Circus Politiek draait overuren PZC Nieuwe Tabakswet nog grote onbekende Ambulancepost staat achter eigen centralisten 15 lourneeswerkbezoeken en spreekbeurten om stemmen te winnen Garnalensector vraagt steun van politiek Van Gelder wil vlag halfstok Tegenvallend seizoen kokkelsector Hennepkwekerijen opgerold Vogelliefhebbers in de prijzen donderdag 16 januari 2003 jOES De Fortuynisten zijn jonnen aan wat provinciaal fettitkker Hedwig Smits 'de ^vering van Zeeland' noemt. &n LPF-bus toerde gisteren jjjas de Zeeuwse steden boven it Westerschei de. Maar ook ffl), CDA en SGP trokken ten strijde. De toemee leidt de LPF eerst fcarGoes. Vrolijk lachend stapt g: ene na het andere promotie- sisje beladen met blauwe tas- s(verkiezingskrant, button en a)uit de bus. Alleen is de ver- gerde dag gekozen. Woensdag precies de dag waarop in geen nsde halteplaatsen Goes, Zie ree, Middelburg en Vlissin- seen weekmarkt is. Alsof de Ktuvnisten bewust de con- PQtatie met de teleurgestelde geruit de weggaan. )e oversteek naar Zeeuws- Tsanderen wordt niet ge pakt. Daar is trouwens in no- Kuber vorig jaar in een smade- jke nederlaag geleden bij de eindelingsverkiezingen: één ulelinTerneuzen, nul in Sluis, din Hulst. Het was de afstraf- ~5 van de kiezer voor maan- s"geruzie en gekonkel in de fiagse fractie. Zelfspot jDe Fortuynisten lijken na zelf destructie nu ten prooi gevallen lianzelfspot. Heb lef stem LPF is |de leus. Zo zullen veel kiezers iet inderdaad voelen: je moet M lef nog maar hebben! Het SQuldbewuste onderschrift: fef ons 'n 2e kans vindt blij- fes de peilingen (pakweg zes rafels) maar weinig gehoor. Op hetzelfde moment bezoekt jCDA-Kamerlid Roland Korten - •orst de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Hij heeft kd weinig opbeurende mede ding De Schelde heeft van de [hgattenbouw weinig meer te brachten en moet op zoek 'ju nieuwe producten. „Fre- etten bouwen is op dit moment iTergelijkbaar met dure auto's i-aken voor pizzakoeriers." ;Maar dat hadden ze bij De knelde zelf ook al wel bedacht. VLISSINGEN - De Tweede- Kamerleden S. Buijs (CDA) en I Geluk (VVD), visserijspecia- istenbinnen hun fractie, willen rich voorlopig niet mengen in de strijd tussen de garnalensector ffl de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa). De garnalensector heeft hen gisteren daartoe wel opgeroe- pennaar aanleiding van de boe fevan 13,8 miljoen euro die de NMa deze week aan garnalen- handelaren en producentenor ganisaties van vissers heeft op gelegd. Zowel voorzitter H. van Geesbergen van producenten organisatie West in Yerseke als voorzitter J. Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond heb ben politici aan hun jasje ge lrokken. Zij hebben hen niet ge vraagd in te grijpen bij de NMa -Dat is ook niet aan de orde, •at de NMa is een onafhanke- ;jke organisatie", aldus Van '-•eesbergen. „Het gaat er ons omdat de politiek zo snel moge- kjkhelderheid verschaft, omdat wij de dupe zijn geworden van tegenstrijdige regels." Van Geesbergen wijst op Euro- peseregelgeving, die producen- tenorganisaties van vissers toe gaat op de één of andere manier oemarktteordenen, onder meer voor een goed visstandbeheer. Dathebben wij in de garnalen- gedaan door aanvoeraf- spraken te maken. Vervolgens komt de Nma en die zegt dat wij eenkartel hebben gevormd. Wat fj°et je dan? Wij zitten gewoon klem." ^raerleden Geluk en Buijs er- k®nen allebei de ernst van de atuatie. maar. laat Geluk we- de politiek heeft de NMa voor niets in het leven ge roepen De NMa moet er onder J" °P toezien dat consumen- radoor het samenspannen van «dnjven niet worden bena- efld' ^garnalensector is daar °P beoordeeld Toch sluiten ^jsen Geluk niet uit dat ze in komen, maar ze willen :®st de stukken bestuderen '°'gende week komen verte- gjoordigers van de produ- ^"organisaties samen om cn te beraden. Een vraag is on- Meer