Wonder komt niet voor Schalken Rabobank heeft meer afmakers dan ooit Moya uitgeschakeld, Agassi kraakt Lee Judit Polgar legt Karpov over de knie Vechter Ancic zorgt voor einde in tweede ronde Australian Open Ullrich tekent bij Team Coast Zesdaagsezege Slippens en Stam Hingis pessimistisch over toekoms Bar^a onderhandelt met Chelsea Verkoop stadion moet NAC reddei Derde wereldbekerzege Montillet Tienduizend euro voor goed doel Barney Tweede plaats Jan de Rooy J donderdag 16 januari 2003 van onze sportredactie MELBOURNE - De Spaanse tennisser Carlos Moya heeft de tweede ronde van de Australian Open niet overleefd. De num mer vijf van de plaatsingslijst verloor in een lange vijfsetter van de Amerikaan Mardy Fish: 6-3 6-7 4-6 6-4 2-6. Moya verloor vorige week in de aanloop naar Melbourne ook al van Fish, in het toernooi van Sydney. Fish maakte in dat toer nooi eveneens indruk door in de eerste ronde Richard Krajicek te verslaan. Lee Hyung-taik won uiteinde lijk het toernooi in Sydney. Zuid-Korea vierde hem als een nieuwe sportheld en de 27-jari- ge Lee kwam door de triomf met de nodige verwachtingen naar de Australian Open. Hij won in de eerste ronde van de Span jaard David Ferrer. In de tweede ronde trof hij Andre Agassi, drievoudig winnaar in Mel bourne. Lee begon onvervaard aan de wedstrijd, won de eerste game en kreeg in de tweede zelfs drie breekpunten. Agassi sloeg ze echter weg en liet daarna niets heel van de Koreaan. De 32-jarige Amerikaan won met 6-1 6-0 6-0. Anousjka van Exel uit Heerhu- gowaard bereikte de tweede ronde van het dubbelspel. Met haar Roemeense gelegenheids partner Andrea Vanc versloeg zij het Chinese koppel Tian Tian Sun/Ting Li met 6-7 6-4 6-4. Voor Kristie Boogert kwam al in de eerste ronde van het dubbel spel het einde. Met de Spaanse Magui Sema verloor de Oud- Beijerlandse met 4-6 3-6 van het Sloveens/Slowaakse koppel Maja Matevzic/Henrieta Nagy- ova. Caroline Vis werd eveneens in de eerste ronde van het dubbel spel uitgeschakeld. De Haagse tennisster verloor met haar Griekse partner Eleni Daniilidou van de Francaise Marion Bartoli en de Russin Ma ria Sjaparova: 3-6 4-6. ANP/ RTR door Gertjan van Geen MELBOURNE - Veel dramati scher dan de marathonpartij op de Australian Open tussen Sjeng Schalken en Mario Ancic gisteren, kan een tenniswed strijd bijna niet zijn. Constant wisselende kansen, krampaan vallen, overrules van de umpire, twee luidruchtige kampen op de tribune, een bizarre tiebreak en het feit dat het treffen bij stra lend daglicht aanving en laat in de avond onder kunstlicht ein digde, maakten het een meer dan onderhoudend geheel. Om het drama in vijf bedrijven een passend slot te geven, herriep de man op de stoel de laatste beslis sing van een lijnrechter in Schalkens nadeel: 6-3, 1-6, 6-7 (12-10), 6-4, 6-4. Schalken smeet uit woede zijn racket over het hek, maakte een iets te obsceen gebaar richting de umpire, maar schudde hem wel netjes de hand. De Limbur ger verliest zijn goede manieren niet meer. Wist ook dat de man op de stoel hem tijdens de wed strijd wel regelmatig gunstig gezind was geweest, als er weer eens een lijnrechter zat te sla pen. De woeste reactie uit pure frus tratie was te begrijpen. Derge lijke thrillers zijn alleen maar leuk als je wint. En