Eén visie nodig voor Goeree www.pzc.nl/reizen PZC Ineens had ik die zeurende pijn in mijn handen Zwembad af in april, open in september Commissie weigert voorstel te bespreken Waar het spelen stopt komen wij in actie Intensievere samenwerking Handtekeningen voor R&B in The Nighttrain Uitslagen Dansclub herval activiteiten artrose maakte Jolien Kleefkens, klokkenrestaurateur, werkloos gen' Het recht om kind te zijn Hé verplegende Zin in een werk vakantie? 6 de Zonnebloem' "Ik collecteer voor de Hersenstichting Nederland en het NFGV" Meld u aan als collectant of organisator: (030) 2971197 dinsdag 21 januari 2003 door Piet Kleemans GOEDEREEDE - Het wordt hoog tijd dat de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee inten siever gaan samenwerken en één visie ontwikkelen op de ge wenste toekomstige ontwikke ling van het Zuid-Ilollandse ei land. Dat staat in de rapportage 'Een geeft meer dan velen', van de burgemeesters en secretaris sen van Dirksland, Goedereede, Middelharnis en Oostflakkee. De intensivering van de samen werking moet per 1 januari 2004 een feit zijn. De afgelopen twee jaar is in de regio Goeree-Overflakkee veel aandacht besteed aan het zoe ken naar mogelijkheden om de bestaande intergemeentelijke samenwerking te verbeteren. Dat gebeurt nu al. Er wordt al onderling samengewerkt, in on der meer het Overlegorgaan Goeree-Overflakkee (OGO), het Intergemeentelijk Samen werkingsverband Goeree- Overflakkee (ISGO) en ver schillende gemeenschappelijke regelingen. Maar waar het vol gens burgemeesters en secreta rissen aan ontbreekt, is eenheid. Er zijn teveel afzonderlijke stuurgroepen en andere over legvormen, maar er is geen sa menhangend regionaal beleid. Zelfstandig Uitgangspunt bij de samenwer king zoals de vier dat voorstaan, is dat ze zelfstandig blijven. Een gemeentelijke herindeling is volgens het door de gemeenten in de arm genomen adviesbu reau IVA niet nodig, maar bij een intensievere samenwerking kunnen de vier plattelandsge meenten wel garen spinnen. Hoogste prioriteit vinden bur gemeesters en secretarissen het gezamenlijk ontwikkelen van een visie op de gewenste toe komstige ontwikkeling van het eiland. In het juni vorig jaar ver schenen IVA-rapport wordt ge adviseerd zich daarbij vooral te richten op milieu, verkeer en vervoer, toerisme en recreatie. Burgemeesters en secretarissen pleiten ervoor daar de beleids velden ruimtelijke ontwikke ling, onderwijs, sociale zaken en openbare orde en veiligheid aan toe te voegen. Het is de bedoeling dat de porte feuillehouders samen een eilan- delijk bestuurlijk samenwer kingsverband gaan vormen. Om te zorgen dat de samenhang van het beleid ontwikkeld en be waakt wordt, wordt een coördi natiepunt ingesteld waarin alle gemeenten zijn vertegenwoor digd. Dat betreffende orgaan moet ook toe gaan zien op voor bereiding, vaststelling en uitvoering van een regiobrede aanpak van de diverse beleids terreinen. Unanimiteit Het is de uitdrukkelijke bedoe ling van de burgemeesters en se cretarissen van Goeree- Overflakkee om te komen tot 'unanimiteit in de besluitvor ming'. Verder is het de bedoeling dat het nieuwe samenwerkingsver band op Goeree-Overflakkee deskundige steun krijgt van ambtenaren. Het voorstel is om een specifieke ambtelijke on dersteuning in te richten ter ontwikkeling en uitvoering van het intergemeentelijk beleid. De gedachten gaan daarbij uit naar de organisatie van het reeds bestaande ISGO. De ingang van het nieuwe stadgewestelijke zwembad komt in het oranje deel van het pand dat nog net boven de grijze zijkant uit steekt. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het stadsgewestelijke zwembad op industrieterrein Vrijburg kan over een maand of drie bouwkundig worden opgeleverd. Dat zegt projectcoör dinator A. van Mouwrik van de gemeente Middelburg. „Het is een streven", zegt Van Mouwrik. „De hoogste prioriteit ligt bij het school zwemmen. Dat moet gelijk met het nieu we schooljaar in het nieuwe zwembad kunnen beginnen." Aanvankelijk was uitgerekend dat het bad in februari van dit jaar open zou gaan. Maar door een sta king, slecht weer en vorst is dat verscho ven. Met de oplevering in zicht, wordt ook de definitieve vorm van het zwembad duide lijk. De grote grijze gevel die vanaf de Nieuwe Vlissingseweg is te zien, is eigen lijk de zijkant van het zwembad. Hierin komen het verenigingsbad, het wedstrijd- bad en de tribune. De ingang komt aan de kant van de Bedrijfsweg, in een oranje ge bouw dat de vorm heeft van een toren. Vanaf de Nieuwe Vlissingseweg is deze in gang bijna niet te zien. Het recreatieve gedeelte komt links van de ingang in een ovaal gedeelte Daarin komen het recreatiebad en het instructie- bad. Achter de entree, tussen het recrea tieve en sportieve gedeelte in, worden de kleedkamers, een restaurant en een health- en fitness-studio, toiletten, dou ches en kantoren gebouwd. door Steffan ter Maat SINT - MAARTENSDIJK - Het voorstel om in de Thoolse wijk Buitenzorg 216 watercypressen te vervangen voor 114 zoge noemde trompetbomen is gis teravond niet in de commissie gemeentelijke ontwikkeling be handeld. Het punt stond wel op de agenda, maar werd op ver zoek van A. Piet van de Chris tenunie geschrapt. Het voorstel was, op een aantal kleine details na, ook al in no vember 2002 gedaan. De bomen zouden in de wijk te veel schade aanrichten aan het wegdek en het trottoir. Om verdere schade te voorkomen moesten volgens het college de bomen op korte termijn door 108 andersoortige bomen worden vervangen. De commissie was van mening dat de beschadigingen niet opwo gen tegen de benodigde 34.000 euro voor herplanting; boven dien zouden andere straten eer der in aanmerking komen. Het voorstel werd afgewezen. In het voorstel van gisteren wa ren er dus zes bomen bijwas het plan nog 2500 euro duurder en werd de noodzaak nog eens ex tra op papier uitgelegdPiet gaf aan, niet nog een keer op het voorstel in te willen gaan. „Dit is gewoon precies hetzelfde voorstel. Op de SGP na steun den alle partijen het standpunt; het voorstel werd van de agenda afgevoerd. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vaste bezoe kers van The Nighttrain zijn een handtekeningenactie begonnen tegen het verbod op R&B-avon- den. Sinds ze niet meer naar The Nighttrain kunnen, is er geen geschikte plek voor ze om uit te gaan. De handtekeningen wor den aangeboden aan burge meester K. Schouwenaar. „Er zijn wel andere gelegenhe den om uit te gaan", zegt een be zoekster. „Maar niet voor ons Afgelopen weekeinde ben ik naar The Opera geweest. Daar zie je nu ook veel bekenden, maar de muziek is niet zo leuk en dan vind ik het toch niet zo gezellig." Om de burgemeester ervan te overtuigen dat het verbod moet worden teruggedraaid, is ze een handtekeningenactie begon nen. „Ik ben vrijdag en zaterdag de stad in gegaan. Sommige mensen die tekenden houden niet eens van R&B. Ze hebben getekend omdat ze het belache lijk vinden. Het uitgaand pu bliek mag niet de dupe worden van iets wat politie en justitie moeten oplossen." Inmiddels hebben bijna 150 jongeren getekend. „Ik had er nog veel meer kunnen hebben, maar een heleboel vaste bezoe kers wonen in Vlissingen en die gaan nu niet meer uit in Middel- burg." El