4ctie voor bus Koewacht-Hulst Politiek stelt rabbijn teleur Luisterend oor in school Kerkmuren krijgen een kwastje verf PvdA'er Blom: eerst ander werk, dan pas kerncentrale sluiten Gentse Feesten brengen jaarlijks vijftig miljoen op Dorpsraad wil gesprek met provincie over openbaar vervoer Gladheid zorgt voor ongevallen Zakcentje voor computerles DOMBURG zeeuwse almanak Stemmen ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 17 januari 2003 rEuqene v MTACHT - I>e dorpsraad [««acht gaat actie voeren om ^in de toekomst een busver- feding tussen Koewacht en hlst te handhaven. Ook wil de orpsraad snel duidelijkheid „er hoe het openbaar vervoer jaar Axel er uit komt te zien. •ndatde provincie op dit mo at onderhandelingen met Biexxion voert over de nieu- dienstregeling, willen we op feie termijn met de provincie - 4 praten", zegt voorzitter ane van Waes van de dorps- 15 maart de tunnel onder de ihelde wordt geopend, Connexxion met ingang die datum ook een nieuwe jeling invoeren. Vooral 'kleine kernen in de regio vre- z voor een afkalving van het nabaar vervoer. Eerder kwam •vanuit Koewacht al een pro- sttegen het verdwijnen van de iltes in het centrum van het «p. funderen üaar die haltes komen geluk- kgweerterug, zo hebben we be- evaenzegt Van Waes. „Daar ca; tegenover dat Connexxion üen nog maar een buslijn tus- nKoewacht en Axel wil hand- laven en niet meer tussen Koe vacht en Hulst. Dat vinden wij een bijzonder slechte zaak. Er jaan namelijk heel wat kinde- aiuit Koewacht met het open- sar vervoer naar het voortge- Bt onderwijs in Hulst. Als ze Saks eerst via Axel moeten is ai een grote omweg Üetsehrappen van de li jn tussen fewacht en Hulst zou beteke- :en dat ook de busverbinding tassen het dorp Heikant en Hulst verdwijnt. „Daarom gaan re contact opnemen met de wpsraad in Heikant", zegt Van 'aes. „Misschien dat we ons can gezamenlijk sterk kunnen raken voor het behoud van de aslijn." Het is de bedoeling dat tosverbinding tussen Koe- IERNEUZEN - Weggebruikers ahet Zeeuws-Vlaamse verkeer lebben zich gisterochtend laten verrassen door de gladheid. In lehele streek deden zich kleine «gevallen voor. Niemand •naktedaarbij gewond. De gladheid was een erfenisje van de vorstperiode die achter cnsligt. De vorst is nog niet he imaal uit de grond en zorgde er lede vroege ochtenduren voor lat sommige wegen er bij een temperatuur van even boven het vriespunt weer glibberig bijla- ?3L Dat verschijnsel kan zich «ze ochtend opnieuw voor men. aa 41-jarige automobiliste uit gemeente Hulst raakte gis terochtend op de Oud Ferdinan- dusdijk van de weg en botste met haar auto tegen een omhei- ning. Het voertuig liep daarbij onher stelbare schade op. Even verderop, op de parallel- *e§ langs de Langeweg nabij Absdale, verloor de bestuurder an een bestelbusje de macht wer het stuur. Het voertuig ham in een sloot terecht. Eat 37-jarige automobilist uit Oostburg vloog rond 10.00 uur °pdePhilipsweg uit de bocht en sndigde eveneens in de sloot ^veertigjarige automobiliste de gemeente Terneuzen had "cd 8.45 uur op de Buitenha- 'a in Terneuzen te laat in de pten dat een brandweerauto vwr haar stil stond. De brand er was gestopt om een brom- jÜr le ^Pen die door de Radheid ten val was gekomen, «a negentienjarige automobi- nst uit de gemeente Sluis raakte pd hetzelfde tijdstip in een op de provinciale weg in «wzande Ook hij kwam in de [-ootterecht, nadat hij tegen een was aangereden. Zijn au- »*as volledig vernield Auto blijft achter 'leur haken JERH0LE - Een 69-jarige au- •omobiliste uit Hulst is gisteren «nter een openstaande laad- eurblijven haken. Dit gebeur- etoen zij tussen de geparkeer- evTachtauto en een passerend oertuig door wilde rijden. Een J-jange vrachtautochauffeur ttten-Leur had zijn voertuig s^arkeerd en stond gedeelte- d*°P de rijbaan. De laaddeu- 'd 3Cu er slondcn open tegen 3'i a van laadruimte. 