I I I I I I Henin overwint krampaanval Iedereen gelooft er weer in bij Terneuzen 13 Koninklijke onderscheiding verrast Reinier Paping WK al in de eerste bocht verpest voor Marianne Timmer Gerard van Velde snelste Nederlander op de 500 meter 20 22 Wedstrijd tegen Davenport krijgt bizar einde Louis van Gaal blijft aan bij Bar^a Kloetinge overklast in Katwijk Hoek moet zware tol betalen ID maandag 20 januari 2003 Boon wijst SSV'65 de weg in derby Richard de Bruin is ongenaakbaar Zwaar verlies voor Wea/Mevo'80 Hewitt en Agassi weg naar finale op iwGertianvan Geen K5XB0URNE - Superlatieven K&oten tekort na de overwin- pj van Justine Henin-Har- pne op Lindsay Davenport 5.7, 9-7) gisterochtend. |rt gevecht in de vierde ronde nadeAustralian Open was me- lorabel. Het drie uur en dertien i durende duel met wisselende kansen pacht een bizar einde. Henin- gtfdcnne overwon een hevige bampaanval en kwam vernie lend terug. „Ik dacht dat het pdaan was", zei de Belgische. tovel m het stadion als erbui- b op het grasveld voor een mot televisiescherm kregen de emphanen regelmatig de han- d op elkaar. Na vijf nederla- m tegen Davenport brak de he voor het eerst door b barrière. manier waarop zal haar nog lang heugen. Op 7-7 0-15 miste seen eerste service. Terwijl Davenport zich omdraaide om schop de volgende bal te con- teaireren, ging er een schokgolf foor de Rod Laver Arena. De Belgische stortte ter aarde en pep naar haar dijbeen. Aan de cm van de fysiotherapeut strompelde ze naar haar stoel, raarin eerste instantie haar he- I lichaam werd ingepakt met s. Aan opgeven wilde ze niet èken, maar ze kwam duide- l]k aangeslagen terug op de laan. Haar enige tactiek kwam neer op alles of niets, in de we tenschap dat ze de rally's kort noest houden. Matchpoints Eemn-Hardenne - ze trouwde cp 16 november - begon met een ice op haar tweede service en naakte vervolgens bijna geen fouten meer. Was haar back tand al magistraal voor de bles surebehandeling, de twee win ners die ze daarna met haar backhand sloeg, waren onge ëvenaard. Bij 8-7 (0-40) werkte Davenport nog twee match points weg, maar op de volgen de servicereturn moest ze zich overgeven. ,,Het niveau waar mee ze terug kwam was te goed voor me", zei Davenport na af loop. „Als je in zo'n situatie zit, kun je goed of slecht spelen Ik kreeg geen diepte meer in mijn slagen, zij ging er vol voor." Vrije val Dat de twee elkaar reeds in de vierde ronde bestreden, geeft de toegenomen diepte in het vrou wentennis aanDit jaar verloren in Melbourne meer geplaatste speelsters voor de vierde ronde dan ooit, Jennifer Capriati en Monica Seles incluis. Daven port mag dan een halfjaar uit de roulatie zijn geweest vanwege een knieoperatie, in het verle den betekende dat niet automa tisch een vrije val op de wereld ranglijst. Voor de voormalige nummer één van de wereld met drie verschillende Grand- Slamtitels achter haar naam was het zeven jaar geleden dat ze niet minimaal bij de beste acht speelsters geplaatst stond. Op de Australian Open stond de inmiddels in de toptien terugge keerde Davenport als twaalfde genoteerd. Voor zowel Henin-Hardenne, de mondiale nummer vijf, als voor de Amerikaanse was dit de slechtst denkbare opponente in de vierde ronde. Hoewel de Wil- liams-zusjes onaantastbaar lij ken, stonden twee potentiële winnaars tegenover elkaar De voorspelling van een slijtage slag kwam uit, waarmee de win naar op weg naar meer sowieso littekens zou overhouden aan het treffen. Drama Deels had de 20-jarige Belgi sche dat aan zichzelf te wijten. Hoewel Davenport nooit is ver slagen voor het laatste punt ge speeld is, bevond ze bij 7-5,4-1 in een netelige positie. Maar de kansen keerden en ineens stond de Amerikaanse in de derde set met 4-1 voor. Davenport: „Ik heb nooit een wedstrijd met meer drama gespeeld dan van daag. Er zaten zo veel draaiin gen in en er is nog nooit iemand tegen mij met kramp neerge stort Ik had ook nooit gedacht dat ik na ruim dne uur frisser zou zijn dan mijn tegenstander. Henin-Hardenne bekende dat ze de schrik van haar leven had gehad. „De kramp kwam aan het