Computer gaat scholen verbinden PZC PZC PZC Oost-Souburg is paradijs voor inbrekers u Kleuren en symbolen op grafkisten Eenheid van netwerk, beheersystemen en printers in basisonderwijs Concert in Muziekschool Internetcafé in Borrendamme Kaartje van de wethouder Compressor weg in Kerkwerve Auto vernield na botsing container Jongens vernielen reclamebord Auto-inbraken in Oud-Vossemeer Botsing door voorrangsfout Aanrijding in Oosterland Nieuwjaarsrede KvK onzin weekenddiensten agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) jnnrAli Pankow ZierIKZEE - Dc voorbereiding beeft ruim twee jaar in beslag „nomen, maar nu staat het pro- j«t computeronderwijs voor al- ]e23 basisscholen voor bijzon der en openbaar onderwijs op Sebouwen-Duiveland werke lijk in de startblokken. De fees- teüjke opening op vrijdagmid dag 28 februari om 14.30 uur in basisscholen De Kirreweie en Onder de Wieken in Burgh- Haamstede zal via 230 compu ters verdeeld over al die scholen rechtstreeks te volgen zijn. Voorzitter S. Karstens van stuurgroep De Schouwse Duif diezorgde voor de ontwikkeling van dit ïct-samenswerkingver- band is blij dat uiteindelijk het officiële startsein kan worden vrijdag 17 januari 2003 REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 *300 AB ZIERIKZEE Jel; (0111)454647 Fax: 10111) 454657 E-mail; redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) FietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman ftldyBoogen (sport) jjNTRALE REDACTIE ^ouburgseweg 10 Postbus 18 AA VLISSINGEN Ie': (0118) 484000 F®*' (0118) 470102 mail; redactie@pzc.nl 'fFERNET ^•pzc.nl E-maii: web@pzc.nl gegeven. Volgens hem moest er nog heel wat moeite worden ge daan om die integrale 'uitzen ding' bij alle scholen mogelijk te maken. ,,Ik heb me laten vertel len dat er problemen waren omdat het zogeheten Window Media Player-systeem was ge sloten, maar dat euvel is sinds gisteren opgelost en kunnen straks alle leerlingen de ope ning dus volgen." Karsten laat weten dat er onder meer een e-mailwedstrijd wordt gehou den ter gelegenheid van het be gin van dit computerproject. De openingshandeling wordt ver richt door gedeputeerde L. Cop- poolse van Onderwijs. De pro vincie kwam naast de bijdragen van Rijk en gemeente over de brug met een subsidie van circa 45.400 euro. Krijtje „De computer in de school moet voor elk kind net zo vertrouwd worden als het krijtje van de meester", aldus omschreef Kar stens twee jaar geleden de doel stelling van het Samenwer kingsverband iet Schouwen- Duiveland. De besturen van alle 23 basisscholen voor openbaar en bijzonder onderwijs in de ge meente ondertekenden op die dag het contract voor samen werking. Een werkgroep ging vervolgens aan de slag met het inventariseren van computer- bezit, beheer en softwarege- bruik in alle scholen. In de loop der jaren bleek inmiddels een allegaartje aan apparatuur ont staan. De ene school had het voordeel dat enkele ouders computerdeskundig waren, de andere school had uit de op brengsten van rommelmarkten of oud papierverkoop hard- en software aangeschaft. Structu rele mogelijkheden waren er nog niet. Dankzij integrale sa menwerking kreeg Schouwen- Duiveland een handreiking van het Ministerie van Onderwijs Nu kan het basisonderwijs bo gen op eenheid in intern net werk, beheersystemen en prin ters. Veel voorbereidend werk werd verricht door de twee boven schoolse iet-medewerksters Anke van den Ende en Joke Oe- le. Zij blijven de scholen ook in het vervolgtraject begeleiden. De hard- en software voor het Schouwse computeronderwijs werd geleverd door het bedrijf Station to Station. De meeste scholen hebben al geruime tijd de beschikking over de gloed nieuwe apparatuur. Dat de start wat lang op zich liet wachten, had volgens Karstens te maken met het feit dat de bekabeling bij sommige scholen langer tijd vergde dan verwacht. Woordvoerder G. Kooman van het bovenschoolsmanagement geeft aan dat er nog wel veel ver schillen zijn in de ruimten die de deelnemende scholen beschik baar hebben voor het computer- onderwijs. „Sommige scholen hebben een apart lokaal voor alle apparatuur kunnen inrich ten, andere hebben de compu ters over de verschillende groe pen moeten verdelen", zegt Kooman. Karstens voegt daar aan toe