artijen slaan alarm over WAO Partijen eens over geld woningnood Opheffing overwegen dwarsboomt wandelaars Gaswolk leidt tot stank in Rijnmondgebied Autodiefstal vaker j gepaard met inbraak mbtenaren zouden nog steeds werken aan plan invoeren beroepsrisico NS blijven bij irijsverhoging Rouwadvertentie dag te vroeg Dief gebruikt busje in KLM-kleur Maanverkoper maakt schoon schip Jongeren drukten vijftigjes zelf Veel minder slachtoffers vuurwerk Politiek enthousiast over tv-inburgering TOT 70% KORTING WEGoWEG! \L f vrijdag 17 januari 2003 Han deGruijl rrgECHT - Veelgebruikte «ndelpaden op het platteland Ljflen de komende jaren te geblokkeerd door het Afgen van honderden on be ukte spoorwegovergangen. (vreest de Stichting Wandel- itform. De stichting zegt inet deogen te zien dat steeds meer bewaakte overwegen in wei- iden en bossen verdwijnen. Itinde van ellende is nog niet richt, erkent ProRail. de or- ganisatie die het spoometwerk onderhoudt. Onder het motto 'de beste overweg, is geen over weg' sluit zij de komende jaren honderden onbewaakte over gangen. Doel is het aantal onge vallen op het spoor te beperken. Volgens Wandelplatform ver oorzaken recreanten nauwe lijks ongelukken, maar worden zij wel de dupe. De opheffing van de kleine overwegen dwingt wandelaars, fietsers en ruiters het spoor bij een drukke ver keersweg over te steken. Niet zelden betekent dat een onaan trekkelijke omweg van een paar kilometer. Dat gebeurt steeds vaker, merkt het Wandelplatform. Zo sloot ProRail afgelopen zomer on aangekondigd een overweg af op het veel bezochte landgoed Beukenburg bij De Bilt. Wande laars stonden plots voor een hooghek. Hetzelfde dreigt te ge beuren bij landgoed Oldenaller tussen Putten en Nijkerk. De onbewaakte overweg daar is opmerkelijk genoeg ook opge nomen in een NS-wandeling. Verder sluit ProRail - met toe stemming van Staatsbosbeheer - binnenkort twee kleine over wegen op landgoed Groeneveld in Baarn. In Drenthe dreigen twee onbewaakte overwegen te verdwijnen die op veel gebruik te wandelroutes liggen, waar van een naar kamp Westerbork leidt. Wandelplatform zet zijn- vraagtekens bij de operatie. Volgens de stichting werkt het opheffen van de overwegen ge vaarlijke situaties juist in de hand. ,,In het voorjaar is het een topdrukte in de bossen. Als je dan een barrière opwerpt, gaan mensen zelf over de rails klaute ren", aldus H. van der Voet van Wandelplatform. ProRail verwerpt de kritiek. „Alle kleine beetjes helpen", zegt een woordvoerder. Verder verdwijnen alleen onbewaakte overwegen op particuliere grond, zoals landgoederen, bos sen van Staatsbosbeheer en boerenland. GPD Mtinze redactie binnenland JfHAAG - GroenLinks en de cialistische Partij willen een jpoeddebat met CDA-minister HeGeusvan Sociale Zaken, na- gisteren opnieuw onrust jond over een dreigende in dring van een beroepsrisico in it WAO. Ook de PvdA en de nkctntrales FNV en CNV rea- nerontwaardigd. jikele weken geleden onthulde Meider Marijnissen het be- ban van een ambtelijk stuk, uarin stond dat werknemers lieen nog een WAO-uitkering reden krijgen als de arbeids- igeschiktheid een gevolg is a:.hun werk. De Geus zei toen, fet hij er nooit opdracht voor i gegeven en dat het buiten ;jn medeweten tot stand was ïkomen. Het stuk verdween in [prullenbak en de overijverige ibtenaren kregen de wind van een bericht in dagblad huw van gisteren zouden ebtenaren nog steeds werken een plan voor het invoeren een beroepsrisico in de 0. De Geus verklaarde daar- ®dat hij de Tweede Kamer cor- Ktheeft geïnformeerd over de natreden ingreep in de WAO. leminister wijst nog steeds een Eroepsrisico in de WAO af. Ie- leeenblijft dus verzekerd, on- acht de oorzaak van de ar- Edsongeschiktheid, aldus de nrindsman. Een woordvoer- r van het ministerie zei dat ra een algemeen beroepsrisico en sprake is, maar dat er voor ITRECHT - De Nederlandse Spoorwegen weigeren te wijken het conflict met minister De Hoer (Verkeer en Waterstaat) ner de tariefsverhoging van Ü5 procent op 1 juli. De NS tuurt daarmee aan op een (ditszaak over de duurdere itinkaartjes. te', zei gisteren een woordvoer- tr van het spoorbedrijf. De