hoe het verder moet F*1 «t vaststellen van wekelij- gffllgsthoeveelheid. die mo- 1 op 2000 kilo ligt. „Ik Daarom bouwen ze er nu steeds meer superdeluxe jachten op bestelling. De Zeeuwse WD-parlementa- riër Jan Geluk laat zich bijpra ten door de politiechef Fup Goudswaard. Hij krijgt meerde re voorbeelden te horen van de door de liberalen zo verfoeide bureaucratie. ,,De ene wet zit de andere wet in de weg", stelt Ge luk op een persconferentie in café Desafinado. ,,De Werktij- denwet werkt belemmerend. Je kunt als agent niet zomaar zeg gen: 'Mijn tijd zit erop, ik ga naar huis'. We moeten dus soe peler met die Werktijdenwet omgaan." Iets verderop kleuren de Mid delburgse winkelstraten een beetje blauwpaars. Niet alleen dankzij de Fortuynisten, die net zijn aangekomen vanuit Zierik- zee. De paarse tasjes van Prime- ra zijn op afstand niet te onder scheiden van de blauwe LPF- builen. Provinciaal lijsttrekker Smits en Kamerlid Joao Varela zitten in het stadhuis bij burge meester Koos Schouwenaar „We hebben gesproken over ons streven om van Middelburg een echte studentenstad te maken", vertelt Smits na afloop. „En Schouwenaar was het met ons eens. Behalve de Roosevelt Aca demy moeten er meer opleidin gen komen. Want ons motto is: De Zeeuwse jeugd is onze toe komst. De vergrijzing is een serieuze dreiging voor Zee land." Maar uitgerekend het be zoek aan de Hogeschool Zee land sneuvelt door tijdgebrek. De LPF wordt 's avonds scherp op de korrel genomen door de SGP. Op een zelfs naar SGP- normen ongekend drukke bij eenkomst (de grappig bedoelde opmerking van Statenlid Geor ge van Heukelom: 'Het zijn er zeshonderd' blijkt uiteindelijk misschien nog wel een onder schatting) vallen partijvoorzit ter en Zeeuws lijsttrekker Wim Kolijn en landelijk lijsttrekker Bas van der Vlies de partij kei hard aan. Kolijn: „Groen van Prinsterer zei: 'Waar een beginsel is is een partij.' Maar je kunt het ook om draaien: zonder beginsel is geen partijvorming mogelijk. Zulke partijen dragen geen oplossin gen aan voor problemen die ze soms terecht hebben gesigna leerd." Prikkelend Van der Vlies wijst erop dat veel Nederlanders zich schamen voor de politiek De actie van oud-LPF'er Winnie de Jong door met 'prikkelende foto's' aandacht te trekken voor haar eigen lijst, veroordeelt hij scherp: „Beschamend. Iedereen denkt maar de spot te kunnen drijven met de politiek." In bre dere zin beklaagt hij zich over de 'geestelijke dijkdoorbraak' onder Paars: abortus, euthana sie. homohuwelijk, Godslaste ring, 24-uurseconomie. Tegelijkertijd met Van der Vlies houdt CDA-lijsttrekker voor de Statenverkiezingen Toine Pop- pelaars in Oostdijk een toe spraak over hetzelfde onder werp: normen en waarden. Maar waar de SGP 'het onver anderlijke woord van God' als beginsel neemt en daar het da gelijks handelen aan afmeet, dringt het CDA vooral aan op het nemen van verantwoorde lijkheid, ongeacht de wijze waarop. „Probleem is niet zozeer de con trasterende manier waarop mensen dat doen of daaraan in vulling geven, maar het feit dat ze meestal geen of te weinig ver antwoordelijkheid nemen", vindt Poppelaars. „Onverschil ligheid en vrijblijvendheid zijn dan het resultaat." Etiquette Het CDA wil in Zeeland een dis cussie beginnen over gedragsre gels waaraan alle Zeeuwen zich zouden moeten houden. Zo'n etiquette wil Poppelaars ook in het beleidsprogramma voor het nieuwe provinciebestuur opne men. Aspirant-Zeeuwen die via de campagne Welkom in Zeeland worden gelokt, dienen zich de Zeeuwse regels wel eigen te ma ken. „Wat mag je van Zeeland verwachten? En wat wordt er van je verwacht?" LPF'er Varela (links) in gesprek met FNV'ers op de markt in Goes. foto Willem Mieras mnen niet of wij daarmee door gaan", zegt Van Gees- de NMa heeft de samen- Ring in de garnalensector «aeid tot 'kunstmatig hoge Rzen voor consumenten'. door Melita