Noord-Korea wijst aanbod VS af Geheime dienst Moskou falen bewaking nucleair bewijst afval 1.44 3.29 Brand in historische Antwerpse school FIFTY FIFTY Oplaaien gevechten drijft Burundezen massaal op de vlucht W.V Pyongyang eist dat Amerikanen niet-aanvalsverdrag ondertekenen erlijn verbiedt erkiezing president Tsjechië onsuccesvol Dutroux loost zijn advocaat af*» v Dodental kou Zuid-Azië loopt op Doden bij stammenstrijd Oeganda Scheepsramp eist tachtig levens Brit opgepakt in Thailand Gijzelingsactie op Nederlands schip Genocidewet België aangepast Bij Konmar kan 't. Buurt steunt onderzoekers dood agent REFERENDUM u'J'J donderdag 16 januari 2003 redactie buitenland ffOCL - Noord-Korea ver- frpt een aanbod van de Ver fde Staten om weer olie en „fjsel te leveren onder voor aarde dat Pyongyang zijn nu- dwir programma staakt. Dat aakte het Noord-Koreaanse ninisterie van Buitenlandse laken gisteren bekend. jens een verklaring van het önsterie misleidt Washington l publieke opinie door 'ge- dien' te verspreiden over matting van een dialoog. De kan slechts worden bcein- aialsde Verenigde Staten een iet-aanvalsverdrag tekenen iet Noord-Korea. jet Witte Huis betreurt de op- van Pyongyang ,,We Ktremistische moslimgroep IERLIJN - De Duitse regering sft gisteren de radicale isla- litische groepering Hizb el- ihrir el Island verboden. De tij voor'islamitische bevrij- 4zou volgens Berlijn vijan- staan tegenover de Duitse rondwet en antisemitisch zijn. „Vj we nieuwe wettelijke mo len hebben onder de jeuwe antiterreurwetten moe it-, we die ook met kracht ge reken", aldus de Duitse mi gervan Binnenlandse Zaken Schilly gisteren in een jgesprek met de ARD Eio el-Tahrir zorgde voor op- éudding door een manifesta- eopde Technische Universteit tanBerlijn waarbij zeer ernsti- antisemitische uitlatingen Rrden gedaan. De organisatie oudt er radicale anti-Ameri- en antiwesterse ideeën sna. veiband met het verbod van peren deed volgens het minis- ïie van Binnenlandse Zaken iepolitie invallen in 25 panden leieren. Berlijn, Hamburg, fesen en Noord-Rijnland- fëtfalen. DPA RAAG - Het Tsjechische parle sant is er gisteren niet in ge daagd een opvolger te kiezen Toorpresident Vaclav Havel, die fatwee ambtstermijnen op 2 fe- bruari zijn functie neerlegt. In tóe opeenvolgende rondes beeg geen van de kandidaten tóvereiste meerderheid. fogensde grondwet bestaat nu k mogelijkheid van opnieuw tóe verkiezingsrondes, waar in ook andere kandidaten kunnen deelnemen. Waarne- mers sluiten echter niet uit dat te parlement zal besluiten het staatshoofd voortaan recht streks door het volk te laten fcezen. ï*ee van de vier kandidaten i het gisteren het langst de conservatieve oud-pre- Eer Vaclav Klaus en senaats letter Petr Pithart, de Kandidaat van de christen-de kraten. In de eerste ronde Roesten oud-minister van Jus- tóieBuresvan de regerende So- taal Democratische Partij en -communist Krizeneckv afha- tffi. Havel mag zich volgens de poodwetniet beschikbaar stel en voor een derde termijn Hij nep de parlementsleden op al- «ldnaar hun geweten te luiste- «n AFPIDPA/AP hebben nog steeds geen officiële reactie ontvangen van Noord- Korea. Dit is opnieuw een be treurenswaardige verklaring", zei zegsman Ari Fleischer Vol gens hem zijn de Amerikanen niet bereid tot onderhandelin gen en moet Noord-Korea zijn nucleair wapenprogramma eerst staken. President Bush zei gisteren dat hij overweegt het hulpprogram ma voor Noord-Korea nieuw le ven in te blazen. ..We verwach ten van hen dat ze ontwapenen en geen kernwapens ontwikke len. Als ze daarvoor kiezen, zal ik erover denken die 'doortas tende benadering' te hervat ten". Buurland Zuid-Korea is intus sen akkoord gegaan met bespre kingen met het stalinistische land op hoog niveau in een po ging langs diplomatieke weg de oplopende spaningen op het schiereiland te verminderen Dat zei minister van Hereniging Jeong Se-hyun. Zijn ministerie liet in een verklaring weten dat Jeong 'per telefoon heeft ge sproken met zijn Noord-Kore aanse collega Kim Ryong-song. De laatste heeft de negende