Niet op zoek naar vernieuwing PZC Performance en expo in Terneuzens j onger encentr um De Rede houdt open dag met schrijfsters kunst cultuur lezers schrijven Veer VIII Verkiezingen III Verkiezingen IV Verkiezingen V Verkiezingen VI Verkiezingen VII Verkiezingen VIII Heiligen Roken Duiven II Kernafval dinsdag 21 januari 2003 door Raymond de Frel TERNEUZEN - De stichting Kalashnikov houdt zaterdag in samenwerking met de werk groep Platform 2000 onder het kopje 'De Kunst en de Vrije Wil' een expositie en performance in het Temeuzense jongerencen trum Kalashnikov en het nabij gelegen buurthuis De Triangel. In de grote zaal van het buurt huis worden vanaf 15.00 uur werken van diverse kunste naars tentoongesteld- Post kaarten en sjaals van Arjo van der Plas, schilderijen van Jan Bruens, video's van atelier Van de Velde en tekeningen van Trees den Brabander en Elvira zijn enkele voorbeelden van ex posanten. Tijdens de expositie wordt de muzikale omlijsting verzorgd door Martij n Li-hap- po. DJ Karma en Human Juke Box. Liefhebbers van b„, painting kunnen terechtbiji co en Gilles Verherbruggel Gekko Tattoo's. In het café-gedeelte vera» het trio Nutzman, Dees Guerant vanaf 19.00 uur® workshop 'geluid'. Vanaf a uur zijn er meerdere optreda Zo brengt Jan Bruens teks uit de bundel 'Onderaards^ J. C. van Schagen en werk Nico van Apeldoorn. Hijwaj begeleid door toetsenist (J Branderhorst. Nevelheimisj op metal georiënteerd pnjji van Douwe Vrieswijk. Hijisj drummer in de nieuweforra Immer Tijdelijk. Dit triospa funpunk en speelt naast tg nummers ook werk van TtsS mones. De Terneuzense na formatie Burial grijpt het a nement aan om een live-da op te nemen. Ook DJ Ego a HeHo geven acte deprésena door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De kinderboe kenschrijfsters Lieneke Dijk- zeul en Ellen Tijsinger zijn woensdag te gast tijdens de open dag van de Terneuzense scholengemeenschap De Rede voor een aantal workshops. Van 14.30 tot 16.30 uur is Liene ke Dijkzeul aanwezige. Bekend zijn haar boeken De tweede vi ool en Een muis met klauwen, beide genomineerd door de Ne derlandse Kinderjury. Daar naast zijn Een bezem in het fiet senrek, Kortsluiting, Bevroren tijd en Eiland in de wind trek kers bij de jeugd. Tussen 20.00 en 22.00 uur is El len Tijsinger te gast op school Haar boeken Word toch wakker en Nikolaj werden genomineerd door de Nederlandse Kinder jury en bekroond methet&i zen Boek in België. Haarto Morgenster werd in 1995 1 kroond door de Nederlaa jury- Beide schrijfsters geven ffl shops, waarin ze vertellend het schrijven van boeken,wi moeite het kost een boel schrijven en hoe ze veria verzinnen. Daarnaast lezen voor uit eigen werk enkii kinderen volop vragen stel Leerlingen kunnen boeken ten signeren. De open dag van De Redeisl stemd voor leerlingenenoiri van groep acht van c scholen. Voor zowel de ma als de avond hebben zichn zeshonderd belangstellen aangemeld. Behalve de wo shops van de twee schnjÖ zijn tijdens de opendagnog heleboel andere activiteiten. door Ernst Jan Rozendaal KAPELLE - Voor sommige kunstenaars is schil deren een doel, voor anderen een middel. Kees Bruijnes uit Kapelle behoort duidelijk tot de laatstgenoemde categorie. Kwast, olieverf en doek zijn bij hem middelen om mensen zo nauw keurig mogelijk te portretteren. Hij is niet op zoek naar vernieuwing van de schilderkunst. Tot en met 14 februari exposeert Bruijnes in de hal van het gemeentehuis van Kapelle. Net als twee j aar geledentoen daar ook een expositie van hem te zien was, toont hij voornamelijk portretten Vrijwel zonder uitzondering gaat het om portret ten van vrouwen. Volgens Bruijnes zijn vrouwen de mooiste schepsels op aarde. Logisch dat hij ze als onderwerp kiest van schilderijen die vooral bedoeld zijn om de toeschouwer te plezieren. Het zijn vrouwen uit Bruijnes' omgeving. Kennis- sen, of vrouwen die hij aanspreekt omdat hij er iets in ziet dat hij in verf wil vastleggen. Uit de ti tels blijkt dat ze uit Kapelle, Goes en Ovezande