Hoogtestage werpt vruchten af Timman hoofdrolspeler in horrorfilm Groenendaal is leiderstrui kwijt Masuoka prolongeert Dakar-titel 21 ürt Jan Liefers wint waterkoude Sprintcross Breda Scheerders chiet HVV angs Gastel Heideman lost Michaud af -L-- - - I fó -msit». mUa 3 te ■H v v> 1- b Dubbelslag skispringer Hannawald Jaspers kampioen bandstoten Marko Klok terug in Oran je Rentree Woods in San Diego Oranje zesde op EK zaalhockey Ian Thorpe te snel voor Van den Hoogenband maandag 20 januari 2003 pnfl7fi sportredactie IfêDA - In een kil en nat Breda 0 Gert Jan Liefers gisteren Sprintcross, op de voet ge- door Koen Raaymakers. j'de vrouwen was de over ruling voor de 17-jarige Ethi- utche Dire Tune. Voormali- Middelburgse Irma Heeren «id tweede op het 6,1 kilome- blange parkoers. Verrassend us de vijfde plaats van Anjo- BWisse, tot voor kort woon- jalig in 's-Heer Hendrikskin- m. Uiers en Raaymakers, beiden trainingsstage geweest in ©a, baanden zich al snel een snaar voren in het interna- maleveld. Liefers eindigde na e fikse eindsprint in 34.27, uvniakers drie secorden ach- Bzich latend op de 11,2 kilo- gl'LST - HVV'24 boekte giste- «inde tweede klasse E van het wdagvoetbal een nipte over- vinningop SC Gastel. Het enige doelpunt kwam een halfuur tcor het einde op naam van Maarten Scheerders. 3»! veld in Hulst was hobbelig oslecht bespeelbaar. De Bra- jintse bezoekers eisten het ini- aliefop, maar in de eerste hel ft Keven doelrijpe kansen voor de beide doelen achterwege, jdetweede helft kreeg SC Gas- i een groter veldoverwicht. IW'24 kwam echter in de zes- tgste minuut verrassend op wrsprong door een treffer van Maarten Scheerders. De bezoe- kersvoerden daarna de druk op acreëerden legio kansen. Gas- i slaagde er echter niet in om K verdiende gelijkmaker te scoren. In de slotfase was er nog ten rode kaart (2x geel) voor Pascal van Kaam van SC Gas- MM AAR - Jan Maarten Hei- ieman heeft zaterdag in Alk- naar de vijftiende wedstrijd lande marathoncompetitie op lijn naam geschreven. De schaatser uit Oldebroek was in leeindsprint de snelste van een topgroep van zeven man. 3oorde overwinning nam Hei- i de leiding in het klasse- cent over van de Fransman Ce- inc Michaud, die in de laatste bccht ten val kwam en toch nog :sde werd Kurt Wubben en Harry Kuipers legden beslag op tweede en derde plaats. Hei- feman heeft nu 46 zeges in zijn omère behaald De DSB-rij- is nog maar één overwinning wwijderd van het record van hchard van Kempen, die met 47 biesde ranglijst met de meeste herwinningen op kunstijs aan roert. de vrouwen won Danielle Bekkering. Zij klopte haar ^B-ploeggenote Jenita Hulze- '■Kchin de sprint en bekroonde aannee de gezamenlijke ont- sapping. Petra Grimbergen jrobeerde alleen naar het ont- "^ote duo toe te rijden, maar öagde daar niet in. '-•4a Huizebosch reist deze wél af naar Techendorf, het Open NK op de *«ssensee. Ze wilde die wed- ^.jd eigenlijk aan zich voorbij ■ingaan om zich voor te berei- op de volgende wereldbe- tercvclus, maar heeft toch be- «Men naar Oostenrijk te gaan. k&i daar alleen het NK rijden - daarna terugkeren naar Ne- fcriand ANP/GPD Brons voor vrouwenploeg EK shorttrack ®TPETERSBLR<; - De Ne- «nandse vrouwenploeg heeft 'Meren bij de Europese kampi- ^"schappen shorttrack in ^•Petersburg brons behaald °Pnet onderdeel 3000 meter es- Ufette. Eetschaatskwartet Anouk Wie- Mariëlle Lootsma en de ^sen Maureen en Melanie de [""ge eindigden in de finale :ihter kampioen Italië en Rus- Bulgarije, de vierde fina- J*.werd gediskwalificeerd ^.et was voor de Nederlandse '-vaardiging het enige succes in •Us'and. Cees Juffermans en aV« Versteeg kwamen nietver- /r.