Twee op één cel begint in maart zc Nederlanders in Marokkaanse gevangenissen weigeren te eten Studenten nemen politie in het ootje WINTER COLLECTIE Bonden gerust over Isaf-missie CDA bepleit strenger straffen jongeren bij vermoeden herhaling Maatregel volgens onderzoek enthousiast begroet door bevolking lastposten erbarmen Kruiend ijs tegen de dijk Gedenkhuis Drees van de baan Almeerse agent verzweeg geweld Museon heeft weer diamanten Concertgebouw eert Kersjes Justitie betaalt kosten Peper Wereldomroep snijdt fors in banen en uitzenduren donderdag 16 januari 2003 |nnprP redactie binnenland jvtjHOVEN - Studenten van Delftse studievereniging ^«ater hebben de Eindho- ijepolitieg'steren op het ver fde been gezet door een ont ering in scène te zetten. Huigen zagen dat een paar ■n op het terrein van de Technische Universiteit Eind hoven iemand in een auto sleur den en meenamen. Daarop sloeg de politie groot alarm. Pas uren later werd duidelijk dat het om een studentengrap ging. Op dat moment keken alle politiekorpsen in Zuid-Neder land volgens een woordvoerder uit naar de bij de 'ontvoering' gebruikte auto, een grote zwarte Amerikaan. Het ging eigenlijk om een stu dentikoze wraakactie. Leden van de Eindhovense studenten vereniging Simon Stevin namen onlangs bij de Delftse vereni ging een vlag weg. Om die terug te halen togen vijf studenten uit Delft gisteren naar Eindhoven. Daar lokten ze een bestuurslid van Simon Stevin naar buiten en sleurden hem in hun auto. De Delftenaren namen het 'slachtoffer' mee naar een huis elders in Eindhoven. Daar bon den ze hem vast op een stoel, na men daarvan een foto, en stuur den die via internet naar de Eindhovense studievereniging. Korte tijd later ruilden de 'ont voerders' het bestuurslid tegen hun vlag. Pas daarna ontdekten ze dat de politie groot alarm had geslagen. Volgens de zegsman bekijkt de politie nog of de studenten reke ning moeten houden met een schadeclaim. ANP EN HAAG - Verschillende ge- Bgenisscn in Nederland huis- iten vanaf maart twee gedeti- •den in een cel. De maatregel volgens onderzoek reke- pj op grote instemming bij de [fdfrlandse bevolking. Inehonderd cellen worden agepast aan het verblijf van lendes schudden rugskoeriers uit Schiphol SCHIPHOL - Criminele bendes Hervallen sinds kort op Schip drugskoeriers. Onder be toging van wapens nemen ze passagiers van wie ze vermoe- dat ze drugs bij zich dragen, naar het toilet. Daar dwin- ze de slachtoffer de drugs af geven. en woordvoerder van de mare- iussee op Schiphol erkende öaen dat er zulke bendes op luchthaven actief zijn. Deze leekstaan voor de rechtbank in Mem de eerste overvallers terecht Bronnen op Schiphol leggen dat er een speciaal team opgericht om de bendes te be steden :ezelfdebronnen vertellen dat zogeheten rippers zich vaak i geweld bedienen om koe lste dwingen hun smokkel- ir af te staan. Het komt ook jr dat de criminelen mensen iterecht aanzien voor drugs mokkelaar. Ook deze slachtof- rs krijgen te maken met veel ,-eld .ANP erhuurder wil twee personen Hierover be staat overeenstemming met ver schillende gevangenisdirecteu ren, zei CD A-minister Donner van Justitie gisteren tijdens een gesprek met de pers over de ver kiezingscampagne. Dat leidt overigens niet tot een verdubbeling van het huidige aantal plaatsen voor gedeti neerden. Alleen lichtgestraften kunnen met meer man op een cel, vindt Donner. Daarbij is twee overigens niet de limiet. Drie kan ook best, als de om standigheden daarnaar zijn. De Abvakabo FNV is nog niet klaar voor de meermanscellen. Eerst moet aan een aantal voor waarden worden voldaan. Zo moet er meer dan één bewaker aanwezig zijn als zo'n cel open gaat en mag er uitsluitend ge kwalificeerd personeel werken, dat extra is getraind. De bond pleegt binnenkort weer overleg met Donner ,,We hopen dat de minister dan verder komt dan verkiezingsleuzen", aldus de bond. Tweederde van de Nederlanders wil dat meer gevangenen in een cel worden opgesloten om het tekort aan cellen tegen te gaan. Verder is 80 procent ervoor om kindermoordenaars levenslang op te sluiten. Dat blijkt uit een enquête van het bureau Inter- view-NSS in opdracht van de Lijst Pim Fortuyn. De resulta ten zijn gisteren