e hebben hier zelf voor gekozen De ijsbaan als Romeinse arena Zweistra, Bauer of Wisse wordt Zeeuws sportvrouw van 2002 flippens en Stam kennen de lusten en lasten van het baanwielrennen 19 Van Velde is lezorgd over zijn materiaal Profplannen Omnivvorld uitgesteld Stewart tekent voor DC United Museum voor Jan Klaassens Burgemeester verbiedt bekerduel Toernooizege Feyenoord vrijdag 17 januari 2003 pEdwardSwier [EN-Robert Slippens (27) any Stam (30) trekken ook jt winter als nomaden langs Lrielerbanen van Europa. En zonder succes. Deze week jfkien de Noord-Hollanders, Pinds 1998 een koppel vor- m, in Bremen hun allereerste jïtgart en Berlijn zijn de vol- 'cetussenstations waar tien denden Duitsers zich te goed aan het bier en de boek et. 'Die fliegende Hollander' «en /e. hoe origineel, ge- esd. Ze zijn artiesten op de re Voor 35 euro en met wiel den als excuus laten de be iers zich avond aan avond Innaai gaan. Stam. „Het is «die mensen zoals carnaval, kermis ■weten vaak niet half wat er ihen heen gebeurt. Slippens: ft hebben er wel een beetje a idee van, maar meer ook El Al had ik wel een vermoe- r;oen we afgelopen zondag- thtend op de baan in Bremen samen Het was half elf, maar hing al iemand vooroverge- Egenoverdebar." laarschuwing nuwen worden bij de Duitse sdaagsen beschouwd als het lid dat bij de Grillhütte aan Kspitdraait: ze zijn er om op te gen. Jaarlijks krijgen zo'n zes- 'bezoekers een zesdaagsever- id. Ze worden vanwege hand- gtelijkheden buiten gezet en omen op de zwarte lijst. Hon den anderen ontvangen van 'veelkoppige ordedienst een iarschuwing. fcm schrikt van de cijfers. Maar verbazen doet het me «."Zijn vriendin, de veldrijd- frenmountainbikster Corine torland, was op zaterdagavond ren op bezoek geweest. „Ze ertelde dat ze absoluut niet stil «blijven staan. Doe je dat, in heb je meteen allerlei man shanden aan je lijf. Stevig jorlopen, dat was het enige ijze besluit," ezondheid en sport gaan tij- bs de zesdaagse allerminst ALGARY - Voor de elfde keer hij komend weekeinde ffcel aan een WK sprint. Maar krard van Velde mocht nog »it op zondagavond het podi- 0 beklimmen. In Calgary kopt de olympisch kampioen (serie te doorbreken. „Maar imoet alles kloppen", weet kj ,0p dit moment heb ik ge- ton pech met mijn materiaal." bhge maand brak tijdens een lining, aan de vooravond van WB-wedstrijd sprint in Ja- in. de voetplaat onder zijn iiaatssehoen af. Vervolgens ng de reparateur zo onzorg- nldig met zijn reservemateri- ilom dat de buizen krom ston- Sindsdien heeft Van Velde - perfecte afstelling nog niet Ronden. Normaal gesproken ben ik niet «1 met mijn schaatsen bezig", 7$ hij- „Nu ik die nieuwe bui- ttnheb, breng ik ook wat meer fyiJoor op het ijs. Op die ma ps hoop ik de juiste afstelling vinden. Zodra ik weer een sfecte race rijd, doe ik de kts in een kastje en raak ik ze tuten niet meer aan." Niet reëel «a Velde betwijfelt of hij op de vympic Oval zo'n ultieme race ba benaderen. „Het is heel Koi om een medaille op het "Ktehalen. Zoiets overkomt je ™oon. maar op dit moment is Wniet reëel Om d i e stel 1 i ng te herschrijven wijst de schaat- Jf °P de officieuze klassemen- bij de drie WB-wedstrijden '"seizoen. Zowel in Nagano, jWnn als Salt Lake City ein- -*§ae de TVM'er in het punten- ^"tent als vierde.De spnn- noemt - zoals velen - Wother- ^?n uitgesproken favoriet - denkt dat alleen Wennemars ]pn kans heeft hem serieus te be rderen. Daarachter staan vijf, schaatsers - onder wie Van e zelf - die op een medaille n' -Mijn doel is allereerst ■f afstanden te rijden. 