(~n kwartfinaleplaatsen op wOO meter Individueel wa- er voor de Nederlandse ■■"ouwen verder evenmin hoog- ^punten. ANP De Nederlands kampioen op de 3000 meter is tien dagen geleden teruggekomen van zijn hoogte stage in Kenia. Het was zijn eer ste trainingskamp daar en Lie fers vindt het voor herhaling vatbaar. ,,De Sprintcross wilde ik graag lopen, omdat ik in Ke nia veel kilometers heb ge maakt. Deze cross is vrij lang, en is daarom een mooie test", aldus de 24-jarige Apeldoorn er In maart, na de NK Cross, wil Lie fers terug naar Kenia.Volgend jaar is het olympisch jaar en ik wil voor die tijd uitproberen welke manier van trainen het beste resultaat geeft", luidde zijn verklaring. Raaymakers was er in het na jaar al eens. Na zijn prestatie in Egmond vorige week, hij werd daar derde Nederlander, bleek hij ook in Breda goed in vorm: ,,Ik liep vanaf het begin al heel lekker Het was een fijn par koers. lekker vlak en het was goed weer om te lopen. Bij de vrouwen haalde de 17-ja- rige Tune de eindstreep in 20.51 De kleine Ethiopische is voor het eerst in Europa en pas voor de tweede keer buiten haar va derland. Meestal loopt ze vijf- en tien kilometerwedstrijden op de weg, maar ze zal ook mee doen aan de cross in Uden op 2 februari. Irma Heeren was heel tevreden met haar tweede plaats. ,,Het was een lekker gevecht, helaas moest ik nummer één laten gaan." stelde ze. Heeren bleek helemaal hersteld na de halve marathon van Egmond, waar ze vorige week zondag derde werd" ,,Zo'n korte afstand is toch weer heel anders, maar ik merk nu dat het allemaal weer lekker gaat." Heeren loopt niet mee in Uden, maar zal de dag ervoor starten in de Asselronde tijdens de Mid winter Marathon in Apeldoorn. De hoogtestage in Kenia betaal de zich ook uit bij Anjolie Wisse. Zij legde de voor haar lange af stand af in 21.48, slechts 41 se conden achter Irma Heeren. ANP >-- a r> C >VV -- V De Japanner Hiroshi Masuoka in zijn Mitsubishi op weg naar de eindzege in de Dakar-rally. door Guido van Riet SHARM EL SHEIKH - De Japanner Hi roshi Masuoka heeft in de 25e Dakar-ral ly het autoklassement gewonnen. De Mitsubishi-rijder prolongeerde zijn titel van vorig jaar. Masuoka kwam in de afsluitende rit rond Sharm el Sheikh, een ronde van 34 kilo meter, niet meer in gevaar. De Fin Ari Va- tanen won de etappe, 1 minuut en 16 se conden voor oud-skiër Alphand uit Frankrijk. Bij de motoren ging de titel voor de derde keer naar de Fransman Ri chard Sainct (KTM). Bij de vrachtwa gens was de Rus Vladimir Tsjagoein (Ka- maz) net als in 2002 de sterkste. Zes Nederlandse equipes volbrachten de 8602 kilometer van Marseille naar de Egyptische badplaats Sharm el Sheik Bij de motoren finishten Eric Verhoef (achttiende plaats) en Henk Vercoelen (38e), bij de auto's Bob Ten Harkel/Hen- me den Toom (29e) en Herman Vaanholt- /Chris Leyds (51 e) en bij de trucks Jan de Roov (vierde) en Hans Bekx (elfde) Masuoka deed over de Dakar-rally 49 uur, acht minuten en 52 seconden. De Fransman Jean-Pierre Fontenay eindig de tweede op 1.54.10. Zijn landgenoot Stephane Peterhansel werd uiteindelijk toch nog derde op 2.20.25. Peterhansel was tot zaterdag de leider, maar ver speelde de titel door zijn linkervoorwiel en wielophanging kapot te rijden. Hij kon na hulp van de servicewagen toch zijn weg vervolgen. Bij de motoren was Sainct 7.18 sneller dan landgenoot Cyril Despres en 37 30 dan de Italiaan Fabrizio Meoni, de win naar van vorig jaar. Sainct deed over de foto Bernard Papon/AP rally 53 uur, 24 minuten en 32 seconden. De laatste etappe was een prooi voor de Zweed PG Lundmark, die de Noor Pal Ullevalseter acht seconden voor bleef. Bij de vrachtwagens was de eindtijd van Tsjagoein 61.36.40. De