Meer samenwerking heemkunde JninfbSnken van der plas De Nierstichting blijft nodig Q PZC Avondje genieten van streektalent 22 - 23 - 24 - 25 januari 2003 de van der plas toppers Bestuur Terneuzense club wil intensief contact met zusterverenigingen Samenwerking met Feestmiddag van Zonnebloem Rijbewijs kwijt Recordaantal wandelaars Neuzentocht nu is alles 't goedkoopst Dank u wel voor uw steun! Runder Gehakt Varkenshaas 1 kg. GRATIS! Varkens-schnitzels Half Varken 93 Page Plus Toiletpapier Coca-Cola Lemon fles 1.5 liter O,69 Coca-Cola MM. C NIERSTICHTING De Westerschelde V maandag 20 januari 2003 door Peter Oggel TERNEUZEN - Het bestuur van de Heemkundige Vereni ging Terneuzen wil nauwer sa menwerken met zustervereni gingen in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Vice-voorzitter Edwin Hamelink wil op korte termijn overleggen met be stuurders van oudheidkundige verenigingen in de vroegere ge meenten Axel en Sas van Gent. „Ongetwijfeld is er op oudheid kundig en cultuur-historisch gebied meer te bereiken als de Heemkundige Verenigingen één blok vormen. Samen sterk", al dus Hamelink De vice-voorzitter haakt daar mee in op de gemeentelijke her indeling in Zeeuws-Vlaande- ren, waardoor zeven gemeenten zijn samengevoegd tot drie. In CLINGE - In plaats van een kerstmiddag hield de Zonne bloem-afdeling Clinge en Nieuw-Namen een feestelijke nieuwjaarsmiddag. Zaterdag genoten honderdvijftig aanwe zigen van optredens, humor en gezellig samenzijn. „De middag is bestemd voor zie ken, gehandicapten, ouderen en alleenstaanden. De sfeer zit er meteen in vandaag en de aan wezigen genieten", vertelt voor zitster Marleen Smet. Na haar openingswoordje zorgt Ronnv van Goethem voor ty pisch Clings entertainment. Hij laat alle grootheden van de Mo lenstraat passeren en denkt met nostalgie terug aan de tijd dat je nog gewoon langs achteren bin nen kon, als de voordeur van de winkel gesloten was. Als hij ver telt over de klompenmakers, knikken tientallen hoofden hef tig ja. Benny de Vet zingt met gi taarbegeleiding enkele liedjes en daarna is het pauze. De beide artiesten treden na de pauze nogmaals op en na de lunch wordt de verloting afgewerkt. de Kanaalzone vormen de voor malige gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent samen de grootste gemeente van Zeeland, ïn het nieuwe Terneuzen zijn meerdere oudheidkundige ver enigingen actief. Naast de Heemkundige Vereniging Ter neuzen zijn dat de Heemkundi ge Kring Sas van Gent, de Heemkundige Vereniging West- dorpe en de Vereniging tot Be houd van de Historie van Phi lippine. In Axel zijn er voorts Streekmuseum Het Land van Axel en de Stichting De Axelse Boerenkamer, waarvan ook de voormalige vereniging dOuwe Waogen deel uitmaakt. Hame link mikt in eerste instantie op intensievere samenwerking tus sen de heemkundige verenigin gen „Het gaat om nauwe sa menwerking, maar wellicht valt op langere termijn te denken aan samenvoeging. We moeten zeker niets forceren, het lijkt me veel beter dat we langzaam naar elkaar toegroeien." Tussen de verenigingen bestaat al sinds 1992 een beperkte sa menwerking met de organisatie van de jaarlijkse Keuredag in het gebied van de voormalige Vier Ambachten. Daarnaast werkt een kleine initiatiefgroep van de Heemkundige Verenigin gen Terneuzen en Sas van Gent aan een plan om gezamenlijk een binnenvaartmuseum in te richten. Als locatie daarvoor is het oude gemeentehuis aan de Westkade in Sas van Gent in beeld. Dit plan verkeert overi gens nog in een pril stadium. „Er wordt momenteel tussen de verenigingen wel informatie uitgewisseld en we sturen el kaar het verenigingsblad toe Maar daar houdt het wel mee op. Ik geloof dat er meer te halen valt met samenwerking. Dan denk ik aan subsidieaanvragen, aan de organisatie van activiteiten, aan vertegenwoor diging in gemeentelijke com missies. Zo zijn er ongetwijfeld meer voordelen te bedenken, zoals