llfïlCilLE ZEEUWSE Blix: situatie in Irak gevaarlijk ANWB opent tankstations HEBBES! Ê&Tteïr Prins onder indruk van verhalen watersnoodramp Gratis reizen tussen Sluis en Breskens door Vlaamse actie NMa verdenkt acht bouwers van fraude u Morgen in de PZC exclusief interview met prins Willem Alexander inspecteurs vinden lege raketkoppen chemische wapens Nederlander ontwerpt tuin I september imbulanceplan lesastreus toor Zeeland Autodief breekt steeds vaker in Eerst werk, dan Borssele sluiten Krajicek akelig dicht bij afscheid Dagboek van het Requiem 1953 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 4° Z 5 Licht bewolkt Vooral aan het begin van de middag veel m Vanavond regen. Matige tot vrij trachtige zuidenwind bij 4 graden. 46e jaargang no. 14 (ijdag 17 januari 2003 ,s nummer 1,10 internet: www.pzc.nl firnrradactie buitenland JISSEL - De leider van ,VK-wapeninspecteurs, lis, heeft gisteren de si- Utie in Irak 'zeer ge- pannen en bijzonder ge- uarlijk' genoemd. Hij zei hl Bagdad tot dusver uitgezorgd voor onge le toegang tot aller- „.jatsen en dat het zeer (operatief is geweest op gistiek gebied. „Maarzij n, als we problemen wil- tvennijden." Eerder op de dag meldde een woordvoerder van de VN dat in een wapendepot elf lege chemi sche raketkoppen waren gevon den. Een wapendeskundige van de Verenigde Naties in Bagdad zwakte het belang van de vondst later af. De bron noemde de ontdekking 'op zichzelf geen belangwekkende zaak De Iraakse autoriteiten noemden het 'een storm in een glas water'. Blix maakte zi]n opmerkingen in Brussel na een onderhoud met EU-buitenlandcoördinator Solana. Die sprak zijn steun uit voor Blix. „Wij eisen een actie vere samenwerking van het re gime in Irak, zodat de wereld, de Veiligheidsraad en de inspec teurs er van worden overtuigd dat het zich heeft ontdaan van alle massavernietigingswa pens", aldus Solana. Volgens een naaste medewerker van president Saddam Hoessein is Irak bereid alle problemen rond de inspecties op te lossen „Er zijn hier en daar wat opmer kingen en er zijn enkele klach ten, maar we verwachten dat zondag en maandag op te los sen", aldus Amir al-Saadi. Niet verrast De VS zijn 'niet verrast' over de vondst van de lege raketkoppen. „Chemische munitie is een van de belangrijkste terreinen waarvan wij zeggen dat er nog zaken onverklaard zijn", aldus een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Irak ontkent dat de vondst te maken heeft met een verboden wapenprogramma. Blix zei er vrij zeker van te zijn dat de Veiligheidsraad hem zal vragen in februari te komen met een nieuw en bijgewerkt rap port. Het Witte Huis verzet zich volgens The Washington Post tegen het plan dat Blix dinsdag in de Veiligheidsraad presen teerde om op 27 maart de Veilig heidsraad opnieuw in te lichten Volgens de krant wil de Ameri kaanse regering na 27 januari snel een besluit nemen over een fMMELO - De Nederlandse ontwerper Piet Oudolf (58) in New York een herden- jstuin voor de slachtoffers II september 2001 herin- ichten. it heeft Oudolf's echtgenote jeren bevestigd. De tuin is itueerd in Battery Park langs levers van de Hudson vlakbij Vrijheidsbeeld De zogehe- 'Gardens of remembrance' den twee maanden na de iroristische aanslag op het nrld Trade Centre geopend. HP illSSINGEN - De plannen om imbulanceposten vanuit stcde- Sjke gebieden naar dunbevolk- ïstreken over te plaatsen drei- !