Veel ouderen willen doorwerken Imtech richt blik op het Oosten 7 I'erplicht pensioen bij 65 jaar stuit op toenemend verzet Vijftig banen «eg bij Curver Predator 95 krijgt voorrang van links Werkgevers noemen geplande staking in zeehavens zinloos Vakcentrale FNV verliest 3500 leden het bedrijf profijt Hoe houden we de uitgaven in de hand? donderdag 16 januari 2003 wHfilmavan den Berg ITRECHT - Nederland staat gendom de jonge 'pensiona- fes. Veel mensen gaan niet 50 of jjjaaralmet (vervroegd) pensi- «o. Maar het tij keert. Steeds peer ouderen willen blijven nrken. Soms zelfs met behulp nnde rechtbank. ^scheidsrechter van 45 is op brand. vonden de voetbal den. Maar op gezag van de $2opeseCommissie in Brussel id vorig jaar de leeftijds- opgeheven. Een 'scheids' je goed functioneert mag blij- ren fluitenOok Defensie her- ag haar pensioenbeleid. Tot mor kort stopte menig perso- eekidvan de marine al met 50 jar. militairen van andere on- fedelenmet 55. Nu weten nieu- t militairen dat zij minstens b:hun58-ste kunnen werken, fcdestratenmakers in Amster- ê.n mogen zich na hun 45ste saar een andere vak laten om dolen. jigument voor vroege pensio- seringwas dat werk voor men sa soms zo 'slijtend' was, dat deiecategorie eerder mocht op- ioaden, stelt Yvonne Quispel res. het Landelijke Bureau leeftijdsdriscriminatie (LBL) s auteur van het boek 'Leef tijdsgrenzen op de arbeids- aarkt'. GOIBLE - Bonden en directie kibben gisteren overeenstem- bereikt over een sociaal plan bij Curver Rubbermaid in Goirle, ien woordvoerder van Curver «vestigde gisteren dat er rond (50 ontslagen zullen vallen. ICurver in Goirle werken nu 152 mensen ïcederbednjf Rubbermaid Eu- itpe. waarvan Curver deel uit- Bakt, kondigde in december te reorganisaties aan. Dit ikgevolg van een verwacht ver- Des van 15 miljoen dollar over 5002. GPD „Voor die groepen werd een soort uiterste houdbaarheids datum in het werk bedacht. Nu weten wij dat werken en behoud van werk voor veel mensen erg belangrijk zijn. En bovendien is er, gezien de groeiende tekorten in beroepsgroepen en het oplo pende vergrijzing, sprake van grote economische belangen." Eerder had ook FNV-voorzitter Lodewijk de Waal al gewaar schuwd voor de grote uitval van 55-plussers op de Nederlandse arbeidsmarkt- „Als die voort zet, zitten we enorm in de pro blemen In Nederland geldt officieel de algemene regel dat mensen kun nen blijven werken tot hun 65ste. Maar bij reorganisaties worden 50-plussers vaak het eerste ontslagen en een gunstige financiële regeling via ver vroegde uittreding (VUT) heeft het laatste decennium ook ge zorgd voor een golf van grijze of grijzende uittreders. Boven dien kunnen of moeten mensen met 'zware' beroepen eerder met pensioen. Brandweerlieden bijvoorbeeld (met 55 jaar), maar ook gevangenisbewakers (met 60 jaar), bouwvakkers (58 jaar) en verpleegkundigen die lid zijn van pensioenverzekeraar PGGM of in een academisch zie kenhuis werken (60 jaar). Niet iedereen is daar blij mee. Bij het LBL kloppen steeds meer mensen aan die liever nog een paar jaar willen blijven werken en protesteren tegen 'leeftijdsdiscriminatie'. Vaak om uiteenlopende redenen. Soms uit financiële motieven. Dan is er bijvoorbeeld sprake van een tweede of derde huwe- DÜSSELDORF - Een BMW Mini verleent voorrang aan een mo torboot van bet type Predator 95. Het luxejacht werd gisteren vervoerd van een Rijnhaven naar de expositiehallen in Diissel- dorf. De Predator wordt gebouwd door de Britse werf Sun- seeker, is ruim 28 meter lang en 55 ton zwaar. Het schip is de grootste inzending voor de jaarlijkse watersport beurs Boot Diis- seldorfdie zaterdag wordt geopend. Op de beurs tonen 1700 be drijven uit 53 landen hun producten, variërend van vishaakjes tot zeiljachten. Het 'schuitje' op de foto gaat voor 6,27 miljoen euro van de hand. foto Martin Meissner/AP lijk en zijn er studerende kinde ren Vaker nog putten mensen veel voldoening uit hun werk en hebben ze 'nog lang geen zin om thuis achter de geraniums' te