Oosterland verliest meeste mensen In de bres voor De Graanhalm Zware mishandeling wethouder na 10 jaar alsnog voor rechter Bar-dancing in Zierikzee buigt niet voor gemeente PvdA'er Blom: kerncentrale pas dicht als er ander werk is Schouw en-Duiv eland heeft al jaren te maken met dalend inwoneraantal Deltaroefel in teken van De Ramp op Schouwen-Duiveland en Goeree zeeuwse almanak Stemmen SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 vrijdag 17 januari 2003 frnrMarcel Modde ZIERIKZEE - De afname van de bevolking op Schouwen-Duive- jjndwas in 2002 het grootst in Oosterland. Het Duivclandse dorp zag 202 inwoners naar el- Ijers vertrekken, tegen 151 'nieuwkomers. Ook Kerkwerve y, Sirjansland verloren naar «rhouding fors. Grootste {roeier vorig jaar was Óreischor. die met een vesti gingsoverschot van dertien saisen zelfs centrumstad Zie- rikzee (elf meer) voor bleef. Kortnade jaarwisseling werd al duidelijk dat de gemeente Schouwen-Duiveland voor het sast sinds jaren te maken heeft een dalend inwonertal. Ten opzichte van 2001 nam de be- itUringmet 52 mensen af tot een Waal van 34.471 inwoners. Uit de gisteren bekendgemaakte uitsplitsing per kern, blijkt dat r' aet name Oosterland per saldo het grootste aandeel heeft ge had in dat negatieve cijfer. Het dorp telt 27 mensen minder dan :2001 en komt daarmee uit op 1504 inwoners Dat aantal bram tot stand door het vertrek -{r 202 dorpsgenoten, van wie iSnaareen plaats buiten het ei- and De schade bleef nog be perkt door de vestiging van 151 'nieuwe Oosterlanders, van wie ervijftig uit een andere gemeen- 1 'ikwamen. Wat de terugloop in 1 Oosterland verder nog heeft af geremd, is de geboorte van 35 cederen, tegenover het overlij dt van elf inwoners. Winnaar Treede grote daler volgens de emeentelijke telling is Sirjans- and, dat met zestien mensen af lakte tot 367 inwoners. Sir zag •.'dorpsgenoten vertrekken en verwelkomde 21 nieuwelingen. Kerkwerve boekte dertien men de min door 69 vertrek- iaden tegen 48 nieuwvestigin- ai en telt nu 1048 inwoners innaar in absolute aantallen centrumstad Zierikzee, dat 1066 mensen zag komen en 997 Auto blijft haken achter open laaddeur IERHOLE - Een 69-jarige au tomobiliste uit Hulst is gisteren net haar voertuig achter een openstaande laaddeur blijven taken. Dit gebeurde toen zij tussen de ^parkeerde vrachtauto en een asserend voertuig door wilde tijden. De 21-jarige vrachtau- tochauffeur uit Etten-Leur had zijn voertuig gedeeltelijk op de tijbaan geparkeerd. De laad- èeuren achter stonden open te ren de zijkant van de laadruim te 3ij de aanrijding werden beide ■oertuigen beschadigd. zag gaan. Doordat er evenwel een sterfte-overschot (122 ge boorten tegen 180 overlijdens) van 58 mensen werd geregi streerd bleef de groei beperkt tot elf mensen, wat het totaal op 10.854 brengt. Daarmee moet Zierikzee de koppositie van grootste stijger de laatste jaren dit keer overlaten aan Dreischor, dat met dertien-plus de magische grens van duizend inwoners is overschreden en 2003 is ingegaan met 1005 men sen Dat resultaat werd neerge zet door 75 nieuwvestigingen, tegenover 61 vertrekkers, 7 ge boorten en 8 overlijdens. In ranglijst van grote naar klei ne plaatsen op Schouwen-Dui veland is niets veranderd. De top drie wordt op grote afstand van de rest aangevoerd door Zierikzee, Burgh-Haamstede (4518) en Bruinisse (3993). Hek- kesluiter is nog steeds Seroos- kerke met 318 inwoners, op de voet gevolgd door Noordwelle (345), Ellemeet (354) en Schud- debeurs(365). Over de volle breedte wordt de afname van de bevolkingsgroei op Schouwen-Duiveland