Balkenende heei as geholpen Keramiste Willy Leijnse laat haar huizen huilen PZC ,^ee</e Surfbands op verzamelalbum lezers schrijven kunst cultuur Gretta XXIV Gretta XXV Gretta XXVI Gretta XXVII Stuurlui III vrijdag 17 januari 2003 Ze zijn onderweg tot de stem des volks spreekt op 22 januari. Welke verkie zingsuitslag de opiniepeilers ook voorspellen, ze blijven stug doorgaan, de vijf Zeeuwen die op een zekere en iets minder zekere verkiesbare plaats staan voor de Tweede Kamer. Nieuw komer is Luuk Blom, nummer dertig op de lijst van de PvdA. door Harmen van der Werf Bevrijd van de ketenen van de rege ringsmacht en geleid door 'idol' Wouter Bos is de PvdA met een opmer kelijke opmars bezig. Voor Luuk Blom uit Sint-Annaland, commercieel me dewerker bij zorgverzekeraar Geové RZG, is het geen verrassing. Bij zijn kandidaatstelling half november voorspelde hij het ai: de PvdA haalt vijfendertig zetels in de Tweede Ka mer, twaalf meer dan bij de verkiezin gen op 15 mei 2002. „En", zegt hij on danks de optimistischer peilingen, „ik denk nog steeds dat we dat aantal ze tels halen." Wouter Bos speelt natuurlijk een gro te rol in de wederopstanding van de PvdA, maar dat is volgens Blom niet het enige. „Als je op straat campagne voert, en dat doen we doelbewust heel veel, merk je de omslag. Mensen rea geren ongelooflijk positief. Dat komt niet alleen door Wouter Bos. Het kabinet-Balkenende heeft ons gehol pen door forse bezuinigingen af te kondigen; op gesubsidieerde banen, op de financiële bijdrage van het Rijk aan de ziekenfondsen, waardoor de premies zo zijn gestegen Het maakt dus uit welke partijen regeren Blom steekt ook de hand in eigen boe zem. De PvdA was door al die jaren in de regering verworden tot een be stuurders- en regentenpartij. „Ons programma was vorig jaar niet slecht, maar als partij 1 uisterden we te weinig naar wat er leefde, zoals over de inte gratie van buitenlanders. Dat is ver anderd, ookdoor de kandidatenlijst te vernieuwen, met mensen uit alle delen van het land." Stipnotering Aan de herontdekking van Nederland buiten de randstad dankt Blom zijn stipnoteiring op de PvdA-lijst. Hij is nog maar sinds maart vorig jaar echt politiek actief, als raadslid op Tholen. Hij vindt dan ook dat hem beschei denheid past, helemaal in lijn met de nieuwe PvdA-leider Wouter Bos. „Ik wil ook geen politicus zijn", zegt de Tholenaar, „maar een volksvertegen woordiger. Als ik word gekozen, ga ik minstens de helft van mijn tijd buiten de Tweede Kamer doorbrengen. De Tweede Kamer vergadert drie dagen per week, dus dat is goed mogelijk. Ik wil blijven praten met mensen, want één ding is duidelijk: veel politici den ken dat ze de wijsheid in pacht heb ben, maar dat is natuurlijk niet zo." Wat hij precies gaat aanpakken in de Tweede Kamer, weet Blom nog niet. Het zou voor de hand liggen dat hij iets gaat doen met zorgverzekeringen en eventueel een nieuw ziektekosten stelsel. Hij komt tenslotte uit de we reld van de zorgverzekeraars, maar hij spreekt zich daar niet over uit. „Weet je wat ik eerst ga doen, als het zover is? Ik ga er eerst van genieten." Endan?,,Ikzie het welHij vergel ij kt de PvdA-fractie met een voetbalelf tal. „Je moet toch als team samenwer ken en samen de opstelling bepalen." Zo vaag als Blom over zijn persoonlij- ke ambities blijft, zo helder is hij over hét vraagstuk in de gezondheidszorg: de wachtlijsten voor levensbedrei gende ziektes. Balkenende heeft ge zegd die binnen twee jaar weg te willen werken. „Pure verkiezingsre toriek", oordeelt Blom. „Vanuit mijn werk weet ik dat iedereen met een le vensbedreigende ziekte binnen drie weken kan worden geholpen. Bij Geo vé RZG zijn veertig mensen bezig om dat te regelen, tot in Pisa, Italië." Dat is wel heel ver weg, onderkent hij „Mensen moeten in hun eigen omge ving in een ziekenhuis terecht kun nen. Dat ligt voor de