komen. Menig bezoeker van de expositie zal ze herkennen, want het lijdt geen twijfel dat de schilder ze zeer getrouw heeft uitgebeeld. Dat blijkt uit zijn precieze, zorgvuldige aanpak. Het wordt bevestigd door opmerkingen uit het gas tenboek, waarin ook reacties op eerder gehouden tentoonstellingen staan. Herhaaldelijk valt te le zen hoe geportretteerden of ken nissen van hen op merken hoe goed de gelijkenis is. Detail Dat is waar Bruijnes zich het meest op heeft toe gelegd. De portretten zijn over het algemeen tot in detail uitgewerkt, vaak in tegenstelling tot de achtergronden. Niet in alle gevallen pakt die nauwkeurige uitwerking goed uit. Soms, bijvoor beeld bij het portret van een meisje in het Lom bardstraatje in Goes, heeft het schilderij iets te veel weg van een ingekleurde tekening. De con touren zijn dan met zwart aangezet, de persoon komt niet direct vanuit de verf tot leven. Meestal slaagt Bruijnes wel in zijn opzet, vooral omdat hij in staat is de gladde huid van zijn mo dellen - ongetwijfeld een van de vrouwelijke ken merken waarop hij valt - geloofwaardig op het doek weer te geven. De lichtval speelt daarbij een belangrijke rol. Een voorbeeld is het portret van twee meisjes met twee hondjes. De modellen zijn in het wit gekleed en lopen in fel licht. De schilder is erin geslaagd ze als het ware van het doek te la ten oplichten. Mooi zijn ook zijn portretten van meisjes met een exotische tint. De Kapelse schilder experimenteert hoegenaamd niet met de verf. Het tafereel 'Wertheimparkje met zonnebaders' heeft iets impressionistisch. De verf is er in wat ruwere streken opgebracht dan bij de meeste andere schilderijen, maar gewaagd of revolutionair is die aanpak niette noemen. Eerder Werk van Kees Bruijnes in het gemeentehuis van Kapelle. foto Willem Mieras heeft Bruijnes wel aangegeven dat olieverf zijn favoriete medium is, omdat hij over een langere tijd aan een tafereel kan werken. Wachten tot de eerste laag droog is, dan de tweede er overheen zetten. Hij is duidelijk geen schilder van het grote gebaar, van de op het doek gekwakte emoties. Ook in de compositie blijft hij traditioneel. Zijn voorkeur om precies uitgewerkte figuren voor een wat onbestemde en grofgeschilderde achtergrond te plaatsen, werkt goed. Zo wordt alle aandacht naar de geportretteerde getrokken. De weinige keren dat Bruijnes een stap verdergaat, levert dat een spannender tafereel op. Het schilderij 'Vier benenis verfrissendomdat hij een kus tussen een jongen en een meisje uitbeeldt, zonder ze hoger dan de knie te portretteren. In zo'n geval dwingt Bruijnes de beschouwer ook na te denken over wat hij niét heeft uitgebeeld. Ook mooi is het por tret van de 'vrouw in Goes, zittend en face'. Uit de sigaret in haar hand en de manier waarop ze haar lippen tuit, blijkt dat ze rook uitblaast Het is of Bruijnes dat in gedachten had toen hij de achter grond schilderde. De vrouw lijkt namelijk in een wolk van witte rook te zitten. Expositie: schilderijen van Kees Bruijnes, t/m 14 febru ari in het gemeentehuis van Kapelle, ma en ivo van 9-16, di en vrivan 9-13 en do van 9-18 uur. Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. De politieke partijen beloven van alles om de zwevende kiezer maar over de drempel te halen om op hun partij te stemmen. Zo dacht waarschijnlijk ook GroenLinks. Hugo van der Steenhoven uit Utrecht, num mer elf op de lijst voor Groen Links, heeft een pamfletactie op hetveerplein in Breskens uitge voerd (PZC, 15-1). Hij wil een halvering van het veertarief. Tot zover een prima standpunt. Maar GroenLinks beweert dat een jaarabonnement voor een volwassene die zijn fiets mee neemt 585 euro kost. Dit is niet juist, dit komt neer op 780 euro. Verder vindt hij het onjuist om de kosten van de tunnel af te wentelen op de Zeeuwen. Weel een prima standpunt, maar hij zegt dat de tekorten van de fiets- voetveerverbinding gedekt moeten worden uit de opbreng sten van de Westerscheldetun- nel Daartoe dient een verlen ging van de periode van