Zeeuwse zeehavens 24 uur plat COURANT PZC CPB scheidsrechter CDA-PvdA Willem-Alexander: Veiligheid boven alles bij waterbeheer Aanspoelen bruinvis teken van leven in zee Nibud signaleert in Nederland zorgelijk gebrek eurogevoel Vijfhonderd havenarbeiders in actie tegen vrijgeven laad- en loswerk Politie pakt twintig jongeren voor stichten branden Arnemuiden Kiert o voor hef v(?e?*ufo de ao+o of de trein? Drankrijder niet meer voor reehter Dutroux voor rechter, Nihoul niet Winnaar nieuwsquiz 2002 bekend Ook Agassi doorstaat test Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- JEEP CHEROKEE VAN Droge dag Wolkenvelden met af en toe wat zon. Droog bij een matige tot vrij krachtige zuidwestenwind. Maximaal 7 graden 46e jaargang no. 15 saterdag 18 januari 2003 los nummer 1,65 gORTGENE - Veiligheid gaat boven jflesin het beheer van water. Dat zegt pns Willem-Alexander vandaag in Joesclusief interview met de PZC ter •tlegenheid van de herdenking van de llritersnoodramp van 1953. Asdere belangen zoals economie en na- jaurzullen deels voor veiligheid moe- fa wijken .vindt de prins. Op de Westerschelde komen deze be langen samen. „Er blijft altijd een mix mogelijk waar alle elementen een plaats in krijgen", stelt Willem- Alexander, die internationale bekend heid geniet op het gebied van waterma nagement. „Overheden moeten, lokaal, maar in dit geval natuurlijk ook met de Vlaam se, tot overeenstemming komen. Waar leg je prioriteiten en in welke mate geef je iedereen zijn plaats. Maar nogmaals, veiligheid staat bovenaan", benadrukt hij. „Dat gaat wel een beetje ten koste van andere belangen, maar niet ge heel." Veiligheid is ook één van de drie ambi- tites die centraal staan in de Ontwikke- lingsschets 2010 voor het Schelde-es- tuarium, die nu gemaakt wordt. Veilig heid wordt daarin vertaald naar het ga randeren van een adequate bescher ming tegen overstromingen in de regio. De twee andere ambities voor het Schelde-estuarium zijn toegankelijk heid (van de Nederlandse en Vlaamse havens) en natuurlijkheid (het hand haven en herstellen van de natuur). „Water heeft heel mooie kanten, maar is ook een heel krachtige tegenstan der", verklaart Willem-Alexander zijn pleidooi voor veiligheid De waters noodramp van 1953 heeft de verwoes tende kracht van water laten zien Bij de opening van de Oosterscheldekering - het sluitstuk van de Deltawerken - in 1986 door koningin Beatrix werd vast gesteld dat Zeeland eindelijk veilig was. Zestien jaar later is de prins van mening dat dat nog immer zo is. „We zijn nog nooit zo veilig geweest." Prins Willem-Alexander sprak met de PZC in verband met de herdenking van de watersnoodramp. De prins blikt in het interview terug op de ramp en geeft zijn visie op het waterbeheer van nu en in de toekomst. pagina 23: geef water veilig de ruimte snor Wout Bareman IEBNEUZEN - Ruim rijfhonderd Zeeuwse ha renarbeiders hebben deelgenomen aan een 24- inirsstaking, die vanoch- om zes uur afliep. De vestigingen van Verbrug- re Terminals en Ovet in Temeuzen en Vlissingen en de NV Haven van Vlis- angen lagen gisteren en algelopen nacht plat. teund door collega's uitZee- jge dienden delegaties van je havenarbeiders gisteroch- adeen petitie aan op het stad ias in Temeuzen en bij het ha- asehap Zeeland Seaports in Vlissingen. feiuurders en directies toon- alle begrip voor de staking, die onderdeel vormde van een actie in havens in dertien Euro pese landen. De staking was in ce eerste plaats gericht op het Europees Parlement, dat zich rolgende week buigt over libe ralisering van het werk in de ha- rens. De internationale vak- rond ITF en FNV Bondgenoten «schouwen de grote rederijen ilsde 'kwade genieënachter de lianen, die de reders toelaat om aden en lossen van schepen in ligenhand te nemen en uit te la ten voeren door ongeschoolde trachten. De erkende havenar- tóders vrezen hun baan te ver azen. Deze vrees wordt ge- «ld door de stuwadoors. Wordt het werk in de havens overgenomen door (voorname lijk) uitzendkrachtenis ook de veiligheid in het geding. Vele tientallen havenwerkers blok- n de poorten van Ver- NV Haven en Ovet in Temeuzen en Vlissingen. De honderden stakers lieten zich registreren in café 't Keldertje in Temeuzen en in 't Koffiehuis in 'lissingse havengebied. Vakbondsbestuurders W. Wau- mans en J. Plat adviseerden de stakers tegen het eind van de ochtend naar huis te gaan. Wau- ®ans: ,,We wilden niet dat ze in óe striemende kou een ziekte zouden oplopen en het was een oede manier om te tonen wat o stuwadoors kunnen ver achten als 'Brussel' z'n zin tijgt- Bij Ovet in de Kaloothaven