Goes ziet niks in verleggen spoor Een grafkist met wolken of rode rozen PvdA'er Blom: kerncentrale pas dicht als er ander werk is Wethouder Burger vindt nieuwjaarsrede voorzitter KvK onzin Platform blijft actief voor Scaldis Naturalis Mishandeling wethouder alsnog voor rechter Goederenlijn naar A58 volgens gemeente te duur Ongelukken door gladheid op Tholen zeeuwse almanak Stemmen zc BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 17 januari 2003 QfAectorDooms LdELBUBG - Heeft een 43- angf inwoner van Rencsse ie- iand ingehuurd om C. Veer ijk, voormalig wethouder van fcsterschouwen en Schouwen paiveland. fors toe te takelen? Of i< er sprake van een complot nn drie mensen, die de ver ste erin willen luizen? T*dne lichtten vorig jaar de 5-lwethouder in over de kwa- de genius achter het geweld, dat op 3 oktober 1992 bij de woning van Veerhoek plaatsvond. Voor officier van justitie H den Hartog was het gisteren duide lijk. Zi] stelde bij de rechtbank in Middelburg dat uitlokking tot zware mishandeling over tuigend bewezen was en eiste negen maanden gevangenis straf. De inzet zou een stukje grond zijn dat de Renessenaar in die periode van de gemeente Westerschouwen wilde kopen. Daarbij zou hij dwars zijn geze ten door wethouder Veerhoek. „De wethouder moest daarom een lesje worden geleerd", zei de officier. Toen Veerhoek die avond de deur opendeed, sloeg een man met een boksbeugel in zijn gezicht. Het slachtoffer hield er beschadigingen aan het hoornvlies, traanbuis en een hangend ooglid aan over. Iemand uit de portierswereld zou de opdracht voor vijfhon derd gulden hebben uitgevoerd, maar ondanks een groot onder zoek kwamen justitie en politie op een dood spoor te zitten. Tot het trio vorig jaar het incident opnieuw oprakelde. De ver dachte zou hun destijds hebben verteld dat hij de wethouder te grazen wilde nemen. Waarom ze pas tien jaar na dato belastende verklaringen afleg den? Den Hartog: ..De relatie was destijds tussen alle partijen goed. Men had geen reden om verdachte te verlinken. Nu heb ben ze zakelijk conflicten met hem." Raadsman R de Jonge twijfelde sterk aan de betrouwbaarheid van de getuigen ,,Een van hen heeft zijn verklaring ingetrok ken Een tweede getuige heeft laten weten tot hetzelfde bereid te zijn, mits een gehuurd hore- capand, waarvan mijn cliënt ei genaar is. aan hem wordt ver kocht. De derde is bereid om erover te praten." De raadsman vroeg om vrij spraak. Uitspraak 29 januari. ivmr Rolf Bosboom GOES - Het idee om het goede- löispoor op Zuid-Beveland te vtrleggen naar de A58, is vol- Rijvaardigheid l-plussers getest op Tholen IHOLEN - Vanuit sport- en ge- Bfenschapsccntrum de Meul- vliet in Tholen worden op maandag 14 april rijvaardig- keidstesten afgenomen voor au tomobilisten van vijftig jaar en ouder. Tijdens de cursusdag, van 8.30 tot 13 00 uur, maken de deelne mers een rijvaardigheidstest in tan eigen auto met een rijin- jtnicteur. Verder is er een ver- ieerstheor ietoetsis er een ogentest en zijn er bewegings- jetiviteiten. Het doel is dat de deelnemers op een ontspannen manier hun kennis en vaardig heid toetsen en vrijblijvende adviezen krijgen van de ver schillende instructeurs. De cursusdag wordt georgani seerd door de gemeente Tholen en 3V0 afdeling Tholen. Er wordtsamengewerkt met lokale rijinstructeurs, de ANWB, de BOVAG, Voorlichtingsbureau bewegingsactiviteiten en het aal Orgaan Verkeersvei ligheid. Hockeyveld in de zomer, ijsbaan in de winter VUSSINGEN - Een vol waardige schaatsbaan is op Walcheren waar schijnlijk niet te realise ren. Om schaatsliefheb bers tegemoet te komen, stelt het Vlissingse CDA- raadslid R. J. Suurmond voor om hockey op kunst gras en schaatsen te