^Plan gereed voor Baskensburg III Oost-Souburg is inbrekers-eldorado Inwoners krijgen advies over inbraakpreventie Fusie Zeeuwse RIO's in de ijskast gezet PvdA'er Blom: eerst ander werk, dan pas kerncentrale sluiten Tijdelijke schaatsbaan op kunstgras DOMBURG Auto blijft achter deur haken Kaartje van de wethouder zeeuwse almanak Stemmen fjegin bebouwing eind dit jaar wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes zondag open! door Rolf Bosboom GOES - De fusie van de vier Regionale Indicatieorganen (RIO's) in de provincie is in de ijskast gezet. Er is onvoldoende zekerheid dat het extra geld dat het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) in het vooruitzicht heeft gesteld, ook daadwerkelijk naar Zeeland komt. Onder druk van de rijksover heid werken de vier RIO's (Zeeuws-Vlaanderen, Ooster- schelderegio, Walcheren en Tholen) sinds enige tijd aan een samengaan. Een dergelijke schaalvergroting is nodig om in aanmerking te komen voor de extra gelden die landelijk opzij zijn gezet voor indicatieorga nen. De fusie zou op 1 juli van dit jaar een feit moeten zijn. Alle gemeentebesturen hebben ingestemd met de oprichting van RIO Zeeland, onder de voorwaarde dat de extra finan ciering doorgaat. De stuurgroep die de fusie voorbereidt, neeft echter daarvoor nog altijd geen harde garanties gekregen. Het ministerie heeft weliswaar mondeling toezeggingen ge daan, maar de afspraak die uiterlijk medio november schriftelijk te bevestigen, zijn niet nagekomen. Voorzitter A Verbree van de stuurgroep heeft daarom nu in een brief aan het ministerie la ten weten dat de voorbereidin gen voor de fusie voorlopig zijn stilgelegd, in afwachting van meer zekerheid over het beloof de geld. ,,Nu de plannen gereed zijn, blijft structurele financiering uit en dreigen gemeenten zelf voor de meerkosten op te draai en", schrijft Verbree. ,,Wij vin den dit onacceptabel." Verkeerde been De stuurgroep krijgt steeds meer de indruk 'op het verkeer de been te zijn gezet'. „VWS blijkt vooralsnog een niet erg betrouwbare partner. Eerdere toezeggingen over structureel beschikbare middelen worden niet nagekomen, op een brief wordt domweg niet gereageerd en ook de mondelinge toezeg gingen blijken van generlei waarde. Wij hebben het gevoel gewoon met een kluitje in het riet te worden gestuurd Dit wekt niet bepaald de indruk dat VWS ons serieus neemt." Verbree wijst erop dat zonder extra geld een fusie weinig zin heeft. Het is steeds de bedoeling geweest om in de nieuwe orga nisatie de kwaliteit van het in- dicatiewerk (het bepalen of ie mand in aanmerking komt voor bijvoorbeeld thuiszorg of opna me in verzorgings- of verpleeg huis) verder te verbeteren Het nieuwe RIO krijgt een centraal bureau voor alle ondersteunen de diensten, zodat de indicatie adviseurs hun handen volledig vrij hebben voor het eigenlijke werk. Cosmetisch Als het beloofde rijksgeld ach terwege blijft, gaat dat vooral ten koste van dat centraal bu reau, voorspelt Verbree. „Dan kan zeker de kwaliteitsslag die ons voor ogen staat, niet worden gemaakt Fusie zonder deze in houdelijke kwaliteitsverbete ring is slechts een cosmetische operatie die geen meerwaarde biedt Eén RIO Zeeland is dan een zinloze en bestuurlijk on haalbare zaak." TERHOLE - Een 69-jarige au tomobiliste uit Hulst is gisteren achter een openstaande laad- deur blijven haken. Dit gebeurde toen zij tussen de geparkeerde vrachtauto en een passerend voertuig door wilde rijden. Een 21-jarige vrachtau tochauffeur uit Etten-Leur had zijn voertuig geparkeerd en stond gedeeltelijk op de rijbaan. De laaddeuren achter stonden open tegen de zijkant van de laadruimte. Bij de aanrijding werden beide voertuigen be schadigd. door Harmen van der Werf BORSSELE - De kerncentrale Borssele moet dicht, maar