PZC Kanaalzone moet milieu ontzien (inister heeft ;een geld over oor proeftuin Watertoren ten dode opgeschreven Handtekeningen voor R&B-avonden in The Nighttrain Rijkswaterstaat maakt begin met herinrichting N58 Leidingbreuk verstoort watertoevoer foppelaars kijkt met bedrijven naar manier om vervuiling te verminderen Posters Wise verhullen affiches van LPF medicijnen Moren Rij-ontzegging en boete geëist voor ongeval Vrouw gewond bij aanrijding met vrachtauto CtJ HOEKMAN-"" zeeuwse almanak Moederschap ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 21 januari 2003 vConny van Gremberghe PSKIL - De milieubelasting ideZeeuws-Vlaamse Kanaal- i# moet de komende jaren ,nlfr omlaag. Gedeputeerde Foppelaars (milieu) wil de jnende maanden in nauw ««leg met de grote bedrijven lit regio komen tot een pakket Bijregelen die de stank-, stof- geluidsoverlast moet ver- jlppelaars had in oktober in Ssskfl tijdens een publieksbij - komst over het milieu in de aalzone toezeggingen ge- nom deze maand bekend te ren met wat voor percenta- is de vervuiling zou kunnen tüden gereduceerd. Dit is bij r inzien geen haalbare gebleken. Volgens Poppelaars heeft een en ander direct te maken met het herindelingsproces dat de ge meenten Sas van Gent, Axel en Temeuzen doormaakten. „De gemeenten zijn bij uitstek ver antwoordelijk voor de kwaliteit van de leefomgeving in de be bouwde kom Het noodzakelij ke overleg over deze materie heeft door de herindeling niet op een zinvolle wijze kunnen plaatsvinden Vanaf 1 januari is de gemeente Terneuzen aan spreekbaar voor heel de Ka naalzone Met deze gemeente is inmiddels een afspraak ge maakt", stelt Poppelaars. Onderzoek De provincie gaat de komende weken voor elk groot bedrijf in de Kanaalzone afzonderlijk in beeld brengen welke milieu- fcorMaurits Sep IUSSINGEN - LPF Zeeland is op milieuorganisatie Wise, ndat die posters over de affi- van de LPF heeft geplakt. Wise-woordvoerder be tdat. „Maar we kunnen er miks meer aan doen." fise heeft vorige week duizen- posters verspreid door heel «Ierland. Het zijn nagemaak- CDA-posters met de beeltenis n Peter Balkenende en slogan Betrokken Be- ouwbaar Balkenende. Wise Kwkthet CDA erop aan dat de ïtcentrale Borssele mag cenblijven en dat het kernaf- de opwerking daarvan scht zijn voor het milieu. (woede van de LPF Zeeland op diverse plekken posters affiches van de partij ge lakt Partijvoorzitter en lijst- ikker voor de Statenverkie- op 11 maart, H. Smits, !y Jan Jansen CSTBURG - Het plan om van Ht-Zeeuws-Vlaanderen een •tftuin voor agrarisch na- «rbeheer te maken, is voorlo- ïvandebaan. Begrotingspro- Iraen noopten het ministerie B Landbouw de geldkraan Üt te draaien en zonder bij tje uit Den Haag is het plan fcloos. kr teleurstellend. Je pro- at de landbouw enthousiast aaken voor agrarisch na- ïbeheer en nou stokt het he- &al zegt voorzitter Conny ■ebnders van de stichting oe;end West-Zeeuws-Vlaan- Iffi- De door boeren gevorm- ï5t;ehting was door de provin- !jangezocht het project uit te een, ads vorige zomer lag al een •a daar om de proeftuin vorm Dijken een grotere na sarde geven en -overhoe- van landbouwpercelen "weren m oases van kruiden wsschages waren daar «rdeel van. Volgens Al me iers was het de bedoeling tientallen hectares land- ^grond om te zetten in na- •psmeerd over een aantal ja- '*as daar een bedrag voor ^van enkele miljoenen eu- Betrekkelijk weinig, min- ha ieder geval dan je bijvoor- ad nodig hebt voor aankoop s natuurgebied", zegt een "^dewoordvoerder over fwdrag. „Maar het zit er «ggniet in Het is daar ijs- AUe uitgaven zijn bevro- - Drie doosjes inedi- JJam gistermorgen, ver- j ellJk in de omgeving van Janstraat, in Yerseke verlo- betreft twee doosjes medi- took te^en hoge bloeddruk Efti*60 Z0C en co_diovan l ws en een doosje Zocor 20 Lj"etlSen die deze medicijnen Mu gevonden worden ver- P^emteWerenbij huis- De provincie coördineert het project, zoals dat ook bij de ze ven overige proeftuinen in het land gebeurt. Middelburg gaat nu proberen tot een gezamenlijk reactie richting het ministerie te komen. „En anders trekken we beslist zelf aan de bel", zegt de provinciewoordvoerder. Pro bleem daarbij is dat de minister formeel nog niets van zich heeft laten horen. Het slechte nieuws bereikte Middelburg via mail- tjes van ambtenaren Nieuwe coalitie Zowel de provincie als de stich ting Bloeiend West heeft nu de hoop gevestigd op het verkie zingsresultaat van woensdag. „Alle verkiezingsprogramma's zijn in ieder geval enthousiast over agrarisch natuurbeheer. Hopelijk maakt een nieuwe coa litie dit jaar toch nog ruimte voor de proeftuinen", zegt Al- mekinders. Intussen gaat zijn stichting wel door met enkele projecten die losstaan van de proeftuin, zoals het beheer van akkerranden en de tellingen van vli nders en patrijzen Ook de co ördinatie van subsidie-aanvra gen voor agrarisch natuurbe heer komt niet stil te liggen. DEN HAAG - Voor een schuld aan een ernstig verkeersongeval in Scharendijke hoorde een 75- jarige vrouw uit Oostkapelle gisteren in hoger beroep een boete van negenhonderd euro en een jaar rijontzegging eisen. De vrouw tekende hoger beroep aan omdat zij de auto moeilijk kan missen. Met name sinds de frontale botsing op 27 mei twee jaar geleden, waarbij zij zelf de heup brak, is de vrouw minder mobiel. Bij het ongeval raakten de inzittenden van een tege moetkomende auto eveneens ernstig gewond. De veertigjari ge bestuurster liep een ge scheurde milt en een gebroken been, pols en rechterheup op. Een vierjarig kind hield aan de klap een hersenschuddingen di verse botbreuken over. Uitspraak over twee weken. maatregelen nog genomen kun nen worden om de overlast voor de woonomgeving te beperken. Voor dat onderzoek zal de provincie ook externe deskun digen inhuren. Is eenmaal in kaart gebracht wat de bedrij ven nog kunnen doen, dan gaat Poppelaars met Dow Benelux, Hydro Agri, Zuidchemie, Ce- restar, Ovet, Heros en moge lijk Elsta overleg voeren over een plan van aanpak per be drijf. „Feitelijk lopen we dan vooruit op eisen die we in nieuwe mi lieuvergunningen voor die be drijven zullen neerleggen. Dat is voor de provincie toch een nieuwe wijze van aanpakken. Als we de bedrijven zover kun nen krijgen dat ze maatregelen nemen die op grond van de hui dige vergunningen nog met moeten treffen, dan is dat pure winst. Natuurlijk begrijp ik dat het ene bedrijf meer kan be- verkeerde aanvankelijk in de veronderstelling dat het echte CDA-posters betrof en richtte haar pijlen op CD A-lijsttrekker T. Poppelaars. Later bleek haar dat Wise aangesproken moest worden. „Ik heb net gehoord dat de organisatie Wise achter deze actie zit Zij hebben posters uit gedeeld, maar zeggen dat de mensen zelf moeten weten wat ze met die posters doen." Spijtig Volgens een woordvoerder van Wise is dit nimmer de bedoeling geweest. „Ons idee was dat pos ters op lege verkiezingsborden geplakt zouden worden. Het is spijtig dat mensen ze over ande re heen geplakt hebben. Wij hebben