pzc Veel geld nodig voor platteland Vrolijke agenda voor suiker patiëntjes Stemwijzer voor gehandicapten Schapenkaas tussen de gladiatoren lolgelukkig met prijs foor kindkaarten r Als er geld vrijvalt uit uw bedrijfsspaarregeling, Opnieuw straf geëist voor fataal ongeval tijdens achtervolging School Schuttevaer is Heidooi gelegenheidscoalitie Inbraken in lieuw-Namen Inspectie bij chemische industrie Politie zoekt getuigen mishandeling Genootschap trekt bezwaar in Auto botst met goederentrein bieden wij u een nieuw perspectief. ivHarmen van der Werf [S HAAG - Het platteland gtleverloederen, als het ko ude kabinet niet meer geld nekt voor het landelijk ge vaarlijks is 600 miljoen eu- fStra aan investeringen in murbeleid en herstructure- ijvan de landbouw nodig. gezamenlijke provincies, öerland Natuurlijk (met de iWB, Natuurmonumenten, fierschappen en stichting Na- en Milieu) en boerenorga- gtie LTO Nederland hebben sgisteren toe opgeroepen, loproep van de brede samen- wieling van organisaties is doeld als een hartenkreet. Tot toe knjgt het platteland te èug aandacht in de verkie- gscampagne, vinden zij, ter- juist het landelijk gebied zo iangnjk is voor veel Neder- aers. Zij willen er kunnen re- teren en genieten van de na- jt, het liefst dicht bij huis. gelijkertijd moeten boeren er a vak kunnen uitoefenen, Ér dat zij met allerlei onno- EUW-NAMEN - In de nacht L zondag op maandag is in iw-Namen op twee plaatsen gebroken. petCantecleerplein werd in doken in een garagebox; de ben hebben geprobeerd de erstaande personenauto weg hemen. Uit een nieuwbouw- Kung aan de Cuwaertstraat W een aantal radiatoren genomen. dige regels worden geconfron teerd Om dat te bereiken pleit de gele genheidscoalitie voor het aan wijzen van aaneengesloten ge bieden waar de landbouw goed uit de voeten kan. En het na tuurbeleid moet worden door gezet om de Ecologische Hoofd structuur (EHS) alsnog in 2018 grotendeels afgerond te hebben. Het is nodig, vinden de verza melde organisaties, dat daar voor de komende tijd voldoende landbouwgronden gekocht kunnen worden. De aankoop van die gronden is momenteel stopgezet Papierwerk Veel extra geld moet op tafel ko men om dit te realiseren, jaar lijks 600 miljoen euro, oordelen onder meer LTO Nederland en de gezamenlijke provincies, maar volgens hen is dat niet het enige. De ontwikkeling van het landelijk gebied wordt ook be hoorlijk in de wielen gereden door een overvloed aan regelge ving. Dat moet veranderen, niet alleen bij de rijksoverheid, maar ook bij gemeenten, pro vincies en waterschappen, ste ken de initiatiefnemers de hand in eigen boezem. „Want", geven zij aan, „tot nu toe is het platte landsbeleid te veel in nota's en papierwerk blijven steken, met als gevolg dat verloedering dreigt." Als mogelijkheid om het lande lijk gebied een impuls te geven, wordt nog voorgesteld verschil lende nationale landschappen aan te wijzen. Ook het Zeeuwse platteland zou daarvoor in aan merking komen, is al eens aan gegeven door oud-minister Pronk van Vrom en zijn opvol ger Kamp. VLISSINGEN - De Arbeidsinspectie gaat controleren hoe de chemische industrie omgaat met de opslag van en blootstel ling aan chemische stoffen. De komende drie maanden krij gen ongeveer vierhonderd bedrijven onverwacht bezoek, waarvan 58 in Zeeland, het Rijnmond-gebied en West-Bra bant. Ondernemingen zijn verplicht in kaart te brengen welke stof fen hun medewerkers inademen of via de huid naar binnen krijgen. Ze moeten ingrijpen als de blootstelling de normen overschrijdt. Ook moeten ondernemingen zich