Schalken verliest ze iets te vaak. Twee keer speelde hij een verliezende marathon op Wimbledon, tegen respectievelijk Jim Courier (1999, 13-11 vijfde set) en Mark Philippoussis (2000,20-18). Van de twintig vijfsetters die hij in zijn leven voor zijn kiezen kreeg, verloor hij er veertien. Sjeng Schalken in actie tijdens zijn marathonpartij tegen de Kroaat Ancic. Gisteren dacht hij nog een kans te krijgen om de verhouding winst/verlies 7/13 te maken, maar ineens was het over. „De umpire legde uit dat hij het ze ker wist en daarom de beslissing wel moest herroepen .Niet dat ik de partij daardoor heb verloren, maar ik was er niet zeker van, de lijnrechter wel en Ancic liep al weg. Misschien, heel misschien, raakte die bal de buitenkant van de lijn. Maar dat kon hij nooit zeker hebben geweten", zei de stukgespeelde Schalken na af loop. De nummer 20 van de wereld ranglijst, als zestiende ge plaatst, was in Melbourne nooit verder gekomen dan de tweede ronde. Tot en met Roland Garros 2002 was een derde ronde op een Grand Slam zelfs het maxi mum. Wimbledon (kwartfinale) en de US Open (halve eindstrijd) maakten een einde aan die ze ven jaar durende kwelling. En hoewel hij in Australië, als ge volg van een polsblessure, vier dagen voor het begin zonder enige voorbereiding arriveerde, zag alles er zonnig uit. Zuur De nederlaag na vier uur en ne gen minuten was des te zuurder, omdat de weg naar de vierde ronde op het eerste Grand Slam van het jaar open lag. In de der de ronde zou de Nederlander op de Australische wildcardhou- fotoToussaintKluiters/ANP der Peter Luczak zijn gestuit. Juan Carlos Ferrero zou hem in de vierde ronde opwachten en dat is de minste van de getipte vier halve finalisten. Het mocht niet zo zijn, terwijlde wedstrijd in de derde set zijn kant op ging. Schalken ver speelde in eerste instantie een 5-2-voorsprong. In de tiebreak zag hij Ancic op setpoint een simpele smash missen, waarop Schalken zijn vierde setpunt wel verzilverde: 12-10. De set duurde 85 minuten. Maar men taal bleek de achttienjarige Kroaat niet te breken. De pupil van Sven Groeneveld ontpopte zich als een vechter eerste klas. „Het is een beest, deze jongen. Echt, een beest", zei zijn Neder landse coach toen hij na afloop van de tribune stapte. Ancic, de mondiale nummer 88, bleek ook bedreven in het spelen van spelletjes Op 5-4 in de vier de set vroeg hij om een blessure behandeling. Het duurde een eeuwigheid voor de fysiothera peut arriveerde, maar de kram- pende Kroaat liet zich niet be handelen. Hij gebruikte de rustperiode optimaal en ser veerde, ondanks twee dubbel- fouten en een breekpunt, naar set winst. Slap aftreksel Schalken was inmiddels kapot. Waar Ancic zich nog kon opla den, kreeg de Nederlander steeds zwaardere benen. „Op een gegeven moment is het op." Zijn sterkste wapen - het vech ten, domineren en overleven in de rally - verwerd tot een slap aftreksel daarvan: het krachte loos terugbrengen van de bal. Schalken kon alleen maar ho pen op een wonder, dat uitein delijk niet zou komen. Ancic brak hem bij 2-2 op love en bleef bij de les. Pech gehad, over en uit. Schal ken: „Ik heb misschien niet aan de verwachtingen voldaan, maar dat interesseert me niets. Ik heb de basis gelegd om in de rest van het jaar