com bineren. Jen ijsbaan zoals in Bre da is niet haalbaar", zegt Suurmond. „Daar hebben we gewoon met genoeg mensen voor." Hij las een artikel over een bedrijf dat tijdelijke ijsbanen aanlegt op een kunstgras- baan. „Het idee is ont staan uit de gedachte dat Nederland steeds voller wordt. Zo sla je twee vlie gen in één klap." Volgens Suurmond kan de gecom bineerde ijs-hockeybaan opdeSportboulevard tus sen Middelburg en Vlis- singen worden aangelegd. Het lijkt simpel. Bij het begin van de winterstop worden de koelmachine en de watervernevelaar aangezet. Het grasveld bevriest en er ontstaat een ijslaag van vier centime ter. Als de hockeycompe- ötieweer begint, gaat de stekker eruit. Het water zakt m de bodem en de ijs baan wordt weer hockey veld. „Het is het onder zoeken waard", vindt Suurmond. „Het heeft een hoger realiteitsgehalte dan een complete ijs baan." Met de techniek gunnen grote stukken kunstgrasveld worden be vroren Het bedrijf advi seert om in verband met de energiekosten een half veld onder ijs te zetten. (Advertentie DOMBURG wandelen aan zee 9ezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! gens de gemeente Goes niet rea listisch. De kosten worden ge raamd op 250 tot 275 miljoen euro. Dat maakt het 'onwaar schijnlijk dat zo'n traject ooit tot stand zal komen'. Het college van B en W schrijft dat in zijn onderbouwing van het beroep van de gemeente te gen de komst van de Wester- schelde Container Terminal (WCT). De gemeenteraad be sloot begin december naar de Raad van State te stappen om de aanleg tegen te houden. Goes had tot deze week de gelegen heid haar beroepschrift verder te motiveren. De gemeente zet nog eens uiteen dat zij wil dat de nadelige gevol gen die de Bevelanden onder vinden van de WCT, vooral door de toename van het goederen vervoer per spoor, ongedaan worden gemaakt. Het gaat dan om h nder door geluid en trillin gen, afname van de veiligheid en het vaker en langer gesloten zijn van spoorwegovergangen. Er zijn verschillende onderzoe ken in gang gezet, die de gevol gen en de oplossingen in kaart moeten brengen. De onderzoe ken waren op 4 oktober, toen Provinciale Staten instemden met de WCT, nog niet afgerond. De door Goes gevraagde garan tie dat de overlast teniet wordt gedaan, was er dan ook niet. „We zijn van mening dat het be streden besluit niet genomen had mogen worden in weerwil van deze onzekerheden." De meeste onderzoeken zijn nog altijd niet gereed. De gemeente heeft wel kennisgenomen van een conceptrapport van een stu die naar de mogelijkheden om een goederenspoor langs de A58 aan te leggen. De conclusie daarvan, zo stellen B en W, is dat de verplaatsing 'in principe mo gelijk' is, maar wel 250 tot 275 miljoen euro gaat kosten Dat is geen haalbare kaart, conclu deert de gemeente. Het beroepschrift van Goes is opvallend bondig. Dat is bewust gedaan, in overleg met de juri disch adviseurs, zegt wethouder M. 't Hart „We hebben heel veel punten van kritiek, maar die hebben we nu teruggebracht tot de kern van het probleem, waar bij we als belangenbehartiger van de Goesenaren optreden. Alle ander zaken, zoals de ei genaardige besluitvorming, hebben we buiten beschouwing gelaten." Goes besloot de procedure bij de Raad van State te beginnen, na dat de gesprekken met de pro vincie over het afsluiten van een convenant niet tot een akkoord leidden. Kapelle en Reimers- waal tekenden wel. 't Hart zegt dat, parallel aan de beroepspro cedure, het de bedoeling is om na de verkiezingen voor Provin ciale Staten in maart de onder handelingen over een conve nant weer op te pakken. Dan kent Gedeputeerde Staten een andere samenstelling. De huidige gedeputeerde D. Bruin - ooge (PvdA, partijgenoot van 't Hart), de grote pleitbezorger van de WCT, keert niet terug, evenals diens WD-collega G vanZwieten. 