Zweistra op koers voor goud Biljarten is soms net als kunst Rodenburg vormt met 't Hooft een ijzersterk koppel Topdag Ilyo de Loos met springpaarden Goverse superieur op 5000 meter Provoost nog zonder zege Besuyen vierde in Maassluis Nederlands record voor Verdonk Vijfde plaats hockeyers Vlissingen Bastian vijfde in Sprintcross Goede generale yoor Van de Ven Sranang wint districtstitel als Zeeuws team leeuws kampioen Richard de Bruin heeft artistieke trainingsmaat EINDHOVEN - Patrick Goverse is zaterdag in Eindhoven ge westelijk kampioen op de 5000 meter geworden. De schaatser uit Kapelle reed een tijd van 7.14,08. Dat was ruim achttien seconden sneller dan de nummer twee, Ton Pulles. In de zesde wedstrijd om de baancompetitie in Breda behaal de Niels Goverse uit Kapelle een tweede plaats. Na 60 ronden werd de wedstrijd beslist door een eindsprint. De Zeeuw kwam net iets tekort De winst ging naar Aart van Dalen uit 1 Andel. Bi] de veteranen maakte Flip Salomé uit Breskens we derom een sterke indruk. Hij eindigde op de tweede plaats. Winnar van de wedstrijd over 50 ronden werd Anton van Leest uit Moerdijkdie ook de leiding heeft in de tussenstand Salomë staat derde in het klassement. ARNHEM - In de halve finale van het Nederlands damkampi- 1 oenschap wacht Bennie Provoost uit Aagtekerke nog steeds op zijn eerste overwinning Zaterdag was hij er op Papendal bij Arnhem tegen de Naaldwijker Fred Ivens zeer dicht bij. j Door een forcing was hij in een eindspel terechtgekomen met twee schijven meer. Een remisemanoeuvre van zijn tegen stander zag hij echter niet tijdig aankomen waardoor hij met een punt genoegen moest nemen. Vrijdagavond stond de jon ge Zeeuw tegen Johan Wiering, een speler van de voormalige landskampioen Hiltex uit Amsterdam, zwaar onder druk. Zijn omsingeling slaagde niet helemaal waardoor zijn stand in zwaar weer terechtkwam. Uiteindelijk slaagde hij er toch j in een lastige remisevariant te vinden. MAASSLUIS - Wim Besuyen van Dynamica heeft de vierde plaats behaald bij de mannen H50 in de Biesheuvelloop te Maassluis. De atleet noteerde over de halve marathon een tijd van 1 uur 20 minuten en 3 seconden. De wedstrijd werd ge wonnen door Said Kanfaoui in 1.08, 30. UTRECHT - Marianne Verdonk is opnieuw een Nederlands record rijker. De Terneuzense G-atlete, lid van AV Schelde- sport, ging tijdens indoorwedstrijden in Utrecht overeen hoogte van 1,25 meter. Het was zowel een junioren-als senio renrecord. Het hoogspringen maakte deel uit van een drie kamp die door de B-juniore met grote overmacht werd ge wonnen. Met.de kogel (6,97 meter) en op de 50 meter (7,70 seconden) realiseerde ze twee keer een persoonlijk record. GEMERT -Voor het mannenteam van de hockeyvereniging Vlissingen zit de zaalcompetitie in de tweede klasse er op. Door een forse nederlaag (9—2) tegen het thuisspelende Ge- mert was voor Vlissingen alleen de vijfde plaats in de eind stand nog het hoogst haalbare. Die plaats stelde het team van de coach Chris Jiskoot veilig door hekkensluiter Don Qui- shoot met 3-2 te verslaan. Tegen Gemert kreeg Vlissingen een flinke zeperd te verwerken. Voor Vlissingen scoorden Pieter Liezenga en Rogier Schuurmans. Het liep voor Vlissingen be ter tegen het beduidend zwakkere Don Quishoot. Via Pieter Liezenga namen de Zeeuwen voor de rust de leiding en tref- j fers van Lein Labruyère en Maarten Verdonk brachten een voorsprong van 3-0 op het scorebord. Daarna nam Vlissingen gas terug en kon Don Quishoot in de slotfase terugkomen tot 3-2. 