India behield altijd eigen traditie PZC PZC Verschillende medicijnen tegen het gestotter van de economie Abrikozenbomen bloeien na besluit van Kim Jong II PvdA leert van man die met poten in modder staat Modernisering en verwesterlijking zijn niet hetzelfde te gast 16 januari 1953 donderdag 16 januari 2003 Tegenwoordig schijnt iedereen er zich ontzettend druk over te ma ken of de islam nu wel of niet kan samengaan met modernisering. Maar tijdens discussies over dit onderwerp worden de begrippen modernisering en verwesterlijking nog al eens door elkaar gehaald, vindt Deepak Lal. Het is uiterst belangrijk het verschil tussen de twee te begrijpen, zo blijkt uit het voorbeeld India. door Deepak Lal Het verloop van de contacten tussen India en het Westen in de afgelopen drie eeuwen laat duidelijk het verschil tussen de beide processen - modernise ring en verwesterlijking - die men vaak als één en dezelfde be schouwt. Maar in feite brengt modernisering niet automa tisch met zich mee dat een sa menleving 'westers' wordt. Dat blijkt uit het huidige Japan. Terwijl modernisering een ver andering van denken teweeg brengt over de manier waarop de materiële wereld opereert, bewerkstelligt verwesterlijking een verandering in de denkwij ze over de manier waarop we zouden moeten leven. Net als China, maar in tegen stelling tot Japan, heeft India de eeuwenoude overtuigingen met betrekking tot het functioneren van de wereld nooit willen aan passen om de modernisering zijn intrede te laten doen. En zo als het tegenwoordig in veel is lamitische landen het geval is, geloofde India de misplaatste mening van Gandhi, dat moder nisering automatisch leidt tot een westerse cultuur. Gedurende de tweede helft van de 19de eeuw - de periode van laissez-faire en vrijhandel - werden onder invloed van het Britse bestuur bij vlagen de eco nomie en maatschappij gedeel telijk gemoderniseerd. Het Brit se bestuur maakte India tot pionier op het gebied van indu strialisatie in de Derde Wereld, waarbij de economie zich steeds meer richtte op binnenlands ka pitaal en ondernemerschap in combinatie met geïmporteerde technologie. De modernisering werd een halt toegeroepen toen de druk van de protectionisten uit Lancashire en de behoeften van de Britse economie ervoor zorgden dat de Engelsen hun beleid van lais sez-faire en vrijhandel loslie ten. Toch had de verwesterlij king de aanzet gegeven voor de opkomst van de nationalisti sche beweging. De invoering van inkomstenbe lasting en de Britse arbeidswet geving eind 19de eeuw leidden tot bijna een eeuw van steeds grotere overheidsinvloed op de economie, een proces dat na de onafhankelijkheid zelfs ver snelde. Dit schaadde de econo mische groei en ontnam de hoop op verlichting van de al sinds eeuwen heersende massale ar moede. De wereldwijde instorting van de economie gedurende de eer ste helft van de 20ste eeuw kreeg tot gevolg dat de eerste stappen op weg naar integratie in de we reldeconomie gemaakt onder Brits bestuur, teniet werden ge daan. Pas tijdens de economische her vormingen van 1991 keerde In dia uiteindelijk het isolationis tisch beleid de rug toe, en stond men weer op het niveau waar India begin 19de eeuw gekomen was. We hebben nu een redelijk goed beeld van de economische resul taten van India gedurende deze periode. Gedurende de 130 jaar van 1868 tot 1999 - 2000, is het inkomen per hoofd van de be volking meer dan verdrievou digd. Het nationaal inkomen vermenigvuldigde met factor acht, terwijl de bevolking zich bijna vervijfvoudigde. Balans Dit wekt de suggestie dat de eeuwenoude combinatie van economische stagnatie en cul turele stabiliteit die ik de 'Hin doe-Balans' noem nu toch ver broken lijkt te zijn. Maar als je de zaak aan een nauwkeuriger onderzoek onderwerpt, blijkt dat de groei voornamelijk te danken is aan de economische Arme Indiase arbeiders warmen zich aan een vuurtje in New Delhi. De invoering van inkomstenbelasting en de Britse arbeidswetgeving eind 19de eeuw ontnam de hoop op verlichting van de al sinds eeuwen heersende massale armoede. foto Kamal Kishore/RTR prestaties van de laatste twintig jaar. De subperiode 1868 - 1900 zag het begin van de