1 alles op het maximale uit- Dan moet blijken of dat L doende is voor eremetaal." JP «uge grootspraak is Van ,'öde nr- i^n dini samen. Stam en Slippens moe ten zich door een dikke walm van sigarettenrook bewegen. Slippens zegt er niets van te merken, Stam is er gevoeliger voor. „Ik heb vooral aan het be gin van de avond altijd wel even last van mijn ogen." De etensluchten irriteren hem nog meer. Zoals in die ene bocht in het Kuipke in Gent. „Daar staat een kraampje vlak bij de baan. Wat ze er verkopen? Ik weet het niet, maar het stinkt! Vooral als je kapot zit, is het vre selijk. Ik heb dan braakneigin gen op de fiets." Dat ze er zijn ter vermaak van het publiek en verplicht zijn spektakel te bieden, vinden de twee niet meer dan logisch. „We hebben hier zelf voor gekozen. Elk vak heeft zijn voor- en nade len. Een wegrenner weet dat hij in regen en sneeuw terecht kan komen. Ik geloof niet dat zes daagsen rijden minder gezond is dan vijf uur lang in de regen koersen." Slippens en Stam hebben tij dens een zesdaagse geen idee hoe het buiten is. Zeker niet als ze. zoals in Bremen, vanuit een sjiek hotel zo de baan op kunnen stappen. Ze leven het leven van een holbewoner. Stam: „Soms zeggen we tegen elkaar: weet jij wat voor weer het deze week is? Dan kijken we naar buiten en concluderen we samen dat het er wel koud uitziet." De twee zijn boezemvrienden en verklaren daar een groot deel van hun recente succes mee. Op reis kunnen ze heel veel van el kaar hebben. Zijn er irritaties, dan worden die meteen bespro ken „Het stapelt zich niet op", zegt Slippens. „Gelukkig maar, want in de wintermaanden lig ik meer op één kamer met Danny dan met mijn vriendin." Vorig jaar was het even anders. Stam. woonachtig in Assen delft, brak in Bremen zijn hand. Slippens was de resterende zes daagsen veroordeeld tot een an dere koppel- en kamergenoot. „Als Danny zin heeft om gek te doen op de kamer, als hij rond wil springen, dan zal me dat werkelijk worst wezen. Maar vorig jaar, met die ander, dacht ik bij het minste of geringste al: doe jij eens een keer normaal Ik kon het niet en ging me vreselijk ergeren. In Kopenhagen en Ber lijn heb ik uiteindelijk om een eigen kamer gevraagd." Stam: „In het circuit zijn maar twee ploegen zo close: Risi-Bet- schart en wij. We hebben over een heleboel dingen dezelfde gedachten En zijn ze anders, dan accepteren we dat van el kaar" Zo weet Slippens dat Stam zich over bepaalde zaken stukken minder druk maakt dan hijzelf. Moeten er kerst kaarten verstuurd worden naar sponsors, dan doet Slippens dat. Danny denkt er misschien wel aan, maar hij doet het niet. Maar, en dat vind ik al genoeg, hij zegt altijd wel: dat heb je goed gedaan Robert." Stam fietst voor zichzelf en voor zijn brood. Slippens is feller „Andere renners, wegcoureurs, begrijpen vaak niet wat wij er voor moeten doen. Omdat het er, als we zo over de baan vlie gen. allemaal wel heel erg ge makkelijk uitziet. Maar om 's winters goed te zijn op de baan maken wij ook onze trainings ritjes in de regen." Slippens, die in Spanbroek woont, is dan ook dolblij met de wedergeboorte van de zesdaag se in Amsterdam. „Mijn moeder had een heleboel vrienden en bekenden uitgenodigd, zodat ze allemaal eens konden zien wat Robert nu eigenlijk voor werk deed. Dat vind ik leuk, daar voel ik me goed bij." Erkenning Erkenning krijgen ze steeds va ker. De strijd om een plekje bij de besten is gestreden. „Het was tijd voor verjonging, voor nieu we toevoer. Maar de ouderen proberen dat natuurlijk zo lang mogelijk tegen te houden. Je komt in hun territorium. Je be moeit je met hun broodwinning en je komt er, als je gaat winnen, zelfs aan Inmiddels horen ze er helemaal bij en verdienen ze zelf ook een goede boterham. Hun ploeg AXA zorgt voor het basissalaris en het brood op de plank, de contracten bepalen hoe dik het beleg wordt. „Zo slecht hebben wij het niet. We verdienen beter dan menig wegcoureur Na het winterseizoen volgt de voorbereiding op hun hoofd doelen. eerst de wereldtitel strijd in augustus in het Chinese Shenzhen, dan de Olympische Spelen in Athene. Het wereld bekerseizoen hopen ze zoveel mogelijk aan zich voorbij te la ten gaan. „Direct na de zesdaagsen, in fe bruari, is de eerste wereldbe kerwedstrijd in Moskou. Daar willen we wél heen, om ons me teen te plaatsen voor het WK zo dat we niet ook nog eens naar Sydney, Mexico of Kaapstad