aan regels houden om gevaarlijke stoffen op een juiste manier op te slaan Bij een soortgelijke inspectie vier jaar geleden was bij tweederde van de onderzochte bedrijven niet bekend of eigen werknemers werden blootgesteld aan chemische stoffen. De inspectie wil bekijken of deze situatie nu verbeterd is Doel is ziekte en arbeidsongeschiktheid door chemische stoffen te verminderen. GOES - De politie van Goes zoekt getuigen voorde mishande ling van een twintigjarige Arnemuidenaar De man werd za terdagnacht tussen kwart voor drie en tien over drie in een ho recagelegenheid aan de Oude Vismarkt in Goes door een tot nu toe onbekende persoon met een bierfles in het gezicht ge slagen Er ging een woordenwisseling tussen de dader en het slachtoffer aan vooraf. De Arnemuidenaar moest in het zie kenhuis zijn kin op zeven plaatsen laten hechten. De politie verzoekt getuigen van het voorval zich te melden via telefoon nummer 0900-8844 of op het politiebureau in Goes. MIDDELBURG - Het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen is geen partij in de beroepsprocedure over de Westerschelde Container Terminal (WCT). Het aanvankelijk bij de Raad van State ingediende bezwaarschrift is ingetrok ken. Volgens voorzitter N. Ginjaar-Maas wil het genootschap buiten de politieke discussie blijven. Het namens het genootschap ingediende bezwaarschrift was afkomstig van de werkgroep geologie. Deze werkgroep is evenwel geen rechtspersoon en daarom werd het bestuur van het genootschap gevraagd de bezwaren te onderschrijven. Het bestuur voelde daar niet voor. Daarop is het bezwaar schrift ingetrokken. De afdeling Reimerswaal van de PvdA heeft zich om vergelijkbare redenen moeten terugtrekken in de beroepsprocedure bij de Raad van State. Het landelijk par tijbureau weigerde medewerking om de afdeling in staat te stellen de aanleg van de WCT te bestrijden. Een lid van de werkgroep geologie heeft op persoonlijke titel bij de Raad van State een bezwaar ingediend tegen het besluit van Provinciale Staten het streekplan Zeeland te wijzigen om zo de aanleg van de containerterminal mogelijk te maken. SLUISKIL - Een 37-jarige automobiliste uit de gemeente Terneuzen is gisterochtend met arm- en beenletsel per ambu lance naar het ziekenhuis gebracht na een botsing met de goe derentrein aan de Langeweg in Sluiskil. Het ongeval vond plaats rond half acht De vrouw reed over de Langeweg in de richting van Sluiskil en zag op de onbewaakte spoorwegovergang de trein te laat. Ook de 23-jarige treinma chinist uit de gemeente Terneuzen kon niet op tijd meer stop pen. De vrouw raakte bekneld bij de aanrijding en werd dooi de brandweer uit de auto gehaald. Na behandeling in het ziekenhuis kon de vrouw naar huis. door Jeanette Vergouwen HULST - Vakkundig wordt de gasten een witte of oranje tunica aangemeten. Jonge Romeinen brengen de onwennige gasten daarna naar een zaal in Romein se sfeer, waar de lege tafels wachten. De zeventien leerlingen van gymnasium zes van het Rey- naertcollege in Hulst voeren dit jaar geen Griekse tragedie op, maar organiseren maaltijden op Romeinse wijze. De gasten wor den op al hun wenken bediend, want behalve een viergangen menu is er volop entertainment, van een gevecht tussen gladia toren tot acrobaten en gezel schapsdames. Na een sonoor 'Ave' van de gast heer offeren twee dames gaven aan de goden en wordt er een ge- zamenlijk gebed uitgesproken. Daarna krijgen de gasten een lauwerkrans op het hoofd en terwijl snaarmuziek weerklinkt wordt het voorgerecht aange reikt. ,We wisten na de eerste