Bovenbuur werkt hard aan natuur Het moolhuis brandde in de oorlog 'plotseling' af Herinneringen aan het landschap van weleer Nieuwe Raadkaart Eskers, drumlins en grubben woorden die geknipt zijn voor een lastige puzzel Het zijn zogeheten aardkundige land schapselementen. Ze vertellen iets over de natuurlijke ont staanswijze van een bepaald landschap. Samen met de na tuurwaarden en de door mense lijke activiteiten ontstane cultuurhistorische waarden vormen ze het landschap. Voor natuur en cultuurhistorie be staat flink wat aandacht, maar aan aardkundige waarden wordt vaak achteloos voorbij gegaan. Daar wil Landschaps beheer Nederland, het samen werkingsverband van de twaalf provinciale stichtingen land schapsbeheer, verandering in brengen. Om dicht bij huis te blijven: de kreekresten in Zeeland kunnen tot aardkundige waarden wor den gerekend. Ze herinneren aan het getijdenlandschap dat er ooit is geweest. Er zijn ook minder zichtbare kreekresten luchtfoto's van akkerland bij IJ- zendijke tonen haarscherp de inmiddels bedekte patronen van getijgeulen. De duinen langs de kust, de dekzandrug- gen in Zeeuws-Vlaanderen en de gemoerneerde gronden (af gegraven veen) mogen eveneens onder de noemer aardkundige waarden worden geschaard. Ze zijn, deftig gezegd, het resul taat van factoren als klimaat, geologische gesteldheid, reliëf, vegetatie, bodem en water. Door toedoen van de provincie zijn de aardkundige waarden in Zee land in kaart gebracht. In de in ventarisatie staan zestien ge bieden die in dat opzicht van belang zijn en in aanmerking komen voor bescherming. Voor al in de vorige eeuw zijn veel van de waarden verdwenen door ruilverkavelingen, ontgrondin gen, stedenbouw en aanleg van wegen. En weg is weg: een afge graven kreekrug kan nooit meer gesteld worden. Landschapsbeheer Nederland pleit in het rapport Natuur met (w)aarde voor een beter beheer van de aardkundige waarden. Omdat hun aanwezigheid meestal zo vanzelfsprekend is, krijgen ze juist daarom niet de aandacht die ze verdienen. Als er wat mee gebeurtdan is dat veelal gericht op het versterken of ontwikkelen van de 'levende natuur' en komen de 'dode ele menten' op de tweede plaats In het rapport, met bijbehoren de brochure, wordt aangegeven op welke wijze de aardkundige elementen het beste beheerd kunnen worden. Dat gebeurt mede aan de hand van 22 be- heermodellen, gebaseerd op de praktijk. Overigens blijft per object een eigen recept nodig. Ruwweg gaat het om behoud (van niets doen tot planologi sche bescherming); het zicht baar maken van elementen; het herstel van aardkundige pro cessen; de reconstructie van verdwenen of sterk aangetaste elementen Een en ander kan heel goed samengaan met cul tuurhistorisch en ecologisch landschapsbeheer Een ook in Zeeland actueel voorbeeld van hoe het niet moet is de wijze waarop nieuwe natte natuur wordt aangelegd. In dit kader worden watergangen ge graven op plaatsen waar zij nooit gelegen hebben of komt er onnatuurlijke pias-dras natuur. Dergelijke ingrepen gaan vaak ten koste van gave aardkundige elementen. Natuurherstel is er op gericht snel en goedkoop re sultaten te boeken: rigoureuze ingrepen met zware machines. Een voor de aardkunde minder schadelijke methode is duurder en vergt meer tijd. Toch vindt Landschapsbeheer dat hieraan voorrang moet worden gegeven. Saeftinge De gebieden die in Zeeland van wege de aardkundige waarden extra aandacht verdienen zijn: Zuid west-Walcheren (kustdui- nen), Pluimpot (oude Schelde- loop op Tholen), Westhoek Schouwen (kustduinen en vroongronden), Schenge (voor malige