Toro Op Walcheren zijn er geen alter natieven voor R&B-liefhebbers. „In El Toro in Goes is één keer in de maand een R&B-avond, maar dat is maar één keer. En dan moet je met de trein en de taxi, dat kost hartstikke veel geld." Ze begrijpt alle ophef over de discotheek niet. „Ik kom er al vijf jaar. Er zijn natuurlijk wel eens gevechtjes. Dat zijn heus niet altijd van die zware jon gens, het zijn ook wel eens meis jes die vechten. Iets ernstigs is er eigenlijk nooit gebeurd. En je ziet toch overal dat er wel eens iets gebeurt, ook in boerenhos- tenten of cafés waar hardrock wordt gedraaid." De nacht dat de schietpartij plaatsvond, was ze aanwezig. „Ik was boven, ik hoorde het pas toen er ienurj naar boven kwam die vertelde wat er gebeurd was. Ik vinddii het personeel het goed heeftop, gevangen." In The Nighttrain werd, tot ie schietpartij eind december, fe keer in de maand een R& avond gehouden. Na het ion, dent zijn alle avonden afgelat. Volgens burgemeesta K. Schouwenaar zou de kans® herhaling groot zijn en is i overleg met de eigenaren ten om de R&B-avondennie:? laten doorgaan. Eigensj M. Franke bestrijdt dat hij™ willig de feesten heeft afgelg „De burgemeester jokt." GOES - De bekendma kingvan de uitslagen van de verkiezingen voor d? Tweede Kamer is morgen avond vanaf 21.00 uur te volgen in het stadskan toor aan de Oostsingel in Goes. De eerste uitslagen wor den om 21.15 uur ver wacht. Via televisiescher men worden bezoeker ook op de hoogte gehou den van de landelijke re sultaten en de uitslagenin de rest van de provincie. GOES - Dansclub De Vriend schap hervat zijn activiteiten zaterdag 25 januari. Zij h« voorlopig onderdak gekregeni wijkgebouw De Pit in Gos Zuid. Het vorige onderkomen, wif gebouw De Spinne in deGoa Polder, ging tijdens de jaarvcs seling in vlammen op. Dei doet voor De Vnendscs dienst totdat er een vervang cle locatie gereed is nabij Goese Polder. De dansavond van de club beginnen voorti om 20.00 uur en duren tot 0. uur. Het opgeven van een hobby of verlies van een baan of bedrijf is voor veel reumapatiënten erg pijnlijk. Klokken restaurateur Jolien Kleefkens (49) weet er helaas alles van. "Ik kreeg van de een op andere dag artrose, een jaar later was ik werkloos. Ik moest mijn leven compleet opnieuw inrichten, een nieuw doel voor iedere dag vinden. Ik ben degene die het uurwerk van de toren van Nijkerk repareer de. Nu kan ik niet eens een ritsluiting inzetten." "Mijn handen waren mijn instrumenten" Oude klokken restaureren, dat was het voor Jolien Kleefkens. "Ik wilde altijd van een stukje nietszeggend materiaal iets moois maken. Ik hield van an tiek. Mijn handen waren de in strumenten waarmee ik een op het eerste gezicht oude klok weer tot leven bracht." Toen zij trouwde en kinderen kreeg stopte Jolien met het werk. Later pakte ze haar vak weer op. De kinderen waren het huis uit en Jolien kon weer voldoende aandacht aan haar "werk en hobby" besteden. Ze vond werk bij een antiekres taurateur. "Daar kreeg ik de mooiste en kostbaarste klok ken in handen. Ook de ge meente Nijkerk kende mijn naam en vroeg mij die klok van de toren van Nijkerk te repare ren. Wat een uitdaging! Vijf jaar heb ik gewerkt om er weer een juweeltje van te maken." Alles ging goed. Tot Jolien een zeurende pijn in haar handen opmerkte. "Ik ging naar de dokter, omdat het met mijn werk belangrijk is dat je ge concentreerd bent en geen af leidende pijn voelt. In eerste instantie dacht ik aan een psy chische oorzaak. Maar ik her kende wel de symptomen van een aantal vrienden die ook reuma hebben." De constate ring van de arts was vernieti gend