Comité wil tunneltje onder N254 PZC PZC PZC Raad Goes gaat over tot vacaturestop Melkertbanen Oudelandenaar schrijft over water in de Zak Opnieuw lekkage bij Dow Terneuzen De Betho vangt laatste ontheemden Spinne op 11 Autoinbraken in Oud-Vossemeer Auto blijft achter deur haken jannen om sluipverkeer te weren vallen goed Fietstassen in brand gestoken Geen ijspret op middenterrein van schaatsbaan 0800 - 0231 231 (GRATIS) Jongens vernielen reclamebord Auto vernield na botsing container Fietsen zonder licht beboet Botsing door voorrangsfout Aanrijding in Oosterland Gereedschap weg uit bedrijf vrijdag 17 januari 2003 ^,Bn[f Bosboom GOES - Ook voor de laatste «roepgebruikers van het afge brande wijkgebouw De Spinne ia Goes is een oplossing gevon den. Sociale werkplaats De getho stelt haar kantine be schikbaar op momenten dat zij diezelf niet nodig heeft. Daarmee hebben alle vereni gen en organisaties die tot tie jaarwisseling in De Spinne waren gevestigd, voorlopig on derdak Voor de gebruikers van de grote zaal van het wijkge bouw bleek dat het lastigst te zijn. Het gaat om de bingo, de kinderdisco, de kledingbeurs en dansvereniging De Vriend schap. Het aanbod van De Betho, net buiten de Goese Polder gele gen, betekent dat ook die acti viteiten kunnen worden voort gezet. Verzekeraar ZLM heeft bovendien haar kantine en ver gaderruimten beschikbaar ge steld voor dagactiviteiten. Dat is in elk geval een uitkomst voor de vereniging die 's mid dags biljart. Eerder waren al alternatieven gevonden voor de andere ge bruikers van het wijkgebouw. zoals het Zeeuws Mannenkoor (Amicitia in Kloetinge), vrou wenkoor Cadans (kerk in 's- Heer Abtskerke), ouderenbil- jart (snookercentrum in de Rimmelandstraat), biljartver eniging Goese Polder (Leger- diek aan de Westwal), salsa- groep (discotheek El Toro). knutselclub (wijkinfowinkel Goese Polder) en het kruiswerk (hoofdkantoor aan Hollandia- plein). Voor bijzondere activi teiten zoals de kindervakantie week en koninginnedag kan gebruik worden gemaakt van de kantine van voetbalvereni ging Goes. De pleintjesactivi- teiten in het kader van het breedtesportproject worden gehouden op het schoolplein van De Tweemaster of in de gymzaal aan de Thorbecke- laan. De meeste oplossingen gelden voor de komende maanden. Begin deze week maakte de ge meente bekend dat er al loca ties in de wijk zijn gevonden voor noodhuisvesting voor de komende jaren, totdat de nieuwbouw van de verwoeste scholen en het wijkcentrum ge reed is. De tijdelijke onderko mens voor basisschool 't Noor derlicht en het wijkcentrum komen op het parkeerterrein van de ZLM. Voor de Holt- kampschool heeft de gemeente het grasveld achter de depen dance aan De Spinne in ge dachten. Beide scholen zijn momenteel in Goes-Zuid on dergebracht. OUD-VOSSEMEER - In de nacht van woensdag op donder dag is ingebroken in twee auto's in Oud-Vossemeer. Deze stonden geparkeerd aan de Schoolstraat en de Marehoek- straat De buit betrof in beide gevallen geluidsapparatuur TERHOLE - Een 69-jarige automobiliste uit Hulst is gisteren achtereen openstaande laaddeur blijven haken. Dit gebeurde toen zij tussen de geparkeerde vrachtauto en een passerend voertuig door wilde rijden. Een 21-jarige vrachtautochauf feur uit Etten-Leur had zijn voertuig geparkeerd en stond ge deeltelijk op de rijbaan. De auto stond met de voorkant in de richting van Hulst. De laaddeuren achter stonden open tegen de zijkant van de laadruimte. Er was alleen blikschade. ivir Rob Paardekam ■HEERARENDSKERKE - Er moei een voetgangers- en fiet- serstunneltje komen onder de N254. op de plaats waar deze «egde Arendstraat kruist. Dat lindl het actiecomité Knip \254 Nu. Het comité is tevreden oier de plannen van de provin cie 0111 het sluipverkeer van de weg te weren. De