tweede plaats ging naar de Braziliaan Andre de Azeve- do, de derde naar de Rus Firdaus Kabi- rov. Jan de Rooy had een achterstand van 2.38.49, voornamelijk door problemen met de schokdempers. In de afsluitende etappe finishte de Nederlandse drievou dig winnaar als vijfde, 1.12 achter dag winnaar Kabirov. ANP door Mare Kok WIJK AAN ZEE - Jan Timman houdt er van om tijdens schaak toernooien horrorboeken te le zen. De 51-jarige Amsterdam mer lijkt tijdens het 65ste Corus Chess Tournament echter zelf de hoofdrolspeler te worden in een gruwelijke griezelfilm. De winnaar van Wijk aan Zee in 1981 en '85 staat na zeven ron den troosteloos onderaan. Tot overmaat van ramp verloor Timman gisteren op rampzalige wijze van zijn grote Nederland se rivaal Loek van Wely, die ver rassend de (gedeelde) leiding heeft genomen. ,,Jan zat totaal gesloopt achter het bord", wist Van Wely. ..Daarvan heb ik ge profiteerd." Jarenlang was Jan Timman het onbetwiste boegbeeld van het vaderlandse schaak. Maar de voormalige nummer twee van de wereld is afgegleden naar een onbeduidende 110de plek op de Fide-ranglijst. Voorafgaand aan het Corus-toernooi was Timman nog strijdlustig. Hij zag het jaarlijkse topevenement als een uitdaging. Zijn grote angst dat hij moeite zou hebben om zich langdurig te concentreren, blijkt echter meer dan uit te komen. Van de laatste vijf ronden verloor de Amster dammer er mede door een ge brek aan alertheid vier. „Vooral de wijze waarop hij met één grafzet een totaal gewonnen stelling tegen Teymour Radja- bov weggaf en zaterdag verloor van Topalov, hakt er in", weet Van Wely, die zelf vorig jaar in Wijk aan Zee als Kop van Jut fungeerde. Jan Timman is in afwachting van zijn tegenstander Loek van Wely. ,,Ik merkte op hoe slecht Jan er vandaag uitzag. Hij leek com pleet gesloopt In een Slavische verdediging - dat was niet zo verstandig om dal tegen mij te spelen - maakte Timman al op de elfde zet een fout. Op zet 24 had ik het punt binnen door stukwinst." Om de man die ooit The Best of the West werd genoemd nu als topschaker af te schrij venis een gevaarlijke kwalificatie. Tim man is altijd de grilligheid zelve geweest. Hij heeft zijn wispeltu righeid ooit in een grafiek weer gegeven. Waarna hij grapte dat de tekening veel weg had van een Alpen-kaart. Niettemin is het recente presta tielandschap van Tim man een diep dal. De vijftiger, die van daag de dag moet opboksen te gen goedgetrainde tieners en foto Olaf Kraak/ANP twintigers, heeft door de jaren heen steeds meer moeite om bij tegenslag mentaal op de been te blijven. Ooit verklaarde Tim man na een verloren match te gen Joesoepov dat hij was be vangen door een desolate ge moedstoestand. die hem deed overwegen zich van de civilisa tie af te keren en het oerwoud in te trekken. Anderzijds kan Timman moed ZAKOPANE - De Duitse skispringer Sven Hannawald heeft in Zakopane een dubbelslag geslagen. Hij won op het erf van zijn Poolse nvaal Adam Malysz beide wereldbekerwedstrij den en benaderde in de algemene rangschikking de Finse lei der Janne Ahonen tot op vijftig punten. De Teufelskerl verbeterde zaterdag bovendien met een af stand van 140 meter bij zijn eerste poging het schansrecord. Bij zijn tweede sprong zette hij de skies na 134 meter aan de grond. De Oostenrijker Florian Liegl werd tweede vóór de plaatselijke favoriet Malysz, die door 70.000 landgenoten werd aangemoedigd Gisteren zette de 28-jarige Hannawald zijn vliegshow voortal klapte zijn landingsgestel ditmaal iets eerder uit: 128.5 en 130,5 meter. Dat was niettemin vergenoeg om Liegl en Malysz opnieuw duidelijk voor te blijven. DPA HAAKSBERGEN - Dat hij meer kan dan alleen driebanden heeft Dick