belanden. Rechter Quispel: „Interessant is dat mensen voor behoud van hun baan nu naar de rechter stappen en hoe werkgevers daar op rea geren. Zo zegt Martinair piloten op hun 56-ste wegens doorstro ming te ontslaan. Jonge piloten moeten zo ook een kans krijgen. En de rechtbank in Haarlem stelde Martinair in het gelijk. Nu is het wachten op de uit spraak van de rechtzaak die piloten van KLM wegens leef tijdsdiscriminatie hebben aan gespannen." Scheidsrechters mogen daaren tegen van het Nederlandse en Europese Hof niet op hun 45ste worden ontslagen, en dat is vol gens Quispel hoopvol voor de werkwillende beroepsmensen als brandweerlieden: „Volgens de rechters kunnen scheids rechter met een goede medische en technische controle prima functioneren. Hetzelfde zou dus voor brandweerlieden kunnen opgaan." Het wachten is echter op verandering van de Neder landse wetgeving om pensi- oendwang en vervroegd ontslag echt te kunnen tegengaan. Die wijziging is ook noodzakelijk om in de pas te kunnen lopen bij de EU-richtlijnen die leeftijds discriminatie verbieden. De Tweede Kamer had plannen in die richting, maar deze zijn dooi de val van het kabinet voorlopig in de koelkast gezet. Recent onderzoek van onder zoeksbureau Nipo wijst uit dat 58 procent van de Nederlanders denkt dat 65-plussers moeten doorwerken om het tekort op de arbeidsmarkt te kunnen opvan gen. Quispel: ..Dat is een nieuw feno meen Het topje van de ijsberg meldt zich uit protest bij ons, het LBL. En dan vooral met de vraag of 65-plussers kunnen doorwerken. En wij zeggen dan, dat kan altijd. Maar dan wel met een nieuw contract." GPD door Marcel Proos ROTTERDAM - De staking morgen in de Nederlandse zeehavens heeft geen enkele zin. De angst van de haven werkers dat door het Europe se plan om het werk te libera liseren, het Port Package, hun banen zullen verdwij nen, is ongegrond. Boven dien treffen de stakers met hun acties onschuldige par tijen. Dat zeiden de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) en de vereni ging van ondernemingen in de Rotterdamse haven Delta- linqs gisteren. Volgens de vakbond FNV Bondgenoten kunnen de zee havens het werk uitbesteden aan goedkopere en minder gekwalificeerde arbeids krachten uit bijvoorbeeld de Filipijnen. Bovendien kan het scheepspersoneel een deel van het havenwerk overnemen, meent de organi satie. Maar zo komt ook de veiligheid in het geding, zegt de vakbond. Ook in zeeha vens in België, Frankrijk, Duitsland. Finland, Dene marken. Noorwegen en Groot-Britannië willen ha venwerkers morgen staken. De directeur van de KVNR, P. van Agtmaal, noemt het ech ter'een kul verhaal' dat goed kopere krachten het huidige werk zullen overnemen. „Een staking is grote waan zin. Tijdens de onderhande lingen over het Port Package zijn de vakbonden op alle mogelijke manieren tege moetgekomen." De Neder landse regelgeving op het ge bied van werkgelegenheid en sociale voorzieningen be schermt bovendien de ha venwerkers voldoende, aldus Van Agtmaal. Volgens Deltalinqs willen veel bedrijven in de haven van Rotterdam helemaal geen goedkopere, minder ge kwalificeerde krachten in huren. De ondernemingen willen de veiligheid absoluut niet in het geding brengen, zei een woordvoerder. Ook hij verwijst naar de goede Nederlandse regelgeving, waardoor de havenwerkers in zijn ogen erg stevig in hun schoenen staan. Deltalinqs en de KVNR vin den dat een staking partijen treft die niets aan het Port Package kunnen veranderen. De beslissing over het libera liseringsplan ligt volgens beide organisaties in Brussel en niet bij de reders en ha venbedrijven. De havenwer kers moeten dus maar in Brussel aankloppen, stellen de organisaties. Het is trouwens onduidelijk hoeveel werknemers morgen het werk zullen neerleggen. De voorzitter van de onder nemingsraad van de Rotter damse container-terminal Hanno/Uniport. W. Jakma, noemt een staking prema tuur. Het is volgens hem on duidelijk wat het Port Pack age precies zal inhouden. Hij weet niet