getijgeul bij Wol- phaartsdijk), de Poel (gemoer neerde gronden bij Goes), Yerse- ke en Kapelse Moer (gemoer neerde gronden), het Verdron ken Zwarte Land (polder bij Nieuwvliet), 't Zwin (slufter), Otheense kreek bij Terneuzen, Passageule (kreek bij Aarden burg), SintJansteen (dekzand- ruggen met kreken) en het Ver dronken Land van Saeftinge. De meeste van deze gebieden zijn al op de een of andere ma nier beschermd, meestal wegens cultuurhistorische waarden en natuurbelangen. Het pleidooi van Landschapsbeheer is be doeld om daar ook de aardkun dige waarden aan toe te voegen. Het zou toch jammer zijn wan neer Nederland het in de toe komst zonder grubben (droge beekdalen) of drumlins (kei- leemhoogten) moet doen. Rinus Antonisse Natuur met (w)aarde. Naar een verantwoord beheer van aard kundige waarden - Uitgave Landschapsbeheer Nederland te Utrecht. deelgebied gaat het om eenhe den van tenminste 500 hectare, dan kom je al gauw in de rich ting van de beoogde 3000 hecta re." Voor Deltanatuur heeft het Rijk ruim 150 miljoen euro beschik baar gesteld. Uitgangspunt is volgens Harmsen nog steeds het project in 2010 af te ronden, ook al heeft het demissionaire kabi net-Balkenende de kraan voor natuurontwikkeling voor een deel dichtgedraaid. ,,Ik sluit niet uit dat we het iets kalmer aan moeten doen, maar Delta- natuur wordt gefinancierd uit het landelijk programma voor veiligheid en natte natuur. Het is aanvullend op de Ecologische Hoofdstructuur De geldmidde len daarvoor zijn in principe nog steeds beschikbaar, al kan het natuurlijk zijn dat er na de verkiezingen wat gaat verande ren." Buitendijks zijn momenteel zo'n elf plannen aan de orde, voor een deel zitten die in de stu diefase, maar aan uitvoering van enkele plannen wordt al ge werkt. En de herinrichting van de Tiendgorzen - een gebiedje tegenover het eiland Tiengeme- ten aan de zuidrand van de Hoekse Waard - is klaar. Op de Westplaat-buitengronden aan de noordkant van Goeree is de aannemer bezig met ontgraven. De vrijkomende grond wordt gebruikt om bij de Ventjagers platen (Hellegatsplein) vogelei landen te maken. In de loop van 2003 moet het plan Klein Pro fijt, naast de Rhoonse Grienden aan de Oude Maas, beginnen; het jaar daarop de herinrichting van de Albert-, Pieters- en Leendertspolders bij Strijen in de Hoekse Waard. Buitendijks beweegt Deltana tuur zich in vijf gebieden: de Biesbosch; de zuidoostrand van de Hoekse Waard; de zuidelijke Spuimonding tussen Voorne Putten en de Hoekse Waard, de noordrand van Goeree- Overflakkee en de noordelijke Spuimonding/IJsselmonde/ Oude Maas. Kreken Daarnaast worden binnendijks vooral bestaande krekenstelsels uitgebreid met nieuwe natuur. Harmsen onderstreept dat bij de opzet van plannen steeds het koppelen van verschillende doelen centraal staat. Dus niet donderdag 16 januari 2003 Sinds vijf jaar wordt langs de zuidkust van Schou- wen-Duiveland en Tholen gewerkt aan uitvoering van het plan Tureluur: groot scheepse natuurontwikke ling binnendijks van de Oos- terschelde. In totaal wordt op Schouwen 650 hectare land ingericht als brakwa termoeras. Op Tholen is ont wikkeling van 150 hectare moeras in de Scherpenisse- polder aan de orde. Plan Tu reluur is in Zeeland tot nu toe het grootste project op het gebied van natuuront wikkeling. Het lijkt heel wat, maar in het zuiden van Zuid- Holland worden de zaken drastischer aangepakt. Daar is bijna drie jaar geleden het project Deltanatuur aange kondigd, met als doel in de periode tot 2010 zo'n 3000 hectare nieuwe natuur te verwezenlijken. De uitvoering van Deltana tuur