Lanting VLISSINGEN - De onduidelijkheid overheerst na de invoering van de nieu we Tabakswet. Waar mag nog een siga ret worden opgestoken en waar niet? Een rondje langs gemeenten, sport clubs en dorpshuizen leert dat bijna niemand weet hoe de - sinds 1 januari gewijzigde - wet in elkaar zit. „Ik ben nog niet helemaal op de hoog te," zegt wethouder A. van der Wouden van de gemeente Schouwen-Duive- land. Hij noemt de nieuwe wet uiterma te lastig uit te voeren. Zijn collega W. van Tatenhove van de gemeente Veere stelt dat zijn gemeente nog niet klaar is voor de nieuwe wet. „Wij zijn nog bezig een advies te formuleren voor de be heerders van de dorpshuizen en sport kantines." Beheerder R. Pankow van het dorps huis in Renesse is er na het nodige bel len en zoeken op internet wel uit. „Ik ben ik er klaar mee Ik heb een pakket anti-rookstickers aangevraagd en heb een aparte rookruimte gemaakt." Se cretaris F. Schoenmakers van voetbal vereniging FC Dauwendaele zegt nog niets gehoord te hebben over de nieuwe wet. „Ik heb nog niets gekregen en ik heb ook nog niets gehoord van de ge meente. Bij ons wordt gewoon ge rookt." De Tabakswet schrijft voor dat in alle gebouwen waar de overheid op een of andere manier geld insteekt niet meer gerookt mag worden. Alleen als er spra ke is van twee gescheiden kantines of barruimtes mag in de kleinste ruimte worden gerookt. Overtredingen van de wet worden bestraft met driehonderd euro boete voor de eerste keer tot 2400 euro boete bij herhaling. Asbakken Het venijn zit 'm in de term 'overheids subsidie'. Beheerders van dorpshuizen moeten de sigaret verbannen, ook al zijn het zelfstandig ondernemers. Op het dorpshuis zit namelijk subsidie van de overheid. De enige uitweg is het bou wen van een aparte rookruimte Pan kow: „Ik had alle asbakken wegge haald en dacht te voldoen aan de nieuwe wetgeving. Ik verkeerde in de veronderstelling dat een club, die mijn dorpshuis afhuurt voor een clubavond, zelf mag bepalen of er gerookt wordt. Maar nadat ik op onderzoek ben uitge gaan blijkt dit niet te kloppen. Het is en blijft een gebouw met overheidssubsi die en daarom is roken verboden. Ik heb geen keuze, de boetes zijn fors." Hoe de wet financieel zal uitpakken voor de beheerders is onduidelijk. Vol gens wethouder Van der Wouden is het aannemelijk dat de beheerders van dorpshuizen dit in hun portemonnee gaan voelen. „De beheerders van dorpshuizen maken zich zorgen. De bar fungeert als ontmoetingsplek waar na afloop nog gezellig wat gedronken en gerookt wordt." Pankow onderschrijft deze veronderstelling. „Er is mij al ge zegd 'als jij de asbakken weghaalt gaan wij naar het café' De klant ei-vaart het als betuttelend als er niet meer gerookt mag worden. Zelfs de niet-rokers vin den deze maatregel onbegrijpelijk. Het is natuurlijk ook een bizarre situatie. Neem bijvoorbeeld de kaartclub. Het overgrote deel van de leden rookt. Ze huren bij mij een zaal en kaarten in de beslotenheid van hun club. Mogen zij dan niet roken omdat het dorpshuis ge subsidieerd wordt?" Pankow zegt dat hij nu al kan merken dat mensen sneller weggaan na een activiteit. Voor sportverenigingen is niet alleen de term 'overheidssubsidie' cruciaal, maar wordt ook een onderscheid ge maakt tussen binnen- en buitenspor ten. Voor sportclubs die binnen sporten en op enigerlei wijze subsidie ontvan gen van de overheid geldt een rookver bod. Voor buitensportclubs (zoals voetbalverenigingen) geldt geen rook verbod, ook niet in hun kantines. Dat gaat overigens veranderen. Het minis terie van VWS past de wet per 1 juli 2003 opnieuw aan. Dan gaat het rook verbod ook gelden voor de buitenspor ten en private sportinstellingen (zoals particuliere sporthallen) en mag in geen enkele sportinstelling of kantine meer gerookt worden. De Keux-ingsdienst van Waren gaat de naleving van de wet controleren Hier voor zijn - landelijk - een paar extra controleurs aangesteld. De controles zullen zich vooral richten op de grote instellingen zoals ziekenhuizen en ver pleeghuizen. Daarnaast wil de keu ringsdienst gerichte acties gaan hou den en zal de dienst in actie komen als er een klacht is binnengekomen op de Wa ren Klachtenlijn. Meer informatie is te vinden op www.rokenendewet.nl De Tabakswet schrijft voor dat in alle gebouwen waar de overheid op de een of andere manier geld insteekt niet meer gerookt mag worden. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gel der hoopt dat de bevolking op 1 februari inhaakt op de natio nale herdenking van de watersnoodramp door de vlag half stok uit te hangen. Voor overheidsgebouwen is een vlaginstructie uitgevaardigd, die bepaalt dat die dag in Zee land en delen van Noord-Brabant en Zuid-Holland halfstok gevlagd moet worden. Van Gelder vindt dat 'een passend ge baar. Hij wijst erop dat de vijftigjarige herdenking van de Fe- bruariramp bepaald niet alleen een zaak is van de overheid, maar zeker ook van de burgers. „Ik zal het bijzonder op prijs stellen als ook de bevolking zoveel mogelijk de vlag halfstok uithangt. Daarmee kun je tot uitdrukking brengen hoe je er over denkt en hoe je de herinnering aan de ramp beleeft.Ge zamenlijk vlaggen heeft voor de commissaris van de koningin ook iets van 'een gemeenschappelijke beleving tot uitdruk king brengen.' YERSEKE - De kokkelvissers hebben een tegenvallend sei zoen achter de rug. Zij wisten slechts 1170 ton kokkelvlees op te vissen. Juridische procedures van natuur- en milieuorgani saties hebben de vissers in de wielen gereden, waardoor ze la ter aan de slag konden. Maar er was in het seizoen 2002 veel meer aan de hand. In de westelijke Waddenzee dook de giftige alg DSP op. Daar mocht lange tijd niet worden gevist. De groei van de kokkels viel ook tegen en door de vorst en oosten wind in december en deze maand kon er minder worden ge vist. Het kokkelseizoen is nog niet volledig ten einde. Tot eind januari mag er gewerkt worden, maar dat zal de tegenvallen de resultaten niet meer goed maken. VLISSINGEN - De politie heeft dinsdag in schuurtjes aan de Zaaihoekweg in Vlissingen vier hennepkwekerijen ontman teld. In verband daarmee zijn vier Vlissingers aangehouden De politie kan niet zeggen of de schuurtjes toebehoorden aan de verdachten. In totaal zijn 1150 planten en de benodigde ap paratuur in beslag genomen. De verdachten, variërend in leeftijd van 23 tot 51 jaar, zijn na verhoor weer vrijgelaten APELDOORN - Leden van de afdeling Krabbendijke van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers zijn tijdens de Ne derlandse kampioenschappen in Apeldoorn in de prijzen ge vallen. J. Koopman uit Kapelle won zilver met een stam brui ne kanaries, A. Verburg-de Smit uit Waarde ontving zilver voor een enkel ing rood isbel kanarie en MJakobsen uit Krab bendijke werd kampioen met een stam Port Lincoln parkie ten. Bij de jeugd won Ferdinand Verburg uit Waarde meerdere prijzen met een enkeling goudgele kanaries (kampioen en zil ver), een stam fife fancy kanaries (zilver) en een enkeling fife fancy kanaries (zilver). M. Schout van de afdeling Rilland won een gouden medaille met een Brabant parkiet. Drie leden van de vogelvereniging Zang en Kleur uit Kloos- terzande gingen ook met prijzen naar huis. Jan Dobbelaar uit Hengstdijk behaalde met een border postuurkanarie een bronzen medaille. Met een fife fancy postuurkanarie scoorde hij eveneens een bronzen plak. Twee scotch fancy's postuur kanaries van Roland van Aerde uit het Belgische Eksaarde kregen van de keurmeesters het predicaat zilver en brons toe gekend. Bovendien werd van Aerde hoofdgroep-kampioen met zijn rijstvogels. Jeugdlid Rosanne Goud uit Goes behaal de met haar rijstvogels en binsenastrildes twee gouden en twee bronzen medailles. doorClaudia