Munitiestort vormt geen gevaar Havenarbeiders leggen werk 24 uur neer 11 WINTER COLLECTIE jGimbnèie Nieuwe Steeg moet vroeger sluiten Bord verwarrend voor parkeerders Meer parkeerruimte en groter sportveld in Poortambacht 11 {fdekken beste oplossing voor depot in Oosterschelde Bijdrage voor promotie Oosterscheldekreeft Duo probeert man te beroven zeeuwse almanak Virus waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 16 januari 2003 ^Marcel Modde BEWKZEE - Het gevaar voor jj volksgezondheid, het ecosys- Kto of de voedselketen in en itnd dc Oosterschelde door de «de munitiestortplaats is mi- jiinaal Dat concluderen pro vincie. gemeente Schouwen- Dniveiand en het Nationaal hrk Oosterschelde op basis nnnadere uitleg van het TNO- vtrvolgonderzoek. Over die artircsultaten was gisteren in Middelburg overleg met verte- mvïoordigers van het ministe rren Defensie en Rijkswater- wat. September vorig jaar presen tje het wetenschappelijk fentuut TNO de cijfers en con- ihsies van een aanvullend on- inoek naar de huidige en ioekomstige staat van het afge dankte schiettuig op de Ooster- ïbeldebodem voor Zierikzee. Vanuit Zeeland werd kritisch jseageerd op de 'vage aanna- res' in het TNO-rapport. Met name burgemeester J Assel- fcergs van Schouwen-Duive- ^ndbleef in dat verband hame- -en op de in zijn ogen enig afdoende oplossing: afdekken. Resultaten De delegatie kwam gisteren in Middelburg uitleg geven over de meetresultaten. Dat heeft een loop duidelijkheid gegeven, al ms de voorzitter van dat over leg, gedeputeerde L. Coppoolse (coöndinatie Delta wateren). .Allemitsen en maren zijn over tafel gegaan, maar TNO heeft goed en helder kunnen uitleg gen hoe ze tot bepaalde aanna mes zijn gekomen en wat dat precies inhoudt. Voor ons was dat toch geruststellend om te horen. Voor het vervolgonder zoek is met verfijnde middelen gezocht naar toxische stoffen in et water en de invloed daarvan tpdevolksgezondheid, het eco systeem en de voedselketen in Advertentie KOSTUUMS BLAZERS LEER PULLOVERS ROKKEN VAN DE ORIGINELE PRIJS IANGE DELFT 16 MIDDELBURG (Advertentie) Brasseriemenu pittige Italiaanse soep en Zalmspinazieraart of l usilli met honing-pesto en geitenkaas (vegetarisch) en ijs voor 11,50 <>t 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 18 januari 15.00-16.30 uur [Man met Corian de Dreu Tonneke Pastoor en rond de Oosterschelde. Ook is er specifiek gekeken naar het verval van het materiaal op de langere termijn en zijn er op dat gebied internationale vergelij kingen gemaakt. Alles wijst er op dat er geen echt gevaar is." Om de risco's nog verder in te dammen, is gisteren vanuit de provincie, gemeente en Natio naal Park evenwel aangedron gen op het afdekken van het depot. ,,Als dat tot de mogelijk heden zou behoren, dan komt er nóg minder zuurstof bij het spul en gaat het verval nóg langza mer. Dan kom je op den duur op een punt dat risico's - voorzover je dat voor de toekomst ooit ze ker kunt weten - nagenoeg uit gesloten zijn Coppoolse hoopt dat het Rijksinstituut RIKZ voor de zomervakantie heeft uitgezocht welke technische middelen nodig zijn voor het af dekken en welke investering zo'n operatie vergt. De gedepu teerde waagt zich niet aan een uitspraak of Zeeland op z'n strepen zal blijven staan, mocht de rijksoverheid -bijvoorbeeld uit kostenoverwegingen - wil len afzien van verdere maatre gelen voor de stortplaats „We vertrouwen erop dat ze die pro cedure zorgvuldig zullen aflo- Bar-dancing De Steeg in Zierikzee moet dit jaar al om 2.00 uur dicht. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Bar-dancing De Nieuwe Steeg in Zierikzee moet voortaan 's nachts om 2.00 uur dicht. De gemeente Schouwen-Duiveland weigert eige naar W. Tissink voor 2003 nachtver gunning tot 4.00 uur te verlenen. Aan leiding daarvoor zijn klachten van om wonenden over geluidsoverlast en een negatief politieadvies. Tissink heeft een bezwaarschrift ingediend tegen het besluit van de gemeente. De Nieuwe Steeg, voorheen De Steeg en weer daarvoor Vanity, is gevestigd aan de Beddeweeg in het centrum van Zie rikzee. Tissink is sinds 2000 eigenaresse van de bar-dancing en zij begrijpt hele maal niets van de beslissing van de ge meente. ,,Ik heb ook gehoord dat klach ten van omwonenden er de aanleiding voor zijn, maar ik heb nooit problemen met