Meer ambulances naar platteland Winter Deals Frans-Duits plan voor leiding EU stuit op hevige weerstand PSD'er ergert zich aan tunnelcampagne bij Tulp Keukens VS vragen Navo om hulp bij oorlog Irak Rammekens nog natuurlijker 14' \ovincie Zeeland wil spoedeisende hulp binnen jaar op orde )uitse justitie onderzoekt kannibalisme Suip Balkenende wil geen PvdA-premier Meermanscel komt in maart Bewaking nucleaire industrie farce Politieke karavaan door Zeeland Sjeng Schalken uitgeschakeld SGP toornt over Winnie de Jong in stoeipakje Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 7° Droge dag ivelden, maar soms ook zon. Meest jgtige wind uit het westen bij maximaal '?aden- jfejaargang no. 13 mderdag 16 januari 2003 inummer 1,10 xHans Leber en ■j-aSondervan JSSINGEN - Steden peten ambulances inle nen ten behoeve van het nd. Deze sprei- ig is nodig om ook in (bevolkte gebieden te sanderen dat de ambu- tcebinnen een kwartier rplaatse is. In de steden uilen de ambulances iets Her aankomen, maar lijven wel binnen deze [schrijft het Rijksinstituut xVolksgezondheid en Milieu vM) in het onderzoek 'Am ices binnen bereik', dat gaan het ministerie van [tsgezondheid wordt aange- èn. Ongeveer 1,1 miljoen Wanders, onder wie veel «wen, wonen in gebieden rmet binnen een kwartier s ambulance kan arriveren, is het RIVM-onderzoek. ips de onderzoekers moe- tiOvan de huidige 195 stand- ;n voor ambulances ver- naar gebieden waar er en is. Verder zijn er 40 ex- istandplaatsen nodig om in procent van Nederland te ga aieren dat de ambulance de haalt. Volgens landelijke balancediensten kost zo'n eatie 90 miljoen euro. isstanden Srapport van het RIVM komt week nadat de PZC uit een [port van bureau Cap Gemini st Young publiceerde over iIAINZ - Volgens het Duitse televisieprogram ma Reporter lopen er in de Bondsrepubliek verschei dene onderzoeken naar kannibalisme. De openbaar aanklager van Frankfurt, Kohier, eiste in de uitzending een betere coördinatie tussen rechercheteams. Hij waarschuwt de verklarin gen van getuigen niet als oazin af te doen, al zijn de beschreven misdaden zo weerzinwekkend dat ze nauwelijks zijn te gelo ven. Reporter besteedde gis teravond aandacht aan drie meisjes, die getuigen zouden zijn geweest van folter, moord en kanniba lisme. Enkele voorvallen hadden jaren geleden plaats. Een psychothera peute behandelt op dit moment een meisje dat vermoedelijk zag hoe een ander kind werd ver moord en opgegeten. De Duitse politie arres teerde eind vorig jaar een man die zei dat hij een an dere man met diens toe stemming had vermoord en opgegeten.De 41-jari ge verdachte maakte er videofilm van. ANP misstanden in de spoedeisende hulp in Zeeland. De provincie wil dit probleem binnen een jaar opgelost zien. Samen met GGD en zorgverzekeraar CZ wil de provincie als aanjager de ge meenten, ziekenhuizen, huis artsen, GGD, ambulancedien sten. ambulancecentrale en rampbestrijdingsverbanden bij elkaar krijgen. Gedeputeerde G. de Kok (welzijn) is bezorgd het uitblijven van reacties op rapport De Keten een zorg: ,,Ik mis het gevoel van urgentie. Dit is zo ernstig dat het niet in een la kan verdwijnen." Als na een jaar geen oplossingen gevonden zijn, moet de Inspectie voor de Gezondheidzorg ingrijpen, vindt De Kok. P. de Doelder zegt namens de Zeeuwse Huisartsen bang te zijn dat het rapport niet serieus wordt opgevat. „Ik hoop dat de rijke doofpotcultuur wordt doorbroken Onze jarenlange vermoedens zijn nu bevestigd- "De Zeeuwse huisartsen stellen dat slechte communicatie met de Centrale Post Ambulance vervoer zo'n vijf doden per jaar kost: levens die volgens de huis artsen gered konden worden als de CPA hen direct had ingescha keld wanneer de ambulance niet op tijd ter plekke kon zijn De CPA, die de ambulances op pad stuurt, wordt de zwakste schakel genoemd Hoewel het rapport woensdag niet algemeen verspreid bleek, accepteren nagenoeg alle be trokken de conclusies en aanbe velingen grotendeels. „We on dersteunen het van voor naar achter en andersom," meldt CZ-woord voerder Dirk-Jan Westerwoudt. Het rapport van onderzoeker H. Griffioen van bureau Cap Gemini Ernst Young is getoetst door een bege leidingscommissie waarin de betrokken organisaties zitting hadden. In de eindversie is alle kritiek gehandhaafd en op pun ten zelfs verder uitgewerkt. pagina 15: cpa verricht wel goed werk PSD medewerker Jules van Muiken: „Iedere dag moet ik op dat rotbord kijken." door René van Stee BRESKENS - Het einde van de veerdienst nadert met rasse schreden. Jules van Muiken (54) uit Groede neemt na achttien jaar afscheid van de PSD. Ander werk