Zoektocht laar broers tevergeefs Protest tegen staken aankoop natuur Prijs voor cd verrast boertje uut Iezendieke Oratorium Handel Bands krijgen zaal moeizaam in beweging mist diepgang in de uitvoering Duo geeft perfect barokconcert op blokfluit en clavecimbel jermist op Filipijnen Zeeuwse PvdA blij met Cohen Gewonde bij botsing Grijpskerke Pater in Ghana dankt brillenkoster '.NT Knokpartij op Markt Middelburg Bromfietsster gaat onderuit Waarschuwing leidt tot botsing kunst cultuur swb maandag 20 januari 2003 iwrSteffan ter Maat KMELDINGE Twee nieuwe fracties per vliegtuig naar de ffrmiste broers Marcel en Jacco Üderom uit Wemeldinge heb- niets opgeleverd. De twee jfoers worden niet een derde Nederlander. Klaas Bisschop jtDiemen, al sinds 18 decem- krvermist op de Filipijnen. drietal keerde - met twee Fi- pno's - niet terug van een icottocht naar het eiland Apo, nar ze wilden snorkelen. Twee nienden van de broers, Bart Soeman en Ineke ten Hartog, r a samen met twee broers van tsschop al geruime tijd bezig ieteen zoektocht op de Filipij- B énkele weken geleden werd er •jok al met een vliegtuig ge- iocht. Afgelopen vrijdag en za- erdag is er opnieuw gevlogen mwerden ook alle kleine eilan- lenbekeken in het gebied waar je vermisten mogelijk verblij- ÏERNEUZEN - Gewestelijk roorzitter L. Wille van de PvdA Zeeland is zeer in zijn nopjes melde keuze van Job Cohen als kandidaat-premier. Jk hoop voor Amsterdam dat lij niet weggaat, maar voor de PvdA en voor het land hoop ik dat Cohen binnenkort een ander baantje heeft." Wille vindt het logisch dat de voor Cohen heeft geko zen. Ook kandidaten als Steke- ienburg en Tjeenk Willink zijn e bestuurders, maar de ervaring van Cohen is nog bre der. ,,Hij heeft destijds de nieu we Vreemdelingenwet door de Kamer geloodst, een prestatie van formaat. Bovendien heeft hij als burgemeester van Am sterdam ervaring met specifieke problemen in grote steden en staat hij dicht bij de burger." Andere gemeentelijke en pro vinciale kopstukken van de PvdA delen die mening. Ook bij het CDA is weinig weer stand tegen Cohen, hoewel som mige confessionele bestuurders het logischer hadden gevonden als Bos premier wordt bij een overwinning van de PvdA. ven. Er is geen enkele aanwij zing gevonden, ook niet van de boot waarmee zij vertrokken. Vanuit het vliegtuig zijn pam fletten boven de grotere steden uitgeworpen. Mogelijk zijn de vermisten door slecht weer in de problemen ge raakt. Daarnaast wordt reke ning gehouden met een mogelij ke ontvoering. Bart Koeman heeft op de Filipijnen informa tie gekregen waaruit blijkt dat rebellengroeperingen actief zijn op enkele eilanden. Koeman heeft inmiddels goede contac ten met enkele hooggeplaatste autoriteiten. Deze hebben toe gezegd dat zij proberen infor matie in te winnen over de rebellengroepen en eventuele ontvoeringen. Koeman en Ten Hartog zouden woensdag terugkomen naar Ne derland. Ze denken nog na over een langer verblijf op de Filipij nen. Dit hangt mede af van de verdere contacten met de auto riteiten. MIDDELBURG - Op de Middelburgseweg bij Grijpskerke is zaterdagmiddag een vrouw licht gewond geraakt bij een bot sing. De vrouw remde om linksaf de Jacob Catsweg in te rij den De bestuurder van een bedrijfsauto die achter haar reed. merkte dat te laat en reed achter op haar auto. De vrouw hield een pijnlijke rug aan het ongeval over. IJZENDIJKE - „Met de brillen zijn we nog niet begonnen, want we zijn de nieuwe glazen aan het sorteren en meten. We zijn