moeten. Lekker ver, mooi weer? Ja, het klinkt allemaal leuk. Maar je gaat er echt niet alleen voor je plezier heen. Je gaat er naartoe om te fietsen." GPD De boezemvrienden Danny Stam (links) en Robert Slippens lossen elkaar af op de wielerbaan van Bremen. foto Matthias Hornung/GPD Supertalent Beorn Nijenhuis filosofeert wat af over schaatsen niet te betrappen, maar ^8 weet hij zeker. Nu de van de Canadees Ireland (vorig jaar derde) •«stoord is geraakt door een de Amerikaan Casey (ifil °lpl1 (vorië Jaar twee- i, Jaar rust neemt, zijn de ïK0peremetaal gestegen. kom je toch iets makkelij- ïer°P het podiumANP door René Banierink CALGARY - Beorn Nijenhuis is wereld kampioen bij de junioren, praat net zo makkelijk over Romeinen als over schaatsen en maakt komend weekeinde, als achttienjarige, zijn debuut op het WK sprint in het land waar hij opgroeide, Ca nada. Toen Beorn Nijenhuis afgelopen week einde in Salt Lake City bij zijn eerste we reldbekerwedstrijd ooit een junioren we reldrecord punten op de sprint neerzette en zich en passant op de 1000 meter zo maar in de wereldtop reed, was iedereen vol lof over die blonde jongeman uit de TVM-ploeg. De complimenten accep teerde hij ingetogen. Op de vraag of hij zelf ook niet vond dat het geweldig was wat hij had gepresteerd, antwoordde hij: „Hoezo? Ik sta toch nog niet op het podi um?" Het lijkt een arrogant antwoord maar zo is hel juist niet bedoeld, benadrukt hij. „Ik vind het al geweldig dat ik erbij was. Dat ik zelf een goede race reed was mooi. Maar ik vond het net zo prachtig dat ik Erben een geweldige 1.07,33 kon zien rij den. En ook dat ik mensen uit allerlei verschillende culturen leerde kennen zo als Japanners en Russen. Je leert begrij pen hoe ze in die landen denken en doen. Dat is niet alleen belangrijk voor mezelf maar ook in discussies met andere men sen die zeggen: Japanners, die zijn zo. Terwijl ze nooit een Japanner hebben ge sproken." Beorn Nijenhuis is een bijzonder talent en een bijzondere verschijning op de schaatsbanen. Zijn ouders, oorspronke lijk afkomstig uit een buurtschap bij de Twentse plaats Goor, verhuisden naar Canada. In een klein plaatsje, pakweg tweehonderd kilometer ten noorden van Calgary, groeide Beorn ook op totdat de familie terugkeerde naar Nederland en via Limburg in Heerenveen neerstreek. Speciaal voor de schaatsende zoon. Die wel Nederlands spreekt maar zich mak kelijker uitdrukt in het Engels. En dan ook meteen een spraakwaterval wordt. Nee, hij is niet verrast over zijn tijden ('ik wist dat het erin zat op snel ijs'), wel over zijn bochten ('ik had niet gedacht dat ik die bij zo'n hoge snelheid zou kunnen houden') en dat laatste gaf hem nog wel de meeste voldoening. „Dat betekent dat mijn techniek goed is. En dat zijn zeker heden waar je je in de arena aan vast kunt houden. Je vorm kun je wel kwijtraken, je techniek niet." Gladiatoren Arena? Ja, zo ziet Nijenhuis de schaats baan „Je kunt een schaatswedstrijd ver gelijken met de gevechten in Romeinse arena's vroeger, ten tijde van de gladiato- Beorn Nijenhuis windt zich niet al te veel op over zijn WK-deelname. „Opdat ik het niet ga missen als ik een keer niet mee mag doen." foto Vincent Jannink/ANP ren. Goed. op het ijs gaat het er iets geci- viliseerder aan toe. Maar we leggen onze status in de waagschaal. Win je, dan wordt die groter. Verlies je, dan raak je er een stuk van kwijt. Anderzijds: winnen kan niet zonder verliezen. Zoals in de verhalen van Shakespeare er een kome die is en een tragedie. Het mooie van schaatsen is dat het. in tegenstelling tot Shakespeare, echt is. En dat maakt het zo mooi Het zijn filosofische teksten die je niet meteen van een achttienjarige jongeman verwacht Maar het is geen ingestudeerd praatje, hij ziet het nu eenmaal zo. „Ik denk dat heel veel schaatsers er wel zo over denken, ik zeg het misschien alleen iets anders. Maar zo voel ik het nu een maal Hij kan zich ook niet voorstellen dat hij alleen maar met schaatsen bezig