niet eerder dan dat er vervangende werkgelegenheid is geregeld voor het personeel en op hetzelf de niveau. Het Zeeuwse PvdA- kandidaat-Kamerlid L. Blom brengt die nuancering aan in het standpunt van zijn partij over de sluiting van Borssele. Blom laat weten 'principieel te gen kernenergie' te zijn. „Want je zadelt toekomstige generaties met een onoplosbaar kernafval probleem op." Hij vindt het dan ook terecht dat de PvdA de kerncentrale Borssele op slot wil doen „Maar", stelt de num mer dertig op de PvdA-kandi- datenlijst, „je moet daar wel realistisch mee omgaan en dat betekent naar mijn idee dat je de kerncentrale pas kunt dicht gooien. als er ander werk is op hetzelfde niveau." PvdA-kandidaat D. Samsom, oud-medewerker van Green peace, kondigde eerder aan dat hij met een sluitingswet voor Borssele komt, zodra hij in de Tweede Kamer is gekozen. Hij blijft mikken op sluiting eind dit jaar, zoals in 1994 onder druk van een Kamermeerder heid is besloten door het eerste kabinet-Kok. Samsom wil tege lijkertijd werk maken van het stimuleren van windmolenpar ken op zee, waarvoor naar zijn mening een aparte windpark- industrie nodig is. Die kan vol gens hem in Vlissingen-Oost komen en meer dan duizend ba nen opleveren. Of dit de vervangende werkge legenheid oplevert die nodig is voor het kerncentrale-perso neel zegt Blom niet in te kunnen schatten. Hij is overigens wel van plan voor een sluitingswet over Borssele te stemmen, als die in de Tweede Kamer aan de orde komt, omdat hij tegen kernenergie is. Op basis van de laatste opiniepeilingen kunnen voorstanders van het langer openhouden van de kerncentra le, CDA, WD, LPFen SGP, blij ven rekenen op een meerderheid in het toekomstige parlement. pagina 10: Balkenende heeft ons geholpen ZIERIKZEE - Tientallen leer lingen van de basisscholen op Schouwen-Duiveland ontvin gen deze week een persoonlijke ansichtkaart van wethouder J. van Felius van Onderwijs. De kinderen waren vorige week aanwezig bij de start van het leesbevorderingsproject 'Van A tot Z' in de openbare biblio theek in Zierikzee. Onder lei ding van schrijfster Johanna Kruit schreven zij ieder een kaartje met een persoonlijke groet of vraag aan de wethou der. Van Felius was blij verrast en stuurde de kinderen allen een reactie terug. Die bewoner van het verzor gingshuis in Zierikzee keek deze week erg vreemd op. Hij hoorde stemmen! Waarschijnlijk ving zijn ge hoorapparaat een tv- of ra diosignaal op, zodat hij dui delijk kon horen hoe politici met elkaar in discussie wa ren. Hebben de politieke partijen een nieuwe strategieGaan ze mensen met gehoorproble men op deze manier benade ren en influisteren om toch vooral op hun partij te stem menDe dames van de ver zorging vonden het maar wat interessant om aan zijn oor te komen luisteren wat er ge zegd werd. Nu staat deze meneer voor een dilemma. Zal hij zijn ge hoorapparaat maar voorlo pig uitzetten. of gaat hij zich verheugen op woensdag 22 januari, als de dames van de verzorging dan regelmatig aan zijn oor komen luisteren naar de uitslagen? WALCHEREN Acadia Berkelder fljSSlNGEN - Een volwaardi- ■••B «schaatsbaan is op Walcheren cj iurschiinlijk niet te realise- Om de schaatsliefhebbers ggcmoet te komen, stelt het flsingse CDA-raadslid R. J. Suurmond voor om hockey op kunstgras en schaatsen te com- lineren. vrijdag 17 januari 2003 „Een ijsbaan zoals in Breda is niet haalbaar", zegt Suurmond „Daar hebben we gewoon niet genoeg mensen voor. "Hij las een artikel over een bedrijf dat tij delijke ijsbanen aanlegt op een kunstgrasbaan. „Het idee is ontstaan uit de gedachte dat Nederland steeds voller wordt. Zo sla je twee vliegen in één klap." Volgens Suurmond kan de gecombineerde ijs-hockey- baan op de Sportboulevard tus sen Middelburg en Vlissingen