ron de van ministeriële gesprekken geaccepteerd die tussen 21 en 24 januari worden gehouden in Se oul'. In de Chinese hoofdstad Peking voerde de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Za ken James Kelly overleg over het conflict. China is de trouw ste bondgenoot van Noord-Ko rea. De Chinezen verklaarden bereid te zijn gesprekken te or ganiseren tussen Washington en Pyongyang. Rusland Ook Rusland wil helpen een op lossing te vinden. Directeur Mo hammed el-Baradei van het In ternationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) is voor overleg over de kwestie in Mos kou. President Poetin besloot al eerder een speciale gezant te sturen naar Noord-Korea, Chi na en de Verenigde Staten. In het diplomatiek offensief heeft Australië ook een missie naar Pyongyang gezonden. Het onderhoudt als een van de wei nige westerse landen diploma tieke banden met Noord-Korea De delegatie staat onder leiding van de hoogste ambtenaar voor Noord-Aziatische zaken, Mur ray McLean ANP/AFP/RTR ANTWERPEN - Een felle brand heeft gisteren in Antwerpen een groot deel van het 120 jaar oude koninklijk atheneum verwoest. De brand ontstond dinsdagnacht rond drie uur en verspreidde zich razendsnel. Mogelijk is kortsluiting de oorzaak. Naar schattingeen vijfde van het historische monument is in de as gelegd. De indrukwekkende voorgevel heeft de brand overleeft, maar het is nog niet duidelijk of de constructie nog stabiel genoeg is vooreen eventuele herbouw. Waar de bijna dui zend leerlingen van het atheneum de komende dagen terecht kunnen is nog niet be kend. foto Marie Theuns BRUSSEL - Mare Dutroux heeft zijn advocaat Julien Pier re aan de kant gezet. België's be ruchtste gevangene, die wordt verdacht van ontvoering en misbruik van zes meisjes en de moord op vier van hen, heeft de Brusselse strafpleiter Daniel Kahn als vervanger aangetrok ken. Dit heeft justitie in Luik giste ren bekendgemaakt. Pierre verdedigde Dutroux sinds diens arrestatie in augus tus 1996. als pro deo-advocaat. Sinds enige tijd deed Dutroux voor een deel van zijn zaak ook een beroep op Kahn. Eind vori ge week kreeg Pierre te horen dat Dutroux zijn hele dossier had toevertrouwd aan de Brus selse advocaat. Pierre zorgde er voor dat in 1996 onderzoeksrechter Connerotte van de zaak-Dutroux werd ge haald. Connerotte was aanwe zig bij een benefietfeest voorde slachtoffertjes van Dutroux. Daardoorzette hij volgens justi tie zijn onpartijdigheid op het spel. ANP/Belga door Frank Hendrickx MOSKOU - De Russische nucle aire industrie is zeer kwetsbaar voor terroristische aanslagen, zo is gebleken uit een experi ment van de Russische geheime dienst FSB. Een groep als guer rillastrijders uitgedoste FSB- agenten slaagde er zonder pro blemen in een nepbom te plaat sen bij een opslagplaats vol nu cleair afval. De bewakers van het complex hadden niets in de gaten. De geënsceneerde aanslag vond plaats in de Siberische stad Zje- leznogorsk, waar een grote op slagplaats van nucleaire afval ligt. De FSB'ers wisten kinder lijk eenvoudig het terrein bin nen te dringen door een al be staand gat in de omheining. De nepbom die de agenten gebruik ten was qua gewicht en omvang niet van een echte te onder scheiden. Gedurende de hele operatie kwam de groep niet één bewaker tegen. De speciale afgezant van presi dent Poetin in Siberië, Leonid Dratsjevski, heeft naar aanlei ding van het incident een spoed- bezoek gebracht aan het com plex. Vertegenwoordigers van Greenpeace liepen ook al eens met een cameraploeg naar de nucleaire vuilnisbelt om aan te tonen dat de beveiliging ver on der de maat is. Het Russische parlement wei gerde desondanks meer geld uit te trekken voor de bewaking van nucleaire objecten. De 70 miljoen dollar die is uitgetrok ken voor de beveiliging van 'strategische objecten' is vol gens de Noorse milieu-organi satie Belona niet eens genoeg om een deel van de roestende nucleaire onderzeeërs te ont mantelen In Rusland is sinds het gij- zeldrama in het Nord Ost-thea- ter in Moskou grote ongerust heid over nieuwe terroristische