dat veel scholen nou eenmaal niet gebouwd zijn op die forse ontwikkeling van ICT binnen het onderwijs. Rijvaardigheid plussers getest THOLEN - Vanuit sport- en ge meenschapscentrum de Meul- ïliet in Tholen worden op maandag 14 april rijvaardig- heidstesten afgenomen voor au tomobilisten van vijftig jaar en ooder. Tijdens de cursusdag, van 8.30 sol 13.00 uur, maken de deelne- een rij vaardigheidstest in bn eigen auto met een rijin- iinicteur Verder is er een ver- keerstheorietoets, is er een ogentest en zijn er bewegings- jetiviteiten. Hetdoel is dat de deelnemers op ■a ontspannen manier hun kennis en vaardigheid toetsen es vrijblijvende adviezen krij sen van de verschillende in structeurs. De cursusdag wordt prgamseerd door de gemeente Menen 3VO afdeling Tholen. Erwordt samengewerkt met lo kale rijinstructeurs, de ANWB, de BOVAG, Voorlichtingsbu reau bewegingsactiviteiten en kt Regionaal Orgaan Verkeers- Teiligheid Deelname kost 12,50 euro. Be langstellenden kunnen zich •anmelden via de gemeente of de3V0 afdeling op Tholen. ZIERIKZEE - De drie Zierik- itese musici Liesbeth Franken lalt), Ellengard Jense (piano) en Dik de Koning (gitaar), geven laterdag 25 januari een concert in de Zeeuwse Muziekschool in Zierikzee. Dü trio had jarenlang zitting in Kt bestuur van Stichting Ars Musica. In die hoedanigheid or ganiseerden zij veel concerten «boden talrijke musici uit stad tn regio een podium. Franken, lenseen de Koning besloten nu eens in eigen beheer een optre den te verzorgen. Dp het programma staan solo- berken voor gitaar, liederen tcorzang en gitaar en liederen wrzang en piano. Uitgevoerd borden onder meer luitcompo- nties van Dowland, zestiende- wnvseluitliederen, twintigste- eeuwse liederen op teksten van Shakespeare en hedendaagse Amerikaanse liederen. Verder '■aan de Zigeunerlieder van Brahms op het programma en ïühaud's Chansons de Négres- afgewisseld door Zuid-Ame- •isaansegitaarmuziek van Hei- te Villa-Lobos en Antonio hauro. Aanvang 20.00 uur. Openbare basisschool Theo Thijssenschool in Zierikzee is één van de 23 scholen die meedoen aan het project computeronderwijs. foto Marijke Folkertsma door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Oost-Souburg is een eldorado voor inbrekers. Het is niet meer bij te houden hoe vaak er in een auto, schuur tje of huis wordt ingebroken. De mensen worden met de dag on rustiger". zegt Oost-Souburger Geerard Eckhardt, raadslid van de Partij Souburg Ritthem. „Als we dit niet snel stoppen, gaan mensen voor eigen rechter spe len", waarschuwt hij. De afdeling inbraakpreventie van de stichting Stadstoezicht Vlissingen/Middelburg is on langs geschrokken van het hoge inbraakcijfer van Oost-Sou burg. In Oost-Souburg wonen zo'n 4800 huishoudens, alles bij elkaar rond de 10.000 inwoners. Tussen 1 juli en 31 december is er 84 keer ingebroken in Oost- Souburg. „Het aantal kan zelfs nog hoger zijn, omdat niet ie dereen de inbraken meldt bij de politie", reageert Ruud van Dommelen van de stichting stadstoezicht. Ter vergelijking: In Middelburg, waar 22.000 tot 23.000 huishoudens zijn, is in diezelfde periode 85 keer inge broken. In Vlissingen, uitgezon derd Oost-Souburg, kwam het aantal op 105 inbraken. ...In cafés wordt erover gepraat. Mensen zijn bang. In onze buurt hangen ze extra rolluiken op en kopen ze nieuwe sloten Er wordt ook over de oprichting van een knokploeg gesproken. Anderen slapen met ZIERIKZEE - In zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee wordt senioren de gelegenheid geboden gebruik te maken van een computer. Elke woensdagochtend van 10.30 tot 12.00 uur en elke don derdagmiddag van 14.00 tot 16.30 uur kunnen vijf personen tegelijk achter een computer plaats nemen. Tijdens deze uren is er iemand aanwezig die de se nioren desgewenst met raad en daad kan bij staan. knuppels naast hun bed." Van Dommelen: „Het zijn gelegen heidsinbrekers", verwacht Van Dommelen. „Meteen koevoet of schroevendraaier forceren ze deuren en ramen en kruipen naar binnen." Hij zegt dat uit onderzoek is ge bleken, dat gelegenheidsinbre kers vaak in de buurt wonen - binnen een straal van drie kilo meter - van de woningen waar op ze hun zinnen hebben gezet. „Voor de gelegenheidsinbrekers is stelen een dagtaak. Ze