N254 is de weg tussen de Sioeweg en Goes, die langs 's- Heer Arendskerke en 's-Heer Hendrikskinderen loopt. Ruim drieduizend automobilisten en vrachtwagenchauffeurs maken dagelijks oneigenlijk gebruik van deze weg. Eigenlijk zouden rede route A58-Deltaweg moe ren nemen. Het vermoeden is dal het sluipverkeer op de N254 alleen maar zal toenemen als de feterscheldetunnel in maart opengaat. Rotonde De provincie wil maatregelen nemen die het veel minder aan trekkelijk maken de N254 als sluiproute te nemen. Dat er op de kruising met de Arendstraat een rotonde komt is zo goed als zeker, maar wat er met het klei ne verkeersknooppunt bij de N665 (de weg tussen Lewedorp en Heinkenszand) gebeurt, is nog niet duidelijk. Gisteren konden belangstellenden enke ledoor de provincie voorgestel de varianten bekijken in het agenda STREEKACTIVITEITEN J BERGEN OP ZOOM - COC-café, 22.00 uur Vrijdagavondcafé, GOES Leger des Heils. Leliestraat 24, 9.00 12,00 uur: Verkoop kleding en meu- Hlent.b.v. maatschappelijke dienstver lening; De Koperen Tuin, 20.00 uur: Herdenking Watersnoodramp van 1953 Kees Slager iilnezFlameling interviewen elkaar; WPELLE Sportgebouw Molenvate, 930 uur Jeu de boules; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00uur: Biljartclub senioren. Sporthal. '930-20.30 uur: Conditietraining bij Om- -Sport Reimerswaal; WADENDAMME - Schietterrein, 19.00 wr lePiramide schieting; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00- '3C0uur: Weekmarkt; Achter het havenmeesterkantoor aan de Prins» Beatrixhaven, einde steiger, 1330 uur. Vertrek rondvaart op de Oos- tfschelde. TERNEUZEN - In de Terneu- Ktise Alvarezlaan zijn gisteren tussen 16.00 en 16.45 uur fiets tassen in brand gestoken. De eigenares, een 52-jarige '■rouw uit Terneuzen had haar iiets voor een winkelpand ge stald Door de brandende fietstassen •iep ook het achterwiel brand schade op. De politie heeft de aak in onderzoek. Heer Arendhuis. De simpelste oplossing die werd bedacht, is het plaatsen van rotondes op de N254 en de Noordzakweg, die met elkaar worden verbonden. Dat kan eventueel in combina tie met een doseerinstallatie op de N254. Bij de twee andere va rianten verdwijnt het door gaande karakter van de N254 GOES - Goes voert een vacatu restop in voor de ID- en WIW- banen, de vroegere Melkertba- nen. De gemeenteraad bepaalde dat gisteravond in meerderheid. Het besluit betekent een bittere pil voor het college van B en W, dat er juist veel geld voor over had om het huidige aantal ba nen voorlopig in stand te hou den. Het kabinet kondigde vorig jaar bezuinigingen aan op de gesub sidieerde arbeid. Daarnaast zijn er maatregelen afgesproken die ervoor moeten zorgen dat meer 'Melketiers' doorstromen naar een reguliere baan. B en W wa ren van mening dat dc gevolgen van de plannen op dit moment niet te voorzien zijn en dat het maar de vraag is wat het toe komstige kabinet, dat na de ver kiezingen van volgende week helemaal. Het verkeer wordt van deze weg afgeleid om hem via veel bochten en rotondes verderop weer te kunnen betre den. In die laatste varianten ziet het actiecomité weinig. Momenteel gebruiken veel motorrijders de omgeving als racecircuit en dat zal volgens P. Gruijters alleen nog maar erger worden. Bij de variant met rotondes op de N254 en de Noordzakweg, kan dat niet meer In plaats van een doseerinstallatie, die de auto's mondjesmaat doorlaat („daar schieten de mensen alleen maar op"), ziet Gruijters liever een verkeersremmende maatregel. Samen met de rotonde moet dat volgens hem genoeg zijn om au tomobilisten en vrachtwagen chauffeurs voortaan de A58 en de Deltaweg te laten nemen. In een brief aan de provincie heeft Knip N254 Nu nog twee wensen neergelegd. De eerste betreft een tunneltje onder de weg door ter hoogte