hoeveel werkne mers het werk zullen neer leggen, maar zegt wel dat niet iedereen bereid is te sta ken. Op de tocht De werknemers die zijn aan gesloten bij de Rotterdamse havenpool SHB doen wel mee aan de staking. Volgens de voorzitter van de onder nemingsraad, W. de Haas, komt de werkgelegenheid door het Port Package wel degelijk op de tocht te staan. De Nederlands/Britse rederij P&O Nedlloyd weet niet hoe ze zich moet voorbereiden op de staking. Het bedrijf is bang dat de schepen niet naar havens buiten Neder land kunnen uitwijken, om dat ook die waarschijnlijk plat zullen gaan. ..Maar het is nog erg ondui delijk wat er gaat gebeuren", aldus een woordvoerder van het bedrijf. ANP de een bij AMSTERDAM - De vak centrale FNV is circa 3500 leden kwijtgeraakt. Per 1 december vorig jaar telde de vakorganisatie 1.230.546 leden. Dat is circa 0,3 procent minder dan een jaar eerder. Een woordvoerder van de FNVheeft dat gisteren be vestigd. Hij stelt echter wel dat de cijfers een ver tekend beeld opleveren Volgens hem telt de vak beweging al sinds jaar en dag de leden in de periode van 1 januari tot 1 decem ber. „Sinds jaren '70 zie je dan een licht opgaande lijn." In haar e-magazine meldt de FNV dat over de eerste elfmaanden een winst van 342 leden, ofwel een stij ging van 0,04 procent. De ze toename dankt vakbeweging aan groeiende achterban de zogeheten overheids- bonden Abvakabo FNV. dePolitiebond, de militai re AFMP en marechaus seebeweging Marver. De grootste winnaar was de Abvakabo. Deze bond in de publieke sector zag z ij n achterban met circa dui zendmensen (0,3 procent) groeien tot 362.461 leden Vrijwel alle FN V-vakbon den die actief zijn in de marktsector hebben in de elf maanden van 2002 een licht ledenver lies geleden. Zo verloor de grootste FNV-bond Bond genoten in deze periode roim 2000 leden (0,2 pro- cent) en kwam uit op 480 271. In dit aantal zijn wel de roim 4000 leden van de ondervereniging voor zelfstandigen zonder per ceel (ZZP'ers) meege ren. Zonder de ZZ- jj ers komt het verlies van Bondgenoten uit op bijna 6200 leden (1,3 procent). Met een afname van 1051 £fen tot 48.662 was de oond voor kunstenaars. g«ici en media FNV wem ook een grote verlie- jjocentueel daalde het le denaantal van de FNV Vrouwenbond het snelst, namelijk met 2,9 procent naar 6238 .ANP door Inge Heuff THOLEN - Een wereldwijde ni chemarkt, noemen technisch di recteur Piet van der Hoeven en director operations André den Haan van Imtech Systems hun werkgebied. En dan hebben zij het over meet- en analysesyste men voor de chemische-olie- en gasindustrie. Imtech Sys tems, met kantoren in Tholen en Den Bosch, is onderdeel van de beursgenoteerde Imtech Group met vestigingen in de Benelux, Duitsland, Spanje en Engeland. De oorsprong van Imtech Sys tems ligt in het begin van de ja ren zeventig in de Zaanstreek. De toenmalige onderneming hield zich bezig met industriële installaties voor de voedings middelen industrie en de scheepsbouw. Met de opkomst van de (petro)chemische indu strie ging het bedrijf zich ook specialiseren in proces analyse systemen en meetsystemen. De controle en de kwalitatieve metingen werden in de loop der jaren steeds meer op locatie in de fabrieksinstallatie gedaan. „Het was niet meer van de tijd om alleen kwaliteitsmetingen in het laboratorium te doen", legt Van der Hoeven uit. „De pro ductieprocessen vereisten con tinue controle, Wij hebben ons toen volledig gericht op geauto matiseerde kwaliteitsmetingen en procesanalyses." Daarbij kan elk onderdeel van het pro ductieproces gevolgd en geana lyseerd worden, dus ook bij voorbeeld de uitstoot van gevaarlijke stoffen Er wordt wel gesproken over een meetsysteem, maar in feite betreft het meestal meerdere in stallaties die over de hele pro ductielocatie worden neerge zet. Werd er eerst vooral gewerkt naar aanleiding van de vraag van opdrachtgevers; nu is Im tech Systems zei f kennisbron op dit gebied. Daaruit ontstaan weer nevenactiviteiten zoals benchscale pilolplants