Chronisch zieke leeft vaak van minimum F Job Cohen is absoluut geen softie VERS EN VOORDEEL PZC Milieubeweging boos over minder boeien in Waddengebied 0.45 belastingaftrek meestal niet aangevraagd Vermeend kwartet van terroristen blijft in cel Franse prijs voor Nederlandse fotograaf Bonden dreigen met staking bij omroepen PvdA grote winnaar bij scholieren Inbreker vraagt slachtoffer te helen Fraude kabelnet beloopt 5 miljoen Gezocht: Kane-muzikanten Componist Ralf Arnie overleden Bestuurlijke impasse houdt sanering tegen van vuurwerkfabrieken Moeder van doodgeschoten jongen eist smartengeld cn witlof cn Gehakt half-om-half O CO dinsdag 21 januari 2003 BEN" HAAG - Eén op de drie ironisch zieken en gehandi- apten leeft van minder dan fcizend euro in de maand. De aira kosten voor zaken als voe- jjjjg, vervoer, kleding, hulp in Bus en dure medicijnen druk- de inkomens van deze c de mogelijkheid tot belas- ^aftrek voor extra kosten OM maakt werk an overvallen op jeldtransporten DEN' HAAG - Het Openbaar Ministerie heeft een Bovenre- jonaal Kernteam geformeerd lal zich gaat bezighouden met utnallen op geldtransporten, lanleiding is een aantal ge- nlddadige overvallen op geld transporten waarbij de daders xoit zijn gepakt. iet OM in Breda dat het onder- leidt, liet gisteren weten at de politie Midden- en West- ïoord-Brabant het team sa- senstelt. De twintig politie leen komen niet alleen uit dit korps, maar ook uit de politiere- co'swaar de overvallen plaats- ronden. ïaardetransporteurs Brink's en ieldnet stopten eind vorig jaar set hun transporten in de aonduren, na een gewelddadi- overval op een geldwagen in reda, Dat was de tiende op rij ie en Nederland sinds end2001. de Graaf, verantwoordelijk toorde veiligheid bij Brink's, is verheugd over het nieuwe politieteamBeide bedrijven todden expliciet om meer aan lacht voor de overvallen ge raagd. Volgens De Graaf werkt Brink's nog steeds volgens een poodplan. ANP Geuzenpenning naar organisatie kinderrechten GAARDINGEN - De organi satievoor kinderrechten Defen sor Childeren International fiCI) ontvangt de Geuzenpen- |mg2003. DCI krijgt de presti- ptuze onderscheiding voor uar centrale rol in de wereld je bescherming van kinder- whten. pe uitreiking van de Geuzen- inning is op 13 maart in de Ccote Kerk in Vlaardingen. zo initiatiefnemer de Stich- Pg Geuzenverzet 1940-1945 psteren meegedeeld peGeuzenpenning wordt al ze- Wtien jaar uitgereikt aan ^ffisenen instellingen die strij- tegen alle vormen van dic- Fuur, discnminatie en racis- 3. Eerder ging de jaarlijkse ®derscheiding naar onder an- voormalig Duits Bonds- pcesident Richard von Weiszac- k. de Anne Frank Stichting, «ftjechische president Vaclav pel en Amnesty Intematio- DCI werd in 1979 tijdens «Internationale Jaar van het ^opgericht. De organisatie jfydtsindsdien voorde rechten «kind. ANP wordt amper gebruik gemaakt. Dit blijkt uit onderzoek van het bureau Nivel. Volgens de onder zoekers trekt slechts 11 procent van de chronisch zieken en ge handicapten de ziektekosten premie af. „Terwijl zeker 50 procent hiervoor in aanmerking komt", aldus dr. M. Rijken van Nivel. Bestuurslid C. Mertens van de Chronisch Zieken en Gehandi captenraad (CG-raad) onder schrijft het Nivel-onderzoek. ,Wij wisten dit al, maar nu staat het onomstotelijk vast. Dat geeft ons een extra steun in de mg richting de politiek." Vol gens Mertens moeten zieken en gehandicapten meer op de af trekmogelijkheden