Zorg in de wijk moet tijd krijgen Ineens had ik die zeurende pijn in mijn handen www.pzc.nl/reizen PZC 6 Hooihotel Ellemeet stapje dichterbij Commissie weigert voorstel vervanging bomen te bespreken Waar het spelen stopt komen wij in actie Middelburgs plan aan realiteit getoetst Posters Wise verhullen affiches LPF agenda Optreden Sint Laurens artrose maakte Jolien Kleefkens, klokkenrestaurateur, werkloos Save the Children Het recht om kind te zijn Hé verplegende Zin in een werk vakantie? Meer informatie? de Zonnebloem "Ik collecteer voor de Hersenstichting Nederlani en het NFGV" .STALLING 1 aardappelen eieren dinsdag 21 januari 2003 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De droom van de Middelburgse wethouder A. de Vries om ouderen alle zorg en bijstand aan huis te geven vanuit de eigen woonwijk, is mooi, maar de gemeente moet niet te hard van stapel lopen. VLISSINGEN - LPF Zeeland is boos op milieuorganisatie Wise, omdat die posters over de affi ches van de LPF heeft geplakt. Een Wise-woord voerder be treurt dat. „Maar we kunnen er nu niks meer aan doen." Wise heeft vorige week duizen den posters verspreid door heel Nederland. Het zijn nagemaak te CD A-posters met de beeltenis van Jan Peter Balkenende. Wise spreekt het CDA erop aan dat de kerncentrale Borssele mag openblijven. Tot woede van de LPF Zeeland zijn op diverse plekken posters over affiches van de partij geplakt. Partij voorzitter en lijsttrekker voor de Statenverkiezingen H Smits verkeerde aanvankelijk in de veronderstelling dat het echte CDA-posters betrof en richtte haar pijlen op CDA-lijsttrekker T Poppelaars. Later bleek haar dat Wise aangesproken moest worden. „Ik heb net gehoord dat de organisatie Wise achter deze actie zit. Zij hebben posters uit gedeeld, maar zeggen dat de mensen zelf moeten weten wat ze met die posters doen Volgens een woordvoerder van Wise is dit nimmer de bedoel ing geweest. „Ons idee was dat pos ters op lege verkiezingsborden geplakt zouden worden. Het is spijtig dat mensen ze over ande re heen geplakt hebben. Wij hebben mevrouw Smits daar voor onze excuses aangeboden, maar verder kan ik er nu ook niks aan doen." De plannen moeten passen bij de wensen en de inkomens van ouderen. Het debat dat de ge meente Middelburg gisteren hield over het plan om zorgwo- ningen en zorgcentra in de wij ken te brengen, toetste de droom van de wethouder aan de reali teit. Een debat kent meestal voor- en tegenstanders, maar dit keer was het panel, samengesteld uit leden van de aanjaaggroep die de komst van de woonservices- zones in de Middelburgse wij ken moet bespoedigen unaniem voor. Ouderen moeten niet lan ger 'ontburgerd' worden door ze in verzorgingshuizen alles uit handen te nemen, vond F. Bor- dui, directeur van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land. Mensen die uit de instel lingen verhuizen naar zelfstan digerwoonvormen blijken meer te kunnen dan ze dachten, ver telde hij. Die mensen zijn door gaans tachtig jaar en ouder, wierp voorzitter van de Middel burgse Seniorenraad K. Abra- hamse tegen. „Is him mening ge vraagd,of gaat het hier om de visie van dertig- tot vijftigjan- gen?" Misschien kijken mensen op die leeftijd anders aan tegen woon- en zorgbehoeften, sugge reerde hij. „Ouderen willen graag beschut wonen, dus be waar vooral wat verzorgings huizen." Er moet gewaakt worden voor onrust, zei Abrahamse. Autono mie zo lang mogelijk ondersteu nen is mooi, de voortvarende in steek van de gemeente ook, vond P. van den Berg van het Klaverblad. Maar de mensen die nu van verzorgingshuizen