'tHart:We wach ten tot een aantal actoren niet meer op het speelveld bivak keert." Ineke Otte met door haar ontworpen grafkisten voor kinderen. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Steeds meer mensen kiezen voor een persoonlijke invulling van het laatste afscheid van een dierbare. Ineke Otte uit Goes levert een bijzondere bij drage aan die trend, vooral door haar opvallende ontwerpen voor grafkisten, die nogal afwijken van wat gebruike lijk is. Kleuren en symbolen voeren de boventoon. Otte is bekend als beeldend kunstenaar. Doordat ze recent kort achter elkaar verschillende keren met de dood werd geconfronteerd, ontstond bij haar grote interesse voor grafkunst. Ze maakte ei gen ontwerpen voor urnen, ontwierp een bijzondere gedenksteen voor een overledene en begon te bouwen aan een collectie grafkisten. „Het is vanuit mijn kunst ontstaan, uit een soort idealisme Het is ineens een thema in mijn leven geworden en ik heb het gevoel dat ik dit móet doen." Ze heeft moeite met de wijze waarop veel uitvaartondernemers werken. „Ze hebben een standaardboek met graf kisten, die wat uitstraling betreft veel hetzelfde zijn en vooral sober en onper soonlij k. De meeste mensen komen daardoor in een eikenhouten kist te recht. In veel gevallen is dat misschien goed, maar als je een kleurrijk leven hebt geleid, kun je dat ook bij het laat ste afscheid tot uitdrukking brengen." Otte is begonnen met het maken van verschillende kisten op kinderformaat Vijf typen heeft ze nu, zoals een van een natuurhout bekleed met klimop ('voor iemand die in zijn leven dicht bij de na tuur stond'), een met afbeeldingen van rode rozen, een hemelsblauw exem plaar met daarop de spiraal van onein digheid als symbool en opengewerkte kisten, met uitgesneden wolken. Doorsneeaanbod „Ik vind het mooi om mensen bij het af scheid van een dierbaar iemand iets te bieden wat verder gaat dan het door sneeaanbod", zegt Otte. „Een begrafe nis is toch het laatste wat mensen van hun dierbare zien. Dat beeld blijft op het netvlies van de betrokkenen." Inmiddels is ze bezig met kisten op vol wassenenformaat. „Een paar weken geleden is voor het eerst een man begra ven in een kist van mij." Een productie op grote schaal staat haar niet voor ogen. Daarvoor is het maken ervan te intensief en te persoonlijk. „Het zal nooit massaproductie wonden. Ik denk dat het ook niet zo werkt Het gaat mij erom dat mensen weten dat er op het ge bied van grafkunst meer is dan vaak wordt gedacht, dat ze zien wat mogelijk is en dat niet pas achteraf ontdekken." door Harmen van der Werf BORSSELE - De kerncentrale Borssele moet dicht, maar niet eerder dan dat er vervangende werkgelegenheid is geregeld voor het personeel en op hetzelf de niveau. Het Zeeuwse PvdA- kandidaat-Kamcrlid L. Blom brengt die nuancering aan in het standpunt van zijn partij over de sluiting van Bors sele. Blom laat weten 'principieel te gen kernenergie' te zijn. „Want je zadelt toekomstige generaties met een onoplosbaar kernafval probleem op," Hij vindt het dan ook terecht dat de PvdA de kerncentrale Borssele op slot wil doen. „Maar", stelt de num mer dertig op de PvdA-kandi- datenlijst, „je moet daar wel realistisch mee omgaan en dat betekent naar mijn idee dat je de kerncentrale pas kunt dicht gooien, als er ander werk is op hetzelfde niveau." PvdA-kandidaat D. Samsom, oud-medewerker van Green peace, kondigde eerder aan dat hij met een sluitingswet voor Borssele komt, zodra hij in de Tweede Kamer is gekozen. Hij blijft mikken op sluiting eind dit jaar, zoals in 1994 onder druk van een Kamermeerder