mijn buren hier aan de Beddeweeg. Ik heb ook nooit politie aan de deur ge had, dus ik snap niet zo goed waar die klachten dan vandaan komen." Tissink zegt alles te doen om geluids overlast te voorkomen De muziek staat niet hard en wie de bar-dancing verlaat krijgt steevast op het hart gedrukt geen lawaai te maken in de vorm van zingen, roepen, onnodig claxonneren of met veel misbaar wegrijden. „En als er een groepje op de stoep na blijft praten zeg ik er ook altijd iets van", aldus Tissink „Dan vraag ik of ?e zo vriendelijk wil len zijn het gesprek elders voort te zet ten." Gelal Doorgaans weten bezoekers van De Nieuwe Steeg zich na hun bezoek aan de bar-dancing goed te gedragen vol gens Tissink. „Vaste klanten laten het wel uit hun hoofd om de boel te verzie ken, maar helaas heb je ook weieens een groepje bezoekers dat alle regels aan de laars lapt. Als ze de straat uit zijn en je hoort ze verderop lallen, ja daar kun je als bar-eigenaar weinig aan doen." foto Marijke Folkertsma Tissink voegt daar aan toe dat het ver krijgen van de nachtvergunning - die elk jaar opnieuw aangevraagd moet worden - tot dusverre nooit een pro bleem is geweest. De brief van de ge meente waarin deze aankondigt geen nachtvergunning te verlenen kwam dan ook als een donderslag bij heldere hemel. „Tja, leuk na-kerstcadeautje van de gemeente." Tissink heeft meteen een bezwaar schrift ingediend tegen het besluit van de gemeente. Zij hoopt snel alsnog een nachtvergunning te krijgen. „Mensen gaan pas iaat stappen en als ik dan om 02.00 uur al dicht moet, dan kan ik de tent net zo goed sluiten. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Steeds meer Zeeuwse havenarbeiders be sluiten om morgen het werk voor 24 uur neer te leggen. De 600 werknemers van Verbrugge Terminals in Temeuzen en Vlis- singen-Oost, de NV Haven van Vlissingen en Ovet Temeuzen gaan zeker de barricaden op om te protesteren tegen nieuwe Eu ropese richtlijnen. De werknemers van Ovet in* Vlissingen-Oost spreken zich vandaag uit over het meedoen aan de staking. De havenwer kers zijn bang dat hun beroep verdwijnt als de Europese Com missie in maart het zogenoemde Port Package invoert. Dat is een plan om het havenwerk te libe raliseren. De acties zijn vooral gericht tegen grote rederijen zo als P&O Nedlloyd, Maersk Sea- land en Cobelfret. De interna tionale transportvakbond ITF ziet hen als de 'kwade genieën' achter het Port Package. Als Brussel het plan invoert, kunnen volgens de ITF de zee havens werk uitbesteden aan niet-geregistreerde havenwer kers, bijvoorbeeld uit de Filipij- nen Bovendien kan scheeps- personeel een groot deel van het havenwerk zelf uitvoeren. Het gaat dan bijvoorbeeld om het laden en lossen van vracht. Volgens FNV-bestuurder W. Waumans zal waarschijnlijk een delegatie van Belgische vakbonden uit Zeebrugge in Vlissingen aanwezig zijn Die gaat mee om samen met een ver tegenwoordiging van de Zeeuwse havensarbeiders bij het havenschap Zeeland Sea ports te protesteren. Waumans. „We willen een gesprek met het havenschap voeren over wat de autoriteit gaat doen om die Eu ropese wetgeving terug te draaien." Volgens Waumans kan het havenschap daar wel degelijk invloed op uitoefenen. „Het havenschap Zeeland Sea ports zit samen met andere ha venschappen in de Nationale Havenraad Dat is het advies college van de minister. Daarin kan het schap wel degelijk zijn stemgeluid laten horen." Een eerdere poging daartoe is vol gens Waumans op niets uitgelo pen. „Als de havenschappen zich tegen de richtlijnen hadden verzet, zouden we de staking niet hebben uitgeroepen." In Gent vielen gistermiddag bo ze havenarbeiders het provin ciehuis binnen waar de Oost- Vlaamse provincieraad verga derde. De actievoerders eisten dat de raad luisterde naar hun grieven over de nieuwe EU- richtlijnen over liberalisering van de havenarbeid. Enkele raadsleden vonden de actie on gepast en wilden de vergadering verlaten. Daarbij kwam het tot incidenten Een gedeputeerde kreeg een slag in het gezicht. Havenarbeiders lieten voetzoe kers ontploffen. pagina 7: werkgevers vinden staking zinloos door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wie niet vaak of nog nooit in Zierikzee is ge weest, zal de gemeente erkente lijk zijn voor de waarschuwing dat er komende zomer iets staat te