gepresenteerd op een LPF-bijeenkomst in Rot terdam. Liefst 85 procent van de onder vraagden wil dat er gegarander- de minimumstraffen komen voor ernstige geweldsmisdrij ven. De doodstraf is voor de Ne derlandersgeen oplossing. Daar is een op de vijf voor en 72 pro cent tegen. Minder eensgezind zijn Nederlanders over het ge bruik van geweld om in te grij pen bij geweldsmisdrijven: 58 procent vindt dat geoorloofd, 29 procent niet en 13 procent heeft geen mening. Slappe aanpak De slappe aanpak van crimine len is volgens 77 procent de oor zaak van het toenemende ge weld Het zinloze geweld op straat komt volgens 82 procent voort uit het verval van normen en waarden. De politiek kan de jongeren door een lik-op-stuk- beleid alsnog waarden en nor men bijbrengen, vindt 68 pro cent. Een kwart van de ondervraag den denkt dat preventief fouil leren discriminatie in de hand werkt. Bijna tweederde ziet dat effect niet. Zinloos geweld is volgens 72 procent te bestrijden door op scholen aandacht te schenken aan normen en waar den Als tweede oplossing ziet 64 procent meer blauw op straat. Verder wil meer dan de helft meer bevoegheden voor de politie, hogere straffen en waakzaamheid van de burgers op straat. ANP ÏEPPEL - Ernstig ontspoorde Kinnen die stelselmatig over- veroorzaken in woonwij- moeten worden verbannen r locaties buiten de steden, zeigisteren directeur H. van Bouten van woningcorporatie Ifoonconcept. Zijn organisatie 'ftwoningen in Meppel, Hoo gveen en Steen wijk. 'Igens Van Houten woont in de ine plaatsen een klein aantal ezinnen dat veel overlast ver- torzaakt. Als allerlei pogin- ze op het rechte pad te itengen stranden, moet je hen »k letterlijk buiten de samen dring plaatsen", aldus Van Houten. Wat hem betreft kun- 01 de gezinnen in containers borden ondergebracht. ,,Ze rouden elkaar dan in het ga- te'zegt Van Houten. Volgens voorzitter W. van Leeu- van de koepel van woning corporaties Aedes is uitplaat- ®gvan lasposten al praktijk Huurders die ergens weg moe- t®. knjgen doorgaans een «eede kans op een plek waar ze minder kwaad kunnen. ANP LELYSTAD - Nadat afgelopen weekeinde de dooi is ingevallen, kruit in Lelystad het ijs tegen de dijk Lelystad-Enkhuizen. Vooral dooreen sterke wind waait het ijs tegen de dijk op, hetgeen een sfeervol beeld oplevert. foto Cor Mulder/ANP mAAKT Her me È-RLO wr*., waj L> JE van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Vijf Nederlan ders hebben zich gisteren aan gesloten bij een dinsdag begon nen hongerstaking van Britten, Duitsers en Spanjaarden die in Marokkaanse gevangenissen zitten. Ze protesteren hiermee tegen de volgens hen steeds slechter wordende situatie in de gevangenissen. Dat liet de Ne derlandse gevangene J. VVerber in Rabat weten aan de Vereni ging Relaties van Gedetineer den in Rotterdam. De 26 hongerstakers zitten ver spreid over verschillende ge vangenissen. In Marokko zitten in totaal tachtig mensen met een Nederlands paspoort gevangen. L. van der Meulen van de ver eniging Relaties van Gedeti neerden kon niet zeggen of alle tachtig Nederlanders aan de hongerstaking zullen meedoen. „Daar zit ook een aantal Marok kanen met een Nederlands pas poort bij. Ik weet niet of die ook in hongerstaking willen gaan. De hongerstakers willen met hun actie een beter behandeling afdwingen. Bovendien eisen ze dat Marokko zich weer houdt aan het verdrag dat het land in 1999 met Nederland sloot. Vol gens dat verdrag kunnen in Ma rokko veroordeelde Nederlan ders hun straf in hun eigen land uitzitten. Het hoofd consulaire zaken van de Nederlandse ambassade in Marokko onderzoekt volgens een woordvoerster van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken de beweegredenen van de Nederlanders om in hongersta king te gaan. Het ministerie gaat er vanuit dat het verdrag tussen Nederland en Marokko nog gewoon van kracht is Zo komen in februari twee in Ma rokko veroordeelde Nederlan ders terug om hier hun straf ver der uit te dienen. Grootste struikelblok voor te rugkeer vormen de exorbitant hoge boetes die justitie in Ma rokko oplegt aan buitenlandse gedetineerden. Die moeten eerst worden betaald, voordat de bui tenlanders hun straf mogen uit zitten in eigen land. Nog