3REDA - Karin Bastian (Dyna- mca) heeft in de Sprintcross op 2ekorte cross in Breda de vijfde plaats behaald. De wedstrijd nrd gewonnen door Iris Wul- «nsin 11 minuten en 51 secon- fai. Bastian noteerde een tijd tan 12 minuten en 10 seconden de 3300 meter. Ze liet de timmer drie van vorig jaar Ca rina van Dorp achter zich. Richard de Bruin in de partij waarin hij tegen zijn trainingsmaat Rinus Pankow niet verder kwam dan een remise. doorLucien Roelandt HEIKANT - De springruiter •Me Loos had op het concours nu de Eenhoornruiters niet te dagen over successen. De Hul stenaar schreef met Nadir de tlasse ZZ op zijn naam en ®ocht zich in de klasse Z met faniki en de klasse IVI met Pa- 'alotti VDL bij de prijsuitrei king als derde opstellen. In de basse Z eiste Sancho Voerman "it Heikant met Kyio de over winning voor zich op. een enigszins mislukt optre- ®ntijdens Indoor Zeeland in de [basse ZZ pakten Ilyo de Loos :®et Nadir en Piet Huige met «teban in Heikant de draad «ter voorbeeldig op. Het duo j-IMBRICHT - Rinus van de Ven neeft een geslaagde generale re- W'tie afgewerkt voor de In- foor Motorcross, die komend wekeinde in Goes wordt gere den. B:1 indoorcross in het Lim burgse Limbricht startte de "finger in vijf manehes en al- Wl)f won hij ze In de eerste Aee manches had hij kopstart ®sl°nd de leiding niet meer af de derde manche moest hij •°or het eerst iemand voor zich ben. maar dat duurde niet nam k°P over- dub- J0® het gehele veld en boekte 'jnderde manchezege. De vier- o manche was een kopie van de .JJte twee. De laatste manche ^od het meeste spektakel jwdat Van de Vens wedstrijd- j r mankementen vertoon- startte hij op zijn trainings- >Sbrti een abominabele [«artslalomde de veertienjarige 'ssinger naar zijn vijfde zege neen honderdprocentscore. kreeg het op het parkoers van bouwer Huibert Knook zeker niet gemakkelijk. De architect van de springronde had in het Hippisch Centrum Heikant een parkoers neergezet met moeilij ke wendingen en afstanden. Bo vendien werden de balken dooi de Brabander ook nog op maxi male hoogte gelegd. Desondanks wisten De Loos en Huige in het basisparkoers de nul te houden In de barrage be sliste De Loos de strijd overtui gen in zijn voordeel. Als eerste starter haalde Piet Huige met de bruine Esteban- zoon in de haast twee balken naar de bodem. Voor De Loos geen reden om met Nadir op safe te rijden. Ruim galopperend stuurde de Hulstenaar zijn springpaard foutloos rond. Hij toonde zich daarbij ook bijna vier tellen sneller dan Huige. In de klasse Z rekende Sancho Voerman in de barrage meedo genloos af met zijn concurren ten. Als laatste starter stuurde de paardenhandelaar uit Hei kant in de beslissende ronde Ky- lo als een raket door het par koers. Hij bracht een tijd van 34.54 op de klok. Voerman toon de zich daarmee de snelste en hield bovendien als enige in de barrage het bord blank. De Bra bander Teun van de Broek met Summer werd tweede. Met Ingrid en Yvonne was de fa milie Jakobsen in de barrage van de klasse M sterk vertegen woordigd. Desondanks moesten de zusjes uit Meliskerke de zege aan Jan de Visser laten. De rui ter uit Ossendrecht liet met Or phan in de beslissende ronde de bouwsels onbeschadigd. Met één springfout was Ingrid Ja kobsen (Laila Louca) de naaste belager. Ilyo de Loos toonde zich met Pavalotti VDL de snel ste in de barrage, maar haalde twee balken naar de bodem. Daardoor moest hij genoegen nemen met de derde plaats. door Lucien Roelandt RENESSE - De kaarten lijken na de eerste competitiewedstrijd van het indoorseizoen om de Rabo Top Dressuur Trofee al geschud. Het leidt bijna geen twijfel: het goud wordt een prooi voor Thamar Zweistra. De supre matie waarmee de gelouterde international uit Schore zowel de klasse Z1 als Z2 in ma nege Hofstede Grol in Renesse op haar naam schreef, was de concurrentie te machtig. Alleen de strijd om de andere ereprijzen kan nog interessant zijn. Na Thamar Zweistra volgt een brede groep die aan elkaar ge waagd is. Een peloton van volgers van be hoorlijk niveau, wat de uitzonderlijke klas se van de 20-jarige Zweistra nog eens extra onderstreept. In Hexagons Oakley, evenals haar top- paard Kyrain een afstammeling van de hengst Cyrain, beschikt Zweistra over een paard met voortreffelijke basisgangen en veel souplesse. Die eigenschappen weet Zweistra optimaal te benutten. Zo had de winnende combinatie geen problemen om vanuit de verzamelde stap over te gaan in de