Fusie RIO's in de ijskast helft helft Kritiek op dubbele pet van Goese wethouder COLLECTIE Voorstelling toont schrijnende armoede Borsele biedt kinderen theater Gimbiêfe zeeuwse almanak Virus Autokraken op Zuid-Beveland Harde garanties voor meer rijksgeld blijven uit Havenarbeiders staken 24 uur tegen nieuwe Europese richtlijnen Politiek café in Zierikzee pittige Italiaanse soep en Zalmspinazietaart of Fusilli met honing-pesto cn geitenkaas (vegetarisch) en ijs voor 11,50 of€ 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 18 januari 15.00-16.30 uur |Man met schaap moderne rock expositie: l Corian de Dreu I Lonneke Pastoor KERY Beeld &Gcluid (Advertentie Het Warboel Muziektheater is een van de groepen die optreedt tijdens het Kindertheaterkwartaal. door Mieke van der Jagt 's GRAVENPOLDER - Het Vrijwilligers- huis in de gemeente Borsele houdt opnieuw, in samenwerking met de ge meente en de jeugdsozen het Kinderthe aterkwartaal. Daarin fungeren acht dorpshuizen in evenveel dorpen als podi um voor kindertheater en muziekvoor- stellingen. Van aanstaande zaterdag tot en met 22 maart is er regelmatig wat te doen op woensdagen en zaterdagen in verschillende dorpen van Borsele. Het feest begint zaterdag om 14.30 uur met het Warboel Muziektheater in Soos de Klomp in Ovezande. Warboel speelt het nieuwe programma: de Konijnen- hokrok. De kinderen spelen de hoofdrol in wat nog het beste kan worden om schreven als een grote verkleed-, dans en muziekpartij. Woensdag 29 januari is Kwadendamme aan de beurt. Mr Diamond speelt Mister- Rieus, een programma waarin ook de kinderen de schitterende rollen spelen. Mr Diamond is een specialist in het goo chelen. De voorstelling begint om 14.00 uur en het Jeugd- en Jongerenwerk Kwaden damme tekent voor de organisatie. Voor 's Heer Abtskerke is 't Optater The ater besteld, dat zaterdag 1 februari de voorstelling 'de T van Tarzan' komt spe len in Versvliet. SV de Kruupbuze koos vooreen voorstel ling waarin een broer en zus een reis door de jungle maken, waarin ze vanalles te genkomen: wilde dieren, lianen, een kan nibaal met een vleesvork en een vlees etende plant die uit z'n bek stinkt. De voorstelling Versvliet begint om 14.00 uur. Ook van 't Optater Theater is de voorstel ling Rat van Avontuur, zaterdag 15 fe bruari in 't Durps'uus in Nisse. Ook hier spelen broer en zus de hoofdrol, dit keer op de kermis waar ze ontdekken wie er aan de touwtjes trekt. De voorstelling begint om 14.00 uur. Hilbert Geerling, die op woensdag 19 fe bruari in De Zwake in 's-Gravenpolder Ay, Ay, Kapitein speelt, kan evengoed doorgaan voor een clown als voor een goochelaar. In ieder geval heeft ook hij zijn publiek nodig om er vanaf 14.00 uur een lollige boel van te maken. Ellewoutsdijk 't Nut in Ellewoutsdijk opent op zaterdag 22 februari om 14.00 uur de deuren voor de kinderen om naar Kindertheater Kijk Haar Nou te komen kijken en luisteren. De voorstelling De verdwenen stemgaat over een zangeres wier stem vlak voor een belangrijk concert is gestolen door de boze Stemmenrover. Als de clown Basera op woensdag 19 maart naar de gymzaal aan de Borselse Troyeweg komt, zal de zaal in een mini- circus veranderen met de hulp van de kinderen Basera is behalve clown, ook foto Mieke van der Jagt jongleur, acrobaat, poppenspeler en evenwichtskunstenaar Het Circus Kol deriek begint om 13.30 uur. De laatste voorstelling in de rij wordt ge organiseerd door de Borselse Culturele Raad en is, zoals altijd, in De Stenge in Heinkenszand De theatergoep Eigen Werk speelt zater dag 22 februari Boerderij toneel De kin deren