven. 'Neder land zie je nooit meer', zei hij. Ze zegt dat haar man haar pas poort wilde gebruiken om een nicht, die op haar lijkt, mee naar Nederland te krijgen. Met haar zou hij willen trou wen Dat zou zijn vierde huwe lijk zijn Maar de Marokkaan se politie pakte hem op, vertelt ze, omdat hij al is getrouwd met een dochter van z'n zus. „Dat is illegaal volgens de is lam." Van de politie krijgt ze haar pas terug waarmee ze half de cember naar Nederland ver trekt. „In Leiden zijn mijn spullen, daar woon ik." Een Marokkaanse vriendin vangt haar op In het flatje, dat van haar man is, vertelt ze dat ze verdrietig is en boos. Verdrietig om het ver- hes van haar kind „Ik vergeet dit nooit meer." En boos op haar man, zijn zus en de kli niek tegen wie haar aangifte bij de politie ook is gericht. „Toen de kliniek erachter kwam dat ik tegen mijn wil ben geaborteerd, hebben ze hun excuses aangeboden. Ze waren ervan geschrokken Ze toont een document waarin de kliniek aangeeft dat zij op naam van de zus van haar man een behandeling heeft onder gaan. Heeft de kliniek haar toen nog hulp aangeboden? „Nee." Angst Ze is bang voor haar man „Hij komt wellicht begin februari al vrijVoordat hij naar Neder land terugkomt, wil ze uit de flat weg zijn. „Ik mag niet in Nederland blijven, maar ik wil niet terug naar Marokko. Ik ben getrouwd, ik ben geen maagd meer Geen Marok kaanse man kijkt meer naar mij om. Een gescheiden vrouw is daar minderwaardig." GPD EED - Eisenhower heeft gis termiddag op de trappen van het Capitool te Washington de eed afgelegd als president van de VS. „De president", zo zegt een verslaggever. „Zag er erg streng en strak uit...geheel en al een soldaat. Maar evenals vele beroemde soldaten voor hem was hij niet ongevoelig voor tranen, die zijn wangen bevochtigden toen hij de tra ditionele woorden van de eed herhaalde." Ex-president Truman maakte de indruk be droefd en vermoeid te zijn. DOODSTRAF - Te Metz ston den de commandant en enige bewakers van het Duitse con centratiekamp Schirmeckie recht. Zij werden beschuit^ van moord op 78 gevangen en 150 leden van het Fraa verzet. De openbare aanklagi heeft tegen vier beklaagde^ doodstraf geëist. ZIEKEN - Onder voorzit» schap van de heer C. Weste weel kwamen vertegenmr digers van diverse spoitie enigingen te Middelburg^ een teneinde te komen toióé nitieve oprichting van een! mité, dat zich ten doels» gelden bijeen te brengenoal jeugdige zieken in het Zeeb» pitium Zonneveld te Oo>b pelle ontspanning te bieden Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A, L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail. redgoes@pzc nl Terneuzen: derlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645741 E-marl redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8 30-17.00 uur Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc,nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag ti|denskarta* zondag van 16.00 tot 18 00uw Tel (0118)484000 Fax (0118)470100 Abonnementen (bi| acceptgirobetahng geldt eer toeslag van 2.00) per maand 20,50 per kwartaal 55,10 per jaar 209,90 Voor toezending per postgeld: aan tnaclsin een lucvay E-mail: lezersservice@pzcJil Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. maanC»# het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag €1.10 1 zaterdag 1,65 Ale bedragen zijn inclusief6*= Bankrelaties ABN AMR0 47 70 65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten i*0'** uitgevoerd onder toepassing''3" de algemene voorwaarden var Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentie*®?^ Tarieven kunnen tijdens kart#*"* worden opgevraagd Voor gewone advertenties: Tel: (0118)484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118)484321 Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concer" aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen m een bestand dal wordt (abonnementenladmmisrraiiè en om u te (laten) informeren over voor u relevante aerd^JJi ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener >1 door n-.. zorgvuidg derden Als u op deze miormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schrilteli|k melden bi) lezersservice. Postbus 3229. 4800 MB Breda Behoort tot LUGQEflGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4