1 de aanrijding werden beide "*rtuigen beschadigd. wacht en Axel na 15 maart wordt onderhouden met kleine busjes, maar de dorpsraad heeft twijfels. „Met name in de winter maakt veel schooljeugd gebruik van debus. Die kunnen natuur lijk niet allemaal in zo'n busje. We zijn benieuwd hoe Connex xion dat wil oplossen. Dus zit ten we hier in Koewacht met een flink aantal onzekerheden over de toekomst van het openbaar De binnenkant van de hervormde kerk in Cadzand wordt onder handen genomen. door René van Stee CADZAND - De binnenkant van de her vormde kerk in Cadzand staat in ver band met een grondige opknapbeurt vol ledig in de steigers. De binnenmuren van het pand worden van een nieuwe laag verf voorzien. Ook enkele door zout aan getaste plekken van het pleisterwerk worden onder handen genomen. Eerder werd het voegwerk van de buiten muren al vervangen, waardoor geen vocht meer naar binnen kan doorslaan. De verfbeurt duurt een maand De kerk voogdij van cle Hervormde Gemeente Zuidwesthoek, waartoe de kerk van Cadzand behoort, maakt meteen ook van de gelegenheid gebruik om de binnen- verlichting te vernieuwen. „De huidige verlichting voldoet niet meer. Nu die steigers er toch staan, is het handig en goedkoper dergelijke werkzaamheden meteen mee te nemen", verklaart voor zitter J. Basting van de kerkvoogdij. Hij verwacht dat met de nieuwe verlichting de kerk vaker gebruikt wordt voor uit voeringen. De opknapbeurt van de kerk is mede mo gelijk door een gift van twintigduizend euro door de Stichting Behoud Dorps kerk die sinds 1998 diverse acties - waar onder oudjaarsveilingen en boeken markten - voor dit doel heeft gehouden. De kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente Zuidwesthoek, waartoe de kerk van Cadzand behoort, levert de resteren de bijdrage van negenduizend euro. Basting hoopt dat binnenkort ook de bouwvallige toren van de kerk wordt op geknapt. De toren is eigendom van de ge meente Sluis. Die heeft tot nu toe ver zuimd het monument aan te melden voor een restauratiesubsidie van het Rijk (ne gentig procent van de herstelkosten). Basting: „Jammer dat dit nog steeds niet is gebeurd, want er komt steeds meer vocht vanuit de toren in het portaal van ons gebouw. Die situatie mag niet te lang duren, omdat er onherstelbare schade wordt aangericht." De in slechte staat verkerende torens van de kerken in Retranchement en Sint An na ter Muiden zijn inmiddels wel aange meld voor een bijdrage uit het restaura tiefonds. door René Hoonhorst TERNEUZEN - I)c politieke campagnes en lijsttrekkersde batten spreken kiezers alleen aan op 'nationaal eigenbe lang'. Politici wijzen mensen tijdens de verkiezingscampag nes niet op verdergaande ver antwoordelijkheden, zoals het bestrijden van honger en ar moede in de wereld. Rabbijn A Soetendorp is te leurgesteld dat politici mo menteel weinig aandacht hebben voor solidariteit met nooddruftigen en al helemaal niet spreken over het reserve ren van gelden voor ontwikke lingslanden. Politici vergeten in de waan van de verkiezingen hun rol als leraar en gids. Net als docenten aan scholen moe ten bestuurders 'onderwijzen vanuit het perspectief van de hoop'. Juist onderwijzers kun nen die hoop bij toekomstige generaties levend houden, stelde Soetendorp gisteren op het Zeldenrust-Steelantcolle- ge in Terneuzen Soetendorp hield speciaal op verzoek van de afscheid nemende rector E. van der Rijst een lezing over 'onderwijs in mededogen'. Onderwijzers moeten jongeren leren dat ze zich niet moeten laten beetnemen door doem denkers. Ze leren beseffen dat ze de wereld wel kunnen ver anderen. Niet passief blijven toekijken hoe het steeds slech ter gaat, maar actie onderne men tegen de onrechtvaardige verdeling van de welvaart. Bij voorbeeld door voedselhulp te verstrekken in gebieden waar acute nood heerst en een klein gedeelte van de belastingop brengsten beschikbaar te stel len voor minder bedeelden el ders in de wereld. Soetendorp hield een indrukwekkend plei dooi voor menselijkheid en verdraagzaamheid. Onderwij zers kunnen die eigenschap pen overdragen op leerlingen, vooral door hun eigen gevoe lens en twijfels te tonen, do ceerde Soetendorp Als joods