worden ge wezen maar moet die aftrek ook anders worden geregeld. Hoge premie De CG-raad wil dat de extra kosten kunnen worden afge trokken en niet langer vooral de ziektekostenpremie. „In de praktijk kan nu iedereen die een hoge premie betaalt, die ook af trekken. Gehandicapt of niet. Dat moet anders, het geld moet naar waar het het hardst nodig is. Er wordt door de overheid te weinig naar de praktijk van de chronisch zieke en gehandicap te geluisterd. Met goede belas tingmaatregelen maak je als overheid pas het principe waar van gelijke behandeling, van gelijke kansen." GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Vier ver meende terroristen van Alge rijnse komaf blijven voorlo pig in de gevangenis zitten. Dat heeft de Rotterdamse rechtbank gisteren bepaald. De vier Algerijnen werden op 24 april vorig jaar aangehou den. Dat gebeurde op aan wijzing van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst (AIVD). In de zaak te gen vier andere vermeende terroristen bepaalde de rechtbank dat iemand niet mag worden gearresteerd als er niet meer bewijs is dan een tip van de AIVD. Direct na die uitspraak vroe gen de advocaten van de ver dachten die gisteren moesten voorkomen ook om vrijlating van hun cliënten. De zaken zijn immers vergelijkbaar. Ook in de zaak tegen zes an dere vermeende terroristen werden verzoeken om vrijla ting gedaan Die verzoeken werden echter afgewezen door de raadkamer van de rechtbank en afgelopen vrij dag deed het Gerechtshof in Den Haag hetzelfde. Volgens het Hof is een tip van de AIVD vergelijkbaar met een tip van iedere willekeuri ge persoon. Bevat die tip vol doende aanwijzingen, dan mag dat wel degelijk een ba sis zijn voor arrestatie. GPD PARIJS- Fotograaf Robin Utrecht van het Algemeen Nederlands Persbureau be dankt de jury. Hij won gisteren in Parijs de Prix Bendrihem. Utrecht kreeg de interna tionale fotografieprijs en de bijbehorende 7000 euro voor zijn foto van het lichaam van Pim Fortuyn. Robin Utrecht maakte de foto op 6 mei vlak nadat de politicus werd neergeschoten op het Mediapark in Hilversum. De afbeelding haalde bijna alle voorpagina's van de Eu ropese kranten. De prijs is vernoemd naar Georges Bendrihem van het agentschap AFP, die in 1995 overleed. De onderscheiding gaat naar de indrukwekkendste foto die is gemaakt van een Euro pese politicus. foto Inge Mill/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - „Job Cohen te soft als premier? Onzin! Het verschil tussen Cohen en andere politici is dat hij niet zo maar wat brult als hij nog geen oplos sing heeft. Daarom lijkt hij mis schien soft, maar dat is hij zeker niet", aldus Haci Karacaer, di recteur van Milli Gorus, een is lamitische organisatie in Am sterdam. Vooral op het gebied van min derheden zou Cohen te bedacht zaam zijn, zo luidt de kritiek van WD en CDA. Hij zou het in- *weetje wat wel. pketdcï ur v/w 'k Hoep \joo> r op wo" LëUZFi 'JU - /aak 0|»a ovoaaa. tegratiebeleid overlaten aan moskeeën en imams. „Wat een flauwekul", fulmineert Karaca er. „Hij wil ze erbij betrekken, dat is heel wat anders. Toen in Amsterdam commotie ontstond over een Egyptische imam die vreselijke taal uitsloeg over vrouwen en het Westen, is Co- hen direct op de man afgestapt. HOOFDDORP - De vakbonden houden werkonderbrekingen bij de omroepen als de werkge vers niet verder willen praten over een CAO. Zij hebben de omroepen een ul timatum gesteld dat afloopt in de nacht van dinsdag 28 