PZC ïuisartsenpost komt er toch De Ramp was geen straf van God Wanden voor bergbezinkbassin Ondernemerskring blijft streven naar alternatieve loswal Oostkapelse hoort boete en rijontzegging tegen zich vorderen oorziening in dagziekenhuis Zierikzee half maart, begin april open rj L isters Wise er Borssele rhullen ffiches LPF Zorgstroom en l'Escaut maken woonzorgzone in Paauwenburg Aanrijding zeeuwse almanak Moederschap „Marcel Modde waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 21 januari 2003 jgKZEE - De opening van ihuisartsenpost in het dag- fnhuis in Zierikzee gaat on- minderd door. Volgens voor- trR.Smits van de Regionale sartsen Vereniging (RHV) -Duivel and, wordt Bar gestreefd 'ergens tussen maart en half april' de voor ging in gebruik te nemen. van minister De (CDA) over de toekomst hetziekenhuis in Zierikzee, ags tijdens een verk iezi ngs- akomst in Brouwershaven, voor veel verwarring ge ld Realisatie van een huis- tapost voor avond-, nacht- reekeindediensten was tot maltijd als één pakket ge tenteerd, wanneer door de mncieen gemeente werd ge- iken over het optuigen van ziekenhuiszorg op Schou- ü-Duiveland. De Geus heeft aangegeven te zien in dat pakket zaronder ook een herstelaf- ingin samenwerking met het pleeghuis en een ambulance- ibijhet ziekenhuis) en voor nkzee meer heil ziet in het agbrengen van de 24-uurs zorg, is bij verschillende en het idee ontstaan dat ISEKE - Drie doosjes niedi- zijn gistermorgen, ver- «dclijk in de omgeving van Damstraat, in Yerscke vcrlo- betreft twee doosjes medi- tegen hoge bloeddruk jkeen zoc 50 en co-diovan artes en een doosje Zocor 20 Mensen die deze medicijnen aen gevonden worden ver st deze in te leveren bij huis apotheek. edicijnen rloren Yerseke (Advertentie it 'j richten kantoren in L KUml hoekman*^ •Joortfeandslraai 6 Ycrsckc il£j_S7 29 07 fax tOl 13) 57 38 73 daarmee ook een streep is ge haald door de huisartsenpost. Smits begrijpt de verwarring, maar benadrukt evenzo dat die plannen 'gewoon doorgaan'. Het door De Geus gewenste 'profielziekenhuis' is volgens Smits voor Zierikzee niet haal baar. Uitbreiding Dat de minister geen geld over heeft voor de aanvankelijke op zet, heeft wél als consequentie dat de Schouwen-Duivelandse huisartsen kunnen fluiten naar uitbreiding van hun team met vier nieuwe collega's. „Die had den wij graag zien komen, om dat wij hier anders in vergelij king met huisartsenposten elders in het land dubbele uren moeten draaien. Het hele idee achter deze avond-, nacht- en weekeindepost is in ieder geval de huisartsenzorg op Schou- wen-Duiveland voor de nabije toekomst te waarborgen. Extra mensen op die post betekent dat er straks geen gaten vallen in de dienstenstructuur. Nu zullen we het toch weer samen moeten zien te rooien", aldus de RHV- voorzitter. De voorziening in Zierikzee gaat draaien op de achttien huisartsen van het eiland Smits: „Normaal in het land praat je over een bezetting van veertig tot zestig collega's, dus dat scheelt nogal." Per dienst zullen er straks minimaal twee artsen beschikbaar zijn en even zoveel assistenten. In de zomer periode gaat die bezetting om hoog naar zeker drie huisartsen, met het oog op de toeristische drukte. Een huisarts die op Schouwen-Duiveland nacht dienst heeft gedaan op de cen trale post, moet ook straks de volgende dag weer zijn gewone praktijk afhandelen Indien de beroepsgroep versterking had kunnen laten aanrukken, was die marge iets breder en daar mee de werkomstandigheden ook aantrekkelijker geworden voor eventuele nieuwkomers, legt Smits uit waar de voor naamste