worden aangelegd. Het lijkt simpel. Bij het begin van de win terstop worden de koelmachine en de watervernevelaar aange zet. Het grasveld bevriest en er ontstaat een ijslaag van vier centimeter. Als de hockeycom- petitie weer begint, gaat de stekker eruit. Het water zakt in de bodem en de ijsbaan wordt weer hockeyveld. „Het is het on derzoeken waard", vindt Suur mond. „Het heeft een hoger rea liteitsgehalte dan een complete ijsbaan." Met de techniek kun nen grote stukken kunstgras veld worden bevroren. Het be drijf adviseert om in verband met de energiekosten een half veld onder ijs te zetten. „We moeten eerst weten over hoeveel geld het gaat", zegt Suurmond We moeten niet op voorhand zeggen dat het te duur zal zijn. Zo'n kans krijg je nooit meer. Cursus moet overgewicht tegengaan HIDDELBURG - Zorgstroom ra de Gezonde Zaak beginnen ep6februari de cursus 'Slank U Fit'. Diëtisten van Zorgstroom radebewegingsdeskundige van SeGezonde Zaak hebben samen so programma ontwikkeld «armee door middel van be- 'cgen en dieet overgewicht *ordt bestreden. Recente rapporten van onder neer de Raad voor Volksge zondheid en Zorg geven aan dat overgewicht steeds meer voor tent, In Nederland heeft in- mddels veertig procent van de tevolking overgewicht, daar- ^asi heeft tien procent zelfs van ernstig overgewicht, •olgens wetenschappers is te Kaar zijn toe te schrijven aan teveel eten en te weinig bewe en. Zes procent van de totale sterfte in Nederland is te wijten onvoldoende lichaamsbe weging. grote groep Nederlanders Meft zich met ingang van het teuwe jaar voorgenomen om •it echt werk te maken van het ■•inen, Zij beginnen met een tour of een streng dieet. Zorg stroom en de Gezonde Zaak s,pllen dat gezond afslanken Jijdkost en voor een blijvend ef fect het gedrag moet verande- an. Regelmaat en bewuste keu- maken in het eetpatroon en «tamelijke activiteiten zijn 51 belangrijker. De cursus imk U Fit' bestaat uit vier in- dividuele en vier groepsbijeen- tomsten met de diëtiste in tombinatie met een gericht ^Jgingsprogramma gedu bde vijf maanden. Deelne- •Mrs krijgen een ind ividueel be- iegmgsplan en een persoonlijk dieetadvies. In de regel worden :^nemers door hun huisarts, baltst of bedrijfsarts verwe- teinaarde diëtisten van Zorg- 'troom. De cursus vindt plaats "i het gebouw van de Gezonde in Middelburg wirEdith Ramakers flJSSINGEN - De laatste fase (ingegaan voor bebouwing van iss kt bunkerterrein in Vlissingen ictaan de Meindert Hobbema- ban/Hercules Seghcrslaan. foor het project Baskensburg Ulligt een stapel bouwtekenin- w {aldaar. „Het laatste kwartaal randit jaar kunnen we, als alles («dgaat, de spade in de grond jKten", zegt J. Schroevers van e ^gemeente Vlissingen. ifc Jen vertragende factor kan zijn ruj èt omwonenden gebruik ma- ia van hun recht van inspraak, sxlra de bouwvergunning ver trekt is „De procedure kan ge- st worden. Maar daarvan aan we niet meer uit. We heb- ,a ieahet hele plan goed doorge it iproken met de buurt. We zijn rg raaf 1998 bezig met het scha- mi en aanpassen van de hele opzet", merkt Schroevers op. Jlet project is ook veelomvat- pj 'ader geworden, doordat het ig gebied van de Meindert Hobbe- sj Elaan en de Hercules Segher- f iaaner later is bijgekomen." L; riet is nog onduidelijk wanneer is s locatie van het Regionaal fyleidings Centrum Zeeland as de Hercules Segherslaan isgkomt, „Het ROC trekt eruit, U raar het tijdstip is onbekend, iïezijn afhankelijk van derden nar we met de bouw begin- toren rrojectontwikkelaar de Batte- ri BV heeft de bouwaanvragen ingediend. De woontoren wordt iijftig meter hoog. Daarin zijn door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Inbraakpre ventie-adviseurs van de Stich ting Stadstoezicht Vlissingen/ Middelburg gaan binnenkort op pad