<o voor Zeeland slecht uit te fikken. Als er geen extra geld «ordt uitgetrokken worden vier nn de tien posten gesloten. Gedeputeerde G. de Kok noemt fee uitkomst van het rapport 'Ambulances binnen bereik' desastreus voor Zeeland. Het rapport kent ook een variant ♦aarin Zeeland er vijf extra cbulanceposten krijgt, maar fat alleen als er over het gehele ed tientallen posten bijko- - Minister A. de Geus Volksgezondheid) noemt lan- &ijk gezien drie extra stand plaatsen 'denkbaar'. Beslissin- en over meer nieuwe posten sat hij over aan het nieuwe ka binet. „Er moet een fout ge bakt zijn," zegt De Kok. „Dit «n nooit de uitkomst zijn als is, dat de goedbedeelde pate steden wat ambulances öreten missen voor een betere ®kking in het landelijk ge- o:ed." Pagina 13: minder ambulances Prins Willem-Alexander arriveert in Kortgene, waar hij met overlevenden van de watersnoodramp sprak. door Steffan ter Maat en Maurits Sep KORTGENE - Verhalen van vier getui gen van de watersnoodramp hebben gis teren grote indruk gemaakt op prins Wil- lem-Alcxander. „Als je met mensen praat die de ramp hebben meegemaakt, krijg je meer begrip voor wat er is ge beurd." De prins kwam per helikopter naar Kort gene om met hen te praten. Óp hun beurt hebben zijn gesprekspart ners de ontmoeting met de prins zeer ge waardeerd „Ik denk dat hij er op hoog niveau wel wat mee kan", schat Jan de Looff uit Kortgene Zijn zus, Suus Kra- mer-de Looff: „Het was een hartstikke leuk gesprek." Adriaan Boot benadrukt de kennis van de prins. „Hij stelde des kundige vragen." De andere Jan de Looff (geen familie) be kent nerveus te zijn geweest voor de ont moeting. „Maar de prins heeft er een ont spannen gesprek van gemaakt." Voordat Willem-Alexander aankwam, maakte hij een vlucht boven het destijds getroffen gebied. Hij deed dit samen met interviewer Pieter Jan Hagens die voor de herdenkingsuitzending op 1 februari een reportage met hem maakt over het waterbeheer van toen, nu en in de toe komst. Hoewel het bezoek in stilte moest verlo pen, stonden bij het café toch zo'n vijf tien toeschouwers om een glimp van de prins op te vangen. „Ik werk hier in het café en daarom wist ik dat de prins zou komen", vertelt de enthousiaste W. Huyps uit Kortgene. „Ik vind het leuk dat hij hierisen dat hij met overlevenden van de ramp wil praten. Ik heb ook een foto van de prins gemaakt en hij staat er goed op." foto Willem Mieras Sommige voorbijgangers stoppen om te vragen wat er aan de hand was ..Oh, de prins, echt waar? Is Maxima er ook bij?" Als de man van middelbare leeftijd hoort dat dit niet het geval is, is de teleurstel ling van zijn gezicht te lezen Een andere dorpsbewoner wil met zijn twee honden niets vermoedend het café binnenlopen. Er wordt hem door de wachtenden duidelijk gemaakt dat dit niet mag. „Ik mag hier altijd naar bin nen", roept hij terwijl hij de cafédeur openslaat. Nog geen twee seconden later heeft de RVD de protesterende man al weer buiten gezet. jgorRené van Stee SLIIS - Reizigers die tussen en Breskens met de wamse busmaatschappij De bpi reisden, hoefden gisteren f*1 te betalen. De buschauf- "fs protesteerden zo tegen de f°®pslop die het loslaten van "el vaste tarief op buslijn 2 tus- «nBrugge en Breskens met zich "fcebrengt. grensoverschrijdende bus- in - wordt geëxploiteerd door u«nexxion en De Lijn Tot sep- f11, vorig jaar hoefden reizi- slechts één kaartje te ko- P® y^uzijn dat er twee - met de nefgrens jn gjuis omcjat je "Merlandse en Vlaamse tarie- vm steeds verder uiteen liepen. ■Vlaanderen werd de prijzen Wl' terwiJl een Nederlands "partje duurder werdDaar- Kozen reizigers voor het Propere Vlaamse kaartje, oor Connexxion de in komsten aanzienlijk zag dalen. Hoofd communicatie D Schokaert van De Lijn in