Krajicek mist longer naar bal Judit Polgar is één van de jongens Schokdempers nekken De Rooy Eerste Corus-zege Van Wely in twee jaar rJ|j vniiter'jpvrcl 17 geïnspireerd naar huis Nederlands duo verder Rotterdam strikt Spanjaarden Gerbrands verlaat Piet Zoomers/D Popov stopt na Athene Breda Basketball komt niet terug Rolf Muntz in achterhoede itgerangeerde treeht-spelers berusten in lot www.pzc.nl/reizen V vrijdag 17 januari 2003 JdURNE - Gebrek aan Khtlust deed Richard Kraji- gisteren op de Australian Iwn de afgrond instorten. De ederlander kon de moed niet (brengen om van een slechte t-nog iets goeds te maken. De sitflaag in de tweede ronde «>iiBainerSchüttler(3-6.5-7. Jlnas daarom terecht. „Dit a, mentaal een heel zwak op- jdtn", zei Krajicek. Ie hoofd van Krajicek stond op pwel naar tennis, maar een- sa] geconfronteerd met te- Esiagen, wilde hij zo snel mo- üft weer naar binnen. Zijn l^e opslag liep dramatisch, shet net miste hij een record- Btal volleys en zijn ground- rokes waren zo wisselvallig, i; het wel verkeerd af moestlo- Daar kon drie keer een reak voorsprong in drie sets iêB aan veranderen. Van 3-1 ELBOURNE - Sjeng Schal- John van Lottum boek- b gisteren een klein succesje ser het Nederlandse tennis in Australian Open. ij wonnen in de eerste ronde ibelspel van de Argentijnen as Arnold en David Nal- ccian. 3-6 6-4 6-2. In het ikelspel viel het doek voor evoudig grandslamwinnaar >!and Garros) Gustavo Kuer- suit Brazilië. Hij verloor van Ikjech Radek Stepanek in jfsets. 7-5 3-6 5-7 6-4 3-6. Het wwentoernooi verloor de als sde geplaatste Monica Seles, t Amerikaanse verloor, mede een enkelblessure, in drie ts van de onbekende Tsjechi- heKlara Koukalova. ANP werd het 3-6, de 3-0 boog Schüttler om naar 5-7 en 4-1 eindigde in 4-6. „De bottom line is, dat ik niet bereid was om te vechten toen het tegenzat." Krajicek wond er geen doekjes om, kon ook niet vluchten in ex cuses. „Ik heb er kort over zitten filosoferen met mijn coach. Het kan een combinatie van dingen zijn. Mijn persoonlijkheid - vechten komt niet van nature -, het feit dat ik heel lang gerevali deerd heb en mijn leeftijd Ik loop al zo lang mee en ook al heb ik lang niet gespeeld, ik ben zo veel met mezelf bezig geweest, dat de energie op is. Dat is niet erg, maar ik moet wel binnen kort mijn schouders eronder zetten en me erdoorheen slaan. In het verleden heb ik tijdens mindere periodes vaker tegen mezelf gezegd, dat ik geen watje moest zijn en geen medelijden met mezelf mocht hebben." Krajicek is ongewis over zijn toekomst. Jaren geleden zei haptonoom Ted Troost eens over hem dat hij tegen een boom moest gaan zitten en zich afvra gen wat hij eigenlijk wilde: ten nissen of leven. Meteen na af loop kreeg hij gisteren een sms- je van zijn echtgenote Daphne dat hij maar een paar dagen moest gaan vissen, alvorens naar huis te komen. De Muider- berger zag op weg naar Austra lië een programma over het vis sen op 500 kilo zware marlijnen in Noord-Australië Dat leek hem ook wel mooi. „Ik stap mor gen in het vliegtuig", aldus Kra jicek. „Maar de bestemming is nog onbekend." Spiegel De komende maanden zullen uitwijzen of hij nog een serieuze gooi kan doen naar een terug keer in de toptwintig of dat hij er een punt achter gaat zetten. „De vraag is niet of het in mijn mogelijkheden ligt. De vraag is of ik het kan opbrengen. Ik moet goed nadenken over wat ik de komende tijd wil. Vandaag werd ik geconfronteerd met mijn mentale staat. Ik kreeg een spie gel voorgehouden. Door mijn lange afwezigheid