industrialisatie en de gedeeltelijke integratie in de wereldeconomie tijdens het Brits bestuur. Het nationaal in komen stagneerde niet, zoals nationalistische geschiedkun digen vroeger wel beweerden, maar kende een bescheiden groei, met een gemiddeld jaar lijks percentage van 1,1 procent. De tweede subperiode, 1900 - 1945, werd gekenmerkt door de ineenstorting van de wereldeco nomie en het begin van een ge boorte-explosie in India. Tussen 1902 en 1930 nam het inkomen per hoofd van de bevolking af en tot 1947, de laatste 15 jaar onder Brits bestuur, zette die afname door. Vanaf 1920 was dit geheel te wijten aan een bevolkings groei met 1,22 procent per jaar, die de productiegroei tot de ja ren dertig behoorlijk oversteeg. Tijdens de derde subperiode, 1950- 1980, overheerste de eco nomische planning. Investerin gen in de infrastructuur kenden een ongekende bloei. Tezamen met een hoge groei in de agrari sche sector leidde dit tot een enorme productiegroei, die jaarlijks toenam met 4,5 pro cent. Maar de demografische explosie die in de jaren twintig haar aanvang vond, had de jaar lijkse bevolkingstoename opge dreven tot 3 procent, waardoor het inkomen per hoofd van de bevolking jaarlijks slechts met 1,5 procent steeg. Pas tijdens de vierde subperio de, van 1980 - 1999 kwam er een einde aan wat wijlen Raj Krishna bestempelde als het 'Hindoe-groeipercentage'. Ge deeltelijke economische libera lisatie, door de regering Rajiv Gandhi in werking gezet in de jaren tachtig, en de krachtiger economische hervormingen van Narasimha Rao - Manmohan Singh in 1991, zorgden voor een gemiddelde jaarlijkse groei van het nationaal inkomen tot 6,8 procent. Tegelijkertijd liep de jaarlijkse bevolkingsgroei terug tot ge middeld 2,3 procent, waardoor het inkomen per hoofd van de bevolking jaarlijks steeg tot de ongekende hoogde van 4,5 pro cent. Hierdoor ontstond een kentering in de structurele mas sale armoede die India al hon derden jaren ten deel was. Indien India zijn onafgemaakte zaken afrondt en volledig inte greert in de internationale eco nomie, bestaat er geen enkele reden waarom het niet de in drukwekkende recente econo mische groei nog verder kan op voeren. En als dat gebeurt zal Nehru's belofte op de voor avond van de onafhankelijk heid, om 'elke traan te drogen', eindelijk bewaarheid worden. Deepak Lal is hoogleraar Interna tionale Ontwikkelingen aan de uni versiteit van California. Vertaling Ellen Arts. door Hans Greimel Zijn verjaardag is dé feest dag van Noord-Korea. Zijn onderdanen zeggen hem te zullen verdedigen 'in de geest van menselijke bom men' en als je de media moet geloven slaan abrikozenbo men in de winter spontaan aan het bloeien uit pure vreugde over zijn revolutio naire wapenfeiten. Kim Jong II presenteert zich als alleenheerser en daarom lijkt het of elk dreigement en elke olijftak die dezer dagen vanuit Pyongyang de wereld in wordt gestuurd recht streeks van hem afkomt. Maar ook Kim heeft natuur lijk zijn medewerkers en ad viseurs. Meer dan andere staatshoof den is Kim schatplichtig aan zijn leger. De militaire bevel hebbers zijn uitgekozen op hun bereidheid zijn heer schappij met geweld te steu nen en zij krijgen de meeste privileges, zoals het beste eten. Bij wie Kim het oor te luiste ren legt. is moeilijk te achter halen. Uit arren moede pro beren waarnemers in Zuid- Korea de invloed van de Noord-Koreaanse functio narissen af te lezen aan de volgorde waarin zij bij de schaarse officiële gelegenhe den worden gepresenteerd. Hoe de besluitvorming in de hoogste regionen van de macht plaatsvindt, is hele maal duister. Ralph Cossa van het Pacific Forum, een denktank in Ho nolulu: „Kim heeft een kleine kring vertrouwde adviseurs om zich heen," Twee perso nen van wie wordt aangeno men dat zij in de huidige crisis een rol spelen, zijn Jo Myong Rok, vice-voorzitter van de Nationale Defensie commissie, en Kang Sok Ju, onderminister van Buiten landse Zaken. Jo stond aan het hoofd va een delegatie die in 2000ri Washington kwam met!?, doel de betrekkingen me; i VS te verbeteren. Later beloofde hij de VSda; Noord-Korea stappen zo- zetten om een betere ve". standhouding te bereikents behoeve van 