een gezamenlijke biblio theek en een museum", filoso feert Hamelink. Hij hoopt de verschillende verenigingen bin nenkort om de tafel te krijgen. de havens van Terneuzen, singen en Gent, maar laat (W litieke situatie in Nederlandh nog niet toe het document™ bliek te maken „Ikhoopdatj Nederlandse collega's beü zijn het akkoord na de verkie zingen, samen met ons, werelj. kundig te maken", aldus Te- mont. „Het akkoord is het result# van de sterk verbeterde standhouding tussen onzet*. ven en Terneuzen en Vlis® gen". Volgens Termont zijn havens van Vlissingen en Ie- neuzen de grootste concur ten van de Vlaamse havens. Termont: „EddyBruyninekxjj directeur-generaal van del» ven van Antwerpen, heeft de- zelfde mening. Samenwerking Ook Zeebrugge heeft zwaan lijden onder de Nederlaag aanpak. Zoals ik ijver voorea samenwerking binnen de fa. naalzone Gent-Te rneuzen.p^ ik ook voor een betere saÊe:- werking tussen de Vlaamse a Nederlandse havens in ce Scheldemond. Het Rijn-Seba- de-Deltaproject kan missdaa een platform worden om eens- menwerking te realiseren. zijn er in elk geval al in geslaas om op dit niveau een gemeé- schappelijke folder uit te gets en gezamenlijk een website3 openen". AXEL - Een 19-jarige automo bilist uit Hulst, die de politiële snel af wilde zijn, raaktegister- morgen vroeg zijn rijbewijs, kwijt. De man reed met hoge snelheid over de Nassaustraat in de rich ting van de Kanaalkade in Axel Toen de politie hem wilde aan houden, scheurde hij terug door' de bebouwde kom van Axel Hij werd aangehouden op de krui sing van Kerkdreef-Pnns Hen drikstraat, moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een proces verbaal. door Kris Naudts GENT - Zeeland Seaports moet na de Nederlandse parlements verkiezingen, die overmorgen worden gehouden, zo snel mo gelijk bekendmaken dat de Zeeuwse en Gentse havens de samenwerking versterken. Die oproep deed de Gentse ha venschepen D. Termont onlangs op de nieuwjaarsreceptie van het Gemeentelijk Havenbedrijf van Gent. Volgens Termont is enkele maanden geleden al een akkoord bereikt over verder gaande samenwerking tussen TERNEUZEN - De vijfde VVin- ter-Neuzentocht van de Terneu zense Wandelsportvereniging Zelden Rust trok zaterdag 684 wandelaars. Arnold de Burger (links) en Edy Pauwels verzorgen een hilarisch optreden. foto Camile Schelstraete door Jeannette Vergouwen HULST - Ze waren tevreden. De zeventien de editie van de Bonte Avondshow 'Van Bij Ons' was voor de eerste keer niet uitver kocht, maar het publiek beleefde wel een ongedwongen avond uit. „De concurrentie was deze keer groot. Óveral zijn er uitvoeringen van amateurto neel en daarom moesten we het publiek de len. Er komt echter zeker weer een achttien de editie", aldus een van de bestuursleden. De streekartiesten van de Bonte Avond kwamen uit de Kanaalzone en het Land van Ulst; samen brachten zij een aangename cocktail van leut, af en toe een schuine mop, nostalgische momenten, goed in het gehoor liggende liedjes en pittige sketches. Het pu bliek genoot. Frans de Schepper praatte als vanouds alle onderdelen aan elkaar en de le vensliedjes van Bram de Feijter gingen er in als zoete koek. Er werd veel gelachen om de beeldende voordracht van Thea de Bruine. Edy Pauwels en Arnold de Burger deden hun naam als echte Clingenaren eer aan. Hun geworstel met moderne telefoonappa- ratuur was hilarisch en cle moppen af en toe op het randje. Als vertellers betraden Geor ge Sponselee en Ceriel Peeters het podium. De vertellingen vormen een vast onderdeel van de avond. Peeters kwam droog uit de hoek met een verhaal over loonmatiging bij Dow en de noodzaak om er dan maar een krantenwijk bij te doen. Een bezigheid waarbij je veel ziet en hoort. De Sjores Ambrasband sloot de avond af met een reeks oude en nieuwe liedjes en pak te uit met een paar Zeemansliedjes. De deelnemers, die tot uit Vlaams Limburg kwamen, lie ten zich niet