ga ik niet goed om met wedstrijdstress. In Adelaide (waar hij de halve fi nale haalde) was ik voor elke partij zenuwachtig. Dat maakt me moe en mat." Krajicek mag nog twee keer ge bruik maken van zijn be schermde ranking - zijn werke lijke is 92ste - waardoor hij de grote toernooien binnenkomt zonder kwalificatie te spelen. De week na de Australian Open speelt hij in Milaan Als win naar van een Grand-Slamtoer- nooi zit er bo vend en geen 1 i miet aan het aantal wildcards dat hij mag ontvangen. Hij gaat ervan uit dat veel toernooibazen hem nog altijd graag op de deelne merslijst willen hebben, wat zijn positie op de wereldrang lijst ook moge zijn. „Als ze me vandaag maar niet hebben zien spelen. Maar het maakt me niet uit of ik ergens kwalificatie moet spelen of niet. Als ik me goed voel, kom ik daar toch wel doorheen." Hij laat het van zijn prestaties in Milaan afhangen of hij zich be schikbaar stelt voor de Davis Cup. „Want anders bewijs ik niemand een dienst. Mezelf niet en het team niet." Davis Cup kan dé inspiratiebron zijn, die hij nodig heeft „Maar een Grand Slam moet dat ook zijn", zei hij treffend. Zijn vroege uit schakeling geeft hem één voor deel, wilde Krajicek nog wel kwijt. „Dan ben ik tenminste op tijd terug in Nederland, om ons land te behoeden voor de linkse hel." Hij refereerde aan de op mars van de SP van lijsttrekker Jan Marijnissen. Voor alle uit keringsgerechtigden: Krajicek verdiende met een dagje geen zin hebben bijna 15.000 euro. GPD Het lukt niet bij Richard Krajicek. Hij werd gisteren in drie sets uitgeschakeld door de Duitser Rainer Schüttler. fotoToussaint Kluiters/ANP ROTTERDAM - De Spanjaarden Fabian Roncero, José Ma nuel Martinez en José Rios starten op 13 april in de Fortis Ma rathon Rotterdam. Roncero leek in 1998 op weg naar een ver betering van het toenmalige wereldrecord (2.06.50) maar kreeg kramp in de slotfase. Hij won de wedstrijd wel. Roncero liep een jaar later in Rotterdam 2.07.23, nog steeds het Spaans record. Hij is tevens nationaal recordhouder op de 10.000 me ter en Europees recordhouder op de halve marathon. Martinez eindigde vorig jaar in Rotterdam als derde achter de Kenianen Biwott en Cheruiyot. Rios was vorig jaar bij de EK atletiek derde op 10.000 meter. Op de startlijst prijken onder anderen ook de Nederlanders Luc Krotwaar en Kamiel Maa- se, afgelopen zondag in de halve marathon van Egmond aan Zee eerste en tweede. ANP SKOPJE - Toon Gerbrands vertrekt aan het einde van het sei zoen bij Piet Zoomers/D De ex-bondscoach heeft nog een contract voor één jaar bij de Apeldoornse volleybalclub, maar ziet daar in goed overleg met het stichtingsbestuur vanaf. Gerbrands had graag zijn contract bij Piet Zoomers/D uitge diend, maar kan niet anders dan na dit seizoen vertrekken bij de Apeldoornse volleybalclub. „Ik moest kiezen tussen nog minstens twee jaar doorgaan of na dit seizoen stoppen. Twee jaar is te lang om nog op parttime-basis te doen, dus ik ver trek. Het wordt tijd voor een profcoach die fulltime voor de groep staatDe ex-bondscoach lichtte zijn besluit gistermid dag toe aan de spelersgroep in Skopje, waar Piet Zoomers/D woensdagavond in de Top Teams Cup met 3-2 verloor van Rabotnicki Fersped. GPD PARIJS - Zwemmer Aleksander Popov, de 'tsaar van de sprint', beëindigt na de Olympische Spelen van Athene zijn loopbaan. De Russische viervoudig olympisch kampioen (50 en 100 vrij in Barcelona en Atlanta) heeft aangegeven het in 2004 wel genoeg te vinden. „Ik zet nog een keer alles op de Spelen", zei hij