Inspecteurs temperen onrust Pyongyang voelt niets voor internationale bemiddeling Vraagtekens bij dood Oekraïnse journalist Sharon stemt onder voorwaarden in met Palestijnse staat Oorlog met Irak is volgens Hans Blix te vermijden Vrees voor aanslag door Tsjetsjenen in Europa Milosevic toch herkozen als voorzitter SPS Hindoes betonen Murgha eer in Singapore ->vt j- Busongeluk in Bulgarije eist zes mensenlevens Akihito geopereerd aan kanker Meer corruptie onder Megawati Roemeense koning herbegraven Dodental door kou Zuid-Azië stijgt Opname Lennon/J agger geveild Inwoners Alpengebied zien ze vliegen Franse auteur Giroud dood Taliban-strijder krijgt asiel in Groot-Brittannië maandag 20 januari 2003 ^nr Robert Bloemen BAGDAD - De VN-wapenin- «cteurs boeken vooruitgang het overleg met Irak over hun rjektocht naar massavernieti- jfloswapens. Directeur Mo- iunmed el-Baradei van het In- 'mationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) toonde zich -iteren optimistisch na een gesprek met belangrijke ,iriseurs van president Sad- iiinHoessein in Irak. MOSKOU - Tsjetsjeense rebel len bereiden aanslagen in Rus land of West-Europa voor. Dat hebben de Russische politie en dt Duitse federale recherche BKA gemeld, aldus de Russi sche radiozender Echo Moskvy enbet Duitse blad Focus zater dag. in Moskou heeft de politie al verscherpte veiligheidsmaatre gelen ingevoerd voor de metro, rei een hoge politieofficier voor Echo Moskvy. De Tsjetsjeense leider Sjamil Bassajev zou op dracht hebben gegeven tot het voorbereiden van nieuwe acties. De waarschuwing van het BKA dateert al van 11 januari, meld- deFocus. De federale recherche xeeserop dat als door de veilig heidsmaatregelen een aanslag in Moskou vrijwel onmogelijk lis,de aandacht mogelijk wordt verlegd naar doelwitten in Groot-Brittannië, Duitsland en Belgie In oktober gijzelden Tsjetsjeen- se rebellen meer dan. achthon derd mensen in een theater in Moskou. Russische speciale eenheden gebruikten een verdo vend gas om een einde te maken aan de actie. Daardoor kwamen behalve de gijzelnemers 129 gij zelaars om. ANP/D PA BELGRADO - Slobodan Milo sevic, de voormalige Joegosla vische en Servische president die in Den Haag terechtstaat vooroorlogsmisdaden en volke renmoord, is zaterdag tegen zijn wil herkozen als voorzitter van de Servische Socialistische Par tij (SPS). De 2300 afgevaardigden van de SPS stemden unaniem op Milo sevic tijdens hun zesde partij congres in Belgrado. De ex-pre- sdent had zich in zijn cel in Den Haag tegen het congres en tegen sjn kandidatuur voor het voor- zitterschap uitgesproken. 3e SPS. de belangrijkste oppo sitiepartij, koos een nieuw co- aité dat de partij in afwezig heid van Milosevic moet leiden. Milosevic is voorzitter sinds de oprichting van de SPS in 1990. De beweging van hervormde communisten was tien jaar aan de macht, maar moest in sep tember 2000 een verkiezingsne derlaag incasseren. AFP/DPA Het hoofd van het VN-wapenin- spectieteam, Hans Blix, noemde een oorlog tegen Irak 'niet on vermijdelijk' El-Baradei en Blix arriveerden gisteren in Bagdad. Zij doen een uiterste poging Irak tot volledi ge samenwerking te bewegen in de zoektocht naar massavernie tigingswapens. Zij maakten hun gesprekspartners duidelijk dat de tijd dringt. Vandaag vol gen nieuwe gesprekken. Het is de eerste keer dat de twee man nen Bagdad bezoeken sinds het begin van de inspecties in no vember. Irakese functionarissen infor meerden de VN-wapeninspec teurs over de ontdekking van vier lege chemische raketkop pen. Bagdad zou vandaag aan vullende informatie over de ra ketkoppen willen