tolheffing. Ook moet er een ho ger percentage van de wegenbe lasting ten goede van de exploi tatie van het fietsvoetveerver- binding komen Hoe kan Groen Links nu beweren dat zo de kos ten lager worden voor de Zeeu wen? Volgens mij moeten we dan nog steeds voor de kosten opdraaien, alleen nu niet via het fietsvoetveer maar via de tun nel. Hieruit blijkt dat Groen Links dit item alleen als verkie zingsstunt gebruikt. Als ze dan zoiets willen aanpakken dan is het misschien verstandig om eerst de feiten goed te bestude ren. Eendingweetikwekalswij als Zeeuws-Vlamingen een re delijk betaalbare verbinding met de rest van Nederland wil len krijgen, moeten we in ieder geval niet op GroenLinks stem- R Traas Vogelenzang 17 Breskens Het doet mij deugd te kunnen constateren dat onze Zeeuw Jan Peter Balkenende geen minis ter-president wordt in het vol gende kabinet. Sinds ik hem op televisie heb horen zeggen: „Ik heb de laatste acht maanden ge noten van elke minuut dat ik minister-president was", kan hij bij mij geen goed meer doen. Als je zoiets durft te zeggen na deze acht ramzalige maanden voor ons land, dan moet je een nareist zijn te veel liefde voor zichzelf. Het is te snel gegaan voor Jan Peter. En dan komt daar gelukkig Wouter opzetten Hoe sneller Wouter omhoog- schiet, hoe meer Jan Peter de foetushouding aanneemt. Op het tv-scherm zie je hem in el kaar schrompelen: handjes in elkaar en ineegedoken op de ta fel hangend. Wouter gaat het helemaal maken. Dat is een man die Nederland weer op de kaart kan zetten. Wat een geschenk voor Nederland. Ik denk dat zelfs Pim tevreden naar bene den kijkt. Leen Jobse Esdoomlaan 17 Middelburg In de verkiezingstijd wordt veelvuldig melding gemaakt van een noodzaak tot bezuini ging, ombuiging, en dergelijke. Verbazingwekkend heel weinig of niets horen de kiezers over de inkomenseffecten, die zich al per 1 januan 2003 hebben voor gedaan. Ook krijgen de kiezers nauwelijks informatie over de effecten, die de bezuinigingen, ombuigingen, en dergelijke na 22 januari 2003 teweeg kunnen brengen. CDA, WD en LPF be seffen dat het nu niet verstandig is daarover met de kiezers van gedachten te wisselen. Hierover uitspraken doen zou weieens nadelige gevolgen kunnen heb ben voor de uitslag van de ver kiezingen voor deze partijen. Gelukkig is het merendeel van de loonstrookjes voor de verkie zingsdag uitgereikt. Velen zul len moeten constateren, dat het netto inkomen in januari 2003 (behoorlijk) lager is geworden. Te verwachten is, dat de plan nen voor bezuiniging, ombui ging, en dergelijke van de huidi ge regeringspartijen na 22 janu ari effecten zullen hebben op de netto-inkomens van de kiezers. Misschien is dit voor elke kiezer een belangrijk gegeven om bij het bepalen van zijn/haar stem rekening mee te houden. Kees Luteijn Willem Klooslaan 52 Vlissingen De lijsttrekkers van VVD (Zalm), CDA (Balkenende), SP (Marijnissen) en PvdA (Bos) (vlnr) vooraf gaand aan het debat op 3 januari op RTL 4. foto Robert Vos Balkenende en Verhage (CDA) hebben Bos (PvdA) verlokt voortijdig een naam voor een premier te noemen (PZC 16-1). Vele anderen ook, voornamelijk tegenstanders van groeiend ge halte van socialisme. Socialis me is vanaf haar ontstaan in kringen van te groot egoïsme, gecamoufleerd door religie en zogenaamd liberalisme, vanwe ge de bedreiging gedemoni- seerd. Velen is dat met de paple pel ingegeven Het resultaat was de Tweede Wereldoorlog en vele andere slachtingen Lands- politiek in Nederland behoort democratisch te worden over wogen en beslist in de Tweede Kamer, vanuit politieke opvat tingen die tot partij- of groeps vorming hebben geleid. Mijns inziens is getoond dat binnen CDA, WD en PvdA het pre mierschap verbonden aan het partijleiderschap voor die drie partijen slecht is afgelopen. Ook voor het landsbelang, ook al wordt dat in de praktijk gedeel telijk door tegengestelde belan gen vertegenwoordigd. Dat is onontkoombaar deel van demo cratie. Ook het aanwijzen van een opvolger verliep in die drie partijen