pijn zit. Interne poli De huisartsenpost wordt geves tigd naast de interne polikliniek in het ziekenhuis, waardoor voor die discipline een gemeen schappelijke ruimte ontstaat. SSINGEN - LPF Zeeland is iop milieuorganisatie Wise, it die posters over de affi- van de LPF heeft geplakt. Wise-woordvoerder be nt dat. „Maar we kunnen er niks meer aan doen." ^organisatie Wise heeft ige week duizenden posters preid door heel Nederland, zijn nagemaakte CDA-pos- ffiet de beelteni s van Ja n Pe- Balkenende en diens slogan rokken Betrouwbaar Balke- de. Wise spreekt het CDA er- dat de kerncentrale sele mag openblijven en dat kernafval en de opwerking (van slecht zijn voor het mi- toede van de LPF Zeeland ;,}p diverse plekken posters raffiches van de partij ge- bjvoorzitter en lijsttrekker r de Statenverkiezingen op -aart H. Smits verkeerde rankelijk in de veronder- dat het echte CDA-pos- S/^tro*en "chtte haar pijlen ®A-lijsttrekker T. Poppe- bleek haar dat Wise aan- proken moest worden „Ik |net gehoord dat de organi- ®Wise achter deze actie zit. nebben posters uitgedeeld, ^zeggen dat de mensen zelf Ren weten wat ze met die Rersdoen." cuses een woordvoerder van Wieuorganisatie is dit nim- Cebedoeling geweest „Ons ■*as dat posters op lege ver fborden geplakt zouden Het is spijtig dat men- zeover andere heen geplakt wrt Wij hebben mevrouw "aarvoor onze excuses «ebodenmaar verder kan ik u°okniks aan doen." f ns heeft Wise alleen uit n« klachten gehad over wkeerd plakbeleid Met een zware kraan werden de geprefabriceerde betonnen wandelementen op hun plaats gezet. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Aan de rand van Zierik zee - bij het Kaaskenswater - wordt druk gebouwd aan een groot bergbe zinkbassin. Met behulp van een enorme kraan werd gisteren een begin gemaakt met het plaatsen van geprefabriceerde betonnen wanden. Het bassin krijgt een capaciteit van 435 kubieke meter ofwel 435.000 liter water. Een bergbezinkbassin zorgt, legt J. Scheele van de gemeente Schouwen- Duiveland uit, voor drie dingen. Op de eerste plaats geeft de enorme betonnen bak, vijftig meter lang, zes meter breed en tot twee meter diep, extra waterber ging. Daardoor kan voorkomen worden dat bij extreme regenval in de aangren zende buitenwijk Malta wateroverlast ontstaat omdat het rioleringsstelsel het niet meer aankan. De capaciteit van het nieuwe bergbezinkbassin - tot nu toe het grootste op Schouwen-Duiveland - is ruim bemeten volgens Scheele. Hij schat dat de extra waterbergingsca- pactiteit die het bergbezinkbassin biedt gemiddeld minder dan tien keer per jaar ten volle benut wordt. Daarnaast wordt het water dat erin komt voorgezuiverd. Scheele: „Het wa ter stroomt er heel langzaam in en daar door zinkt het vuil naar de bodem. Met een speciaal drijflaagschot wordt grotere rommel die niet zinkt uit het water gehaald. Op die manier is de ver vuiling van het water al tot de helft te ruggedrongen volgens Scheele. Het bergbezinkbassin wordt gemaakt van geprefabriceerde betonnen ele menten die samen de zijwanden vor- foto Dirk-Jan Gjeltema men. Als het skelet eenmaal staat wordt, waarschijnlijk nog deze week, een begin gemaakt met het storten van de betonnen bodem van het bassin. De grote betonnen bak wordt daarna afge dekt met geprefabriceerde 'deksels', waarna er grond opgebracht wordt. Tijdens de werkzaamheden is de langs het toekomstige bassin lopende Van Veenlaan afgesloten voor alle verkeer. Naar verwachting duurt de afsluiting van de weg tot maandag 10 februari. Eind februari wordt het bergbezink bassin in gebruik