'vredeenveik heid in het Aziatisch-P* fisch gebied'. Kang heeft in 1994 met de R onderhandeld overdenk aire overeenkomst die h ongyang nu heeft ojw Hij zou ook degenezijndir; oktober tegenover Atnè kaanse Congresleden faeü onthuld dat zijn land weerwil van zijn belofte toch aan een kernprogre- ma werkte. De bekenten was de aanleiding tot de:;, dige crisis Volgens Kim Sung-hanvi het Instituut voor Buit& landse Aangelegenheden a Internationale Veiligheid Seoul gaat Kang door vox gematigder en openerdani: .Het ministerie van Buiten landse Zaken speelt over Ik algemeen de duif en het iege: de havik", zegt hij J.llr met wie je precies te mak hebt is moeilijk uit te n> ken." Uitkijken Blijft als enige constante fac tor Kim, de Geliefde Leiér Volgens de CIA heeft Kn Jong II duizend van de twaalfhonderd Noord-Kore aanse generaals persoonlijk aangewezen. Verschelde» van Kims familieleden ma ken deel uit van de politieke elite. Maar wie Pyongyangde rug toekeert, moet uitkijken Lee Han-young, een neef van een van Kims ex-vrouwen werd in 1997 in Seoul neerge schoten door Noord-Koie- aanse agenten. Hij was al a 1982 uitgeweken, maar dat was geheimgehouden tot zijn moeder in 1996 ook overliep. AP door Ap van den Berg en Hans van Soest De nieuwe Partij van de Ar beid van Wouter Bos. De lijsttrekker zelf heeft er de mond vol van. De kiezer krijgt volgens Bos op 22 januari een andere PvdA dan die van vóór 15 mei. En mocht de partij in het kabinet komen of zelfs een pre mier mogen leveren, dan zullen de ministers en die premier ver tegenwoordigers zijn van die nieuwe PvdA. Geen oude koek, geen 'besmet te' Paarse politici. Alles wordt nieuw. Het klinkt zo langzamer hand als een reclameslogan Wat is die nieuwe PvdA eigen lijk waard? „Reclamepraat? Ammehoela! De nieuwe PvdA bestaat echt", zegt partijvoorzitter Ruud Koole. „We hebben niet stilge zeten sinds de 'knock-out' van 15 mei. maar meteen stappen gezet richting herstel. We hiel den uithuilsessies in het land. We lieten onderzoeken wat er mis was. Dat leidde tot twee rapporten met adviezen en die hebben we ter harte genomen." „Als eerste mochten de leden de nieuwe partijleider kiezen en dat werd met grote meerderheid Wouter Bos. Hij belichaamt wat de nieuwe PvdA wil zijn: een partij waarin de leden de dienst uitmaken. Vitaal en transpa rant. Met open discussies. Zon der taboes en in gewone mensentaal. Er kwam ook een nieuwe kandidatenlijst vol jon ge, enthousiaste mensen." Banden Volgens Koole is het vernieu wingsproces nog niet ten einde. „De banden tussen Den Haag en de regio's moeten verder worden verstevigd. Daar staan ze met hun poten in de modder en daar kunnen we hier dus een hoop van leren." In die regio zitten de vertegen woordigers van de nieuwe PvdA die Bos zegt tot zijn intimi te re kenen. Hij noemt een aantal wethouders van (middel-)grote steden die hem van adviezen voorzien. Het is ook het type mensen dat hij het liefst naar Den Haag zou halen wethou ders als Jetta Klijnsma (Den Haag), Hans Spekman (Utrecht), Jan Hamming (Til burg), Janine Plugge (Winscho ten) en Paul Depla (Nijmegen) De laatste zat ook in de commis sie die de kandidatenlijst vast stelde „De nieuwe PvdA is een nadrukkelijke stijlbreuk met die van vroeger", zegt Depla. „We waren te veel bezig met de hoofdlijnen, waarbij we de pro blemen van de straat vergaten. We hadden de uitstraling van: 'stoor ons niet, we zijn voor u be zig'. Maar we hebben ons te veel laten meeslepen door de ambte lijke realiteit. De alledaagse werkelijkheid verloren we uit het oog." Depla noemt een voorbeeld uit zijn gemeente. „De gemeente wilde een weg niet verharden, omdat die door een natuurge bied liep. Maar ouders klaagden al jaren dat ze hun kinderen door de modder naar school moesten brengen. Uiteindelijk hebben we die ambtenaren uit het stadhuis gesleurd en hun de situatie ter plekke laten zien. Toen bleek dat een voor ieder een bevredigende oplossing was: een grindpad. Zo simpel..." Uitleg Ook de Tilburger Hamming ha mert erop dat de nieuwe PvdA minder regentesk en bestuurlijk is dan vroeger. „Althans, dat is wat er in de gemeentes gebeurt. Er is een generatie wethouders aan de slag die