van de Arendstraat. Dit zou de veilig- een motie op ta felom het stand punt van het college te onder steunen. CDA en WD, bijgeval len door SGP/ChristenUnie, reageerden later met een tweede motie, waarin juist wordt aan gedrongen op een vacaturestop. Alleen voor de groep mensen die op korte termijn in een ID- of WIW-baan zouden stappen, wordt een uitzondering ge maakt Stadswachten Wethouder M 't Hart bena drukte nog eens dat een vacatu restop weliswaar niet direct mensen raakt, maar dat daar door wel functies verdwijnen. heid van scholieren uit Einde- wege, die in 's-Heer Arendsker ke naar school gaan, moeten vergroten. Nu moeten ze de drukke weg nog oversteken. Ook wil het comité dat de Pan- hoeveweg voortaan alleen voor bestemmingsverkeer toeganke lijk is, zodat die straks niet ook als sluiproute wordt gebruikt. Het aantal stadswachten in Goes zou daardoor bijvoorbeeld direct afnemen, doordat er op dit moment enkele vacatures zijn. Ook in andere sectoren met ID- en WIW-banen, zoals het onderwijs en de zorg. vallen daardoor de komende tijd on vermijdelijk gaten, al valt niet te voorzien waar. De verwijten van beide kampen binnen de raad gingen over en weer. Zo hekelde F. de Kaart (PvdA) de 'infame beschuldi ging' van de VVD, die het colle ge van 'onverantwoord bestuur' had beticht. Ook S. Verheij (GroenLinks) haalde uit naar de andere partijen. „Ze weten niet waar ze over praten." Voor het college zat er echter niets anders op dan zich neer te leggen bij de verhoudingen in de raad. Die waren duidelijk: een meerderheid, veertien tegen ne gen stemmen, was voor een va caturestop. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen heeft gisteren de naftakraker LHC 1 voor de tweede keer binnen een week tijd buiten gebruik moeten stel len in verband met een lekkage in leidingen van het propyleen- koelsysteem. De storing had tot gevolg dat het bedrijf enkele uren nafta moest affakkelen. Het affakkelen ging gepaard met enige stankover last en de uitstoot van dikke zwarte wolken. Vorige week werd Dow gecon fronteerd met soortgelijke pro blemen in het koelleidingencir- cuit Ook toen ging de kraker enkele dagen buiten gebruik. Het voorbije weekeinde werd de installatie weer opgestart, wat ook al gepaard ging met licht-en geluidsoverlast. Of er een ver band bestaat tussen de storing vorige week en de problemen gisteren was niet duidelijk. Technisch onderzoek moet dat uitwijzen. Bij de provinciale milieudienst in Middelburg kwam gisteren - nadat Dow de storing volgens de regels gemeld had - één klacht binnen over milieuhinder. „Het voorbije jaar zijn er wel vaker klachten tegen Dow ingediend, maar dat was in dc periode dat het bedrijf zijn nieuwe installa ties aan het opstarten was. De voorbije weken is die klachten- stroom evenwel helemaal inge damd", zei L. van Vlaanderen van de provinciale mi lieudienst. Een inspecteur van die dienst is gisteren overigens wel op het bedrij f geweest voor een contro le. Bedrijfsschade Volgens Dow-woordvoerder Frank Neve werd het lek in de leidingen in de nachtelijke uren geconstateerd. Een en ander leidde ertoe dat omstreeks acht uur donderdagochtend de LHC- fabriek werd stilgelegd. Dat feit werd gemeld aan de provincie Tevens werd gesteld dat de sto ring mogelijk na een uur verhol pen zou zijn. Gistermiddag bleek dit geens zins het geval te zijn. Dc LHC1- kraker. zo liet Neve. zal zeker een week buiten bedrijf blijven. De storingen zadelen Dow op met een bedrijfsschade die vele tonnen, zo niet miljoenen be draagt. GOES - Het middenterrein van de toekomstige skeeler- en ijs baan in Goes-Zuid, is niet ge schikt als natuurijsbaan. De wens van een meerderheid in de gemeenteraad dat ook daar kan worden geschaatst in koude pe rioden, kan daarom niet worden