in Vlissingen liep een bulkcarrier, geladen met 50.000 ton cokes doorde acties vertraging op. Di- •wteur M. Verbrugge schatte dat de actie Verbrugge Termi nals en de NV Haven een scha depost van enkele tonnen zou opleveren. Hij toonde alle be grip voor de stakers en verkon digde dat hij het voortouw wil nemen in een lobby richting Den Haag en Brussel. Öok loco-bur gemeester A. van Waes van Ter- neuzen en directeur J. Philippen van Zeeland Seaports zegden de stakers steun toe. Met de pro vincie, de werkgevers en de Ha- venraad willen ze bekijken hoe- 'Brussel op andere gedachten kan worden gebracht. In Ant werpen zette de politie onder meer een waterkanon in tegen 150 stakers, die de Noorderlaan blokkeerden en een tankstation belaagden. Ook andere haven wegen werden tijdelijk geblok keerd. Honderden dokwerkers grendelden containerterminals af. In Gent trokken zo'n 200 haven arbeiders in een protestmars Strandwacht A. Dijkstra met de bruinvis die gisteren aanspoelde op het Vlissingse strand. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De populatie van bruin vissen en dolfijnen in de Zeeuwse wate ren neemt toe. Op het strand bij de Nolle in Vlissingen spoelde gisteren weer een bruinvis aan. Vorig jaar zijn in Zeeland 29 bruinvissen en andere dolfijnensoorten aangespoeld. ,,Dit exemplaar was nog maar net dood. We schatten dat ze -het was een vrouw tje- zo'n vij f j aar oud is geworden. Ze was puntgaaf", zegt A. Dijkstra, strand wacht van Vlissingen. Hoe meer zeezoogdieren er voor de kust van Zeeland zwemmen, hoe groter de kans is dat er dode dieren aanspoelen. J. van der Hiele van de Eerste Hulp Bij Zee zoogdieren vindt daarin de verklaring van de sterftetoename onder deze dier soort. „Hier zit veel voedsel en de dolfij nen komen erop af." Scholen Vorig jaar kreeg van der Hiele twee keer een melding van een school van zo'n vijf tien bruinvissen. De vinnen kwamen bo ven bij Breskens en bij de Nolle in Vlis singen. „We hebben diverse waarnemin- jgorAb van der Sluis ABNEMUIDEN - De politie wft de afgelopen weken ne- gtntien jongeren uit Arnemui- j 1® en één Vlissingcr gearres- Jeerd. Zij worden verdacht van fandstichting en diefstal van autobanden. Allen zijn inmid- w» weer vrij. De jongens heb- hekend. J*Politie heeft vanaf 31 decem- -r vorig jaar onderzoek gedaan «ar diverse branden en ban- endiefstallen bij bedrijven op l&cheren. Op oudejaarsdag a" politie voor het eerst suc- Drie jongens van 16 en 17 .aar oud werden aangehouden brandstichting op de krui- Schuttershof/Dokstraat in ••^-emuiden. Daarbij ontstond "ac'e aan het wegdek. De afgelopen weken greep de politie nog eens zestien jongeren van 15 tot 18 jaar uit Arnemui den in de kraag. Onder de aan houding was ook een Vlissinger. De politie verdenkt hen van brandstichtingen tijdens de jaarwisseling, waarbij schade ontstond aan het wegdek van de Spoorstraat en een houten voet gangersbrug over de Singel in Arnemuiden. De jongens wor den ook verdacht van diefstal van ruim honderd autobanden bij diverse bedrijven op Walche ren. De banden werden gebruikt voor de brandstichtingen. Zeven van hen hebben ook be kend brand te hebben gesticht tijdens de jaarwisseling van 2001/2002. Het voormalige sta tionsgebouw liep toen aanzien lijke schade op. door Henk van Lierop DEN HAAG - PvdA-lijsttrek- ker Bos gaat in op de uitnodi ging van CDA-collega Balke nende om maandag samen naar een onpartijdige derde te stap pen. Het Centraal Planbureau (CPB) is dan de scheidsrechter in hun nu al weken durende ge steggel over geldkwesties. Balkenende deed dit voorstel gisteren, in een steeds grimmi ger verkiezingsstrijd, 's Mor gens beschuldigde WD-leider Zalm de PvdA-lijsttrekker van 'liegen' over de financiën. Zover wilde Balkenende niet gaan. „Het zou mijn terminologie niet zijn", aldus de demissionaire premier, die ..niet op de man, maar wel op de bal" wil spelen. Bos krijgt van zowel VVD als CDA het verwijt, dat hij een on eerlijke voorstelling van zaken geeft Het programma van de PvdA leidt volgens Balkenende en Zalm tot een tekort van de overheid over vier jaar. Bos be strijdt dat en slaat terug door te zeggen dat het CDA de laagste inkomens treft door de stijging van de ziekenfondspremies. CPB-directeur Don zei gister avond in een reactie dat de re kenmeesters van zijn planbu reau hun licht kunnen laten schijnen over 'specifieke pun ten'. zonder het totale program ma te beoordelen. Zalm liet in een reactie weten mee te willen naar het CPB. Balkenende was gisteren onver minderd kritisch op de PvdA tij- Advertentie of voor een City-Cruise /Cco\ 1 