Giscard wil macht EU beperken Indonesië klimt uit het dal VN-rapport hekelt )ehandeling Roma n nieuwe EU-landen Brussel legt strikte veiligheidsregels vast voor lange tunnels plan voorzitter Europese Conventie geeft landen deel bevoegdheden terug Autobom ontploft in centrum Medellin FSB in Moskou onderschept twee bomauto's Banaan bezig te verdwijnen Mogelijk opzet bij ramp Toulouse Gegijzelden eisen miljoenen Italiaanse musea op vingers getikt Geen jeugdrecht voor sluipschutter Politie Indonesië grijpt kannibaal Milutinovic meldt zich binnenkort bij tribunaal vrijdag 17 januari 2003 redactie buitenland BUSSEL- De voorzitter van |t Europese Conventie, de frinse oud-president Giscard tfstaing. wil dat de Europese Enieeen deel van haar bevoegd en teruggeeft aan de afzon- jjfjijke lidstaten. Hij wil dat eiken door de EU te verbie- wetgeving op specifieke ge bieden zoals onderwijs, cultuur, industrie en werkgelegenheid te bjnnoniseren. Politie Genua lindt stof voor chemisch wapen GENUA - De Italiaanse politie keft in de haven van Genua •«lallen tonnen van de chemi- xte stof morpholin in beslag ■nomen. De stof kan gebruikt lorden voor het produceren unchemische wapens, get materiaal is afkomstig uit ien fabriek in Duitsland. Een Belgisch bedrijf zou de goede- «n via Genua hebben verzon- èii in opdracht van een onder ging in Libië. chemicaliën zaten samen 5: andere producten in drie retainers die kort voor Kerst- Éuit een schip waren gelost en te klaar stonden voor verder «roer De Italiaanse justitie had niets over de inbeslagne ming bekendgemaakt, maar pieren bracht de krant La Re- ■bblica het nieuws, ik substantie mag volgens de iliaanse autoriteiten niet naar libië geëxporteerd worden. Txgens La Repubblica zou een sl van de stoffen in de lading -corkomen op een 'zwarte lijst' ian de Verenigde Naties van sloffen die kunnen worden ge bukt voor het vervaardigen "cEdodelijke wapens, zoals ze- owgas iiLibische bedrijf dat de stof- had besteld, heeft volgens i Repubblica gezegd dat die lecoeld waren voor de fabrica- van iandbouwbestrijdings- uddelen. AFP/DPA Advertentie Dat staat volgens de Britse krant Financial Times van gis teren in een ontwerptekst van Giscard voor de toekomstige grondwet van de unie. Het is de bedoeling dat de Conventie, een denktank van (oud-)politici uit de lidstaten, in juni een ont werptekst voorlegt aan de leden van de Europese Unie De nieuwe voorstellen van Gis card zouden een beperking van de macht van 'Brussel' inhou den in vergelijking met het hui dige EU-verdrag. Dat stelt dat de unie alleen dat mag doen wat nodig is om het doel van het ver drag te bereiken. De woord voerder van Giscard bevestigde dat er een dergelijk ontwerpar- tikel ligt, 'maar het gaat om één zinnetje in een stuk van vijf tot zes A-viertjes over de compe tenties van de EUVoor eind de ze maand moet de Conventielei- ding op dit punt voorstellen doen, die dan begin februari worden besproken in de voltal lige vergadering. Het is niet duidelijk of de nieu we voorstellen van Giscard op veel steun kunnen rekenen. CD A-europarlementariër Maij, die lid is van de Conventie. denkt van niet. „Tijdens een Conventiedebat vorig jaar wa ren er meer voorstellen om de bevoegheden van de Unie uit te breiden dan om ze in te krim pen." Zij reageerde dan ook erg sceptisch. Het Spaanse presidiumlid Men- dez de Vigo zei tegen de Finan cial Times het met Giscard eens te zijn dat de lidstaten hun eigen zaken moeten kunnen regelen en dat de Europese Commissie alleen mag optreden als zij daarvoor specifiek de bevoegd heid heeft. Op de genoemde ter reinen van onderwijs en cultuur heeft de commissie nu al geen vergaande