heeft hij nog niet. Het steekt hem dat de reclamecampagne voor de tunnel geen rekening houdt met zijn gevoelens. Plet reusachtige billboard met de tekst 'Ik tunnel naai de overkant' kan hij wel schieten. ..Iedere dag moet ik op dat rotbord kijken. Ook de mensen die nu nog ge bruik maken van de boot vinden het belachelijk. Toen dacht ik: wat zij mogen, mag ik ook", zegt Van Muiken. Als daad van verzet plaatste hij gisteren voor de tolhuis jes van het veerplein in Breskens een bord dat de laatste foto Charles Strijd dagen van het voortbestaan van de PSD bijhoudt De tekst 'Helaas nog maar 59 dagen PSD' spreekt boekde len „Zie het als een daad van verzet met een sombere ondertoon", aldus Van Muiken. „In eerste instantie is het bord bedoeld als protest tegen de komst van de tun nel en zijn bijbehorende reclamecampagne, maar aan de andere kant is het ook een vorm van verwerking." van onze redactie buitenland BRUSSEL - Een Frans-Duits akkoord over de toekomstige leiding van de Europese Unie leidde gisteren binnen de EU tot een storm van kritiek. „Dit is niet de goede richting", reagecr- Advertentie) Stel nu nog voordeliger uw eigen Tulp keuken samen T'jdens de winterperiode krijgt u bij Tulp Keukens - - namelijk een flinke korting op uw ultieme keukenwens. '"onzeeigen fabriek in Nederland, kunnen we uw keuken helemaal maken zoals u dat wilt Met een zeer snelle levertijd. En, omdat u rechtstreeks contact heeft met de fabrikant, zijn de mogelijkheden g'ooten blijft de prijs klein. Kom dus snel naar de Tulp showroom en vraag naar uw voordeel. Nobelweg 2-26 (0113) 216230 "Jt/mv 10.00 -18.00 uur, za 9.00 -17.00 u "ikoopavonden do en vr tot 21.00 uur. www.tulpkeukens.nl de staatssecretaris Nicolaï van Europese Zaken. In de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, is woedend ge reageerd op het feit dat kanse lier Schroder en president Chirac de rest van de EU op nieuw voor een voldongen feit hebben geplaatst. Na een etentje in Parijs kwamen Chirac en Schroder dinsdag avond laat met het voorstel om van de leiding van de EU een soort duobaan te maken. Frank rijk en Duitsland stellen een dubbel voorzitterschap voor. een EU-voorzitter die door de lidstaten wordt gekozen, plus een voorzitter van de Europese Commissie die gekozen wordt door het Europese Parlement. Beide functionarissen zouden voor meerdere jaren gekozen worden Het compromis moet een brug slaan tussen de grote landen als Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië, die een vaste 'president' willen om de macht van Brussel te beperken, en de kleine lan den, die veel belang hechten aan een sterk dagelijks bestuur van de Unie in Brussel. Een woordvoerder van de Com missie bagatelliseerde het Frans-Duitse initiatief gisteren als 'een interessante bijdrage aan het debat'. De discussie over de toekomst van de Unie wordt momenteel gevoerd in de zoge naamde 'Conventie', een praat groep die een nieuwe EU-ver- drag voorbereidt. Maar in Brussel heerst grote ir ritatie over het onderonsje van Schroder en Chirac. Dat ge beurde ook in oktober vorig jaar, toen ze voorafgaand aan een ontmoeting met hun colle ga's een akkoord sloten over de kosten van de EU-uitbreiding, waar vervolgens niemand meer omheen kon. Ook inhoudelijk is er veel kri tiek op het idee van de 'duo- baan' Politiek Den Haag uitte kritiek op het voorstel, terwijl de reacties van Spaanse en Brit se kant ronduit positief waren. Nederland wil vasthouden aan het bestaande systeem waarbij elke lidstaat bij toerbeurt zes maanden voorzitter van de EU is. WD-lijsttrekker Zalm is fel te gen twee kapiteins op één schip. Dat zal alleen maar zorgen voor meer verwarring en meer macht voor de grote landen. De PvdA reageerde positief op de verkie zing van de commissievoorzit ter, maar is tegen de gekozen EU-voorzitter. GPD/ANP door Jaap Folkerts DEN HAAG - C'DA-leider Balkenende wordt geen minister onder een PvdA-premier. Als zijn partij op 22 januari niet de grootste wordt, maar wel in het kabinet komt, kiest Balkenende ervoor het CDA vanuit de Tweede Kamer te leiden. Dat zei hij gisteren op een campagnebijeenkomst in Deventer. Balkenende en CDA-fractievoorzitter Verhagen riepen PvdA- leider Bos opnieuw op duidel ij kheid te verschaffen over zijn kandidaat voor het pre mierschap. Bos, die na de verkiezingen in de Tweede Kamer blijft, beantwoordde de premiersvraag opnieuw niet. Hij kondigde dinsdag nog aan bij een nek- aan-nek-race in de peilingen met een naam te ko- Vanaf maart worden twee of mogelijk meer gedeti neerden samen in één cel gehuisvest. Dat heeft mi nister van Jusitie Donner