liberaal leider volgt de rabbijn een bepaalde le vensweg. Maar zijn weg is niet de enige juiste. „Vele wegen leiden naar de waarheid. Het hebben van een eigen spiritue le identiteit hoeft je niet af te sluiten van anderen Dialoog Tijdens zijn vele lezingen op scholen is de rabbijn nooit te leurgesteld in de jeugd. En hoewel de godsdienst in het verleden vaker als scherpslij per dan als bruggenbouwer fungeerde, heeft Soetendorp de heilige overtuiging dat het tij langzaam aan het keren is. Uit eigen ervaring merkt hij dat er steeds vaker ruimte is voor een 'ware dialoog' tussen aanhangers van verschillende religies De wereld is nog ver verwijderd van het ideaal van een rechtvaardige samenle ving. Maar een fatsoenlijnlijke samenleving, 'een maatschap pij waarin niemand wordt ver nederd, komt langzaam dich terbij en dat is een stap op weg naar die rechtvaardige samen leving, betoogde Soetendorp. Vertrekkend rector Van Rijst onthult het beeld van Omer Gielliet op het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst TERNEUZEN - Directie en bestuur van het Zel denrust-Steelantcollege in Terneuzen wilden al langer een kunstwerk dat de christelijke identi teit van de school onderstreept. Die wens ging gisteren in vervulling toen E. van de Rijst, die op 1 januari afscheid nam als rector, een houten beeld onthulde van de Bressiaanse pastoor Omer Gielliet. Gielliet kapte een 'luisterend oor' uit de stam van een notenboom. In het oor is een menora te zien. een zevenarmige kandelaar die vaak in sy nagogen is te vinden. „Een luisterend oor is een logisch symbool voor het onderwijs. Luisteren is van het grootste be lang in het onderwijs. Leerlingen moeten luiste ren om te leren, maar docenten moeten ook luis teren naar leerlingen. De menora telt zeven vlammetjes, maar is toch één licht: het licht van de waarheid dat ons de weg moet wijzen, die we moeten afleggen. In dat licht moeten we zien te leven. En dat licht moeten we ook bij elkaar in de ogen zien schijnen", legde de pastoor-beeld houwer uit. Van de Rijst werd gisteren officieel uitgezwaaid door de docenten van het Zeldenrust-Steelant college en onderwijscollega's en bestuurders uit heel Zeeuws-Vlaanderen De nieuwe rector, T. Frankemölle uit Almelo, stelde zich vervolgens aan de aanwezigen voor. vervoer", stelt Van Waes. „En daarom ook willen we daarover zo snel mogelijk duidelijkheid." door Harmen van der Werf BORSSELE - De kerncen trale Borssele moet dicht, maar niet eerder dan dat er vervangende werkgelegen heid is geregeld voor het per soneel en op hetzelfde niveau. Het Zeeuwse kandi daat-Kamerlid voor de PvdA. L. Blom, brengt die nuancering aan in het stand punt van zijn partij over de sluiting van Borssele. Blom laat weten 'principieel tegen kernenergie' te zijn. „Want je zadelt toekomstige generaties met een onoplos baar kernafvalprobleem op." Hij vindt het dan ook terecht dat de PvdA de kerncentrale Borssele op slot wil doen. „Maar", stelt de nummer dertig op de PvdA-kandida- tenlijst, „je moet daar wel realistisch mee omgaan en dat betekent naar mijn idee dat je de kerncentrale pas kunt dichtgooien, als er an der werk is op hetzelfde ni veau." PvdA-kandidaat D. Samsom, oud-medewer ker van Greenpeace, kondig de eerder aan dat hij met een sluitingswet voor Borssele komt, zodra hij in de Tweede Kamer is gekozen. Hij blijft mikken op sluiting eind dit jaar, zoals in 1994 onder druk van een Kamermeer derheid is besloten door het eerste kabinet-Kok. Samsom wil tegelijkertijd werk ma ken van het stimuleren van windmolenparken op zee, waarvoor naar zijn mening een aparte windpark-indu- strie nodig is. Die kan vol gens hem in Vlissingen-Oost komen en meer dan duizend banen opleveren. Of dit de vervangende werk gelegenheid oplevert die no dig is voor het kerncentrale- personeel, zegt Blom niet in te kunnen schatten. Hij is overigens wel van plan voor een sluitingswet over Borsse le te stemmen, als die in de Tweede Kamer aan de orde komt, omdat hij tegen kern energie is. Op basis van de