heid is besloten door het eerste kabinet-Kok. Samsom wil tege lijkertijd werk maken van het stimuleren van windmolenpar ken op zee, waarvoor naar zijn mening een aparte windpark- industrie nodig is Die kan vol gens hem in Vlissingen-Oost komen en meer dan duizend ba nen opleveren. Of dit de vervangende werkge legenheid oplevert die nodig is voor het kerncentrale-perso neel, zegt Blom niet in te kunnen schatten. Hij is overigens wel van plan voor een sluitingswet over Borssele te stemmen, als die in de Tweede Kamer aan de orde komt, omdat hij tegen kernenergie is. Op basis van de laatste opiniepeilingen kunnen voorstanders van het langer openhouden van de kerncentra le, CDA, WD, LPFen SGP, blij ven rekenen op een meerderheid in het toekomstige parlement pagina 10: Balkenende heeft ons geholpen door Rolf Bosboom KAPELLE - De nieuwjaarsrede van voorzitter L. van Gelder van de Kamer van Koophandel Zeeland is slecht gevallen bij de gemeente Kapelle. „Ik heb in mijn leven een hoop onzin ge hoord, maar dit hoort zeker in de toptien", zegt wethouder G. Burger. Direct nadat Van Gelder woens dag in Goes zijn rede had uitge sproken, heeft Burger hem ook in diezelfde bewoordingen zijn ongenoegen duidelijk gemaakt. Omdat de gelegenheid voor een uitgebreide gedachtenwisseling ontbrak, is afgesproken dat bei de partijen op korte termijn bij elkaar komen om de zaak uit te praten. Kritiek Van Gelder uitte in zijn toe spraak kritiek op de mate waar in de Bevelandse gemeenten zich momenteel inzetten om te kunnen voldoen aan de vraag naar bedrijfsgrond. Kapelle was daarbij met name de gebe ten hond, aangezien vorige week duidelijk werd dat de plannen voor het opknappen en uitbreiden van bedrijventerrein De Smokkelhoek bij Biezelinge op losse schroeven staan. Het Rijk besloot onlangs de ge meente niet de noodzakelijke subsidie van ruim 2,2 miljoen euro toe te kennen. Volgens de Kamervoorzitter heeft Kapelle de problemen met De Smokkel hoek vooral ook aan zichzelf te wijten. „Kapelle moet bij zich zelf te rade gaan en zich de vraag stellen welk belang zij hecht aan een goed bedrijven terrein", liet Van Gelder weten. Diens woorden vielen verkeerd bij wethouder Burger. „Het sloeg nergens op wat hij zei. Dat heb ik hem ook direct verteld. Hij zou zich beter moeten oriën teren voordat hij dergelijke uit spraken doet. Ik snap ook niet waarom hij zoiets doet. Misschien moest hij zijn jaarre de vol krijgen, maar dan kan hij beter een mop gaan vertel len." Burger stelt dat de gemeente zich de afgelopen tijd juist in tensief heeft ingespannen om een uitbreiding van het bedrij venterrein voor elkaar te krij gen. Daarbij loopt zij keer op keer tegen problemen aan. Zo ligt er een leidingenstrook in de beoogde uitbreiding. Aan weerszijden daarvan mag een flink gebied niet worden ge bouwd. „Maar de eigenaar wil wel dat we de volle mep ervoor betalen Parallelweg Een ander probleem is de ont sluiting. De provincie eist dat zo min mogelijk wegen uitkomen op de Oude Rijksweg. Als een gemeente een nieuwe uitgang voor De Smokkelhoek wil reali seren, zou er een kostbare paral lelweg langs de Oude Rijksweg moeten komen „Zoiets loopt in de miljoenen Aan de noord kant zou Kapelle ook een ont sluiting willen hebben, maar daar heeft een van de bedrijven de grond voor de neus van de ge meente weggekaapt. Al die zaken zorgen ervoor dat de plannen voor het terrein erg kostbaar worden. Er is, zegt Burger, met de grote bedrijven gesproken over een bijdrage in de kosten. „Die hebben noggeen cent toegezegd, terwijl wij zelf wel bereid zijn er meer dan een miljoen in te stoppen. De pro vincie wil ook een bijdrage leve ren." Uitspraken Het verwijt dat de gemeente de