avond al dat dit een succes zou worden. We draaien tien van deze avon den voor maximaal 36 mensen. Er is alleen nog plaats op 27 fe bruari en 13 maart. Maar als er veel aanvraag is, draaien we ge woon een paar avonden extra", lacht een van de gymnasiasten. Lerares oude talen Hilde van Wassenhove rent bedrijvig op en neer van de keuken naar de eetzaal. Zij stimuleert en stuurt de leerlingen en vindt het best leuk om nu eens niet de regis seur te zijn maar de grote rege laar, „De leerlingen gaan in juni op reis naar Griekenland, dat kost geld en daarom hopen ze met de ze avonden een klein bedragjete sparen voor de reis. We rekenen op duizend euro." Na een salade met veel olij ven, schapen- en geitenkaas en radijsjes, volgt een visge recht met kabeljauw, een kipge recht en tenslotte een des sert van pannenkoek met ker sen. Om de vingers bij af te likken en dat mag, want de Romeinen de den dat ook dinsdag 21 januari 2003 Leerlingen van het Reynaertcollege zetten hun gasten een Romeinse maaltijd voor om een bijdrage in een reis naar Griekenland te verdie nen. foto Camile Schelstraete irMelita Lantinq BSSINGEN - Dolgelukkig P ze. kleuterjuf Addy Stuck I klasse-assistente Nelly öipper van basisschool ■ttevaer uit Hansweert. èteren kregen ze landelijke leaning van hun onderwijs- #l«t 'kindkaarten' met de denning van de Nationale Werwijsprijs voor het primair Érwijs. d basisschool De Wissel in bsingen viel in de prijzen. De- 'school sleepte een extra prijs ftwacht met het project 'Jon- fffl.School en veiligheid', pterjuf Stuck: „Het is fan- tosch dat dit kan. Ik kan het «niet bevatten. Wij zijn zo'n feeschool en als je dan hoort rPj de prijs hebt gewonnen, kzijn geen woorden voor." «tcteur J. Bogers van Schut ter is heel trots op zijn colle- M Ik vind het geweldig. Het P&m is helemaal bedacht juf Stuck en collega Schip- Ze krijgen hiermee einde- jfbon naar werken, want ze Kwn er heel veel vrije tijd in Koken.' project kindkaarten gaat Ni de individuele mogelijk- fwvan het kind. Alle kennis ^orderingen van het kind Koen in kaart gebracht door j®önd allerlei opdrachten te ""doen, zoals een puzzel ma- K°f met kleuren te werken. Erdoor is het mogelijk even- problemen in de ontwik- van een kind snel op te n en op te lossenDe kinde- s 'fren door deze onderwijs methode zelfstandig te werken. Het systeem wordt toegepast bij de kleuters in de groepen 1 en 2. De leidsters werken nu drie jaar met het systeem en het is zo'n succes dat inmiddels wordt ge werkt aan uitbreiding van het project. De school hoopt het sys teem binnenkort ook in groep drie en vier toe te passen. Ook grote vreugde over de prijs bij het team van basisschool De Wissel in Vlissingen. „Wij zijn heel trots", aldus directeur E. Kwast. Het project jongeren, school en veiligheid richt zich op de ontwikkeling van sociale vaardigheden bij kinderen. Kwast: „Wij hebben de zoge naamde sociokampen ontwik keld. Tijdens die kampen leren de kinderen door middel van spel meer samen te werken. Wij laten de kinderen bijvoorbeeld in groepjes eten koken en daar na moet er natuurlijk worden afgewassen. De kinderen moe ten onderling de taken verdelen en leren daardoor beter samen werken. Het motto is dat ieder kind geen vriendje van je hoeft te zijn, als je er maar mee kunt samenwerken." Naast de schoolkampen krijgen de leerlingen van De Wissel elke week een half uur les in sociale vaardigheden. Met dit project hoopt de school het gevoel van veiligheid van de kinderen te vergroten. Volgens Kwast is het gevolg dat er minder wordt ge pest en de kinderen beter kun nen samenwerken. De derde Zeeuwse school die kans maakte op een prijs, prak tijkschool Het Bolwerk uit Mid delburg, viel buiten de boot. Anita van de Velde uit Axel maakte een speelse agenda, waarin jonge diabetes-patiënten hun gegevens kunnen bijhouden. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel AXEL - Acht jaar geleden hoor de Anita van de Velde uit Axel dat haar zoon Reinhard diabe tes had. Een jochie van zeven jaar moest vervolgens in een 'diabetes dagboek' de dagelijk se metingen van zijn bloedglu- cosewaarde en de hoeveelheid (Advertentie) 4,1 op de internetspaarrekening. Bel voor meer informatie of voor een afspraak naar: 0900-8176 (ca. 0,10/min.). www.fortisbank.nl FORT IS BANK De bank van vandaag. yzigingen voorbehouden. Rente per 11 november 2002. toegediende insuline bijhou den. Een saai, onhandig ding, zo bestempelde zijn moeder het boekje. Dat kon beter, mooier en kindvriendelijker. Daarom werkte ze aan een kleurrijke, speelse agenda. Aanvankelijk alleen voor haar zoon, maar nu ook voor andere suikerpatiëntjes In de huidige boekjes zijn moeilijk notities te maken, omdat de ruimte daar voor te beperkt is „Ik ergerde me rot aan die dagboekjes. Het is bijvoorbeeld heel belangrijk dat je duidelijk kunt noteren wanneer je iets hebt gegeten dat negatieve gevolgen heeft. Dan kan je later bij de dokter precies aangeven waar het fout ging. Ik wilde dus iets beters en heb daarom een oude computer aan geschaft. Dat was al heel wat voor mij, want ik had nog nooit met zo'n ding gewerkt. Later wilde ik Reinhards agenda op vrolijken met kleurenplaatjes, dus kwam er een nieuwe, mo dernere computer en een kleu renprinter Je wil niet weten hoe vaak ik de melding 'U heeft een bewerkingsfout gemaakt. Het programma wordt afgesloten' op mijn scherm heb gezien' vertelt de 36-jarige Van de Vel de. In eerste instantie maakte Rein hard gebruik van een insuline- pen, maar later ging hij over op een insulinepomp. De agenda moest daarom worden aange past. En op dat moment ging het balletje rollen. „Een diabetes- verpleegkundige zag mij knip pen en plakken vooreen nieuwe agenda Hij raakte enthousiast en wilde er iets meer mee doen", aldus Van de Velde. Proefexemplaar Vervolgens werd het bedrijf Di- setronic (dat onder meer insuli- nepompjes maakt) benaderd. Dat resulteerde in 2000 in een proefexemplaar, maar het idee bleef daarna op de plank liggen. „Het duurde mij veel te lang. Op een gegeven moment heb ik een website laten bouwen (wwiv- .7iardtipp.nl) en ben ik zelf naar een drukker gestapt. Ik wilde twee versies: één agenda voor patiëntjes die gebruik maken van een insulinepen en één voor kinderen die een pompje ge bruiken. Zo'n dubbele versie brengt behoorlijk wat extra kosten met zich mee, maar ik heb er bewust voor gekozen om geen sponsors te zoeken. Die zouden dan in de agenda ver meld moeten worden. En daar hebben kinderen toch helemaal niets aan?" Van de Velde liet duizend exem plaren drukken. Honderd 'pompversies' en negenhonderd 'penversies', die nu avond aan avond zorgvuldig door de Zeeuws-Vlaamse worden inge bonden om zo de kosten te druk ken. „Ik hoef er helemaal niet rijk van te worden Het is echt bedoeld als een leuke, vrolijke agenda, die door kinderen met plezier wordt gebruikt. Het moet niet als een straf voelen om dagelijks je gegevens bij te hou den. Deze agenda is bedoeld om kinderen te stimuleren om hun gegevens goed in te vullen en bij te houden, zodat ze op een goede manier omgaan met diabetes", zegt Van de Velde. De diabetes-agenda kost €21,17 (incl. btw en verzendkostenen is le bestellen via www.nardtipp.nl of via 0114-650884 of 06-13466529. door Harold de Puysseleijr MIDDELBURG - Het Sociaal Pedagogisch Dienstverlenings centrum voor mensen met een handicap (SPD) laat vandaag aan haar cliënten met een ver standelijke handicap een stem wijzer bezorgen voor de Twee de-Kamerverkiezingen. In de stemwijzer staan teksten en plaatjes over actuele vraag stukken rond veiligheid, werk en inkomen, natuur en milieu, asielbeleid en zorg en mobili teit. Ook stellen acht lijsttrek kers zich voor. Bij de onderwer pen is aan te geven of mensen het eens of oneens zijn met de uitspraken. Hoe meer kruisjes aan het einde van het boekje bij een politieke partij staan, hoe duidelijker het stemadvies is. Met de stemwijzer is het voor de gehandicapten mogelijk mor gen een bewuste keuze te maken voor een politieke partij. Het SPD vindt het belangrijk dat mensen met een handicap zelf kunnen kiezen. „Juist als het om politiek gaat vinden we dat be langrijk", zegt woordvoerder Anco Luteijn. „Het is zo dat po litiek zich met iedere burger be moeit en dus ook met mensen met een handicap. Omgekeerd is dat nog minder het geval. Met de stemwijzer willen we daar verandering in brengen." door Jan Jaap Broekhuijsen DEN HAAG - Aanvankelijk se poneerde het Openbaar Minis terie de strafzaak tegen de Ter- neuzense hoofdagent die op 20 juli 2000 tijdens een achtervol ging van criminelen betrokken raakte bij een dodelijk ongeval, maar gisteren werd in hoger be roep bij het Haagse gerechtshof opnieuw een straf tegen hem ge- eist wegens dood door schuld. Vorig jaar februari was de agent voor ditzelfde feit nog vrijge sproken door de Middelburgse rechtbank. Net als de officier van justitie, die in beroep was gegaan tegen de vrijspraak, vond ook hofaan- klager J. Wittop Koning giste ren dat de agent schuldig was aan de dood van het onfortuin lijke slachtoffer. „Maar het gaat om lichte schuld, verdachte was geen wegpiraat", benadrukte de aanklager. Hij stelde het hof voor om een geheel voorwaar delijk rijverbod van anderhalf jaar en een werkstraf van 120 uur op te leggen. Volgens de aanklager had de agent met honderd kilometer per uur in dit geval harder gereden dan op dat moment verantwoord was, ook al mag een politieauto tijdens een achtervolging op zich har der rijden dan wettelijk is toe gestaan. De agent botste op 2,0 juli 2000 - tijdens een achtervol ging van criminelen over de Haarmanweg in Terneuzen - op medeweggebruiker Peter Ver meulen (38) uit Etten-Leur, die uiteindelijk aan zijn verwon dingen overleed De agent had geen zwaailichten of sirene aan, omdat hij de achtervolgde cri minelen niet wilde aanzetten tot nog gevaarlijker rijgedrag. Dat zou standaardprocedure zijn Maar de politieman - die een on berispelijke staat van dienst had - zou zijn verrast door de plots linksaf slaande auto voor hem. Hij ramde het voertuig met de nietsvermoedende bestuur der. Strafproces Nadat de officier van justitie de zaak tegen de agent aanvanke lijk had geseponeerd, drongen nabestaanden van het slachtof fer bij het gerechtshof met suc ces aan op een verplichte ver volging. Dat leidde tot het eerste straf proces bij de rechtbank in Mid delburg, waar de agent werd vrijgesproken. Voor de familie van het slachtoffer zou het trou wens niet (alleen) om een ver oordeling van de agent zijn ge gaan. De nabestaanden vonden onder meer dat justitie onvol doende onderzoek had gedaan naar de exacte toedracht van het ongeval.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13