verstrekken. Afgelopen donderdag stuitten inspecteurs in een munitieop slagplaats op twaalf lege raket- koppen voor chemische oor logsvoering. Volgens Bagdad ging het om vergeten materiaal uit de jaren tachtig. Oprechtheid Volgens Blix krijgen de inspec teurs snel toegang tot de plaat sen die ze willen onderzoeken en mogen ze overal hun werk doen Irak blijft echter op één punt in gebreke, aldus Blix: ,,We heb ben behoefte aan eerlijke en op rechte samenwerking." El-Baradei zei de Iraki's op het hart te zullen drukken dat het belangrijk is zoveel mogelijk in formatie te verstrekken. De IAE A-directeur benadrukte dat het bezoek op een belangrijk moment plaatsvindt, omdat het duo op 27 januari verslag uit brengt aan de VN-Veiligheids- raad. De raad wil dat Saddam zich van alle massavernieti gingswapens ontdoet. Als de raad ontevreden is, kan er wor den besloten om tegen Irak op te treden. Verrijkt uranium El-Baradei en Blix toonden zich eerder in het weekeinde nog ui terst ontevreden over de opstel ling van Irak. Bij een tussenstop op Cyprus meldde Baradei dat in een woning van een Irakese wetenschapper in Bagdad do cumenten over het verrijken van uranium zijn aangetroffen Het ging om circa 3000 pagina's in het Arabisch. ..Het lijkt te gaan om de beschrijving van een technologie voor het verrijken van uranium met laser, te ge bruiken bij de fabricage van een atoomboom", aldus el-Baradei. Het IAEA weet sinds eind jaren tachtig van het bestaan van de ze technologie in Irak. Het is de eerste keer dat het agentschap toegang tot originele documen ten heeft, aldus el- Baradei. De Irakese autoriteiten over handigden de documenten niet aan de VN. wat zij volgens een VN-resolutie wel hadden moe ten doen. El-Baradei zei dat het fout was de papieren in het huis van een wetenschapper te be waren. Blix vroeg zich af of er meer documenten zijn verbor gen: „Documenten zijn geen massavernietigingswapens, maar ze zijn wel een teken dat niet alles is opgegeven en dat is verontrustend." De desbetreffende Iraakse we tenschapper bestempelde het materiaal als 'persoonlijk'. Vol gens de kernfysicus Faleh Has san Hamza slaat een deel van de papieren op een technologie die Irak al sinds eind jaren tachtig niet meer toepaste wegens moeilijkheden. Irak zou de do cumenten eind vorig jaar aan de VN hebben gegeven. RTR/AFP SOFIA - Vermoedelijk zes men sen zijn gedood toen een Turkse minibus gisteren in Zuid-Bul- garije van de weg raakte en in een rivier stortte. De bus had zeven mensen aan boord, onder wie twee chauf feurs. Van vijf slachtoffers zijn de lichamen gevonden Het gaat om twee Bulgaren en drie Tur ken. Een van de twee chauffeurs overleefde het ongeluk en is bui ten levensgevaar. Hij zegt in botsing te zijn gekomen met een vrachtwagen. AP ügnonze redactie buitenland - Een van de bekendste journalisten van Oekraïne, Ser- §ej Naboka, is zaterdag dood aangetroffen in zijn hotelkamer. Naboka is al de vierde vooraan staande journalist in drie jaar Wonder onduidelijke omstan digheden is overleden. fns sprake van dat de journa list is overleden aan een beroer- maar volgens Lala Ke- jjoelarja van het Instituut voor •"assa-informatie bestaat er tijfel over de doodsoorzaak. -Het zou te maken kunnen heb- °en met zijn beroepsactivitei- j^n aldus Kemoelarja. üe 47-jarige Naboka werkte voorde door de Verenigde Sta- 'en gefinancierde radiozender pvoboda ('vrijheid') en stond "«end om zijn onthullende re portages over politieke onder werpen. Een collega vond zijn 'ehaam in een hotelkamer in "yritsia, waar hij was voor een Jta reportages over de om- g "igheden in