begin van de derde set, al leen als ik moest serveren. Op 7- 7 dacht ik, dat het voorbij was. Oké, zei ik tegen mezelf. Je hebt je kansen verprutst en nu lig je te krampen." Hoewel ze twijfel de over doorspelen, wist ze dat er nog wat voor haar op de baan lag. Zeker na de ace op de twee de service. „Blijkbaar was het toch mijn dag, bedacht ik me." Of het offer dat Henin-Harden ne heeft moeten brengen voor de overwinning te groot is, zal blij ken. Gelukkig voor haar treft ze in de kwartfinale in Virginia Ruano Pascual een relatief makkelijke tegenstander. De Spaanse dubbelspecialiste, 63ste op de wereldranglijst, be reikte alleen op Roland Garros in 1995 een kwartfinale op een Grand-Slamtoernooi. Henin- Hardenne: „Het valt nog mee. maar mijn lichaam doet overal pijn en ik ben doodmoe. Ik hoop dat het alleen maar kramp is en niet iets ergers. We zullen zien Gelukkig heb ik een dag rust." GPD ergunnmg van PSV'er Lee mogelijk te laat EINDHOVEN - Young-pyo Lee ^waarschijnlijk nog niet speel- i«rechtigd voor PSV als op 31 januari de competitie hervat «ordt. De Koreaanse aanwinst is nog eet in het bezit van de vereiste papieren De afwikkeling van ie procedure vergt de nodige gd. GPD Justine Henin moet verzorgd worden na een aanval van kramp. foto Mike Fiala/AP door Roeland van Vliet j ROSMALEN - Eén zwaluw maakt nog geen zomer. Toch waren de positieve geluiden na het 2-2-gelijkspel van Ter- neuzen bij OJC Rosmalen niet van de lucht. „Ik weet zeker dat we erin blij- ven", sprak verdediger Roel Alberti. En trainer Dimitri Mbuyu zei: „We bijgen nog elf finales, maar het gaat ons lukken." Ook na gisteren staat de Zeeuws- Naamse ploeg nog onderaan in de hoofdklasse B, maar er was wel alle re den voor positief denken. Terneuzen, dat tot aan de winterstop slechts tien punten pakte, speelde zeer gedreven «n was de gehele wedstrijd de betere ploeg OJC Rosmalen, de promoven dus die stevig in de top van het klasse ment staat, kwam er nauwelijks aan te pas. In de hele wedstrijd kreeg de thuisploeg slechts drie scoringskan sen, tegenover meer dan tien voor de gasten. Dat Terneuzen zo scherp aan de twee de competitiehelft is begonnen, is ver klaarbaar. Mbuyu: „Iedereen beseft dat het vijf voor twaalf is en dat het dus nu moet gebeuren. De spelers hebben allemaal hun ambities en dat laten ze nu zien. Iedereen weet ook dat als we degraderen het gedaan is met de club. Magito Ook spelen de harde uitlatingen van verdediger Danny Magito van ander halve week geleden mee. De verdedi ger, die gisteren op de bank begon, zei dat Terneuzen in de eerste veertien wedstrijden gefaald had. Hij bekriti seerde zijn medespelers, de technische staf en het bestuur. De woorden van Magito vielen niet bij iedereen in goe de aarde. „Kritiek leveren mag en moet", vond Mbuyu, „maar dat moet je niet met zo'n interview doen Feit was wel dat uitgerekend Nico van der Meer en Benoit Moukoko, de twee spelers die Magito het hardst aanpak te, gisteren zeer goed speelden Ze wa ren constant fel op de bal, bedienden hun medespelers met goede passjes en scoorden bovendien. Alleen in de eerste minuten had Ter neuzen het moeilijk De thuisploeg kwam na vijf minuten op voorsprong door een knappe goal van Giovanni Christina. Daarna namen de Zeeuws- Vlamingen het initiatief over. Het felle spel van Terneuzen had in de zeven tiende minuut effect. De Belgische aanwinst Philip Piedfort zette een OJC-speler onder druk, veroverde de bal en passte op Moukoko. Hij bedien de Nico van der Meer, die OJC-doel- man Frank Brands verschalkte: 1 -1 Doordat Terneuzen op het middenveld heerste, hanteerde OJC veelvuldig de lange bal. Meestal kwam die niet aan, totdat een lange pass van Nicky Scheepens in de 41e minuut bij Roel Alberti terechtkwam. Hij hoorde doel man Erik de Koeijer zeggen 'jij neemt hem', maar raakte de bal vervolgens verkeerd. De bal belandde met een mooie lob in de kruising. In de tweede helft bracht Moukoko zijn ploeg weer op gelijke hoogte Uit een voorzet van Stefan Saey kopte hij bekeken de 2-2 binnen. Even daarvoor claimde Terneuzen nog een strafschop (Saey werd onderuitgehaald), maar scheidsrechter Leunk was daar niet gevoelig voor „We hadden misschien wel drie pun ten moeten pakken", stelde Mbuyu. „Iedereen speelde met een fantasti sche mentaliteit. In de winterstop heb ben we gezegd dat alle spelers zich in dividueel moeten verbeteren om zo een beter team te krijgen. Dat is vandaag gelukt. Maar ik weet ook dat het nog een keer bevestigd moet worden. We zijn nu heel positief, maar met één goe de wedstrijd zijn we er nog niet." OJC RoMiialen-Terneuzen 2-2 (2-1). 