Zorgen om toekomst Nieuwe Kerk PZC Kritiek op dubbele pet wethouder Fusie regionale indicatieorganen in de ijskast Schrijver werkt mee aan nazit Verflucht Armoedeprobleem in theatervoorstelling (0t) AutoTrack.nl Kamervragen over ziekenhuis Van Veenlaan dicht voor verkeer Drugs gevonden in woning Autoinbraken op Beveland Sluis wil einde drugshandel Stichting Oude Zeeuwse Kerken kan onderhoudskosten nauwelijks opbrengen agenda Politiek café in Zierikzee Koop en verkoop uw auto razendsnel via www.AutoTrack.nl ZIERIKZEE - De WD wil opheldering van minister De Geus over zijn uitlatingen met betrekking tot het ziekenhuis in Zie- rikzee. De Tweede Kamerleden Wilders en Geluk willen weten of de bewindsman tijdens een recente verkiezingsbij eenkomst van het CDA in Brouwershaven inderdaad heeft aangekondigd geen geld beschikbaar te zullen stellen voor een centrale huisartsenpost, een herstelafdeling in het zie kenhuis en een extra ambulance op Schouwen-Duiveland. Ook zijn de liberalen benieuwd naar het voornemen van De Geus om in Zierikzee een profielziekenhuis te realiseren „Wat betekent dit voor de korte termijn zorg op Schouwen- Duiveland."? De Kamerleden suggereren dat het mogelijk ging om verkie zingsretoriek van de minister „Zo niet, bent u bereid om ui terlijk dinsdag 21 januari een financieel onderbouwd plan te presenteren waarin u uw voornemens om te komen tot een zie kenhuis in Zierikzee concretiseert?" ZIERIKZEE - De Van Veenlaan in Zierikzee gaat langere tijd dicht voor verkeer. Van donderdag 16 januari tot en met dins dag 11 februari wordt de weg versperd in verband met de aan leg van een bergbezinkbassin bij het Kaeskenswater. Daar voor moeten zware betonplaten worden geplaatst met behulp van een grote telescoopkraan. Verkeer vanaf de Lange Blokweg, Sandströmweg en de Gus- taafweg richting het tunneltje bij de Zille wordt omgeleid via de rotonde naar de Schuurbeque Boeyestraat en de Ca- landstraat. VLISSINGEN - De politie heeft dinsdag enkele grammen co caïne in beslaggenomen in een woning in de Arbeidsstraat in Vlissingen. Vier gebruikers werden aangehouden, maar na verhoor weer vrijgelaten. De bewoonster van het pand zit nog vast. De politie trad op na diverse meldingen van omwonen den over drugsoverlast. LEWEDORP - In de nacht van dinsdag op woensdag werd in gebroken in een auto die geparkeerd stond aan de Damstraat in Lewedorp. Er werd voor enkele honderden euro's aan ge luidsapparatuur gestolen. Bij een andere auto in de straat bleef het bij een inbraakpoging. Ook aan de Gawege bij Waarde braken dieven een auto open. Daaruit werd communicatieapparatuur gestolen. DRAAIBRUG - De opleving van de handel in drugs in een pand in Draaibrug en de bijkomende overlast voor buurtbe woners heeft de gemeente Sluis tot actie gedwongen. Gister avond besloot wethouder L. Wille van Sluis om de harde lijn van voormalig burgemeester B Straatsma van de vroegere gemeente Sluis-Aardenburg te zullen volgen. Dit betekent dat de politie gevraagd zal worden om het pand Draaibrug 67 nauwlettend in het oog te houden en op te treden tegen drugs toeristen. Als blijkt dat er handel vanuit de woning plaatsvindt, zal de gemeente bestuursmaatregelen treffen Verder zal de ge meente juridische stappen nemen tegen betrokkene als er klachten worden ingediend door omwonenden. Dit is voor alsnog niet gebeurd. donderdag 16 januari 2003 ^rAli pankow ZIERIKZEE - Het voortbestaan fiD je Nieuwe Kerk in Zierik- jjjbaart zorgen. Sinds het the- i'èrplan al in een vroeg stadium ierd afgevoerd, wordt gewerkt an alternatieven voor een bre- gebruik