is. „Ik moet er iets naast doen. Studeren, Shakespeare lezenOp het moment datje jouw status op het spel zet in de arena, zijn die zaken veilig, zijn ze jouw hou vast." Binnen de TVM-ploeg moesten ze er wel aan wennen Hem werd ook geadviseerd zich een beetje koest te houdenvoor zijn eigen bestwi 1„Ze willen me beschermen en daar hebben ze helemaal gelijk in. Ik praat nu eenmaal graag over al die za ken Op schaatsgebied probeer ik me zo bescheiden mogelijk op te stellen. Ik weet heus wel dat ik er nog lang niet ben. Tot nu toe ging het alleen maar bergop waarts, was het alleen maar komedie Die tragedie zal echter ook nog wel ko men. Daarom wil ik deelname aan grote wedstrijden als in deze weken niet te be langrijk te maken. Opdat ik ze niet ga missen als ik een keer niet mee mag doen." GPD HILVERSUM - De plannen voor betaald voetbal in Almere zijn een jaartje uitgesteld. Aanvankelijk was het de bedoeling om met ingang van seizoen 2003-2004 te starten met prof voetbal. maar de clubleiding heeft bekendgemaakt dat de streefdatum naar achteren is geschoven. René ter Borgh, voorzitter van de voetbaltak van Omniworld „Een stuur groep is al geruime tijd bezig met de voorbereidingen en er zijn grote vorderingen gemaakt. Alle bevindingen zijn op een rijtje gezet en daaruit is de conclusie getrokken dat we beter in 2004-2005 met een goed product kunnen beginnen dan een jaar eerder met misschien wat geforceerd product." Ter Borgh beaamt dat het een rol heeft gespeeld dat de gemeente ook voorstander was van een start op later datum...We willen dol graag dat de gemeente het profavontuur steunt en dan bedoel ik niet primair met geld. Omniworld en de gemeente moeten constructief met elkaar samenwerken om het betaald voetbal te realiseren." GPD WASHINGTON - Earnest Stewart gaat voetballen bij DC United in de Verenigde Staten. De van NAC afkomstige Ame rikaanse aanvaller had in de VS de keus uit twee clubs: DC United in Washington en Dallas Burn. De keuze van de 33-ja- rige in Nederland geboren speler viel uiteindelijk op de ploeg uit Washington De international speelde 189 competitiewed strijden voor NAC, waarin hij vijftig keer scoorde. Verder speelde hij bij VW en Willem II. ANP VENLO - De twintig jaar geleden overleden Venlose voetbal international Jan Klaassens (1931-1983) krijgt een eigen museum. Dit Jan Klaassens Museum wordt gevestigd in de Venlose binnenstad in het piepkleine tabakswinkeltje dat de middenvelder dreef tijdens en na zijn loopbaan Het Museum wordt het kleinste van Nederland en een dependance van het Limburgs Museum in Venlo. Jan Klaassens. volgens Venlona- ren 'de grootste Limburgse voetballer ooit', kwam 57 keer uit voor Nederland, waarvan zesmaal als aanvoerder. Hij speelde meer dan vijfhonderd wedstrijden voor VW en meer dan tweehonderd voor Feyenoord. „Jan was geen glamour boy van de velden, maar een bescheiden karaktervoetballer", legt de woordvoerder van het Limburgs Museum uit Op de twin tigste sterfdag van Klaassens (12 februari) opent oud—ploeg genoot Hans Kraay sr. het museum aan de Parade in Venlo. Daarin is onder meer het shirt te bezichtigen dat hij droeg als speler van het Nederlands elftal. ANP DOETINCHEM - Uit vrees voor mogelijke supportersrellen heeft burgemeester Horselenberg van Doetinchem de beker wedstrijd De Graafschap - FC Utrecht afgelast. De wedstrijd stond gepland voor 4 februari in het stadion de Vijverberg in Doetinchem. De politie Utrecht en Doetinchem kunnen de veiligheid rond de wedstrijd niet garanderen, zo stelt de ge meente in een persverklaring FC Utrecht had recht op 600 kaarten voor het extra beker duel. De supportersbegeleider van FC Utrecht wilde 600 kaarten extra, omdat hij anders niet kon garanderen dat de harde kern van FC Utrecht in Utrecht zou achterblijven. Aangezien de wedstrijd in de avonduren gespeeld zou wor den, vindt burgemeester Horselenberg de kans op ongere geldheden te groot. De burgemeester heeft de KNVB verzocht de wedstrijd