5. Gio vanni Christina 1-0, 17. Nico van der Meer 1-1. 41. Roel Alberti 2-1 (eigen doelpunt), 61. Benoit Moukoko 2-2. Scheidsrechter Leunk (Holten) Gele kaart: Carl van der Plas en Robert Kozijn (beiden OJC Rosma len). Aantal toeschouwers: 400. Terneuzen: Erik de KoeijerGeert Bos- schaart. Geert de Poorter, Roel Alberti (55. Danny Magito), Stefan SaeyRemco van Leeuwen (74. Dominique Verlinde), Philip Piedfort, Nico van der Meer. Jacky Lambert (55. Ronald van Sliedregt); Benoit Mouko ko, Mike But tof Peter van Laan wan KOUDUM - Oud-schaatser winier Paping is zaterdag be- ®°<md tot Lid in de Orde van ,le Nassau. Paping won P^cies veertig jaar geleden de ^stedentocht, die bekend at wegens de bar slechte ^rsomstandigheden destijds. ®urgemeester H.J. Meijer van «olie spelde Paping het lintje aterdag 'n het Friese Koudum P tijdens een reünie van de «Jemers aan de historische '"Stedentocht. „Het is vandaag Hp??nS0f 'k 'n een droom leef- us één grote verrassing voor reageerde de legendari- I eW'tnaar verheugd, den waren ongeveer hon- mensen aanwezig die de *™atstocht in 1963 hebben uitgereden. Van de 568 wed strijdrijders haalden toen slechts 58 de eindstreep Van de bijna 10.000 toerrijders kwa men er 69 over de finish. De Zwolse burgemeester prees de manier waarop Paping zijn ambassadeursrol na zijn over winning heeft vervuld. Zo train de Paping, 71 inmiddels, jaren lang de schaatskernploeg van Overijssel, verzorgt hij nog steeds clinics en lezingen en geeft hij voorlichting op scholen en ijsverenigingen. Paping werd vrijdag gebeld door een van zijn kinderen met de vraag wat hij de volgende dag aan zou trekkken. „Ik had een leuke trui klaarliggen, het ging om een sportbijeenkomst. Mijn zoon zei dat ik toch maar beter een colbertje kon aantrekken omdat ik wellicht in het middel punt van de belangstelling zou staan. Ik hoor nu dat hij al op de hoogte was." Paping wist van niets. Toen de burgemeester van Zwolle het woord nam, vermoedde hij wel dat er iets over hem gezegd ging worden. „Ik dacht dat ik mis schien ereburger van Zwolle zou worden. Ik woon er al bijna veertig jaar." Het werd dus een koninklijke onderscheiding voor een memo rabele prestatie, geleverd pre cies veertig jaar geleden. „Na tuurlijk word ik er nog vaak aan herinnerd. Zeker als het gaat vriezen." De schaatsen trekt hij zelf niet meer aan. „Ik heb twee nieuwe heupen. Het mag niet meer van mijn vrouw. Maar als het even kan, ben ik rond de ijs baan van Zwolle te vinden." ANP Gerard van Velde maakte grote indruk in Galgary. foto Patrick Price/RTR van onze sportredactie CALGARY - Gerard van Vel de is sinds dit weekeinde de snelste Nederlander op de 500 meter. De Heerdenaar kwam gisteren tijdens het WK in Calgary in een recht streeks gevecht met Erben Wennemars tot een tijd van 34,61 seconden. Dat leverde hem de tweede plaats op, achter de onge naakbare Jeremy Wother- spoon (34,49). Wennemars werd met een tijd van 34,96 vijfde, Jan Bos realiseerde een tijd van 35,01 en werd ze vende. De vierde Nederlander, Be- orn Nijenhuis, eindigde als zestiende in 35,59. Een dag eerder was Van Vel de ook al tot een verbetering van het nationale record op de 500 meter gekomen. Toen zette hij een tijd van 34,68 neer. Het oude record tot za terdag was 34,72. Dat deelde Van Velde met Jan Bos. Cana dees Jeremy Wotherspoon klokte zaterdag op diezelfde afstand 34,41 en zegevierde ook toen. Super „Die 500 meter van Wother spoon was super", compli menteerde Van Velde hem. „Zelf ben ik ook heel tevre den met mijn rit. Vooral op de laatste 200 meter was ik