genomen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Christenen van alle gezindten zaten dicht bij een op die zondag 8 februari 1953 in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee. Het water was dreigend dichtbij rondom deze droog ge bleven verhoging. Buiten op het kerkplein blaatten gespaard ge bleven schapen en bij de kerk muur stonden Zeeuwse raspaarden. Binnen werd het gezang Wat de toekomst bren gen moge ingezet. Vijftig jaar na dato zal de weerklank van deze historische gebeurtenis de kerk vullen tijdens herdenkingen op zaterdag 1 en zondag 2 februari. Volgens gereformeerd predi kant Michiel de Zeeuw is er om verschillende redenen gekozen voor twee bijeenkomsten. De eerste op zaterdagavond 1 fe bruari heeft een algemeen ka rakter, terwijl de bijeenkomst op zondagmiddag 2 februari specifiek kerkelijk zal zijn. Daarmee wordt mogelijk ook het probleem van een te volle kerk omzeild. Volgens de huidi ge brandweervoorschriften mo gen er immers niet meer dan 450 mensen in de Nieuwe Kerk bij eenzijn. Deze regels golden niet op zon- dag8februari 1953. „Degewel dige kerk van Zierikzee, in de schaduw van de nóg stoerder to ren, had zich tot de uiterste hoe ken gevuld met mensen die de hartsbehoefte voelden om op dit bange uur bijeen te zijn ter bid stond", schreef toenmalig jour nalist Piet Bakker in Elseviers Weekblad over die gedenk waardige dienst. Dat bange uur Gereformeerd predikant Michiel de Zeeuw is nauw betrokken bij twee herdenkingsbijeenkomsten in de Nieuwe Kerk. foto Dirk-Jan Gjeltema sloeg op de aanstaande evacua tie Mensen moesten huis en haard verlaten in grote onzeker heid wanneer en hoe ze hun stadje weer terug zouden zien, „Wethouder Den Boer drong in die dienst aan op vrijwillige evacuatie. Ik zie hem nog op de kansel staan", zegt Wim Spren- gelmeijer. Deze inmiddels ze ventigjarige Zierikzeeënaar vertelt tijdens de bijeenkomst op 1 februari over zijn ervarin gen tijdens de Ramp en de chao tische periode kort daarna Als jongeman vanuit de agrarische sector kreeg hij de zorg voor die dieren op de droog gebleven plekken in de stad, werkte hij ook mee aan de nooddam rond Zierikzee en vond hij in die tijd her en der onderdak. Zijn ou derlijk huis aan de Oudeweg stond in het water en zij n ouders waren geëvacueerd De Zeeuw verwondert zich over de vooringenomen verslagge ving in Elsevier destijds. Het rampleed zou worden gedragen als een straf van God. De pas aangestelde gereformeerd pre dikant is een andere mening toegedaan. „De naam God rijmt Volgens Smits kan worden vol staan met een kleine verbou wing van die werkvloer. De no dige behandelingsapparatuur en computers voor de admin- stratieve afhandeling zijn reeds besteld In maart volgt volgens de huidige planning de opening, aldus Smits. De post gaat deel uitmaken van een netwerk op Walcheren en de Bevelanden. De organisatie krijgt één cen traal telefoonnummer, van waaruit de beller automatisch wordt doorgeschakeld naar de dichtstbijzijnde huisartsen post. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het bestuur van de Ondernemerskring Schou wen-Duiveland (OSD) blijft ook in 2003 streven naar goede laad- en losfaciliteiten in Zie rikzee. De OSD betreurt het dan ook dat het Waterschap Zeeuw se Eilanden zonder verder over leg net buiten de keersluis van Zierikzee de waterkering ver stevigd heeft. Dat bleek gister avond uit de toespraak van voorzitter L. Noordhoek tijdens de nieuwjaarsreceptie van de OSD. Uit het overleg dat de OSD re gelmatig heeft met de gemeente is het afgelopen jaar gebleken dat de provincie geen bezwaar