aanslagen. De Tsjetsjeense re bellenleider Sjamil Basajev kondigde al aan dat de volgende aanslagen 'nog destructiever' zullen zijn. De stad Moskou heeft daarop de beveiliging rond strategische objecten ver sterkt, maar in andere delen van Rusland is dat niet gebeurd. Er is een kans dat terroristen zo genoemde 'vuile bommen' we ten te maken, verklaarde de di recteur van het Russische agentschap voor nucleaire re gelgeving Joeri Visjnevski deze week. .,De schade van een der gelijk bom zou beperkt zijn, maar de kans bestaat wel dat er dan paniek uitbreekt", aldus Visjnevski De afgelopen jaren zijn er in Rusland en andere voormalige sovjet-republieken talloze meldingen geweest van diefstal van nucleair materiaal. In Kirgizië stal een groep man nen vorige week nog 460 kilo gram poeder dat wordt gebruikt in kernreactorenZe hadden geen vuurwapens bij zich, maar sloegen de bewakers met honk balknuppels bewusteloos. GPD Advertentie) _IEDER DE HELFT!! IEDER DE HELFT!!! ZjÊfr.É&vr Appelflappen 4 stuks met 50%korting ^8S Schouderkarbonade per kilo met 50%korting W3 LUCKNOW - Het aantal doden als gevolg van de aanhouden de kou in Zuid-Azië is opgelopen tot zeker 1140. Dat blijkt uit gisteren bekendgemaakte cijfers van de regeringen van India. Bangladesh en Nepal. Door de ijzige wind vanuit het Himalaya-gebergte zijn de temperaturen in delen van de drie landen gedaald tot tussen de 1 en 5 graden Celsius. In dit gebied met gewoonlijk zachte winters wonen miljoenen mensen in huizen zonder elektrici teit of verwarming. Hulpverleners delen kleding, dekens en brandhout lïit. In Bangladesh zijn sinds december 642 men sen van de kou omgekomen, in India 437 en in Nepal 35. AP KAMPALA - Bij gevechten lussen leden van rivaliserende stammen zijn in Oeganda zeker dertig mensen omgekomen Dat maakte een woordvoerder van het Oegandese leger giste ren bekend. De gevechten begonnen zondag. Aanleiding was een poging van leden van de Pian-stam om vee te stelen van de Bokora, een andere stam in het noordoosten van Oeganda. Het leger probeert al lange tijd om de stammen te ont wapenen om een einde te maken aan de onderlinge gevechten. In de ja ren '90 werden ze juist bewapend door het leger, zodat ze zich konden verdedigen tegen aanvallen van veedieven. AP SANAA - Zeker tachtig Somaliërs hebben vermoedelijk het leven gelaten nadat aan boord van het schip waarop zij zaten brand uitbrak. Het vaartuig zonk uiteindelijk voor de kust van Jemen, zei gisteren woordvoerder James Alemi van de Vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, Unhcr. Volgens Alemi voltrok de ramp zich al op 4 januari. Het vaar tuig had 120 mensen aan boord van wie er 23 door een ander schip zijn opgepikt De brand ontstond na een explosie in de machinekamer De opvarenden sprongen in paniek over boord. RTR BANGKOK - Een 24-jarige Brit wordt in Thailand vervolgd wegens seksueel misbruik van kinderen en het verspreiden van pornografie via internet. Dat heeft de Thaise politie giste ren gemeld De uit Manchester afkomstige man is dinsdag op de luchthaven van deThaise hoofdstad Bangkok gearresteerd toen hij op het punt stond een vlucht naar Dubai te nemen. De Brit wordt ervan verdacht op zijn hotelkamer jongens tus sen de 7 en 14 jaar te hebben misbruikt en gefilmd. Ook zou hij pornografisch materiaal via internet naar klanten in Groot- Brittannië hebben gestuurd. Hij kan tot vijftien jaar worden veroordeeld. AP LONDEN - Een Oekraïnse zeeman is gisteren door de Schotse politie aangehouden op het Nederlands vrachtschip Est, na dat hij zich in verwarde toestand meester had gemaakt van het vaartuig. De Est was op weg van Schotland naar Noorwe gen Het bemanningslid kreeg ruzie met de vier overige opva renden en nam de brug van het schip over. Hij bedreigde naar verluidt de rest van de bemanning met een mes. Na een brandje wisten de overige bemanningsleden het schip te verlaten. De Oekraïner kon er met behulp van een tolk van worden overtuigd zich over te geven. De kustvaarder van een rederij uit Delfzijl ligt voor anker in de