Sondervan MIDDELBURG - De Centrale Post Ambulancevervoer ver richt wél goed werk. Dat stelt brandweercommandant en di recteur van het CPA W. van Leersum. „Ik ben blij dat het rapport ver schijnt. De communicatie tus sen de partners in de spoedei sende hulp kan beter Ik ben de laatste om dat te ontkennen," zegt hij over het rapport De Ke ten een zorg over de sjioedeisen- de medische hulp in Zeeland. In het provinciale onderzoek wordt de CPA de zwakste scha kel in de spoedhulpketen ge noemd. Er gaat veel mis in de communicatie met andere hulp verleners, zozeer dat tweederde van de Zeeuwse huisartsen niet meer met decentrale wil samen werken. Te onervaren centralis ten zouden onvoldoende door vragen naar letsel en locatie bij ongevalsmeldingen Van Leersum weert die kritiek stellig af: „Ik doe niet mee aan het zwarte-pietenverhaal Ik ben het niet eens dat de CPA de zwakste schakel is. We zijn de kleinste schakel. We zijn altijd binnen onze begroting geble ven Maar dathet beter kaninde hele hulpketen staat buiten kijf." Hij neemt afstand van de aantij ging dat de leiding van het CPA kritiek en zelfs een rapport van de Inspectie voor de Gezond heidszorg onder tafel heeft la ten verdwijnen. Volgens het eindrapport kwam die beschuldiging uit het be stuur van de CPA zelf. „Dat spreekt mij niet aan. Dat kan hooguit slaan op een Inspectie rapport van tien jaar geleden. En dat is in het dagelijks be stuur gebracht, enkel niet in het algemeen bestuur", zegt Van Leersum. Hij denkt dat de be schuldiging wortelt in de gerin ge frequentie van vergaderen van het CPA-bestuur. In het rapport wordt het CPA aangeduid als een organisatie met acht arbeidsplaatsen en 34 bestuurders: exemplarisch voor de bestuurskluwen die de spoedhulp verstikt Eenvoud van bestuur en loskoppeling van de brandweer adviseert het rapport voor een beter CPA. De hiërarchische commandocul tuur van de brandweer zou zich niet verstaan met de overlegcul- tuur in de zorg Onzin, vindt Van Leersum. Het veel groter aandeel aan ambu- lancewerk en verpleegkundig personeel bij de CPA garandeert een goede aansluiting bij de zorgsector, vindt hij. Bij alle in vesteringen in technische com municatie van de laatste jaren is de menselijke communicatie echter vergeten, vindt de com mandant. „Dat geef ik toe." De aanbevelingen uit het rap port waren al voor het onder zoek in uitvoering, zegt Van Leersum. Zoals de samenwer king in de Regionale Ambulan ce Voorziening, die per 2004 operationeel moet zijn. Daarbij hoort de losmaking van de CPA van de brandweer en de aanha king bij de bestuurscommissie GHOR, het gemeentelijk sa menwerkingsverband voor rampbestrijding dat is onderge bracht bij de GGD. Maar de be stuurlijke kluwen slaat hier weer toe. „Als directeur juich ik de komst van de CPA toe. Officieel weet de GGD echter niets", zegt di recteur V. Slenter, als Regionaal Geneeskundig Functionaris te vens medisch leider in het GHOR. De voeging van CPA on der GHOR is een plan van het dagelijks bestuur van de CPA: het algemeen bestuur, waarin de gemeenteraden vertegen woordigd zijn, moet nog ge raadpleegd worden. Dat het GGD-bestuur door dezelfde ge meenten gevormd wordt, wil nog niet zeggen dat iedereen ak koord gaat, waarschuwt hij. Eenvoudiger De GGD-directeur vindt de plaatsing van CPA bij de GGD goed omdat het bestuurlijk een voudiger wordt: er is één be stuur Bovendien heeft de GGD als uitvoerder van de openbare gezondheidzorg voor de ge meenten een goede positie in de geneeskundige sector, zegt Slenter. Als de CPA onder GGD- bestuur komt, dient allereerst de volgorde van de aan te pak ken problemen worden be paald, vindt Slenter. Hoog op de lijst komen de CPA-centralisten zelf te staan Want het gevaar van demotivatie onder hen ligt bepaald op de loer, zeggen Van Leersum en Slenter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15