heel sterk. Daar heb ik de winst gepakt. Een dag later ging het nog beter Misschien had het record nog scherper ge kund, maar ik durfde niet he lemaal vol de laatste bocht in te gaan." Reinier Paping met zijn onderscheiding en een oude foto uit 1963. Hij won won de Elfstedentocht in de barre winter van 1963. foto ANP doorTim Senden CALGARY - Ze had haar hele seizoen op dit evenement afge stemd, maar voor Marianne Timmer was het WK sprint al na 150 meter afgelopen. De rijdster van de ploeg-Orie maakte een misslag in de eerste bocht, ver loor veel snelheid en eindigde daardoor twintigste op de 500 meter. Weg klassement, weg po dium. „Het hele WK was meteen verpest." De mondiale titel ging zoals ver wacht naar de Duitse schaats ster Monique Garbrecht-En- feldt. Ze won vier afstanden en bleef haar concurrentie ruim voor. Cindy Klassen uit Canada werd verrassend tweede, het brons ging naar de Japanse Shi- homi Shinya Garbrecht, voor de vijfde keer tot wereldkampi oene gekroond, wordt sinds af gelopen zomer gecoacht door de Nederlander Bart Schouten. Jarenlang begeleidde de Duit ser Joachim Franke haar, maar vorig jaar was de rijdster toe aan een andere werkomgeving. Daarnaast wilde Garbrecht graag trainen op een snelle baan. Voor de sprintster was de samenwerking met Schouten wel een cultuurschok De Ne derlander overlegt namelijk graag met zijn rijders over de te kiezen trainingsprogramma's. „En dat was zij helemaal niet gewend", merkte hij. „Trainers wil is wet bij Franke. Een goede communicatie is voor mij echter heel belangrijk In het begin verliep dat moeizaam, moest ik echt de woorden uit haar mond trekken. Nu is ze niet meer bang, ze weet dat ze daardoor niet in de problemen raakt." Absolute vorm Dat Garbrecht met overtuiging de wereldtitel pakte, verbaasde Schouten niet. „Ze heeft al veel gewonnen, maar nog steeds kan ze op de belangrijke competities iets extra's brengen." De Neder landse afvaardiging speelde in het klassement geen rol van be tekenis. Andrea Nuyt, vorig jaar nog tweede maar nu niet in vorm, werd slechts tiende. Tim mer eindigde niet veel hoger (achtste), en dat deed pijn: „Het is even slikken", erkende ze. Al tijdens de voorbereidingen op het nieuwe schaatsjaar, afgelopen zomer, dacht de Sap- pemeerse maar aan één evene ment: het wereldkampioen schap sprint. Daar moest het gebeuren. Dat de absolute vorm in aanloop naar het WK ont brak, deerde haar niet. Toptij den hoefden namelijk pas op de Olympic Oval in Calgary te wor den gereden, bezweerde Tim mer Het toernooi was echter amper begonnen of de 28-jarige schaatsster was alweer kans loos voor een podiumplek. „Ik weet niet wat er aan de hand was. Maar het is duidelijk dat ik hier verschrikkelijk van baal", sprak Timmer, die op de eerste 500 meter al bijna anderhalve seconde op Garbrecht-Enfeldt inleverde. „Het was een klein missertje in de bocht. Echt ont zettend jammer." Na die miserabele opening zocht de tweevoudig olympisch kampioene de afzondering. Zonder een woord te zeggen vertrok de rijdster uit de Olym pic Oval en haalde ze een frisse neus. Een kwartiertje later, toen de grootste woede en teleurstel ling uit haar lijf verdwenen was, zocht ze contact met coach One en begon haar preparatie op de 1000 meter. „Wat kon ik anders? Ik kan wel gaan janken maar daar wordt mijn tijd niet beter van." Dat de resterende afstan den wel bevredigend verliepen, zal Timmer alleen maar meer pijn hebben gedaan. ANP Miljoen dollar voor gouden tip over bedrog in Formule 1 LONDEN - De Internationale automobielfcderatie (FLA) gaat een miljoen dollar uitloven voor degene die het bewijs van be drog in de Formule 1 levert. Met deze fraaie premie hoopt de FIA te voorkomen dat de teams zullen gaan proberen de nieuwe, strengere regels te ontduiken. Zo is radiocontact tussen de coureur en de teamleiding voortaan tijdens de race taboe. De FIA wil voorkomen dat teams een sluiproute ontdekken om onder de nieuwe regels uit te komen, vandaar de hoge belo ning (voor de tip) en boete (voor het bedrog). RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13