invloed. Volgens de Financial Times is de Europese Commissie tegen de voorstellen omdat een 'grond wettelijk' verbod veel te star zou zij. Volgens de bronnen van de krant zou de commissie meer zien in voorstellen die nationale parlementen de mogelijkheid bieden in te grijpen als zij de noodzaak voor Europese wetge ving niet zien. Dat zou voldoen de zijn om de Europese Com missie te beteugelen. De Conventie is ingesteld omdat de Europese Unie onbestuur baar dreigt te worden als er steeds meer landen lid worden. In 2004 komen er tien lidstaten bij. De hamvraag is telkens: wie is de baas. de Europese Com missie (het dagelijks bestuur) of de Raad (de ministers van de in dividuele lidstaten). Eerder de ze week kwamen Duitsland en Frankrijk met een compromis- voorstsel, waarin de EU twee voorzitters krijgt. De Conventi eleden buigen zich maandag en dinsdag over dit omstreden on derwerp. ANP/RTR pagina 4: Giscard zet praatclub op de kaart MEDELLIN - Twee Colombianen lo pend huilend weg, nadat ze vernamen dat hun broer omkwam bij de ontploffing van een autobom in Medellin. De explosie in het centrum van de stad kostte gisteren het leven aan zeker vier mensen, onder wie een kind. Minstens 32 mensen raakten gewond. Dat heeft de politie gemeld. De autobom ontplofte op het parkeerter rein van het kantoor van de procureur- generaal in de tweede stad van Colom bia. Het kantoor en nabijgelegen winkels en kantoorgebouwen liepen schade op, aldus de politie. De bomaanslag komt enkele dagen na een grote politieactie in de arme wijken van Medellin, waarbij huizen werden doorzocht en 68 mensen werden opge pakt. Het offensief was gericht tegen rebellen bewegingen die steeds vaker actief zijn in steden. foto Luis Benavides/AP door Bob Kroon GENEVE - Als de zigeuners in boden als Tsjechië, Hongarije, Slowakije, Bulgarije en Roeme nië niet in de samenleving wor- opgenomen, kunnen die inden nooit succesvolle lidsta te worden van de Europese fnie. Dat staat in een rapport tan het UNDP. het Ontwikke- n^programma van de Ver- eigde Naties. Het is de eerste studie van de VN Marhet lot van de Roma in deze ^Handen. Daaruit blijkt dat «Roma de armste bevolkings groep is in dat deel van Europa. -Kindersterfte, ondervoeding gebrek aan schoolopleiding cnder deze Europese bevol kingsgroep verschillen niet veel roet de situatie in Afrikaanse •atwen ten zuiden van de Saha- meldt het VN rapport. Een °P de zes Roma is permanent "cervoed en de helft heeft Olijks 'minstens tijdelijk' met ^oegteeten. ^werkloosheid, vooral onder de jongere Romageneratie, is schrikbarend. Slechts 40 pro cent kan in eigen onderhoud voorzien en maar 20 procent heefteen vaste baan. Zestig pro cent van de zigeunerfamilies in de vijf onderzochte landen leeft van de bijstand. De vrij algemeen verbreide op vatting, dat Roma liever hun ei gen leventje leiden en niets van inburgering willen weten, klopt niet met de werkelijkheid - al thans niet in Midden-en Oost Europa, aldus het UNDP rap port Uit gesprekken met meer dan 5.000 mensen bleek dat 61 procent van de Romabevolking stemt bij nationale verkiezin gen in die landen Liefst 86 pro cent vindt echter dat de politiek zich niet om hun lot bekommert. „In een multicultureel Europa moeten de Roma hun gerechte plaats vinden", meldt het UNDP-rapport. „Het risico van blijvende uitsluiting is mis daad, extremisme en geweld, ten koste van het democratische proces in de hele Europese Unie." GPD MOSKOU - De Russische vei ligheidsdienst FSB heeft in een voorstad van Moskou twee au to's vol explosieven gevonden. Volgens een bron binnen de FSB gaat hem om plastic springstof en metalen deeltjes, die waren verborgen