om inwoners van Oost- Souburg adviezen te geven om hun woning beter te bescher men tegen inbraak. De bewoners krijgen op 23, 24 vijftig appartementen opgeno men. De toren komt aan de Bos- senburghweg, schuin tegenover de Govert Flincklaan. Op de plaats van de Hercules Segherslaan verschijnen zo'n 21 eengezinswoningen. Aan de watergang kunnen 33 terras- appartementen worden opge trokken en op het bunkerterrein worden 36 waterappartemen ten gebouwd. Op de hoek van de Bossenburghweg en het fiets pad langs de Sloeweg heeft McDonald's zijn oog laten val len. Daar blijft ruimte over voor perifere detailhandel: winkels die door hun grootte en aanbod niet in het stadscentrum passen (zoals bouwmarkten en auto dealers). In totaal komt onge veer vijftienduizend vierkante meter beschikbaar. Op het bunkerterrein staan op dit moment drie bunkers in het groen. „De bunkers blijven in tact. Ze worden in het openbaar groen opgenomen, de nieuw bouw komt er omheen. Bas kensburg III moet een groene wijk blijven." Eerder was ook de groenstrook direct langs de Sloeweg in het plan opgenomen. Daar zouden enkele kantorencomplexen kunnen verrijzen. Dit onderdeel is uit het plan geschrapt Begin vorig jaar stuitte dat deel op weerstand van de oppositie van de Vlissingse gemeenteraad on der aanvoering van Groen- Links. De plannen Baskensburg III lig gen ter inzage aan de Coosje Buskenstraat in Vlissingen. Impressie van de toekomstige bebouwing op het bunkerterrein. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Oost-Sou burg is een eldorado voor in brekers. Het is niet meer bij te houden hoe vaak er in een auto, schuurtje of huis wordt inge broken. Souburgers worden met de dag onrustiger", zegt Oost-Souburger Geerard Eek- hardt, raadslid van de Partij Souburg Ritthem (PSR). „Als we dit niet snel stoppen, gaan mensen voor eigen rechter spe len", waarschuwt hij. Zijn klacht is niet gebaseerd op los zand. De afdeling inbraak preventie van de stichting Stadstoezicht Vlissingen/Mid- delburg is onlangs geschrok ken van het hoge inbraakcijfer van Oost-Souburg. In Oost-Souburg wonen zo'n 4800 huishoudens, alles bij el kaar rond de 10.000 inwoners. Tussen 1 juli en 31 december is er 84 keer ingebroken in Oost- Souburg. „Het aantal kan zelfs nog hoger zijn, omdat niet ie dereen de inbraken meldt bij de politie", reageert Ruud van Dommelen van de stichting stadstoezicht. Ter vergelij king: In Middelburg, waar 22.000 tot 23.000 huishoudens zijn, is in diezelfde periode 85 keer ingebroken. In Vlissin gen, uitgezonderd Oost-Sou burg, kwam het aantal op 105 inbraken. „Het is al maanden aan de gang", merkt Eckhardt op. „In cafés wordt erover gepraat. Mensen zijn bang. In onze buurt hangen ze extra rollui ken op en kopen ze nieuwe slo ten. Er wordt ook over de op richting van een knokploeg ge sproken. Anderen slapen met knuppels naast hun bed." Vooral in de oude woonwijk van Oost-Souburg is het raak. Genoemd worden de Kromwe- gesingel, Zeewijksingel, Burchtstraat, Kanaalstraat, Paspoortstraat en Spoor straat. „Het zijn gelegenheids inbrekers", verwacht Van Dommelen. „Met een koevoet of schroevendraaier forceren ze deuren en ramen en kruipen naar binnen." Patroon Hij zegt dat uit onderzoek is gebleken, dat gelegenheidsin brekers vaak in de buurt wo nen -binnen een straal van drie kilometer - van de woningen De diefstallen in Oost-Souburg lijken het werk van een gelegenheidsdief: iemand die vrij dichtbij woont en precies weet wanneer bewoners weg zijn. foto Ruben O reel waarop ze hun zinnen hebben gezet. „Voor de gelegenheids inbrekers is stelen een dag taak. Ze proberen grip te krij gen op het dagelijks patroon van de bewoners. Ze observe ren wanneer de bewoners naar hun werk gaan, kortom, wan neer ze zeker afwezig zijn. En dan