van de kerk. Daar- 01<8| loopt er een wervingsactie 0 zoveel mogelijk 'Vrienden an de Nieuwe Kerk' bijeen te ^tjsen die ieder minstens ii<n'euro per jaar doneren. Voorzitter L. Blikman van de sichting Oude Zeeuwse Ker- bo (OZK) is er niet zeker van ötdit alles voldoende resultaat fkvert. iethouder A. van der Wouden nltuur) rekent erop dat de ini- ynefnemers zeker de helft van bet aantal protesthandtekenin- 3,(5000) tegen de ombouw tot seater weten om te zetten in aide donateurs'. Die uitda- cg legde hij vier maanden ge iden op het bordje van de iüchting Vrienden van de j'euweKerk. Praktijk J)anzouden wij een eind uit de icrgen zijn", zegt Blikman. Met extra bijdrage van 25.000 zouden jaarlijks onder lid en calamiteiten zoals een bchel die het plotseling be geeft, pijnloos kunnen worden opgevangen. De praktijk is an- hs. Zo'n nieuwe kachel, de noodzakelijke uitbreiding van (t elektriciteitsnet, de extra kandblusapparatuur, de nieu- re nooduitgang-bordjes, ze tóken benauwend zwaar op het krappe budget. Zo zwaar dat er te weinig geld overblijft toorhet regulier onderhoud aan hel interieur, dat de Stichting OZK zelf moet opbrengen, jioms lijken het maar luttele SWEEKACTIVITEITEN ONNEMAIRE Dorpshuis, 20.00 uur: al gemene jaarvergadering Oranjevereni ging Zonnemaire. bedragen, zevenhonderd euro voor dat elektriciteitsnet bij voorbeeld, maar daar moeten we wel de kerk weer een dag voor zien te verhuren", aldus Blikman. De zorgen over het buitenon- derhoud zijn minstens even groot, zelfs al kan daarbij wor den gerekend op fikse subsidies van de overheid. Architect Rot huizen. Van Doorn en 't Hooft heeft kortgeleden een nieuw on derhoudsplan voor de komende tien jaar opgesteld. Dat bevat in hoofdlijnen de kosten voor con servering zoals schilderwerk, inboeten van metselwerk en het maken van een voorziening die een veilige toegang biedt voor reparatie en onderhoud. Het gaat om een totaalbedrag van ruim 456.000 euro. Met aftrek van alle te verwachten subsidies dient de Stichting OZK zelf 194.143 euro op te brengen, of tewel jaarlijks gemiddeld een kleine twintigduizend euro. Dat valt niet mee met een reserve van krap achtduizend euro. De Stichting OZK klopte inmid dels bij de gemeente aan voor een gemeentegarantie in een po ging het onderhoudsplan veilig te stellen. Voorzitter M. van de Veer van de Vriendenstichting zegt tevre den te zijn over de donateursac tie. De opmerking van wethou der Van der Wouden zegt hij nooit als 'uitdaging' te hebben ervaren. Volgens hem lag de doelstelling van de Vrienden stichting bij driehonderd dona teurs en staat de teller nu al bijna op vierhonderd. „Nog be langrijker is dat er ruimhartig wordt gegeven, soms zelfs hon derd euro per jaar", aldus Van der Veer. Hij spant zich samen met anderen ook in voor de or ganisatie van meer activiteiten in de Nieuwe Kerk. „Wij staan daar welwillend te genover en we zijn ook blij met de ruim 25 extra vrijwilligers op wie we tegenwoordig een be roep kunnen doen. Anderzijds vergt een ruimer gebruik van de kerk ook extra investeringen", meent Blikman. Hij noemt de sanitaire voorzieningen, uit breiding van de keukenfacili- teiten, aanpassing van de ver warming en verbetering van het plankier in de kerk ten behoeve van de toegankelijkheid. Een architect is in opdracht van de werkgroep bezig met een over zicht van vereiste investerin gen. Brede betrokkenheid van de Vriendenstichting is volgens Blikman nog geen garantie dat het allemaal wel goed komt met de Nieuwe Kerk. Als godshuis kon het niet in stand worden ge houden, maar dat is dertig jaar geleden. Volgens Blikman zijn er nu in deze regio ook kerkelijke groe peringen die groeien en met ruimteproblemen kampen Als de Nieuwe Kerk ooit in zijn oor spronkelijke functie kan wor den hersteld, is de Stichting Ou de Zeeuwse Kerken bereid tot overleg. „Het gaat tenslotte om cultureel erfgoed van de ge meenschap", aldus Blikman. Zonder gemeentegarantie kan de Stichting Oude Zeeuwse Kerken het onderhoudsplan van de Nieuwe Kerk voor de komende tien jaar niet uitvoeren. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZIERIKZEE - Ter afsluiting van de serie voorstellingen van het toneelstuk Verflucht door thea tergroep Zierik reist schrijver Hans Kuyper af naar Zierikzee ra deel te nemen aan de nazit ïaterdag 25 januari. De in Zaandam wonende Kuy per beantwoordt die avond vra gen diedoor publiek, spelers, re- r en andere medewerkers aan de productie kunnen wor den gesteld. De auteur van Verf- tucht heeft zijn sporen verdiend ais semi-professioneel theater maker en duizendpoot. Vanaf •394schrijft hij toneelstukken, zowel avondvullend werk als eenakters. Daarnaast vloeien er proza,gedichten en kinderboe ken^ zijn pen •erfliicht door theatergroep Z.erikzee is zaterdag 11 januari première gegaan in het Multi- fanctioneel centrum in Zierik- Het publiek reageerde enthousiast op het werk van 5«1regisseur Jan de Bil uit Oos- terland, die met deze voorstel- «edactie SCHOUWEN-DUIVELAND G'achtweg 23a Postbus 80 «00 AB ZIERIKZEE Eel: 10111) 454647 [Ml 101 111 454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 «80 AA VLISSINGEN Tel (0118) 484000 Fax:10118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet wxwpzc.nl mail: web@pzc.nl ling hoopt af te studeren aan de vierjarige opleiding van ama teurtheaterschool De Ambitie in Middelburg. Kuyper om schrijft zijn stuk als licht dra ma. De Bil en zijn cast hebben het toneelwerk als zwarte ko medie bij de kladden gepakt. Het publiek krijgt iets mee om over na te denken, maar doet dit met een gulle lach. Verflucht wordt gespeeld door Nelleke Tamerus, Kalijn de Groot, Cora Hoogstrate, Gabn de Groot, Cees Möhlmann .Mar garet van Velthoven, Wim Hille- brand en Rineke van der Wielen Er zijn nog kaarten verkrijg baar voor de voorstellingen op vrijdag 17, zaterdag 18, vrijdag 24 en zaterdag 25 januari. Aan sluitend aan de laatste voorstel ling wordt de nazit met Kuyper gehouden. De voorstellingen worden gegeven vanaf 20.30 uur. Kaarten reserveren via te lefoonnummer: 0111-417149 door Rolf Bosboom GOES - De fusie van de vier Regionale Indicatieorganen (RIO's) in de provincie is in de ijskast gezet. Er is onvoldoen de zekerheid dat het extra geld dat het ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sport (VWS) in het vooruitzicht heeft gesteld, ook daadwerke lijk naar Zeeland komt. Onder druk van de rijksover heid werken de vier Regionale Indicatieorganen (Zeeuws- Vlaanderen, Oosterscheldere- gio, Walcheren en Tholen) sinds enige tijd aan een samen gaan. Een dergelijke schaalvergro ting is nodig om in aanmerking te komen voor de extra gelden die landelijk opzij zijn gezet voor indicatieorganen. De fu sie zou op 1 juli van dit jaar een feit moeten zijn. Garanties Alle gemeentebesturen heb ben ingestemd met de oprich ting van RIO Zeeland, onder de voorwaarde dat de extra fi nanciering doorgaat. De stuurgroep die de fusie voor bereidt, heeft echter daarvoor nog altijd geen harde garan ties gekregen. Het ministerie heeft weliswaar mondeling toezeggingen gedaan, maar de afspraak die uiterlijk medio november schriftelijk te bevestigen, zijn niet nageko men. Voorzitter A. Verbree