Opleiding voor zorg na beroerte 9 1 PZC PvdA winnaar op Reynaertcollege Hé verplegende Zin in een werk vakantie? Stille tocht voor weerloze hond Lamsoren plannen daverend jubileum Waar het spelen stopt komen wij in actie Meer informatie? Dorpsraad Koewacht wil reconstructie van hele Emmabaan Hooihotel Ellemeet stapje dichterbij Instellingen kunnen mensen met hersenletsel beter verzorgen Koffieconcert Geen plek voor jeugdsoos Het recht om kind te zijn "Ik collecteer voor de Hersenstichting Nederland en hetNFGV" Meld u aan als collectant of organisator: (030) 29711 de Zonnebloem dinsdag 21 januari 2003 Nederland Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl De Goese Nanda Lina met Igor (rechts) en Diko. je mag je eigen hond dood schoppen, dat soort redene ring spreekt uit de wetAls je je hond stelselmatig mishandelt, kun je een boete krijgen, als je een inbreker te hardhandig uit je huis verwijdert, ga je de ge vangenis in. Volgens mij klopt dat niet." Blaffen Voor Nanda is het natuurlijk zonneklaar dat een stille tocht met honden niet echt stil zal zijn. „Ze zullen heus wel blaffen, zeker als ze met z'n allen zijn. Dat is prima. Als de mensen stil zijn, kunnen ze voor een keer eens de dieren horen." Op haar website httpj/dieren- .clubs.nl/actietegendieren- leed, deed Nanda een oproep voor de stille tocht, die zater dag 1 februari in Breda wordt gehouden. Ze heeft al meer dan honderd aanmeldingen gekregen. „Je merkt dat men sen zeer zijn getroffen door zo'n gebeurtenis. Ze willen er- foto Willem Mieras over praten en ze willen iets doen. Die tocht geeft ze een mogelijkheid om wat te doen zonder geweld, om te laten we ten dat het anders moet. Wie zich nog op wil geven, kan dat doen, maar ook zonder opgave is het mogelijk om mee te lo pen. Om 13.00 uur is het verza melen op de Grote Markt in Breda, voor de Grote Kerk." Met de gemeente Breda heeft de Goese een afspraak ge maakt om de route te regelen en voorwaarden voor de de monstratie. Het forum op de website blijft ook na de stille tocht in gebruik. „Ik sluit niet uit dat er, als er elders weer eens zo'n drama plaatsvindt, opnieuw actie wordt onderno men. Het geeft de mensen een geweldloze mogelijkheid om van hun afschuw blijk te ge ven. Je merkt aan alle reacties dat daar veel behoefte aan is. En misschien gaat de wetgever nog wel eens luisteren. Dat is natuurlijk ook een doelstel ling." door Mieke van der Jaqt GOES - Ze is er al langer mee bezig, Nanda Lina uit Goes. Dierenmishandeling grijpt haar nu eenmaal aan. „Een dier, zeker een huisdier, is compleet overgeleverd aan de mensen. Als die mensen dan het vertrouwen beschamen door zo'n dier te mishandelen of te verwaarlozen, heeft zo'n beest geen stem. Dan is het af hankelijk van andere mensen om een eind te maken aan de ellende." Daarom heeft ze het initiatief genomen om een stil le tocht te houden in Breda. Daar werd de acht maanden oude American Staffordshire terriër Bronkx begin deze maand door zijn baas doodge schopt. Het bericht over de dood van Bronkx veroorzaakte in de Bredase Oosterstraat, waar de hond met zijn 23-jarige baas woonde, een enorme opschud ding, zeker nadat Willibrord door Edy de Witte LAMSWAARDE - Carnaval klinkt de meeste inwoners van Lamswaarde als muziek in de oren. „En dat is niet van van daag of gisteren", zegt regerend leutvorst Pico (Jurgen Buysrog- ge). „Dit seizoen wordt in ons dorp voor de 44e keer het zot- tenfeest gevierd. Daarmee zijn we na Sas van Gent in Zeeland het oudste carnavalsdorp. Ko mend weekeinde laten we het Land van de Lamsoren daarom al flink op zijn grondvesten da veren." Prins Pico vindt het niet zo ver wonderlijk dat de kielen en feestneuzen al zo lang uit de kast gehaald worden. Hij roemt Lamswaarde als een hechte ge meenschap „De kleine zeshon derd inwoners weten maar al te goed dat een bruisend vereni gingsleven een gezonde basis is voor een leefbare kern. Plezier moet wel altijd voorop staan. Nou, dan sla je met carnaval ze ker de spijker op de kop." Frequin er in zijn televisiepro gramma aandacht aan be steedde. De buurt gooide bij de dieren beul de ruiten in tijdens het be zoek van de televisiemakers en belaagde de woning nog