gro tendeels veroorzaakt doordat er meer mensen vertrokken zijn dan dat er vorig jaar in de ge meente zijn komen wonen. Ook is er sprake van een hoger sterf tecijfer, afgezet tegen het totale aantal borelingen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Heeft een 43- jarige inwoner van Renesse ie mand ingehuurd om C. Veer- hoek, voormalig wethouder van Wcsterschouwen en Schouwen Duiveland, fors toe te takelen? Of was er sprake van een com plot van drie mensen, die verdachte erin wilden luizen? De drie lichtten vorig jaar de (ex-)wethouder in over de kwade genius achter het ge weld, dat op 3 oktober 1992 bij de woning van Veerhoek plaats vond. Voor officier van justitie H. den Hartog was het gisteren duide lijk. Hij stelde bij de rechtbank in Middelburg dat uitlokking tot zware mishandeling over tuigend bewezen was en eiste negen maanden gevange nisstraf. In haar eis nam ze ook het bezit van een pistool mee, dat bij de man thuis werd aan getroffen. Lesje De inzet zou een stukje grond zijn dat de Renessenaar in die periode van de gemeente Wes- terschouwen wilde kopen. Daarbij zou hij dwars zijn geze ten door wethouder Veerhoek. Na een lang slepende kwestie kreeg hij uiteindelijk de grond. ,,De wethouder moest daarom een lesje worden geleerd", zei de officier. Toen Veerhoek die avond de deur opendeed, sloeg een man met een boksbeugel in zijn gezicht. Het slachtoffer hield er beschadigingen aan het hoornvlies, traanbuis en een hangend ooglid aan over. Nu, ruim tien jaar later, heeft hij er nog last van. Dood spoor Iemand uit de portierswereld zou de opdracht voor vijfhon derd gulden hebben uitgevoerd, maar ondanks een groot onder zoek kwamen justitie en politie op een dood spoor te zitten. Tot het trio vorig jaar het incident opnieuw oprakelde. De ver dachte zou hun destijds hebben verteld dat hij de wethouder te grazen wilde nemen. Waarom ze pas tien jaar na dato belastende verklaringen aflegden7 Den Hartog: „De relatie was destijds tussen alle partijen goed. Men had geen reden om verdachte te verlinken. Nu ligt dat anders. Ze hebben zakelijk conflicten met hem. Ze zijn bang van hem." Raadsman P de Jonge twijfelde sterk aan de betrouwbaarheid van de getuigen. ..Een van hen heeft zijn verklaring ingetrok ken Een tweede getuige heeft laten weten tot hetzelfde bereid te zijn, mits een gehuurd hore- capand, waarvan mijn cliënt ei genaar is, aan hem wordt ver kocht De derde is bereid om erover te praten." Volgens de strafpleiter hadden alle drie de getuigen een reden om zijn cliënt aan te pakken. „Zij huren horecazaken van verdachte en kregen eind 2001 een geschil over de huur verhoging. Over een van de ge tuigen zegt verdachte „Hij was woest, omdat ik tegenover hem een horecazaak wilde begin nen." Op vakantie De Jonge voelde zich ook ge sterkt in de complottheorie, om dat het drietal eind vorig jaar samen op vakantie is geweest naar Spanje. Verder stelde hij dat er tussen de voormalig wethouder en zijn cliënt over de aankoop van de grond nooit contact is geweest. De raadsman vroeg om vrij spraak. Veerhoek, inmiddels burgemeester van Nederlek, woonde gisteren de strafzaak bij maar weigerde commentaar te geven. „Ik heb wel een idee, maar ik wil er verder niets over kwijt." De verdachte heeft 54 dagen vastgezeten, voordat het Ge rechtshof in Den Haag op 15 au gustus vorig jaar besloot de voorlopige hechtenis op te hef fen. Uitspraak 29 januari. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De jaarlijkse Jantje Beton Roefeldag staat dit jaar op Schouwen-Duive land in het teken van de wa tersnoodramp. Behalve een thema heeft de organiserende Stichting Jeugd voor deze edi tie ook gekozen voor samen werking met een aantal basis scholen uit de Rotterdamse wijk Pendrecht. De talrijke Roefelcomités in het land mogen voortaan (voor het eerst sinds het tienjarig bestaan van de 'snuffeldag' achter de schermen bij bedrij ven en organisaties voor scho lieren) zelf de datum bepalen waarop ze het evenement hou- den. Voorheen lag dat tijdstip vast rond de zomer. Coördina tor J. Elenbaas van de Stich ting Jeugd Schouwen-Duive land heeft gekozen voor 12 fe bruari. Dat tijdstip biedt hem de mogelijkheid om in te haken op de activiteiten die er in die maand worden gehouden in verband met de nationale her denking van de watersnood ramp. Elenbaas heeft de dag dan ook de titel Deltaroefel meegegeven. „Ik dacht eerst aan Ramproefel, maar dat vond ik toch wat te frivool." Het idee is ontstaan uit contac ten met het roefelcomité uit de Rotterdamse wijk Pendrecht. De straatnamen in die buurt verwijzen allemaal naar de ge beurtenissen op Schouwen- Duiveland en Goeree- Overflakkee in 1953. Zaterdag 25 januari onthult burgemees ter I. Opstelten op het Plein 1953 een monument ter herin nering aan de watersnood ramp. Dat gebeurt in aanwe zigheid van een Schouwse de legatie. Bij de voorbereiding rond die plechtigheid kwam uit Pendrecht een maand gele den de suggestie om gezamen lijk met Schouwen-Duiveland een roefeldag te organiseren met de ramp als thema, vertelt Elenbaas „Kinderen die aan de Rampweg of de Flakkeese- straat wonen, zegt dat niets. De bedoeling is dat die namen een beetje gaan leven. Om dat vorm te geven, staat in ieder geval een 'speurtocht' in het Ouwerkerkse Museum Wa tersnood 1953 op het program ma. Ook heeft Elenbaas de voorstelling 'Stormkracht' van de theatergroep Kwark ge boekt. De bedoeling is 25 kin deren uit Pendrecht en een even groot aantal leerlingen uit Schouwen-Duiveland de kans te bieden deel te nemen aan deze buitenschoolse acti viteit. Een speciale, met graf it- ti bespoten jongerenbus brengt ze naar en van de verschillende programma-onderdelen. Het bovenschools management is ingeschakeld om de 25 Schou- wen-Duivelandse 'gelukkigen' te selecteren voor deelname aan de Deltaroefel Elenbaas realiseert zich dat de belang stelling mogelijk veel groter zal zijn en bekijkt alsnog of er een bredere inschrijving van de plaatselijke jeugd kan plaatsvinden 1 joorHarmen van der Werf BORSSELE - De kerncentrale Borssele moet dicht, maar niet «nier dan dat er vervangende werkgelegenheid is geregeld J®or het personeel en op hetzelfde niveau. Het Zeeuwse ^A-kandidaat-Kamerlid L■Blom brengt die nuancering Mn in het standpunt van zijn Partij over de sluiting van Bors sele. Blom laat weten 'principieel te- pkernenergie' te zijn. „Want .eadelt toekomst ige generaties peen onoplosbaar kernafval- pbleem op." Hij vindt het dan terecht dat de PvdA de pcentrale Borssele op slot wildoen. Realistisch ■Maar", stelt de nummer dertig °?aePvdA-kandidatenlijst, „je aoet daar wel realistisch mee Advertentie DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen •euke terrasjes ied©re zondag open! omgaan en dat betekent naar mijn idee dat je de kerncentrale pas kunt dichtgooien, als er an der werk is op hetzelfde ni veau." PvdA-kandidaat D. Samsom, oud-medewerker van Green peace, kondigde eerder aan dat hij met een sluitingswet voor Borssele komt, zodra hij in de Tweede Kamer is gekozen. Hij blijft mikken op sluiting eind dit jaar, zoals in 1994 onder druk van een Kamermeerder heid is besloten door het eerste kabinet-Kok. Aparte industrie