op woensdag 29 januari. Dat hebben de CNV Diensten bond, FNV Kiem, de Unie en de journalistenvakbond NVJ gis teren meegedeeld. De CAO-onderhandelingen voor circa 6000 omroepmede werkers zijn onlangs gestrand. De vakbondsleden hadden het eindbod van de werkgevers ver worpen Zij eisen 3,5 procent loonsverhoging over een perio de van 15 maanden. Ook vragen ze een hogere vergoeding voor werk in de nacht en op zon- en feestdagen. Verder willen ze een CAO-af- spraak dat het aantal tijdelijke contracten hooguit eenvijfde van het totale personeel mag be dragen. Vooral de vele jaarcon tracten stuiten op bezwaren van de bonden. „Het is asociaal dat de omroepen alleen leidingge venden een vast contract ge ven", stelt secretaris T. Bruning van de vakbond NVJ. „Mensen die het echte werk doen worden steeds aan het lijntje gehouden met jaarcontracten." Bruning zei gistermorgen een grote actiebereidheid te hebben aangetroffen bij enkele om- roepredacties. ANP Hij heeft het voor elkaar gekre gen dat de imam nu een cursus Nederlands volgt. Met stoere taal als 'alle imams het land uit' los je mets op. Cohen is een man die dat ziet Hij is een van de weinigen die met minderheden een vertrouwensrelatie heeft opgebouwd", aldus Karacaer. Volgens het MKB in Amsterdam is Cohen als burgemeester wel te lief geweest. „Hij heeft te veel geknuffeld", zegt bestuurslid Grifhorst „Neem de jeugdcri minaliteit in Amsterdam-West. Daar loopt een bende van zo'n 25 Marokkaanse jongens rond waarvan er een maar liefst 231 keer is opgepakt. Dat is toch ab normaal! Ik heb regelmatig met Cohen over jeugdcriminaliteit gesproken en dan reageerde hij zeer afstandelijk, als een diplo maat." De horeca in de hoofdstad vindt Cohen absoluut niet soft als het gaat om veiligheid. „Vergis je niet in die man", zegt Wim Evertse, regiomanager Konink lijke Horeca Nederland „Hij heeft heel wat cafés en discothe ken gesloten vanwege drugs handel Hij doet alles overwo gen, reageert niet explosief, daarom lijkt hij soft. Maar als er echt wat loos is, weet hij wel de gelijk hard aan te pakken." CDA-leider Balkenende is ove rigens populairder als toekom stig premier dan de PvdA'er Co- hen. Ongeveer 44 procent van de kiezers kiest voor de huidige premier Cohen moet het met 37 procent doen Dat bleek giste ren uit een onderzoek van het Nipo in opdracht van het tv- programma TweeVandaag. De Tilburgse burgemeester Jo- door Yvonne Hamar HARLINGEN - Milieuorgani saties zijn boos en verontwaar digd over de bezuinigingen die Rijkswaterstaat in het Wadden gebied wil doorvoeren. Volgens de plannen zullen minder boei en de scheepvaartroute op de Noordzee boven de Waddenei landen markeren. Dat vergroot het risico op een milieuramp. Dat stellen de Waddenvereni ging, Greenpeace, Wereld Na tuur Fonds en de Stichting De Noordzee in een brief aan mi nister De Boer van Verkeer en Waterstaat. De organisaties pleiten daarin om af te zien van de bezuinigingen en dringen aan op maatregelen om de scheepsveiligheid te verbete- Rijkswaterstaat wil voortaan een boei in het midden van de vaarwegen plaatsen, in plaats van twee boeien aan weerszij den. De milieuorganisaties wij zen erop dat de nieuwe marke ring zal afwijken van die van Duitsland. Dat levert verwar ring op en verhoogt de kans op een ongeluk. Volgens Rijkswaterstaat zijn minder boeien wel mogelijk, omdat de navigatiemiddelen zijn verbeterd. Verder zijn de organisaties te gen het plan om twee