probe ren grip te krijgen op het dage lijks patroon van de bewoners. Ze observeren wanneer de be woners naar hun werk gaan, kortom, wanneer ze zeker afwe zig zijn. En dan slaan ze hun slag." Eckhardt wil de komende raadsvergadering van de ge meente Vlissingen het onder werp opnieuw aan de orde bren gen. „Ik heb er al eerder over gesproken, maar de raad rea geerde er niet serieus op. Ons probleem werd weggewuifd." Volgens enkele Souburgers is de pol ïtie de laatste tijd wel iets va ker te zien in de Souburgse stra ten. Ze fietsen 's avonds expres zonder licht door de straten op hun mountainbikes om dieven te betrappen „Maar het is op vallend". zegt Van Dommelen, „dat er in de zogenoemde Witte Wijk van Oost-Souburg, ofte wel Schoonenburg, amper in braken zijn geweest. Die wijk is een tijdje geleden opgeknapt en de deuren en ramen zijn voor zien van door de politie goedge keurde sloten en hangwerken Als je die aanbrengt, maak je het dieven in elk geval lastiger. door Rolf Bosboom GOES - Steeds meer mensen kiezen vooreen persoonlijke in vulling van het laatste afscheid van een dierbare. Ineke Otte uit Goes levert een bijzondere bij drage aan die trend, vooral door haar opvallende ontwerpen voor grafkisten, die nogal afwij ken van wat gebruikelijk is. Kleuren en symbolen voeren de boventoon. Otte is bekend als beeldend kunstenaar Doordat ze recent zelf kort achter elkaar verschil lende keren met de dood werd geconfronteerd, ontstond bij haar grote interesse voor graf kunst. Ze maakten eigen ont werpen voor urnen, ontwierp een bijzondere gedenksteen voor een overledene en begon te bouwen aan een collectie graf kisten. „Het is vanuit mijn kunst ontstaan, uit een soort idealisme. Het is ineens een the ma in mijn leven geworden en ik heb het gevoel dat ik dit móet doen." Ze heeft moeite met de wijze waarop veel uitvaartonderne mers werken. „Ze hebben een standaardboek met grafkisten, die wat uitstraling betreft veel hetzelfde zijn en vooral sober en onpersoonlijk. De meeste men sen komen daardoor in een ei kenhouten kist terecht. In veel ZIERIKZEE - Tientallen leerlingen van de basisscholen op Schouwen-Duiveland ontvingen deze week een persoonlijke ansichtkaart van wethouder J. van Felius van Onderwijs. Het betreft de kinderen die vorige week aanwezig waren bij de officiële start van het leesbevorderingsproject 'Van A tot Z' in openbare bibliotheek De Stolpe in Zierikzee Onder leiding van schrijfster Johanna Kruit schreven zij ieder een kaartje met een persoonlijke groet, mededeling of vraag voor de wet houder. Zij overhandigden hem die kaartjes tijdens deze bij eenkomst. Van Felius was verrast met die geste en heeft de moeite geno men de kinderen alle leerlingen een korte persoonlijke reactie terug te sturen. KERKWERVE - Uit een schuurtje bij een woning aan de Kie- vitsweg in Kerkwerve is woensdag een compressor gestolen. De waarde van de machine is niet bekend. OOSTERLAND - Bij een botsing met een container raakte de auto van een dertigjarige inwoner van de gemeente Schou wen-Duiveland gistermorgen vroeg helemaal vernield. De man reed met zijn auto op de N59 ter hoogte van Ooster- land en botste daar door onbekende oorzaak op de container. De man kwam eraf met wat schrammetjes. VLISSINGEN - In de nacht van woensdag op donderdag zijn in de Walstraat in Vlissingen twee jongens aangehouden De zeventienjarige Vlissinger en de achttienjarige inwoner van de gemeente Borsele hadden de verlichting van een reclamebord vernield. Ze zijn meegenomen naar het politie bureau. OUD-VOSSEMEER - In de nacht van woensdag op donder dag is ingebroken in twee auto's in Oud-Vossemeer. Deze stonden geparkeerd aan de Schoolstraat en de Marehoek- straat. De buit betrof in beide gevallen geluidsapparatuur. VLISSINGEN - Op de kruisingScheldestraat-Verkuyl Quak- kelaarstraat in Vlissingen heeft zich gisteren om 1318 uur een aanrijding voorgedaan. Een 38-jarige Vlissingse automobi list, die in de Scheldestraat reed. wilde linksaf de Verkuyl Quakkelaarstraat inslaan. Daarbij verzuimde hij voorrang te verlenen aan een 53-jarige Vlissingse, die op een snorfiets rechtdoor op dezelfde weg reed. Bij de aanrijding raakten bei de voertuigen beschadigd. OOSTERLAND - Twee voertuigen zijn beschadigd