prestaties neer te zetten." Een tennisser kan tenslotte niet al te lang bij een nederlaag stil blijven staan. GPD Erik Dekker traint voorlopig op een laag pitje door een bloeduitstorting aan de knie. foto Juan Vrijdag/ANP Nieuweling Oscar Freire topsprinter en speerpunt voor de klassiekers door Frits Bakker PAPENDAL - Kleine, schuchtere man in een slobberend jasje. Kijkt wat ver legen de zaal in, met een blik vol treur nis. Twee keer wereldkampioen op de weg geweest en voor het eerst in een omgeving waar ze zijn taal niet spre ken. Dat kan nog lastig worden in de finale van een belangrijke wedstrijd. Het profiel: Oscar Freire uit Spanje, leeftijd 27, lengte 1.71 meter, gewicht 63 kilogram. Kleine, kale man met de bouw van een klimmer. Kijkt vrolijk de zaal in en verstaat al flarden van de taal die in de ploeg wordt gesproken. Voor het tweedejaar kopman en aangetrokken om voor Rabo ooit de Tour te winnen. Het is alleen even wennen aan de sta tus. Het profiel: Levi Leipheimer uit Amerika, leeftijd 29, lengte 1.70, ge wicht 62 kilo. Kwetsbaar Kopmannen voor de Tour. voor de klassiekers, voor het WK en voor de kleinere ronden De Rabobank pre senteerde gisteren op het Sportcen trum in Papendal voor het achtste jaar de profploeg voor het komende seizoen en heeft meer afmakers dan ooit in de 25 renners tellende hoofd macht. Theo de Rooij (ploegleider) wil meespelen op alle fronten. Het eind klassement van de Tour winnen is de ambitie voor de komende drie jaar. „We willen ook klassiekers blijven winnen, omdat dat altijd de grootste kracht is geweest van de ploeg." Het management stond tijdens het wielergala niet te lang stil bij wat vo rig jaar is gepasseerd. Het jaar waarin Michael Boogerd de mooiste etappe in de Tour won. is in andere opzichten mislukt. De val van Erik Dekker in het voorjaar beroofde de ploeg van zijn onbetwiste afmaker. De Rabo's bleken kwetsbaar in de breedte en raakten tot de Tour de weg kwijt. Het konings nummer van Boogerd op La Plagne en de ritzege van Karsten Kroon gaven nog enige glans aan het jaar, maar de ambities van de bankier liggen veel hoger. Theo de Rooij: „We hadden in de aan loop naar de Tour al vastgesteld dat er versterking moest komen voor het eendagswerk. Zonder Dekker kwa men we overal tekort, ook later in het najaar. Ik had wel al eens gelonkt naar Oscar Freire, maar heb lang gedacht dat hij nooit zou komen. Zelfs toen we al akkoord waren dacht ik nog: eerst zien, dan geloven." De topsprinter moet de ploeg dit jaar terugbrengen op het niveau van twee jaar geleden. De Rabobank won dat jaar de wereldbeker met Erik Dekker en eindigde ook als ploeg bovenaan het klassement. Met Freire, Boogerd. Dekker en Zberg heeft de bank de af makers voor het uitzoeken. Michael Boogerd: „Het wordt heel anders koersen met zo'n snelle jongen in de ploeg. Ik ga er niet meer blind invlie gen in de finale, want we hebben nu ook kansen in de sprint." De Spaanse kopman zal zich wel moeten aanpas sen aan de nieuwe cultuur. Het accent ligt veel meer op het voorjaar dan hij ooi t gewend is geweestTheo de Rooij ,,Hij heeft maar zelden Belgische koersen gereden, is niet zo gek van kasseien, maar moet zich daar snel thuis gaan voelen. We gaan de Ronde van Vlaanderen tot vervelens toe ver kennen