deze week praten vertegenwoordi gers van de huidige voorzitter van de Europese Unie Grieken land met de Marokkaanse mi nister van Justitie over deze boetes. Op 15 november 2000 kwamen op grond van het verdrag de eer ste zeven Nederlanders uit Ma rokko naar Nederland. Tot grote woede van de Marokkaanse au toriteiten werden zij, eenmaal op Nederlandse bodem, onmid dellijk vrijgelaten. Volgens Ne derlandse regels hadden zij hun straf er al op zitten, terwijl zij in Marokko nog een aantal jaren te gaan hadden. ANP Advertentie KOSTUUMS BLAZERS LEER PULLOVERS ROKKEN van onze redactie binnenland DEN HAAG - De drie grote vak bonden voor defensiepersoneel zijn gisteren door de chef-de- fensiestaf luitenant-admiraal Kroon gerustgesteld over de ri sico's voorde Nederlandse mili tairen in Afghanistan. Er is 'zwart op wit een keiharde garantie' dat de Amerikanen de Nederlandse militairen te hulp zullen schieten en eventueel zullen evacueren uit Afghanis tan als dat nodig mocht zijn. De bonden èn Defensie onder kennen dat aan de missie risico's zijn verbonden, maar zeggen dat er alles aan is gedaan om die zo klein mogelijk te houden. De bewapening is voldoende en de militairen zullen zeer alert zijn op terroristische aanslagen vooral als de Verenigde Staten Irak aan zouden vallen. Dechef- defensiestaf zegde ook toe dat als de commandanten in Afgha nistan meer bewapening vra gen. die er onmiddellijk komt. Nederland doet op dit moment met circa 240 militairen mee DEN HAAG - Het woonhuis van oud-premier Willem Drees in Den Haag krijgt definitief geen nieuwe functie als gedenk huis voorde legendarische staatsman. Dat heeft fractieleider Kool van de PvdA in de Haagse gemeenteraad gisteren ge zegd Hij ijverde lange tijd voor een gedenkhuis voor de politi cus in het pand aan de Beeklaan 502. Woningcorporatie Vestia wordt de nieuwe eigenaar van het huis van Drees. In het pand komen hoogstwaarschijnlijk huurappartementen, bewoond door buitenlandse gastdocen ten van de Haagse vestiging van de Universiteit Leiden en het Institute of Social Studies. De plannen van Kool vooreen ge denkhuis konden overigens nooit op veel enthousiasme reke nen van de nabestaanden. ANP ALMERE - De politie Flevoland heeft een Almeerse agent ontslagen omdat hij onnodig veel geweld had gebruikt tegen een verdachte en hierover had gezwegen tegen zijn werkge ver. Dat heeft het korps gisteren bekendgemaakt. Het slachtoffer had een klacht ingediend tegen de politieman Het Openbaar Ministerie gaat de agent strafrechtelijk vervol gen. Uit intern onderzoek bleek echter al dat de agent zijn werkgever onjuist had geïnformeerd over de mate van het ge bruikte geweld. Dat was voor het korps reden de man direct te ontslaan en niet te wachten op de uitslag van de strafzaak. ANP DEN HAAG - De tentoonstelling 'Diamant, van ruwe steen tot sieraad' in het Museon in Den Haag heeft weer een paar nieuwe topstukken. Particuliere bruikleengevers zagen blijkbaar de recente inbraak niet als een belemmering. Ze stelden onder meer een grote zwarte diamant beschikbaar, zo maakte de directie van het Museon gisteren bekend. Deze 'Zwarte Rembrandt' staat in het Guiness Book of Records als grootste zwarte diamant ter wereld. Begin december namen dieven voor circa 6 miljoen euro aan diamanten mee uit het Haagse onderwijsmuseum. ANP AMSTERDAM - Het Concertgebouw in Amsterdam draagt de dirigentenfoyer op aan oud-chrigent Anton Kersjes Geen wonder, want de inmiddels 79-jarige Kersjes doneerde 0,7 miljoen euro aan het Concertgebouw fonds voor de renovatie van het fraaie onderdak voor zijn collega's Kersjes, die in 1991 afscheid nam als dirigent, ondersteunt het Nederlandse muziekleven tegenwoordig vaak financieel. Voorts is hij nog altijd druk doende met het begeleiden en ad viseren van aankomende collega's. Ook zit hij veelvuldig in jury's van concoursen. De foyer wordt niet echt vernoemd naar Kersjes, maar inmid dels is wel een plaquette met zijn naam aangebracht. ANP ROTTERDAM - Justitie moet ex-burgemeester Peper van Rotterdam ongeveer 100.000 euro betalen Dat heeft de recht bank in Rotterdam gisteren beslist. Het bedrag is bedoeld als vergoeding van de kosten voor juri dische bijstand die