Onbevangen naar de schaaktop Hewitt faalt weer in eigen land Wennemars is in evenwicht Boebka junior kiest voor tennis geste tennisser ter wereld kan Australisch leed niet verzachten 17 IOC-onderzoek naar zoon Hoessein Regen speelt voetbalclubs parten Bergkamp opnieuw in opspraak Weer bommen gevonden in Athene Buccaneers en Raiders in finale egen Karpov Koning Loek valt van troon dinsdag 21 januari 2003 LAUSANNE - Het Internationaal Olympisch Comité is bezig met een onderzoek naar de beschuldiging dat Uday Hoessein, het hoofd van het Iraaks Olympisch Comité en één van de zoons van Saddam Hoessein, atleten heeft laten martelen en in de gevangenis heeft laten opsluiten. Dat heeft het hoofd van de ethische commissie van het IOC, Paquerette Girard Sappel, gisteren bevestigd. De in Londen gevestigde mensenrechtengroepering Indict diende december vorig jaar een klacht in over het hoofd van het Iraaks Olympisch Comité. Volgens Indict heeft Uday Hoessein een groep atleten over pas gegoten asfalt laten krui pen terwijl ze ondertussen werden afgetuigd en heeft hij een aantal sporters van een brug af laten gooien. Ook zou hij een speciale gevangenis hebben laten bouwen voor atleten die hem beledigd hebben. AP BELEK - Een trainingskamp ver van huis is geen garantie voor een geslaagde voorbereiding op de hervatting van het voetbalseizoen. De Graafschap zag de vriendschappelijke wedstrijd tegen Hertha BSC worden afgelast wegens de vele regenval in Belek aan de Turkse Riviera. De velden bleken deimate onbespeelbaar dat er ook niet op getraind kon wor den. Het oefenduel tussen ADO Den Haag, dat ook in Turkije overwintert, en Dinamo Kiev werd ook afgelast wegens over vloedige regenval Dat was zelfs al voor de tweede keer. De oefenwedstrijd tussen FC Dordrecht en RKC Waalwijk gaat vandaag evenmin door. Dat komt niet door het weer. De Dordtse eerstedivisieclub heeft te weinig beschikbare spe lers. De selectie telt twaalf geblesseerden. GPD/ANP LONDEN - De Engelse voetbalbond FA stelt voor de tweede keer in korte tijd aan de hand van videobeelden een onder zoek in naar het gedrag van Dennis Bergkamp. De Neder landse aanvaller van Arsenal zou zondag een elleboogstoot aan Lee Bowyer van West Ham United hebben uitgedeeld. Bergkamp beging de vermeende overtreding bij zijn voorbe reidende actie op het tweede doelpunt van Henry in het door Arsenal met 3-1 gewonnen duel Het was volgens de 33-jarige stervoetballer een ongelukje. ,,Ik draaide me om en raakte de tegenstander. Heel vervelend, maar ik kon er niets aan doen Dat heb ik Lee ook geprobeerd duidelijk te maken," RTR ATHENE - Voor de tweede keer zijn bij werkzaamheden in Athene bommen uit de Tweede Wereldoorlog aangetroffen op het complex waar in 2004 de Olympische Spelen worden ge houden. Het gaat om twee stuks van elk 100 kilo. De projectie len werden gevonden twee meter onder de grond waar de ac commodaties voor handbal, hockey, basketbal en schermen komen te liggen. De bommen worden op korte termijn on schadelijk gemaakt. In 1941 werd Athene zwaar gebombar deerd door de Duitsers, die de Griekse hoofdstad in april van dat jaar veroverden. RTR PHILADELPHIA - De Tampa Bay Buccaneers en de Oakl and Raiders staan in de finale van de Super Bowl 2003de jaarlijk se finale van het American football De 37e editie van de Su per Bowl heeft plaats op 26 januari in het Qualcomm Stadium in San Diego. DPA door René Banierink CALGARY - Erben Wennemars stond lange tijd bekend als een man die nooit presteerde op de momenten dat de druk het grootst was. Afgelopen week einde was de druk in Calgary weer levensgroot, maar dit keer presteerde de schaatser uit Zwolle wél. Het brons op het WK, achter Jeremy Wother- spoon en Gerard van Velde, smaakt naar meer. „Natuurlijk kan ik wereldkampioen sprint worden." Wennemars verkeerde