West- Vlaanderen keurde de actie van de chauffeurs af. Vanwege het klantvriendelijke karakter van de betaalstaking besloot de di rectie van het bedrijf geen maatregelen tegen de chauf feurs te nemen „Er bestaat nog altijd zoiets als het recht op sta ken", aldus Schokaert. Schokaert wilde niets kwijt over de onderhandelingen tus sen Connexxion en De Lijn over de gerezen problemen Volgens hem streven beide partijen nog altijd naar een acceptabele op lossing voor alle betrokken par tijen. „De onderhandelingen bestrijken overigens een breder vlak, want ook elders in Vlaan deren en Nederland exploiteren De Lijn en Connexxion grens overschrijdende buslijnen. We zijn op zoek naar een goede op lossing voor al deze trajecten", verklaart hij. door Mare Brink DEN HAAG - De ANWB krijgt honderd 'eigen' tankstations. Automobilisten, ook niet-leden, betalen in deze onbemande sta tions per liter minimaal zes eu rocent minder dan bij stations van de grote oliemaatschappij en. Leden met ANWB Mobili teitspas krijgen voor elke liter nog één eurocent extra korting. Het eerste 'eigen' tankstation wordt medio februari geopend in Ede. Daarna volgen snel ves tigingen in Utrecht, Eindhoven en Hank. Binnen een jaar moe ten er tien verkooppunten zijn. In het tweede jaar staan er zes gepland. ANWB-directeurGui- do van Woerkom maakte dat gisteren bekend. De tankstations zonder winkel of wasstraat zijn 24 uur per dag geopend en gevestigd langs ge meentelijke en provinciale we gen. Betaling kan alleen elek tronisch met een betaalkaart. Personeel ontbreekt Er is wel cameratoezicht. Voor vragen kunnen klanten via een inter com terecht bij de meldkamer van de Wegenwacht De ANWB neemt dit initiatief in samenwerking met de Van der Sluijs Groep dat de tankstations exploiteert Dit bedrijf ver koopt jaarlijks bijna vijf miljard liter brandstof, onder meer aan grote oliemaatschappijen. De onderneming heeft een jaarom zet van 1,5 miljard euro Van der Sluijs heeft vijftig tankstations in eigen beheer De ANWB krijgt een vergoeding voorde ei gen naam die op de luifel van de ze tankstations komt te staan. Zegeltjes Volgens directeur Linze de Vries van de Van der Sluijs Groep blijkt uit recent onderzoek dat de hoge benzineprijs voor 39 procent van de consumenten re den is om naar een goedkoper Advertentie Laatste SALE aanbiedingen. Kom snel! "iTw'i.a*T - - mogelij ke oorlog. Deze geluiden waren ook te horen in het hoofd kwartier van de VN in New York. Voor het zover is zal Was hington binnen de V-raad ech ter een harde strijd moeten leve ren. De permanente leden Chi na, Rusland en Frankrijk wen sen de inspecteurs meer tijd te geven. Blix' collega van het In ternationaal Atoomenergie Agentschap, Mohammed el-Ba- radei, zei in Moskou nog maan den nodig te hebben voor de in specties. ANP/AFP/RTR Criminelen plegen steeds vaker woninginbraken om de autosleutels van de bewoners weg te nemen en er vervolgens met hun wa gens vandoor te gaan. Vo rig jaar zijn er in Neder land 1600 van dergelijke diefstallen geregistreerd, een stijging van 50 procent sinds V 2001 Tholenaar L Blom, PvdA-kandidaat voor de Tweede Kamer, vindt dat de kerncentrale in Borssele pas gesloten mag wor den, als voor het personeel vervangende werkgele genheid is gevonden. Overigens stelt hij principieel Q tegenstander van kernenergie te zijn en te blijven. Richard Krajicek stond na de uitschakeling in de tweede ron de Australian Open door de Duitser Rainer Schüttler akelig dicht bij zijn definitieve afscheid van het actieve toptennis. Na de inmaakpartij in drie sets (3-6 5-7 4-6) filosofeerde hij hardop of hij zich voor de komende tijd nog wel kan oppeppen om te knokken voor de overwinning in een wedstrijd. De Middelburgse componist Douwe Eisenga heeft een requi em geschreven voor de slachtoffers van de watersnoodramp Vanaf 30 januari wordt het symfonische werk uitgevoerd in de regio waar vijftig jaar geleden de dijken het bega- ven Voor de PZC hield de componist een dagboek bij gedurende de jaren dat hij aan zijn requiem werkte. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4, buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17,18 en 19; kunst cultuur: 21,22, 23,25 en 26 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De mededin gingsautoriteit NMa verdenkt acht bouwbedrijven van onge oorloofde afspraken over grote infrastructurele projecten in de gemeente Haarlemmermeer en bij Schiphol. De verdachte on dernemingen zouden de op drachten na vooroverleg onder ling verdeeld hebben, zo maakte de NMa gisteren bekend. De bouwbedrijven die de NMa op de korrel heeft zijn Ballast Nedam, Hollandsche Wegen bouw Zanen (waarvan de we genbouw nu is ondergebracht bij HBG Civiel), Vermeer, Ko ninklijke Wegenbouw Stevin, NBM, Heijmans, Koop Tjuchem en Ooms Avernhorn. De opdrachtverdeling had vol gens de NMa plaats van begin 1998 tot eind 2000. Het ging om vijftien grote projecten. Tot de opdrachtgevers behoorden de luchthaven Schiphol, Rijkswa terstaat, de provincie Noord- Holland en de gemeente Haar lemmermeer. Hoeveel schade de opdrachtgevers hebben opgelo pen wil de NMa niet zeggen. De acht bouwbedrijven pro beerden ook nieuwkomers van de markt te weren De NMa noemt het vertoonde gedrag 'een zeer zware overtreding' van de mededingingswet.Do NMa wil nog voor de zomer definitief vaststellen of er sprake is ge weest van overtredingen. De Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) heeft gisteren gepleit voor openbaarmaking van de schaduwboekhoudingen van bouwbedrijven. De VNG heeft daartoe een brief geschre ven aan de parlementaire en quêtecommissie, die in het bezit is van enkele van deze registra tiedocumenten van illegale af spraken. Een aantal gemeenten wil bij bouwbedrijven schade claims te willen indienen. ANP (Advertentie) Mo t/m vr 10-21 uur. Zo 9 - 18 uur. www.IKEA.nl 0900 235 45 32 (€0.10/min.) tankstation te gaan. Zogenoem de loyaliteitssystemen zoals ze geltjes en cards zijn 'minder aantrekkelijk geworden'. Vol gens De Vries is er steeds meer interesse voor onbemand tan ken Hij verwacht dat tien tot vijftien procent van de automo bilisten hiervoor kiest. Omdat vorig jaar bij onbeman de tankstations op grote schaal met pinpassen is gefraudeerd zijn volgens De Vries 'vergaande maatregelen getroffen' om dit te voorkomen. De pompen krijgen een alarm en worden aan de bin nenkant verzegeld. De ANWB maakt het al geruime tijd mogelijk om bij zo'n twee honderd stations van grote olie maatschappijen met zes euro cent korting per liter te tanken. Dat kan alleen door leden met de zogenoemde ANWB Mobili teitspas waarvan er circa 20.000 in omloop zijn. Bij de toekom stige AN WB-stations is zo'n pas alleen vereist om behalve de ge wone korting per liter één cent extra voordelig uit te zijn. GPD pagina 4: onbemande pomp verovert markt voorletters: straat: postcode plaats: telefoon: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer 8 713214"000002 jri. noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20.50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209.90) 5tuur deze bon naar PZC afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1