maken kennis met een boerderij waar er overal maar een van is: één kip, één koe, één paard en een boerin zonder boer. Er ontstaat ruzie maar het komt al lemaal weer goed. Het Boerderij toneel begint om 14.30 uur. Niet in alle zalen is evenveel plaats. Het Vrijwilligershuis in 's Gravenpolder ver zorgt een gratis reserveringservice op te lefoonnummer 0113-311999. Het reser veringsbureau is om maandag, dinsdag en donderdag bereikbaar van 9.00 tot 15.00 uur en op andere werkdagen van 9.00 tot 11.30 uur. Alleen kaarten die over zijn, worden aan de zaal verkocht. door Mieke van der Jagt GOES - De fractie van de SGP- /ChristenUnie in de gemeente raad van Goes vindt dat wet houder S. van 't Westeinde één van haar twee petten moet af zetten. Van 't Westeinde is part time wethouder in Goes, vier dagen per week, en ook lid van het dagelijks bestuur van wa terschap Zeeuwse Eilanden. Zij heeft de combinatie van die twee functies bij haar aantre den, in april vorig jaar, bedon gen. Hoewel de fractie in een reeks vragen aan de voorzitter van de raad nadrukkelijk stelt dat er op het functioneren van Van 't i Westeinde als wethouder niets valt aan te merken, worden de twee petten toch als een onge wenste situatie gezien, waaraan een einde zou moeten komenDe WD-wethouder beheert de portefeuille Financiën, Milieu en Economische zaken en juist op het vlak van financiën kwam de gemeente Goes kortelings onzacht in aanraking met het Waterschap. Goes wil een reke ning van het waterschap, 227.000 euro voor het schoon maken van baggerspecie uit een deel van de Grote Waterleiding, niet betalen. Goes heeft zelf voor de schoonmaak van het slib geen opdracht gegeven en het schap heeft te laat laten we ten dat dat Goese slib werd schoongemaakt. Beide overhe den maken daarover al een poosje ruzie maar de wethouder moet zich daarin, vanwege haar twee petten, afzijdig houden. Dat doet ze ook. In de kwestie over de Grote Waterleiding mengt Van 't Westeinde zich, noch als gezworene, noch als wethouder in de discussie. Haar collega, wethouder C. Linssen. stelde onlangs voor een onaf hankelijke deskundige de zaak te laten uitzoeken. De wethouder zelf is wel wat verbaasd over de vragen van de SGP/ChristenUnie ,,Ik heb nooit onder stoelen of banken gestoken dat ik in het dagelijks bestuur van het waterschap wil blijven functioneren. Mijn voorganger, S. Heijning, heeft de onderhandelingen over de wethouderszetels voor de WD gedaan en direct een dag minder voor mij bedongen. Daar stond ik op om geen gezeur te krijgen als ik een keer een vergadering van het waterschap moet bijwo nen. Daar is die dag voor. De raad heeft mij toen unaniem, de SGP/ChristenUnie incluis, als wethouder gekozen. Wethouder S. van 't Westeinde. Van 't Westeinde vindt het ook overdreven om de kwestie van het baggerslib aan te grijpen om de combinatie van functies aan de orde te stellen. „Als het in vier jaar nog een keer voorkomt, is het waarschijnlijk veel. Zo veel ruzie maken het water schap en de gemeente niet, hoor. Bovendien heeft de wetgever deze combinatie van functies foto Willem Mieras niet in de incompatibiliteitsre- gels uitgesloten. Ik ga ervan uit dat de wetgever daar ook diep over heeft nagedacht. Net als ik, trouwens. Ook mijn partij, de VVD, vindt de combinatie niet bezwaarlijk. Het wordt pas fout als je je toch met de zo'n me ningsverschil gaat bemoeien, maar dat zul je mij niet zien doen." Hij is moeilijk hanteerbaar de laatste tijd. Hel lijkt wel of hij ergens een virus heeft op gelopen, hetgeen het samen zijn in die Middelburgse wo ning er niet aangenamer op maakt. Als