Voetbaltalent grossiert in kaarten Groeneveld heeft stekje gevonden PZC Champagne! Weg ligt open voor Hewitt en Agassi di@ ril ©lm® dp® Feministische golf lokt creatieve tegenzet uit i Krajicek laat vissen zwemme» mmm mmt •D66 Naar huis Schaatsbus terugblik Tenniscoach wil Kroaat Mario Ancic tot volle wasdom brengen maandag 20 januari 2003 MELBOURNE - Na de begelei ding van talloze wereldtoppers heeft Sven Groeneveld eindelijk een stekje gevonden dat hij tot volle wasdom kan brengen. De 37-jarige Nederlander werkt sinds kort met de Kroaat Mario Ancie, die woensdag op de Au stralian Open Sjeng Schalken versloeg, maar gisteren in de vierde ronde kansloos van de Spanjaard Ferrero verloor. Het was een mooie woensdag avond op Melbourne Park voor Groeneveld. Hij zag zijn 18-ja- rige pupil, ondanks krampaan vallen, keihard knokken voor een belangrijke overwinning. „Een speler krijgt door zijn col lega's snel een stempel opge drukt Als je een naam als vech ter krijgt, is dat heel belangrijk Daarmee dwing je respect af." Groeneveld zat uiterlijk onbe wogen op de tribune ,,Ik leef mee, speel elk punt mee, maar weet dat ik er geen invloed op heb. In de voorbereiding kan ik plannen en alles op een rijtje zetten. Dat was wel anders toen ik zelf nog speelde. Op de baan was ik een heethoofd. Er telde maar één ding en dat was win nen. Daardoor liep ik nog wel eens tegen een muur. Van de bui tenkant kan ik heel goed relati veren. Zodra er geen emoties bij komen kijken, zie ik alles." Groeneveld stond als tennisser ooit zevende op de nationale ranglijst. Hij is van dezelfde leeftijd als Paul Haarhuis. Bei den vertrokken naar de VS voor een studie. Waar Haarhuis klaargestoomd werd voor het profcircuit, bleef Groeneveld hangen op hetzelfde niveau. „Ik kreeg slechte begeleiding en op de universiteit was het elke avond feest. Achteraf ben ik daar te lang gebleven." Wereldcontract Hij keerde terug naar Neder land, maakte in Leiden zijn stu die af en was van zins om in Ja pan te gaan werken. Tot hij een telefoontje kreeg van Monica Seles. Of hij vier weken met haar in Amerika wilde werken. Groeneveld was 25 jaar. ,,In Ja- Sven Groeneveld: „Zodra er geen emoties bij komen kijken, zie ik alles." pan kon ik een wereldcontract tekenen. Ik vroeg of ik eerst vier weken naar Amerika kon, zou dan in januari beginnen. Maai de baas zei: 'Je gaat niet'. Dat moet je tegen mij niet zeggen. Ik ben naar Seles gegaan en die vier weken groeiden uit tot ne gen maanden." De samenwerking vormde de basis voor het werk dat hij al weer twaalf jaar doet. Via het managementsbureau IMG vond Groeneveld de ene na de andere topper op zijn weg. Mary Pierce, Arantxa Sanchez Vicario, Mary-Joe Fernandez, Michael Stich, Tommy Haas en Greg Rusedski hielp hij voor korte of langere tijd „Ik had het nooit kunnen be denken. Mijn ambitie was het niet, omdat ik zelf nooit op we reldniveau had gespeeld. Maar toen ik proefde van wat er in de wereldtop gebeurde, bleek ik er kijk op te hebben. Mijn drijfveer is spelers helpen, mede omdat ik het zelf nooit gehaald heb. Ik heb nooit aan carrièreplanning gedaan. Als een drijfveer geld is, moetje het niet doen.'" Groeneveld maakte zijn entree in een slangenkuil, die het inter nationale tennis nu eenmaal is. „Het egoïsme viert hoogtij, lo gisch ook. Ik was vrij naïef, ook al had ik veel gereisd. Ik werd geconfronteerd met een heel harde wereld en ben soms te aardig geweest. Ik heb geleerd dat ik vast moet houden aan mijn principes. Daarom is het ook fout gelopen met sommige spelers. De speler is het belang rijkst, maar ik heb ook een le ven. Het is al moeilijk om een privé-leven te onderhouden, maar als dat helemaal niet ge respecteerd wordt, houdt het op. In het begin vroeg ik me af wie ik was om te bepalen