Plan leidt tot minder ambulances Banen op de tocht bij Kamer van Koophandel PZC EU moet snel reddingsplan paling maken Bouw Delta Plaza begint gauw Werkstraf geëist voor inhaalfout met fatale afloop 13 Gedeputeerde De Kok noemt voorstellen desastreus ogels kijken vanaf boot I" Actie voor vrede in Midden-Oosten Affiches voor sluiting kerncentrale Drugszaak Kloetinge aangehouden Gestolen fietsen onderschept Politie op het spoor van autodieven Oprit A58 tijdelijk dicht vrijdag 17 januari 2003 ■rAfflaudia Sondervan RINGEN - In plaats van mbulances erbij, dreigt Zee- ■$i vier van de tien stand- jatsen voor ziekenauto's in te B*ten leveren. Dit blijkt uit de «die van minister A. de Geus (DA. volksgezondheid) op het npport 'Ambulances binnen fcreik' dat gisteren aan hem jerd aangeboden. ^.Rijksinstituut voor Volks- eondheid en Milieuhygiëne QVM) noemt in het rapport een Justitie weet van murwapenbezit onder bezoekers The Nighttrain MIDDELBURG - In discotheek Ik Nighttrain zijn op R B - nonden mensen gesignaleerd nanan bekend is dat ze in het «rieden in het bezit waren van ten vuurwapen. Dat zegt pers officier van justitie E. Boot. Burgermeester K. Schouwe- saar verbood de avonden na de idiietpartij eind vorige maand. jcjouwenaar sprak over een ri- icogroep. hij wilde niet zeggen rardat risico uit bestond. Vol ga Boot is het niet mogelijk cmensen aan te houden alleen s van een vermoeden dat seen vuurwapen hebben. „Je soet concrete aanwijzingen sóben, je moet bijvoorbeeld ss dat ze een pistool hebben kunnen alleen iets doen als strafbare feiten plegen. Wij eigenlijk achter de feiten Boot wil niet zeggen of er oonderzoek loopt naar de be ruste groep personen )e discotheek mag voorlopig senR B feesten meer houden jier dat verbod is ophef ont- '2an De eigenaren van de dis- rieek verwijten de politie isheid omdat de dader vol gas hen eerder aangehouden ad kunnen worden Bovendien raken ze de Schouwenaar het erwijt dat hij discrimineert. MIDDELBURG -Onder het notto 'varen naar de wintervo- houdt Staatsbosbeheer uartochten op het Haringvliet- Bollands Diep (18 januari), krammer-Volkerak (25 januari) sdeGrevelingen (1 februari). Trdens de excursies met een rrdvaartboot is er gelegenheid duizenden overwinterende 'gels te bekijken. De tocht nert langs platen, slikken en przen die Staatsbosbeheer in daarbeheert. Ook worden plan- ren voor natuurontwikkeling in Haringvliet en Hollands Diep toegelicht. 3eexcursies op 18 en 25 januari •orden gemaakt aan boord van rondvaartboot De Avontuur. Ze strekken om 10.00 uur vanuit de haven bij Willemstad-ves- «ng(einde 16.00 uur). Deexcur- op de Grevelingen op 1 fe- bruari, met rondvaartboot De Veerman, vertrekt vanaf het be zoekerscentrum De Punt ten wden van Ouddorp, eveneens wn 10.00 uur. Als het weer het I '«laat wordt een wandeling ge naakt over de Veermansplaat. aantal mogelijkheden om te zorgen dat meer mensen binnen de gewenste vijftien minuten voor een ambulance bereikbaar zijn. In de voor Zeeland gunstig ste variant, krijgt de provincie er vijf standplaatsen bij, maar dat kan alleen als over heel het land er veertig nieuwe stand plaatsen bij komen. Minister De Geus liet gisteren weten dat landelijk uitbreiding met drie standplaatsen 'denk baar' is. Met de huidige 195 am bulancestandplaatsen. waar van tien in Zeeland, haalt de provincie een dekkingspercen tage van 89,4. In de planversie van De Geus met 198 stand plaatsen duikelt Zeeland naar een dekking van 82,4. Alleen in de planversie met veertig extra standplaatsen komt Zeeland met 93,9 in de buurt van het door de minister gewenste ge middelde dekkingspercentage van 95 procent. Dat er een variant bestaat waar in ambulances Zeeland moet in leveren noemt gedeputeerde G. de Kok (PvdA. zorg) 'desastreus voor Zeeland'. Als dit gebeurt, woont bijna één op de vijf Zeeu wen op meer dan een kwartier rijden van een ambulance post. De Kok noemt minister De Geus 'kampioen slechte boodschap pen voor Zeeland': „Er moet een fout gemaakt zijn," zegt De Kok. „Dit kan nooit de uitkomst zijn als gezegd