keert wen ding. Het was één van de onderde len waar Zweistra achten scoorde, terwijl het merendeel van de concurrente op dat onderdeel onvoldoende scoorde. Jurylid Martien Boomaars uit Breda: „Tha mar beschikt met Hexagon's Oakley niet alleen over een goed paard, maar weet de merrie ook geweldig voor te brengen. Een combinatie waar je als jury met plezier naar kijkt. Neem bijvoorbeeld de keertwending. Het is inderdaad geen gemakkelijke oefe ning, maar zij voerde het perfect uit Tha mar stak er duidelijk bovenuit." De teller liep voor Zweistra op tot 69.80 pro cent, vijf procent meer dan naaste concur rent Laurens van Lieren met Veersedam's Management. De ruin liet zich bij het ap- puyeren en de galopwissels uitstekend zien, scoorde op deze onderdelen ook achten, maar presteerde in de keertwending en draf duidelijk onder de maat. Met zijn derde plaats en een score van 62.50 procent trok Mario van Enige met Joplin de progressieve lijn door. De ruin toonde zich onder het zadel van de ruiter uit Zierikzee erg fraai in de uitgestrekte gangen, maar had nogal wat problemen met de verzame ling. Maart je Eibers uit Ossenisse eindigde met Julano als vierde en de pas veertienjari ge Stephanie de Frel uit Koewacht met Fer nando als vijfde. Met hun scores van 61.86 Thamar Zweistra was zo oppermacht ig, dat de eindzege in de Rahn Top Dressuur haar bijna niet kan ontglippen. foto Dirk-Jan Gjeltema en 61.33 onderstreepten zij de brede basis van de Zeeuwse dressuurtop. Ook Hexagon's Roumanda, een dochter van de tophengst Hexagon's Rubiquil, is een paard met perspectief voor de toekomst. De pas vijfjarige merrie is een fraaie verschij ning en heeft alle belangrijke eigenschap pen in zich. Thamar Zweistra stuurde cle donkerbruine Rubiquil-dochter met een to taal van 69.20 procent naar de zege in de klasse Z1Met een score van 66.70 procent eindigde Antoinette Wiskerke met Otelloo als tweede. De combinatie uit Kapelle is pas gepromoveerd naar deze klasse, maar mengt zich nu al elke wedstrijd in de strijd om de ereplaatsen. foto Peter Nicolai van onze sportredactie MIDDELBURG - De titel in het Zeeuwse kampioenschap tafel tennis voor gemengde dubbels ging volgens verwachting naar Lennard Rodenburg ('t Zand) en Kim 't Hooft (SAR). Het gemak waarmee dat gebeurde was op vallend. In de wedstrijd tegen de nummers twee Johan 't Hooft en Naomi Schelfhout (beiden van SAR) werd het door een mindere periode van de winnaars nog even spannend, maar voor de rest kende het Middelburgse koppel geen tegenstand van be tekenis. Het gemengd dubbel in tafel tennis is een moeilijke discipli ne. Om een goed koppel te vor men moeten de twee speelstijlen van de partners op elkaar afge stemd zijn. Ook is het belangrijk dat beide spelers de bal veilig op tafel leggen, zonder de tegen stander een te gemakkelijke kans te geven. Bij Rodenburg en 't Hooft is aan beide voorwaar den voldaan. Tel daarbij het af wijkende materiaal waarmee beiden opereren en een moeilijk verstaanbare combinatie is ont staan. Tamara Meerman (Arnemuiden samen met broer Jan-Rien derde, wist nog een sterk punt te noemen van de winnaars „Als het spannend wordt, gooit Len nard er een extra moeilijke ser vice uit. Dan denk je dat je hem snapt en stuit-ie op het laatste moment nog de andere kant op. Gek werd ik ervan." Ook Johan 't Hooft vond dat die service het verschil maakte. „Zeker in de derde en de vierde game hebben we ze goed bij kunnen houden. Maar op de be slissende momenten komt Ro denburg dan met die service en maken ze het toch weer af." Suprematie De opponenten lijken zich te hebben neergelegd bij de supre matie van Rodenburg en 't Hooft, die alweer toe waren aan hun derde titel. Behalve Schelf houten Johan 't Hooft bleek nie mand bereid tot het uiterste te gaan in de partij tegen de win naars. De tegenstanders maak ten veelal een gelaten indruk. In de B-klasse van het traditio neel sfeervolle toernooi kende de finale een merkwaardig ein de. In de vijfde