afschrikken door het wat grauwe winterweer, maar genoten van het uitzicht over de Westerschelde en de pol ders. De wandel sportvereniging had drie tochten uitgezetAlleen be ginners en wat slechter ter been zijnde mensen kozen voor de wandeling van zeven kilometer, de meesten struinden vijftien of 21 kilometer door en om Ter neuzen. Zelden Rust is aange sloten bij de Vlaamse Wandel en Jogging Liga en uit die contrei en kwamen de meest enthousi- aste wandelaars. De Smokke laars uit Stekene (73), De Kwartels uit Assenede (64) en De Trekvogels uit Boekhoute (50) brachten de grootste groe pen wandelaars op de been. Voorzitter H. van Renselaar van WSV Zelden Rust: „Belgen hou den van het uitzicht over de Westerschelde en het lopen over de dijk. We kijken terug op een geslaagde middag." dolle dwaze dagen Damesmode Markt 14 Herenmode Brouwerijstraat 7 Oostburg (0117-452213) Dinsdag 21 januari zijn onze zaken vanaf 12.30 uur gesloten. Wij gaan dan onze rest wintercollecties afprijzen tot absolute bodemprijzen Op woensdag 22 januari om 9.00 uur beginnen onze dolle dwaze dagen U bent méér dan welkom Zondag en maandag gesloten Op woensdagen koopavond in Oostburg Mensen in Nood De mensen, de inzet, de kracht Giro.667 Den Haag Tel.070II3 42 00-www.menMninnood.nl Mensen in Nood maakt deel uit van C Hele kilo Nu i 49 Extra voordelig 99 500 gram ^3 y Bij aankoop van 1 kg Braadworst ontvangt u Gepaneerde Nu per kilo Kant Klaar 40 kg. per kg. Voordeelpak 99 rollen y Nu Regular of Light fles 1.5 liter - Vaste lage prijs I y 09 Kwantumkorting: bij afname van 5 kg of meer van dezelfde vleessoort ontvangt u 2,- per kg extra korting (uitgezonderd aanbiedingen) v.o.f. Mangnus, Gentsevaart 8b 4565 Bij meer dan 40.000 Nederlan ders werken de nieren slecht. Velen van hen kunnen alleen in leven blijven door te dialyseren. Dit betekent dat zij drie maal per week vier vijf uur aangesloten zijn op een dialysemachine. Zware behandeling Elk jaar komen er zo'n 1.400 nierpatiënten bij die deze zware behandeling moeten ondergaan. Veel van deze patiënten wachten op een niertransplantatie. Het is hun enige kans om weer een normaal leven te kunnen leiden. Maar de wachtlijst voor een do nornier is lang. De gemiddelde wachttijd voor een niertransplan tatie is op dit moment vier jaar. Zorg kan beter De Nierstichting zet zich in voor een optimale medische behande ling en maximale kwaliteit van le ven voor de nierpatiënt in Neder land. Zij doet dit door financiering van wetenschappelijk onderzoek Tevens neemt de Nierstichting initiatieven om knelpunten in de zorgverlening weg te nemen, zo als het vergroten van de dialyse capaciteit en uitbreiding van het aantal niertransplantaties. Ook geeft zij individuele hulp aan nier- patiënten en steunt projecten die daar aan bijdragen. Uw steun Is nodig Het aantal nierpatiënten stijgt en daarmee stijgt ook de behoefte aan onderzoek en zorg. De Nier stichting doet haar werk dankzij de steun van donateurs, collec tanten en andere sympathisanten. Iedere bijdrage in de vorm van een financiële gift of iOfa activiteit voor de Nierstich- ting is van harte welkom. Nierstichting Nederland Gratis informatielijn nierziekten: 0800 - 388 00 00 Internet: www.nierstichting.nl Giro 88.000, Bussum v(TAM.V00RV0Gas Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele i andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen j dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming N K I) E K I. A N I) Telefoon 030-Ó93 77 77 v. vogelbescherming."' Als de hartspier aan kracht verliest en de pomp dus goed werkt, leidt dat tot een aantal lichamelijke klachten De duidelijkste daarvan zijn. snel moe, kortademig en benen door achterblijvend vocht Zo wordt een glas een dikmaker. Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 ot kjjc op www.hart5tichting.nl NederlandseVT' Hartstichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38