kerheeft de NS officieel in ge- irekegesteld wegens de voorge len tariefsverhoging. Het «dnjf heeft nog tot 1 februari ietijdom van de maatregel af te ien, anders stapt de minister aar de rechter. k NS-directie is echter van i-ïn de prijsverhoging door te aten gaan. Het bedrijf is de re eling al twee keer tegemoetge komen, stelt de woordvoerder. »DeNS vult de definitieve prijs stijging pas op 1 maart in", zei hij Dit doet het bedrijf aan de hand van de inflatie op dat mo ment. Bovendien was de NS be sta van de maatregel af te zien De Boer de verhoging van de King voor het gebruik van het spoor van 14 miljoen euro uit stelde. ANP een kleine groep gedeeltelijk ar beidsongeschikten zo'n rege ling komt en dat dit al bekend was. Volgens de plannen van het hui dige demissionaire kabinet krij gen straks alleen volledig ar beidsongeschikten nog een WAO-uitkering. De gedeeltelijk arbeidsongeschikten moeten aan het werk blijven. Als dit niet lukt, komen ze in de WW terecht en uiteindelijk in de IOAW. Dat is een uitkering, waarvan de hoogte ook afhangt van de het inkomen van de partner. Volgens internationale verdra gen heeft iemand die arbeidson geschikt is gewonden door zijn werk, recht op een uitkering zonder zo'n partnertoets. Van daar dat De Geus voor deze groep wel een beroepsrisico wil invoeren, aldus de woordvoer der. De FNV reageert geschrokken. „Een maand geleden gooide De Geus dit plan nog in prullenbak en nu haalt hij het weer uit. Als dit waar is, kunnen wij met deze minister geen zaken meer te doen over de WAO. Dit geeft ons geen vertrouwen", aldus een woordvoerster. CNV-voorzitter Terpstra zei zich niet te kunnen voorstellen dat De Geus nu toch een beroepsrisico wil invoeren en wil snel met de minister over leggen. PvdA-Kamerlid Noorman-Den Uyl zegt zich af te vragen hoe betrokken en betrouwbaar het CDA is, nu minister De Geus nog steeds blijkt te 'morrelen' aan de WAO. ANP HILLEGOM - De gemeente Hillegom heeft woensdag in het Haarlems Dagblad een rouwadvertentie geplaatst voor CD A- raadslid Aad Zeestraten, die op dat moment nog leefde. Zeestraten overleed gisterochtend, donderdag, op 58-jarige leeftijd Volgens de gemeente is de advertentie geplaatst na een misverstand. De gemeente zit behoorlijk met de kwestie in haar maag. Wet houder Anne de Jong: „We hadden uit betrouwbare bron ver nomen dat hij was overleden, maar we hadden misschien toch de rouwkaart moeten afwachten. We gaan natuurlijk onze ex cuses aanbieden." GPD SCHIPHOL - De marechaussee op Schiphol heeft een 42-jari- ge Amsterdammer aangehouden die met een in KLM-kleuren gespoten busje een grote hoeveelheid elektronica uit een vrachtloods heeft gestolen. Volgens een woordvoerder had de man, die werkt bij een be drijf op Schiphol, een bestelauto gekocht en overgespoten in de KLM-huisstijl. Vervolgens reed hij met behulp van zijn luchthavenpas een loods op Schiphol binnen om daar in alle openheid een grote zending computeronderdelen in te laden. De marechaussee wist de dief tijdens een tweede diefstal op heterdaad te betrappen. GPD VEENHUIZEN - Een 33-jarige man uit Emmen, die eerder in het nieuws kwam als verkoper van stukjes maangrond, heeft vanuit de gevangenis in Veenhuizen zijn excuses aangeboden. Hij wil iedereen die hij heeft benadeeld 'zover mogelijk' scha deloos stellenDe man zit sinds december vast wegens oplich ting. Hij deed zich voor als verkoper van stukjes maan. Hij zou dit doen als 'ambassadeur' van het Amerikaanse bedrijf Lunar Embassy. Het bedrijf was echter niet op de hoogte van hun buitenlandse 'dealer' en deed aangifte tegen hem. Een aantal kopers had dat al eerder gedaan. Volgens het Openbaar Ministerie werden die voor ruim 15.000 euro opgelicht. De man moet 26 februari voor de rechter verschijnenen. ANP LEIDSCHENDAM - De politie heeft de afgelopen twee we ken zeven jongens tussen de 15 en 18 jaar oud aangehouden wegens het betalen met vals geld. Zij liet gisteren weten dat de verdachten uit Leidschendam, Voorburg en Den Haag bij diverse winkels in de regio Den Haag hebben betaald met zelfgemaakte briefjes van vijftig euro. De politie kwam de groep op