opnieuw in te roosteren en bij daglicht te laten spelen. ANP door Jan Dagevos VLISSINGEN - Wie treedt er in de voetsporen van Monique Nuijten? Op die vraag komt vrijdag 14 februari tijdens het gala Night of the Sports een ant woord. Tijdens de bijeenkomst wordt de Zeeuwse sportvrouw van het jaar bekendgemaakt. In deze categorie zijn Silvana Bau er, Anjolie Wisse en Thamar Zweistra genomineerd. Thamar Zweistra (20) kende een prima seizoen. Zo veroverde de clressuuramazone van de Hexa- gon-stal uit Schore met het Young Riders-team zilver op het Europees kampioenschap in Rome In het individuele klasse ment eindigde Zweistra als vierde. Verder pakte ze haar eer ste wereldbekerpunten tijdens Indoor Maastricht en behaalde ze een tweede en derde plaats tijdens de internationale Grand Prix in Zürich Winst was er in de Intervet Trophy voor Young Riders in Rotterdam. Silvana Bauer (16). die de twee voorgaande edities tot sportta lent van het jaar werd uitgeroe pen, won het voorbije seizoen twee toernooien. De Kruiningse was de sterkste in Raalte en won de Amata Cup in Thailand. Ver der werd ze geselecteerd voor het Fed Cup-team, zonder ove rigens in actie te komen. Op het jeugdtoernooi van Wimbledon bereikte Bauer de derde ronde, bij de US Open werd ze in de eer ste ronde van het enkelspel uit geschakeld De nationale titel bij de meisjes tot en met achttien jaar ging aan haar neus voorbij. Inde finale was EliseTamaëla te sterk. Met Tamaëla kwam ze in het dubbelspel enkele keren goed voor de dag. Op Wimbledon en Roland Garros bereikte het duo de kwartfinale. De afgelopen dagen was Bauer actief op de Australian Open voor jeugdten- nissers. Daar bereikte ze de tweede ronde via een overwin ning op de Australische Bobusic (6-1, 5-7 en 6-2). Vervolgens bleek de Zweedse Andersson te sterk (2-6,7-6 en 3-6). De derde genomineerde is An jolie Wisse (26). De uit 's-Heer Hendrikskinderen afkomstige atlete werd vorig jaar nationaal kampioen op de 1500 meter en verbeterde haar persoonlijk re cord op die afstand met maar liefst zes seconden (4.10,73). Tijdens een wedstrijd in Kassei plaatste ze zich voor het Euro pees kampioenschap in Mün- chen. Tijdens die Europese titel strijd kon Wisse niet brengen wat ze voor ogen had. Ze werd mede door de naweeën van een blessure al in de eerste ronde uitgeschakeld. Wisse verbleef de afgelopen vier weken in Ke nia, waar ze met de andere kern- ploegleden van de Nederlandse a tletiekunie een hoogtestage af werkte. Afgelopen dinsdag werden de nominaties in de andere catego rieën al vrijgegeven. Voor de ti tel Zeeuws sportman van het jaar komen zeiler Erwin Veld man, atleet Daniel Ward en wielrenner Richard Slabbe- koorn in aanmerking Anthony van Assche (turnen). Rinus van de Ven (motorcross) en Simone de Klerk (tafeltennis) strijden om de titel talent van het jaar. In de categorie aangepast sporten zijn Yolanda van Raav (rolstoel- tennis), Marianne Verdonk (at letiek) en Jark Zilverentant (zwemmen) de kandidaten. In de categorie sportploeg gaat het tussen de A-juniorenploeg van RKHAV, de zwemclub Koe wacht en het vrouwenteam van de tafeltennisvereniging SAR. Een vakjury, onder leiding van de Zeeuwse sportraad, is ver antwoordelijk voor de nomina ties. Tijdens hot gala Night of the Sports in Hulst op vrijdag 14 fe bruari worden de definitieve winnaars bekendgemaakt. De bijeenkomst in Den Dullaert be gint om 19.45 uur. De presenta tie is in handen van Louis de Pelsmaeker. MASPALOMAS - Feyenoord voelt zich tijdens de winterstop thuis op Gran ('anaria. De Rot terdamse dub prolongeerde op het vakantie-eiland de titel bij het toernooi van Maspalomas. De ploeg won gisteravond in de finale met 2-1 vanP'CNümberg. De Duitse ploeg kwam na rust op voorsprong dankzij een tref fer van Cacau, die met een lob profiteerde van een fout bij Ge rard de Nooijer. In de slotfase zette Feyenoord de zaken recht via invaller Van Persie en Ka- lou. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19