wat een Stich of een Haas moest doen. Nu ben ik de baas. Als ik A zeg, wordt het ook A. Als je niet naar me luistert, waarom ben ik er dan? Hou je geld dan maar. Dan zit ik net zo lief in Weesp bij mijn vriendin", aldus Groene veld. Juist toen hij zich weer in Ne derland wilde vestigden en een licentie had gekregen om in ei gen land aan de slag te kunnen, belde IMG met de vraag of hij een jong talent onder zijn hoede wilde nemen. Hij had Ancic op het centre court van Wimbledon al zien winnen van Roger Fede- rer en in Indianapolis Kafelni kov zien verslaan. „Ze wilden dat ik meteen kwam naar de challengers in Praag en Milaan. Hij won ze allebei. Ik kan mezelf daar geen credits voor geven, maar misschien wilde hij wat aan me laten zien." Babysitter De familie Ancic nam hem me teen op. Broer Ivica, zelf eens 170ste op de wereldranglijst, reist in het gevolg mee. Het 14- jarige zusje Sanja staat in de top 50 bij de junioren. Van vader Ancic kreeg hij een boekje over de fameuze tennisclub in Split, waar ook Niki Pilic en Goran fotoToussaintKluiters/GPD Ivanisevic lid zijn geweest. „Tennis is hun leven. Het gaat niet alleen om geld en resulta ten. Dat maakt het allemaal veel persoonlijker. Dat zijn broer er bij is, geeft mij vrijheid. Dan hoef ik geen babysitter te zijn." Hij staat een langdurige samen werking met Ancic voor, op de manier waarop Krajicek bij voorbeeld met zijn coach Rohan Goetzke omgaat „Die twee zijn vroeg begonnen, hun wortels zitten diep. Ik ben vaak bij een boom aangekomen, die al wor tels had en waarbij ik alleen als water kun fungeren. Nu heb ik met Ancic een klein plantje, een stekje. Dat heb ik liever. Ik kan nu ook als mest fungeren en veel dieper zijn wortels in gaan." GPD door Gertjan van Geen MELBOURNE - Na de uitscha keling van Jiri Novak door Mik hail Youzhny en de opgave van Marat Safin ligt de weg voor Lleyton Hewitt open richting zijn eerste finale op de Austra lian Open. Andre Agassi op zijn beurt zag de gevaarlijke C'arlos Moya vroegtijdig uit zijn helft vertrekken en heeft als gevaar lijke jongens slechts Juan Car los Ferrero en Sebastien Gros- jean over. De opgave van Safin vanwege een pijnlijke pols kwam later dan verwacht. Eerder had hij zich al in Sydney teruggetrok ken. Rainer Schüttler, die een ronde eerder van Richard Kraji cek won, kreeg een vrije door tocht naar de vierde ronde. Gro- sjean verloor de eerste twee sets van Felix Mantilla (6-3 en 6-2), maar kroop, mede gehol pen door rugproblemen van zijn Spaanse opponent, door het oog van de naald' 6-3, 6-3, 6-3. Hewitt en Agassi verspeelden dit weekeinde weinig energie. De Australische nummer één van de wereld verloor in de der de ronde slechts vijf games aan de Tsjechische Lendl-kloon Ra- dek Stepanek. Agassi zag een ronde verder de Argentijn Guil- lermo Coria halverwege de tweede set (6-1 3-1) opgeven. Beiden lijken in de benodigde vorm om de eerste Grand-Slam- titel van het jaar te veroveren. Toch kan Hewitt nog flinke hob bels tegenkomen. Andy Rod dick verloor in Melbourne pas één set en liet in de laatste twee rondes zijn tegenstanders per set niet meer dan drie games. Naast de Amerikaan is Roger Federer een dark horse. De Zwitser, nummer zes van de we reld, heeft de schijnwerpers nog niet op hem gericht gezien, maar verloor intussen geen set. Ferrero passeerde kinderlijk eenvoudig Schalken-overwin naar Mario Ancic: 6-0, 6-3 6-2. De Spanjaard treft in de kwart finale Wayne Ferreira. De onge plaatste Zuid-Afrikaan gunde de Armeniër Sargis Sargsian, die zijn sterke optreden tegen Mark Philippoussis geen ver volg kon geven, slechtseeq Bij de vrouwen krijgt Daj Hantuchova in de kwartfc een herkansing tegen (fc Williams. Vorig jaar maafe nummer acht van de werdfl Williams nog bijzonder Is door pas