Resultaten handvat voor medici Onbekend bodemleven is van onschatbare waarde 4| VT PZC Nederlandse experimenten de ruimte in met spaceshuttle Columbia Drinktest op internet populair Astronomen sporen hete planeet op Eigeel als tegengif slangenbeet Waarschuwing op muziekinstrumenten postzegels ALANDf maandag 20 januari 2003 door Ben Apeldoorn AMSTERDAM - Nederlandse experi menten en hardware zullen deze maand met de spaceshuttle Columbia mee de ruimte in worden gebracht. Van de onderzoeksresultaten kunnen niet alleen astronauten, maar vooral ook bedlegerige patiënten en lijders aan botontkalking (osteoporose) veel pro fijt hebben. Nederlandse experimenten die luiste ren naar namen als Aorta, Bones en Biokin, gaan mee de ruimte in. De laat ste twee worden meegevoerd in een speciaal ontworpen behuizing, waarin alle handelingen automatisch worden uitgevoerd, en dat de naam Biopack draagt. Dat verraadt dat de experi menten biologisch van aard zijn. Aorta, genoemd naar onze belangrijk ste lichaamsslagader, is een onder zoeksproject, ontwikkeld door een team lichaamsfysiologen en artsen van de Universiteit van Amsterdam. Dit heeft tot doel om de lichaamsfuncties, ademhaling, hartslag en vooral de bloeddruk van de zeven astronauten van spaceshuttle Columbia voor, tij dens en na een ruimtevlucht te onder zoeken. Voor hun vertrek werden de ze ven al uitvoerig medisch onderzocht Computermodel Op grond daarvan is een omvangrijk computermodel tot stand gekomen, waarmee men de effecten op het li chaam bij terugkomst op aarde, waar bij het lichaam zich dus weer moet aan passen aan de aardse zwaartekracht, voor elk individu meent te kunnen voorspellen. Dat model moet zijn waarde bewijzen als de astronauten, na een zestien dagen durende toestand van gewichtloosheid bij terugkeer worden onderzocht. Zij moeten dan, zodra de shuttle is geland en tot stil stand gekomen, tien minuten doodstil blijven staan, waarbij de genoemde li chaamsfuncties (weer) worden geme ten. Bij een toestand van gewichtloosheid hebben astronauten met bedlegerige patiënten op aarde gemeen, dat de hoe veelheid bloed in het lichaam afneemt. Bij opstaan uit bed (patiënten) of bij te rugkeer op aarde (astronauten), moet het lichaam bloeddruk en hartslag aanpassen. Dat kan leiden tot flauw vallen. Niet iedereen heeft daar echter evenveel last van. Het Amsterdamse onderzoek is er op gericht om achter de oorzaken van die verschillen te komen. Een proefpersoon op de 'kieptafel' van het Amsterdamse onderzoeksteam dat het experiment Aorta ontwikkelde. Een ander heikel probleem, zowel in de ruimte als bij met name oudere mensen, is botontkalking (osteoporose). Dat verzwakt de sterkte van botten, door verlies van onder anderen calcium. Bij dat proces spelen calciummineralen afbrekende cellen een belangrijke rol. Onderzoekers van de Amsterdamse Vrije Universiteit hebben daarvoor een experiment ontwikkeld, dat ook tij dens deze vlucht wordt uitgevoerd. Muizenbotjes Het luistert naar de toepassel ijke naam Bones, waarbij gekeken wordt naar de groei van muizenbotjes in de embryo's van zwangere muizen. De botjes wor den, als de embryo's zeventien dagen oud zijn, weggenomen en in kleine zak jes met een bepaald groei-medium ge plaatst. Dan gaan ze de ruimte in, waar ze onder invloed van gewichtloosheid verder groeien. Na twee of vier dagen eindigt het experiment, en worden de monsters ingevroren voor onderzoek op aarde. Men is met name benieuwd naar het gehalte aan vrijgekomen cal cium. Ook wordt gekeken naar grootte en