van de stuurgroep heeft daarom nu in een brief aan het ministerie la ten weten dat de voorbereidin gen voor de fusie voorlopig zijn stilgelegd, in afwachting van meer zekerheid over het beloofde geld. „Nu de plannen gereed zijn, blijft structurele financiering uit en dreigen gemeenten zelf voor de meerkosten op te draaien", schrijft voorzitter Verbree. „Wij vinden dit onacceptabel." Niet serieus De stuurgroep krijgt steeds meer de indruk 'op het ver keerde been te zijn gezet'. „VWS blijkt vooralsnog een niet erg betrouwbare partner Eerdere toezeggingen over structureel beschikbare mid delen worden niet nagekomen, op een brief wordt domweg niet gereageerd en ook de mondelinge toezeggingen blij ken van generlei waarde. Dit wekt niet bepaald de indruk dat VWS ons serieus neemt." Verbree wijst erop dat zonder extra geld een fusie weinig zin heeft. Het is steeds de bedoe ling geweest om in de nieuwe organisatie de kwaliteit van het indicatiewerk (het bepalen of iemand in aanmerking komt voor bijvoorbeeld thuiszorg of opname in verzorgings- of ver pleeghuis) verder te verbete ren. Het nieuwe RIO krijgt een centraal bureau voor alle on dersteunende diensten, zodat de indicatieadviseurs hun handen volledig vrij hebben voor het eigenlijke werk. Als het beloofde rijksgeld ach terwege blijft, gaat dat vooral ten koste van dat centraal bu reau, voorspelt Verbree „Dan kan zeker de kwaliteitsslag die ons voor ogen staat, niet wor den gemaakt. Fusie zonder de ze inhoudelijke kwaliteitsver betering is slechts een cosme tische operatie die geen meer waarde biedt. Eén RIO Zee land is dan een zinloze en be stuurlijk onhaalbare zaak." door Mieke van der Jagt GOES - De fractie van de SGP/ Christenunie in de gemeente raad van Goes vindt dat wet houder S. van 't Westeinde één van haar twee petten moet af zetten. Van 't Westeinde is part time wethouder in Goes, vier dagen per week. en ook lid van het dagelijks bestuur van wa terschap Zeeuwse Eilanden. Zij heeft de combinatie van die twee functies bij haar aantre den, in april vorig jaar, bedon gen. Hoewel de fractie in een reeks vragen aan de voorzitter van de raad nadrukkelijk stelt dat er op het functioneren van Van 't Westeinde als wethouder niets valt aan te merken, worden de twee petten toch als een onge wenste situatie gezien, waaraan een einde zou moeten komen. De VVD-wethouder beheert de portefeuille Financiën, Milieu en Economische Zaken en juist op het vlak van financiën kwam de gemeente Goes kortelings onzacht in aanraking met het waterschap. Goes wil een reke ning van het waterschap, 227.000 euro voor het schoon maken van baggerspecie uit een deel van de Grote Waterleiding, niet betalen. Goes heeft voor de schoonmaak van het slib geen Wethouder S. van 't Westeinde zit ook in het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden. foto Willem Mieras opdracht gegeven en het schap heeft te laat laten weten dat dat Goese slib werd schoonge maakt. Beide overheden maken daarover al een poosje ruzie maar de wethouder moet zich daarin, vanwege haar twee petten, afzijdig houden. Dat doet ze ook In de kwestie over de Grote Waterleiding mengt Van 't Westeinde zich, noch als gezworene, noch als wethouder in de discussie. Haar collega, wethouder C. Linssen, stelde onlangs voor een onaf hankelijke deskundige de zaak te laten uitzoeken. De wethouder zelf is wel wat verbaasd over de vragen van de SGP/ChristenUnie. „Ik heb nooit onder stoelen of banken gestoken dat ik in het dagelijks bestuur van het waterschap wil blijven functioneren. Mijn voorganger, S. Heijning, heeft de