onder het werk bedolven, maar onze hartelijke dank voor de hele zending. Duizenden zullen er mee geholpen worden. Dat schrijft pater Jozef Cramers aan brillenkoster Jacques van Voorenberghe uit IJzendijke Van Voorenberghe stuurde in oktober een container vol met oude en nieuwe brillen, acht rolstoelen en talrijke andere hulpgoederen zoals vitrage en naaimachines naar Ghana, waar pater Jozef Cramers arme mensen helpt.,,We hebben al veel dozen bezorgd bij mensen die het zeer goed kunnen gebruiken", meldt de pater. ..Mijn buurvrouw, die een beroerte heeft gehad zit nu in een rolstoel en kan naar de kerk geduwd worden. Verder is er een 10-jarig meisje dat altijd in een donkere hoek van een hut lag, ontzet tend gelukkig gemaakt met een rolstoel Ze zit i n haar rolstoel nu buiten in de zon." Ook de vitrage heeft een prima bestemming gekregen „Ik heb vier grote pakken vitrage naar het ziekenhuis gebracht. Daar is een groepje vrouwen met aids die nog wat proberen bij te verdienen met het maken van muskietennetten", vervolgt Cramers zijn relaas. „De mooie nieuwe hemdjes zijn door een zuster uitgedeeld aan de kinderen in het ziekenhuis en de ge hoorapparaten zijn opgehaald door een technicus van een hospitaal in Accra. Hij maakt daar oormalletjes, zodat de ge hoorapparaten goed blijven zitten. Zo zie je dat alles goed te gebruiken is en we veel mensen gelukkig kunnen maken met de hulpzending uit IJzendijke. De SP voerde zaterdag actie tegen het staken van aankoop van natuurgebieden op Schouwen-Duiveland. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De SP voerde za terdag bij Zierikzee onder het motto 'Natuur te duur is kort zichtig bestuur' actie tegen het door de rijksoverheid uit bezui nigingsoverweging staken van aankoop van natuurgebied. Op Schouwen-Duiveland wordt al jaren gewerkt aan het Plan Tureluur, het natuurher- stel langs de Schouwse zuidkust tussen Serooskerke en Zierik zee. Van verschillende landeige naren, meestal boeren, is grond aangekocht. Boeren werden uit gekocht of kregen elders ver vangende grond aangeboden. Dat zat ook in de pijplijn voor wat betreft 75 hectare grond van melkveehouder P. de Ruij- ter. Over verplaatsing van zijn bedrijf om natuurherstel bij Zierikzee mogelijk te maken wordt al sinds 1995 gepraat. Totdat het kabinet Balkenende besliste dat nu het economisch niet zo goed gaat met Nederland aankoop van natuur een luxe is die men zich niet meer kan per mitteren Dus werd een streep gehaald door het plan voor ver plaatsing van het bedrijf van De Ru ij ter. En dat kan dus niet, vindt de SP. F Luijben van SP-Zeeland: „Wij vinden dat onbehoorlijk bestuur. Er zijn verwachtingen gewekt, dingen beloofd. Dat soort beloftes kun je niet zo maar intrekken. Wat ons betreft is de rechtszekerheid hiermee ook in het geding." Plan Tureluur, betoogt Luijben, maakt onderdeel uit van de eco logische hoofdstructuur. Aan de plannen daarvoor is lang en in tensief gewerkt. „Daar kun je niet zomaar een streep door halen. Wij vinden natuur heel belangrijk. Daar moet in geïn vesteerd worden, ook als het fi nancieel even wat minder gaat." Natuurmonumenten, toekom stig beheerder van de te herstel len natuurgebieden, is blij met de actie van de SP. Natuurbe heerder A. Boon: „Als het over heidsbeleid doorgaat gaat de hele boel hier op slot. Dat komt op hetzelfde neer als een muur metselen en daar halverwege mee stoppen. Krom en te gek voor woorden." Melkveehouder De Ruijter heeft het gevoel al sinds 1995 aan