Zorg in de fijk moet ijd krijgen fZC PZC Bellamypark moet als eerste op de schop Stille tocht voor weerloze hond Huisartsenpost in ziekenhuis Zierikzee wil in maart openen y aan realiteit getoetst 11 Oliespoor door Terneuzen Man rijdt met vier keer te veel op Inbraak in auto Potje voor vaarwel PSD Voetganger aangereden Rijverbod voor Bressiaanse inderfeest Middelburg agenda Op zoek naar de auto die bij je past? Je vindt hem zeker weten wel op AutoTrack.nl Stadhuis brengt uitslag stemmen in Middelburg •rflaudia Sondervan DDELBURG - De droom van Middelburgse wethouder je Vries om ouderen alle zorg bijstand aan huis te geven t de eigen woonwijk, is maar de gemeente moet ttehard van stapel lopen. De en moeten passen bij de enen de inkomens van ou- .Het debat dat degemeen- Middelburg gisteren hield shet plan om zorgwoningen lorgcentra in de wijken te ngen, toetste de droom van jethouder aan de realiteit. sdebatkent meestal voor- en standers, maar dit keer ;het panel, samengesteld uit fevan de aanjaaggroep die mst van de woonservices- in de Middelburgse wij- imoet bespoedigen unaniem nr. Ouderen moeten niet lan- ontburgerd' worden door ze verzorgingshuizen alles uit Én te nemen, vond F. Bor- directeur van de Stichting deeg- en Rusthuizen Zee- 1 Mensen die uit de instel den verhuizen naar zelfstan- •rwoonvormen blijken meer tanen dan ze dachten, ver- iehij, Die mensen zijn door- es tachtig jaar en ouder, ip voorzitter van de Middel de Seniorenraad K. Abra- ssetegen. „Is hun meningge- igd.of gaat het hier om de vi- van dertig- tot vijftigjari- 1 Misschien kijken mensen die leeftijd anders aan tegen in-en zorgbehoeften, sugge- rde hij. „Ouderen willen sg beschut wonen, dus be- ir vooral wat verzorgings zen." moet gewaakt worden voor wst,zei Abrahamse. Autono- dinsdag 21 januari 2003 mie zo lang mogelijk ondersteu nen is mooi, de voortvarende in steek van de gemeente ook, vond P. van den Berg van het Klaverblad. Maar de mensen die nu van verzorgingshuizen gebruik maken, mogen niet on gerust gemaakt worden. „Kan een oudere dat betalen? Daar staat niets over in de notitie van De Vries." Tijd De onrust komt ook doordat zorgverleners en mensen die zorg nodig hebben 'tweehon derd jaar dienstverlening in hun hoofd hebben zitten', zoals On- no Jongewaard, pannellid na mens Arduin, het formuleerde. „Mensen moeten de tijd krijgen om er in te gaan geloven. We moeten niet te hard vooruit lo pen," waarschuwde directeur R. den Haan van de Stichting Protestante Ouderenzorg Wal cheren. „De herwinning van zelfredzaamheid neemt tijd. Met een goed meerjarenplan kunnen we alle hobbels onder weg verantwoord nemen." De dreiging van eenzaamheid bij ouderen is zo'n hobbel, meende ouderenverzorgster M. Dijkstra. Zij wilde graag snel duidelijkheid over wat het afbouwen van de intramurale zorg voor bewoners en verzor gers betekent. „Hoe gaat de om scholing en wat worden onze werkomstandigheden? Daar horen we niks over." Het moet ook niet te lang gaan duren, bewees mevrouw Zwa german, oudere ingezetene van Middelburg. „Ik heb gevraagd om een aanleunwoning en ik kreeg te horen dat er een wacht- lijst is van tien jaar. Ik hoor over dromen, maar ik werd met een schok wakker'." De Goese Nanda Lina met Igor (rechts) en Diko. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Ze is er al langer mee bezig, Nanda Lina uit Goes. Dierenmishandeling grijpt haar nu eenmaal aan. „Een dier, ze ker een huisdier, is compleet overgeleverd aan de mensen. Als die mensen dan het vertrou wen beschamen door zo'n dier te mishandelen of te verwaarlo zen, heeft zo'n beest geen stem. Dan is het afhankelijk van an dere mensen om een eind te ma ken aan de ellende." Daarom heeft ze het initiatief genomen om een stille tocht te houden in Breda. Daar werd de acht maanden oude American Staf fordshire terriër Bronkx begin deze maand door zijn baas doodgeschopt. Het bericht over de dood van Bronkx veroorzaakte in de Bre dase Oosterstraat, waar de hond met zijn 23-jarige baas woonde, een enorme opschudding, zeker nadat Willibrord Frequin er in zijn televisieprogramma aan dacht aan besteedde. De buurt gooide bij de dierenbeul de rui ten in tijdens het bezoek van de televisiemakers en belaagde de woning nog een keer na de uit zending van het bezoek. De dader dook onder, bang om te worden gelyncht door de woedende buurtbewoners, die er verschillende keren aangifte van hadden gedaan dat de man zijn hond mishandelde. Voor Nanda Lina, zelf baasje van twee kerngezonde, vrolijke Dobermanns, waren het drama in Breda en de volkswoede die erop volgde aanleiding om wat te doen. „Een stille tocht met honden leek mij het aangewe zen middel om te laten weten dat de wet dieren onvoldoende beschermt. Deze man komt er normaal gesproken met een ge ringe boete vanaf. In de Wet wordt het dier als een ding be schouwd. Je mag je eigen bank stel vernielen, dus je mag je ei gen hond doodschoppen, dat soort redenering spreekt uit de wet. Als je je hond stelselmatig mishandelt, kun je een boete krijgen, als je een inbreker te hardhandig uit je huis verwij dert, ga je de gevangenis in. Vol gens mij klopt dat niet." Blaffen Voor Nanda is het natuurlijk zonneklaar dat een stille tocht met honden niet echt stil zal zijn. „Ze zullen heus wel blaf fen, zeker als ze met z'n allen zijn. Dat is prima. Als de mensen stil zijn, kunnen ze voor een keer eens de dieren horen." Op haar website http://dieren- clubs.nl/actietegendierenleed. deed Nanda een oproep voor de stille tocht, die zaterdag 1 fe bruari in Breda wordt gehou den. Ze heeft al meer dan hon derd aanmeldingen gekregen „Je merkt dat mensen zeer zijn getroffen door zo'n gebeurtenis. Ze willen erover praten en ze willen iets doen. Die tocht geeft ze een mogelijkheid om wat te doen zonder geweld, om te laten weten dat het anders moet. Wie zich nog op wil geven, kan dat doen, maar ook zonder opgave is het mogelijk om mee te lopen. Om 13.00 uur is het verzamelen op de Grote Markt in Breda, voor de Grote Kerk." Met de gemeente Breda heeft de Goese een afspraak gemaakt om de route te regelen en voorwaar den voor de demonstratie. Het forum op de website blijft ook na de stille tocht in gebruik. „Ik sluit niet uit dat er, als er elders weer eens zo'n drama plaats vindt, opnieuw actie wordt on dernomen. Het geeft de mensen een geweldloze mogelijkheid om van hun afschuw blijk te ge ven. Je merkt aan alle reacties dat daar veel behoefte aan is. En misschien gaat de wetgever nog wel eens luisteren. Dat is na tuurlijk ook een doelstelling." TERNEUZEN - Medewerkers van het brandweerkorps in Terneuzen zijn gisteren geruime tijd zoet geweest met het schoonmaken van de weg, nadat een vrachtwagencombinatie een oliespoor had achtergelaten, dat van de kruising Midden- weg/Tractaatweg/Guido Gezellestraat tot aan de rotonde na bij de Van Steenbergenlaan/Churchillaan liep. Na enkele telefonische klachten over gladheid door de diesel olie, rukten de brandweerlieden uit om belangrijke wegge deelten (bij rotondes, verkeerslichten en in bochten) schoon te spuiten. De veroorzaker van de olievervuiling is niet bekend, aldus een woordvoerster van de gemeente. HULST - Een 51-jarige automobilist zonder vaste woon- of verblijfplaats is afgelopen zondagavond in de Chopinstraat in Hulst aangehouden voor rijden onder invloed. Uit de blaas- test bleek dat de man ruim 4.1 maal te veel had gedronken Ook was zijn rijbewijs ongeldig Hij kreeg een proces-verbaal