actief de burgers opzoekt, naar hen luistert, die de kloof tussen politiek en bur ger wil overbruggen. En niet uit een u-vraagt-en-wij-draaien- mentaliteit, je moet ook 'nee' durven verkopen. Maar zo'n 'nee' wordt alleen gerespec teerd, als je ook uitlegt waar om." Je oor te luisteren leggen bij de 'man en vrouw in de straat', dat is wat de landelijke PvdA de laatste jaren is vergeten, vindt Hamming. „De weinige Kamer leden die het goed deden, waren mensen uit de praktijk: Adri Duivesteijn of Rob Oudkerk. De veranderingen die we lokaal hebben ingezet, moeten nu ook tot het Binnenhof doordringen. Een simpel voorbeeld: over de nieuwe WAO moet je niet alleen praten met de vakbondsbe stuurder, maar ook met WAO'ers zelf: tegen welke pro blemen lopen zij op als ze weer aan het werk gaan7 Het is onge looflijk, maar dat gebeurde nauwelijks de laatste jaren." GPD Joop Wijn en Agnes Kant dicussiëren in een restaurant. foto Harmen de Jong/GPD Kunnen de uitkeringen loei om hoog of moet iedereen de broek riem aanhalen? Agnes Kant (SP) en CDA-staatssecretaris Joop Wijn (Economische Zaken) betwisten eikaars recepten te gen de malaise. In deel drie van een serie tweegesprekken over de belangrijkste thema's van de campagne: de economische cri- door Paul Koopman en Peet Vogels Het is Iaat en Agnes Kant heeft honger. Dus komt er een biefstuk op tafel. CDA- staatssecretaris Joop Wijn moet die avond nog koken voor vrien den en kijkt toe hoe de vork in het sappige vlees verdwijnt. „Nou, eet smakelijk. En niet de groenten overslaan!" Enkele minuten later heeft de hartelijkheid al plaats gemaakt voor fel debat. De SP voert het land met een catastrofaal eco nomisch beleid naar de rand van de afgrond, luidt zo'n beetje het verwijt van Wijn. Kant bijt van zich af. „Ho, ho! Het is onjuist dat de economie met onze plan nen in het slop raakt Dat is ge woon niet waar!" De vraag was, hoe slecht het er eigenlijk voorstaat in Neder land. Joop Wijn, handzaam dos sier bij de hand, kent de cijfers uitzijn hoofd. „Wat moet ik zeg gen? Volgend jaar 100.000 werklozen meer. De investerin gen van het bedrijfsleven lopen acht procent terug. De export is zes procent ingezakt." Kant: „Die cijfers kan ik niet be strijden. Maar we moeten ook niet overdrijven. We boeren eco nomisch nog niet achteruit. Ons verschil van mening zit veel meer in de vraag hoe je met de problemen omgaat. De SP kiest voor overheidsinvesteringen, juist in economisch slechte tij den En daarvoor halen we een deel van de 14 miljard terug die Paars aan lastenverlichting heeft uitgekeerd." Wijn- „Dat beleid van lasten verlichting was onverstandig, dat zijn wij met elkaar wel eens Maar nu de lasten met vijf mil jard euro verhogen is echt on verstandig. Een verkeerd sig naal." Kant: „Kom kom. De vennoot schapsbelasting een half pro cent hoger heeft echt geen dra matische gevolgen. Met het geld verbeteren wij het onderwijs, de zorg en het openbaar vervoer en daar profiteert het bedrijfsle ven óók van." Investeren in de publieke sector is prima, maar er moet wel geld voor zijn, betoogt Wijn. „Het moet solide gebeuren. Het CDA investeert ook, maar verliest de overheidsfinanciën niet uit het oog. Als je daar niet op let, heb je over 25 jaar geen geld meer om sociaal te zijn. De SP schiet te ver door en de prijs is dat het on dernemersklimaat verslechtert. En dóar wordt het geld ver diend, niet in Den Haag." Kant reageert: „Volgens het Centraal Planbureau groeit de economie met ons beleid 2,5 procent per jaar. Nederland heeft nog steeds een heel gunstig vestigingsklimaat voor het be drijfsleven. Maar ik laat me niet aanleunen dat wij geld uitgeven wat er niet is Op de langere ter mijn willen wij de staatsschuld wel degelijk aflossen Wijn, bijterig: „Maar de komen de jaren laten jullie de tekorten oplopen Dat deed Den Uyl eveneens, in de jaren zeventig, en we weten hoeveel schade dat heeft veroorzaakt." Keuzes De SP, meent Kant, doet iets wat veel partijen niet aandur ven: bakens verzetten en keuzes maken. Zo moet het inkomen in Nederland worden herverdeeld: hogere lasten voor topinkomens en beperking van de hypotheek rente-aftrek De uitkeringen kunnen dan acht procent