het lijntje te worden gehouden. „Als wij hier verder willen met ons bedrijf zullen we moeten uit breiden. Maar als gesproken wordt over een mogelijke ver plaatsing ga je niet investeren in uitbreiding. Ik hoop dat de zaak toch weer in beweging komt en de bedrijfsverplaatsing door kan gaan." Mooiste plekje De Ruijter voegt er meteen aan toe dat hij persoonlijk best op ziet tegen verplaatsing van zijn bedrijf. „We wonen nu op een van de mooiste plekjes van Schouwen-Duiveland en het zal niet meevallen ergens anders naar toe te gaan. Maar als we verder willen met dit bedrijf zal er toch iets moeten gebeuren. En nu vallen wij tussen wal en schip." MIDDELBURG - Op De Markt in Middelburg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag rond twee uur zes personen met el kaar slaags geraakt Volgens de politie ligt de oorzaak van de vechtpartij in de rela tionele sfeer. Twee mannen van 18 en 19 jaar zijn aangehou den en door de politie gehoord. VLISSINGEN - Een 17-jarig meisje uit Middelburg is gister ochtend rond drie uur met haar bromfiets onderuit gegaan op de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen. Ze werd met een hoofdwond overgebracht naar het ziekenhuis. Het meisje droeg geen helm. MIDDELBURG - Een 67-jarige Middelburger heeft zater dagmiddag een klein kettingbotsing veroorzaakt op de Laan der Verenigde Naties in Middelburg. Hij vondt dat de automo biliste die achter hem reed te weinig afstand hield, en trapte als waarschuwing zijn rempedaal in. Daardoor botste de 58- jarige vrouw achter op zijn auto. Van schrik trapte de man nog een keer op de rem, zodat de vrouw nog een keer tegen zijn au to op reed. Een derde personenauto kon niet op tijd stoppen en botste weer achterop de auto van de vrouw. Niemand raakte gewond MIDDELBURG, Concertzaal Oratorium Israel in Egypt van Handel door de oratoriumver- ■■'iging Tot oefening en uitspan ning o.l.v. Jan Hut, m.m.v. het randstedelijk Begeleidings Or- tert, Anne Grim en Annemarij- '■'.ieJong, sopraan, Hebe Dijk- ttra, alt, Henk Gunneman, ■w, Peter Arink en Frank nemans, bas en Bram Beek- gorgel. foorJos Verpoorten Ook de Middelburgse oratori- amvereniging 'Tot oefening en uitspanning' heeft de moed om met uitsluitend het ijzeren re pertoire te programmeren. Zo 'oerde men zaterdag, in de voor Zeeland zo unieke en waarde volle concertzaal te Middelburg kt zelden te horen oratorium Israel in Egypt van Handel uit. Dirigent Jan Hut heeft met dit «»r een groep zeer gediscipli neerde, jong klinkende en voor- enthousiaste zangers tot zijn beschikking Discipline en het ongetwijfeld vele aan de uitvoe- nng voorafgegane werk kwa den vooral aan het licht in de '•«lal lastige fugatische passa ges Met name de slotfuga was *ei het fraaiste en indrukwek kendste deel van de gehele avond. Messcherp, zuiver en moeiteloos klonken de snelle «opjes Handels oratorium is een echt koorwerk; de solisten hebben piet veel te doen. Misschien «vft het grote kooraandeel de ""iïigent en zijn zangers parten föpeeld en heeft het hen aan ontbroken verder te komen j^nde eerste prioriteit: het be ursen van de vele noten. Gaande de avond werd het ver fden sterker, dat er tijdens •«repetities aan zuiver intone- jj31 ^aar weinig en aan voor recht geheel geen aandacht is J*5teed. De dirigent wekte de de voorkeur te geven of genoegen te nemen met «n enigszins traditionele, wei- H retorische benadering. Een ®JjHer kwam tot uiting in zijn fKtiek Hij beperkte zich tot overigens vakkundige, •aatslag