gebruik maken, mogen niet on gerust gemaakt worden. „Kan een oudere dat betalen? Daar staat niets over in de notitie van De Vries." Tijd om er in te gaan geloven. We moeten niet te hard vooruitlo pen," waarschuwde directeur R. den Haan van de Stichting Protestante Ouderenzorg Wal cheren. „De herwinning van zelfredzaamheid neemt tijd. Met een goed meerjarenplan kunnen we alle hobbels onder weg verantwoord nemen." De dreiging van eenzaamheid bij ouderen is zo'n hobbel, meende ouderenverzorgster M. Dijk stra. Zij wilde graag snel duide lijkheid over wat het afbouwen van de intramurale zorg voor bewoners en verzorgers bete kent. „Hoe gaat de omscholing en wat worden onze werkom standigheden?" Het moet ook niet te lang gaan duren, bewees mevrouw Zwagerman, oudere ingezetene van Middelburg. „Ik heb gevraagd om een aanleun woning en kreeg te horen dat er een wachtlijst is van tien jaar. Ik hoor over dromen, maar ik werd met een schok wakker'." M. Kristelijn bij zijn bedrijf. In één van de schuren wil hij een 'hooihotel' realiseren. archieffoto Marijke Folkertsma De onrust komt ook doordat zorgverleners en mensen die zorg nodig hebben 'tweehon derd jaar dienstverlening in hun hoofd hebben zitten', zoals On- no Jongewaard, pannellid na mens Arduin, het formuleerde. „Mensen moeten de tijd krijgen door Piet Kleemans ELLEMEET - Er begint schot te komen in de plannen voor bouw van een 'hooihotel' op de boerderij van M. Kristelijn aan de Kuijerdamseweg in Ellemeet. Het Schouwen-Duivelandse college van burgemeester en wethouders wil vooruitlo pend op de daarvoor noodzakelijke wijzi ging van het bestemmingsplan een voorbe- reidingsbesluit nemen en zo het hooihotel mogelijk maken. In het Duitse Nedersaksen zijn al vierenzes tig hooihotels te vinden, maar in Nederland ïsernog niet een. Een hooihotel is een boerenschuur waarin een gedeelte voor dagverblijf, spel en ont bijtruimte is gemaakt en in een ander ge deelte een slaapruimte wordt ingericht. Aan de slaapruimte is de naam hooihotel ont leend, want het gaat om een open ruimte met een dikke laag hooi op de vloer. Het is de bedoeling dat de gasten van het ho tel hun eigen slaapzakken meenemen en zelf een comfortabel plekje zoeken in het hooi op de vloer. door Steffan ter Maat SINT - MAARTENSDIJK - Het voorstel om in de Thoolse wijk Buitenzorg 216 watercypressen te vervangen voor 114 zoge noemde trompetbomen is gis teravond niet in de commissie gemeentelijke ontwikkeling be handeld. Het punt stond wel op de agenda, maar werd op ver zoek van A. Piet van de Chris tenunie geschrapt. Het voorstel was, op een aantal kleine details na, ook al in no vember 2002 gedaan. De huidi ge bomen zouden in de wijk te veel schade aanrichten aan het wegdek en het trottoir. Om ver dere schade te voorkomen moesten volgens het college de bomen op korte termijn door 108 andersoortige bomen wor den vervangen. De commissie was van mening dat de bescha digingen niet opwogen tegen de benodigde 34.000 euro voor her planting; bovendien zouden an- STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 09.