om hoog. Kant „Het CDA vindt dat iedereen moet inleveren, óók de minima Ik zeg het maar rond uit dat vind ik asociaal. Die mensen kunnen het niet missen. Sterker: ze verdienen meer." Wijn, nu in het defensief: „De lage inkomens worden door het CDA wel degelijk ontzien. Maar de uitkeringen in deze tijd acht procent verhogen, zoals jij wil, dat vind ik echt Agnes in Won derland Over de hypotheekrente heeft Wijn nog een vraag. Geldt de be perking van de aftrek boven 220.000 euro ook voor bestaan de gevallen? Kant: „Ja, want anders krijg je rechtsongelijkheid. Wij besef fen wel dat we daarmee mensen in de problemen kunnen bren gen, dus beginnen we geleide lijk met de hoogste inkomens. Mensen die een hypotheek van een miljoen hebben zullen het meteen gaan merken Wijn valt bijna van zijn stoel „Dus dan tast je bestaande rechten aan! Mensen hebben hypotheekcontracten van soms 25, 30 jaar afgesloten. Ik vind dat onverantwoord!" Kant: „We zullen het zodanig invoeren dat men zich kan aan passen aan de hogere hypo- theeklast." Inmiddels is anderhalf uur ver streken. In het stampvolle res taurant-café aan het Rem- brandtplein worden de tafels afgeruimd. De kloof tussen CDA en SP op sociaal-econo misch terrein is voorlopig niet te overbruggen, concluderen Kant en Wijn eenstemmig. Kant: ..Het CDA zoekt zijn heil bij de VWD. Met Balkenende kunnen wij geen akkoord sluiten." Wijn zegt, zuinigjes. „De SP is wel iets minder radicaal dan vroe ger. Maar als je het mij vraagt, nog steeds té radicaal." GPD NAZI-COMPLOT - De Britse autoriteiten in West-Duits- land hebben een nazi-groepe ring opgerold, die probeerde de ideeën van Hitier nieuw le ven in te blazen. De beweging had geprobeerd te infiltreren in drie rechtse Duitse politieke partijen. Sommige van de zes leiders die zijn opgepakt, wer den door Adolf Hitler in zijn 'testament' als toekomstige ministers genoemd. HIGH NOON - Amerikaanse filmcritici hebben High Noon met hoofdrolspeler Gary Coo per uitgeroepen tot beste film van het afgelopen jaar. De western draait om een recht schapen man die dooriederw in de steek wordt gelaten ai hem een zekere dood wacht! de revolvers van vier moor» naars. Electro in Middelt» vertoont de film deze week TEUMAN - In zijn afschil* speech als president vans Verenigde Staten heeft Hm Truman het einde van dek» de oorlog voorspeld. Dateai komt volgens hem door q standen in de communist»! satellietstaten of door vera deringen binnen het Kreirla Hij achtte het ondenkbaarq 'weldenkende mensen' atooa bommen zullen inzetten aal koude oorlog te beëindig» Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtem@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail reahulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 tot 17,00 uur Zierikzee. Goes en Hulst. 8 30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Poslbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingslijden; zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoorJ zondag van 16.00 tot 18 OOuur Tel (0118)484000 Fax (0118) 470100- Abonnementen (bij acceptgirobelaimg geldt een toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal: 55.10 per jaar 209.90 Voor toezending per post gekit een toeslag E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk maand»®® het einde van de rre'.aaipenode Losse nummers per stuk. maandag t/m vnjdag t.10 zaterdag 165 Alle bedragen zijn inclusief 6*0'" Bankrelaties ABN AMRO 4 7 70 65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten w®06" uitgevoerd onder toepassing de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentie»»®*. Tarieven kunnen tijdens kantoon/®- worden opgevraagd Voor gewone advertenties Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes Tel (0118)48432' Fax: (0118) 484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Couiant BV is aan ons verstrekte gegevens hebben w>i opgenomen m een bestand dat wordt g«on*» (abonnementeri)administratie en om u te (laten) intormeren over voor u relevante drew duclen van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig deiden. Als u op di in kunt u dit schriftelijk f Behoort tot ÜJ0QGDGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4