gehonoreerd. Wethouder D van Ewijk zei dat gisteravond tijdens de raads vergadering, waarin definitief werd besloten de gecombineer de ijs- en skeelerbaan aan te leg gen. De huidige natuurijsbaan wordt vervangen door een geas falteerde skeelerbaan, dieonder water wordt gezet als het vriest. De meeste fracties hadden er voor gepleit ook het middenter rein, waar een grasmat, te be trekken bij de natuurijsbaan. Van Ewijk antwoordde gister avond dat het gaat om een ge draineerde grasmat. „Met de huidige stand van de techniek is dat onverenigbaar met een na tuurijsbaan. Dan zou je het drainagesysteem alleen maar de vernieling in helpen." De skeeler- en ijsbaan wordt dit jaar aangelegd. wordt gevormd, gaat doen. Om die reden wilde het college een malig extra geld uittrekken Daarmee compenseert de ge meente de rijksbezuinigingen en kan zij het aantal banen in elk geval dit jaar op volle sterkte houden. Rond de zomer, als de voornemens van een nieuw ka binet duidelijker kan zijn, kan Goes haar strategie voor de toe komst bepalen. De kwestie werd gisteravond voor de vierde keer door de Goe se politieke partijen besproken. In de eerdere sessies hadden VVD en CDA al onomwonden laten weten grote moeite te heb ben met de opstelling van B en W. Zij vinden het niet juist dat de gemeente eigenhandig Haag se bezuinigen gaat compense ren met geld dat ook aan andere zaken kan worden besteed. Als Goes bovendien mensen blijft aannemen in ID- en WIW- banen, is de kans groot dat er ook na 2003 extra geld voor no dig is De partijen vinden daar om dat de gemeente zo snel mogelijk moet beginnen met het afbouwen van het aantal banen, door geen nieuwe mensen meer aan te nemen. „Je kunt geen se conde verliezen", zei E. van Wa- veren van het CDA. PvdA legde gisteravond samen met GroenLinks en D66 direct Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen REDACTIE BÉVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'ngrid Huibers Miekevan der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AAVUSSINGEN Jel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail; redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl F-mail; web@pzc.nl Frank Jansens op de zeedijk bij Zweemerdam, waar in 1953 de dijk doorbrak. foto Willem Mieras door Rob Paardekam OUDELANDE - De Ramp van februari 1953 liet ook de Zak van Zuid-Beve land niet ongemoeid. De dorpen Oude- lande, Ellewoutsdijk en Baarland kwa men grotendeels onder water te staan en zeven mensen verloren het leven. In zijn boek Water in de Zak tekent schrij ver Frank Jansens (48) de verhalen uit de drie dorpen op. Jansens raakte een jaar of tien geleden geïnteresseerd in heemkundige zaken die met zijn geboortedorp Oudelande te maken hebben. In 1996 hielp hij geschiedschrijver Jan de Ruiter bij het verzamelen van materiaal, waarna hij zelf besloot een boek te schrijven. Jan sens had met meteen het idee de waters nood als thema te nemen, maar omdat hij hier gaandeweg zoveel informatie over vergaarde, werd het toch een boek over de Ramp Het is een toegankelijk werk geworden, dat ook voor iemand die weinig van de Ramp weet goed te lezen valt. Op een haast schoolboekachtige wijze legt Jansens in de eerste hoofdstukken uit wat nu eigenlijk een dijk is, hoe storm vloeden en kreekruggen ontstaan en hoe Zeeland aan het begin van de vorige eeuw werd volgebouwd met zogeheten muraltmuurtjes. De verhalen uit de dorpen spreken het meest tot de verbeelding. Jansens be perkt zich niet tot het opstapelen van feiten, maar maakt het boek door het optekenen van menselijke verhalen tot een afwisselend geheel. Ook de 165 foto's dragen daaraan bij. De schrijver heeft in de anderhalf jaar dat hij aan zijn boek werkte verschil lende mensen geïnterviewd, waaronder het toen achtjarige jongetje dat