hand, maar als het niet anders kan, is het toch prima dat er elders hulp wordt geboden. En het loont. Niemand sterft in Neder land door de wachtlijstenWie iets an ders beweert, zet mensen op het ver keerde been." Blom neemt naar de Tweede Kamer Luuk Blom: „Ik wil geen politicus zijn, maar een volksvertegenwoordiger. Als ik word gekozen, ga ik minstens de helft van mijn tijd buiten de Tweede Kamer doorbrengen." foto Lex de Meester zijn werkervaring mee, én zijn regio, Zeeland. Met de Kamerleden Siem Buijs (CDA) en Jan Geluk (WD) heeft hij al afgesproken een soort Zeeuwse lobby te vormenWant veel zaken die in Zeeland spelenzoals werkgelegen heid en het voorzieningenniveau in kleine kernen, overstijgen de partij politieke belangen." Dat geldt volgens hem echter niet voor het na tuurbeleid, waarin het kabinet-Bal kenende stevig heeft gesneden. „Er is geen geld, wordt er dan gezegd, maar dat is mij al te simpel. Er wordt ge woon geen voorrang aan gegeven, wat maar weer eens duidelijk maakt dat politiek een kwestie blijft van keuzes maken." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC v» nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reac^ beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietfcï redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijf- Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen»!, niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden r? dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Oy^ weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Een optreden van Dr. Reverb. De Zeeuwse band staat op de verzamel-cd Motorwolf, Motorrock volume 1. Ook hun Zceuws-Vlaamse surf collega's van Ward 69 zijn op het album te vinden. .foto Lex de Meester door Raymond de Frel TILBURG - De Zeeuws- Vlaamse surfband Dr. Re verb roerde zich vorig jaar voornamelijk buiten Zee land. Plaatsen als Hengelo, Wageningen en Leiden wer den recentelijk plat gespeeld. Een optreden in Den Haag resulteerde in een plaatsje op het verzamelalbum Motor- wolf, Motorrock volume 1, dat deze week uitkwam. Ook hun Zeeuws-Vlaamse surf- collega's van Ward 69 zijn op het album te vinden. Dr. Reverb-gitarist Willem Verbuyst kan uiteraard niet rouwig zijn om deze release. Free publicity is natuurlijk nooit weg. „Die cd is samen gesteld door een surffreak. Die organiseert ieder jaar een worstelfeest in een kraak pand in Den Haag. Worstel partijen in combinatie met li- ve-muziek. Wij hebben daar ook eens gespeeld, vandaar ons plekje op dat album", vertelt Verbuyst. De Hage naar koos voor het nummer 'Spiderpom', afkomstig van de titelloze demo van het trio. Van Ward 69 werd het nummer 'Attack of the High Aces' geselecteerd. Een aan tal muzikanten van Dr. Re verb en Ward 69 is onder de naam The Raving Bonkers nog met een derde nummer op de plaat te vinden. Ward 69 heeft bovendien viernum- mers opgenomen, die door het Italiaanse label Om-Om op twee compilatieschijfjes worden gezet. Een half jaar geleden profi teerde het uit 'I'erneuzen af komstige Dr. Reverb ook al indirect van contacten in de platenwereld. Ze veroverden via Eric Dan- no. waarmee Verbuyst en Re verb-bassist Sander Mast sa menspelen in The Heburns. een plaatsje op een vinyl splitsingle ..Die single is uit gebracht door Toombstone Records, het label dat ook Dead Moon onder zijn hoede heeft. Danno's band The Na poleons is daarop met vier korte nummers vertegen woordigd, wij met twee songs", aldus Verbuyst. Binnenkort hopen Verbuyst en consorten een nieuwe sin gle op te nemen, die in eigen beheer wordt uitgebracht. Verbuyst: „Het liefst geven we alles in eigen beheer uit, want op dit moment gaat het met veel platenmaatschap pijen bijzonder slecht. Als je het allemaal in eigen hand houdt, weet je zeker dat je niet wordt genaaid." Dr. Re verb hoopt in de lente op toernee te gaan door Duits land en Oostenrijk