beton- ningsschepen in het Waddenge bied uit de vaart te halen Deze schepen zijn volgens hen belangrijk bij calamiteiten, om dat ze snel inzetbaar zijn en aan boord brandbestrijdingsappa ratuur en olieveegarmen heb ben ANP AMSTERDAM - De PvdA is bij de scholierenverkiezingen als veruit de grootste partij uit de bus gekomen. De sociaal-de mocraten kregen 41 zetels. In een nek-aan-nekrace volgden het CDA en de WD elk met 23 zetels Het Instituut voor Pu bliek en Politiek maakte de uitslag gisteren bekend. In vergelijking met vorig jaar won de PvdA onder de scholie ren negentien zetels. Grote verliezer was de LPF, die vorig jaar nog 35 zetels verwierf Dit keer waren dat er tien. Groen- Links 16) en de SP (13) volgen de top dne GroenLinks, tradi tioneel populair bij scholieren, leverde negen zetels in. Opmerkelijk is dat de scholieren de kleine partijen niet links laten liggen. Zo kan de Partij van de Toekomst rekenen op vijf zetels en de Partij van de Dieren op dne Ongeveer 91.000 middelbare scholieren, verdeeld over 300 scholen, brachten hun stem uit. ANP AMSTERDAM - Een inbreker in Amsterdam heeft zich zon dag wel heel gemakkelijk laten oppakken. De 44-jarige man nam spullen mee uit een woning in de Bijlmermeer Toen de bewoner even later thuiskwam, belde tot zijn verbazing de in breker met de mededeling dat de bewoner de gestolen waar kon terugkopen. De bewoner ging op het voorstel in en belde meteen de politie Op de afgesproken plek stond de inbreker klaar met de spul len. Het was toen een kleine moeite om de ongewenste indrin ger in te rekenen, aldus de politie gisteren. ANP ROTTERDAM - Bij de aanleg van het glasvezelkabelnet in Rotterdam en omgeving hebben frauderende uitzendbureaus en loonbedrijfjes de overheid voor ongeveer 5 miljoen euro benadeeld Dat blijkt uit onderzoek van het Regionaal Inter disciplinair Fraudeteam (RIF) Volgens J. Polet, projectleider van het RIF, gaat het vooral om niet afgedragen sociale premies en inkomstenbelasting en uitkeringsfraude. Ook meldt hij dat er 342 mensen illegaal waren tewerkgesteld. Het betreft illegalen en mensen die niet mogen werken, bijvoorbeeld omdat ze een uitkering hebben Tweeënveertig illegalen zijn het land uitgezet. ANP DEN HAAG - Via een auditie probeert de Haagse band Kane aan bandleden te komen. Dat liet het management gisteren weten. Gitaristen en bassisten kunnen zich tot en met morgen aanmelden, waarna komend weekeinde de auditie volgt. Verleden week bleek dat gitarist Paul Jan Bakker en bassist Matto Kranenburg de groep verlaten omdat hun ambities niet stroken met die van de overige leden. Behalve zanger Dinand Woesthoff bestaat de huidige bezetting uit gitarist Dennis van Leeuwen en drummer Martijn Bosman. ANP HAMBURG - De Duitse schlagercomponist Ralf Arnie is zon dag overleden. Zijn bekendste compositie is waarschijnlijk wel 'Tulpen uit Amsterdam', dat in het Nederlands op de plaat werd gezet door zanger en radiopresentator Herman Em- mink. Volgens het Hamburger Abendblatt stierf Arme zondag in een ziekenhuis in Hamburg. Hij was 78 jaar. Ralf Arnie werkte voor onder anderen Freddy Quinn, Catharina Valente, Roger Whittaker en Vickey Leandros. DPA han Stekelenburg kan zes tot acht weken zijn functie niet uit oefenen. Hij werd gisterochtend aan slokdarmkanker geope reerd. Vorige week werd de naam van Stekelenburg ge noemd in verband met het kan didaat-premierschap voor de PvdA. Hij werd hiervoor bena derd, maar weigerde