aantallen van de enzymen die bij het ontkalkingsproces een rol hebben ge speeld Het derde Nederlandse experiment heet Biokin, en is ontwikkeld door on derzoekers van de Groningse firma Bioclear. Dit heeft tot doel de mogelijk heden na te gaan van biologische lucht- filters in ruimtevaartuigen. Dit soort filters maakt gebruik van bacterie soorten die in staat zijn verontreinigin gen in de lucht biologisch af te breken, en de lucht aldus te zuiveren. Het gaat erom te weten te komen hoe die bacte riën zich onder gewichtloze omstan digheden gedragen. In Biokin speelt de bacterie-stam Xan- thobacter autotropicus GJ10 de hoofd rol. Net als bij de embryonale muizen botjes, wordt ook hier een groeimedi- um, ethanol, gebruikt, dat een minia tuurnabootsing is van het bio-luchtfil- ter. Zodra de shuttle in een baan om de aarde is gebracht, wordt het gekoelde groeimedium op 30 graden Celsius ge bracht, waarbij de bacteriën gaan groeien. Dan wordt automatisch een stof, 1,2- dichloro-ethaan, dat de rol van lucht vervuiling vervult, toegevoegd. Dit is een lekkernij voor Xanthobacter. On der aardse omstandigheden (bij zwaar tekracht dus) breekt de bacterie deze stof al smikkelend af tot een chloride. De vraag is of hij dat onder gewichtloze omstandigheden ook zo goed kan. Conditie Dat blijkt pas, na terugkeer op aarde, uit de hoeveelheid gevormde chloride in het mediumOok wordt naar de con ditie van de bacteriën zelf gekeken. Zijn ze goed gegroeid, en hoe was hun affectie tot 1,2-dichloro-ethaan daar boven? De experimenten Bones en Biokin vin den geheel geautomatiseerd plaats in foto John Karemaker speciaal daarvoor, onder auspiciën van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA gemaakte containers Biopack is zo'n container, waarin Bones en Bio kin, naast drie andere buitenlandse on- derzoeksexperimenten, een plaats hebben gekregen. Het Leidse bedrijf Dutch Space ontwikkelde voor Bio pack een speciale uitschuiflade waar experimentele pakketten op kunnen worden bevestigd. In containers als Biopack kan vrijwel alles mini-schaal. Alles gaat automa tisch en wordt van seconde tot seconde ook automatisch geregistreerd en vast gelegd. Want ruimte en tijd zijn duur. Het nut ervan? Zo'n experiment als bij voorbeeld Bones kan hier op aarde, met de toenemende vergrijzing, grote voor delen voor heel veel mensen, en hon derden miljoenen aan kostenbesparin gen opleveren. Dat worden 'spin-offs' van de ruimtevaart genoemd. En daar zijn nog veel meer voorbeelden van te geven. WOERDEN - De drinktest op internet blijkt bijzonderste j Sinds half december kunnen mensen op www.drintay kijken of hun alcoholconsumptie de toets der kritiek b doorstaan. In de eerste twee weken hebben al meer 4] 100.000 mensen de site bezocht. De bezoekers kunnen anoniem een vragenlijst invullen.Oi^. matige drinkers worden in de gelegenheid gesteld vervolg® een tweede vragenlijst in te vullen voor een persoonlijkst vies, waarin ook staat welke gevolgen hun gedrag voorin- gezondheid kan hebben. Het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering J Ziektepreventie (NIGZ) heeft de website ontwikkeld. Heiig] stituutisheel blij methetgrote aantal bezoekers. Datzijnen! net zoveel waarop voor heel 2003 was gerekend. In janus liep de belangstelling enigszins terug, maar toch trokdewev site in de eerste twee weken van het jaar 16.000 mensen.