en zijn auto werd in beslag genomen. NIEUW-NAMEN -Tussen afgelopen zondagavond 19.15 uur en gisteren 7.30 uur is er ingebroken in een auto die gepar keerd stond aan de Veerstraat in Nieuw-Namen Uit de auto werden een radio cd-speler van tientallen euro's en cd's met nog onbekende waarde weggenomen. De auto werd openge broken. Het totale schadebedrag is nog onbekend. KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal trekt ruim 10.000 euro uit voor het afscheid van het veer Kruiningen- Perkpolder. Op 14 maart vinden de laatste afvaarten van de boten plaats, omdat op die dag de Westerscheldetunnel open gaat. Een dag later vindt in alle plaatsen waar de veerboten aanleggen een eerbetoon plaats Het organiserende comité 'Vaarwel PSD' heeft aan de betrokken gemeenten een bijdra ge van vijftig eurocent per inwoner gevraagd. Reimerswaal gaat in op dat verzoek en verstrekt zodoende 10.415 euro. In Kruiningen komt op 15 maart een grote tent op het Veerplein te staan, waarin allerlei activiteiten worden gehouden. Ver der kan er voor de laatste keer worden overgevaren (geen au to's) en worden PSD'ers en oud-PSD'ers in het zonnetje gezet MIDDELBURG - Een 64-jarige voetganger uit Middelburg is zondagavond gewondgeraakt toen hij in zijn woonplaats werd aangereden door een zestigjarige Vlissinger op een scoo ter. De Middelburger liep rond tien uur op het fietspad van de Leliendaalseweg, toen hij van achteren werd geraakt. De scooterrijder had de voetganger door het ontbreken van straatverlichting te laat gezien. De 64-jarige man is met onbe kend letsel overgebracht naar het ziekenhuis. BRESKENS - Een 45-jarige automobiliste uit Breskens is in de nacht van zondag op maandag rond twee uur 's nachts in haar woonplaats gecontroleerd op het rijden onder invloed Uit de ademanalyse bleek dat de vrouw anderhalf maal teveel had gedronken Ze kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van twee uur. 1DELBURG - Kinderkerk in Middelburg houdt zater- (25 januari weer een kinder- ijerfeest. kinderen zijn daarvoor som in de Thomaskapel aan fnjlandstraat 28 in Middel- l De bijeenkomst wordt ge iden van 14.00 tot 16.00 uur. deren jonger dan vier jaar eten vergezeld worden door volwassene Stad. 10.00 uur, Peutermorgen 330uur Koersbal; "Uitloophuis, Van Goghlaan 241a. ■ItOO uur Koffie-contactochtend en bwSjoeldub, Hervormd Jeugdge- 3oos voor zestigplus- koersbal. fc.sser- fcd» Stad REDACTIE WALCHEREN °ostbus 18 *80 AA VLISSINGEN J* (0118) 484000 «*(0118) 470102 :fflail: redwalch@pzc.nl ^van der Sluis (chef) Berkelder 'foh Ramakers •faam van den Broek "°oMagnée toende Vries (sport) ®RRALE REDACTIE £«Souburgseweg 10 fWbusl8 4380 M VLISSINGEN Jel: 10118) 484000 (0118) 470102 "tal: redactie@pzc.nl 'NTERNET J^pzc.nl '^ail: web@pzc.nl Volgorde geplande opknapbeurt Vlissingen is verkeerd om tKEKACTIVITEITEN tERKE - Verenigingsgebouw 1.14.00 uur: Koersbal en biljart; ERKE - Dorpshuis, 14.00 uur' biljarten soos voor ouderen; PSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 Merensoos met scrabble, sjoelen, IV &BURG - Oostkerkplein 22, 20.00- *ren21.00-22.00 uur: Tai Chi voor - Theo van Doesburgcen- KOO uur: Ontmoetingsmiddag door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Draai de volg orde van aanpak om", zei Vlis singer A. Messing gistermiddag bij een bijeenkomst in Vlissin gen waar over de herinrichting van het Bellamypark, de Nieu- wendijk, het Arsenaalplein, de Zeilmarkt en omgeving werd gesproken. De gemeente had voorgesteld om het Bellamy park aan het einde van deze rit, rond 2005, een facelift te geven. „Maar het Bellamypark is te be langrijk voor Vlissingen. Daar moet zo snel mogelijk aan be gonnen worden", vond Messing. In vijf groepen