Samsom wil tegelijkertijd werk maken van het stimuleren van windmolenparken op zee, waarvoor naar zijn mening een aparte windpark-industrie no dig is. Die kan volgens hem in Vlissingen-Oost komen en meer dan duizend banen opleveren. Of dit de vervangende werkge legenheid oplevert die nodig is voor het kerncentrale-perso neel zegt Blom niet in te kunnen schatten. Hij is overigens wel van plan voor een sluitingswet over Borssele te stemmen, als die in de Tweede Kamer aan de orde komt, omdat hij tegen kernenergie is. Op basis van de laatste opinie peilingen kunnen voorstanders van het langer openhouden van de kerncentrale, CDA, WD. LPF en SGP, blijven rekenen op een meerderheid in het toekom stige parlement. pagina 10: Balkenende heeft ons geholpen door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De Stichtingen Hollandsche Molen en De Zeeuwse Molen, mole naar G. Landegent van De Graanhalm en enkele omwo nenden maken bezwaar tegen de bouwvergunning die de ge meente heeft verleend aan J. van den Hamer voor de bouw van een woning aan de Burghse Weg 59 in Burgh-Haamstede. De bezwaarmakers protesteren tegen de hoogte van de te bou wen woning op nog geen zeven tig meter afstand van de in gebruik zijnde molen De Graanhalm. De gemeente gaat in de betref fende bouwvergunning ak koord met een nokhoogte van 9,66 meter. Volgens de bezwaar makers gaat de gemeente daar mee voorbij aan de zogeheten beschermingszone die voor De Graanhalm geldt. Zo'n zone is bedoeld om de molen vrij te kunnen laten draaien zonder windbelemmering in de directe omgeving. Volgens de beide mo lenstichtingen is het bovendien onwenselijk de ruimte rond de molen vol te bouwen vanuit cul tuurhistorisch en vanuit land schappelijk planologisch per spectief. Vergunning De gemeente erkent in het be treffende bestemmingsplan een beschermingszone voor de mo len van driehonderd meter Vol gens die beschermingsregels geldt een maximum hoogte van 6,50 meter gelijk aan de hoogte van de stelling van De Graan halm. De bezwaarmakers ver bazen zich er dan ook over dat,. desondanks een vergunning voor de bouw van een nokhoog te van 9,66 meter is toegekend. Volgens de molenstichtingen zijn de beschermingszones van belang om molens ongehinderd te kunnen laten functioneren. „Indien in de nabijheid van een molen te hoge bebouwing en be groeiing staan, is er een gerede kans dat het mechaniek wordt beschadigd als de molen in ge bruik is. Door mogelijke turbu lentie en de sterk wisselende kracht waarmee de wind de wieken aandrijft, kan de askop te ongelijk worden belast, waar door schade ontstaat", aldus het bezwaarschrift van De Hol landsche Molen. Deze vereni ging tot behoud van molens in Nederland heeft een formule ontwikkeld voor de berekening van de hoogte die een obstakel mag hebben op een bepaalde af stand van een molen zonder te veel windbelemmering te ver oorzaken. Stellingmolen De Graanhalm heeft een askophoogte van ne gentien meter. De stelling is ge bouwd op 5,5 meter hoogte. De vlucht van De Graanhalm is 25 meter. Volgens de molenstich ting moet het gebied rondom de stellingmolen beschouwd wor den als gesloten gebied. Op ba sis van de formule heeft De Hol landsche Molen berekend dat op een afstand van 135 meter de bebouwing en beplanting maxi maal 6,5 meter hoog mag zijn. „Op kortere afstand dient de hoogte lager te zijn dan de hoog te van de stelling", vinden de be zwaarmakers De bezwaarschriftenkomen 27 januari vanaf 15.00 uur aan de orde in de vergadering van de bezwaarschriftencommissie in het gemeentehuis in Zierikzee. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De eigenaren van bar-dancing De Nieuwe Steeg in Zierikzee zijn niet van plan te buigen voor de gemeente Schouwen-Duiveland. Eige naar W. Tissink en mede-eige naar A. van Gilst hebben een be zwaarschrift ingediend tegen het besluit van de gemeente Schouwen-Duiveland om voor 2003 geen nachtvergunning voor de bar-dancing te verle nen. Zolang dat bezwaarschrift loopt, blijft De Nieuwe Steeg open tot 4.00 uur. De gemeente zegt tot haar be sluit te zijn gekomen vanwege klachten van omwonenden over geluidsoverlast en het ontbre ken van een gecertificeerd nachtportier. Het probleem nachtportier is, stelt Van Gilst, opgelost. „Ik ga zelf aan de deur staan. Ik heb daar alle papieren voor" Toch krijgt De Nieuwe Steeg voor 2003 geen nachtvergun ning. Tot woede van Tissink en Van Gilst. Van Gilst: „Ik snap er helemaal niks van en ik leg me er ook niet bij neer. Het raakt echt kant noch wal. We hebben nooit problemen met de buurt. Bij ons zijn nooit klachten binnengeko men. Ik begrijp gewoon niet waar de gemeente zich op ba seert. Laat ze eerst maar eens met bewijzen van overlast ko men voor ze ons dwingen om om 2.00 al dicht te gaan in plaats van om 4.00 uur Worden Tissink en Van Gilst ge dwongen om De Nieuwe Steeg niet om 4.00 maar om 2.00 uur te sluiten dan ziet het tweetal de toekomst van de bar-dancing somber in. Stappers gaan pas laat op de avond op pad en voor hen is een bar-dancing die al om 2.00 uur sluit, stelt Van Gilst, niet interessant. Van Gilst: „Wij zijn vanaf 2000 bezig geweest om van De Nieuwe Steeg te ma ken wat het nu is: een goed lo pende bar-dancing. En nu wil de gemeente ons gewoon de nek omdraaien." Van Gilst voegt er aan toe dat hij en Tissink er alles aan doen om overlast te voorkomen. Er geldt een minimumleeftijd van 21 jaar. Vijftien- en zestienjarigen komen er bij De Nieuwe Steeg niet in volgens Van Gilst. „Wij hebben een streng deurregime. Tot half 3 laten we nog mensen binnen, maar daarna niet meer. Volgens de gemeente doet de overlast zich voor tussen drie en vier. Terwijl iedereen dan juist nog binnen zit. En de muziek kan het echt niet zijn want die staat niet hard en bovendien is het pand optimaal geïsoleerd. Buiten hoor je daar echt niets van." Geen pesterij Volgens burgemeester J. Assel- bergs van de gemeente Schou wen-Duiveland is er absoluut geen sprake van 'ondernemertje pesten' „Zo'n beslissing neemt de ge meente echt niet zomaar. Hier is een heel zorgvuldige afweging aan vooraf gegaan." Een woning met een nokhoogte van 9,66 meter op korte afstand van De Graanhalm zou volgens de mo lenstichtingen schade kunnen berokkenen aan deze stellingmolen. foto Marijke Folkertsma Die bewoner van het verzor gingshuis in Zierikzee keek deze week erg vreemd op. Hij hoorde stemmen! Waarschijnlijk ving zijn ge hoorapparaat een tv- of ra diosignaal op, zodat hij dui delijk kon horen hoe politici met elkaar in discussie wa ren. Hebben de politieke par tijen een nieuwe strategie Gaan ze mensen met gehoor problemen op deze manier benaderen en influisteren om toch vooral op hun partij te stemmen? De dames van de verzorging vonden het maar wat interessant om aan zijn oor te komen luisteren wat er gezegd werd. Nu heeft deze meneer een dilemma. Zal hij zijn gehoorapparaat maar voorlopig uitzetten... of gaat hij zich verheugen op woensdag 22 januari, als de dames van de verzorging regelmatig aan zijn oor ko men luisteren naar de uitsla gen? Oosterland heeft vorig jaar per saldo op Schouwen-Duiveland de meeste mensen zien vertrekken. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31