mevrouw Smits daar voor onze excuses aangeboden, maar verder kan ik er nu ook niks aan doen." Overigens heeft Wise alleen uit Zeeland klach ten gehad over een verkeerd plakbeleid. Een gesprongen waterleiding in de Jeroen Boschstraat in Terneuzen zorgde voor overlast. door Harold de Puysselaer TERNEUZEN - In Terneuzen kwam gisteren gedurende enke le uren op veel adressen in de stad maar een zwak straaltje water uit de kraan na een breuk in de hoofdwaterleiding. Een medewerker van de plantsoe nendienst van de gemeente boorde in de Jeroen Boschs straat door de transportleiding. De gemeentewerker moest daar een kapot houten paal tje van de afrastering vervangen en doorboorde daarbij de lei- ding. Zo weinig water uit de kraan kwam, zoveel stond in de Jeroen Boschsstraat op straat door de leidingbreuk Vele duizenden li ters zochten hun weg door de straat en de brandgangen In een deel van de straat stond ge ruime tijd een centimetersdikke laag water. Vier medewerkers van Delta Nutsbedrijven slaagden er in het lek te dichten en de water toevoer om te leiden, zodat de waterdruk kort na het middag uur overal weer op peil was. Het lek werd in de loop van de mid dag gerepareerd, aldus een woordvoerster van het nutsbe drijf in Middelburg foto Camile Schelstraete De omvang van de schade is nog niet bekend, zo liet woordvoer ster A. Bosman van de gemeente gisteren weten. „Medewerkers van Delta Nutsbedrijven moe ten dat nog bekijken. In ieder geval ging het om een forse lei ding, die over een lengte van twintig meter gescheurd is. Maar vaak zie je bij dergelijke breuken dat de leiding over de hele breedte open barst." door René Hoonhorst ZELZATE - De ruim een halve eeuw oude watertoren van Zelzate moet binnenkort waarschijnlijk toch het veld ruimen. De plannen voor vestiging van dertien goedko pere koopwoningen in de toren zijn uitein delijk niet haalbaar. De watertoren in Zelzate verloor net als Ne derlandse torens al tijden geleden zijn func tie. Het gebouw werd alleen nog gebruikt om masten voor radiozenders of telefoon maatschappijen op te zetten. Tot de Noord- Vlaamse Huisvestingsmaatschappij in au gustus 1997 opperde een aantal koopappar tementen in de toren in te richten. In over eenstemming met de doelstellingen van de corporatie, moesten er woningen komen voor mensen in de laagste inkomensgroe pen. Met steun van de Vlaamse Gewest, dat met een flink bedrag de benodigde ander half miljoen euro verbouwingskosten zou subsidiëren, zouden de appartementen ge realiseerd kunnen worden. Het Gents architectencollectief, dat de bouwtekeningen voor le chateau d'eau maakte, had de kosten voor het 'waterkas- teel' veel te laag ingeschat. De plannen wer den daarom, nadat de bouwmaatschappij geen grote bezuinigingsmogelijkheden kon vinden, definitief afgeblazen. De kans dat de 47 meter hoge toren over enige tijd tegen de vlakte gaat, is sterk toegenomen, beves tigt een woordvoerster van de afdeling bou wen en wonen van de gemeente Zelzate. „Er zijn nog geen concrete plannen Maar het ligt voor de hand dat het stuk grond waarop de watertoren staat, wordt verkaveld, zodat er een aantal huizen kan worden gebouwd Tegenstand Tegenstand van een actiegroep verwacht de gemeentewoordvoerster niet. Geen enkele inwoner van Zelzate heeft tot nu toe laten blijken actie voor het behoud van de water toren aan de westkant van de stad te willen voeren. Enkele jaren geleden liepen buurt bewoners wel te hoop tegen het plan om in de top van de watertoren