slaan ze hun slag." Eckhardt wil de komende raadsvergadering van de ge meente Vlissingen het onder werp opnieuw aan de orde brengen. „Ik heb er al eerder over gesproken, maar de raad reageerde er niet serieus op. Ons probleem werd wegge wuifd." Volgens enkele Souburgers is de politie de laatste tijd wel iets vaker te zien in de Sou- burgse straten. Ze fietsen 's avonds expres zonder licht door de straten op hun moun tainbikes om dieven te betrap pen „Maar het is opvallend", zegt Van Dommelen, „dat er in de zogenoemde Witte Wijk van Oost-Souburg, oftewel Schoo- nenburg, amper inbraken zijn geweest. Die wijk is een tijdje geleden helemaal opgeknapt en de deuren en ramen zijn voorzien van door de politie goedgekeurde sloten en hang- werken. Als je die aanbrengt, maak je het dieven in elk geval lastiger." en 25 januari een envelop met een brief en een aanmeldings kaartje om deel te nemen aan het inbraakpreventieproject. Mensen van wie de woning vol doet aan alle eisen krijgen een certificaat Veilige Woning. Het project Samen-Werken aan Veilig Wonen - een samen werkingsverband tussen de gemeenten Vlissingen, Mid delburg, de politie Zeeland en de Stichting Stadstoezicht - ging in november 2000 van start in Paauwenburg en daar na Groot Lammerenburg in Vlissingen. Vervolgens waren de wijken Dauwendaele, Grif fioen, Klarenbeek, Nieuw- Middelburg en Sint Laurens aan de beurt. In de gemeente Vlissingen wer den ruim 6500 huishoudens benaderd. Ongeveer duizend mensen meldden zich aan voor een bezoekje van één van de adviseurs. Ruim negenhon derd huishoudens kregen ook daadwerkelijk advies. Bijna vijf procent ontving een certi ficaat. In Middelburg kregen ruim negenduizend bewoners een brief om zich aan te mel den, bijna zestienhonderd gin gen in op een advies aan huis en uiteindelijk ontvingen 4,4 pro cent van de huishoudens een certificaat Veilig Wonen. „Je komt tijdens zo'n advies een hoop woningen tegen", vertelt coördinator Ruud van Dommelen van de Stichting Stadstoezicht. „waarvan de sloten best wel goed zijn. Als een slot niet helemaal voldoen de is, wil dat nog niet zeggen dat het slot slecht is. Mensen moeten ook niet meedoen voor het certificaat Ze moeten zich veilig voelen." Mensen die zich aanmelden voor een bezoekje van één van de preventie-adviseurs doen dat geheel vrijblijvend. De ad viseur bekijkt onder meer het hang- en sluitwerk, maar ook brandveiligheid (rookmelders op de slaapetage) maakt deel uit van het project en verlich ting aan de voor- en achterkant van de woning wordt bekeken. Tot slot kij kt de adviseur ook of er verlichting is in brandgan gen en of de straatverlichting goed werkt. Die informatie wordt doorgegeven aan de ge meente. Bewoners krijgen ook tips wat zij moeten doen bij langdurige afwezigheid, zoals vakantie, om inbraken te voor komen. De te treffen voorzie ningen moeten betaald wor den, maar daar staat tegenover dat een aantal verzekerings maatschappijen korting geeft op de premie van de inboedel verzekering als de woning vol doet aan de eisen. De preventie-adviseurs nemen eerst de westkant van Oost- Souburg (kanaal tot de Lek- straat/Vlissingsestraat) onder handen. Daarna volgt de oost kant en Ritthem. Van Domme len heeft geen idee hoe lang de adviseurs bezig zijn. „Het is gissen, maar ik denk dat we een kleine twee maanden bezig zijn met het eerste deel Van Dommelen wijst erop dat de preventie-adviseurs van de Stichting Stadstoezicht zich kunnen legitimeren. „Helaas is het nog steeds zo dat er mensen zijn zich die voordoen als advi seur. Goedgelovige mensen la ten die mensen binnen. Zij doen niks. maar kijken alleen maar of de inboedel interes sant is. Ik geef altijd de tip dat mensen naar een legitimatie vragen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9