na het toernooi in een lichte vorm van eufone Natuurlijk door zijn derde plaats in het eindklasse ment, maar meer nog door de manier waarop die tot stand was gekomen. „Ik heb vier soli de races gereden, heel constant en op een behoorlijk hoog ni veau. Dat is het beeld van het hele seizoen. Ik heb dit jaar nog geen slechte race gereden. Dit is verreweg mijn beste seizoen ooit. Voor mij is het nu al ge slaagd, wat er nog gebeurt." Het was de tweede keer dat Wennemars de bronzen plak kreeg omgehangen. Vijf jaar ge leden, in Berlijn, gebeurde dat ook. In de ogen van Wennemars was dat toen meer een toevals treffer. De vier jaren erna werd hij steeds vijfde. Maar er is veel veranderd. Ten goede, weet de sponsorloze schaatser zeker. „Als ik nu dezelfde streken zou uithalen als pakweg in 1995, zou dat knap zielig zijn." Tegenslagen Hij wil er maar mee zeggen dat hij geleerd heeft. „Wij maken als sporters heel veel mee Van iede re ervaring moet je leren Dat heb ik gedaan en dat heeft me gemaakt tot de persoon die ik nu ben. Het is simpel: van tegensla gen leer je het meest." Wennemars is meer in even wicht. De ervaringen van de af gelopen jaren, de geboorte van zijn zoon Joep, de verandering van coach van de jachtige en emotionele Peter Mueller naar de kalme en berekenende Jac One. alles heeft zijn steentje bij gedragen aan het feit dat hij dit keer niet bezweek onder de druk. En die was er wel degelijk, na zijn uitstekende voorseizoen waarin hij onder meer drie van de zes 1000 meters in de World Cup had gewonnen. De vraag was alleen: kon hij het ook op het moment dat de echte prijzen verdeeld worden? Het antwoord gaf Wennemars zelf. „Ja! Ik stond echt onder druk dit weekeinde na die eerste 500 meter, van Shimizu, van Cheek. Ik moest drie keer me teen na Wotherspoon rijden na dat hij een geweldige tijd had neergezet. Vorig jaar nog had ik me daardoor de kop helemaal gek laten maken. Nu niet. Ik heb me steeds weer kunnen concen treren op de dingen die ik moest doen. Het is een enorme over winning op mezelf dat ik onder grote druk gewoon mijn werk kon doen." Ander voorbeeld: een week voor het WK, in Salt Lake City, ging hij in de laatste training voor de eerste 500 meter hard onderuit. ..Lag ik daar met een gat in mijn kop op de behandel tafel. Vroe ger was ik beginnen na te den ken, nu heb ik gewoon gezegd: niet zeuren, niet af laten leiden, gewoon een goeie 500 rijden Mietjes worden gemaakt, niet geboren." Rigoureus Jac One heeft een grote rol ge speeld in zijn ontwikkeling. „Hij is geen trainer die een spor ter helemaal afhankelijk van zich wil maken. We zijn pas in ons eerste jaar, daarin moet je ook niet te rigoureus verande ren. Er zijn nog veel dingen die Jac met me wil doen. Dat vind ik mooi, daar kijk ik naar uit." Dit seizoen heeft Wennemars zich vooral gericht op de 1000 en de 1500 meter. Maar, zo weet hij ook: „Ik ben een sprinter en ik moet ook als een sprinter blijven trainen. Ik rijd de 1500 meter ook als een sprinter: hard ope nen en dan maar zien waar het schip strandt. Door die 1500 meters te rijdenkan ik ook 1000 meters winnen in de laatste ron de. Eigenlijk zou een WK uit een 700 en een 1200 meter moeten bestaan, haha. Nee, zonder gek heid: ik zal op de 500 meter min der moeten verliezen. Wother spoon heeft al 25 keer onder de 35 seconden geschaatst, ik pas drie keer. Op de 1000 meter zal ik bovendien een nog iets harde re eerste ronde moeten rijden. In de trainingen lukt me dat al re gelmatig." Maar als dat eenmaal onder controle is, dan? Wennemars „Dan kan ik ook wereldkampi oen sprint worden. Natuurlijk, waarom met? Er zit nog zo veel meer in." GPD RUK AAN ZEE - Loek van We ll heeft in de achtste ronde van het Corus-schaaktoernooi een gouden kans laten liggen om de ongedeelde koppositie te ver overen. De dertigjarige