het spoor na aangifte door een winkelier. Inmiddels zijn twintig biljetten opgespoord. Vol gens de politie gaat het om slechte vervalsingen. ANP AMSTERDAM - Ziekenhuisafdelingen voor spoedeisende hulp hebben tijdens de jaarwisseling 760 vuurwerkslachtof fers behandeld. Dat is het laagste aantal in tien jaar Tijdens vorige jaarwisselingen moesten gemiddeld 1200 men sen voor vuurwerkletsel naar een eerstehulppost, meldde de stichting Consument en Veiligheid gisteren. Volgens de stichting is de vermindering van de vuurwerkon gevallen te danken aan de strengere regelgeving en de inten sieve controle op illegaal vuurwerk. Ook blijkt de vuurwerk campagne goed te hebben aangeslagen. ANP De stank kan nog dagen blijven hangen. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Een kapotte opslagtank waaruit ongeveer 1600 kubieke meter ortho-kresol liep, heeft gisteren een gas wolk boven Vlaardingen veroorzaakt en een stankgolf in zowat de hele Rijnmond. Het incident gebeurde op het terrein van Vopak aan de Torontostraat in de Botlek. Waardoor de tank is stuk gegaan, was gisteren nog niet duidelijk. Ortho-kresol is giftig wanneer je ermee in aanraking komt. In kleinere concen traties is het bijtend en irriterend. Het stinkt enorm Het is een grondstof voor tal van producten: van schoonmaakmid delen tot oplosmiddelen. Maar het zit ook in smaakstoffen. Nagenoeg alle weggelopen stof werd op gevangen in een speciale put bij de tank, waar het stolde. Een klein deel dreef in de vorm van een gaswolk naar Vlaardingen. Daar loeiden de sirenes om mensen te waarschuwen binnen te blijven en ramen en deuren te sluiten. In Vlaardingen werden enkele mensen misselijk. Een paar werknemers van Vopak en naastgelegen bedrijven raak ten lichtgewond. Ze liepen brandwon den en ademhalingsproblemen op. Het incident met de tank gebeurde rond het middaguur. Volgens brandweer en politie zou de tank geëxplodeerd of ge- implodeerd zijn, maar waardoor was nog een raadsel. Ortho-kresol is niet explo- foto Robin Utrecht/ANP sief. De tank ging kapot terwijl hij werd geladen vanuit een schip. De wijde omgeving van het bedrijf werd afgezet, en bij aangrenzende bedrijven mocht buiten niet meer gewerkt worden Ook het scheepvaartverkeer lag een paar uur stil ter hoogte van de Botlek Rond een uur of drie werd de gaswolk kleiner, toen de ortho-kresol stolde. De stank was toen al op tientallen kilome ters van Rotterdam te ruiken. En die kan nog dagen blijven hangen. ANP WflT VIMDT UW AAAN N-} door JobSlok DEN HAAG - Het volgende ka binet moet meer geld uittrekken om de woningnood op te lossen. Dit geld moet vooral terechtko men bij de bouw van betaalbare huizen, zodat de doorstroming op de woningmarkt weer op gang komt. Daarover zijn GroenLinks en de PvdA het roe rend eens. Beide partijen presenteerden gisteren een eigen plan van aan pak voor de woningnood. De af gelopen tijd is de woningmarkt vast komen te zitten, onder meer doordat er te weinig huizen zijn gebouwd. Volgens het Groen Links Tweede-Kamerlid Van Gent hebben de VVD-bewinds- lieden die de afgelopen jaren verantwoordelijk waren voor de volkshuisvesting dit versterkt door voornamelijk dure koop huizen te bouwen. Hierdoor zijn de wachttijden voor een huur woning fors opgelopen, tot acht jaar in sommige gevallen. De bewindslieden gebruikten als argument dat deze dure huizen de doorstroming bevorderen, waardoor er aan de onderkant van de markt woningen vrijko men. Volgens Van Gent is dat dus mislukt. GroenLinks en PvdA vinden beide dat de miljarden die rijke woningcorporaties overheb ben, ingezet moeten worden om de grootste nood te lenigen, en dat de individuele huursubsidie moet blijven zoals die is. Het ka binet-Balkenende tornde daar aan. Ook zijn ze het erover eens dat er meer goedkope woningen bijgebouwd moeten worden en dat er meer geld moet naar de wijken die er het slechtst aan toe zijn. Door de verloedering in deze wijken op te lossen hoopt Pvd A- leider Bos het gevoel van onvei ligheid bij de bewoners weg te nemen. Koopsubsidie Bos wil bovendien een uitbrei ding van de koopsubsidie. Die zou namelijk de doorstroming op de