® SEATTLE - Een nieuwe techniek die astronomen hebbenoad wikkeld om naar planeten buiten ons zonnestelsel tezoeid heeft een eerste vondst opgeleverd - een planeet die zo heetj dat er wolken en regendruppels van staal kunnen zijn. Asfe' nomen van de universiteit van Harvard ontdekten deplaned] Om aan te geven hoe verfijnd de nieuwe techniek is werdS prestatie vergeleken met het herkennen van de schaduw vv een mug die 320 kilometer voor een zoeklicht vliegt. Tot nu toe zijn al meer dan honderd planeten die om ander;', sterren dan onze zon draaien indirect ontdekt door het me» van de invloed - een geringe beweging - die de zwaartekras van een planeet uitoefent op de ster waar hij omheen érec- De nieuwe planeet draait om een ster in een verre spiraalaJ van de Melkweg, centraler in het stelsel gelegen dandezee! De planeet is iets kleiner dan Jupiter. Hij bevindt zich dieet» de ster, ongeveer eenvijfde van de afstand tussen deaarcec de zon. De geringe afstand tot de ster betekent dat de tem», natuur van de atmosfeer rond de planeet ongeveer 1.700 5-- den Celsius moet bedragen De onderzoekers menen nog twee nieuwe planeten op ia spoor te zijn, maar die vondsten moeten door nader onder-! zoek worden bevestigd. Het Amerikaanse ruimtevaartbuK® NASA wil de passage-techniek ook gebruiken voorzi; Keppler-project, waarbij een observatorium in de ruimtei worden gestationeerd. AP NEW DELHI - Uit de dooier van een kippenei kan tegengii worden gemaakt voor een slangenbeet. Dat hebben India» wetenschappers bekendgemaakt. „De antistoffen in eigeel worden gebruikt voor de productie van een tegengif", zei directeur Subba Rao van de stichiiq voorwetenschappelijk onderzoek Vittal Mallya in Bangalore! De wetenschappers van de stichting hebben na zeven jaaron- derzoek een tegengif ontwikkeld dat geen enkele bijwerking heeft. „Als de laatste tests zijn afgerond, zullen wij de antistoffen van de kip als eersten in mensen injecteren", aldus Rao. Eer-' der werden antistoffen tegen slangenbeten uit paarden ge-' wonnen, maar dat voor de dieren pijnlijke procédé stuitte op hevige protesten van dierenbeschermers. Een van de grote voordelen van de productie uit eigeel, isdai het middel goedkoop is, Een kip legt 250 eieren per jaarenin elk ei zitten genoeg antistoffen voor een dosis tegengif. Volgens de onderzoekers worden in India jaarlijks ten minste 300.000 mensen door slangen gebeten. Tien procent van ce slachtoffers overlijdt daaraan omdat er niet op t wordt toegediend. AFP door Roelf Reinders LEIDEN - Op muziekinstru menten moeten, net als op si garettenpakjes, ernstige waarschuwingen komen te staan. Niet dat je ook van vi ool- of pianospelen ziek of impotent kunt worden, maar wel doof. Dus moet er op trompetten, piano's en violen staan: Absoluut niet langer dan één uur per dag op spe len. Dat vindt Hans Troost uit Soest, ooit beroepsmusicus maar nu noodgedwongen vi oolrestaurateur en piano stemmer. Zijn jarenlange le ven in de orkestbak heeft zijn gehoor zo verpest dat hij niet meer als musicus functio neerde. Niet dat klassieke muziek spelen compleet doof maakt, maar spelen in een orkest leidt vaker wel dan niet tot ei-nstige gehoorscha- de. KNO-arts Jan de Laat van het Audiologisch Centrum van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) wijst op de resultaten van een (nog niet gepubliceerd) Scandinavisch onderzoek. Daaruit blijkt dat driekwart van de leden van een klassiek orkest gehoorproblemen heeft. Schrikbarend, aldus De Laat. „Veel muzikanten hebben meerdere vormen van ge hoorproblemen zoals ge- hoorverlies, oorsuizen en vervorming. Ik zie er min stens een of twee per week met problemen die er niet om liegen", aldus De Laat. ..Soms