in de benzinetanks van de auto's, meldde het Russi sche persbureau Interfax giste ren. De wagens werden na een tip aangetroffen in de buurt van een metrostation. Een hoge veilig heidsfunctionaris in Moskou zei gisteren dat er aanwijzingen zijn dat Tsjetsjenen een grote aanslag in Moskou willen ple gen. Volgens de functionaris kreeg de politie in Moskou de laatste twee maanden zeker twintig waarschuwingen over een nieuwe aanslag AFP Het nieuwe winkelcentrum in Cilandak in het zuiden van Jakarta illustreert de voorzichtige opleving in Indonesië. foto Theo Haerkens/GPD redactie buitenland IfDEN - De banaan dreigt sterven. Wetenschappers Zuid-Franse Montpellier «"ben het Britse wetenschaps- .MdeNew Scientist laten we- dat zonder grootschalig "jrijpen er over tien jaar waar- 'inlijk geen eetbare bananen owrzijn. fDsc'Ummelz iekten. de een Panama en de ander Z war- 'gatoka, roeien de banaan wij die kennen en eten uit. nnaal kunnen, zoals bijvoor beeld eerder bij aardappelziek ten, resistente varianten wor den gekweekt. Maar dat is het probleem bij de conventionele banaan, aldus Emile Fnson van het Internationale Netwerk voor de Verbetering van Banaan en Pisang. De in Montpellier werkzame Frison zegt in de New Scientist dat het uiterst moei lijk blijkt een resistente banaan te kweken. De banaan is zelf een steriele mutant van een niet eet bare wilde bananenplant. Zeker 500 miljoen mensen in Afrika en Azië leven praktisch op bana nen ANP door Theo Haerkens JAKARTA - Indonesië heeft de weg naar herstel gevonden, maar er moet nog veel werk worden ver/et. De boodschap die de Wereldbank gisteren over het zorgenkind in Azië naar hui ten bracht, was positief. De staatsschuld is in twee jaar te- ruggebracht van honderd tot zeventig procent van het bruto nationaal product. Daar staat tegenover dat de annoede is ge groeid. Nieuwe investeringen zijn de enige remedie, schrijft de Wereldbank. Een handjevol beschilderde ac tivisten protesteerde gisteren bij de ingang van de effecten beurs in Jakarta, waar ook de Wereldbank kantoor houdt, op nieuw tegen de prijsverhogin gen voor brandstof en stroom De regering had een dag eerder besloten de verhoging van het telefoontarief op to schorten. Volgens de Nederlandse We reldbank-econoom Bert Hof man heeft Indonesië een be langrijke stap gezet door de geldverslindende subsidie op brandstof en energie geleidelijk af te schaffen. Dat moet de ar men ten goede komen. „Minder geldontwaarding helpt ook hen Maar van macro-economische stabiliteit is nog geen sprake", zo waarschuwde hij De directeur van de Wereldbank in Indonesië, Andrew Steer, be nadrukte dat goede informatie aan de bevolking over impopu laire maatregelen van groot be lang is om die tot een succes te maken De communicatie met de samenleving is echter uiterst zwak. President Megawati Soe- karnoputri staat bekend als een zwijgende sfinx die niet ziet dat ze haar beleid aan de man moet brengen Onlangs noemde ze demonstranten 'brutaal' toen die haar beleid afwezen en beel den van haarzelf en vice-presi dent Hamzah Haz besmeurden. Hofman ziet vorderingen in de herstructurering van banken en nutsbedrijven die tot over de oren in de schulden zitten. Het opvallendst was de verbetering bij het innen van de belastingen Wat de aanpak van de corrupte rechtbanken betreft is het bij initiatieven gebleven. Buiten landse bedrijven en investeer ders laten Indonesië links liggen wegens de rechtsonzekerheid. „Er moet meer politiek kapitaal worden geïnvesteerd om dat te verbeteren." Armen „Ook verbetering van de ar beidswetgeving kan investeer ders over de drempel helpen", aldus Hofman Directeur Steer benadrukte dat