en hij wil zelfs Luik-Bastena ken-Luik graag rijden." Dat vergt van de sprinter zelf een to taal andere aanpak, vooral in zijn ma nier van trainen. De Rooij: „Freire heeft zo ongelooflijk veel talent dat hij altijd zijn eigen weg kon gaan en maar weinig trainingsuren nodig had Bij ons gaat het er anders aan toe. We zijn een ploeg die juist veel meer traint en die het van teamgeest moet hebben. We gaan hard ons best doen om Freire in dat systeem in te passen." Ander programma Voorde Amerikaan Leipheimer, die in zijn eerste jaar een degelijke Tour reed (achtste), ligt de lat dit jaar weer wat hoger. De klassementsrijder rijdt een ander programma naar de ronde toe. „Hij had vorig jaar een ongelukkige aanloop", haalde De Rooij nog eens op. „Van de zes rittenkoersen die Leipheimer in de voorbereiding heeft gedaan, heeft hij er vijf in de regen ge reden. Daarom was hij niet optimaal toen de Tour begon." De Rabo's rijden dit jaar de Tour en de Vuelta en laten de Giro schieten. Het vorige optreden in de Italiaanse ronde was vanwege de start in Groningen eenmalig. Theo de Rooij verkiest de Vuelta als tweede ronde, omdat hij la ter in het seizoen valt „Voor ons is dat ideaal om renners die geblesseerd zijn of net buiten de Tour vielen een grote ronde in te sturen Topfit Michael Boogerd piekt eerst naar het voorjaar toe en kijkt daarna wat hij verder doet. De Tour is zijn volgende object, met dezelfde ambities als dit jaar „Ik wil een rit winnen, in dienst van Leipheimer rijden en kijken hoe ver ik kom in het klassement.De rou tinier (30) keek gisteren in een nostal gische bui terug op acht jaar Rabo en stelde vast: „Ik ben met Dekker en Bo ven de enige die nog over is van de be gintijd. Toch gek eigenlijk, want ik voel me nog heel jong." Aan stoppen denkt hij wel eens, maar hij is er nog niet aan toe. „Mijn li chaam is nog zo fit, dat ik het meest train van allemaal. Er zit absoluut nog geen sleet op. Ik heb ook zo veel geïnvesteerd in wielrennen, datje het niet zo maar opgeeft Wat had ik nou vroeger? Ik had vijf jaar bouwkunde gedaan op de MTS en heb een half jaar gewerkt bij een bouwbedrijf. Maar toen dacht ik al: dit moet ik toch niet mijn hele leven doen? Ik wilde wiel renner worden en dat wil ik nu nog een paar jaar blijven In de samenstelling van de Raboploeg zijn de Zuid-Afrikaan Robert Hunter en de Deense klimmer Michael Ras mussen naast Freire de opvallendste aanwinsten. Maarten den Bakker, die uit een diep dal van depressies is ge klommen, maakt zijn rentree voor de ploeg over een paar weken in de Ron de van Qatar. Erik Dekker traint voorlopig ook op een laag pitje. Tijdens de voorberei ding in Spanje liep hij een bloeduit storting aan de knie op. De vroege voorjaarskoersen komen er door in gevaar. „Ik wilde vanwege mijn ach terstand in conditie vroeger gaan trai nen, maar lig nu zelfs nog langer stil dan de rest van de ploeg." Samenstelling Rabobank tradeteam l:Ro- bert Bartko (Dut), Michael Boogerd, Jan Boven, Bram de Groot, Steven de Jongh. Kevin de Weert (Bel), Erik Dekker. Maar ten den Bakker, Addy Engels, Oscar Freire (Spa), Mathew Hayman (Aus), Robert Hunter (ZAf), Karsten Kroon, Levi Leip heimer, Marc Lotz, Ronald Mutsaars, Grischa Niermann (Dui), Sven Nijs (Bel), Michael Rasmussen (Den), Roy Sentjens, Bobbie Traksel, Thortoald Veneberg, Mare Wauters (Bel), Remmert Wielinga en Beat Zberg (Zwi). Tradeteam 3: Bart Aemouts (Bel), Laurens ten Dam, Thomas Dekker, Hans Dekkers, Michiel Elijzen, Theo Elltnk, Bas Giling, Richard Groenendaal, Ryder Hesjedahl (Can), Kenny van Hummel, Gerben de Knegt, Bemhard Kohl (Oos), Koen de Kort, Jens Mouris, Jost Posthuma, Niels Scheunemann, Rory Sulherland (Aus), Jukka Vastaranta (Fin), Thijs Verhagen en Pieter Weening. ESSEN - Jan Ullrich heeft gisteren zoals verwacht ex tract getekend bij wielerploeg Team Coast. De Duits^ mal ig winnaar van de Ronde va n Fran kr j k verbond zich drie jaar aan de Duitse ploeg. Ullrich (29) zal in die pes naar verluidt minstens vijf miljoen euro verdienen. Eu olympisch kampioen op de weg is momenteel overige», geschorst. Nadat Ullrich in juni was betrapt op gebruh verboden middelen (amfetaminen), werd hij vooreen jaar geschorst. Die straf van de tuchtcommissie vandelb wielerbond loopt 23 maart af. DPA/SID BREMEN - Robert Slippens en Danny Stam hebben veh send de 39e zesdaagse van Bremen gewonnen. Hetwasb eerste zege in deze baandiscipline. Het Nederlandse duo bleef in de spannende finale voor 10.200 toeschouwen punten voorde Duitsefavorieten Andreas KappesenAnd* Beikirch. ANP ZÜRICH - De kans bestaat dat Martina Hingis het toptea vaarwel zegt. In een interview met het Zwitserse persa^ schap Sl-Zürich zegt de 22-jarige Zwitserse niet aaneen meback te denken. De voormalige nummer één vandewh kampt al maanden met een hardnekkige voetblessure Jfe goed mogelijk dat ik nooit meer op het hoogste niveau^ Mijn voeten laten het niet toe", vertelt Hingis. Hingisfe dat haar problemen te wijten zijn aan haar schoeisel. Zeb een proces aangespannen tegen haar leverancier. „En pa nen voor een comeback heb ik niet." DPA/RTR BARCELONA - 'Maar' drie miljoen euro is het verschi: voetbalclub Barcelona en Chelsea moeten overbruggen® overstap van Jimmy Floyd Hasselbaink naar de ploeg? Louis van Gaal door te laten gaanNiet veel in voetbaltaa maar gezien de labiele financiële situatie van de Catalasa club kan dat toch nog roet in het eten gooien. Voor deres'.s ten alle partijen op één lijn. Het Bai'9a-bestuur heeft VanGi beloofd alles te doen om de dertigjarige Nederlandsea naar Barcelona te halen. De onderhandelingen zijn dins: gestart. Chelsea zou 12 miljoen euro willen beuren tei Barcelona bereid is er 9 te betalen. GPD BREDA - De gemeente Breda wil voetbalclub NACuitöé nanciële problemen helpen door het stadion van declubwa een bedrag van 15,7 miljoen euro over te nemen. Het colla van burgemeester en wethouders heeft hiertoe gisterenea voorstel gedaan. De gemeenteraad bespreekt later dea maand het voorstel. ANP CORTINA D'AMPEZZO - De Franse skister CaroleMontiik was gisteren de snelste in de super-G van Cortina d'Ampeza (Italië). Het was de derde zege dit seizoen in een wereldbete- wedstrijd voor de olympisch kampioene op de afdaling 29-jarige Montillet klokte 112,91 op de afdaling van ded> pia delle Tofane. Dat was 0,46 seconde sneller dandeOosta rijke Renate Götschl. RTR van onze sportredactie WIJK AAN ZEE - Judit Polgar heeft in de vierde ronde van het Corus schaaktoernooi brutaal de leiding genomen. De enige vrouw in de hoofdgroep