kunnen ze niet verder met de muziek en raken ze overspannen." Opvallend is dat gehoorpro blemen onder popmuzikan ten minder vaak voorkomen dan onder uitvoerders van klassieke muziek. In de con certzaal is het normaal dat de geluidssterkte op 110 decibel ligt, zegt oud-musicus Troost. „Dat is even hard als een ronkende cirkelzaag. Tachtig decibel is al schade lijk voor het gehoor. Muziek in concertzalen is zo oorver dovend geworden dat musici en zelfs luisteraars erover klagen. En toch stellen de ge luidstechnici hetgeluidzoaf. Luidheid is de trend." Volgens Mark Stotijn van de Nederlandse Toonkunste- naarsbond is de cd-uitvoe- ring de maatstaf van watje in de concertzaal kunt ver wachten. Het zijn vooral de strijkers, die in het orkest vlak achter de koperblazers zitten, die lijden onder de 'te- ringherrie' in de orkestbak, aldus Stotijn. Het gevolg: musici haken af en belanden in de WAO Dirigenten zijn hier mede schuldig aan. vindt de vak bondsman. „De dirigent heeft de absolute macht die potente uitvoeringen wil als de macho die een sportwagen huurt om even lekker snel te scheuren. Vervolgens ver trekt hij naar het volgende orkest, de orkestleden amechtig achterlatend." Schel Vroeger ging het er in de mu ziek een stuk rustiger aan toe. In de zeventiende eeuw klaagden musici al steen en been over het schelle geluid van nieuwkomer viool die de gamba verdrong. Troost. „De viool was twintig decibel lui der. Het brute vioolgeluid deed pijn aan de oren." Ook de piano's werden steeds lui der. Oorzaak: de commercie. De concertzalen moesten groter voor meer publiek, dus de muziek moest harder. Niet alleen de klassieke mu ziek wordt harder, de hele sa menleving wordt lawaaiiger, klaagt Troost. Hoe lang duurt het nog voordat onze kinderen doof zijn, vraagt de pianostemmer zich vertwij feld af. Met name in het uit gaanscircuit moeten op korte termijn de hoge tonen wor den aangepakt. En op lange termijn is preventie van ge hoorproblemen van grootbe lang. Belangrijk is bewust wording van het gevaar van lawaai. „Daar moet je al vroeg op de basisschool mee beginnen. Wacht niet tot kinderen tien jaar zijn, want dan is het al te laat." Dat preventie en be wustwording een zaak van lange adem is_, illustreert Troost met een voorbeeld uit Zweden. „In de kantine van een school stond een stop licht dat de kinderen duide lijk maakte of het geluid dat ze maakten schadelijk was voor hun oren. Rood was te lawaaiig, groen was goed. Het licht stond altijd op rood." door Peter de Jaeger HETEREN - Het meeste leven bevindt zich ondergronds. Liefst 95 procent van alle biodi versiteit op aarde zit verborgen in bodembacteriën die nog gro tendeels onbekend zijn. Deze waardevolle genenbron is de basis voor talloze produkten als enzymen en antibiotica. Nieu we DNA-technieken maken het mogelijk dit zogenoemde met- agenoom te ontrafelen. Het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO) wil weten wat er zich allemaal in onze onder grond bevindt. Daarom opende het vorige maand een hypermo dern laboratorium in het Gel derse Heteren. Het is een onder zoeksinstituut geworden waai de helft van de bouwkosten is uitgegeven aan veiligheids maatregelen. Om te zorgen dat er niets kan ontsnappen heerst in de ruimte continue onderdruk. Bij het be treden passeert de bezoeker eerst een sluis. Eenmaal binnen valt op dat de vloerranden schuin omhoog lopen tegen de muur. Dit voorkomt weglekken van gemorste stoffen achter de plinten. De tafels zijn van extra hard materiaal zodat ze geen vocht kunnen