Tilbur- jer schrok gisteren zo van zijn voortvarende opening tegen Anatoli Karpov, dat hij pardoes oen enorme blunder beging. JDit was de ideale mogelijkheid voor mijn vierde zege op rij", mokte Koning Loek, die voor fvenvan zijn troon is gevallen. En dan verlies ik ook nog." Het klinkt vreemd, maar de Ne- cerlands kampioen kwam tegen ik oud-wereldkampioen in een Griinfeld-Indiër té goed uit de startblokken. „Ik stond werke- hjkfantastisch. En dat terwijl ik Bijn goede uitgangspositie in *ttoernooi wilde consolideren toor een zekere remise te spe len. liadimir Tsjoetsjelov, de secon dant van Van Wely, zag dat zijn d&o mentaal in de war raakte. ■Het was totaal onverwacht dat wpov zo slecht begon. Daar *asLoeks geest niet op voorbe reid. Vervolgens ging het mis doodzonde natuurlijk." Na 42 Kttengaf Van Wely zich gewon nen Wanathan Anand profiteer de van de misstap van zijn naas- teconcurrent De Indiër, die na teven ronden met Van Wely de ^glijst aanvoerde, hield we reldkampioen Vladimir Kram- uk met de grootste moeite op remise. „Altijd als ik in Wijk aan Zee ben, neem ik na mijn slecht te toernooipartij de leiding", S^pte Anand, die het toernooi 'weemaal eerder won, over zijn fortuinlijke puntendeling. «et vijfenhalf punt heeft ^nnnd een half punt voor drong op drie achtervolgers, naast Van Wely zijn dat Judit ™8ar, die remise speelde tegen wrasenkov, en Alexander v»nsjoek. De 21-jarige Rus lijkt -d zes slome remises uit een die- winterslaap gekropen. Na ^overwinning van zondag te- 8® Krasenkov. gaf Grisjoek sferen Alexei Sjirov in een re® scherpe partij geen schijn ran kans ^r Jan Timman begint het 65e ^s-toernooi een lijdensweg re worden. Ook Jevgeni Barejev T^te gehakt van de Amster- jfo®mer. In een Nimzo-Indiër Timman voor de vierde op volgende ronde van het bord gespeeld. Met slechts anderhalf fUnl stuurt de negenvoudig na saal kampioen af op een >mloze laatste plaats GPD Topfavoriet LIeyton Hewitt ging opnieuw hard onderuit op de Australian Open. foto David Gray/Reuters door Gertjan van Geen MELBOURNE - Een jongen van bijna zestien jaar die als qualifier in de eerste ronde van het juniorentoernooi op de Au stralian Open verliest, is nau welijks een groot talent te noe men. Toch was de toeloop op zijn persconferentie zo groot dat deze naar een grotere zaal verplaatst moest worden. Het ging dan ook om Sergei Boebka, zoon van de fameuze houder van het wereldrecord polsstokspringen uit Oekra ïne. Boebka had met 6-2 en 7-6 van de Roemeen Florin Mergea verloren en keek schalks la chend om zich heen. „Ik ben re delijk verrast. Dit is de eerste keer dat ik een interview heb voor zo veel mensen", zei Boebkadie een treffende gelij - kenis vertoont met zijn be roemde vader. De Oekraïner heeft nooit enige interesse getoond in polsstoks pringen. „Drie jaar geleden heb ik het een keer geprobeerd Het is een leuke sport, maar ik houd het bij tennis." Op zijn zevende pakte hij een racket op en liet het niet meer los. Hij traint in zijn woonplaats Mo naco en is nauwelijks te vinden in zijn geboorteland, waar zijn vader onlangs in het parlement is gekozen. Doel van de num mer 157 van de wereld bij de junioren is het spelen van Grand Slams, hopend op meer. De jonge Boebka, die wordt begeleid door gerenommeerd coach Bob Brett, was op de ten nisbaan al snel beter dan zijn vader. „De eerste keer dat ik van hem won, was ik negen of tien jaar. Het stoorde hem niet. Hij geeft me tips over hoe ik me op de baan moet gedragen. Hij leert me te vechten Als zoon van een beroemdheid is hij ge wend aan publiciteit. Sergei junior gaat er niet gebukt on der. „Hopelijk gaat het op een gegeven dag over mijn eigen prestaties." GPD door Mare Kok WIJK AAN ZEE - Op papier is hij de zwakste schakel, maar de vijftienjarige Daniël Stellwa- gen toont op het Corus-schaak