waarbij in de werkplaats van Imtech Systems in Tholen op kleine schaal nieuwe productieproces sen worden gebouwd. Deze sys temen worden door klanten gebruikt voor het testen en opti maliseren van de grote fabrieks- installaties. „Een leuke markt waarbij je heel divers bezig bent", zegt Van der Hoeven. „Ook hierin werken we nauw samen met de afdeling in Den Bosch." De Tholense afdeling van Im- Een opstelling in de werkplaats van Imtech Tholen, waarmee op kleine schaal productieprocessen wor den ontworpen. Naam: Imtech Systems Plaats: Tholen, Den Bosch Opgericht: 1982 Aantal werknemers: 110 Omzet: 25 miljoen euro tech Systems houdt zich vooral met het uitvoerende werk bezig. Hier worden de installaties ge bouwd. De werknemers zijn ook verantwoordelijk voor de in stallatie, het testen en het on derhoud van de meet- en analy sesystemen. Bij Imtech Systems in Den Bosch wordt met name gewerkt aan de softwarematige kant van de systemen. Deze medewerkers ontwikkelen onder meer de software voor comptabele meetsystemen voor de indu striële afname van olie en gas. Daarbij is het zowel voor de af nemer als voor de leverancier van belang om naast de hoeveel heid ook continu de kwaliteit van het product te testen. De wisselende druk en tempera tuur en andere omgevingsfacto ren worden in de metingen en analyses meegenomen. Standaarden „Deze software die de processen aanstuurt en berekent, is vol gens internationale standaar den en normen opgesteld", vertelt André den Haan. „Die exacte berekening en bewaking van de kwaliteit zijn belang rijk", vult Van der Hoeven aan, „Wij zitten aan de kassa van de opdrachtgever. Als onze metin gen of kwaliteitsberekeningen niet kloppen, kost dat geld." Begin jaren tachtig verhuisde het bedrijf naar Sint Maartens dijk en weer tien jaar later naar Tholen. De Zaanstreek bleek toch te ver uit de industriële foto Willem Mieras driehoek van Rotterdam, Vlis- singen en Antwerpen te liggen waar destijds het meeste werk vandaan kwam. Inmiddels vertrekken veel van de meet- en analysesystemen van Imtech Systems naar lan den als Nigeria, Egypte. Katar, Oman. Maleisië of de Filippij nen. Van der Hoeven: „In Nederland wordt nog maar incidenteel ge- investeerd in nieuwbouw, daar ligt ons werk meer in renovatie, modernisering en het onder houd. Een opdracht zoals die laatst de deur uitging, een meet systeem voor de propyleen- oxide fabriek van Lvondell, wordt steeds uitzonderlijker." Imtech Systems beschouwt zichzelf als een van de grotere analysesysteembouwers. We reldwijd zouden er zo'n vijf a zes vergelijkbare ondernemingen zijn. Van der Hoeven: „Het aan tal concurrenten is overzichte lijk maar het aantal opdrachten ook. Je komt dus steeds dezel f de mensen tegen. Daarnaast heb je ook nog altijd de lokale installa teur die systeempjes aanlegt en onderhoudt, daar ismoeilijk tussen te komen. Dan worden wij alleen gevraagd voor het deel dat echt specialistisch is. Wij hebben wel gemerkt dat we het vooral van mond-tot-mond reclame moeten hebben. Daar uit halen we het gros van de op drachten." Goede naam „Het is een vrij conservatieve markt waar een goede naam nog telt", valt Den Haan hem bij. Dat is overigens de laatste jaren wel aan het veranderen; con tractors en ingenieursbureaus laten zich duidelijk minder ge legen liggen aan een goede naam en richten zich meer op de prijs. Afhankelijk van de om vang van de opdracht denkt Im tech Systems toch zo'n vijftien procent van het wereldaandeel jaarlijks binnen te halen. China en Rusland zijn duidelij ke groeimarkten, maar Imtech Systems is voorzichtig. Den Haan: „Wat betreft Rusland, daar is het altijd afwachten of de financiële kant afgedekt is. We hebben daar wel gewerkt, maar dan via de garantie van een niet-Russische partner. China heeft veel potentie en in vesteert veel in de olie- en gas industrie maar het is vooral las tig om er voet aan de grond te krijgen. Overigens wordt er niet alleen maar reikhalzend naar verre oorden gekekenOok voor DowTerneuzen