game tussen Jo an Francke/Lacey Koole (Zand/SAR) en Michael Zwemer/Franca Houterman (MZ) excuseerde Houterman zich tijdens de rally voor een netbal van haarzelf maar de an deren speelden gewoon door. Daarom stond ze ook niet klaar toen de bal na een miraculeuze redding van Zwemer nogmaals geretourneerd werd door Francke. Omdat dat op een stand van 11-10 gebeurde, ging de titel in de B-klasse naar Francke en Koole. In de C-klasse gingen de bekers naar Willemien Gideonse en Rinco de Gier (Arnemuiden) die in de finale in vier games te sterk waren voor Hans Steketee en Katinka Nijsse (Yerseke). In de laagste klasse waren Peter Sloot en Lieke Roelans (SAR) de sterkste. Zij rekenden af met Jean van de Boom en Corry Bus- traan (Kapelle). DEN BOSCH - Het eerste team van Sranang heeft als Zeeuws team het kampioenschap futsal voor districtsteams gewonnen. De Zeeuwse formatie won in de Maaspoort in Den Bosch twee van de drie duels en sleepte de winst binnen, omdat het een be ter doelsaldo had dan het dis trictsteam West-Brabant/Dor drecht. Tegen dat team boekte het Zeeuws team een 3-1-overwin ning door doelpunten van Ra mon Dahoe (2x) en Alex van den Hoven In het tweede duel werd het district Midden-Noord- Brabant met 5-0 verslagen door treffers van Rosanno Acton (2x), Ryan de Meza, Ramon Dahoe en Gaza Ambiti. De laatste wed strijd, tegen Zuid-Oost-Bra bant, verloor Zeeland met 1-0 Zeeland had echter een beter doelsaldo dan West-Brabant/ Dordrecht en won daardoor voor de eerste keer het districts kampioenschap futsal Het tweede team van FM Sra nang kwam in de eerste klasse bij BT/De Moriaan niet verder dan een 7-7-gelijkspel maandag 20 januari 2003 pofFntsBakker j\SVAN GENT - Kan er even ober in de zaal komen? ic'jis Dallinga tikte met de keu «degrond, liep met een kuchje gug naar het biljart en keek litèrom naar het scorebord, jjdoe voor mij ook maar ge- een psychiater", riep hij. wen hij had gezien hoe slecht de «rtij was. Het Zeeuws kampi- unschap biljarten in de spel- iwt driebanden was net in de beslissende plooi, ook al was de blnpioen al bekend. Richard de jminuit Zierikzee regeerde on laakbaar, zoals hij in acht (jn de tien keren de afgelopen w jaar heeft gedaan. ge: was gistermiddag, net even r.er drie uur. In de biljartarena ra de Reseda in Sas van Gent ïddeaandoenlijke stilte even caderbroken door het intermez- o met Dallinga op tafel twee. De Belgische scheidsrechter op ifel dne was er zo van in de or. dat hij niet op de naam van Ifceo Platjouw kon komen .Voteren nul voor Tjaplouw", luisterde hij naar de schrijver, ï.e durft nog te beweren dat iiijarten een doodse sport is? Het toernooi om de Zeeuwse ti- v, dat in drie dagen werd ge speeld, werd opgesierd met een ■jar kleurrijke spelers. Frans ie Cock (bijnaam Suus) bij voorbeeld, die in uiterlijk een Van der Weyden stopt bij Goes GOES - Met tegenzin heeft Leo ran der Weyden, trainer van derdeklasser Goes, dit weekein dde kennen gegeven de club ran het eind van dit seizoen te daten. De oefenmeester uit Roosen- daal ondervindt steeds meer Eoeite zijn sportieve activitei ten te combineren met zijn da gelijkse werk. Zowel bestuur als spelersraad had juist de wens Égesproken de samenwerking nok volgend seizoen voort te willen zetten en reageerden dan ook teleurgesteld. tweelingbroer van Dick Advo caat zou kunnen zijn. En Rinus Pankow natuurlijk. ..Toen ik hier vandaag naartoe reed. zei ik tegen Richard: 'Dit wordt één van onze laatste tochtjes met de veerboot, toch een apart gevoel hè'. Maar daarna heb ik me vooral weer verwonderd over die uitgestrekte troosteloosheid die Zeeuws-Vlaanderen biedt." Mondriaan Rinus Pankow uit Zierikzee is een buitenbeentje in het biljar ten. Tussen de partijen door ten minste. Hij mijmert wel eens graag weg in bespiegelingen die de gewone biljarter in zo'n kam pioenschap ver te boven gaan Dan heeft hij het over de kunst van het spel en laat hij er theo rieën op los van Mondriaan bij voorbeeld. „Kunst wordt soms