en het hooguit aange- ■®iJ van het gewenste karakter. r31 rij zich hierbij hoofdzake- pophet orkest richtte ligt met J ,°°g op de ongetwijfeld be- l*rKte repetitiemogelijkheden met dit ensemble misschien voor de hand, maar hij liet hier door het koor, vooral bij enkele lastige inzetten, wel wat in de kou staan. Gelukkig was er dan alleen sprake van enige aarze ling en ging het nergens echt mis. Het is jammer, dat dirigent Hut het blijkbaar niet nodig vindt ook maar het geringste re torische reliëf aan te brengen. De klank was hierdoor uiterst onbuigzaam en in de sterkere gedeelten zelfs vermoeiend. Het is te vergelijken met een voor drachtskunstenaar, die alle let tergrepen even luid uitspreekt, zonder acht te slaan op klemto nen en het 'gewicht' van bepaal de woorden. Het Randstedelijk Begeleidings Orkest kweet zich vakkundig, maar te routineus van haar taak en liet, althans bij de strijkers, op het vlak van intonatie regel matig een steekje vallen. Het aandeel, maar eerlijk gezegd ook de kwaliteit van het solis tensextet was te beperkt om de uitvoering op een hoger plan te brengenDe tenor en de alt kwa men daarin niet uit de verf In hun aria's en duet in het tweede deel waren zij gelukkig beter op dreef. Ook sopraan Anne Grim was in de gelegenheid zich in een tweede aria te revancheren In een eerder duet met sopraan Annemarijke de Jong zongen zij beiden niet op het van hen te verwachten niveau. door Marco Hamelink GRAAUW - In het buurthuis in Graauw streden zaterdag acht bandjes om twee plaatsen in het voorprogramma van Graauw- rock 2003. Maar omdat de jury niet goed kon kiezen, mogen drie bands op 31 mei in het voor programma van Van Dik Hout spelen: Nightly Amique, cover band Suck on this en de Zierik- zeese formatie Puk. Officieel bestond de jury uit vijf deskundigen Het leek zaterdag echter wel of er zo'n tweehon derd man extra bijgekomen was om de verrichtingen van de bands nauwkeurig te volgen. Natuurlijk was het een wed strijd, maar een festivalopzet nodigt toch uit voor een feestje, zou je zeggen. Maar niets van dat alles Geen pogo-ende jon geren of crowdsurfers te be speuren. Iedereen kijkt en luis tert aandachtig naar de acts op de twee podia. Ook tijdens het energieke optre den van de Eindhovense punk formatie Dutchtoon komt de zaal niet in beweging. Oké, hier en daar springen wat jongens tegen elkaar aan, maar het mag eigenlijk geen naam hebben Even lijkt er verandering te ko men als een van de aanwezigen op een surfplank over de hoof den van het publiek wordt ge dragen Het is echter slechts van korte duur. Punkrocks gonna li ve forever zingt Dutchtoon, ter wijl het publiek weer braaf toe kijkt. De Graauwse punkscene is blijkbaar niet erg groot. In de andere zaal is het inmid- ""uwbedrijf g Caluwé en Bn>. Optreden van Dutchtoon tijdens de voorselectie voor Graauwrock. dels de beurt aan de band met de vraagtekens oproepende naam 'Suck on this' Na al het punk-, emocore-, en nu-metalgeweld lijkt het optreden van de cover band voor sommigen een aange name afwisseling. Ook deze keer heeft Suck on this Sinter klaas weer bereid gevonden om Sinterklaas, wie kent hem niet van het Goede Doel te zingen. Het levert de nodige glimlachjes op in de zaal. „Deze muziek is tenminste toegankelijk", zegt Wendy Saman (20) uit Klooster- zande. „Dit kan ik meezingen. Die andere bandjes zijn alle maal zo alternatief." In de andere zaal staat Rico van Geertruy te wachten op het af sluitende optreden van de Hul- sterse