vernietigend. Hoewel ik al jaren niet stem omdat geen enkele partij mijn grondrecht met betrekking tot artikel een van de grondwet verdedigt, ben ik geïnteresseerd. Jaloezie, ele ment van fascisme/nazisme, ten opzichte van Bos is overduide lijk. Niet alleen bij antisocialis tische personen Waarom lezen we nooit hoeveel Wiegel (VVD) ontvangt voor zijn voorzitter schap van de 'zorgverzeke raars'? Voor wie zorgen vele 'dienstverleners' veelal ruim tot zeer ruim r Arie Bilius Veerseweg 101 Veere De andere politici noemen het bezoek van de LPF-volksverte- genwoordigers aan het graf van Pim Fortuvn in Italië lijkenpik- kerij (PZC, 20-1). Dat de andere linkse en rechtse partijen zoveel mogelijk punten uit het pro gramma van Pim Fortuyn over nemen in de ijdele hoop de LPF ook te kunnen begraven dat is pas lijkenpikkerijNog afgezien van het feit dat het ook volks verlakkerij is, omdat de andere partijen die gestolen punten zeer zeker niet uit zullen voeren. Het gaat hun enkel om de stem van de kiezer aanstaande woensdag en dan zullen zij wel beslissen wat er moet gaan ge beuren de komende vier jaar, ui teraard in het landsbelang. Het mooiste voorbeeld geeft Wouter Bos van de PvdA, die als staats secretaris in het paarse kabinet zelf de verdubbeling van de zie kenfondspremie voorbereid heeft! En nu de CDA, VVD en LPF hiervan de schuld probeert te geven en zichzelf een sociaal gezicht. De PvdA is de Partij van de Arrogantie geworden en denkt net als de WD en het CDA dat de kiezer dom is en wel zal kiezen voor namaak. Maar aanstaande woensdag zal de kiezer bewijzen dat het de ge vestigde politici zijn die dom zijn en hen onaangenaam ver rassen. C.W. Boogaart Schoolstraat 5 Oud- Vossemeer Op 14 januari was een gehele advertentiepagina in beslag ge nomen met een bedekt maar toch duidelijk stemadvies ten behoeve van de natuur door de volgende verenigingen of stich tingen: Duinbehoud, het Zeeuws Landschap, Staatsbos beheer, Landschapsbeheer, Na tuurmonumenten en ZMF. Wanneer er bezuinigd moet worden dan moet dat op die plaatsen waar het de minste schade aan de samenleving op levert. Al die miljoenen guldens en euro's die aan het natuurbe heer op Schouwen-Duiveland besteed zijn, hebben naar ver houding weinig bijgedragen aan verbetering van bos- en na tuurgebieden. Ik hoop dat de nieuwe regering de goede prio riteiten zal stellen voor de be steding van ons belastinggeld om Nederland inderdaad leef baar te houden voor jong en oud Ik ben 33 jaar donateur van stichting Het Zeeuwse Land schap maar heb nu dit dona teurschap opgezegd omdat ik niet wens dat mijn geld voor een dergelijk stemadvies wordt ge bruikt. F. de Ronde W G. Bootlaan 5 Burgh-Haamstede Er is veel te doen over de toe komstige premier van Neder land. Wie het wordt is niet zo be langrijk, maar wat hij kan is veel belangrijker. Of het een ro de, een groene, of een blauwe is doet er niet toe, als hij maar van wanten weet. Niet iedere pro fessor is geschikt, ze zijn dik wijls verstrooid. Niet iedere mi nister van financiën is daarvoor geschikt en ook een eventuele nieuwkomer is dat soms niet. Dus waarom die drukte daar om? Wat bij het CDA schijnbaar wel belangrijk is, dat het geen paarse mag zijn, aldus de woor den van de fractievoorzitter Verhagen, die beslist geen paars wil ook niet na 22 januari (PZC 14-1). Zelfs een fractievoorzit ter kan verstrooid zijn, omdat het CDA als eerste een paarse partij als coalitiegenoot wilde en het niet aandurfde om met de LPF alleen in zee te gaan (69 ze tels). Dus hoe kan je nu nog zeg gen geen paars als je er 87 dagen mee opgetrokken bent en het nu afzweert. Misschien te diep in het glaasje gekeken? Verande ring van spijs doet eten en komt de gezondheid (van het land) ten goede. J. Hoogslrate K. Doormanstraat 14 Goes aan te roepen en hun voor spraak, hulp en bijstand af te smeken en dat het goddelozen zijn, die het tegendeel bewe ren Doch het onfeilbaar woord Gods leert ons door de mond van de profeet Jesaja in hoofdstuk 63 vers 16 uitdrukkelijk: Abra ham weet van ons niet en Israel kent ons niet. En toen Johannus de Engel, die hem verscheen, wilde aanbidden, zei deze: „Ziet toe, dat gij dat niet doet, aanbidt God." Zeer juist wordt dan ook in de Nederlandse Geloofs belij denis artikel 26 deze afgoderij veroordeeld. Er zijn geen heili gen maar wel geheiligden, een wezenlijk onderscheid. J.C. Marijs Gerstakker 4 Amemuiden Jan Meulemeesters schrijft in zijn recensie over het boek San- tus in de PZC van woensdag 15 januari het volgende: rooms- katholieke kerken herbergen vaak prentjes van heiligen. Ro me leert, dat de heiligen onze voorsprekers zijn bij God en wij door hen de verhoring onze ge beden kunnen verkrijgen. Zo is de heilige bij brand Antonius, bij overstroming Padua en bij onweer Sint Barbara. Het Con cilie van Trente in 1543 had ook uitgesproken: „dat de heiligen, die met Christus regeren, God voor de mensen bidden, dat het goed en nuttig is hen ootmoedig De oudste man van Zeeland is 105 jaar oud (PZC, 15-1) en hij rookt nog steeds. Tien forse si garen per dag. Ik had een vriend die van z'n twaalfde jaar tot z'n 95ste jaar heeft gerookt. Mijn vader was een pijproker die we kelijks dikke zakken tabak no dig had om zijn pijp rokende te houden. Hij is ook behoorlijk oud geworden Ik rook niet,.. Dus roken is niet erfelijk. Zeer geleerde heren in Nederland en in Amerika die beschikken over een onuitputtelijk fanatisme zijn erin geslaagd het roken zo ongeveer tot een halsmisdrijf te maken. We hebben dan ook een hoop onrust. Een oeroud gezeg de maakt duidelijk dat een te vreden roker geen onruststoker is. De indianen zijn niet aan ro ken te gronde gegaan, het duur de heel lang voor het tot het be wustzijn van de mensen doordrong dat pijprokende roodhuiden mensen waren. Zo is het wachten op een zeerge leerde professor die de mens heid mededeelt dat roken best wel goed is, voor de zenuwen of zo, wie zal 't zeggen? Een rege ring diezich op de wijze, waarop het roken is uitgebannen, be moeit met dergelijke zaken, is een gevaarlijke regering. Met hetzelfde gemak kan zo'n rege ring de mensen een religieus of staatkundig systeem op de mouw spelden, waarbij de fun damentele vrijheid wordt aan getast. Mohammedanen roken niet omdat Mohammed niet rookte, hij ging toch ook gewoon dood zoals alle mensen dood gaan. Ko de La voir rookt elke dag zijn tien sigaren en is inmid dels 105 jaar oud. Wat heeft de anti-rookpolitie daarop te zeg- gen? H. Fransen Oostkilhoek 27 Rilland Zei fs de houders van dwva: voor afschot (PZC 9-1), ta het probleem mede docr veroorzaakt wordt. Alsjea maar houdt van je dierenza ze goed presteren en gelaq veren, ben je verkeerd beri niet teruggekeerde duivez voor de gemeenschap Beis heffen voor deze tak vans» zeker op zijn plaats, honca lasting moet immers ook taald worden. En wij kennesi opsporingsbeleid voor rcf zoekgeraakte honden ima Met het geld kunnen till® plaatst worden, zodat deek die gelegd worden, weggij kunnen worden en deopgff gen duiven eventueel terugt huis kunnen. In iedergevab er een einde komen aan doodschieten van weerloze ren. Gelukkig dat de Partij' Dieren er is! Ik zal 22 jaa mijn stem op hen uitbreng® L.D Violenla \1isst PvdA'er Blom en zijn part)] noot Samsom blijven doort ren over het snel sluiten'")) kerncentrale Borssele. Wan dat zo'n haast heeft maks niet duidelijk (PZC, 1Mb stralend afval, dat gene* lang blijft doorstralen Met? de opslag levert dit geen3 probleem op en je moetess gaan zitten om er schade^ op te lopen. Met sluitenvS kerncentrale blijft dit aanwezig, dus daarmee *r niets opgelost A^V0^^J materiaal naar de ertsge> maakt daar de natuurlijk2 atie niet slechter en in goede oplossing ting m een jaar tijdisgjH ternatieve stroomlevem? Zeeland neer te ztten D***' ke ondeskundige dran- wenst een zinnig mensi&rt met dubbele energiepnj^ gezadeld te worden of bij stil weer van energie ve*3 te blijven. Zonder telend mobieltjes laden energie^ televisie, computers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 40