is, dat de goedbe- deelde grote steden wat ambu lances moeten missen voor een betere dekking in het landelijk gebied. Zeeland gaat zich hier met hand en tand tegen verzet ten." Doel van het onderzoek was het aantal mensen dat binnen de wettelijke aannjtijd van vijf tien minuten te bereiken is, te verhogen. Daartoe stelt het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu voor om vijftig standplaatsen een nieu we locatie te geven en het totaal aan standplaatsen uit te brei den. Meer investeringen wil De Geus overlaten aan een nieuw kabinet. Een hogere dekking kan volgens hem ook bereikt worden door ambulances mo biel te houden, rondrijdend in een bepaald gebied. Wettelijk is het aan provincies om aantal en plaats van ambu lanceposten te bepalen, stelt de gedeputeerde „Een demissio nair minister mag dit niet alvast in gang zetten en de betaling aan een nieuw kabinet overla ten." Alleen voor Sint Philipsland lijkt de keuze van De Geus goed uit te pakken. Die streek krijgt door de versterking van ambu lancezorg in West-Brabant ein delijk de aanrijlimiet op orde. Voor Schouwen-Duiveland, Walcheren, Noord-Beveland en de Zak van Zuid-Beveland blij ven de problemen bestaan. Zeeland heeft nu parate ambu lances staan in Terneuzen, Hulst, Oostburg, Goes, Rilland, Zienkzee, Sint Maartensdijk. Middelburg, Vlissingen en, in de zomermaanden, op Neeltje Jans. In het plan dat De Geus voorstaat worden Middelburg en Vlissingen samengevoegd en blijven er standplaatsen in Ter- neuzen, Hulst, Oostburg en Zie rikzee. In de maximale planver sie wordt dat rijtje aangevuld met vijf standplaatsen om de rijtijdoverschrijdingen op te lossen. Dat zijn Sint Maartens dijk, Burgh-Haamstede, Krab- bendijke (nu Rilland) en Kam perland (nu Neeltje Jans). Kritiek Verwacht wordt dat de RIVM- voorstellen veel kritiek krijgen uit de regio's Zo blijft regio Haaglanden in alle planversies op honderd procent dekking staan, terwijl de regio Gooi-en Vechtstreek terugvalt van een dekkingspercentage van 94,6 naar 80,9. De landelijke stuur groep Ambulancezorg, waarin de provincies, gemeenten, zorg verzekeraars en ambulancezorg vertegenwoordigd zijn, moet uiteindelijk de ambulance spreiding vaststellen. „Den Haag zorgt goed voor zichzelf," concludeert de gedeputeerde Op Neeltje Jans wordt druk gebouwd aan een nieuwe attractie; de waterglijbaan. door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Themapark water land Neeltje Jans maakt zich op voor het nieuwe seizoen. Over enkele weken wordt het officiële startschot gegeven voor de bouw van Delta Plaza, het nieu we ontvangst en expositiegebouw. Delta Plaza - kosten geschat op een bedrag tus sen de vijf en tien miljoen euro - komt naar verwachting eind juni gereed. Tot die tijd wordt gewerkt met nood-filmza len en nood-kassagebouwtjes. Bij een uitslaande brand werd in augus tus vorig jaar het Delta-paviljoen - toen het entreegebouw - volledig in de as ge legd. In ijltempo werden de reeds voorbe reide plannen voor nieuwbouw verder ontwikkeld. „En vanaf dat moment is het eigenlijk allemaal heel snel gegaan", zegt Waterland-directeur A. van de Hoef „We hebben als Waterland van alle kan ten alle medewerking gehad zowel de gemeente Veere als Rijkswaterstaat heb ben enorm geholpen Echt geweldig." Het nieuwe entreegebouw van Water land wordt volgens Van de Hoef iets heel bijzonders. Ook is veel aandacht besteed aan de landschappelijke inpassing van het van veel glas voorziene gebouw. Als dakbedekker is gekozen voor sedum, een zodenvormende vetplant. Het gebouw gaat bestaan uit twee bouwlagen. De be gane grond beslaat vierduizend vierkan te meter en op de verdieping komt daar nog eens duizend vierkante meter bij. In het gebouw komen onder meer kantoor ruimten, expositieruimten en horeca - voorzieningen. 