een keer na de uitzending van het bezoek. De dader dook onder, bang om te worden gelyncht door de woedende buurtbewoners, die er verschillende keren aangif te van hadden gedaan dat de man zijn hond mishandelde. Voor Nanda Lina, zelf baasje van twee kerngezonde, vrolij ke Dobermanns, waren het drama in Breda en de volks woede die erop volgde aanlei ding om wat te doen. „Een stil le tocht met honden leek mij het aangewezen middel om te laten weten dat de wet dieren onvoldoende beschermt. Deze man komt er normaal gespro ken met een geringe boete van af. In de Wet wordt het dier als een ding beschouwd. Je mag je eigen bankstel vernielen, dus De toenmalige toneelvereniging stond in 1959 aan de wieg van het leutfeest. Tussen pot en pint werd het idee geopperd om in het patronaat eens een vasten avondbal te houden. „Een comi té onder leiding van de dorpsagent F. Ament, die als een geboren Limburger het klappen van de zweep kende, zou wel even dit feestje regelen. Maar bij het aanvragen van een vergun ning bleek het college van B en W. onder leiding van burge meester van Hootegem, daar anders over te denken. Lams waarde, in de volksmond het Heilig Land geheten, moest zijn naam eer aan doen en zeker niet met een dergelijke uitspatting voor de dag komen. Een flinke tegenvaller. De in Bergen op Zoom gehuurde carnavalskos tuums moesten in allerijl afge zegd worden. Toch werd dat jaar in besloten kring, weliswaar zonder vergunning maar met veel plezier de vastenavond ge vierd. Carnaval in Lamswaarde was geboren." Details De laatste jaren staat het feest mede door de strakke organisa tie goed op de rails. Buysrogge „De opzet om alles tot in de kleinste details goed te regelen, werpt duidelijk zijn vruchten af. We beginnen rond de elfde van de elfde al met een feestelij ke presentatie van de prins en zijn gevolg. Die stoet op carna valszondag staat bij deelnemers en publiek hoog aangeschreven. Bij de twee spetterende feest avonden op zondagen maandag met live muziek gaat het dak er echt af, Tijdens het kindersong festival op maandagmiddag is het gemeenschapscentrum de Luifel ook tot de nok toe gevuld. Want wil je de toekomst verze- I keren, dan moetje natuurlijk de jeugd al op tijd opwarmen." Het jubileumfeest (want ook ju bilea worden in stappen van elf gemeten in carnavalskringen) begint vrijdagmiddag m de Lui fel met een jeugdprogramma. Dick Camu promotion verzorgt vanaf 15.00 uur een kindershow. 's Avonds staat voor de jongeren vanaf twaalf jaar een disco op het programma. Na afloop hier van sluiten de leden van de car navalsstichting de eerste dag af met een gezellig samenzijn. Zaterdagmiddag is er om 15.00 uur een receptie De jubileum feestavond met de band Tune begint om 20.00 uur. Elf regio nale hoogwaardigheidsbekle- ders met hun gevolg en een aan tal boerenkapellen geven mede acte de présence. „Want om een kort officieel tintje kunnen we niet heen", besluit Prins Pico. Als het maar niet te lang duurt. Wij lopen liever de polonaise. Overal waar de rechten van het kind in het gedrang komen, komt Save the Children in actie. Geef kinderen een jeugd. Geef ze een toekomst. Word nu donateur voor 10,- per maand. Giro 809, Save the Children Den Haag. Voor meer informatie: 070 - 338 44 48 of www.savethechildren.nl Save the Children door Euqène Verstraeten KOEWACHT - De dorpsraad Koewacht wil dat ook het ge deelte van de Emmabaan tussen de bebouwde kommen van Koe wacht en Heikant wordt gere construeerd. De dorpsraad gaat daarover aan de bel trekken bij het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren, dat eigenaar is van het ongeveer anderhalve kilometer lange weggedeelte. De voormalige gemeente Axel pakte eind vorig jaar het gedeel te van de Emmabaan binnen de bebouwde kom aan om de ver keersveiligheid te verbeteren. Er zijn verschillende versmal lingen aangebracht en waar mogelijk zijn er gescheiden fiet- paden aangelegd. Waar dat niet kon, heeft de gemeente gekleur de fietsstroken aangebracht. Met de herinrichting was een bedrag gemoeid van 432.000 eu ro. Voorzitter E. van Waes wijst er op dat de vooral ook veel scho lieren via de Emmabaan naar school gaan in Hulst. „Een groot gedeelte van de