door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Een huis is een symbool van veiligheid. Tij dens de watersnood van 1953 stortten in Zuidwest Nederland tal van huizen in, alsof ze uit kaarten waren opgebouwd. Dat gegeven heeft kunstenares Wil ly Leijnse uil Broek in Water land opgepikt bij het maken van haar keramische objecten. Mor gen begint in galerie 't Haentje te Paart in Middelburg haar ten toonstelling over de Ramp. Eigenlijk is ze door het werk van haar man op het spoor gezet. Dat is acteur Bram Kwekke- boom, initiatiefnemer en hoofd rolspeler van het succesvolle to neelstuk Coupure. „Dat gaat over de nasleep van de Ramp", vertelt de in Middelburg opge groeide keramiste. „Een paar jaar geleden ging hij daarmee aan de slag en natuurlijk vertel de hij over zijn werk. Voor mij was het aanleiding om het boek van Kees Slager over de Ramp te gaan lezen. Daarna ben ik ande re boeken over de Ramp gaan le zen. Langzamerhand ontstond het idee dat het wel mooi zou zijn in klei iets met het onder werp te doen. Dat ga ik niet me teen een werk maken, maar eerst spullen verzamelen die er iets mee te maken hebben." Steeds duidelijker kreeg Leijn se het beeld van een huis voor ogen. „Ik stelde me voor dat mijn huis zou verdwijnen. Dat is toch iets als een jas. iets wat je beschermt maar ook een beetje een verpersoonlijking van je zelf." Voor de tentoonstelling in Middelburg heeft ze een hele se rie huizen gemaaktOver het al gemeen in gedempte, aardse kleuren, dus afwijkend van de veel frivolere kleuren die ze doorgaans gebruikt. Samen met de vrouw is water altijd al een thema geweest dat in haar werk opdook, maar dan veeleer als vriend van de mens, bijvoor beeld lekker koel en blauw in het zwembad. Haar vrouwfigu ren zijn niet zelden gehuld in fleurige badkleding. Schuilplaats Haar huizen zijn grimmiger. Leijnse laat zowel zien dat het huis een schuilplaats en een toe vluchtsoord is. als dat het tegen de kracht van het water dikwijls niet bestand is. Veel van haar huizen staan gebogen in de zwa re stormwind, door een subtiel gebruik van porselein of gla zuur wekt ze af en toe de sugges tie dat het water over de daken loopt. Een letterlijke uitbeel ding van de rampnacht, maar net zo goed een figuurlijke: de huizen huilen. Leijnse heeft de meeste van haar huizen voorzien van details die op een of andere manier verwij zen naar de Ramp van 1953. De gebakken klei vertoont vaak sporen van water, zoals de af druk van een schelp of de sporen die golven hebben nagelaten. Op andere huizen staat het woord zee tientallen keren op het dak geschreven. Twee huis jes staan in een bootje, een an derhuis heeft wieltjes. „Dat zijn van die dingen waar je 's nachts opkomt", zegt Leijnse. „Als ik zelf in die situatie terecht was gekomen had ik gehoopt met huis en al aan het water te kun nen ontkomen." Bij een aantal huizen zijn in nissen of raamko zijnen papiertjes gestoken. Het gaat om teksten en illustraties uit oude boeken over de waters noodramp. „Het is een verwij zing naar het boek van Kees Slager en de vele verhalen die nu pas aan het licht komen. Mensen hebben veertig, vijftig jaar met hun herinneringen aan die ramp rondgelopen vóór ze erover gingen vertellen. Die ver borgen verhalen heb ik willen uitbeelden." Gedicht Als verwijzing naar het gedicht 'Na de overstroming' van Hans Warren - vooral de regel: 'we planten samen nieuwe tulpen' - heeft Leijnse een aantal van haar huizen voorzien van kleine tulpen. Bovendien heeft ze een bos tul penkoppen in keramiekvorm neergelegd en ligt bij de ingang de vorm van een tulp in kera- miekscherven. Leijnse: „Uit scherven moest weer nieuw le ven worden opgebouwd." Het onderwerp heeft haar ge dwongen andere kleuren en ma terialen te gebruiken dan ze tot dusver gewend was, maar Leijnse zag zich ook genood zaakt de humor, altijd een be langrijk bestanddeel