combineert de belan gen van natuur, recreatie en veiligheid. Het vormt een tegen wicht voor de snelle verstedelij king van West-Nederland. Er is een tekort aan ruimte voor plan ten en dieren. En aan natuur voor ontspanning. Ook is er, met name in najaar en winter, te weinig ruimte voor overtollig ri vierwater. Aan deze problemen moet met Deltanatuur wat wor den gedaan, in de vorm van gro te, natte natuurgebieden in het rivierengebied ten zuiden van Rotterdam. Van de Biesbosch via de rivieroevers naar de kustranden van de Zuid-Hol landse eilanden. De flinke omvang van Deltana tuur is geen kwestie van Zuid- Hollandse zelfoverschatting of van luchtfietserij, blijkt uit een toelichting van projectleider Carel Harmsen. „We zetten in op stevige natuur van de Biesbosch tot aan de Voordelta. We hebben de ambitie om grote, robuuste eenheden te maken. Gebieden die tegen een stootje kunnen en waar mensen ook recreatief ge bruik van kunnen maken. Per De Westplaat met op de achtergrond Hellevoetsluis en Dirksland foto Dirk-Jan Gjeltema alleen natuur, of alleen recrea tie, veiligheid of watervoorzie ning, maar zoveel mogelijk een combinatie Voorbeeld daarvan is het plan voor de Zuiderklip in de Bies bosch, Ooit was dit gebied gere serveerd als spaarbekken voor de drinkwatervoorziening (naast de drie al bestaande bek kens Petrusplaat, Gijster en Honderd en Dertig waaruit ook Zeeland drink- en industriewa ter krijgt). Nu wordt het herin gericht tot natuurgebied én als doorstroomgebied voor rivier water. Hoe hard die grotere ruimte voor de rivieren nodig is, blijkt dezer weken weer eens uit de wateroverlast langs de Maas. Ander voorbeeld is de noord rand van Goeree. Daar moet de inlaat van de zoetwatervoorzie ning - nodig voor onder meer Schouwen-Duiveland - worden verlegd, wegens het op een kier zetten van de Haringvlietslui- zen in 2005 (of die datum wordt gehaald is zeer de vraag, nu de kosten van het kierplan hoger uitvallen). Die operatie wordt gecombineerd met natuuront wikkeling. Het weer toelaten van zout Noordzeewater op het zoete Haringvliet noemt Harm sen de slagroom op de taart ,Door de kier komt het karakter van een estuarium weer deels terug. Met een geleideli j ke over gang tussen zout en zoet. die voor de natuur erg belangrijk is", stelt de projectleider. „Een volgende fase na de kier is het getemd getij op het Haringvliet. Dan krijg je tot in de Biesbosch een stuk getijdenwerking terug en daarmee de dynamiek van eb en vloed." Harmsen wijst erop dat ook in de toekomstvisie voor de Deltawateren aan terugkeer van zout-zoet overgangen en getij grote waarde wordt toege kend. Wat dat betreft past het project Deltanatuur naadloos in de toekomstvisie die de Provin ciale Staten van Zeeland, Zuid- Holland en Noord-Brabant bin nenkort vaststellen. Rinus Antonisse In de zomer van 1903 maakte de bekende Zierikzeese foto graaf R.W.J. Ochtman deze foto op de straatweg tussen Haam stede en Burgh Hij kijkt en fo tografeert in de richting van Burgh naar de Haamsteedse, toen nog niet witgeschilderde, korenmolen De Graanhalm van Adriaan Blom, schrijft W. de Vrieze uit Haamstede naar aan leiding van de raadkaart van vorige week in Buitengebied. Burgh en Haamstede, tegen woordig in één adem genoemd, waren beide goed Volgens De Vrieze woonde mo lenaar Blom in het moolhuis (anno 1658), midden/rechts op de foto, dat recentelijk door A P Luvendijk in stijl is terug gebracht. Wat later werd dit ge bouw Boerenleenbank, met Adriaan Blom en daarna zijn zoon Bert Blom als kassiers. Links de in 1898 nieuwgebouw de landbouwer-rentenierswo