veranderen voor het parkeren van de auto. Bij binnenkomst worden bezoekers door zwarte letters op een opvallend geel bord gewezen op de invoering van vergunningparkeren, dan- wel betaald parkeren in de ge hele binnenstad, per 1 juli. Zo lijkt het tenminste. Even goed onthouden, dacht ook L Huisman uit Zwijn- drecht. Hij parkeerde zijn auto binnen de grachten, al lang blij daar zomaar een leeg plekje te hebben gevonden. Bij terug komst van een middagje winke len, vond hij een bekeuring on der de ruitenwisr jr wegens het parkeren op een plek van een vergunninghouder. Navraag leerde Huisman dat het nieuwe parkeerregime namelijk al se dert de zomer van 2002 van kracht is. De gemeente is nadien echter vergeten het mededelin genbord langs de weg aan te passen. „Die mededeling werkt heel misleidend. Je wordt zo als be- .1 De tekst op het bord roept misverstanden op. zoeker van Zierikzee behoorlijk op het verkeerde been gezet. Een jaartal bij die datum van 1 juli was toch wel het minste ge weest wat ze hadden kunnen doen. Of anders weghalen dat bord! Waar begint trouwens de binnenstad? Nog zoiets dat me niet helemaal duidelijk is in Zierikzee." Verkeerswethouder L. Geluk- Poortvliet begrijpt de verwar ring van de Zwijndrechtenaar. „Soms raak je bedrijfsblind, zullen we maar zeggen. Ik zal het gelijk doorgeven aan de be treffende afdeling. Dat bord gaan we zo snel mogelijk weg halen of aanpassen.Om boven dien duidelijker te maken waar pen. Wat dat betreft moeten we eerst de bevindingen van het RIKZ afwachten en op basis daarvan kun je zien of er verder nog iets kan worden onderno men Wij gaan er vanuit dat jein dit soort gevallen al het moge lijk moet hebben gedaan om een probleem te voorkomen." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het sportveld aan de rand wordt vergroot, er komt meer parkeerruimte bij het kantoor van de thuiszorg en de route van het openbaar ver voer wordt anders. Ook wordt meer plaats ingeruimd voor wa ter en 'waterwoningen'. Met de ze en andere aanpassingen van het Masterplan Poortambacht 11 speelt de gemeente in op de kritiek op de opzet van de nog te bouwen Zierikzeese nieuw bouwwijk. Het Masterplan Poortambacht 11 is maart vorig jaar vastge steld door de gemeenteraad. Daarbij klonk kritiek op ver schillende onderdelen van het woningbouwplan Rond het kantoor van de thuiszorg zou sprake zijn van parkeerproble men het gepla nde sportveld zou te klein zijn en ook werden vraagtekens gezet bij de door het openbaar vervoer te volgen route en de geplande bebou wing van bepaalde onderdelen van het plan. Om aan de noordzijde van Poortambacht 11 een buffer te creëren tussen de nieuwbouw wijk enerzijds en de centrum- schil en de bebouwing van de Miereweg anderzijds, is de wa terpartij langs de stadskade nu in een hoek van negentig graden doorgetrokken. De eerder op die plek - toen nog omschreven als 'campusrand' - ingetekende twee-onder-één-kapwoningen ruimen het veld ten gunste van zeven vrijstaande 'waterwonin gen'. Busroute Ook wordt tegemoet gekomen aan de wens voor een andere busroute. Oorspronkelijk stond die ingetekend via de Stadska- de, maar dat moet nou juist één van de mooiste plekjes van de nieuwe wijk worden en een bus route daar dwars doorheen doet daar afbreuk aan, menen de cri tici. Het college heeft er nu voor gekozen de bus via de Binnen singel te laten rijden. Verder is de capaciteit van het parkeerterrein bij het kantoor van de Thuiszorg aanzienlijk vergroot en wordt ook wat meer grond vrijgehouden voor het nabijgelegen sportveld. Project-wethouder G. van de Velde-de Wilde „Door deze aanpassingen maken we als ge meente naar mijn idee een be hoorlijke kwaliteitsslag Qua aantallen woningen wordt het misschien wat minder, maar het wordt allemaal speelser en luxueuzer." Om ervoor te zorgen dat de nieuwbouwwijk er ook precies zo uit gaat zien als het college nu voor ogen heeft, wordt straks gewerkt met een kwaliteits handboek In dat handboek wordt het masterplan meer ge detailleerd uitgewerkt. Vormen, maten, materialen en kleuren worden erin vastgelegd. Interpretatie Het is de bedoeling dat zo alle partijen die betrokken zijn bij de bouw van de nieuwe wijk, hetzelfde beeld op het netvlies krijgen van hoe het er uit moet gaan zien. Toch blijft er, bena drukt de gemeente, voldoende