bedrijven niet bang zijn naar Indonesië te ko men ook al is nog lang niet alles op orde. „Maar ze willen wel zicht hebben op verbetering. Hofman noemde de decentrali satie die nu drie jaar loopt, een 'onverwacht succes' al zijn er re giobestuurders die veel te hoge belastingen heffen en zich te buiten gaan aan corruptie.,Een betere verdeling van de be voegdheden tussen de bestuur slagen kan veel leed voorko men." Positief was de Bank ook over de pogingen van de regering het leed van de armen te verlichten. „Het project om hen goedkoop van rijst te voorzien, is goed, maar de uitvoering laat te wen sen over. Veel gaat naar mensen die het niet nodig hebben. En petroleum - de brandstof voor de armen - wordt aangeboden tegen te hoge prijzen." GPD PARIJS - De explosie in een petrochemische fabriek in Tou louse in september 2001 was volgens de Franse krant le Figaro en het weekblad L'Express geen ongeluk, maar een opzettelij ke daad. Volgens eigen onderzoek van de twee uitgaves kan de ontplof fing niet zijn veroorzaakt door het per ongeluk mengen van twee chemicaliën. Dat is alleen al door de sterke, indringende geur van een van de stoffen uitgesloten. Verder blijkt kort voor de explosie bijna negentien kilo van een explosieve stof te zijn gestolen en is een tijdelijke werknemer - van Noord- Afrikaanse afkomst - nog steeds spoorloos. Tenslotte meldt Le Figaro dat de politie tot op heden ver zwijgt dat 'de verantwoordelijkheid voor de aanslag' tot vijf maal toe is opgeëist. DPA/ANP MOSKOU - Gegijzelden die vorig jaar werden vastgehouden in een theater in Moskou, en nabestaanden van omgekomen lotgenoten, eisen ruim 56 miljoen euro schadevergoeding van de stad Hun advocaat heeft dat voor de rechtbank in Moskou gezegd. Tot nu toe hebben 51 bevrijde gegijzelden en nabe staanden de beheerders van het theater aangeklaagd. Tsjetsjenen gijzelden in oktober meer dan 800 theaterbezoe kers. Bij de bestorming door de politie kwamen 129 van hen om het leven DPA LUXEMBURG - Italië mag volgens het Europese Hof van Justitie niet langer oudere buitenlandse museumbezoekers meer laten betalen dan hun Italiaanse leeftijdgenoten. In Italië hebben 65-plussers gratis toegang tot musea, maar die regeling geldt niet voor buitenlanders. De Italiaanse auto riteiten ontkenden niet dat er sprake is van discriminatie, maar voerden economische argumenten aan. De redenering komt erop neer dat de Italiaanse belastingbetaler bijdraagt aan de exploitatie van musea en buitenlanders niet Het Hof verwerpt economische argumenten en ziet ook geen verband tussen het afdragen van belasting en het voortrekken van bepaalde museumgangers. ANP WASHINGTON - De zeventienjarige John Lee Malvo, één van de twee sluipschutters die vorig najaar Washington en omgeving onveilig maakten, wordt als volwassene berecht. Daardoor kan hij eventueel ter dood worden veroordeeld. Dat heeft een rechtbank in Fairfax in de staat Virginia bepaald. De rechter bepaalde dat Malvo als volwassene wordt be schouwd in het proces over de moord op de FBI-medewerk- ster Linda Franklin. ANP JAKARTA - De Indonesische politie heeft een man aangehou den die ervan verdacht wordt het lijk van zijn 80-jarige buur vrouw te hebben opgegraven en delen van haar lichaam te hebben opgegeten. Het gaat om een 30-jarige man uit het Javaanse dorp Pur- balingga. Bij zijn aanhouding werden in de tuin van de man stukken van het lichaam van de onlangs overleden buur vrouw gevonden. De man heeft bekend dat hij zijn buurvrouw gedeeltelijk heeft opgegeten en ook geroosterde stukken vlees aan zijn vader heeft voorgeschoteld. Daarbij zou hij hebben verteld dat het om geitenvlees ging. AP door Hetty