Peper maakte om zich te verweren in de zogenaamde declaratieaffaire. Het OM onderzocht in 2000 het declaratiegedrag van Peper, maar besloot hem niet te vervolgen. ANP door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Jongeren van wie kan worden verwacht dat ze na hun eerste overtreding vaker in de fout gaan, moeten direct ste viger worden bestraft. Dit stelt het CDA hij monde van justitie minister Donner. .Bij sommige jongeren wordt de Halt-aanpak vaak gezien als een zwakte De politie zegt dat er jongerengroepen zijn waar die aanpak eigenlijk een aan moediging is voor zwaardere overtredingen. Dan moeten we kijken waar we strenger kunnen straffen", aldus Donner gisteren op de persconferentie die het CDA dagelijks houdt in het ka der van de verkiezingscampag ne. Via het Halt-project krijgen jongeren een alternatieve straf opgelegd. Vaak moeten ze dan de gevolgen van hun daad 'weg werken', zoals bijvoorbeeld graffiti verwijderen. Bij sommigen werkt deze straf niet. Volgens Donner is de poli tie met haar ervaring in staat bij groepen patronen voor crimi neel gedrag te ontdekken. „Dan moet je straf op maat geven om herhaling te voorkomen." Het hoeft niet perse om groepen jon geren uit achterstandswijken te gaan. Ook keurige jongetjes uit de betere wijken kunnen vol gens hem in herhaling verval len. Donner bestrijdt dat de politie uitgaat van vooroordelen om dat bij een eerste overtreding een patroon voorspeld moet worden. „Uit praktische erva ring weten bijvoorbeeld politie en jeugdzorg: daar zijn proble men aan het ontstaan. Natuur lijk is het nooit met honderd procent zekerheid te zeggen." Dat is evenwel voor hem geen reden om niets te ondernemen. Als voorbeeld noemt hij het doodslaan van René Steegmans in Venlo. Die zei tegen twee jon gens die een oudere dame bijna omver reden dat ze 'beetje res pect voor dc ouderdom' moesten hebben Een van de aangespro kenen mepte er daarna op los, waardoor Steegmans overleed. „Die jongens waren al lang be kend bij de politie. Maar de in formatie van jeugdzorg, scholen en politie blijft vaak geschei den. Die gegevens over gezinnen en jongeren moet bij elkaar ko men om problemen te voorko men. Op een consultatiebureau is vaak al te zien in welk gezin problemen kunnen ontstaan," aldus de minister. GPD aan de internationale veilig heidsmacht Isaf. Als Nederland samen met Duitsland op 10 fe bruari het Isaf-commando overneemt, groeit het Neder lands contingent tot 640. Voorzitter Hecrts van de FNV- bond AFMP. die maandag pu bliekelijk zijn zorgen uitte over de veiligheid van de Nederland se militairen in Afghanistan, is zeer tevreden. „Er is een keihar de, schriftelijke garantie van de Amerikanen." Ook de voorzit ters van de bonden ACOM en VBM zijn gerustgesteld. ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - Door een nieu we werkwijze van de Wereld omroep verdwijnen daar naar schatting zestig arbeidsplaat sen. Het aantal uitzendingen wordt fors inge krompen. Volgens het bericht worden ge dwongen ontslagen onder de vierhonderd werknemers niet uitgesloten. Al enige tijd klinken er volgens directeur L. Bouwens vanuit het Commissariaat voor de Media en het ministerie van Onder wijs. Cultuur en Wetenschap pen kritische geluiden over de brede aanpak. Bovendien zou de omroep op den duur bij onge wijzigd beleid technisch failliet gaan door de kosten die het we reldwijde bereik met zich mee brengt. Bij de reorganisatie is rekening gehouden met de door het kabi net aangekondigde bezuiniging van 5 procent op de totale om roepbegroting. De omroep brengt 's winters de Nederlandstalige uitzendingen in Europa terug van tien tot drie uur per dag. Alleen 's ochtens wordt dan nog uitgezonden, 's Zomers blijft de Wereldomroep dagelijks tien uur uitzenden. Portugeestalige programma's verdwijnen en nieuwe activitei ten in het Turks en het Arabisch zijn geschrapt De veranderin gen gaan in oktober in. Verder zal de zender voor de Neder landse uitzendingen minder ei gen materiaal produceren. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) reageert zeer verbaasd en geschokt en eist spoedig een gesprek met de directie van de omroep. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3