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop Kleding en meubelen; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling; Revalida tiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-pati- enten; KAPELLE - Computerpraktijklokaal Jon gerencentrum Trinnety, 9.30-11.30 uur: Computerinloopochtend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Welfare- werk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30- 16.30 uur vrouwenclub senioren; Sport hal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni- Sport Reimerswaal; WEMELDINGE Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Sounthern Riders; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart Oosterschelde; Het Trefpunt, 14.00 uur: Bingo voor 50 plusssers; Gymzaal Ericalaan, 09.00- 10.00 uur: Conditietraining voor 50-plus bij Omni-sport Reimerswaal; dere straten eerder in aanmfl king komen. Het voorstel afgewezen. In het voorstel van gisteren^ ren er dus zes bomen bij, wasN plan nog 2500 euro duurdere werd de noodzaak nogeensa tra op papier uitgelegd H( bleef bij 'op papier'. Piet gafb de vaststelling van de agejj aan, niet nog een keer op ij voorstel in te willen gaan.jjj is gewoon precies hetzel voorstel. Daar hebben wede* rige keer tweeënhalf uur aart, steed en daar wil ik dadelijk^ nog een keer mijn tijd aar.:» doen", liet het CU-fracfej duidelijk weten. Op deSGPj steunden alle partijen standpunt; het voorstel «a van de agenda afgevoeni Borreluurtje Dit leverde nog wel eniger» motie op. De SGP vroegon^ dere uitleg terwijl het beslui vaststond. „Praat maar nil dens het borreluurtje, war.:a namelijk zojuist vastgesteld» we er géén aandacht aan den", interrumpeerde L. Ej van de PvdA. Terwijl conu sievoorzitter H. Eenenry Blom nog aansprak opzij:» behoorlijke interruptie, Lepj aan de andere kant van dei» gaderzaal een vijftal bewoa van de wijk Buitenzorg boo?» de publieke tribune Voordat] met slaande deuren het gemea tehuis verlieten, wezen ze Pj nog woedend op de noodd van het vervangen van de ij men. VEERE - Het Vocaal Ensemhl Sint Laurens treedt zond» middag 26 januari op in Anlid handel De Pagter aan deKaaii Veere. Zowel om 14.00 alsi 15.00 uur wordt opgetreden. Het Vocaal Ensemble besta uit twaalf mannen die uitsij tend a capella zingen. Vong^ won het zeventienjarigeensaj ble de Zeeuwse Vlegel-pnjs. Het opgeven van een hobby of verlies van een baan of bedrijf is voor veel reumapatiënten erg pijnlijk. Klokken restaurateur Jolien Kleefkens (49) weet er helaas alles van. "Ik kreeg van de een op andere dag artrose, een jaar later was ik werkloos. Ik moest mijn leven compleet opnieuw inrichten, een nieuw doel voor iedere dag vinden. Ik ben degene die het uurwerk van de toren van Nijkerk repareer de. Nu kan ik niet eens een ritsluiting inzetten." "Mijn handen waren mijn instrumenten" Oude klokken restaureren, dat was het voor Jolien Kleefkens. "Ik wilde altijd van een stukje nietszeggend materiaal iets moois maken. Ik hield van an tiek. Mijn handen waren de in strumenten waarmee ik een op het eerste gezicht oude klok weer tot leven bracht." Toen zij trouwde en kinderen kreeg stopte Jolien met het werk. Later pakte ze haar vak weer op. De kinderen waren het huis uit en Jolien kon weer voldoende aandacht aan haar "werk en hobby" besteden. Ze vond werk bij een antiekres taurateur. "Daar kreeg ik de mooiste en kostbaarste klok ken in handen. Ook de ge meente Nijkerk kende mijn naam en vroeg mij die klok van de toren van Nijkerk te repare ren. Wat een uitdaging! Vijf jaar heb ik gewerkt om er weer een juweeltje van te maken." Alles ging goed. Tot Jolien een zeurende pijn in haar handen opmerkte. "Ik ging naar de dokter, omdat het met mijn werk belangrijk is dat je ge concentreerd bent en geen af leidende pijn voelt. In eerste instantie dacht ik aan een psy chische oorzaak. Maar ik her kende wel de symptomen van een aantal vrienden die ook reuma hebben." De constate ring van de arts was vernieti gend voor haar beroep. Jolien Kleefkens leed aan een van de vele vormen van reuma: artrose. Artrose maakt veel