gisteren in een vraaggesprek met de Franse krant l'Equipe. Na acht jaar te hebben geregeerd op de sprintnummers leed Popov bij het EK in Istanboel in 1999 op de 100 meter vrij voor het eerst een nederlaag op een groot toernooi. Pieter van den Hoogenband bleef de Rus toen voor. RTR BREDA - Breda Basketball keert niet terug in de competitie. De leiding heeft dat zelf besloten. Alle geplande wedstrijden van de club worden uit het schema geschrapt. In november vorig jaar trok de bond de vergunning in vanwege de slechte financiële situatie. Breda ging daartegen in beroep en mocht in afwachting van een uitspraak toch deelnemen aan de com petitie. Hoewel er nog geen uitspraak is in de beroepszaak, besloot Breda daar niet op te wachten. ANP JOHANNESBURG - Golfer Rolf Muntz is matig begonnen aan het Dunhill-kampioenschap in Johannesburg. De Bra bander had voor zijn eerste ronde 73 slagen nodig, 1 boven par Daarmee kwam hij uit op de gedeelde 88e plaats Muntz produceerde 4 bogeys en 3 birdies. Stephen Dodd en Bradley Dredge, beiden uit Wales, leidden na de eerste dag met een score van 65 slagen. ANP HRECHT - Harald Wapenaar Igor Gluscevic kunnen leven KI het idee dat hun toekomst attlanger bij FC Utrecht ligt. riwee hadden er al rekening «te gehouden. De club heeft *lfsgeengeld vooreen verlaag- aeaanbieding. »k met Arno Arts, Arco Jo- aemsen, Robert Roest en Mari- usDijkhuizen gaat FC Utrecht wt door, maar dat lag voor de axi. De eerste drie zijn bank iers. Dijkhuizen is al twee er de hort op: Dunfermline, Nien en nu TOP Oss. Alleen erdy Zuidam kreeg een meer- Kg contract voorgelegd tutrecht wilde Wapenaar en Gliiscevic geen formele aanbie- i. Technisch directeur jer: „Extreem laag in- etten en dan hopen dat de spe- kweigert. Dat zou unfair zijn teopzichte van de jongens fe voor komend seizoen een Litende begroting te verwe- jolijken moet FC Utrecht de king naar denering zetten. Het ipéersbudget gaat volledig op sar, de voetballers met doorlo- J*nde contracten, inclusief de ferhuurdespelers. Berger: „Een J^cussie over sportieve voors z 'tfgens hoeft niet eens ge- *«d te worden. Triest maar 'iir De jongens hebben god dank zeer professioneel ge ageerd Dat compliment moet maken." Vnaaris al lang blij dat FC rechtopen kaart speelt. „De Cl)b staat met de rug tegen de ouur.Zepakken het in elk geval aan. Geen gedoe met bela- c-«ijke aanbiedingen en dan de ^artepiet bij ons neerleggen - *eet nu zeker dat mijn toe- ®BSt elders ligt." Jizal het buitenland wezen. In «Pm wordt de doelman 33 jaar zijn ambities zijn onver- ^derd hoog. In het seizoen •»- 99 stond Wapenaar onder Attract bij Udinese en dat Ita- avontuur beviel hem 081 hoewel hij er tweede doel- aanwas. tok Igor Gluscevic berust in -.'aanstaande vertrek. De Joe- snapt nu waarom FC niets meer van zich liet jen sinds dat gesprek rond de wfinale, mei vorig jaar. Het Woen over een vierjarig con- „Ik verdacht de techni- 5* mensen van een spelletje. Va7fn: a's we lang genoeg 7n 8aan zijn eisen vanzelf -4ag. Nu weet ik beter Ze 501 kien nog niet wat de club I het hoofd hing." GPD door Mare Kok WIJK AAN ZEE - In 1991 liet Judit Polgar de door mannen geregeerde schaakwereld op zijn grondvesten schudden. Het vijftienjarige meisje had het lef om zich te kronen tot jongste grootmeester ooit. Het kostte de mannelijke topschakers jaren om het gevaar van de andere sekse te accepteren. Maar in middels is de koploopster van het 65ste Corus-toernooi 'ge woon' een van de jongens. Judit Polgar is in vorm En dat zullen haar