vanwege zijn ziekte. GPD/ANP DEN HAAG - De moeder van een vorig jaar doodschoten 20- jarige man eist van burgemees ter Deetman van Den Haag en minister Nawijn van Vreemde lingenzaken een schadevergoe ding voor geleden materiële schade en gederfde levens vreugde. Volgens de Haagse is haar zoon door nalatigheid van beide be stuurders omgekomen. De jongen werd in mei in een ca fé doodgeschoten door een 35- jarige illegaal in Nederland ver blijvende Turk. De jongen was een willekeurig slachtoffer van de dolgedraaide schutter. Vol gens de moeder had Deetman het café al moeten sluiten na een eerder incident met de man, en kele dagen voor de fatale schiet partij. Het café zou ook niet over alle vergunningen beschikken. Minister Nawijn verwijt ze het niet tijdig uitzetten van de schutter. De man is een aantal jaren geleden, na een veroorde ling tot zeven jaar gevangenis straf, tot ongewenst vreemde ling verklaard. Voor de moord op de jongen kreeg hij onlangs 15 jaar cel. Volgens de moeder had de man direct na aanhou ding het land uitgezet moeten worden. Omdat dat toen niet ge beurd is, kon de man volgens haar terugkomen en haar zoon doodschieten. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De sanering van professionele vuurwerkbe- drijven ligt stil dooreen conflict tussen de provincies en het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer (Vrom). De twee partijen kunnen het niet eens worden over de financiële af wikkeling. Hierdoor is nog geen enkel be drijf tot gedwongen sanering overgegaan, zo heeft Vrom gis teren bevestigd. De ongeveer dertig professione le vuurwerkbedrijven in Neder land moeten op hun huidige locatie de deuren sluiten. Zij voldoen niet aan de aange scherpte criteria die de overheid na de vuurwerkramp in Ensche de heeft opgesteld. Binnen een straal van 800 meter rond vuur werkopslagplaatsen mogen zich geen andere bedrijven of woningen bevinden. Bij alle grote vuurwerkbedrijven is dat wel het geval. Vrom heeft een saneringsrege ling opgesteld waarbij de on dernemers voor een maximale schadevergoeding in aanmer king komen als ze besluiten hun zaak voor 1 maart van dit jaar op te heffen Die is vier keer de netto jaarwinst van het bedrijf plus een gedeeltelijke vergoe ding voor de opslagplaats van het vuurwerk De provincies moeten het saneringsbesluit uitvoeren. Volgens de provincies weigert het ministerie echter volledig garant te staan voor de financi ële afhandeling. ..Wij willen zorgvuldig handelen", zegt een woordvoerder van het Interpro vinciaal Overleg (IPO). „We gaan niet als een kip zonder kop milieuvergunningen intrekken om daarna enorme schade claims te krijgen Klaar Vrom zegt dat het die financiële borgstelling wel heeft gegeven. Die garantie staat in een brief van eind november aan de pro vincies. „Wij zijn er helemaal klaar voor", aldus een woord voerder van het ministerie. „Maar we moeten wachten tot dat de provincies de vergunnin gen van de vuurwerkbedrijven intrekken." De provincies zeggen echter dat Vrom deze garantie alleen geeft 'bij een mogelijke toetsing ach teraf'. Zij willen een garantie vooraf om financiële risico's te vermijden. ANP Advertentie 500 gram kilo, sa? iv.tm.i.m z.oy cn Filet américain naturel of met pesto f\ rr o 100 gram, W H'imiM U.JÖ Aanbiedingen zijn alleen geldig met ttl «r/w/vkaart, tot en met 26 Januari 2003 ch Nu een vollere tas voor minder geld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3