kapot Van alle reumatische aandoe ningen komt artrose het meest voor. In Nederland zijn er maar liefst 650.000 mensen die lij den aan artrose. Zowel mannen als vrouwen, in elke leeftijd maar vooral boven de 45 jaar. Nog altijd is er niet veel be kend over oorzaak en ontwik keling van artrose. Artrose komt wel het meest voor aan knie en heup. Eerst wordt het gewrichtskraakbeen aangetast, later de aangrenzende botlaag en de andere weke delen. Daardoor wordt het steeds pijn lijker de gewrichten te bewe gen. Het enige wat helpt is ver mindering van belasting van het gewricht. Voor Jolien Kleef kens betekende het, dat zij haar beroep moest opgeven. "Kracht zetten ging niet meer. Velen denken dat klokken ma ken zeer verfijnd werk is. Maar je moet wel degelijk sterk zijn om bijvoorbeeld gaten te bo ren." Het leven van de klok kenrestaurateur veranderde compleet. "Ik moest opletten hoe ik dingen vastpakte. Een fles of pot openmaken was er niet meer bij. Alles moest ik opnieuw leren. Heel onwerke lijk! Ik moest dingen uitstellen en hulp vragen. Dat is een van de moeilijkste dingen om te leren." Artrose wordt nu intensief onderzocht Dankzij het Reumafonds dat vijf miljoen gulden beschik baar stelde, kon een artrose- onderzoek van start gaan. Het onderzoek is voor Nederland ongekend groot en intensief en duurt tien jaren. Via speci fieke selectie doen 1000 pa tiënten mee. Zij en de ontwik keling van hun klachten wor den tien jaar lang bestudeerd. "Dit onderzoek kan meer in zicht zal geven in wat mensen met een beginnende artrose kunnen doen of juist moeten laten," zegt prof.dr. Hans Bijls- ma, hoofd afdeling Reumatolo gie en Klinische Immunologie bij het Utrechts Medisch Cen trum (UMC). Helaas komt dit artroseonder- zoek voor Jolien Kleefkens te laat. Bij haar zet de artrose door. Het blijft niet langer beperkt tot de handen, maar openbaart zich ook in andere gewrichten. Ondanks dat pro beert Jolien wel vol goede moed te blijven. "Ik heb nog vele interesses. Ik zit nu op een cursus kunstgeschiedenis en een literatuurkring." Zij is voor anderen een voorbeeld, een van die patiënten met zo'n opvallend moedige mentali teit. Het Reumafonds steunt hen met vele initiatieven. Steun het Reumafonds Het Reumafonds financiert zo'n 70% van het wetenschap pelijk onderzoek in Nederland. Andere activiteiten zijn: voor lichting, aangepaste vakan ties, individuele hulp en finan cieel steunen van de meer dan honderd patiëntenverenigin- gen. Helpt u ook? Giro 324, Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 (€0,i0pm) www.reumafonds.nl Overal waar de rechten van het kind in het gedrang komen, komt Save the Children in actie. Geef kinderen een jeugd. Geef ze een toekomst. Word nu donateur voor 10,- per maand. Giro 809, Save the Children Den Haag. Voor meer informatie: 070 - 338 44 48 of www.savethechildren.nl Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig ziekenen (zwaar) lichamelijk gehandicaptenee' onvergetelijke vakantie te bezorgen' Sluit je dan aan bij ons team van meet dan 6700 vrijwilligers. Het kost jee weekje van je vrije tijd, maar je krijgte: dan ook heel wat voor terug. Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl NATIONALE VERENICI*! Postbus 2100 4800 CC Breda Postbank 10? E-mail info@zonnebloem nl Internet www. zonnet v*'1 Loop ook warm voor de Nationale Collecte Hersenziekten 5 Psychische Ziekten! Bel ons en meld u aan als collectant of organisator, leder uurtje helpt! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl HOEVE BATENBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28