legde oud-wereldkampioen en mede koploper Anatoli Karpov giste ren in 33 zetten over de knie. Met drie winstpunten heeft de Hongaarse haar dertien manne lijke concurrenten in Wijk aan Zee voorlopig het nakijken ge geven. Polgar had tot gisteren in het klassieke schaak nog nooit ge wonnen van Karpov. De 26-jari ge inwoonster van Boedapest verkeert momenteel echter in een zeer goede vorm. In de derde ronde had ze al haar goede vriend Jan Timman genadeloos afgestraft. Een dag later buitte Polgar een blunder van Karpov feilloos uit. Zwoegen Viswanathan Anand (korte re mise met Timman), Jevgeni Ba- rejev (benauwde puntendeling tegen Topalov), Alexei Sjrov (spectaculaire zege op Ponoma- riov) en Vladimir Kramnik (80 zetten en 6 uur en 59 minuten zwoegen voor winst tegen Krasenkov) volgen Polgar op een half punt. DEN HAAG - Raymond van Barneveld heeft gisteren van de gemeente Den Haag een bedrag van 10.000 euro gekregen dat hij kan doorspelen aan de Stichting Topsporters voor Topsporters. Voor dat goede doel zet de darter zich al jaren in. Deze stichting maakt zich sterk voor gehandicapte kinderen die willen sporten, maar afhanke lijk zijn van rolstoelen en speci aal vervoer. Eerder schonk de officieuze wereldkampioen darts zelf een deel van zijn prij zengeld aan deze instelling. Ook komt er een nieuwe sport- prijs in Den Haag: de Bamey. Van Barneveld mag de prijs jaarlijks uitreiken aan een jon ge, veelbelovende Haagse spor ter van zijn keuze. De Haagse sportheld werd gistermiddag gehuldigd in het atrium van het Haagse stadhuis. ANP Nederlands kampioen Loekï2 Wely boekte gisteren sfjnviOT halfje op rij. Al moest hij <h wel zeseneenhalf uur vet knokken tegen de vijftienjarig rode-lantaarndrager TeyE:.' Radjabov. GPD DAKHLA - Yrachtwa?* chauffeur Jan de Rooy is in» dertiende etappe van de Date- rally als tweede geëindigd, ft 59-jarige trucker finishte in» rit van Siwa naar RU (Egypte) twee minuten en 2Se conden achter de Russisd* winnaar Firdaus Kabirov. De Rooy bl i j f t op de derde plat'.- staan, met een achterstand va 2,5 ,uur. Fabrizio Meonibrsc.' de spanning terug in het motc klassement. Meoni wonde' over 569 kilometer, met Sak* op 13.16 als tweede. DeNede: landers Eric Verhoef en Hera Vercoelen kwamen als 2 23e in Dakhla aan .ANP Skiër Kostelic beschuldigd van nazi-sympathieën ZAGREB - De Kroatische st topper Ivica Kostelic is in ei land in opspraak geraakt gens vermeende sympathie voor extreem-rechtse denkb« den. In het tijdschrift'Nacio» zijn enkele opzienbarende u; spraken afgedrukt, die hij - mei 2002 zou hebben gedaan Het blad heeft er toen nietsar gedaan, omdat de uitlating®2 excessief waren Kostelic bovendien destijds ook nog# zo bekend „Het nazisme® gezond systeem", zo wot^ alpineskiër geciteerd. W: Kostelic is de westerse, libe^ democratie een grote l«f£ Hij sprak tevens zijn wondering uit voor het Dui»- militairisme en het Nazinpt Na zijn laatste wereldbeker»? in Kranjska Gora m Slove# begin deze maand, liet de24? rige Kostelic zijn vreemder^' keur nog eens blijken. Op vraag wat het geheim van - succes was, antwoordde bijk om wonden: „Je moet zijn, zo scherp als een D® soldaat op 22 juni 1941 van de Duitse aanval op deï* jet-Unie). DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36