een koffieshop te beginnen. De verontwaardigden dropen destijds snel af toen bleek dat het om een 1 april-grap ging. Nu de watertoren met sloop wordt bedreigd, blijkt het gebouw net over de grens minder tot de verbeelding te spre ken dan bijvoorbeeld in Terneuzen. In die stad werden twee jaar geleden - overigens vergeefs - duizenden handtekeningen inge zameld om sloop van het 'markante baken in de skyline van Temeuzen' te voorkomen. werkstelligen dan het ander Dat is een financiële kwestie Uit ons onderzoek moet blijken wat de mogelijkheden op mi lieutechnisch gebied zijn Wat er uiteindelijk aan maatregelen uitrolt per bedrijf, zal een kwes tie van onderhandelen zijn", al dus Poppelaars. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vaste bezoe kers van The Nighttrain zijn een handtekeningenactie begonnen tegen het verbod op R&B-avon den. Sinds ze niet meer naar The Nighttrain kunnen, is er geen geschikte plek voor ze om uit te gaan. De handtekeningen wor den aangeboden aan burge meester K. Schouwenaar. ,,Er zijn wel andere gelegenhe den om uit te gaan", zegt een be zoekster. „Maar niet voor ons Afgelopen weekeinde ben ik naar The Opera geweest. Daar zie je nu ook veel bekenden, maar de muziek is niet zo leuk en dan vind ik het toch niet zo gezellig Om de burgemeester ervan te overtuigen dat het verbod moet worden teruggedraaid, is ze een handtekeningenactie begon nen. „Ik ben vrijdag en zaterdag de stad in gegaan Sommige mensen die tekenden houden niet eens van R&B. Ze hebben getekend omdat ze het belache lijk vinden. Het uitgaand pu bliek mag niet de dupe worden van iets wat politie en justitie moeten oplossen." Inmiddels hebben bijna 150 jongeren getekend. „Ik had er nog veel meer kunnen hebben, maar een heleboel vaste bezoe kers wonen in Vlissingen en die gaan nu niet meer uit in Middel- burg." El Toro Op Walcheren zijn geen alterna tieven voor R&B-liefhebbers. „In El Toro in Goes is één keer in de maand een R&B-avond, maar dat is maar één keer. En dan moet je met de trein en de taxi, dat kost hartstikke veel geld." Ze begrijpt alle ophef over de discotheek niet. „Ik kom er al vijf jaar. Er zijn natuurlijk wel eens gevechtjes. Dat zijn heus niet altijd van die zware jon gens, het zijn ook wel eens meis jes die vechtenIets ernstigs is er eigenlijk nooit gebeurd En je ziet toch overal dat er wel eens iets gebeurt, ook in boerenhos- tenten of cafés waar hardrock wordt gedraaid De nacht dat de schietpartij plaatsvond, was ze aanwezig. „Ik was boven, ik hoorde het pas toen er iemand naar boven kwam die vertelde wat er gebeurd was. Ik vind dat het personeel het goed heeft op gevangen In The Nighttrain werd, tot de schietpartij eind december, drie keer in de maand een R&B- avond gehouden. Na het inci dent zijn alle avonden afgelast. Volgens burgemeester K. Schouwenaar zou de kans op herhaling groot zijn en is in overleg met de eigenaren beslo ten om de R&B-avonden niet te laten doorgaan. Eigenaar M. Franke bestrijdt dat hij vrij willig de feesten heeft afgelast. „De burgemeester jokt." NIEUWDORP - Een 24-jarige automobiliste uit Yerseke heeft gisterochtend een hersenschud ding opgelopen bij een aanrij ding met een vrachtwagen op de Europaweg Oost bij Nieuw- dorp. Het ongeval gebeurde rond kwart over elf De automobilis te kwam vanaf de Borsselsedijk en wilde linksaf slaan de Eu ropaweg Oost op, maar stopte midden op het kruispunt. Op de Europaweg Oost naderde op dat moment een vrachtwagen, die om een