toernooi onomwonden hoe groot zijn talent is. De jongste meester uit de Nederlandse schaakhistorie staat niet alleen op een riante tweede plaats in de B-groep, de gymnasiast uit Soest haalde gisteren boven dien zijn allereerste grootmees ternorm. Stellwagen: „Dat had ik zeker niet verwacht. Ik begon het toernooi met het idee dat elk ge wonnen punt mooi meegeno men zou zijn." Volgens de wetten van de schaakranglijst zou Stellwagen in Wijk aan Zee moeten dienen als kanonnen vlees. De nummer 1409 van de wereldranglijst maakt echter handig gebruik van zijn rol als underdog Na acht van de dertien ronden moet de scholier alleen de ontketende Chinees Zhang Zhong voor zich dulden. Ervaring „Ik heb nog nooit aan zo'n sterk bezet toernooi mogen meedoen Ik ben hier puur om ervaring op te doen", zegt Stellwagen nuch ter. „Bovendien mag ik nu elke dag naast de sterkste groot meesters ter wereld zitten, ter wijl mijn klasgenootjes gewoon naar school gaan. Dat is toch mooi?" Zonder enige schroom gaat Stellwagen zijn tegenstanders te lijf. Vooral zijn zege op Arka- dij Naiditsj. een Duitser die hard op de deur van de mondiale tophonderd bonkt, was groots. Een even prachtig als beslissend stukoffer op de veertiende zet werd door voormalig Neder lands kampioen Rini Kuijf als 'weergaloos' bestempeld. Ook Stellwagens verdedigende kun sten tegen jeugdwereldkampi oen Peter Acs oogstten bewon dering „Ik probeer gewoon mijn best te doen. Net als altijd." Ondanks de relativerende woorden zegt Stellwagen, die nog aan twee puntennormen moet voldoen om de grootmeestertitel te ver krijgen, wel degelijk de top te willen halen. „Ik merk dat het hebben van zelfvertrouwen erg belangrijk is. Vergelijk het met het nemen van een penalty in het voetbal. Als je denkt ik schiet 'm er in, dan gebeurt dat ook. Ga je twijfelen en denken: als dat maar goed gaat, dan kun je wachten op een misser. Ik leg mezelf niet de druk op dat ik dit toernooi minimaal zoveel pun ten moet halen om niet te falen. Met zulke ideeën ga je echt niet beter spelen." Vorig jaar schaakte Stellwagen in de C-groep een matig Corus- toernooi Nu, met beduidend betere tegenstand, lijkt alles vanzelf te gaan. Na een neder laag tegen de als hoogste ge plaatste Chinees Zhong boekte Stellwagen vier prima overwin ningen. Een gedegen remise te gen zijn clubgenoot bij HSG,, Friso Nijboer, bezorgde hem gisteren zijn eerste grootmees ternorm. Als Stellwagen zijn stijgende prestatiecurve weet door te trekken, ligt er wellicht een le ven als broodschaker in het ver schiet. „Dat lijkt me wel leuk. Je komt nog eens ergens. Ik ben een keer voor een jeugdtoernooi in Azerbaidzjan geweest. Daar kom je ook niet elke dag. Maar ik wil eerst mijn eindexamen halen. Vervolgens moet ik taxe ren of de trainingsfaciliteiten voldoende zijn. Want zonder persoonlijke begeleiding kan ik nooit een topper worden." Incidenteel De enige training die Stellwa gen heeft, is incidenteel. „Vlak voor Corus heb ik nog een gast college gekregen van Jan Tim man Daar leer je ontzettend veel van." Nu heeft Timman on langs laten doorschemeren wel iets te zien in de begeleiding van Stellwagen. Misschien kan Stellwagen na het Corus-toer- nooi Timman zelf wel betalen. Een tweede plaats in het eind klassement levert immers 2500 euro op. „Maar ik speel hier niet voor een prijs." Volgende week moet hij zijn achterstand op school inlopen. Zijn talen hoeft hij niet bij te spijkeren. Gisteren gaf Stellwa gen in vloeiend Engels zijn eer ste persconferentie voor de in ternationale media. Hij klaarde het klusje zoals hij de hele week al schaakt: onbevangen en suc cesvol. GPD •V Daniël Stellwagen, vijftien jaar en de kroonprins van het Neder landse schaken. foto Olaf Kraak/ANP •nnrGertian van Geen MELBOURNE - Het huwelijk - iisen LIeyton Hewitt en de Au- jnlian Open