gisteren gezegd. Een grote meerderheid van de be volking kan zich wel vinden in de- ze maatregel. De beveiliging van nucleaire installaties in Rusland laat ern stig te wensen over. Een groep als guerrillastrijders uitgedos te agenten van de geheime dienst kon bij een opslag plaats voor kernafval moeiteloos een nepbom plaat- sen. Het bewakingspersoneel had niets in de gaten. Met bliksembezoeken, praatjes met de man en vrouw in de straat en ou derwetse spreekbeurten probeerden politieke par tijen stemmen te trekken in Zee- T land 1 In een tenniswedstrijd van 4 uur en 9 minuten en vijf sets werd Sjeng Schalken gisteren uitge schakeld in de tweede ronde van de Australian Open. De Limburger ver loor van de achttienjarige Kroaat Mario Ancic: 3-6 6-1 ^|j 7-6 4-6 en 4-6. fcV varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7 en 8; radio en televisie: 10; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18,19 en 20; buitengebied: 21, 23 en 25 KAPELLE-BIEZELINGE - De SGP vindt dat Tweede-Kamer lid Winnie de Jong de Kamer in diskrediet heeft gebracht door te poseren voor de Panorama. Partijleider Van der Vlies vindt dat Kamervoorzitter Weisglas De Jong tot de orde moet roepen Weisglas liet gistermiddag we ten geen commentaar te geven op de foto's van De Jong in 'stoeipakje'. „Wat betreft het werk in de Kamer hebben we in de afgelopen periode zo goed als niets van mevrouw De Jong ver nomen", zei Van der Vlies giste ren „Dat is al erg genoeg, maar dan ook nog eens zó stemmen proberen te winnen, is beneden alle peil. "ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse regering heeft gisteren de Navo formeel gevraagd om bijstand in geval van een oorlog tegen Irak. Het verzoek voorziet volgens een woordvoerder van de Navo in Brussel nadrukkelijk niet in directe militaire betrok kenheid van het bondgenoot schap bij de strijd tegen het Iraakse regime. De alliantie heeft nog geen besluit genomen over de aanvraag. Volgens bronnen bij de Navo be staat de gevraagde bijstand on der meer uit het openstellen van luchtruim, havens en militaire vliegvelden en hulp bij de be scherming van lidstaat Turkije. Voordat laatste zouden Patriot- luchtverdedigingsraketten en AWACS-radarvliegtuigen be schikbaar moeten worden ge steld. Turkije zal mogelijk als belangrijke uitvalsbasis dienen voor aanvallen op Irak. In de Iraakse hoofdstad doorzochten VN-inspecteurs gisteren het Re publikeins Paleis van Saddam Hoessein. De leden van Unmo- vic kregen zonder problemen toegang. In het paleis, dat een oppervlakte beslaat van 2,5 vierkante kilometer, is de be langrijkste werkruimte van de president. Verder zijn er kanto ren van de speciale veiligheids dienst en van de Republikeinse Garde. Of Saddam Hoessein ten tijde van de inspectie aanwezig was, is niet duidelijk Intussen klonk vanuit Moskou een waarschuwing tegen een vroegtijdig ingrijpen in Irak. Minister van Buitenlandse Za ken Ivanov verklaarde na over leg met directeur Mohammed el-Baradei van het Internatio naal Atoomenergie Agentschap dat eenzijdige actie door de VS gevaarlijke consequenties kan hebben voor de wereldvrede, al dus de BBC. ANP/AFP/RTR (Advertentie) men, maar zag in een voor zijn partij gunstige NI- PO-peiling gisteren geen aanleiding het stilzwij gen te verbreken. In dat onderzoek staat de PvdA op 40 zetels, twee minder dan het CDA. Vorige week was het ver schil in die peiling nog elf zetels in het voordeel van de christen-democraten. Voor Balkenende is de steeds spannender virtuele tweestrijd tussen zijn partij en die van Bos geen reden de koers te verleggen. Hij blijft streven naar een kabinet met de WD en en herhaalde dat de PvdA een rommeltje maakt van de staatsfinanci ën. In de 'dagkoers' van het NIPO, uitgezonden in het televisieprogramma TweeVandaag, haalt de PvdA met 40 zetels er vijf meer dan vorige week Het CDA leverde er vier in en kwam op 42 en de WD steeg naar 28. ANP naam noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 16,-. straat nr 'k "•""h'1 toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats: nen /es maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste e majl_ twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (post)bankrekenmg- pfif maan(j met nummer: automatische incasso 20.50). handtekening: P" k»»"»! automatische incasso 55,10). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens In de colofon treft u nadere informal aan ,nCa"° 209,90) S Stuur deze bon naar - PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" l JSo^BBrrtT" ti' wo do vr u (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1