Jaspers zaterdag in Haaksbergen bewezen. De Brabantse biljarter deed weer eens mee aan een Nederlands kampioenschap bandstoten en pakte gelijk de titel. Jaspers versloeg in de eindstrijd Jos Bongers in dertien beurten met 150-53. Eerder op de dag won hij al de finale van het grand- prixtoernooi driebanden in Haaksbergen, door Jean van Erp te verslaan. Henri Tilleman veroverde in dezelfde plaats de nationale titel in het ankerkader 47/2. De biljarter won in de finale van René Luijsterburg met 300-95 In Haaksbergen worden momenteel vijf NK's verspeeld, Tilleman is ook nog actief in de volgende drie finales: libre, 47/1 en 71/2. ANP AMSTERDAM - Marko Klok keert als libero terug in de Ne derlandse volleybalselectie De 34-jarige passer-loper van Nesselande stelde zich vorig jaar al beschikbaar voor Oranje. Bondscoach Bert Goedkoop gaf toen echter de voorkeur aan Jochem de Gruijter, die komende zomer de voorkeur aan het beachvolleybal aan de zijde van Gijs Ronnes geeft. Goedkoop heeft voor de komende internationale competitie een lijst sa mengesteld met daarop 22 namen Half februari moet hij de definitieve selectie van achttien inleveren. De bondscoach vertelde gisteren dat het faillissement van Top Volleybal Ne derland voor de internationals, van wie velen nog geld te goed hebben, geen reden is geweest te bedanken voor Oranje. ANP LOS ANGELES-Tiger Woods maakt op 12 februari zijn ren tree op de golfbaan. Hij doet mee aan de Buick Invitational op het complex van Torrey Pines bij San Diego. De Amerikaanse nummer 1 van de wereldranglijst onderging op 12 december en knieoperatie. Hij hervat komende week in Florida de trai ning. „Voor het eerst sinds bijna een jaar heb ik helemaal geen last van die knie", zei Woods AFP SANTANDER - Het Nederlands zaalhockeyteam is bij het Europees kampioenschap in het Spaanse Santander als zesde geëindigd De ploeg van bondscoach Joost Bellaart verloor gisteren in de wedstrijd om de vijfde plaats met 13-7 van Po len. Die klassering betekent dat het Nederlands team zijn plaats in de Europese A-divisie behoudt. Duitsland blij ft hooi en meester in het zaalhockey. De ploeg won in de finale van gastland Spanje 6-1 (3-0). Zwitserland eindigde als derde na een 3-2 zege op Tsjechië. ANP putten uit het feit dat koploper Van Wely vorig jaar nog de tries te rol van rode lantaarndrager vervulde. Anno 2003, na zeven van de dertien te verspelen ron den, leidt Van Wely met Viswa- nathan Anand de dans. Beide spelers hebben vijf punten, met in hun kielzog Alexei Sjirov (die zich gisteren vol offers langs ti telverdediger Jevgeni Barejev baande) en Judit Polgar. Van Wely, die tegen Timman in het 27ste onderlinge treffen zijn achtste zege boekte, vindt Anand de grote favoriet voor de eindzege. „Hij wint zijn partijen op eigen kracht, ik heb tegen Topalov en Barejev het geluk gehad dat zij ten koste van alles van mij wilde winnen. Ik kon profiteren van het feit dat zij door het lint gingen en te veel van hun stelling eisten." Te bescheiden De regerend nationaal schaak kampioen is daarmee iets te be scheiden. De 30-jarige Tilbur- ger heeft zich namelijk nog nooit zo goed op een toernooi geprepareerd als nu. Zijn lang- leven-de-lol-mentaliteit is in geruild voor een volwassen en professionele instelling. „Ik had de discipline inderdaad nooit zo hoog in het vaandel staan", gaf Van Wely gistermid dag toe „Maar mijn nieuwe se condant Vladimir Tsjoetsjelov is wat dat betreft een goede stok achter de deur. Bovendien heeft hij me de tip gegeven om voor ie dere partij een dutje van een uur te doen. Dat werkt uitstekend. Ik zit dit toernooi in een lekker ritme. Maar daar spelen de goe de resultaten natuurlijk