dertien mannelijke tegenstanders in de hoofdgroep van het toptoernooi in Wijk aan Zee weten ook. De inmiddels 26-jarige inwoonster van Boe dapest heeft na vijf ronden bru taal de leiding genomen. Na re mises tegen Veselin Topalov en Loek van Wely legde de vriende lijke Polgar de oude meesters Jan Timman en Anatoli Karpov ongenadig op de pijnbank Een vlotte puntendeling met Vassili Ivantsjoek bracht haar gisteren op drieënhalve punt. Een score die Polgar overigens moet delen met Viswanathan Anand (met een kwaliteitsoffer zegevierend over Karpov) en Alexei Sjirov, die in de vijfde speelronde zijn rivaal Vladimir Kramnik spec taculair vloerde. Energie sparen „Ik heb inmiddels veel ervaring opgedaan in dit soort zware toernooien", liet Polgar los over haar binnen achttien zetten overeengekomen remise. „De Siciliaanse partij die we op het bord kregen zou, bij verder doorspelen, lang en zeer gecom pliceerd zijn geweest Ik heb ge leerd om in toptoernooien als deze af en toe energie te sparen. Want die ga ik straks nog hard nodig hebben." Aan het woord is een volwassen, evenwichtige vrouw die het be staan als kindersterretje lang en breed is ontgroeid. Met een zege in een vluggertoernooi in Span je, waar ze in de finale Fide-we- reldkampioen Ruslan Ponoma- riov versloeg, bewees Polgar recentelijk haar klasse. Boven dien heeft de huidige nummer dertien van de wereldranglijst nimmer hoger op de internatio nale schaakranking gestaan dan nu. „Het gaat inderdaad lekker", weet Polgar. „Mijn le ven is een stuk stabieler gewor den dan vroeger. Dat heeft zeker een positieve invloed op mijn prestaties Gniffelend: „Mijn hersens werken oké." Mocht Bobby Fischer via inter net het Corus-toernooi volgen, zal hij haast een hartaanval hebben gekregen De wereld kampioen van 1972 schreeuwde ooit dat vrouwen niet kunnen schaken 'Zelfs als ik met een paard achterstand aan een par tij begin, win ik nog van elke vrouw', kraamde de Amerikaan ooit uit. Tegen Judit Polgar zou Fischer echter bedrogen uit ko men. DeHongaarse, in 1990 met haar zussen Zsuzsa en Sofia voor het eerst in Wijk aan Zee, heeft het jachtinstinct van een man. Met haar gulle glimlach als handelsmerk schaakt ze - als Polgar de kans krijgt - iedereen lachend de vernieling in. Afgelopen dinsdagavond zond de NOS een documentaire uit over de tragiek van Fischer, die na zijn schaaksuccessen als een dolende koning over de wereld zwerft. Gustav Fonts is momen teel bezig met een positiever ge stemde film De Hongaarse die renarts volgt in Wijk aan Zee met zijn digitale camera de ver richtingen van zijn vrouw Judit Polgar op de voet. „Of ik het toernooi ga winnen? Met nog acht ronden schaak voor de boeg is de weg nog lang" weet de geroutineerde prof- schaakster. „Iedere dag zit ik te genover een zeer sterke speler. Maar door de jaren heen heb ik geleerd hoe ik met dit soort top- evenementen moet omgaan Ik weet steeds beter van mijn erva ring gebruik te maken Dat geeft me veel vertrouwen." GPD van onze sportredactie WIJK AAN ZEE - Loek van Wely weet niet wat 'm overkomt. Na vijf partijen schaak in het Corus-toernooi 2003 heeft hij al evenveel punten als in dertien ron den vorig jaar. Met drie punten staat de nummer laatst van 2002 met titelverdedi ger Jevgeni Barejev op een gedeelde vier de plek. Het duo volgt het leidende trio Polgar. Sjirov en Anand op een halfje ach terstand. Voor zijn eerste winstpartij in Wijk aan Zee sinds twee jaar had Van Wely oven- gens wel de hulp nodig van opponent Ve selin Topalov. De zwarte koning