van haar werk, achterwege te laten. Of tenminste: bijna Ze geeft ook een beeld van het hedendaagse Zeeland: de bedreigde huizen zijn caravans geworden, die dicht opeengepakt staan opge steld. „Zoiets moest erbij. An ders blijft het allemaal zo in somberte hangen," Expositie: Keramische, objecten van Willy Leijnse, vanaf morgen tot en met 23 februari m galerie 't Haentje te Paart in Middelburg, open do, za en zo van 14.00-16.30 uur. De huizen maakte Willy Leijnse over het algemeen in gedempte, aardse kleuren. Dus afwijkend van de veel frivolere kleuren die ze doorgaans gebruikt. foto Lex de Meester Wie, zoals mijn vrouw en ik, de Duitse bezetting aan den lijve heeft ondervonden, weet zeker, dat deze heilig was in vergelij king met die van de Westbank. Zelfs 'onze' onderduiker Eli in Haifa kan dat beamen. We heb ben echter te doen met een rege ring, die zich van nazi-metho den bedient. Geboren en geto gen in de jodenstad Amsterdam heb ik alles van nabij meege maakt: razzia's, deportaties, verzet. Geen tanks tegen woon wijken! Wat daar gebeurt roept herinneringen op aan het optre den van de SS in Polen en Rus land. Palestijnen zijn nu de Un- termenschen De beste Palestijn is een dode, hoorden we jaren geleden al in Eli's huis. Een anti semiet ben je niet, je kunt het wordenPlantten mijn vader en ik geen bomen voor het Konin gin Wilhelminawoud? Ik zou ze wel om willen zagen. Wat deden zij, die zich als christenen voor Israël manifesteren in de oor log? Christelijk Nederland liet 110.000 joden van de 140.000 wegvoeren. De 20.000 die terug keerden, werden niet vriende lijk ontvangen! Gretta had de moed de aandacht te vestigen op een probleem, dat als Israël had gewild 25 jaar geleden al opge lost had kunnen zijn. De wil en de moed ontbraken. Geen 'Groot-Israël' als in Salomo's dagen, maar terug naar de gren zen van 1948, gepaard aan een soort Marshallplan voor de Pa lestijnen. Mensen die het goed gaat, plegen geen geweld. R. Struijk Asterlaan 3 Oostkapelle Ik vind het absurd dat de PZC zich leent om deze serie artike len van Gretta exclusief te plaatsen. Israël wordt n.b. als agressor aangemerkt en moet de eerste stap richting vrede zet ten. Dit getuigt van geen of heel weinig historisch besef. Dit blijkt ook steeds uit de context in de vervolgartikelen Israël snakt naar vrede. In 1947 besloten de Verenigde Naties de Joden weer een eigen staat te ge ven. Dat leidde tot een verdeling van Palestina in een Joods en Arabisch deel. Het verdelings plan werd in de VN met grote meerderheid aangenomen. De Arabieren wezen het verde lingsplan onverbiddelijk af. Zo ontstond drie jaar nadat de geraamten uit de concentratie kampen van West-Europa te voorschijn waren gekomen, op 14 mei 1948 de staat Israël. Al vanaf die dag hebben de Joden hun buren de hand toegereikt en gevraagd om in vrede en na buurschap met elkaar te leven. De onafhankelijkheidsverkla ring werd 's middags om half vijf gelezen, 's nachts om 12 uur trokken de legers van de omrin gende landen al tegen de nieuwe staat op. Eigenlijk heeft Israël vanaf het moment van zijn on af hankel j kheid geen rustig mo ment gekend. Het is geen mo ment buiten gevaar. Laat Gretta ook eens naar Yad Va'shem, gaan kijken, misschien vraagt ze dan niet meer om 6 miljoen handtekeningen. Hier treurt het Joodse volk om zijn 6 miljoen doden. Hier is ook het monu ment van de 1,5 miljoen ver moorde kinderen door de nazi's. P. Joosse Griffioenstraat 30 Middelburg Wanneer komt er een einde aan dat gelamenteer i.v.m. Gretta Duisenberg? Pro of contra dat maakt mij niets uit! Het hele ge doe haalt alleen maar de pers omdat zij de echtgenote van bankpresident Willem Duisen berg is. Lang geleden hadden de Palestijnen hun al dan niet le vensvatbare ministaat kunnen hebben, maar ze zwelgen nog in de opvatting dat ze ooit - wan neer precies? - de staat Israël van de kaart kunnen vegen! Zie je ze dan weerzo macho en onor delijk mogelijk geweren in de lucht leegschieten etc dan denk je onvermijdelijk. 