heeft tegen de aanleg van een laad- en losfaciliteit net buiten de keersluis van Zierikzee in het Havenkanaal. De ondernemers kring maakt zich al een jaar of drie sterk voor een loswal voor een aantal van de ondernemin gen op het industrieterrein die afhankelijk zijn van zo'n facili teit. De huidige loswal moet verdwijnen en dat brengt deze ondernemers in de problemen. OSD-voorzitter L Noordhoek vindt het een gemiste kans dat het Waterschap Zeeuwse Eilan den de waterkering in 2002 heeft versterkt zonder dat de al ternatieve loswal ter sprake is gekomen. „Samenwerking had ons een goede laad- en loswal kunnen opleveren in een sterke waterkering voor gedeelde kos ten", zo stelde Noordhoek in zijn toespraak. Behalve de loswal, die al enkele jaren op het lijstje van de OSD staat, waren er meer langlopen de zaken die tijdens de toe spraak weer naar voren werden gebracht. Zo is een goede be reikbaarheid voor de OSD nog steeds een speerpunt. Samen met de ondernemerskring van Goeree-Overflakkee zal hard gelobbyd worden voor onder meer het doortrekken van de vierbaansweg van het Hellegat splein tot op de Grevelingen- dam. Ook het voortgezet onder wijs staat op de agenda. Het project Bekend maakt Bemind, waarbij scholieren in 2002 ken nis konden maken met onderne mingen, wordt wellicht in het schooljaar 2003-2004 herhaald. Een ander onderwijsproject, project Kieswerk, waarbij de relatie bedrijfsleven en scholen via een speciale website en les sen in de klas versterkt zou wor den, gaat uiteindelijk niet als pilot op Schouwen-Duiveland draaien. De belangstelling van de leden van de OSD was te ge ring. Noordhoek riep de leden op de kansen te grijpen die de Wester- scheldetunnel ondernemers biedt Daarbij stelde hij dat de dorpen niet huiverig moeten zijn om Zierikzee de centrum functie te geven. „Als Zierikzee groeit, groeien de dorpen mee", verklaarde hij. De gemeente vroeg hij om een snelle en soepe le doorstroming van de aanvra gen voor vergunningen en een goede invulling van het plan Florida zodat er ook voor de jongeren op Schouwen-Duive land een toekomst kan zijn. VLISSINGEN - Zorgstroom en l'Escaut woonservice gaan sa men een woonzorgzone maken in en om de torenflats in de Vlis- singsc wijk Paauwenburg. l'Escaut, dat deze flats beheert, verbouwt de appartementen zo dat ze geschikt worden voor ou deren. Zorgstroom gaat de zorg verlenen. De aanpassingen worden voor lopig nog alleen uitgevoerd voor individuele bewoners. Het is de bedoeling dat in de toekomst al le woningen worden aangepast. ■MM niet op lot. Het noodlot van de mens is niet de wil van God", zegt De Zeeuw. In zijn optiek biedt het geloof troost, zowel vijftig jaar geleden als nu Hij verwijst naar de daad- en geest kracht om er na de ramp weer bovenop te komen en naar het streven het verdriet van toen, dat vaak nu pas loskomt, alsnog een goede inbedding in de sa menleving te bieden. Naast Sprengelmeijer en De Zeeuw zal ook burgemeester Asselbergs het woord voeren tij dens de bijeenkomst op 1 febru ari. Gerard van 't Veer draagt het gedicht 'Woede' voor uit de bundel 'Echo van het water' van Thom Schrijer. Een stem van de jongeren wordt verwoord door Marjolein Kloet met het gedicht 'Verwachting' van J W. Schul- te-Nordholt. De bijeenkomst op 1 februari in de Nieuwe Kerk begint om 19.30 uur. Kistjes Ook bij de herdenkingsdienst op zondagmiddag 2 februari (16.00 uur) heeft De Zeeuw nauwe be trokkenheid. Hij leidt die samen met zijn hervormde collega Van der Schee. Verdere medewer king verlenen het Hervormd en Gereformeerd Kerkkoor onder leiding