vertelt ho,e de indrukken van toen voor altijd in zijn geheugen zijn gebrand. Namen noemt Jansens bewust niet. „Ik wil niet dat de mensen die ik gesproken heb. worden aangesproken op de dingen die ze vertellen." Overigens komt Jansens tot de conclu sie dat de Ramp, hoe tragisch ook, toch positieve kanten aan het licht bracht. Zo was er tijdens de herstelwerkzaam heden een grote mate van saamhorig heid te bespeuren, kwam vanuit het he le land (en zelfs het buitenland) hulp en konden veel mensen de humor van en kele kleine gebeurtenissen in blijven zien. Het boek verhaalt onder meer over een smid uit Oudelande die slim dacht te zijn door de binnenbanden van een tractor onder een stel planken te bin den Het vlot dreef pnma. maar de man had geen rekening gehouden met het prikkeldraad en scherpe punten van hekken. Daar was het bouwsel niet te gen bestand en de smid werd alsnog nat. Tragiek Anderzijds beschrijft Jansens de tra giek van de Ramp. Over mensen die on danks de signalen niet wilden geloven in een ramp en met een gerust hart naar bed gingen om 's nachts volledig ver rast te worden door het water. Over de mannen van de Ovezandse brandweer die te hulp schoten, maar niet altijd even gastvrij onthaald werden en soms zelfs voor dieven werden aangezien. En over de vaak gespannen sfeer, die soms tot hevige ruzies leidden, zelfs overeen ei. Het zijn verhalen die vooral bij men sen die de ramp hebben meegemaakt, herinneringen op zullen roepen. Het eerste exemplaar van Water in de Zak wordt vandaag overhandigd aan burgemeester E. Gelok van Borsele. Het publiek kan het 175 pagina's tellen de boek morgen voor 22,50 euro kopen in dorpshuis D'n Ostpit in Oudelande. Daar is tussen 10.00 en 16.00 uur tevens een fototentoonstelling over de ramp te bezichtigen. Het boek is verder le koop bij de Kope ren Tuin en Antiquariaat Laarmans in Goes, de Drukkerij in Middelburg en bij Jansens thuis (0113-548530). Water in de Zak kent een oplage van vijfhonderd exemplaren. De schrijver heeft het in eigen beheer uitgegeven. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - In de nacht van woensdag op donderdag zijn in de Walstraat in Vlissingen twee jongens aangehouden. De zeventienjarige Vlissinger en de achttienjarige inwoner van de gemeente Borsele hadden de verlichting van een reclame bord vernield. Ze zijn meegenomen naar het politiebureau. OOSTERLAND - Bij een botsing met een container raakte de auto van een dertigjarige inwoner van de gemeente Schou- wen-Duiveland gistermorgen vroeg helemaal vernield. De man reed met zijn auto op de N59 ter hoogte van Oosterland en botste daar door onbekende oorzaak op de container De man kwam eraf met wat schrammetjes. GOES - Tijdens een verlichtingscontrole in de Troelstralaan in Goes zijn gisteren vijftien fietsers bekeurd voor het rijden zonder verlichting. VLISSINGEN - Op de kruising Scheldestraat-Verkuyl Quak- kelaarstraat in Vlissingen heeft zich gisteren om 13.18 uur een aanrijding voorgedaan, Een 38-jarige Vlissingse automobi list, die in de Scheldestraat reed, wilde linksaf de Verkuyl Quakkelaarstraat inslaan. Daarbij verzuimde hij voorrang te verlenen aan een 53-jarige Vlissingse, die op een snorfiets rechtdoor op dezelfde weg reed. Bij de aanrijding raakten bei de voertuigen beschadigd. OOSTERLAND - Twee voertuigen zijn beschadigd bij een aanrijding, gisteren op de kruising N59-Oud Heiligenweg in Oosterland. Een 21-jarige, Schouwse automobiliste ver zuimde toen zij het kruispunt opreed, voorrang te verlenen aan een 44-jarige bestuurster uit dezelfde gemeente. HEINKENSZAND - In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in een bedrijfspand aan de Slaakweg in Hein kenszand. Er werd gereedschap weggenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29