voorfv.a. J Reizen en Recreatie GA OP VAHAtrriE IN JE EIGEN ZATERDAGKRANT Als het aan minister Donner (Jusititie) ligt komen drankrij ders en plegers van andere kleine misdrijven niet meer voor de rechter. Hij stelt voor dat het openbaar ministerie deze zaken afdoet. Doel daarvan is het ontlasten van de rechterlijke macht. naar het stadhuis In Zeebrugge en Oostende werden terminals en veerdiensten lamgelegd. In Rotterdam en Amsterdam leg den 1500 mensen het werk neer. pagina 4: rechten uitgehold Mare Dutroux (foto) moet samen met zijn vrouw Mi- chèle Martin en Michel Lelièvre terecht staan voor de ontvoering en misbruik van zes meisjes en de moord op vier van hen. De Brusselse zaken man Michel Nihoul wordt niet vervolgd. Hij zou geen banden hebben met Dutroux. Dat besloot de raadkamer van Neufchateau gis- K teren. Honger naar nieuws is een voorwaarde om de PZC Nieuwsquiz te winnen. Tamara Lagendijk-Van Meurs uit Zierikzee is zo'n verwoed krantenlezer en zij wist de jaarlijkse prijsvraag te winnen Tennistoppers komen er altijd een tegen tijdens een Grand Slam-toer- nooi: een slechte dag. Kunst is om dan het beste uit jezelf te halen. Agassi slaagde daar gisteren in tegen Escudé en belandde in de vierde ron- de van de Au- V stralianOpen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4, buitenland: 5; economie. 7, radio en televisie: 9 en 11; gezondheid: 12; zee land: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21, reportage: 23,24,25, 27 en 29, reizen: W1, W3 en W5, mobiel: W7; trends: W11, W12 en W13 gen van stevige scholen doorgekregen In 2001 telde de EHBZ zestien dode aan gespoelde dieren in Zeeland. „Het is een natuurlijke selectie. Zwakke dieren, red den het niet." De bruinvis die gisteren gevonden werd, wordt voor onderzoek naar Naturalis in Leiden gebracht. Ze was ongeveer 1.20 meter. Een volgroeid exemplaar kan twee meter halen van onze redactie economie UTRECHT - Het eerste eurojaar is de Nederlanders slecht beval len. Bijna driekwart is er vorig jaar voor zijn gevoel financieel op achteruit gegaan. Daarbij is sprake van een zorgwekkend gebrek aan eurogevoel en een tanend vertrouwen in de Euro pese munteenheid. Dat blijkt uit onderzoek van het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting (Nibud) onder 3357 mensen, dat gisteren is ge presenteerd. Volgens het insti tuut vindt 99 procent dat de prijzen zijn gestegen. De meeste mensen wijten dat aan de euro. De ondervraagden vinden dat vooral de dagelijkse bood schappen, gemeentelijke hef fingen, kleding en de horeca duurder zijn geworden. Bijna de helft heeft vorig jaar het meeste bezuinigd op kleding en luxe goederen. Ruim de helft van de huishoudens, zowel beneden- als bovenmodale inkomens, deed zijn boodschappen in an dere winkels dan voorheen. Het Nibud signaleert een zorg wekkend gebrekkige omgang met euro's: slechts 13 procent van de ondervraagden verge lijkt na een jaar de winkelprij zen in de Europese munteen heid. Ook weten nog maar weinigen europrijzen te noemen van gangbare producten Maar dat geldt ook voor bijvoorbeeld de waarde van de eigen woning. Bijna de helft weet bovendien niet wat zijn of haar salaris in euro's is. Dat baart het Nibud eveneens zorgen: „Kort gezegd je moet weten wat erin komt om te weten wat je uit kunt geven", aldus de onderzoekers. ANP (Advertentie) dens een tv-debat van Twee Vandaag. Hij bleef zijn voor keur uitspreken voor een coali tie met de WD, maar zei voor tv-zender SBS6 zich voor te kunnen stellen, dat hij premier zou worden van een kabinet met de PvdA. „De inhoud moet dan wel verdedigbaar zijn, en daar zie ik nog veel problemen", al dus Balkenende. Premier In de opiniepeilingen ontlopen CDA en PvdA elkaar nauwe lijks. PvdA-voorman Bos gaf gisteren nog steeds niet toe aan de druk om de naam van een kandidaat-premier van diens partij te noemen. In de media wordt burgemeester Cohen van Amsterdam het meest genoemd. Bos wil niet voor maandag avond met een naam op de prop pen komen. Vice-premier Rem- kes (WD) noemde dat 'een zwaktebod'. ANP voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: ap noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. 8 713214 000019 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) $g| noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen r per maand met automatische incasso 20.50) r per kwartaal met automatische incasso 55,10), i per jaar met automatische incasso 209,90) Stuur deze bon naar: PZC afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Nu leverbaar v.a. 22.385,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1