van Rooij BRUSSEL - Verkeerstunnels in de Europese Unie die langer zijn dan 500 meter moeten aan mini mum veiligheidseisen voldoen. Alle lidstaten dienen dezelfde strenge normen te hanteren op het gebied van constructie, be heer, verkeersregels en signale ring. De kosten voor de aanpas sing van nieuwe en bestaande tunnels kunnen oplopen tot zes miljard euro. Europees Commissaris De Pala- cio van Transport presenteerde gisteren een pakket voorstellen voor veiliger tunnels dat door de vijftien EU-landen moet wor den omgezet in wetgeving. De roep om bemoeienis van Brussel is de laatste jaren sterker ge worden na dramatische onge lukken in de Gotthard-, de Mont Blanc- en de Tauerntunnel. Daarbij vielen in totaal 62 do den. Die ongelukken hadden kunnen worden voorkomen als de voorgestelde maatregelen al van kracht waren geweest, al dus de commissaris gisteren. De Commissie, het dagelijks be stuur van de Unie, komt met een uitgewerkt plan dat de verant woordelijkheid voor de tunnels per land bij een administratieve beheerder legt. Allereerst moe ten de maatregelen ongelukken zoveel mogelijk voorkomen, en als ze toch gebeuren dienen mensen in de tunnel zichzelf be ter te kunnen redden. Als de EU-landen akkoord gaan en het voorstel omzetten in wetgeving, moeten alle nieuw te bouwen tunnels aan de voorwaarden voldoen en alle bestaande tun nels moeten worden aangepast De richtlijn betekent een enor me investering voor Italië, dat 230 tunnels heeft die langer zijn dan 500 meter. Dat is bijna de helft van het totaal in de EU. Oostenrijk telt er ongeveer vijf tig, Duitsland heeft er rond de veertig. De kosten van het totale project zijn afhankelijk van de oplossingen waar de landen voor kiezen. Nederland hoort in de Unie tot de landen met wei nig lange tunnels. Het zijn er binnenkort acht: de Konings tunnel in Den Haag (680 meter), de Velsertunnel (768), de Bene- luxtunnel (795)de Maastunnel (1070), de IJtunnel (1129), de Wijkertunncl bij Velscn (1390), de Piet Heintunnel bij Amster dam (1950) en de kampioen- de dit jaar te openen 6650 meter lange Westerscheldetunnel. Woordvoerder Ingo de Moor van de NV Westerscheldetunnel vindt het een goede zaak dat via het voorstel wordt gestreefd naar uniforme veiligheidsvoor schriften. „Ik zie het voor onze tunnel zeker niet als een bedrei ging, omdat wij op het gebied van de veiligheid maatregelen hebben genomen naar de nieuwste inzichten. Recentelijk hebben we zelfs nog extra voor zieningen getroffen. Wij worden in Europa niet voor niets be schouwd als een voorbeeldtun nel." De NV zal wel zo snel mo gelijk informatie opvragen over de nieuwe veiligheidsregels en de eigen voor- zieningen daar aan toetsen. GPD van onze redactie buitenland BOEDAPEST - Ex-president Milutinovic van Servië zal zich binnen enkele dagen bij het oor logstribunaal in Den Haag mel den. Dat heeft de Servische premier Djindjic gisteren verklaard. Mi lutinovic wordt door het tribu naal verdacht van misdrijven in Kosovo in 1999. De verdachte was tot eind vorig jaar president van Servië, en kon volgens Djindjic daarom toen niet worden uitgeleverd; Milutinovic had zich vorig jaar al bereid verklaard naar Den Haag te gaan zodra hij was afge treden, maar wilde eerst een ga rantie van Djindjic dat de rege ring hem zou uitleveren als hij niet vrijwillig zou gaan. Met zo'n garantie is het gemak kelijker voor het tribunaal om een gedaagde vrij te laten in af wachting van zijn proces. Milutinovic was in functie on der de Joegoslavische president Slobodan Milosevic, toen die in 1999 een Albanese rebellie in Kosovo met veel geweld neer sloeg. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5