opnemen. Alle af val, vloeistof en water wordt op gevangen en behandeld voor het wordt geloosd. De luchtverver sing gebeurt via hyperfilters. Grondmonsters „Wij hebben te maken met ge nen en organismen die welis waar altijd al in de bodem zit ten, maar omdat we bij ons onderzoek onbekend DNA uit de normale context halen is ex tra veiligheid geboden. We ne men het zekere voor het onzeke re", zegt dr. George Kowalchuk. hoofd van dit metagonomica- project. Zijn team. vijf man, haalt her en der grondmonsters weg. Deze worden in zijn totali teit gescreend op erfelijk mate riaal „Normaal worden onbe kende micro-organismen gen voor gen ontleed. Maar dat is niet interes sant als je weet dat er tienduizend soorten bacteri ën zitten in een gram grond. Daarom bekijken we het totaal plaatje. Dat is efficiënter". Hiertoe wordt in het lab als het ware een bibliotheek gemaakt van alle genoomstukken uit een bodemmonster. Die verzame- m *«rf£ George Kowalchuk van het NIOO is bezig met het beoordelen van bacteriën. foto Roland de Bruin ling wordt vervolgens gericht bekeken op aanwezigheid van organismen en functies die nut tig zijn. De bruikbare chromo- soomdelen worden eruit ge haald. „De mogelijkheid om grote stukken DNA uit de bo dem te isoleren is een belangrij ke stap voorwaarts. Tot heden kon dat alleen met kleine frag menten. Nu praat je over vijf tot tien procent van het volledige genoom". Hele stukken DNA worden in een keer tegelijk ge kloneerd en in een nieuwe gast heer gezet, zoals de E-colibacterie. Vervolgens wordt gekeken of het enzym ook hierin zijn werk goed doet, zoals productie van het gewenste ei wit. Interactie „Ons primair doel is niet om productiesystemen te ontwik kelen van organismen die tot nu toe niet gekweekt konden wor den, maar om de interactie te le ren kennen tussen planten en micro-organismen", aldus Ko walchuk. Planten zijn namelijk in staat specifieke bacteriële populaties uit de bodem te se lecteren in hun wortelomge- ving. De interacties tussen deze bacteriën en de plant hebben een belangrijke invloed op de gezondheid van de plant. Som mige bacteriën zorgen voor be scherming tegen plagen en ziekten, andere maken voe dingsstoffen beschikbaar. „De bacteriën zijn wel op te sporen, maar hun functies zijn voor het merendeel een zwart gat. En daar proberen we hier een vin ger achter te krijgen" Geneti sche ontrafeling van onbekende bacteriën en hun functies is vooral nuttig voor industriële processen. Steeds meer chemi sche omzettingen worden ge daan door enzymen Kowalchuk. „Enzymen hebben al miljarden jaren de tijd gehad zich te evolueren om specifieke reacties perfect uit te voeren. Daarom zijn die veel sneller, goedkoper en efficiënter dan chemische systemen. Maar je moet ze wel eerst weten te vin den". Hij denkt aan toepassin gen in de chemische industrie, zoals leerlooierij, maar ook in voedingsverwerkende en far maceutische bedrijven. „Er is vooral gebrek aan nieuwe anti biotica, omdat de bestaande steeds minder goed hun werk kunnen doen door het ontstaan van resistenties Er is nog maar een fractie bekend van de be schikbare micro-organismen. Kun je nagaan welke mogelijk heden hier liggen". Samen met het Rhizolab in Wageningen wordt studie gedaan naar bio- controle. Sommige bacteriën kunnen schimmels en insekten onder drukken, omdat ze het enzym chitinase produceren die de cel- wand van de belagers afbreekt. „Opvallend is dat in de natuur minder ziektes voorkomen dan in landbouwsystemen. Dat komt door natuurlijke onder drukking. Die kennis over