gevangenissen. aantal jaar voor hij voor adio Svoboda ging werken "ehtte Naboka UNIAR op. een an de eerste onafhankelijke PerSbUrennc ir. noU->.aïnn Irwn dat nog onderdeel uitmaakte van de Sovjet-Unie In oktober werd de directeur van het Oekraïense Persbureau, Michailo Kolomijets, opgehan gen aan een boom in het buur land Wit-Rusland gevonden Volgens de politie pleegde hij zelfmoord, maar op aandringen van familieleden en collega's werd er een strafrechtelijk on derzoek begonnen, waarvan de uitkomst binnenkort wordt ver wacht. De Oekraïense journa- listenbond heeft aangekondigd het officiële onderzoek kritisch te bekijken omdat dat vraagte kens zou oproepen In 2000 werd het onthoofde li chaam van internetjournalist Georgi Gongadze gevonden in een bos bij de Oekraïense hoofd stad Kiev. Vorig jaar werd de di recteur van een televisiezender, Igor Aleksandrov, doodgesla gen. Oppositiegroepen hebben president Leonid Koetsjma be schuldigd van betrokkenheid bij de dood van Gongadze, die corruptie bij de overheid aan de kaak stelde. Westerse regerin gen, mensenrechtengroepen en journalisten hebben de regering van Koetsjma er de laatste maanden op aangesproken dat ■7P Hp npre muilkorft AP van onze redactie buitenland SEOUL - Noord-Korea heeft gisteren internationale bemid deling in het conflict over nucle aire wapens met de Verenigde Staten van de hand gewezen. Noord-Koreaanse functiona rissen zeiden tegen een Russi sche gezant dat Pyongyang en Washington het geschil zonder bemoeienis van derden moeten oplossen, aldus gisteren het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Tijdens een banket met zijn Russische ambtgenoot Alexan- dr Losjoekov zei de Noord-Ko- reaanse onderminister Kang Sok-ju van Buitenlandse Zaken dat de Verenigde Staten verant woordelijk zijn voor de crisis. Hij stelde dat het conflict daar om niet 'geïnternationaliseerd' moet worden. „Onlangs zijn stappen onderno men om de grootste belangen van ons land te beschermen", zei Kang. Hij verwees naar de Noord-Koreaanse beslissing een stilgelegde kerncentrale weer in gebruik te nemen, twee VN-waarnemers het land uit te zetten en zich terug te trekken uit het nucleaire non-prolifera tieverdrag. Garantie Losjoekov is in Pyongyang als speciale gezant van de Russi sche president Vladimir Poetin. Rusland wil een akkoord be werkstelligen waarin Noord- Korea veiligheidsgaranties en economische hulp krijgt, als het zich weer gaat houden aan de afspraak met de VS uit 1994 dat het zijn kernprogramma be vriest. Ondanks het afwijzen van internationale bemiddeling door Noord-Korea, verwacht Losjoekov vandaag een reactie van Pyongyang op het Russi sche voorstel. De toekomstige Zuid-Koreaan- se president Roh Moo-hyun zei zaterdag dat de Verenigde Sta ten vorige maand hebben over wogen een aanval uit te voeren op Noord-Korea Volgens hem kwamen de VS echter uiteinde lijk toch tot de conclusie dat het beter was een diplomatieke op lossing te vinden voor het con flict over het nucleaire pro gramma van Pyongyang. In een reactie op het bericht uit Zuid-Korea zei de Amerikaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld voor televisiezender Fox News dat een aanval op Noord-Korea geen optie is voor president Bush. Hoogste bieder Verder zei hij dat als Noord-Ko rea er daadwerkelijk in slaagt nucleaire wapens te maken, het gevaar bestaat dat die worden verkocht aan de hoogste bieder. Rumsfeld zei te vermoeden dat Noord-Korea al over 'een of twee kernwapens beschikt'. De VS-ambassadeur in Zuid- Korea, Thomas Hubbard, sloeg gisteren op het Zuid-Koreaanse televisiestation KBS een ver zoenende toon