weg is nu door de herinrichting een stukve] ger geworden. Maar het kaj is eigenlijk niet af. Alsjedeva keersveiligheid wilt verhoga moet eigenlijk ook het ged^j tussen Koewacht en Hetkatii dezelfde worden aangepaU Hetzelfde geldt volgens Waes overigens ook voor ij gedeelte aan de andere fcj van Koewacht richting M dorpe. Het waterschap ziet het ets) niet zitten om verregS maatregelen te treffen op j Emmabaan. „In het kaden het verkeersproject deRuitisi in 2001 een sobereherinricta uitgevoerd", zegt woordw ster M. van der Pas vanhetl terschap. „De weg is ingerd als 60-kilometerzone. De rj denstreep is verwijderd end kantbelijning aangebia Kortom, de standaardinijd ting die we hanteren voorïg buiten de bebouwde koma gaan we er ook met aan Voorzieningen als drempels j asverschuivingen horen -| thuis in een sobere henn-ij ting op wegen buiten de ij bouwde kom." door Piet Kleemans ELLEMEET - Er begint schot te komen in de plannen voor bouw van een 'hooihotel' ojï de boer derij van M. Kristelijn aan de Kuijerdamseweg in Ellemeet. Het Schouwse college van bur gemeester en wethouders wil vooruitlopend op de daarvoor noodzakelijke wijziging van het bestemmingsplan, een voorbe- reidingsbesluit nemen en zo het hooihotel mogelijk maken. Een hooihotel is een boeren schuur waarin een gedeelte voor dagverblijf, spel en ontbijt ruimte is gemaakt en in een an der gedeelte een slaapruimte wordt ingericht. Aan de slaap ruimte is de naam hooihotel ontleend, want het gaat omej open ruimte met een dikkelij hooi op de vloer. Hetisdebeij ling dat de hotelgast zijnea slaapzak meeneemt en zeilei comfortabel plekje zoekt inlj hooi. De gast kan desgewenstgebnl maken van geboden ontbijt!» liteiten en één van de arrang menten en excursies dieKiiil lijn op zij n Hoeve Batenburg-) samenwerking met andereps tijen - aanbiedt. In de opzet van Hoeve Bata burg wordt de toerist heeia drukkelijk, via het in eenana schuur op het terrein ingeria informatiecentrum, de gelegd heid geboden nader kennir maken met de agrarische pni tijk van vandaag de dag. i door Frank van Cooten HULST - Wouter Bos doet het goed bij de Zeeuws-Vlaamsc jongeren. De PvdA is gisteren de grote winnaar geworden bij de scholierenverkiezingen op het Reynaertcollege in Hulst. De PvdA kreeg een kwart van de stemmen en liet de VVD met ne gentien procent ver achter zich. De traditionele partijen doen het dit jaar goed bij de scholie ren van de Hulster scholenge meenschap. Het CDA eindigde immers op de derde plaats met zestien procent van de stem men. „Deze drie partijen heb ben bij elkaar toch zestig pro cent van de stemmen gekregen. Dat was vorig jaar nog 43 pro cent. Ik kan me niet herinneren dat dit ooit eerder is gebeurd op het Reynaertcollege. Of ik moet wel heel ver terug gaan", zei le raargeschiedenis Jan Lockefeer gisteravond. De SP doet het overigens ook goed. De socialis ten kregen negen procent en dat betekent bijna een verdubbe ling ten opzichte van nog geen jaar geleden. GroenLinks kreeg ook negen procent van de stem men maar duikelde naar de vierde plaats. Deze partij was vorig jaar met zestien procent nog het populairst onder de scholieren van het Reynaertcol lege. De grote verliezer is de LPF. Vorig jaar nog goed voor 13,5 procent van de stemmen, nu nog maar voor een schamele 4,5 procent. Het opkomstper centage bedroeg gisteren zestig procent. Vier procent meer dan vorige keer. „Het valt me op dat de opkomst groter is. Gezien de korte voorbereidingstijd heb ben we immers veel minder aan dacht aan de verkiezingen in de lessen kunnen besteden", aldus Lockefeer. Op de locatie aan de Zoutestraat was gisteren een stemlokaal ingericht. Op ver toon van een oproepkaart met een gebruikersnaam en wacht woord kon een stem worden uit gebracht via een internetsite. De verkiezingen zijn georgani seerd door het Instituut voor Publiek en Politiek in Amster dam. In het hele land werden gisteren scholierenverkiezin gen gehouden. De uitkomst van Reynaertcollege wijkt niet af van de landelijke uitslag. Ook landelijk is de PvdA het popu lairst onder de scholieren, ge volgd door WD, CDA en GroenLinks. Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig ziekenen (zwaar) lichamelijk gehandicapten ee' onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan 6700 vrijwilligers. Het kost je een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt» dan ook heel wat voor terug. en poliklinische zorg de draad eerder op te pakken. Ook gedeputeerde G. de Kok was verguld met de resultaten De provincie droeg ruim 45.000 euro bij aan het opzetten en uit voeren van de cursus. De resul taten bewezen nog maar eens dat de samenwerking tussen Zeeuws-Vlaamse zorginstellin gen profijtelijk zijn voor de pa tiënten in de regio. De regionale medici en verzorgenden leunen niet tevreden achterover na die constatering. Neuroloog W. Hoefnagels zei vóór De Kok aan het woord kwam al dat een beroerte een van de ergste aandoeningen is die een mens kan treffen. „We zijn er dan ook nog lang niet en blijven werken aan nieuwe mo gelijkheden om onze patiënten zo goed mogelijk te helpen." SINTJANSTEEN - De plaatse lijke fanfare Sint Jan houdt zondag 26 januari een koffie concert in haar oefenruimte Den Bombardon aan de Tragel. Naast een optreden van de fan fare onder leiding van Leo Ver- stiggel, treden ook de percussie groep Steenslag en het leerlin genorkest voor het voetlicht. Dit laatste ensemble staat onder leiding van Daniella Stie- nen. Bij Steenslag heeft Sofie van Hoorick de touwtjes in handen. Het concert begint om 10.30 uur en is gratis toeganke lijk. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Zeeuws-Vla mingen die door een beroerte worden getroffen, kunnen sinds kort nog beter en efficiënter worden verzorgd. Een nieuwe opleiding voor het verzorgen van mensen die een beroerte kregen, zorgt vooreen eenduidi ge, eenvormige aanpak bij alle zorginstellingen in de regio. Tot voor kort moesten mensen die te maken kregen met een ce- rebro-vasculair accident (in de volksmond: een beroerte) vaak lang in het ziekenhuis blijven, omdat de medewerkers van an dere zorginstellingen niet op de hoogte waren van de juiste zorg behoefte en de benodigde ver zorgingstechnieken. Door het volgen van een speciale trai ningscursus weten 42 verzor genden van de drie regionale verpleeghuizen precies hoe ze mensen met hersenletsel moe ten behandelen. Verzorgenden van De Stelle in Oostburg, De Blaauwe Hoeve in Hulst en Ter Schorre in Terneu- zen verwierven inzicht in de aandoeningen en gevoelens van mensen die door een beroerte werden getroffen Daarnaast leerden ze hoe de patiënten het best benaderd en verzorgd kun nen worden. De 42 verzorgen den kregen gisteren een getuig schrift dat ze de cursus voor de behandeling van neurologische ontwikkelingen na een beroerte met succes hadden afgerond. Resultaten Bedoeling van de samenwer kende zorginstellingen in Zeeuws-Vlaanderen is de ken nis nog verder te verbreiden on der de medewerkers. De cursus van afgelopen najaar wierp di rect vruchten af, constateerden specialisten. Patiënten kunnen eerder van het ziekenhuis naar het verpleeghuis om daar door deskundige verzorgenden ver der te worden geholpen. Som migen kunnen zelfs al naar huis om met hulp van familieleden KLOOSTERZANDE - De bij eenkomst van jeugdsoos Disco Adventure uit Kloosterzande gaat vrijdagavond 31 januari niet door. Deze maand is geen locatie be schikbaar. In het verleden hield Disco Adventure haar druk be zochte soosavonden voor jonge ren van twaalf tot en met vijf tien jaar, Disco Love. Enkele maanden geleden is men uitge weken naar zaal Van Leuven. „Die feestzaal wordt echter af gebroken", zegt Johnny Pro voost van Disco Adventure. „Uitbater E. Leenknecht van Van Leuven is ook eigenaar van bar 't Laantje. Hij heeft toege zegd deze zaak voor de jongeren in orde te makenMaar de werk zaamheden zijn nog niet klaar. Daarom moeten we de soos deze maand een keertje overslaan." De volgende bijeenkomst is op vrijdag 28 februari. Dan staat de muziek in het teken van car naval. 'VN NATIONALE V E R ENICI*- Postbus 2100 4800 CC Breda Postbank 1098 E-mail info@zonnebloem nl Internet www zonnefcW1* Loop ook warm voor de Nationale Collecte Hersenziekten 4 Psychische Ziekten! Bel ons en meld u aan als collectant of organisator, leder uurtje helpt! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 42