'Kan dit jan hagel ooit een normaal te noe men staat opbouwen?!' En me vrouw Duisenberg doet maar! Wij zitten niet met haar geblèr!1 Toch maar oppassen dat haar echtgenoot niet beschadigd raakt zoals dat in 2003 zo mooi heet! Welterusten verder. Emiel H. Neumann Haringvlietstraat 26 Middelburg De negatieve reacties op Gretta D. zijn gebaseerd op het drama tische verleden van de joden tij dens WO II maar niet op de rea liteit van vandaag. Eenmaal aanwezig in Israël kun je de on derdrukking van de Palestijnen niet meer relativeren. De Intifa da nu en toen is ontstaan door een overweldigend gevoel i* verlatenheid en hierdoor is uitzichtloze situatie ontsfe Het wachtwoord van de VS)) rorisme' heeft tot miljardenci lars steun aan Israël gel^ Hierdoor heeft Israël een»-, tiek gevoerd met de Palestijn waardoor ze zich niet meerb den ontwikkelen. Be' leiders, diplomaten zijn moord, verbannen of gevang gezet. Camp David-akkoo leidden niet tot een wegr« onafhankelijkheid maar nog meer nederzettinger blazen van huizen, foltering collectieve straffen. Er wem» geen vergunningen afge] kortom mensonterend g tegen voornamelijk ongen pende Palestijnen. De stea gooiende kinderen vertege. woordigen op een grimmige» nier de echte reden namelijk! hopeloze situatie waarzedagj dag uit mee geconfronta worden. De PLO heeft des? antwoording over de moordaanslagen volgens las maar waar Arafats pogiig mislukken om grip op deze is telaren te krijgen, probeert!» el de 'extremisten' ineigenia onder andere dc orthodoxen den er ook niet van te overtuig! dat hun aanpak van een 'de» grafisch' probleem in Israeli* hoorlijk doet denken aanwi hen zelf is overkomen. Tëw Palestijnen in Israël zijneenge vaar voor het joodse karafca van het land. De Israëli's ij 'onveilig' in eigen land maaraj verhoudingen zijn zo tegenova tien gedode Israëli's zijnerk- derd vermoorde Palestijnen. Hedy Verstop Zandstmtll Oostbwj Discussie gesloten Na 27 ingezonden brieven ow het dagboek van Gretta Dum berg komen geen nieuwe p zichtspunten meer aan de ore?. De discussie over dit ondenttij is daarom bij deze gesloten. De beste stuurlui staan aan wal omdat de reders ze, in eennie aflatende concurrentiestrijd,ti duur vinden. Heden ten dag vaart ong. de hel ft van allescbe pen onder goedkope vlagemse goedkope bemanning. Praktij; Van de vier schepen die ïkdeaf gelopen week richting Kami heb geloodst, wisten tweeirsi van het wrak van de Tricokt Vier weken nadat het schip ge zonken is en ondanksallepui» citeit! Hoeditkan?Dekennisenkini van goedkope bemanning schieten ernstig tekort. Ookd zet je schepen vol met appan- tuur, als de stuurlui er ont doende mee om kunnen gaan s beperkingen niet kennen, wet hei averechts. Met moderne» paratuur en onbekwame te- manning creëer jeeen schijnvei ligheid. Ook spreekt een tegrot deel van de hedendaagse be manningen onvoldoende Ik- gels. Je kunt nog zoveel yk- keersbegeleiding vanaf de wil willen geven, als de kapites niet begrijpt dat zijn schip wordt opgeroepen, gebeurt e niets en vaart hij gewoon doe desnoods op een ander wrak j er iets aan te doen? Ja! Havffi en overheden en verzekering}- maatschappijen zullen een ved strenger toelatingsbeleid moe ten invoeren. Alleen dieschepw toelaten waarvan bekend is da zij aan de normen van uitrust^ en bemanning voldoen Echtec de hevige concurrentie van havens onderling en de 'betrok kenheid' van de politiek bij de ze, heeft tot voorstellen bij W Europees parlement geleid k het ergste doen vrezen. Nof meer concurrentie, lagere tarie ven en goedkopere mensen. Du ik vrees voor nog meer Erikas. Prestige's, en Vicky's. C. Bosker, registerlood Boulevard Banker^'' VhssinV1 Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28