laatste opi niepeilingen kunnen voor standers van het langer openhouden van de kerncen trale, CDA, WD, LPF en SGP, blijven rekenen op een meerderheid in het toekom stige parlement. pagina 10: Balkenende heeft ons geholpen door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Zes ba sisscholen uit Hengstdijk, Graauw, Lamswaarde, Vogel waarde en Kloosterzande heb ben gisteren van Rabobank Kloosterzande-Graauw een leuk zakcentje gekregen voor aanschaf van materiaal voor een computerproject. Manager bedrijven, E. Trap man, van de Rabobank deelde vette cheques uit. De Sint Jozef school (Hengstdijk), de Sint Jo- sephschool (Graauw), De Oost vogel (Lamswaarde), De Schakel (Vogelwaarde) en Ter Duinen en de Sandeschool (Kloosterzande) kregen ieder een bedrag van 1500 euro, vrij te besteden, zolang het maar om zaken gaat die te maken hebben met het ICT-project in de scho len. Computers, software, boe ken, het inrichten van een lo kaal. het mag allemaal, als kinderen maar leren omgaan met computers. De Rabobank bekostigt de gift uit het zoge naamde winstbestedingsfonds. foto Charles Strijd door Wout Bareman GENT - De Gentse Feesten brengen jaarlijks gemiddeld vijftig miljoen euro op. De vele tienduizenden bezoekers beste den hun geld vooral aan eten en drinken. Met name de cafés doen prima zaken, zo blijkt uit een onderzoek van de Katholie ke Universiteit Leuven in op dracht van het stadsbestuur. Uit eerdere onderzoeken bleek al dat bij de Gentse Feesten ie der jaar opnieuw een miljoe nenomzet wordt geboekt. De onderzoekers van Leuven gin gen een stap verder en brachten de economische, ruimtelijk- functionele en sociaal-culturele aspecten in kaart. Het onderzoek draaide vooral om de vraag wat de meerwaarde van de feestelijkheden voor de stad is. Er werden 504 bewoners van de feestzone en van de 'sche merzone' daar omheen geïnter viewd. Daarnaast vonden nog eens 1071 straatinterviews plaats. Ook hotel- en restau ranthouders, de ambulante handel, bedrijven en bezoekers van de website van de Gentse Feesten werden aan de tand ge voeld. De Gentenaars vinden over het algemeen dat het geld voor de feesten goed besteed is (65 pro cent). Maar het leeuwendeel van de ondervraagden (80 procent) meent tegelijkertijd dat er tij dens het evenement te weinig rekening wordt gehouden met de bewoners. Veel Gentenaars zijn weliswaar trots op hun fees ten, maar klagen ook over het afval, de onveiligheid, de voor spelbaarheid van het program ma én de groeiende commercie. Bezoekers ervaren de feesten daarentegen als leuk, gevari eerd en kindvriendelijk. Gemiddeld besteden bezoekers aan de Gentse Feesten 29,95 eu ro per persoon per dag. Tijdens het tiendaagse evenement wordt in totaal 92,4 euro per persoon uitgegeven. Buiten landse bezoekers - onder wie jaarlijks duizenden Nederlan ders besteden in totaal 193.70 euro, maar dat is inclusief de overnachtingskosten. De gemiddelde waardering voor de feestelijkheden is 7,21 pro cent. Bij de bewoners is die met 6 procent het laagst, bij de am bulante handelaren met 7,76 procent het hoogst. De feesten worden dit jaar van 19 tot en met 28 juli gehouden. Advertentie wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! Die bewoner van het verzor gingshuis in Zierikzee keek deze week erg vreemd op. Hij hoorde stemmen Waarschijnlijk ving zijn ge hoorapparaat een tv- of ra dio-signaal op, zodat hij dui delijk kon horen hoe politici met elkaar in discussie wa ren. Hebben de politieke partijen een nieuwe strategie? Gaan ze mensen met gehoorproble men op deze manier benade ren en influisteren om toch vooral op hun partij te stem men De dames van de verzorging vonden het maar wat interes sant om aan zijn oor te komen luisteren wat er gezegd werd. Nu heeft deze meneer een di lemma. Zal hij zijn gehoor apparaat maar voorlopig uitzetten... of gaat hij zich verheugen op woensdag 22 januari, als de dames van de verzorging dan regelmatig aan zijn oor komen luisteren naar de uitslagen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37