onderhandelingen over de wethouderszetels voor de WD gedaan en direct een dag minder voor mij bedongen. Daar stond ik op om geen gezeur te krijgen als ik een keer een vergadering van het waterschap moet bijwo nen. Daar is die dag voor. De raad heeft mij toen unaniem, de SGP/ChristenUnie incluis, als wethouder gekozen." Overdreven Van 't Westeinde vindt het ook overdreven om de kwestie van het baggerslib aan te grijpen om de combinatie van functies aan de orde te stellen. „Als het in vier jaar nog een keer voorkomt, is het waarschijnlijk veel. Zo veel ruzie maken het water schap en de gemeente niet, hoor. Bovendien heeft de wetgever deze combinatie van functies niet in de incompatibiliteitsre- gels uitgesloten. Ik ga ervan uit dat de wetgever daar ook diep over heeft nagedacht. Net als ik. trouwens. Ook mijn partij, de WD, vindt de combinatie niet bezwaarlijk. Het wordt pas fout als je je toch met de zo'n me ningsverschil gaat bemoeien, maar dat zul je mij niet zien doen." door Steffan ter Maat GOES - In cultureel centrum Podium 't Beest in Goes wordt 23 januari een theatervoorstel ling opgevoerd over het armoe deprobleem. De voorstelling 'Met het oog op de toekomst' is een productie van de Joseph Wresinski Cultuurstichting. De stichting werkt samen met de wereldorganisatie UNESCO onder het motto 'cultuur als wa pen tegen de armoede'. UNES CO zet zich in voor onderwijs, wetenschap en cultuur. De op richter van de cultuurstichting, Josef Wresinski, is een Poolse priester die ook de 4de Wereld beweging heeft opgericht, een beweging van en voor mensen die in extreme armoede leven. Wresinski groeide zelf op in ar moede en schreef boeken over kinderen die in armoede leven. De boeken gaan over de erva ring van kinderen die van lief dadigheid afhankelijk zijn en hoe zij armoede en sociale uit sluiting beleven. In de voorstel ling is een verbeelding van deze werkelijkheid te zien. De voorstelling wordt uitge voerd door de acteurs Laurens Umans en Willy Tempelaars, onder regie van André Sipkes. Om het onderwerp goed over te brengen, worden alle voorstel lingen opgevoerd op kleine po dia. Het doel is hiermee een gro tere betrokkenheid te krijgen van het publiek. De Zeeuwse Werkgroep Splin ter, die zich inzet voor mensen met een minimum inkomen, heeft een provinciale subsidie gekregen voor zes uitvoeringen van 'Met het oog op de toe komst'. Naast de voorstelling op 23 januari om 20.30 uur in Goes, zijn in de provincie nog vijf voorstellingen van 'Met het oog op de toekomst' te zien: - Oostburg,februari 20.00 uur in het Hervormd Kerkcentrum, - Middelburg, 6 februari 14.00 uur in Activiteitencentrum Dauwendaele; - Sint Jansteen, 19 februari 20.00 uur in de Warande, Wil- helminastraat 43, - Vlissingen, 20 februari 20.00 uur in De Schaapskooi, Papa gaaienburg; - Zierikzee. 27 februari 20 00 uur in het MultiFunctioneel Centrum, De Huybertstraat. ZIERIKZEE - GroenLinks Schouwen-Duiveland begint zaterdag weer met een nieuwe reeks politiek café's. De hijeen- komsten worden gehouden in café De Biet aan de Nieuwe Ha ven in Zierikzee. De bedoeling is er. bij voldoende belangstelling, een eens in de twee maanden terugkerende sessie van te maken. Lokale on derwerpen vormen per definitie de hoofdmoot van gesprek, al dus H. de Vries van de Groen Links gemeenteraadsfractie Ook alle andere politieke partij en binnen de gemeente zijn uit genodigd om deel te nemen aan de gedachtenwisseling met de burgers van Schouwen-Duive land. Het politiek café begint om 15.00 uur. Advertentie De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33