zijn vrouw hem vraagt of hij nog koffie wil, acht hij die vraag prematuur. Stelt ze voor gezellig samen naar de bioscoop te gaan, dan begint hij over hun bestedingsruim te en toen ze hem onlangs vroeg of hij de bak met groen ten- fruit- en tuinafval al aan de straat had gezet, meende hij dat zulks niet op portuun was. Ze heeft het gevoel dat hun huwelijk langzaamaan is verworden tot een inspan ningsverplichting en dat heeft ze hem ook gezegd. Hij sluit een goed gesprek met bij voorbaat uit, maar wil zich niet vooraf binden aan een tijdstip en concrete toezeg gingen. Zij heeft hem een kleine week de tijd gegeven; dan moet hij echt weer nor maal gaan doen. Met spanning wordt op de uitslag gewacht. Kortlever van dorpsraad in gemeenteraad LiSWEEBT - Adri Kortlever neemt volgende jtfkafscheid als voorzit- ,{r van de Hansweertse dorpsraad Hij wordt ge meenteraadslid voor Bewoners Belangen Rei- ptfjwaal (BBR). Kortle ver vervangt Jacobs van jen Dorpel uit Krabben- fike fcnden Dorpel, bezig aan kar tweede raadsperio de neemt afscheid, omdat jghet raadslidmaatschap niet meer kan combineren me; werk en moeder schap Zeker nu de BBR shalveerd is ten opzichte nn de vorige periode, hebben de twee overge bleven raadsleden het een hukdrukker. Van den Dorpel zal deze taand nog optreden als raadslid; daarna draagt ze haar taken over aan Kort lever. Hij stond bij de ver kiezingen van maart vijf de op de lijst van de BBR a trok in Hansweert veel TOorkeursstemmen. In principe had Ad Deusing git Rilland, de nummer tier van de lijst, recht de plaats van Van den Dorpel in te nemen, maar hij had geen interesse. Deusing «ordt voorzitter van de BBR; een functie die nu neg door Kortlever wordt vervuld. Omdat de statuten van de Hansweertse dorpsraad hetniet toelaten dat hij de twee functies combineert, neemt Kortlever over twee weken tijdens de doipsraadsvergadering afscheid als voorzitter. Hij wordt opgevolgd door Jan Mak, die al een tijdje mee loopt. Overigens blijft Kortlever wel als adviseur aan de dorpsraad verbon den. „Het zou zonde zijn als het in elkaar zou zak ken, Daarvoor heb ik er te veel werk in gestoken. Advertentie door Steffan ter Maat GOES - In cultureel centrum Podium 't Beest in Goes wordt 23 januari een theatervoorstel ling opgevoerd over het armoe deprobleem. De voorstelling 'Met het oog op de toekomst' is een productie van de Joseph Wresinski Cultuurstichting. De stichting werkt samen met de wereldorganisatie UNESCO onder het motto 'cultuur als wa pen tegen de armoede'. UNES CO zet zich in voor onderwijs, wetenschap en cultuur. De op richter van de cultuurstichting, Josef Wresinski, is een Poolse priester die ook de 4de Wereld beweging heeft opgericht, een beweging van en voor mensen die in extreme armoede leven. Wresinski groeide zelf op in ar moede en schreef boeken over kinderen die in armoede leven. De boeken gaan over de erva ring van kinderen die van lief dadigheid afhankelijk zijn en hoe zij armoede en sociale uit sluiting beleven. In de voorstel ling is een verbeelding van deze werkelijkheid te zien. De voorstelling wordt uitge voerd door de acteurs Laurens Umans en Willy Tempelaars, onder regie van André Sipkes. Om het onderwerp goed over te brengen, worden alle voorstel lingen opgevoerd op kleine po dia. Het doel is hiermee een gro tere betrokkenheid te krijgen van het publiek. De Zeeuwse Werkgroep Splin ter, die zich inzet voor mensen met een minimum inkomen, heeft een provinciale subsidie gekregen voor zes uitvoeringen van 'Met het oog op de toe komst'. De toegangsprijs is met één euro laag gehouden en