woningmarkt bevorderen. De kosten worden gedekt door door Kees Bos DEN HAAG - VVD, CDA en PvdA willen inburgerings- cursussen op televisie uit zenden. Dat bleek gisteren bij een FNV-congres over in burgering van allochtonen. „Waarom zou de publieke omroep wel geld uitgeven aan Inspector Morse en niet aan zo'n belangrijk onder werp?", stelde kandidaat- Tweede-Kamerlid Visser van de WD. Ook CDA-kandi- daat Van Vroonhoven-Kok en PvdA'ster Noorman-den Uyl vonden het een prima suggestie. Het idee was geopperd door wethouder P. Heijnen (Socia le Zaken) van Den Haag, om dat er te weinig cursussen zijn voor de bijna half mil joen allochtonen die slecht Nederlands spreken. Een woordvoerder van Pu blieke Omroep spreekt van een interessante gedachte; We zijn best bereid om mee te denken. De omroep denkt in eerste instantie aan dagtele visie. Over het aantal kijkers maakt de woordvoerder zich geen illusies: „Tot onze spijt zijn we veel allochtone kij kers kwijtgeraakt aan SBS, RTL en nog veel meer aan de satellietschotel." ANP de versobering van de hypo theekrenteaftrek, die hij vorig jaar al aankondigde. Op dit punt is GroenLinks het volstrekt oneens met de PvdA, en op een aantal andere punten gaat GroenLinks verder, zoals bij het afromen van winsten van projectontwikkelaars. Nog verder gaat de SP, die eer der deze week ook oplossingen presenteerde voor de woning nood. Volgens deze partij kan het aandeel 'duur' in de woning bouwproductie met de helft om laag. en mag de overheid corpo raties best dwingen hun geld te gebruiken voor de bouw van goedkope woningen. Ook zou de sloop van oude wo ningcomplexen verboden moe ten worden als tweederde van de huurders het er niet mee eens is. De vereniging van woningcor poraties Aedes ziet weinig in de plannen om vooral goedkope huizen te bouwen. Duurdere woningen zijn beter voor de doorstroming, meent Aedes- voorzitter W. van Leeuwen. Wel is hij verheugd met de politieke aandacht voor de volkshuisves ting Woonbond-directeur M. van Veen juicht daarentegen de plannen van GroenLinks en PvdA toe omdat deze geld uit trekken om de verloedering in slechte wijken tegen te gaan en de individuele huursubsidie willen handhaven. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Criminelen ple gen steeds vaker woningin braak om de autosleutels van de bewoner te kunnen bemachti gen en er vervolgens met diens wagen vandoor te gaan. Volgens de Stichting Aanpak Voertuig- criminaliteit (AVc) gebeurde dat vorig jaar 1600 keer. Dat is ruim 50 procent meer dan in 2001. Volgens AVc-directeur Guus Wesselink gaat het om profes sionele dieven, die vaak afkom stig zijn uit het voormalige Joe goslavië Zij hebben het vooral gemunt op een nieuwe Merce des, Volkswagen of BMW De dieven maken de omweg via de woning, omdat de auto's vaak goed zijn beveiligd met alarm en startonderbreker. Vergeleken met 2001 nam het aantal gestolen auto's vorig jaar toe van 23.090 tot 23.379. Bijna 19 procent van deze auto's is maximaal drie jaar oud. Daar van wordt ruim 45 procent te ruggevonden. Vaak in België, Frankrijk, Duitsland en in min dere mate in Oost-Europa. Van de auto's van minstens tien jaar oud wordt ruim 80 procent ge vonden. Volgens AVc-directeur Wesse link wordt bij de inbraken zel den geweld gebruikt tegen de bewoner. Maar het Verbond van Verzekeraars vindt dat door de ze vorm van criminaliteit de vei ligheid van de burger in het ge ding komt. Cees den Bakker, woordvoerder van de Raad van Hoofdcommis sarissen, is enthousiast over een initiatief van Nationale Neder landen. Deze verzekerings maatschappij hanteert sinds kort een speciale voorwaarde om de toename van autodief stallen gecombineerd met wo ninginbraken te bestrijden. Een auto van meer dan 70.000 euro is alleen te verzekeren als de eige naar zijn woning voorziet van extra sterke sloten. De diefstal van bedrijfsauto's nam in 2002 toe met 18,7 procent tot 4736 stuks. Ook deze groei is te wijten aan goed georganiseerde crimi nelen. GPD/ ANP Advertentie W,"udu,>e„dc"W1Vi,J,VC,£iV rre^C0^Spa re„0pu* naar „n/t "\1dan vandaaK '"'maarlief.,,-fn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3