van Mar van der Veer, Annette Kik (viool), Margreet Baakman (zang) en Rinus Ver- hage (orgel). In de kerk hangen tekeningen van leerlingen van de basisscholen met als thema 'De Ramp is voorbijVerder zijn er kistjes te zien met spullen die jonge mensen van de catechisa tie zouden meenemen als zij nu voor een ramp moesten vluch ten. door Frank de Klerk DEN HAAG - Voor een schuld aan een ernstig verkeersongeval in Scharedijke hoorde een 75- jarige automobiliste uit Oost- kapelle gisteren in hoger beroep een boete van negenhonderd eu ro en een jaar rijontzegging te gen zich vorderen. De eis van de aanklager bij het Haagse ge rechtshof is gelijk aan de eerde re straf van de politierechter in Middelburg. De vrouw tekende hoger beroep aan omdat zij de auto moeilijk kan missen Met name sinds de frontale botsing op 27 mei twee jaar geleden, waarbij zij zelf de heup brak is de vrouw minder mobiel Bij het ongeval op de rijksweg 57 raakten de inzitten den van een tegemoetkomende auto eveneens ernstig gewond. De veertigjarige bestuurster liep een gescheurde milt en een gebroken been, pols en rechter heup op. Een vierjarig kind hield aan de klap een hersen schudding en diverse botbreu ken over. De 75-jarige automobiliste zei in hoger beroep nog steeds niet te weten hoe de botsing heeft kunnen gebeuren. Zij is door de klap het geheugen over enkele dagen geheel kwijt. De veertig jarige tegemoetkomende be stuurster kon zich wel herinne ren hoe de auto van de oudere vrouw op de verkeerde weghelft belandde en vrijwel meteen te gen haar botste. De bestuurder van de auto achter haar zag eveneens hoe de vrouw zich uit een groepje tegenliggers los maakte en op de verkeerde rij baan terecht kwam De hofaanklager opperde twee mogelijkheden. De vrouw heeft een bewustzijnsvernauwing ge had of een onverantwoorde in haalmanoeuvre uitgehaald. Aangezien een verminderd be wustzijn medisch niet is aange toond, hield hij het op een ver- keersfout. De advocaat van de Oostkapelse pleitte voor vrij spraak omdat de vrouw niet ge vaarlijk heeft gereden. Mocht het gerechtshof daar anders over denken dan stelde de advo caat een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor. Uitspraak volgt over twee weken. MIDDELBURG - Op de krui sing Generaal II. Smithlaan- /Pres. Rooseveltlaan te Middel burg zijn gistermiddag rond drie uur twee personenauto's licht beschadigd bij een aanrij- ding. Een 55-jarige Middelburgse au tomobiliste reed over de Gene raal H. Smithlaan en verleende op de kruising geen voorrang aan een van links komende be drijfsauto, bestuurd door een 50-jarige plaatsgenoot Thim van tien is een mooie jongeman die zijn moeder veelplezier verschaft. Zozeer dat ze hem wilde plezieren met de adoptie van een huis dier. Het werd een aardig zwart katje uit het Vlissingse asiel. Vier maanden jong, aandoenlijk van voorkomen en dankzij een opmerkelijk gevormde staart uitgerust met de naam Pluim. Pluim werd enthousiast in huis gehaald en het moet ge zegd, het katje laat zich van zijn kant niet onbetuigd. Het huis werd afgelopen week einde met verve verkend. He laas had zijn jonge baasje veel afspraken buitenshuis, zodat de opvang van de klei ne op moeder neerkwam. Maandags a rriveerde die met vermoeide blik op haar werk. „Opvoeden is hard werken", verzuchtte ze. „De kat", ver duidelijkte ze haar vragende collega's. „Die doet alles wat mijn kind nooit gedaan heeft. Overal op -en aanzitten. Aan mijn haar trekken. Duimen, want hij sabbelt op zijn achterpoot. En de hele nacht blèren!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31