en Total Fina in Vlissingen wordt regelmatig werk verzet. Advertentie) ADMINISTRATIE KANTOOR ADMINISTRATIES BELASTINGAANGIFTEN BEDRtJFSADVtEZEN Torenstraat 43a - 4353 AB Serooskerke tel: (01 18) 593159 Fax: (01 18) 593244 door Brenda van Dam Aan het begin van een nieuw jaar houden veel Nederlanders de hand strak op de knip. Dat blijkt onder meer uit cijfers van het CBS over de omzetten in de detail handel. In januari en februa ri besteden we zeker twaalf procent minder dan in een gemiddelde maand. Januari is traditioneel ook de maand waarin allerlei bere keningen worden gemaakt over de koopkracht. In dit nieuwe jaar zal vrijwel ieder een in koopkracht achteruit gaan. Daarbij komt, dat veel Nederlanders nog altijd niet gewend zijn aan de euro. Tips om meer greep op de financi en te krijgen, mogen dus deze januarimaand niet ontbre ken. Nadeel van dergelijke tips is, dat ze doorgaans nogal tech nisch van aard zijn. Tegelij kertijd is de wijze waarop mensen financieel orde op zaken stellen of bezuinigin gen doorvoeren, een heel per soonlijke kwestie Vandaar hieronder enkele technische wenken in een notendop. Wie in 2003 financieel wil vooruitkijken, kan voor het gemak een jaaroverzicht ma ken. Daarin noteert u voor ie dere maand alle daadwerke lijke inkomsten en uitgaven. Deze financiële kalender laat duidelijk zien waar de pieken en dalen in zowel de inkomsten als de uitgaven zijn te verwachten. Met die wetenschap kun je plannen en zonodig wat schuiven. Als in de ene maand geld overblijft, kun je dat opzij zetten vooreen maand waar in bijvoorbeeld dure verze keringspremies betaald moeten worden. Het over zicht laat ook zien dat een keertje rood staan helemaal geen ramp hoeft te zijn, als dat tekort in de periode erna maar weer kan worden inge lopen. Dan is er nog de gemiddelde maandbegroting. Daarin worden alle inkomsten en uitgaven die in een jaar ge daan worden, gedeeld door twaa 1 f en in een overzicht on der elkaar gezet. Hiermee krijg je een soort financieel gemiddelde. Geen enkele maand ziet er in werkelijk heid zo uit, maar zo'n maandbegroting laat zien of je gemiddeld genomen rond komt. Het is bovendien een goed vertrekpunt voor wie wil bezuinigen. Dat bezuinigen kan door alle uitgavenposten na te lopen en te kijken waar er gemin derd zou kunnen worden. De meeste rek zit in uitgaven posten als de dagelijkse boodschappen, telefoon, contributies, energie, ver voer, recreatie en dergelijke. Aan vaste lasten als de huur of de hypotheek, gemeente lijke heffingen, schoolkosten of verzekeringen valt minder snel iets te doen. Er kan niet oneindig bezui nigd worden. Elke post heeft zijn ondergrens, die voor elk huishouden ook weer anders ligt. Ook kun je best even een tijdje geen geld opzij zetten voor vervanging van meu bels en andere grote uitga ven, maar op de lange ter mijn is dat niet handig. Persoonlijk Financieel beheer en bezui nigen zijn heel persoonlijke aangelegenheden. De auto of de gsm de deur uit? Geen dure kleren en drastisch schrap pen in de vakantie? Het doet wonderen voor een begro ting, maar ieder maakt zijn eigen keuzes. Het maken van een begroting is in de praktijk niet één twee-drie gedaan. Je zult er echt even voor moeten gaan zitten. De bankafschriften, bonnetjes en rekeningen er bij halen, misschien eens een tijdje de dagelijkse uitgaven bijhouden om erachter te ko men hoeveel je werkelijk uit geeft. Voor de één een van zelfsprekende activiteit, die veel houvast kan bieden. Een ander moet er niet aan den ken om aan zo'n financieel karwei te beginnen. Misschien werkt u wel met het ouderwetse potjessys teem of neemt u iedere week een vast bedrag aan contant geld op. Ieder heeft, bewust of onbewust, z'n eigen ma nier om financieel orde op zaken te houden. Hoe zet u 2003 financieel op de rails? Stuur mij uw ervaringen en tips over uw eigen financieel beheer. Dan kan pere-mail naar: brendavandam@pla- net.nl. GPD Meer info: www.genoeg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7