ook een rol bij." GPD door Hans Koenekoop WETZIKON - Het rekenwerk voor de wereldbeker veldrijden is begonnen. Richard Groenen daal raakte gisteren in de vierde wedstrijd in VVetzikon zijn lei derstrui kwijt, maar is nog niet kansloos voor de eindoverwin ning. De Brabander moet dan op 16 februari wel de laatste veld- rit in Hoogerheide winnen en zijn concurrent Bart Wellens mag dan geen tweede worden. Wellens won in Wetzikon, voor de tweede keer in zijn carrière. De Belg kwam traditioneel traag op gang, maar nam half- koers de koppositie over en stond deze niet meer af Sven Nijs bleef lang in het spoor, maar een lekke band in de voor laatste ronde wierp de Belgische kampioen terug naar de vierde plek. Wereldkampioen Mario de Clerq kwam als tweede over de meet, voor zijn landgenoot Ben Berden. Groenendaal kon vanaf het be gin niet volgen op het bevroren parkoers. De veldrijder uit Sint- Michielsgestel miste 'fietsge- voel', want hij had bijna een week thuis op de bank gezeten „Ik kreeg na het NK vorige week last van mijn hamstrings en kon de afgelopen dagen niet trainen Dan kun je op zo'n snel parkoers niet mee met de besten. Dan mis je de macht." Groenendaal verdiende dertig punten met zijn zesde plaats. Hij staat nu in het WB-klasse- ment samen met zijn Rabo- ploeggenoot Sven Nijs derde met 180 punten, 25 minder dan leider Wellens. Wereldkampi oen Mario de Clerq is tweede met 190 punten. Allevier de veldrijders maken in Hooger heide, waar de punten dubbel tellen, nog kans op de wereldbe ker. ANP Kroaat Gordan Kozulj en de Chinees Ou Yang Kun Peng dui delijk voor. Joris Keizer reikte op de 100 vlinder tot brons. De TU-stu- dent bleef net niet binnen de 52 seconden: 52,03. De Nederland se recordhouder (51,77) moest de Rus Igor Martsjenko (51,56) en de Brit James Hickman (51,85) voor zich dulden. Keizer had overigens mazzel dat hij de finale haalde. In de serie deed hij wel heel erg kalm aan. Zijn 53,81 was de achtste tijd, maar tweehonderdste beter dan de Italiaan Rudi Goldin, de eerste reserve. De nederlaag op de 200 vrij zal Van den Hoogenband geen sla peloze nachten bezorgen omdat die was ingecalculeerd. „Het was een mooie race", zei de al tijd vriendelijke Brabander. „Erg plezierig om te doen, zoals altijd tegen Ian. Toen ik de kant raakte voelde ik enige teleur stelling, maar toen ik mijn tijd zag, was ik onmiddellijk weer tevreden." Dat was begrijpelijk. De 'win- terpiek' van de Philips-zwem- mers, die nu pas gas terug heb ben genomen in de training, moet immers komend weekein de vallen in Berlijn, waar het seizoen wordt afgesloten. ANP door Gerrit Hendriksen PARIJS - Ian Thorpe heeft za terdag bij het World-Cupgala in Parijs revanche genomen op Pieter van den Hoogenband. Het Australische zwemidool won de 200 vrij in 1.41,86, drie kwart seconde boven zijn we reldrecord. VDH, veruit de bete re op de 100 meter, tikte na 1.43,16 aan. Daarmee bleef de olympische kampioen op deze afstand zeventiende verwijderd van zijn Europese toptijd van ruim een jaar geleden. Thorpe was zeer te spreken over zijn verrichting „Dit verrast me Ik had niet gedacht dat het zo hard zou gaan", was zijn ver heugde reactie. 'Thorpedo' was ook blij dat hij überhaupt aan de start kon verschijnen. De meeste van zijn ploeggenoten frequenteerden in Parijs slechts het toilet. Klaas Erik Zwering boekte in het knusse badje Georges Vall- erey, waar Johnny 'Tarzan' Weissmuller ooit schitterde toen het Stade Nautique nog geen dak had, een van de belangrijk ste successen uit zijn carrière De rugslagzwemmer won goud op de 200 meter. Hij zegevierde in 1.54,96 en bleef daarmee de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21