aan ten opzichte van het regime in Pyongyang. Hubbard herhaalde het aanbod van de Verenigde Staten om Noord-Korea weer hulp te ver lenen. ANP/AFP/DPA TOKIO - De Japanse keizer Akihito is zaterdag geopereerd aan prostaatkanker. In een ziekenhuis in Tokio waren zeven artsen gedurende zes uur bezig de hele prostaat te verwijde ren. De artsen verwachten dat het 69-jarige staatshoofd goed zal herstellen. Het is de eerste keer dat een Japanse keizer in een ziekenhuis is opgenomen. Akihito wil de monarchie in Japan modernise ren en koos er daarom niet voor om volgens de traditie in het paleis te worden behandeld. Bovendien geeft het hof informa tie over zijn aandoening. De vorige keizer. Hirohito, stierf in 1989 aan kanker, maar de aard van zijn ziekte werd pas na zijn dood bekendgemaakt. RTR/DPA JAKARTA - De corruptie onder regeringsambtenaren en po litici in Indonesië is toegenomen onder leiding van Megawati Sukarnoputri, die sinds juli 2001 president is Dat heeft The Jakarta Post zaterdag gemeld na een persconferentie van de Indonesische 'corruptiewaakhond' ICW. ICW-woordvoerder Tetan Masduki zei dat de corruptie onder het 32-jarige bewind van de vroegere president Suharto be perkt was gebleven tot zijn vriendjes. Na diens val in 1998 hebben politici van alle niveaus zich eraan schuldig kunnen maken. ANP BOEKAREST - De stoffelijke resten van koning Karei II van Roemenië en zijn derde vrouw Elena Lupescu worden herbe graven in zijn thuisland. Hun lichamen worden op 13 februari overgebracht van Portugal naar Roemenië en daar met groot eerbetoon in de kloosterkerk Curtea de Arges bijgezet, meld de de Roemeense krant Evenimentul Zilei zaterdag. Karei II werd in 1930 koning, maar gaf de kroon tien jaar aan zijn zoon Michael I en verliet het land. Hij stierf in 1953 in Lis sabon en werd bijgezet in de kerk Sao Vicente de Fora. DPA NEW DELHI - Door de aanhoudende kou in grote delen van zuidelijk Azië zijn de afgelopen week ruim vijfhonderd men sen omgekomen In totaal heeft de strengste winter in Azië sinds 1963 tot nu meer dan 1300 levens geëist In de noordelijke Indiase deelstaten Uttar Pradesh en Bihar kwamen alleen de afgelopen dagen al ongeveer 130 mensen om. In Uttar Pradesh worden temperaturen van net onder het vriespunt gemeten. Daar zijn de woningen in het gebied, waar het doorgaans een stuk warmer is, niet op ingericht. Zo ont breken over het algemeen kachels. DPA/RTR LONDEN - Een bandopname uit 1974 met muzikale bijdra gen van Mick Jagger en John Lennon komt volgende maand onder de veilinghamer. Dat heeft de Britse krant The Times zaterdag gemeld op gezag van de huidige eigenaar van de band. Het gaat om het nummer Too Many Cooks van bluesartiest Willy Dixon, waarop Jagger zingt en Lennon hem op gitaar begeleidt. De opname kon in 1974 niet worden uitgebracht, omdat de Rolling Stone en ex-Beatle niet bij dezelfde platen maatschappij onder contract stonden. De band raakte kort daarop zoek Platenverkoper Tom Fi scher kocht de opname drie jaar geleden van een man die zei dat hij een kennis was van Stones-gitarist Ron Wood. ANP SINGAPORE - Een Indiër met piercings in afwachting van de Thaipusa-processie in Singapore. Duizenden Singaporese en Maleisische hindoes liepen daar gisteren in mee. Zij pijnigen zich als offer voor de god Murgha. foto Ed Wray/AP CHATEAU D'OEX - Een luchtballon zweeft over het skioord Chateau d'Oex in de Zwitserse Alpen. Daar deden zaterdag honderd ballons uit 19 landen mee aan de 25ste Internationale Week van de Hete luchtballon. foto Martial Trezzini/AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - I)e