3D film In Delta Plaza worden verder drie film zalen gerealiseerd, één met 250 stoelen, één met 158 zitplaatsen en één waar 115 filmkijkers terecht kunnen. In de groot ste van de drie zalen wordt de driedimen sionale - door speciale brilletjes te bekij ken - film Waterworld vertoond. Bij de brand in het Deltapaviljoen ging de spe ciale apparatuur nodig voor de vertoning joof Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De Kamer fan Koophandel voor Zeeland 51431 grote veranderingen te échten. Het Handelsregister •d daarin administratieve ge- S^ens over alle ingeschreven kdnjven wordt gecentrali- Wanneer dat gebeurt en *at exact de gevolgen zijn, is jogniet duidelijk. Feit is dat de "anen van 15 van de 58 werkne- j^Urdiscussie komt te staan, ^ndelijk gaat het om honder- arbeidsplaatsen. Srnds 1921 houdt de Kamer van koophandel een gedetailleerd •^ndelsregaster bij. Een plicht vastgelegd in de Handels- jystervvet. Vanaf die tijd houdt 'L van elk opgerichte ^erneming een map bij, met ^ann de opgave van de aller- inschrijving, maar ook -*.alle mutaties (bijvoorbeeld Wijzigingen). In Zeeland ervanaf d»e tijd ruim 60.000 ^osiers aangemaakt nieuwe ondernemingen nen mapjes meer aan, maar gaan de gegevens in de compu ter. Sinds 2000 worden de ruim 40.000 bestaande papieren dos siers van actieve bedrijven ge scand en digitaal opgeslagen. In de evaluatie van de Kamers van Koophandel door het mi nisterie van Economische Za ken is afgesproken te komen tot een centraal en digitaal Han delsregister. De verwachting is dat daarmee aanzienlijke hoe veelheid kosten kunnen worden bespaard, omdat niet alle 21 Kamers hetzelfde werk hoeven te doen. In mei 2002 hebben de directeu ren van de Kamers afgesproken het plan te gaan ontwikkelen. „De Kamer is voor het centrali seren van het Handelsregister", zegt directeur R. van Renterg- hem van de Kamer van Koop handel voor Zeeland. „Doordat goedkoper kan worden ge werkt, kunnen de kosten voor ondernemers ook omlaag." Ondanks de Kamers akkoord zijn met de opzet van een cen traal Handelsregister, is nog he lemaal niet duidelijk hoe dat vorm gegeven moet worden „Er zitten veel kikkers in de kruiwa- HULST - In de kerkdiensten van het komend weekeinde in de paro chies van de regio Oost-Zceuws-Vlaanderen wordt een handteke ningenactie gehouden onder het motto 'Ik teken voor vrede in het Midden-Oosten'. Op persoonlijk initiatief hebben Palestijnen, joden en moslims de Nederlandse Coalitie voor Vrede opgericht. De Samen-op-Weg Kerken (Hervormden, Gereformeerden en Lutheranen) hebben ko mend weekeinde vastgesteld als handtekeningendag in hun kerken Ook remonstranten, doopsgezinden en katholieken doen mee. De si k "Tuwe ondernemingen handtekeningenlijsten kunnen na de viering worden getekend, «t de Kamer geen karton- waarna ze aan de initiatiefgroep aangeboden gen die allemaal anders kwa ken", aldus voorzitter L. van Gelder van de Kamer van Koop handel voor Zeeland. Volgens Van Renterghem zullen de ge volgen dit en volgend jaar nog niet merkbaar zijn Akkoord De Ondernemingsraad van de Kamer van Koophandel voor Zeeland is inmiddels in principe akkoord gegaan met de plannen om het register te centraliseren. Wat voor gevolgen dat uiteinde lijk heeft voor het personeel kan Van Renterghem. nog niet zeg gen Er staan in Vlissingen en Terneuzen tien formatieplaat sen ter discussie, die door vijf tien mensen worden bezet. Lan delijk gaat het om een verlies van 600 formatieplaatsen. Het op centraal niveau regelen van het Handelsregister is niet het enige dat op de Kamer af komt. De Kamer overweegt om een van de twee Zeeuwse kanto ren te sluiten. Maar directeur Van Renterghem kan ook daar over nog geen duidelijkheid ge- door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 26- jarige inwoner van Oosterhout is gisteren bij de Middelburgse rechtbank 240 uur werkstraf en anderhalf jaar rijontzegging ge- eist, voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval in Zeeuws- Vlaanderen. De automobilist botste 9 april vorig jaar in De Braakman, op Rijksweg N61, bij een inhaal manoeuvre op een 54-jarige mo torrijder uit Oostburg, die kort daarna overleed Officier van justitie A. Flik- weert achtte dood door schuld bewezen. Hij vond dat de ver dachte onvoorzichtig had gere den door op de helling te gaan inhalen. „Het