bij een aanrijding, gisteren op de kruising N59-Oud Heiligenweg in Oosterland. Om kwart voor acht reed een 21-jarige, Schouw se automobiliste over de Oud Heiligenweg het kruispunt op. Zij verleende geen voorrang aan een 44-jarige bestuurster uit dezelfde gemeente. door Rolf Bosboom KAPELLE - De nieuwjaarsrede van voorzitter L. van Gelder van de Kamer van Koophandel Zeeland is slecht gevallen bij de gemeente Kapelle. „Ik heb in mijn leven een hoop onzin ge hoord, maar dit hoort zeker in de toptien", zegt wethouder G. Burger. Direct nadat Van Gelder woens dag in Goes zijn rede had uitge sproken, heeft Burger hem ook in diezelfde bewoordingen zijn ongenoegen duidelijk gemaakt. Omdat de gelegenheid voor een uitgebreide gedachten wissel i ng ontbrak, is afgesproken dat bei de partijen op korte termijn bij elkaar komen om de zaak uit te praten. Van Gelder uitte in zijn toe spraak kritiek op de mate waar in de Bevelandse gemeenten zich momenteel inzetten om te kunnen voldoen aan de vraag naar bedrijfsgrond. Kapelle was daarbij met name de gebe ten hond, aangezien vorige week duidelijk werd dat de plannen voor het opknappen en uitbreiden van bedrijventerrein De Smokkelhoek bij Biezelinge op losse schroeven staan. Het Rijk besloot onlangs de ge meente niet de noodzakelijke subsidie van ruim 2,2 miljoen euro toe te kennen. Volgens de Kamervoorzitter heeft Kapelle de problemen met De Smokkel hoek vooral ook aan zichzelf te wijten. „Kapelle moet bij zich zelf te rade gaan en zich de vraag stellen welk belang zij hecht aan een goed bedrijven terrein", liet Van Gelder weten. Diens woorden vielen verkeerd bij wethouder Burger. „Het sloeg nergens op wat hij zei Dat heb ik hem ook direct ver teld Hij zou zich beter moeten oriënteren voordat hij dergelij ke uitspraken doet Ik snap ook niet waarom hij zoiets doet. Misschien moest hij zijn jaarre de vol krijgen, maar dan kan hij beter een mop gaan vertel len." Ineke Otte met door haar ontworpen grafkisten voor kinderen. foto Willem Mieras gevallen is dat misschien goed, maar als je een kleurrijk leven hebt geleid, kun je dat ook bij het laatste afscheid tot uitdruk king brengen." Otte is begonnen met het maken van verschillende kisten op kin derformaat. Vijf typen heeft ze nu, zoals een van een natuur- hout bekleed met klimop ('voor iemand die in zijn leven dicht bij de natuur stond'), een met af beeldingen van rode rozen, een hemelsblauw exemplaar met daarop de spiraal van oneindig heid als symbool en openge werkte kisten, met uitgesneden wolken. „Ik vind het mooi om mensen bij het afscheid van een dierbaar iemand iets te bieden wat verder gaat dan het doorsnee-aanbod", zegt Otte. „Een begrafenis is toch het laatste wat mensen van hun dierbare zien. Dat beeld blijft op het netvlies van de be trokkenen." Kleinschalig Inmiddels is ze bezig met kisten op volwassenenformaat. „Een paar weken geleden is voor het eerst een man begraven in een kist van mij." Een productie op grote schaal staat haar niet voor ogen. Daarvoor is het maken er van te intensief en te persoon lijk. „Het zal nooit massapro ductie worden, Ik denk dat het ook niet zo werkt. Het gaat mij erom dat mensen weten dat er op het gebied van grafkunst meer is dan vaak wordt gedacht, dat ze zien wat mogelijk is en dat niet pas achteraf ontdek ken." 18 en 19 januari 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee. vrij. 18.00-ma. 08.00 uur J.de Jonge. Zierikzee. tel (0111)412280 Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven. vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A Baas, G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, iel. (0111)651861 Spreekuur van 11.30-12 00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse. Nieuwerkerk en Oosterland. vrij. 17 00-ma. 08.00 uur R v.d. Valk. Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. (0111)482120, Tandartsen: K. Gonezen, Poststraat 14, Bruinisse, tel, (0111)482666. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. STREEKACTIVITEITEN RENESSE Badhotel, 20.00 uur: Informa tiebijeenkomst over persoonsgebonden budget (PGB) en particuliere thuiszorg; SCHARENDIJKE - Bethlehemkerk, 19.30 uur: Opening watersnoodtentoonstel ling Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33