is onder een slecht jStemte geboren. Nooit kwam 3 L beste tennisser ter wereld „rder dan de vierde ronde op B iiflbourne Park. Ssteren was de code waarmee ^Marokkaan in topvorm hem tt Itffronteerde niet te kraken •i ja nagenoeg perfect spelende ïoanes El Aynaoui deed Au- s salie vier sets lang huiveren, c- -ijwon met 6-7 (4-7), 7-6 (7-4), \$(7-5)en6-4. c- öp elk Grand Slam-toernooi «ft LIeyton Hewitt betere uit slagen staan dan op zijn geboor- ïgrond. De US Open- en Wim- I iledon-titel heeft de 21-jarige Australiër al op zak, op Roland Garros bereikte hij in elk geval lieens de kwartfinale. Dit jaar jaude vechter uit Adelaide zijn I jachtende landgenoten wél i ^«dienstzijn. Positief l Dedruk die in eigen land op hem «!egd wordt, is weliswaar niet 8 «groot als de last die jaarlijks Éjdens Wimbledon op de Brit iilvana Bauer ronde verder Tim Henman rust, maar toch. „Ik sta toch al onder druk omdat ik de nummer één van de wereld ben", zei Hewitt. „Ik heb het op een positieve manier proberen te gebruiken. Ook al heb ik al tijd mijn beste tennis in een vij andige omgeving laten zien, het is niet gek om voor vijftiendui zend mensen te spelen die alle maal willen dat je wint." Australië moet minimaal een jaar wachten op een nieuwe winnaar van eigen bodem. De laatste was Mark Edmonton in 1976. De meters tekst en de hon derden kolommen die de Au stralische kranten aan Hewitt wijdden, soms tot vijf pagina grote artikelen per dag, waren veelzeggend. Come on Vandaag zullen de treurzangen niet korter zijn. Hewitt, die vo rig jaar vanwege de naweeën van waterpokken niet verder dan de eerste ronde kwam, gaf zelf aan dat hij niets liever wilde dan in Melbourne met de beker staan. „Dit jaar, of later", zei hij er wel bij. Australische journa listen schroomden vanaf de perstribune niet om 'Come on LIeytonr te schreeuwen. Een winnende Hewitt verkoopt im mers veel kranten. Maar het mocht niet baten. En de dag was al zo bizar begonnen. De ellende hing in de lucht. Bij het ochtendgloren drukte een rooksluier boven Melbourne de zon volledig weg. Het bracht ook een nare lucht met zich mee De rook bleek uit Canberra te komen. De hoofdstad, zeshonderd kilo meter verderop, wordt al dagen geteisterd door enorme bran den Even werd gedacht aan het afgelasten van de wedstrijden Deels vanwege de verstikkende rookdeels uit piëteit met de vier slachtoffers in Canberra. Maar de Australian Open ging door en Hewitt kon het leed van het hui lende volk niet verzachten. Zijn Belgische vriendin Kim Clijsters, die zich later op de avond via een simpele zege op Amanda Coetzer (6-3, 6-1) wel bij de laatste acht plaatste, ver woordde het treffend. „Alsjedie verschrikkelijke bosbranden ziet, is een tennispotje eigenlijk helemaal niets." El Aynaoui hield zich daar op de baan niet mee bezig De 31-jarige man uit Rabat, die vorig jaar in New York en drie jaar terug in Mel bourne ook al eens de kwartfi nales haalde, gunde de beste retourneerder van het circuit in 23 servicegames slechts drie breakpunten en sloeg 33 aces. Voor elke ace die hij slaat, geeft hij honderd dollar aan een goed doel. Dat maakte het een duur dagje voor El Aynaoui, maar het was het waard. GPD MELBOURNE - Silvana Bauer «ft gisteren op de Australian h Open de tweede ronde van het - Kisjestoernooi bereikt. De zestienjarige tennisster uit Srainingen, die als elfde is ge plaatst in Melbourne, rekende ahaar openingsduel af met de Australische Natasha Kersten: W, 6-4. Haar volgende oppo- •ente is de Duitse Angelique Kerber. In het dubbelspel vormt Bauer een koppel met Shahar Peer uit Israël. !n de aanloop naar het eerste Grand Slam-toernooi van het seizoen speelde Bauer vori ge week de Australian Hard court Junior Championships. Daarin strandde ze in de tweede nnde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45