be zoekers met een minimum uit kering hoeven geen entree te be talen. Naast de voorstelling op 23 ja nuari om 20.30 uur in Goes, zijn in de provincie nog vij f voorstel lingen van 'Met het oog op de toekomst' te zien: - Oostburg, 5 februari 20.00 uur in het Hervormd Kerkcentrum; - Middelburg, 6 februari 14.00 uur in Activiteitencentrum Dauwendaele; - Sint Jansteen, 19 februari 20.00 uur in de Warande, Wil- helminastraat 43, - Vlissingen, 20 februari 20.00 uur in De Schaapskooi, Papa gaaienburg; - Zierikzee, 27 februari 20.00 uur in het MultiFunctioneel Centrum, De Huybertstraat. LEWEDORP - In de nacht van dinsdag op woensdag werd in gebroken in een auto die gepar keerd stond aan de Damstraat in Lewedorp. Er werd voor en kele honderden euro's aan ge luidsapparatuur gestolen. Bij een andere auto in de straal bleef het bij een inbraakpoging. Ook aan de Gawege bij Waarde braken dieven een auto open. Daaruit werd communicatieap paratuur gestolen. BEVELANDEN/THOLEN donderdag 16 januari 2003 door Rolf Bosboom GOES - De fusie van de vier Regionale Indicatieorganen (RIO's) in de provincie is in de ijskast gezet. Er is onvoldoende zekerheid dat het extra geld dat het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) in het vooruitzicht heeft gesteld, ook daadwerkelijk naar Zeeland komt. Onder druk van de rijksover heid werken de vier RIO's (Zeeuws-Vlaanderen, Ooster- schelderegio, Walcheren en Tholen) sinds enige tijd aan een samengaan. Een dergelijke schaalvergroting is nodig om in aanmerking te komen voor de extra gelden die landelijk opzij zijn gezet voor indicatieorga nen. De fusie zou op 1 juli van dit jaar een feit moeten zijn Alle gemeentebesturen hebben ingestemd met de oprichting van RIO Zeeland, onder de voorwaarde dat de extra finan ciering doorgaat. De stuurgroep die de fusie voorbereidt, heeft echter daarvoor nog altijd geen harde garanties gekregen. Het ministerie heeft weliswaar mondeling toezeggingen ge daan, maar de afspraak die uiterlijk medio november schriftelijk te bevestigen, zijn niet nagekomen. Voorzitter A. Verbree van de stuurgroep heeft daarom nu in een brief aan het ministerie la ten weten dat de voorbereidin gen voor de fusie voorlopig zijn stilgelegd, in afwachting van meer zekerheid over het beloof de geld „Nu de plannen gereed zijn, blijft structurele financiering uit en dreigen gemeenten zelf voor de meerkosten op te draai en", schrijft Verbree „Wij vin den dit onacceptabel." Verkeerde been De stuurgroep krijgt steeds meer de indruk 'op het verkeer de been te zijn gezet' ,.VWS blijkt vooralsnog een niet erg betrouwbare partner. Eerdere toezeggingen over structureel beschikbare middelen worden niet nagekomen, op een brief wordt domweg niet gereageerd en ook de mondelinge toezeg gingen blijken van generlei waarde. Wij hebben het gevoel gewoon met een kluitje in het riet te worden gestuurd Dit wekt niet bepaald de indruk dat VWS ons serieus neemt." Verbree wijst erop dat zonder extra geld een fusie weinig zin heeft. Het is steeds de bedoeling geweest om in de nieuwe orga nisatie de kwaliteit van het in- dicatiewerk (het bepalen of ie mand in aanmerking komt voor bijvoorbeeld thuiszorg of opna me in verzorgings- of verpleeg huis) verder te verbeteren. Het nieuwe RIO krijgt een centraal bureau voor alle ondersteunen de diensten, zodat de indicatie adviseurs hun handen volledig vrij hebben voor het eigenlijke werk. Als het beloofde rijksgeld ach terwege blijft, gaat dat vooral ten koste van dat centraal bu reau, voorspelt Verbree. „Dan kan zeker de kwaliteitsslag die ons voor ogen staat, niet worden gemaakt. Fusie zonder deze in houdelijke kwaliteitsverbete ring is slechts een cosmetische operatie die geen meerwaarde biedt. Eén RIO Zeeland is dan een zinloze en bestuurlijk on haalbare zaak." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Steeds meer Zeeuwse havenarbeiders be sluiten om morgen het werk voor 24 uur neer te leggen. De 600 werknemers van Verbrugge Terminals in Terneuzen en Vlis- singen-Oost, de NV Haven van Vlissingen en Ovet Terneuzen gaan zeker de barricaden op om te protesteren tegen nieuwe Eu ropese richtlijnen. De werknemers van Ovet in Vlissingen-Oost spreken zich vandaag uit over het meedoen aan de staking. De havenwer kers zijn bang dat hun beroep verdwijnt als de Europese Com missie in maart het zogenoemde Port Package invoert. Dat is een plan om het havenwerk te libe raliseren. De acties zijn vooral gericht tegen grote rederijen zo als P&O Nedlloyd, Maersk Sea- land en Cobelfret. De interna tionale transportvakbond ITF ziet hen als de 'kwade genieën' achter het Port Package. Als Brussel het plan invoert, kunnen volgens de ITF de zee havens werk uitbesteden aan niet-geregistreerde havenwer kers, bijvoorbeeld uit de Filipij- nen. Bovendien kan scheeps- personeel een groot deel van het havenwerk zelf uitvoeren. Het gaat dan bijvoorbeeld om het laden en lossen van vracht. Volgens FNV-bestuurder W. Waumans zal waarschijnlijk een delegatie van Belgische vakbonden uit Zeebrugge in Vlissingen aanwezig zijn. Die gaat mee om samen met een ver tegenwoordiging van de Zeeuwse havensarbeiders bij het havenschap Zeeland Sea ports te protesteren. Waumans: „We willen een gesprek met het havenschap voeren over wat de autoriteit gaat doen om die Eu ropese wetgeving terug te draaien." Invloed Volgens Waumans kan het ha venschap daar wel degelijk in vloed op uitoefenen. „Het ha venschap Zeeland Seaports zit samen met andere havenschap pen in de Nationale Havenraad. Dat is het adviescollege van de minister van Verkeer en Water staat. Daarin kan het schap wel degelijk zijn stemgeluid laten horen." Een eerdere poging daartoe is volgens Waumans op niets uitgelopen. „Als de haven schappen zich wel tegen de richtlijnen hadden verzet, zou den we de staking niet hebben uitgeroepen." In Gent vielen gistermiddag zo'n vijftig boze havenarbeiders het provinciehuis binnen waar op dat moment de Oost-Vlaam se provincieraad vergaderde. De actievoerders eisten dat de raad luisterde naar hun grieven over de nieuwe EU-richtlijnen over liberalisering van de ha venarbeid. Enkele raadsleden vonden de actie ongepast en wilden de vergadering verlaten Daarbij kwam het tot inciden ten. Er werd heen en weer ge duwd en een gedeputeerde kreeg een slag in het gezicht. Havenarbeiders lieten voetzoe kers ontploffen De haven van Gent gaat morgen ook plat. pagina 7: werkgevers vinden staking zinloos ZIERIKZEE - GroenLinks Schouwen-Duiveland begint zaterdag met een nieuwe reeks politieke cafés. De bijeenkom sten worden gehouden in café De Biet aan de Nieuwe Haven in Zierikzee. De bedoel i ng is er, bij voldoende belangstelling, een elke twee maanden terugkerende sessie van te maken. Lokale onder wérpen vormen per definitie de hoofdmoot van gesprek, aldus H de Vries van GroenLinks op Schouwen-Duiveland. Ook alle andere politieke partijen bin nen de gemeente zijn uitgeno digd om deel te nemen aan de gedachten wisseling met de bur gers van Schouwen-Duiveland. Aanvang 15.00 uur. "Mix 1 Lill KOSTUUMS BLAZERS LEER PULLOVERS ROKKEN van de VAN DE ORIGINELE PRIJS IANM Min 16 MIDDEIBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27