is in een flits van enkele seconden gebeurd, maar u heeft daarbij een ernstige ver- keersfout gemaakt en levens van anderen op het spel gezet." De man kon gisteren niet ver klaren hoe hij op de lmkerweg- helft terecht was gekomen. „Ik weet het niet meer Het is zo snel gegaan." BORSSELE - Activisten van Wise hebben in Zeeland enkele duizenden affiches opgehangen met een oproep aan het CDA om de kerncentrale Borssele te sluiten. De aanplakbiljetten haken in op de slogan van de christen-democraten. Betrok ken, Betrouwbaar, Balkenende. Als dat zo zou zijn. zou het CDA de kerncentrale eind dit jaar op slot doen, vindt Wise De partij heeft met de coalitiepartners VVD en LPF echter beslo ten een Kamerbesluit uit 1994 niet uit te voeren en de centrale open te laten .Dat was mede het gevolg van een verloren recht zaak tegen de kerncentrale. Wise vindt dat het kabinet geen antwoord geeft op de vragen over het afval en de opwerking daarvan De affiches zijn een poging 'de stilte' van het kabi net-Balkenende hierover te doorbreken. De kerncentrale Borssele maakte gisteren bekend dat de honderd miljardste kiloWattuur is geproduceerd sinds de opstart in juli 1973 Ge middeld is per jaar drie miljard kiloWattuur geleverd, waar mee een miljoen gezinnen van stroom zijn voorzien. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de drugszaak tegen vier mannen uit Breda. Arnhem en Den Haag voor nader onderzoek aangehouden. Het viertal wordt ervan verdacht vorig jaar juli in Kloetinge betrokken te zijn geweest bij het vervaardigen van xtc-pillen in een bunker, dat als laboratorium was ingericht. Het Openbaar Ministerie wil in het kader van een landelij k onderzoek uitgezocht zien of de verdachten (56, 54, 46 en 43 jaar) deel uitmaken van een cri minele organisatie. Dat was voor officier van justitie R. Jeu ken aanleiding om aanhouding te vragen. De rechtbank ver wees gisteren de zaak terug naar de rechter-commissaris voor het horen van een aantal getuigen. De behandeling van de drugszaak staat nu voor 14 april gepland. RITTHEM - De politie heeft gistermiddag een partijtje gesto len fietsen onderschept. De acht fietsen lagen in de Bijleveld- haven in Ritthem klaar om verscheept te worden. In samen werking met de douane werd omstreeks drie uur ingegrepen. Bij nadere controle bleek dat bij de fietsen de sloten waren verwijderd en/of de nummers waren uitgeslepen. KAPELLEBRUG - De auto-onderdelen die de politie eind vorig jaar aantrof in een loods van de voormalige textielfa briek aan de Gentsevaart in Kapellebrug, zijn afkomstig van achttien tot twintig autodiefstallen in Zeeland en Vlaande ren. Dat is inmiddels bekend uit het onderzoek dat de Zeeuwse politie en justitie in samenwerking met de Belgische opsporingsautoriteiten hebben ingesteld naar de illegale au tohandel. De huurders van de loods hielden zich vermoedelijk bezig met de handel in gestolen auto's en auto-onderdelen voor landen in Oost-Europa Aanhoudingen zijn volgens woordvoerster E. Boot van het Openbaar Ministerie in Mid delburg nog niet verricht. De Zeeuwse politie kwam de bende autodieven bij toeval op het spoor. OOST-SOUBURG - Oprit 40 naar de A58 richting Vlissingen bij Oost-Souburg is dinsdag 21 januari tot uiterlijk 16.00 uur afgesloten. De afsluiting houdt verband met werkzaamheden die nodig zijn voor de aanleg van een geluidsreducerend scherm bij Oost-Souburg. De oprit is vanaf 8.00 uur dicht. ervan verloren, maar inmiddels is nieu we apparatuur gearriveerd. Aan de opbouw van de waterglijbaan wordt volop gewerkt. De glijbaan wordt ruim elf meter hoog en zestig meter lang. Ook is men druk bezig met de inbouw in een kunstmatig aangelegd duinland schap van een orkaansimulator. Deze moet bezoekers een zintuiglijke sensatie op gaan leveren in de vorm van een door een immense ventilator opgewekte stormwind waar je tegenin kunt leunen en op die manier de kracht van de ele menten ondervindt. Van de Hoef gaat er vanuit dat beide attracties bij de start van het nieuwe seizoen op 26 maart ge reed zijn. Twee automobilisten, die