laat in de deideg capituleren. De Slot Hantuchova versloeg g™ Patty Schnyder met.7-5, j Williams zond de laatste stralische speelster inheit nooi, Nicole Pratt, naarhus 3 6-2. Kim Clijsters, in de helftvaaS rena Williams ingedeeld, q popt zich als serieus gevaat Belgische nummer vier q plaatsingslijst verloor mij eerste drie duels slechts games. Zaterdag veegdeze] jana Poutchek van hetca court- 6-2 6-1. Clijsters wcj laatste drie toernooien wa ze 1 participeerde. In de laatstee tien partijen, inclusief de h van het officieuze masteisöj Serena Williams, verloor" geen set. De nummer 1 va» wereld, op weg naar haarde Grand-Slamzege op rij. is; waarschuwd. GPD MELBOURNE - RichardKr, eek is na zijn uitschakeling! Australian Open doordeDa ser Schüttler meteen naarfei gegaan. De opdracht van q vrouw om te gaan vissen i marlijnen in de Australia zeewateren heeft hij genegeer „Hij zou anders pas d naar huis kunnen en dat vos hij te laat", vertelde Krajid fysiotherapeut Jan Naaktgè ren gisteren in Melboura Naaktgeboren had van Krajio nog niet vernomen of hij a volgende week in Milaan die te vervoegen. Het indoortot nooi daar zou het volgenden Krajicek moeten zijn. Na q verlies in Melbourne S[ openlijk over zijn motivatiepn blemen voor het restant vanzi tennisloopbaan. ANP van onze sportredactie MONTEVIDEO - Het Zuid-Amerikaans voetbalkampioenschap voor spelers onder twintig jaar heeft tot dusver niet de nieuwe Maradona of Pele opgeleverd, maar een de monstratie van geweld, spelbederf en an der onsportief gedrag. Bij het titeltoernooi in Montevideo, de hoofdstad van Uruguay, zijn in de eerste twintig wedstrijden veertien rode en 101 gele kaarten uitgedeeld Het Uruguayaan- se talent Guillermo Rodriguez, die in de be ginfase tweemaal scoorde, liep in het duel met Peru een gebroken been op. Het dieptepunt was de slotwedstrijd tus sen Colombia en Venezuela. In het laatste halfuur werden vier Venezo- lanen uit het veld gestuurd, gevolgd door hun coach Richard Perez. Deze beledigde de scheidsrechter in plaats van zijn ont spoorde spelers tot kalmte te manen. Eén Colombiaan kon inrukken Volgens de Ecuadoraan Alberto Spencer, in de jaren zestig befaamd als voetballer bij Penarol in Uruguay, is bij het kampioen schap de druk domweg te groot voor de meeste jeugdige spelers, die dromen van een lucratieve transfer naar Europa. „Je draagt voor het eerst het shirt van je land. De belangen zijn enorm Hoewel de meesten al wel prof zijn, raken ze onmid dellijk in paniek als een tegenstander hen te slim of te snel af denkt te kunnen zijn. Ze willen hem koste wat kost tegenhouden." RTR van onze sportredactie AUCKLAND - Een paar flesjes champagne konden er gisteren wel vanaf nadat het Zwitserse zeiljacht Alinghi de Louis Vuitton Cup veroverd had en zich daarmee kwalificeerde voor de Ameri ca's Cup. Het schip won voor de kust van Auckland het zesde onderlinge kwalificatieduel met het Amerikaanse jacht Oracle en bracht de stand in de best-of-nine op een niet meer in te halen 5-1. Alinghi zeilt volgende maand in de beroemde America's Cup tegen titel verdediger Team Nieuw-Zeeland. De strijd om de Louis Vuitton Cup was behalve een sportieve ook een kostbare. Beide jachten zijn eigendom van miljardairs. De Zwitserse biotechnoloog Ernesto Bertarelli investeerde 55 mil joen euro in boot en team van Alinghi. De Amerikaanse software- magnaat Larry Ellison stak bijna het dubbele, 95 miljoen euro, in Oracle. foto Laurent Gillieron/AP In de verkiezingsstrijd heeft D66 gisteren in Wijk aan Zee een overwinning ge boekt. Ed Schuyer bleek tijdens het Corus- toernooi de beste schaker onder de parle mentariërs. Door PvdA-kopstuk Ed van Thijn in de slotronde te verslaan, won de democraat het jaarlijks terugkerende toer nooi voor politiciVan