ruimte voor 'creatieve ontwerp processen en interpretatie'. Het kwaliteitshandboek moet als beleidskader vastgesteld worden door de gemeenteraad en daarmee krijgt het een bin dende werking voor alle partij en. Ook is het de bedoeling dat de uitgangspunten van het kwa liteitshandboek vastgelegd in het voor het gebied waar Poort ambacht 11 moet komen gel dende bestemmingsplan. Het handboek gaat onderdeel uitmaken van de bestemmings planprocedure en wordt als zo danig ook tegelijkertijd met het voorontwerp-bestemmings plan ter visie gelegd. In februari wordt het kwaliteitshandboek voorgelegd aan de gemeentelij ke adviescommissie openbare ruimte. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Stichting Pro motie Oosterscheldekreeft krijgt een eenmalige bijdrage van 4850 euro van het dagelijks gemeentebestuur voor de publi citeit rond de opening van het kreeftenseizoen 2003. Doel van de stichting is het onder de aan dacht brengen van de culinaire status van Zeeland in het alge meen en van Schouwen-Duive land in het hijzonder. Door middel van vrije publici teit probeert de stichting met het vestigen van de aandacht op de Oosterscheldekreeft het ei land op culinair gebied naar een hoger niveau te tillen. Volgens het ambtelijk advies over dit subsidieverzoek heeft de stich ting in het verleden duidelijk la ten zien waar zij toe in staat is met betrekking tot het krijgen van vrije publiciteit Persreizen door de streek leveren vele vor men van aandacht op niet alleen voor de kreeft, maar ook voor andere streekproducten. Advi serend ambtenaar H. Bode ver wijst ook naar de bijdrage aan seizoensverlenging die hiermee wordt geleverd. De mogelijke komst van meer mensen met cu linaire belangstelling voor deze regio beschouwt hij als het ver sterken van 'kwaliteitstoeris- me'. Als het lukt op brede schaal vraag naar de Oosterschelde kreeft te creëren, heeft dat vol gens het advies ook niet directe economische gevolgen. Door de stijgende vraag naar specifieke streekproducten kan dit ook een impuls betekenen voor land bouw, visserij en horeca op het eiland. „Door hieraan per pro duct een speciaal opleidingstra ject te koppelen bestaat de mo gelijkheid om dit op termijn te vertalen in extra specialistische werkgelegenheid", meent Bode. Het college van burgemeester en wethouders onderschrijft de argumenten voor een eenmalige bijdrage en wil met die subsidie bovendien de vrijwilligers van de Stichting Promotie Ooster scheldekreeft een steuntje in de rug geven. Met het aantrekken van meer kapitaalkrachtigen naar Schouwen-Duiveland wordt in de optiek van het colle ge vooral ook gemikt op meer daagse arrangementen. SLUISKIL - Twee onbekenden hebben tussen in de nacht van dinsdag op woensdag gepro beerd een 41 -jarige inwoner van Temeuzen in Sluiskil van zijn portemonnee te beroven. De man stond in een telefooncel en had zijn portemonnee op een plankje neergelegd. Twee man nen openden de deur en pro beerden de portemonnee te ste len. Dit mislukte, omdat de eigenaar zich verdedigde. Hij werd hierbij in zijn vinger gebe ten. foto Marijke Folkertsma precies de vergunningszone be gint, wil de wethouder de huidi ge kleine zoneborden aan weerszijden van de invalswegen vervangen door een groter for maat. Huisman heeft formeel bezwaar aangetekend tegen de door de gemeentelijke parkeer- controleurs uitgeschreven be keuring. Hij is moeilijk hanteerbaar de laatste tijd. Het lijkt wel of hij ergens een virus heeft op gelopen, hetgeen het samen zijn in die Middelburgse wo ning er niet aangenamer op maakt. Als zijn vrouw hem vraagt of hij nog koffie wil, acht hij die vraag prematuur. Stelt ze voor gezellig samen naar de bioscoop te gaan, dan be gint hij over hun bestedings ruimte en toen ze hem onlangs vroeg of hij de bak met groenten-fruit- en tuin afval al aan de straat had gezet, meende hij dat zulks niet opportuun was. Ze heeft hel gevoel dat hun huwelijk langzaamaan is verworden tot een in spanningsverplichting en dat heeft ze hem ook gezegd. Hij sluit een goed gesprek niet bij voorbaat uit, maar wil zich niet vooraf binden aan een tijdstip en concrete toezeggingen. Zij heeft hem een kleine week de tijd gegevendan moet hij echt weer normaal gaan doen. Met spanning wordt op de uitslag gewacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31