voor hem reden, hadden de klap van de aanrijding gehoord. Ze had den verklaard dat de Brabander harder had gereden dan de maximumsnelheid van 80 km per uur, die voor de N61 geldt Ook uit het technisch onderzoek bleek dat de man met een snel heid van circa 99 km per uur had gereden. Raadsman J. Verstre pen bepleitte vrijspraak voor zijn cliënt. Hij bestreed het technisch onderzoek over de juiste snelheid en verder bleek volgens hem uit de reconstructie niet dat zijn cliënt volledig op de linkerweghelft had gereden De botsing was niet frontaal Hij heeft de auto een stukje naar links gestuurd om te kijken of er een tegenligger aankwam. Het is een geringe afwijking ge weest. De motorrijder moet te gen het midden van de weg heb ben gezeten." De nabestaanden verklaarden dat het slachtoffer als motorrij der de verkeersregels in acht nam. De rechtbank doet 29 januari uitspraak. door Harmen van der Werf THOLEN - Over twee jaar moet er een Europees plan voor herstel van de paling stand op tafel liggen. De Combinatie van Beroepsvis ser gaat zich daar sterk voor maken, met het ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij (LNV) en de Nederlandse palingdeskun- dige W. Dekker. Het is vijf voor twaalf voor de palingstand in Europa of zelfs al later, aldus vice- voorzitter A. van der Waal van de Combinatie van Be roepsvissers. Er moet vol gens hem razendsnel iets ge beuren om zowel de paling als de palingvisserij te red den. De intrek van jonge palin gen, glasaal, is gedaald tot een minimum. En ook te wei nig volwassen palingen we ten te ontsnappen aan de fuiken van vissers, om later duizenden kilometers ver derop in de Sargassozee in de Atlantische Oceaan zich voort te planten. Wegge vist Al sinds 1980 gaat de paling stand achteruit. Allerlei oor zaken zijn daarvoor aan te wijzen. Veel glasaal wordt weggevist voor de Spaanse en Franse kust Spanjaarden houden van ge frituurde glasaal en voor de jonge palingen wordt goud geld betaald door paling- kwekerijen in het Verre Oos ten. Maar er is meer aan de hand. De visserijdruk is ook te groot. Van de zevenhonderd geslachtsrijpe schierpalin- gen uit het IJsselmeer weet slechts één de zee weer te be reiken. In het benedenrivier- gebied ligt die verhouding gunstiger; twee van de tien schieralen kan wegtrekken Gemalen De paling kampt nog met an dere problemen Door de bouw van potdichte gemalen kunnen jonge palingen min der gemakkelijk van het zou te zeewater in het zoete bin nenwater komen. Een zwemblaasparasiet speelt de aal ook parten. In 1985 is die voor het eerst in Nederland opgedoken Het idee bestaat dat door die pa rasiet de zwemblaas van schieralen knapt, als ze die per in zee zwemmen. Nage slacht kunnen ze dan niet produceren „En", voegt Van der Waal toe, „we moeten nog afwachten wat het lekken van olie uit de tanker Prestige voor de Spaanse kust teweegbrengt. Die ligt op de trekroute van glasaal." Complex Omdat de problemen met de paling zo complex zijn, is er geen kant en klare oplossing voorhanden. Zeker niet om dat het om een internatio naal vraagstuk gaat met gro te belangentegenstellingen. Nederlandse vissers vinden dat hun collega's in Spanjeen Frankrijk minder glasaal moeten vangen Andersom vinden de zuidelijke vissers dat in Noordwest-Europa minder op schieraal moet worden gevist. De Combinatie van Beroeps vissers heeft alvast een aan zet gegeven voor een Nederlands herstelplan voor paling dat als bouwsteen kan dienen voor een Europees plan Zo moeten allerlei barrières voor de palingintrek worden geslecht De leefruimte van aal langs de rivieren moet worden vergroot door brede natuurlijke oevers aan te leg gen. Een vaste hoeveelheid schieraal moet naar zee kun nen ontsnappen om zich voort te kunnen planten. En de glasaalvisserij moet aan zienlijk worden beperkt. Van der Waal hoopt dat het lukt in Europees verband tot een akkoord te komen. „De eerste stap is dat ieder een de handen ineenslaat en steeds een beschuldigend vingertje naar elkaar blijft heffen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13