teruggebracht tot een verbijste rende eenvoud. Dat heb ik soms met biljarten ook." Hij heeft er ongewild toe bijge dragen dat Richard de Bruin onklopbaar is geworden in het jaarlijkse toernooi van de drie Zeeuwse distrieten. Rinus Pan kow had vroeger een dranken zaak. „Ik had een groot biljart staan in mijn pakhuis, waar we trainden toen Richard nog bij mij werkte. Elke keer als we een wagen vol met drank hadden geladen, gingen we eerst een partijtje biljarten De twee Schouwse biljarters doen al jaren mee in de topdrie van het kampioenschap. Rinus Pankow won nog nooit, Richard de Bruin des te vaker. Soms zijn ze even aan elkaar gewaagd, zo als gisteren in de onderlinge partij. Pankow was eerst bij de finish, De Bruin kwam in de na- beurt nog gelijk (40-40 in 38 beurten). Het was voor de latere kampioen het enige verlies- puntje. Bolwerk Het Zeeuws-Vlaamse bolwerk, dat in andere spelsoorten altijd zo onneembaar was, is door de Schouwenaars al lang geslecht. Theo Platjouw won twee jaar geleden voor het laatst. De Ax- else veteraan, in eigen district nog een absolute topper, was dit keer al na drie partijen (alle maal verloren) kansloos voor de titel. Voor Platjouw was biljar ten allerminst kunst deze da gen. „Ik moest het hebben van heel hard werken Louis Dallinga had ook zijn ups en downs. De partijen van de Sluiskilse kastelein waren of wel briljant, of bijna drama tisch slecht. Toch kroop hij op het eind nog dicht naar de top toe, onder meer door een prach tige winstpartij tegen zijn eeu wige rivaal Platjouw De Vlissinger Wim Brinkman was in het spoor van de kampi oen het meest constant Het ge brek aan training brak de 45-ja- rige operator op toen het er echt op aankwam. „Weet je wat het is", zei hij berustend. „Tover ballen kunnen we allemaal wel eens maken, maar het gaat om scoren op de maakbare ballen. Driehoekjes bijvoorbeeld, of andere simpele patronen. Die zijn bij Richard de Bruin alle maal raak, bij de anderen gaan ze te vaak mis." „Toch was het meesterschap niet zo groot als anders", be weerde Theo Platjouw. „Meest al is De Bruin goed voor rond de 1.400, in dit toernooi blijft hij daar ver bij achter. De kloof is iets minder groot dan anders. Misschien komt dat ook wel, omdat de biljarts heel moeilijk waren." Carotte-slag De achtste titel van Richard de Bruin in tien jaar werd evenwel door niemand betwist. De 32- jarige Schouwenaar legde de basis op de tweede dag, toen hij Dallinga in een ultrakorte partij versloeg. Met Theo Platjouw had hij een dag eerder al afgere kend in een carotte-slag. En door de remise tegen Pankow (en de remise van Brinkman te gen De Cock) was de titelstrijd al voor de finale beslist. Richard de Bruin, in het da gelijks leven bedrijfsleider van een horecazaak in Rensse, speelt sinds dit jaar competitie in Brabant. Daarvoor was hij vijf jaar lang een van de drij vende krachten in het Goese team van Loontjens, dat na een verrassende promotie naai de eredivisie in één jaar de stap terug weer moest maken. De Zeeuwse titels komen hem niet zo maar aangewaaid. „Ik speel al vanaf mijn twaalfde jaar biljart, maar sinds dat avontuurtje in de eredivisie doe ik er steeds meer aan. Ik les nu één keer in de drie maanden bij Ceulemans en heb vorige maand een eigen biljart gekocht Door Ceulemans ben ik mentaal ook sterker geworden." Dat liet hij zien in de marathon over drie dagen in Sas van Gent, die hij met een moyenne van 1.181 afsloot. Het niveau van de tegenstanders viel De Bruin iets tegen. „Ik had er meer van ver wacht, omdat het in theorie een goed veld was Met name de moyennes vielen tegen. Brink man, Platjouw, Dallinga en Pankow haalden zelfs net geen één gemiddeld in de eindstand. Rinus Pankow had een aardig excuus. „Ik heb een week lang met mijn dochter een toneelstuk ingestudeerd. Dat deden we 's nachts. En elke nacht ging er een fles Chateau Neuf du Paepe doorheen. Dat is geen beste voorbereiding geweest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19