Israëli sche premier Ariel Sharon is be reid een Palestijnse staat te erkennen die volledig is gede militariseerd en voorlopig geen definitieve grenzen heeft, als het terrorisme kan worden uit geroeid. Dat heeft hij gezegd in een interview met het Ameri kaanse weekblad Newsweek. ,,Als ze maatregelen tegen het terrorisme nemen, ben ik bereid een volledig gedemilitariseerde Palestijnse staat te erkennen zonder definitieve grenzen en met alleen licht bewapende po litie". zei Sharon „Israël zal dan de buitengrenzen controle ren en het recht hebben over het gebied te vliegen", voegde hij eraan toe. „Daarna, in een derde fase, als er dan helemaal geen terrorisme PARIJS - De schrijfster, journa list en oud-staatssecretaris Fran^oise Giroud is gisteren in Parijs op 86-jarige leeftijd over leden. Ze stierf aan de gevolgen van verwondingen aan het hoofd in het Amerikaanse zie kenhuis, zo maakte haar familie bekend. Giroud heette eigenlijk France Gourdji en was van Russisch- Turkse afkomst. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zat ze in het Franse verzet. Ze werd in 1943 aangehouden door de Ge stapo en zat tot de bevrijding gevangen. Giroud werd daarna al snel hoofdredactrice van het tijd schrift Elle. Ze begon in 1953 aan haar grootste journalistieke avontuur: samen met Jean- Louis Servan-Schreiber richtte ze het opinieblad L'Express op. waarvan ze tot 1971 hoofdre dactrice was. Ze koos in 1974 voor de politiek, toen de toenmalige president Giscard d'Estaing haar eerste staatssecretaris van Emanipa- tiezaken maakte. Later werd ze (tot 1977) staatssecretaris van Cultuur. Giroud schreef circa vijftig boeken, waarvan Alma Mahler, of de kunst te worden bemind in Nederland de be kendste is. ANP/AFP/DPA meer is, moeten we de definitie ve grenzen bepalen", aldus de premier. In het interview, nog geen twee weken voor de Israëlische par lementsverkiezingen die zijn partij Likoed volgens peilingen zal winnen, gaf hij af op het vre desplan van het 'kwartet voor het Midden-Oosten' (VN, VS. EU en Rusland)„Het kwartet dat is niks", zei hij. „Dat moet je niet serieus nemen." Maar vol gens zijn woordvoerder Raanan Gissin wordt Sharon onvolledig geciteerd en zou hij niet de be middelaars zelf. maar hun vre desvoorstel hebben willen be kritiseren Sharon benadrukte verder dat president Jasser Arafat van de Palestijnse Autoriteit moet af zien van elke positie met macht of invloed Volgens Sharon moet een premier worden benoemd en moeten er vrije verkiezingen worden gehouden „Onderhan delingen tussen Israël en de Pa- lestijnen hadden al op gang kunnen zijn als Arafat was afge treden en Israël iemand had ge had om mee te praten", zei Sha ron in het interview. De Palestijnen reageerden gis teren boos op de uitlatingen van Sharon. Volgens minister Saeb Erekat probeert de Israëlische premier het vredesproces te sa boteren door met een plan te ko men dat geen enkele kans van slagen heeft.AFP/AP LONDEN - Een voormalige strijder van de Taliban, die in Afghanistan streed tegen Britse en Amerikaanse troepen, heeft in Groot-Brittannië asiel gekre gen. Dat heeft de Britse krant Sunday Telegraph gemeld. Advocaten van de 32-jarige strijder, wiens naam niet be kend is, hebben volgens de krant bekendgemaakt dat het ministerie van Binnenlandse Zaken het asiel heeft verleend. Dat zou gebeurd zijn in mei vo rig jaar, toen de man woonde in Cardiff, in Wales Het conserva tieve Lagerhuislid Bourne zal vragen stellen aan minister van Binnenlandse Zaken David Blunkett. „Dit is een slag in het gezicht van onze troepen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5