formatie Nightly Ami que. De 21-jarige Graauwenaar heeft ze al eens eerder zien op treden en was dusdanig onder de indruk dat Nightly Amique foto Camile Schelstraete bij voorbaat al zijn favoriet is. Na het goede, maar weinig spet terende optreden van Nightly Amique heeft de jury de moeilij ke taak om twee winnaars aan te wijzen. Na drie kwartier wordt verrassenderwijs besloten om drie bands uit te kiezen voor Graauwrock. Op de derde plaats eindigt Nightly Amique, op de tweede de coverband Suck on this en winnaar wordt de Zie- rikzeese formatie Puk- Dorpskerk St.Kruis - Kaarslichtconcert Tomma Wessel blokfluit, Guy Penson clavecimbel. Werken van: Bach, von Preus- zen, Handel, Purcell, Locke, Bassano, Frescobaldi, Notari en Corelli. door Arie Karreman In het sfeervolle, historische decor van de met kaarsen ver lichte dorpskerk van St.Kruis- hadden we zaterdag met velen het genoegen te luisteren naar twee topmuzikanten. Tomma Wessel bespeelde diverse blok fluiten en Guy Penson bespeel de het clavecimbel.Tomma houdt zich veel bezig met he dendaagse blokfluitmuziek en doceert dat ook aan het Conser vatorium te Brussel. Dat zij daarbij de oude muziek niet ver geten is, bleek zaterdag wel. Haar interpretaties waren bij zonder fraai. Guy Penson geniet in heel Europa een uitstekende reputatie en werkte samen met de meeste gerenommeerde mu sici. Hij is te beluitsteren op een veertigtal cd's. Het programma opende met Bachs sonate in d- moll waarin de clavecimbelpar- tij vaak soleert in dialoog met de blokfluit. Mooi ontspannen ge speeld en bijzonder fraai van ar ticulatie. Een heel interessant stuk was de sonate van Amalia Anna, Prin ses van Pruisen. Zuster van Fre- derik de Grote, die zelf een goed fluitist was en vaak Bach uitno digde voor zijn muzikale evene menten. Haar sonate in Bes, die al wat neigt naar het de Rocco- co, is een heel fraai en aange naam werk, maar vooral heel origineel, zonder te veel invloe den van haar omgeving. Guy Penson verraste ons met een aantal virtuose delen uit Handels 3e suite voor klavecim bel, waarvan het laatste deel ook gebruikt wordt in het 10e orgelconcert. Ook Handels be kendste sonate opus 1 no: 11 in F, die daarop volgde, horen we vaak in de versie voor orgel en orkest. Opvallend was hier de prachtige timing van de blok- fluitiste. Ook werd mijn aandacht steeds getrokken naar de vaak zeld zaam mooie continuo van Guy Penson in Henri Purcells A Ground. Een steeds terugkeren de bas waarboven steeds nieu we variaties en omspelingen Naadloos ansluitend op Mat thew Locke's suite voor tenor blokfluit. Ik moet zeggen dat ik meer van de prachtige volle toon van het instrument heb genoten dan van het stuk Uit Italic hoorden de vroege Ba rok in La Rose van Gassano Ge speeld op een renaissance so- praan-blokfl uit die een wat wij dere boring heeft en daardoor iets warmer klinkt. Een eenvou dige melodie met zeer virtuose diminuties( omspelingen van de melodie). Met een zeer fraai ge speelde Aria voor clavecimbel solo van Frescobaldi komen we dan bij de Canzona van Notari, gespeeld op barok-sopraan- blokfluit en zowel voor fluit als clavecimbel heel virtuoos Het bekende La Folia van Corelli plaatste ons weer helemaal te rug in het midden van de Barok. Een thema dat door heel Europa zeer veel componisten heeft ge- inspireerd met name door de melodisch-harmonische grond structuur. Corelli maakte er een reeks boeiende vaak zeer vir tuose en grillige variaties van. Het werd een heel verrassende vertolking van dit overbekende stuk. Een hele avond gewoon genieten van een perfect samen spel en een bijzonder boeiend en stijlvol musiceren door twee topmusici. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - For the Al liance uit Burgh - Haamstede is zaterdagavond door het publiek verkozen tot beste li ve-band van Zeeland. In het Arsenaaltheater reikt de Stichting Popmuziek Zee land (SPZ) de jaarlijkse pop prijzen uit. Francis Levoy and the Blowrags maakte met..Ho- bos bordercollies and seven children' volgens de jury de beste cd van vorig jaar. Fran cis Levoy - in het dagelijks le ven heet hij Frans Hallegraef - nam de beker verbouwe reerd in ontvangst. „Het is heel speciaal voor een boertje uut Iezendieke dat het goed gaat met de cd", zei hij. De band hoopt in mei aan een nieuw avontuur te beginnen. Dan staat een tournee door de Amerikaanse staat Texas op het programma. Panta Rhei De band won vorig jaar ook al de Unplugged competitie van het Vlissingse strandpa viljoen Panta Rhei Panta Rhei werd zaterdag zelf eens gelouwerd. De strandtent kreeg de prijs van verdienste voor de Zeeuwse popmuziek In Panta Rhei treedt elke zondagmiddag een Zeeuwse band op en behalve met de Unplugged competitie, heb ben de eigenaren de provin cie verrijkt met een eigen fes tival. Het Sunburn festival dit jaar voor de derde keer plaats Anywave uit Zierikzee won de prijs voor het beste festi val, vooral omdat het een he le dag speciaal reserveert voor Zeeuwse bands. De band Anchor sleepte de prijs voorde mooiste website in de wacht. Ill Productionz won, tot eigen verbazing, een be ker voor het beste artwork van hun cd 'Beatdownsyn- drome'. „Ik wist niet eens dat we genomineerd waren", zei één van de bandleden. De Vlissingse metalband Backlash viel helemaal bui ten de prijzen. Net als For the Alliance was de groep in drie categorieën genomineerd. De Stichting Popmuziek Zeeland zou er goed aan doen zich te beraden over de ma nier waarop de beste live band wordt gekozen. Omdat het een publieksprijs is, gaat de beker bijna automatisch naar de band met de meeste aanhangers in de zaal. Regel een bus fans, en de prijs is binnen. Zeeuws-Vlaamse bands, zoals Badly Preser ved, zijn bij voorbaat kans loos omdat de avond eindigt als de laatste boot naar de overkant al vertrokken is. Zo bewijst de Westerschelde- tunnel in ieder geval bij voor baat zijn waarde voor de Zeeuwse popmuziek. Geen opzet Vorig jaar werd er ook al ge mopperd over de uitslag. Toen speelde de eerste band voor een halfvolle zaal en kreeg dus geen eerlijke kans om stemmen te winnen. Deze keer was de zaal al ver voor aanvang vol, maar werd de uitslag bepaald door het trouwe publiek van For the Alliance. Volgens zanger Lennard Verkaart was er geen opzet in het spel. „De fans zijn uit zichzelf geko men". zei hij na afloop. „Het was voor ons ook een verras sing toen we ze bij de deur za gen staan De bandleden waren zelf niet tevreden over hun optreden. ,Het was chaotischzei bas sist Tom Boogerd „We pro beerden de show te stelen, maar dat ging ten koste van de muziek. Show was er genoeg, zater dagavond, van de bijna angstaanjagende zanger Dennis Raayman van Back lash en de ingetogen zange res Johanneke Kranendonk van No Code tot de spette rende energie van Badly Pre served. Vooral de laatste band maakte indruk. En toch, na afloop, op weg naar huis, bleef één regel hangen: „For the world, for the king, for the alliance!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31