werd gisteren voor de tweede achtereenvol gende dag gediscussieerd over sterke en zwakke punten van dit gedeelte van het centrum. De gemeente Vlissingen had daar bewoners en ondernemers voor uitgenodigd. Volgende maand komen deskundigen en Vlissin- gers uit de andere wijken aan de beurt. Dit najaar moet aan de herin richting van het woon- en uitgaansgebied van de Nieu- wendijk worden begonnen De deelnemers vonden het zinvol om de Nieuwendijk een stukje in de richting van de haven te verplaatsen. „De cafés kunnen hun terrassen verbreden, waar door serveersters niet meer met gevaar voor hun eigen leven over hoeven te steken naar de terrassen die nu langs de ka demuur liggen", zei een inspre ker. Deze opmerking kreeg bijval. Direct langs de kade kan vervol gens een wandelpromenade be ginnen die doorloopt achter 'de Griek', de kademuren volgt en de verbinding maakt met de Zeilmarkt en de Arsenaalplei- nen. „Probeer door de inrich ting eenheid in het gebied te krijgen. Plaats zitjes en plant bijvoorbeeld leilinden langs de haven, om een warmere uitstra ling te krijgen", suggereerden enkelen. Warme eenvoud Want de Zeilmarkt heeft nu veel weg van een ijsbaan, werd opge merkt. „Vlissingen moet kiezen voor warme eenvoud", rekende een van de aanwezigen af met enkele opmerkingen dat Vlis singen terug moest grijpen naar 'Victoriaanse gezelligheid, met nostalgische tierlantijntjes'. „Dat hoort niet bij Vlissingen; Vlissingen is een arbeiders stad." De Zeilmarkt moet ook zeker een opknapbeurt krijgen, maar het Bellamypark verdient voorrang, vinden de Vlissingers. foto Lex de Meester Een aantal bezoekers vond dat de Vlissingse binnenstad 'be hoorlijk autoluw' kan worden. Over de loop van het verkeer werd opgemerkt dat het Bella mypark aan aantrekkelijkheid wint als er meer ruimte voor ter rassen komt. Dat kan door de twee wegen aan de schaduwzij de naast elkaar te leggen, of dwars over het plein te laten lo pen. „Geef reptielenzoo Iguana ook een bredere stoep. En is het mogelijk om onder het Bellamy park een parkeerkelder te ma ken?" Bij de bijeenkomst zondagmid dag had wethouder H. de Haas opgemerkt dat een parkeerkel der onder het Bellamypark erg kostbaar zou zijn. Gisteren had een groep deelnemers een oplos sing. „Trek de Scheldestraat door over het terrein van de scheldewerf en creëer een par keerplek ter hoogte van de oude PZC-locatie (achter de Wal- straat)." Vlissingen, stelde Messing na afloop van de bijeenkomst, moet zijn sterke punten uitbui ten. „Vandaar dat er in onze groep op werd gehamerd direct na de Nieuwendijk het Bella mypark aan te pakken. Begin pas aan de Zeilmarkt als er een uitgewerkt plan is voor de op bouw van de Walstraat-Zuid Want met het Bellamypark 'heeft Vlissingen goud in han den'. „Dat moet het visitekaart je worden. Mensen komen met de boot aan en gaan naar het Bellamypark. Daar moeten jong en oud zich kunnen vermaken." In de Nieuwendijk en het Bella mypark is nog het karakter van Vlissingen te zien. „Met de bou levard is weinig eer meer te be halen. Door de manier van bou wen, veel van hetzelfde, zijn daar geriatrische getto's gecre- eerd. De Sardijntoren is een Vi- nex-wijk in de hoogte." Hij vindt dat Vlissingen even wichtig moet worden. „Dat kan door het Bellamypark en de Nieuwendijk gedurfd in te rich ten. We moeten de jongeren niet vergeten, hun vermaak in het centrum bieden. Dan houden we ze hier en vertrekken ze niet naar de Randstad. De totale ver trutting slaat toe als er te veel van hetzelfde wordt gebouwd en er allemaal dezelfde soort mensen komt wonen. Wij mogen dat zeggen, wij zijn gepensio neerd". reageerde Messing. Advertentie De autosite voor heel Nederland door Marcel Modde ZIERIKZEE - De opening van