Thijn eindigde op de gedeelde tweede plaats met Theo van den Doel, de WD'er die bekendheid geniet sinds zijn optreden in de Bijlmer-enquête. In de groep van de ex-parlementariërs was er succes voor het CDA. Johan van Hulst hield Gerrit Valk (PvdA) en Leefbaar Ne derland-oprichter Jan Nagel achter zich. Paul Gascoigne is er niet in geslaagd China te overtuigen van zijn voetbal kwaliteiten. De voormalige Engelse inter national trainde de afgelopen dagen in Pe king op proef mee met Liaoning Bird, maar kon geen indruk maken. De clubleiding stuurde Gazza naar huis te rug omdat hij fysiek niet sterk genoeg was. „We kunnen geen spelers contracteren, al leen omdat ze ooit beroemd waren", zei de coach. De 35-jarige Gascoigne, die in de ja ren negentig successen boekte bij New castle United, Tottenham Hotspur, Lazio en Glasgow Rangers, was het laatst actief in de Engelse tweede divisie bij Burnley. Hij wil zijn geluk nu gaan beproeven in Nieuw-Zeeland of de Verenigde Staten. Een touringcar waarmee schaatsers on derweg waren naar de alternatieve elf stedentocht op de Weissensee, is in de nacht van zaterdag op zondag volledig uit gebrand op de autobaan bij het Duitse Neurenberg Alle 66 inzittenden konden tijdig en heelhuids de bus verlaten. Het onheil gebeurde omstreeks drie uur 's nachts. In het motorcompartiment ont stond branddie oversloeg naar de bus. Het voertuig, inclusief bagage van de passa giers, brandde volledig uit. Voor achttien schaatsliefhebbers was de lol eraf; zij keerden terug naar huis. De overige passagiers willen donderdag toch graag de toertocht schaatsen en zijn in een nieuwe bus naar Oostenrijk gegaan. De or ganisatie zal ervoor zorgen dat de schaat sers daar nieuwe schaatsen en kleding kunnen kopen. door Sven Remijnsen Het vijftigste clubblad van de Wal- cherse atletiekvereniging Dynami ca was voor een aantal leden reden om in het verleden te duiken. Zo haalde Kim Reijnierse herinneringen op aan de Del tacross van 1983, toen de Zeeuwse man nen een ludieke actie organiseerden in reactie op de feministische golf in de at- letiekwereld. Begin jaren tachtig bundelden de Zeeuwse atletes hun krachten om ten strijde te trekken tegen het gebrek aan aandacht voor hun prestaties.In een pa ginagroot artikel in de PZC van 12 maart 1983 mochten Trijnie Smeenge. Irene Pos en Inge den Boer uitgebreid hun ongenoegen uiten. „De waardering voor de vrouwensport is slecht", zei Trijnie Smeenge, marathonloopster en trainster van de toppers in wording John Vermeide en Kim Reijnierse. „Ik heb bij de marathon gemerkt dat er in een radioprogramma alleen maar over de heren werd gepraat. De vrouwen kwamen n iet aan bodomdat ze toch pas j een kwartier later binnenkwamen." Eensgezind pleitten ze voor aparte wed- strijden, omdat hun verrichtingen niet te vergelijken zouden zijn met die van de mannen. De media voelden zich aangesprokenen beloofden beterschap. In de verslagen in de PZC werd m woord en beeld het accent gelegd op de wedstrijd van de vrouwen. Dat bracht Kim Reijnierse en Frank Kooman, de grappenmakers van Dynamo, op een idee. Voor aanvang van de Schouwse Deltacross deelden ze startnummers uit met het opschrift Ik wil in de PZC. De jury was minder gecharmeerd van de creatieve tegenzet. „Er werd omgeroe pen dat iedereen die met een tekst met PZC erop ging starten, gediskwalifi ceerd zou worden", herinnert Kim Reij nierse zich in het clubblad. „Wie de wedstrijd won weet ik niet meer schrijft hij. Dat was John Vermeule. Kim Reijnierse eindigde als derde. De wedstrijd bij de vrouwen werd gewon nen door Jacqueline Vermeule. door Gertjan van Geen Dynamo-atleten Kim Reijnierse (links) en Frank Kooman bereikten hun doel bij de Deltacross van 1983. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22