voor haar beroep. Jolien Kleefkens leed aan een van de vele vormen van reuma: artrose. Artrose maakt veel kapot Van alle reumatische aandoe ningen komt artrose het meest voor. In Nederland zijn er maar liefst 650.000 mensen die lij den aan artrose. Zowel mannen als vrouwen, in elke leeftijd maar vooral boven de 45 jaar. Nog altijd is er niet veel be kend over oorzaak en ontwik keling van artrose. Artrose komt wel het meest voor aan knie en heup. Eerst wordt het gewrichtskraakbeen aangetast, later de aangrenzende botlaag en de andere weke delen. Daardoor wordt het steeds pijn lijker de gewrichten te bewe gen. Het enige wat helpt is ver mindering van belasting van het gewricht. Voor Jolien Kleef kens betekende het, dat zij haar beroep moest opgeven. "Kracht zetten ging niet meer. Velen denken dat klokken ma ken zeer verfijnd werk is. Maar je moet wel degelijk sterk zijn om bijvoorbeeld gaten te bo ren." Het leven van de klok kenrestaurateur veranderde compleet. "Ik moest opletten hoe ik dingen vastpakte. Een fles of pot openmaken was er niet meer bij. Alles moest ik opnieuw leren. Heel onwerke lijk! Ik moest dingen uitstellen en hulp vragen. Dat is een van de moeilijkste dingen om te leren." Artrose wordt nu intensief onderzocht Dankzij het Reumafonds dat vijf miljoen gulden beschik baar stelde, kon een artrose- onderzoek van start gaan. Het onderzoek is voor Nederland ongekend groot en intensief en duurt tien jaren. Via speci fieke selectie doen 1000 pa tiënten mee. Zij en de ontwik keling van hun klachten wor den tien jaar lang bestudeerd. "Dit onderzoek kan meer in zicht zal geven in wat mensen met een beginnende artrose kunnen doen of juist moeten laten," zegt prof.dr. Hans Bijls- ma, hoofd afdeling Reumatolo gie en Klinische Immunologie bij het Utrechts Medisch Cen trum (UMC). Helaas komt dit artroseonder- zoek voor Jolien Kleefkens te laat. Bij haar zet de artrose door. Het blijft niet langer beperkt tot de handen, maar openbaart zich ook in andere gewrichten. Ondanks dat pro beert Jolien wel vol goede moed te blijven. "Ik heb nog vele interesses. Ik zit nu op een cursus kunstgeschiedenis en een literatuurkring." Zij is voor anderen een voorbeeld, een van die patiënten met zo'n opvallend moedige mentali teit. Het Reumafonds steunt hen met vele initiatieven. Steun het Reumafonds Het Reumafonds financiert zo'n 70% van het wetenschap pelijk onderzoek in Nederland. Andere activiteiten zijn: voor lichting, aangepaste vakan ties, individuele hulp en finan cieel steunen van de meer dan honderd patiëntenverenigin- Helpt u ook? Giro 324, vy Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 (€0,10 pm) www.reumafonds.nl Overal waar de rechten van het kind in het gedrang komen, komt Save the Children in actie. Geef kinderen een jeugd. Geef ze een toekomst. Word nu donateur voor 10.- per maand. Giro 809, Save the Children Den Haag. Voor meer informatie: 070 - 338 44 48 of www.savethechildren.nl Save the Children Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig ziekenen (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan 6700 vrijwilligers. Het kost je een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt ei dan ook heel wat voor terug. Meer informatie? Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl NATIONALE VER E NICINC Postbus 2100 4800 CC Breda Postbank I0S6: E-mail info@zonnebloem nl Internet www.zonneWoW mt Loop ook warm voor de Nationale Collecte Hersenziekten S Psychische Ziekten! Bel ons en meld u aan als collectant of organisator, leder uurtje helpt! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34