een huisartsenpost in het dag- ziekenhuis in Zierikzee gaat on verminderd door. Volgens voor zitter R. Smits van de Regionale Huisartsen Vereniging (RHV) Schouwen-Duiveland, wordt ernaar gestreefd 'ergens tussen half maart en half april' de voor ziening in gebruik te nemen. De uitspraak van minister De Geus (CDA) over de toekomst van het ziekenhuis in Zierikzee, onlangs tijdens een verkiezings bijeenkomst in Brouwershaven, heeft voor veel verwarring ge zorgd. Realisatie van een huis artsenpost voor avond-, nacht en weekeindediensten was tot dusver altijd als één pakket ge presenteerd, wanneer door de provincie en gemeente werd ge sproken over het optuigen van de ziekenhuiszorg op Schou wen-Duiveland. Nu De Geus heeft aangegeven niets te zien in dat pakket (waaronder ook een herstelaf deling in samenwerking met het verpleeghuis en een ambulance post bij het ziekenhuis) en voor Zierikzee meer heil ziet in het terugbrengen van de 24-uurs acute zorg, is bij verschillende partijen het idee ontstaan dat daarmee ook een streep is ge haald door de huisartsenpost. Smits begrijpt de verwarring, maar benadrukt evenzo dat die plannen 'gewoon doorgaan'. Het door De Geus gewenste 'profielziekenhuis' is volgens Smits voor Zierikzee niet haal baar. Uitbreiding Dat de minister geen geld over heeft voor de aanvankelijke op zet, heeft wél als consequentie dat de Schouwen-Duivelandse huisartsen kunnen fluiten naar uitbreiding van hun team met vier nieuwe collega's. „Die had den wij graag zien komen, om dat wij hier anders in vergelij king met huisartsenposten elders in het land dubbele uren moeten draaien Het hele idee achter deze avond-, nacht- en weekeindepost is in ieder geval de huisartsenzorg op Schou wen-Duiveland voor de toe komst te waarborgen. Extra mensen op die post betekent dat er straks geen gaten vallen in de dienstenstructuur. Nu zullen we het toch weer samen moeten zien te rooien", aldus de RHV- voorzitter. De voorziening in Zierikzee gaat draaien op de achttien huisartsen van het eiland. Smits: „Normaal in het land praat je over een bezetting van veertig tot zestig collega's, dus dat scheelt nogal Per dienst zullen er straks minimaal twee artsen beschikbaar zijn en even zoveel assistenten. In de zomer periode gaat die bezetting om hoog naar zeker drie huisartsen, met het oog op de toeristische drukte. Een huisarts die op Schouwen-Duiveland nacht dienst heeft gedaan op de cen trale post, moet ook straks de volgende dag weer zijn gewone praktijk afhandelen. Indien de beroepsgroep versterking had kunnen laten aanrukken, was die marge iets breder en daar mee de werkomstandigheden ook aantrekkelijker geworden voor eventuele nieuwkomers, legt Smits uit waar de voor naamste pijn zit Interne poli De huisartsenpost wordt geves tigd naast de interne polikliniek in het ziekenhuis, waardoor voor die discipline een gemeen schappelijke ruimte ontstaat. Volgens Smits kan worden vol staan met een kleine verbou wing van die werkvloer. De no dige behandelingsapparatuur en computers voor de admin- stratieve afhandeling zijn reeds besteld. Uiterlijk half maart volgt de opening, aldus Smits. De post gaat deel uitmaken van een netwerk op Walcheren en de Bevelanden. De organisatie krijgt één centraal telefoon nummer, van waaruit de beller automatisch wordt doorgescha keld naar de dichtstbijzijnde huisartsenpost. MIDDELBURG - De burger zaal van het Middelburgse stad huis is morgenavond geopend voor mensen die de verkiezings uitslag willen volgen. Er staan schermen opgesteld waarop de uitslag uit Middelburg te volgen is. De Middelburgse einduitslag wordt rond 22.00 uur verwacht.. De zaal is om 20.30 uur open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11