ning van gemeente-ontvanger Simon Vis. afkomstig van Mon Plaisir, van de Meeldijkfamilie Vis. Met dit huis gebeurde in de Tweede Wereldoorlog wat merkwaardigs. De Vrieze: „Het brandde in een nacht 'plotse ling' af. Schoolmeester De Bruin was hieruit moeten ver trekken om plaats te maken voor een aannemer die veel bun kers bouwde in de Westhoek! Maarzo ver kwam het dus niet." Ook F.M.P. Boot uit Burgh- Haamstede gaat in op deze af faire. Hij meldt dat het huis om streeks 1941 door het verzet in brand is gestoken. „Daar staat nu de voormalige kleermakerij van de familie Priester, met daarnaast het ook voormalige wijkgebouw en er tegenover de huisartsenpraktijk van Burgh- Haamstede." omgeving op de foto niet veel meer over", aldus Dellebeke. „De Graanhalm is nu een toeris ten-trekpleisteren herbergt een pannenkoekenrestaurant Het geheel wordt mooi geëxploi teerd en de molen is in zeer goe de conditie.P. G. de Munnink uit Burgh-Haamstede vult aan dat de huidige eigenaar P.J. Landegent is. De waardebonnen gaan naar: L.J. J. Verton, Burgh, J. Ornée- Kosten, Zierikzee en B. van der Linde. Haamstede. Rinus Antonisse De komende weken uit de collectie van Hans Lindenbergh an sichtkaarten die gemaakt zijn naar aanleiding van stormvloe den die Zeeland in de vorige eeuw teisterden. De vraag is: welke on der water gelopen plaats staat op de kaart? Nadere bijzonderheden zijn als altijd welkom bij de redactie van Buitengebied. Oplossingen moeten uiterlijk maandagmorgen 20 januari binnen zijn bij de redactie PZC Buitengebied, postbus 18.4380 AA Vlissin- gen, fax 0118-470102 of e-mail redactie@pzc.nl. Voor de goede inzendingen stelt de PZC drie waardebonnen be schikbaar. Inzender De Vrieze zegt dat het kind op de foto Leuntje (Huys- man-)Griep is, geboren op 15 december 1899 in Burgh. Haar vader Marinus was daar hoofd onderwijzer. „Zij loopt tussen links haar moeder Grietje Griep-Geelhoed en rechts haar tante Lena Boot-Geelhoed. De ze Leuntje Neeltje Huysman- Griep kreeg enige bekendheid als schrijfster van schetsen en gedichten in Zeeuwse Vertel sels. Ook was ze voorzitter van de afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen en twaalf jaar redactrice van de vrouwenpagina in het Zeeuws Landbouwblad." De dames Griep-Geelhoed en Boot-Geelhoed waren dochters van Piet Geelhoed, die om streeks 1860 in Burgh een bak kerij begon, weet inzender Boot. „Van de vrouw van Piet Geel hoed is bekend dat zij op Burgh geboren werd en het toenmalige eiland nooit heeft verlaten. Haar verste reis was een rit met een koets naar het andere eind van het eiland op een Tweede Pinksterdag, toen ze 18 jaar was. Spelerieën noemden ze dat." Ook deze 84-jarige inzen der is trouwens honkvast: hij woont vanaf zijn negende jaar in Burgh. C. Verton uit Burgh-Haamstede merkt op dat de foto vóór 1914 gemaakt moet zijn. „Want de in gang naar de Christelijk Natio nale School, geheel rechts, ont breekt en deze school is in 1914 geopend Ook ontbreken de tramrails. Per 1 april 1915 werd de tramlijn Burgh-Zijpe ge opend. De rails lagen pal voor de stoep van de Boerenleen bank." De 15-jarige molenaar Michel Dellebeke uit Vlissingen vertelt over de geschiedenis van molen De Graanhalm, in 1847 gesticht door K. of A. Gast; de eerste steen werd gelegd door L S. Gast en een gedenkplaat boven de westelijke deur herinnert daaraan. Bij een openbare verkoop in 1882 kwam H A. Geluk in bezit van de molen en in 1901 kocht Adriaan Gast De Graanhalm. „Momenteel is de molen com pleet ingebouwd en is er van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23