zaak heeft laten versloffen, gaat dus niet op, concludeert Burger. „Als je ziet hoeveel tijd en moei te we erin hebben gestoken... Vandaar dat ik bijzonder gepi keerd ben door de uitspraken van Van Gelder." Hij verwacht desondanks met een gesprek het ongenoegen uit de wereld te hel pen. „We komen er samen wel uit." door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - Het Platform Leefbaar Platteland Tholen is bereid om zijn taken binnen het multifunctioneel centrum Scaldis Naturalis in Sint-Maartensdijk voorlopig te blijven uitvoeren. De voorzitter van het platform kondigde eer der aan per 15 januari te stop pen als er geen oplossing zou zijn voor de bestuurlijke proble men rondom het centrum. Bij het centrum zijn diverse or ganisaties betrokken die geza menlijk activiteiten ontplooien Dit loopt echter al enige tijd spaak omdat met name de be sturen van kinderboerderij 't Lamsoortje, dat bij het centrum ligt, en Scaldis Naturalis moei lijk met elkaar door een deur kunnen. Het Platform werkt als overkoepelende organisatie en maakt ook deel uit van het be stuur van het multifunctionele centrum. Nadat er een uitzichtloze situa tie leek te ontstaan, besloot de gemeente Tholen in september een onderzoek in te stellen naar de uitvoerende taken en invul ling van de besturen bij het cen trum Het bestuur van het plat form liet de gemeente weten niet veel heil te zien in het onderzoek en kondigde aan per 15 januari 2003 te stoppen als de gemeente dan niet had gezorgd voor een nieuw bestuur en een werkbare situatie. Ook zouden de leden van het platform niet meer voor het nieuwe bestuur beschikbaar zijn. Het onafhankelijke onder zoeksbureau Area Consult kon het onderzoek echter niet voor deze datum afronden. „We heb ben daarom samen met wethou der Van Kempen het bestuur van het platform benaderd met de vraag of zij de termijn wilden uitstellen tot september of okto ber", zegt gemeentemedewer ker G Logt „Als het advies in het onderzoek luidt dat bijvoor beeld de gemeente een rol moet spelen bij het multifunctionele centrum, dan moet daar in de begroting rekening mee worden gehouden. En die wordt in sep tember. oktober opgemaakt." Het platform heeft schriftelijk toegezegd zijn taken uit te voe ren zolang dit noodzakelijk is. Ook stelt het platform een pro gramma voor 2003 voor het cen trum op. Platformvoorzitter en woord voerder G. de Leeuw was giste ren niet bereikbaar voor een toelichting. THOLEN - Gladheid heeft gis termorgen tot enkele kleine on gelukken in de regio geleid. Op de Eeweg in Tholen kwamen twee automobilistes met elkaar in botsing, nadat één van her was gaan schuiven. Op de Bin nendijk in Wemeldinge gleed een 26-jarige man uit de ge meente Kapelle de dijk af, nadal hij eerst tegen een boom was ge reden. Bij beide ongelukker, ontstond alleen blikschade. PvdA-kandidaat-Kamerlid L. Blom. Lex de Meester Die bewoner van het verzor gingshuis in Zierikzee keek deze week erg vreemd op. Hij hoorde stemmen! Waarschijnlijk ving zijn ge hoorapparaat een tv- of ra diosignaal op, zodat hij dui delijk kon horen hoe politici met elkaar in discussie wa ren. Hebben de politieke partijen een nieuwe strategie? Gaan ze mensen met gehoorproble men op deze manier benade ren en influisteren om toch vooral op hun partij te stem men? De dames van de verzorging vonden het maar wat interes sant om aan zijn oor te komen luisteren wat er gezegd werd Nu staat deze meneer voor een dilemma. Zal hij zijn ge hoorapparaat maar voorlo pig uitzettenof gaat hij zich verheugen op woensdag 22 januari, als de dames van de verzorging dan regelma tig aan zijn oor komen luisteren naar de uitslagen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27