na tuurlijke systemen kun je gebruiken 111 de landbouw" Normaliter worden eerst bacte riën geïsoleerd uit de bodem. Pas dan wordt gekeken of de ge- isoleerde stam, veelal Pseudom- onas bacterie, effect heeft tegen een bepaalde ziekte. „Maar hierdoor mis je de grote meer- derh eid, want de allerbeste stammen zijn niet in het lab te kweken en groeien uitsluitend in de wortel zone. Daarom moet je in de grond zelf kijken. Studie van een compleet bodemecosys teem is nu mogelijk, dankzij ons laboratorium". Faroer (met enkele voorlo pers erbij 213 zegels in 27 jaar) gaat zijn uitgiftepolitiek drastisch, maar wel op een fila telistisch aantrekkelijkemanier wijzigen. Er zullen jaarlijks meer zegels worden uitgegeven, maar de verzamelaar zal er niet meer voor behoeven neer te tel len. Om een brief tot 20 gram te frankeren kunnen dus in plaats van één zegel enkele verschil lende zegels worden gebruikt. Men wil dat bereiken door velle tjes uit te geven met verschillen de thema's. Elk velletje zal zes, acht, of tien zegels tellen, alle in dezelfde waarde Enkele the ma's die ophanden zijn: illustra ties van Faroese kinderliedjes en uit boeken, planten en dieren die op de eilanden leven, schil derijen van jonge kunstenaars, artistieke impressies van het ei land Suouroy en Noordse my thologie, sagen en legenden. Wat Faroer betreft, de eerste emissiedatum van 2003 valt op 24 februari. Er zal een minivel- letje verschijnen met tien ver schillende zegels van 6,50 Dkr. gewijd aan het Noordse gedicht Völuspa. Tevens zullen twee verschillende 5,00 Dkr.-zegels uitkomen die werkzaamheden aan de tunnel onder Vesterman- nasund laten zien. Deze laatste zegels zitten ook in boekjes van tien stuks (2x5). De laatste tijd kwam Faroer nog met de volgende zegels: 30,00 Dkr., een zwerfvalk (Falco co- lumbanus subaesalon); twee ze gels met beelden van de kerk van Göta, 5,00 Dkr, het witte kerkje in het landschap, 6,50 Dkr, interieur. Beide kerkzegels zitten ook in een boekje(5 x 2). Om verder in Noordse landen te blijven: Aland heeft het jaar 2 januari geopend met drie zegels waarop paddestoelen. Enkele cantharellen (Cantharellus ci- barius) staan op een €0.10 -ze- gel, eekhoorntjesbrood (Boletus edulis) op een zegel van €0,50 en op een waarde van €2,50 een grote parasolzwam (Macrole- piota procera). Elke zegel in een oplage van 500.000 stuks Van deze emissie zijn ook drie fraaie maximumkaarten uitgebracht. Aland had het jaar al afgerond toen op 1 november nog een na- brander (om gemakkelijk te missen) werd gepresenteerd. Janne Hólmen, die de gouden medaille won op de marathon bij de EK-atletiek werd geëerd met een lklass-zegel (oplage 400.000 stuks). Denemarken presenteerde 15 januari drie sportzegels, die achtereenvolgens zijn gewijd aan voetbal (4,25 kr), zwemmen (5,50 kr.), turnen (8,50 kr.) en handbal (11,50 kr De zeg» van 4,25 kr. en 5,50 kr zitten0» in boekjes 10 x 4.25 en 10 x5.50 en de 4,25 kr.-zegel tevens in velletjes met acht zegels (eo item waarmee Denemarken on langs is begonnen). Denemarken opende het nieu«« jaar (2 januari) met de uitgm* van enkele permanente zegü» De inmiddels 'eeuwenoude reeksen 'golflijnen' en kl»1 rijks wapen' werden respectie velijk uitgebreid met een gr# 400 öre- en een donkergnp 11,50 kr.-zegel; de reeks met# beeldenaar van koningin Mar- grethe II met zegels van 4,25 (roodoranje), 6,25 kr. (Uc groen) en 8,50 kr. (lichtblauw» De zegels van 4,25 kr. en 6,5 zijn ook uitgegeven in velietj van acht stuks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 6