aanrijding te voorkomen de vrouw links wilde passeren. Juist op dat moment keerde de vrouw om de Borsselsedijk weer op te rijden. Hierop volg de de aanrijding. De Yersekse werd naar het ziekenhuis ge bracht. De vrachtwagenchauf feur, een 43-jarige man uit Heinkenszand, kwam met de schrik vrij. door René van Stee OOSTBURG - Rijkswaterstaat is begonnen met de herinrich ting van rijksweg N58 tussen Schoondijke en Oostburg. De werkzaamheden worden uitge voerd in het kader van Duur zaam Veilig Verkeer West Zeeuws-Vlaanderen en maken deel uit van de herinrichting van de N58 tussen Sluis en het kruispunt Roofack bij Groede. Dit traject wordt een gebieds- ontsluitingsweg. Aan de zuidzijde van de weg tussen Oostburg en Schoondij ke zijn inmiddels de bomen ge rooid, waardoor de aanleg van een nieuwe parallelweg moge lijk wordt. Aan de noordzijde van de hoofdrijbaan ligt al zo'n weg. Voor de zuidelijke paral lelweg wordt de hoofdrijbaan van de oude rijksweg bij de Lan ge Heerenstraat bij Oostburg aangepast en omgebouwd. Het traject sluit aan op de rotonde bij de Philipsweg/Bredestraat in Oostburg en is bedoeld voor brommers, landbouwvoertui gen en bestemmingsverkeer Tussen de zuidelijke parallel weg en de hoofdrijbaan komt ook een fietspad dat in twee richtingen is te berijden. Het vervangt het huidige, in één richting te berijden, fietspad. Voor het nieuwe fietspad wordt de oude parallelweg bij Lange Heerenstraat in Oostburg om gebouwd. Het sluit eveneens aan op de rotonde bij de Philips weg/Bredestraat, waardoor fietsers vanuit Schoondijke weer rechtdoor Oostburg kun nen inrijden De hoofdrijbaan bestaat straks uit twee geschei den rijstroken, waarop inhalen verboden is. De markering wordt hetzelfde als op de rond weg langs Oostburg De werkzaamheden duren tot en met augustus. Tot die tijd zal het doorgaande verkeer enige hinder ondervinden Het huidi ge fietspad is inmiddels afgeslo ten. Fietsers vanuit Oostburg worden omgeleid door het fiets- tunneltje onder de bestaande rijksweg bij de rotonde Vanaf de rotonde moeten ze de noorde lijke parallelweg volgen, waar op ook bestemmingsverkeer rijdt. Bouwverkeer mag slechts bij hoge uitzondering gebruik ma ken van deze weg In de be bouwde kom van Schoondijke moeten fietsers in de richting van het dorp de rijksweg over steken. (Advertentie) Wij richten kantoren in ii! Noordzandstraat 6 Yerseke lel. (0113) 57 29 07 fa* (0113) 57 38 73 De inwoners van Zelzate lijken niet rouwig dat hun watertoren het veld moet ruimen. foto Peter Nicolai Thim van tien is een mooie jongeman die zijn moeder veel plezier verschaft. Zozeer dat ze hem wilde plezieren met de adoptie van een huis dier. Het werd een aardig zwart katje uit het Vlissingse asiel. Vier maanden jong, aandoenlijk van voorkomen en dankzij een opmerkelijk gevormde staart uitgerust met de naam Pluim Pluim werd enthousiast in huis gehaald en het moet ge zegd, het katje laat zich van zijn kant niet onbetuigd. Het huis werd afgelopen week einde met verve verkend. He laas had zijn jonge baasje veel afspraken buitenshuis, zodat de opvang van de klei ne op moeder neerkwam. Maandags arriveerde die met vermoeide blik op haar werk. „Opvoeden is hard werken", verzuchtte ze. „De kat", ver duidelijkte ze haar vragende collega's. „Die doet alles wat mijn kind nooit gedaan heeft. Overal op -en aanzitten. Aan mijn haar trekken. Duimen, want hij sabbelt op zijn achterpoot En de hele nacht blèren!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39