riviermonding Moray Firth in het noordoosten van Schotland. ANP/RTR bellenbeweging, de Strijd krachten ter Verdediging van Democratie (FDD), nog eens 10.000 mensen op de vlucht joeg in de regio Bubanza, 35 kilome ter ten noorden van de hoofd stad. Het FNL, dat in de bergen rond Bujumbura actief is, weigerde akkoord te gaan met een be stand, waarna president Buyova in zijn nieuwjaarstoe spraak aankondigde dat hij de rebellen met geweld naar de on derhandelingstafel zou dwin gen. Een legerwoordvoerder zei dat het leger in de afgelopen twee weken ruim vijftig FNL- stnjders had gedood, maar een woordvoerder van de opstande lingen sprak dit tegen. Met de FDD werd wel een be stand afgesproken, maar de ge vechten laaiden op 7 januari weer op. In de bestandsovereen komst was de komst van neutra le waarnemers bedongen, die op het staakt-het-vuren toezicht zouden houden Tot dusver werd echter nog geen waarne mer in het gebied gesignaleerd. De Zuid-Afrikaanse vice-presi dent Zuma, die tussen de rebel len en de regering bemiddelt, zei gisteren dat de Afrikaanse Unie voor eind januari waarnemers zal sturen. Ethiopië, Mozambi que en Zuid-Afrika hebben troepen toegezegd, aldus Zuma. Hij legt een vierdaags bezoek aan Burundi af om met verte genwoordigers van de regering en de rebellen te overleggen AP van onze redactie buitenland BUJUMBURA - Meer dan 30.000 mensen zijn in Burundi op de vlucht geslagen na het uit breken van gevechten tussen het leger en twee rebellengroe peringen in de omgeving van de hoofdstad Bujumbura. Rege ringsfunctionarissen en hulp medewerkers hebben dit giste ren bekendgemaakt. Gouverneur Ntawembarira van de provincie Bujumbura Rurale zei dat het leger al twee weken in gevecht is met Hutu-rebellen van het Nationale Bevrijdings leger (FNL). Daarom zijn in dit gebied ruim 20.000 mensen op de vlucht geslagen. Een hulp verlener van de Verenigde Na ties meldde dat gevechten tus sen het leger en de grootste re- fy Wf adressen van alle Konmar-winkels op www.konmaf.nl «bel gratis met de Kon mar Klantenservice 0800-0809. MANCHESTER - Een buurtbew oonster deelt koekjes uit aan Britse politiespecialisten die een huis in Manchester uitkammen. Bij een inval werd dinsdagavond een politieman doodgestoken, vier anderen raakten gewond. Drie mannen van Noord-Afrikaanse afkomst zijn aangehouden. De actie zou te ma ken hebben met de vondst van het dodelijke gif ricine in Noord-Londen. foto Paul Barker/EPA BRUSSEL - De omstreden Bel gische genocidewet wordt aan gepast. In de toekomst kan niet langer iedereen waar ook ter wereld worden aangeklaagd, maar moeten dader en/of slachtoffer een band met België hebben, de Belgische nationali teit hebben of minstens een jaar in het land gewoond hebben. De wetswijziging geldt niet voor lopende zaken, zoals de ge ruchtmakende aanklacht tegen de Israëlische premier Sharon. Sharon werd in 2001 in België aangeklaagd door 23 Palestij- nen voor zijn aandeel in het bloedbad in 1982 in de Pales tijnse vluchtelingenkampen Sabra en Shatila in Beiroet. Dat de nabestaanden van de slacht offers uitgerekend België uitko zen, had te maken met de unieke genocidewet die in 1993 door het Belgische parlement werd aangenomen. Die maakt het mogelijk om misdaden tegen de menselijkheid waar ook ter we reld begaan, te vervolgen. Vorig jaar besliste de Brusselse Kamer van Inbeschuldiging stelling (KI) echter dat deze uni versele bevoegdheid in strijd is met artikel 12 van het Belgische wetboek van strafrecht. Dat ar tikel stelt dat Belgische rechters alleen bevoegd zijn als de ver dachte op Belgisch grondgebied Advertentie Pim Fortuyn eiste als voorwaar de voor de uitbreiding van de Europese Unie met 10 nieuwe landen in één klap een referendum. De fractie Lijst Pim Fortuyn begint nu met de voorbereiding van deze volksraadpleging. Doet u mee, e-mail dan uw naam en adres naar: j.janssenvanraay@tk.parlement.nl, of schrijf aan Mr. J.L. Janssen van Raay, Postbus 20018, 2500 EA Den Haag, Voorzitter Commissie Volksraadpleging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5