van de Nederlands kampioen was de gehele Sici liaanse partij in gevaar Maar toen Topal ov zich een grove fout permitteerde was Van Wely er als de kippen bij om de winst te grijpen. De Brabander schreef de zege toe aan zijn vechtersmentaliteit. Secondant Afgelopen zomer heeft Van Wely zijn te genstander van gisteren nog geassisteerd om het uitdagerschap van het WK in het klassieke schaak. Topalov, die het kandi datentoernooi van Dortmund bijna won. had Van Wely als secondant aangesteld. Op de vraag of de Bulgaar na zijn neder laag tegen Van Wely voortaan als hulp van de dertigjarige Tilburger moet dienen, schoot Van Wely in de lach: „Dat kun je beter aan Veselin vragen." Zo goed het met Van Wely gaat, zo desas treus lijkt het toernooi voor Jan Timman te verlopen. De 51-jarige Amsterdammer bouwde een prachtstelling op tegen de pas vijftienjarige Teymour Radjabov. Tim man blunderde vlak voor de eerste tijd- controle echter een stuk weg en gaf niet veel later op. Hij staat met de Pool Krasenkov op de gedeelde laatste plaats. GPD door Guido van Riet LUXOR - Jan de Rooy zal in de Dakar-Rally nog hard moeten vechten vooreen podiumplaats. De Daf-rijder zakte in de veer tiende etappe, een 274 km lange rit van Dakhla naar Luxor, van plek drie naar vier. Voor de zo veelste keer in deze woestijn marathon gingen de schokbre- kers kapot. „Het is doodzonde", baalde de drievoudig winnaar. De Rooy had gisteravond in de toeristenplaats Luxor veel fans op bezoek, maar zijn gezicht stond op onweer. De 59-jarige trucker wil zo graag om de prij zen meedoen, maar door het probleem met de schokbrekers verliest hij voortdurend kostba re tijd. In het begin van de rally stond hij al eens twee uur stil. In de etappe naar Luxor verloor hij weer 20 kostbare minuten Daarmee is de enorme achter stand op de Russische leider Vladimir Tsjagoein (2 uur, 38 minuten en 54 seconden) al bij na verklaard. „De schokbrekers worden te warm en dan gaat de boel stuk", aldus De Rooy. „Vooral als de wagen flink schudt op de heuveltjes is het raak. Ook in de laatste 60 kilo meter gebeurde het, maar toen zijn we maar doorgereden." De Rooy en zijn monteurs hebben alles geprobeerd, maar weten geen oplossing voor het pro bleem. De Rus Firdaus Kabirov won de etappe en ging De Rooy in het klassement voorbij. Klasse mentsleider blijft Tjsagoein, die in de etappe als tweede eindig de. De Rooy gaat de komende twee dagen nog wel aanvallen. „Ik heb toch niets meer te verlie zen." Zijn achterstand op Kabi rov is 16 minuten. In de rit naar Luxor schreef de Franse oud-skikampioen Luc Alphand geschiedenis door bij de auto's te winnen. Hij was de eerste beoefenaar uit een andere tak van sport die dat voor elkaar kreeg. Alphand deed op de ski's aan drie Olympische Spelen mee. Van 1995 tot 1997 won hij wereldbekers, het laatste jaar zelfs in de alpine, super-G en al gemeen De woestijnrally is verder een beetje van spanning ontdaan. De winnaars kunnen met nog drie dagen te gaan worden inge vuld. De Fransman Richard Sainct bij de motoren, zijn land genoot Stephane Peterhansel bij de auto's en Tsjagoein bij de vrachtwagens. Zij staan zo ver voor op de concurrentie dat ze zonder panne zondag de bekers mogen ophalen. ANP Judit Polgar behield gisteren de leiding in het Corus-toernooi dooreen gecalculeerde remise tegen Ivantsjoek. foto Juan Vrijdag/ANP Advertentie Mziü-insu -> ZllbbUÏTJ i/ïbzwnz -> Cutuplïta into 's/Hf zl'.i^abiodon J in samenwerking met: snowplaza

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41