Schouwenaar ontkent discriminatie TOTAL helft helft Nieuwe lokalen voor Scheldemond Vrachtwagen klem in berm Sloe weg Waterschap voert adviessnelheid in op zes betonwegen COLLECTIE Gimcxèie 11 ligenaren Nighttrain beschuldigen Middelburgse burgemeester SGP wil wateroverlast n parken Oostkapelle sneller aanpakken Bezoek CDA aan Turkse gemeenschap Intrededienst Sint Jacobskerk Havenarbeiders staken 24 uur tegen nieuwe Europese richtlijnen Voorstelling over armoede Duo probeert met geweld man te beroven Werkstraf voor mishandeling zwangere vrouw zeeuwse almanak Virus WALCHEREN donderdag 16 januari 2003 prMadia Berkelder DDELBURG - Burgemeester Schouwenaar van Middel- ontkent dat hij discrimi- öt Volgens de eigenaren van fce Nighttrain heeft hij in een ssprekgezegddathij 'geen Su- naniers. Antillianen, Moluk- [rs en Joegoslaven meer in jddelburg wil'. Het gesprek id plaats na de schietpartij de discotheek waarbij een Bgewond raakte. iiouwenaar noemt de be- huldigmgen 'te zot voor woor- en „Ze mogen zeggen wat ze jijen, maar dit is onjuist.Vol- $5 hem is in het gesprek dat de indag na de schietpartij itsvond niet gesproken over prolkingsgroepen. „Er is wel een eerder incident gespro ken waarbij twee groepen te genover elkaar stonden, maar dat had mets met dit incident te maken. Ik heb van de politie be grepen dat er op R&B- feesten bepaalde groepen komen die ge welddadig zijn, waarvan ve- moed wordt dat ze een vuurwa pen bezittenIk ga die groep niet verder omschrijven. Dat is ook niet nodig, ongeacht waar ze vandaan komen, wie het zijn, of wat voor kleur haar ze hebben. Ze vormen een risico." Scooter Schouwenaar zou zijn uitlatin gen hebben gedaan in een ge sprek met de eigenaren de maandag na de schietpartij op 22 december vorig jaar. „Dat is de reden waarom hij geen R&B- party's meer wil", zegt mede-ei genaar Franke. Volgens de eige naren was de aanleiding van de schietpartij een ruzie over een scooter. De R&B- avonden wor den volgens hen door verschil lende etnische groepen bezocht. Ze vinden dat Schouwenaar, door te benadrukken dat herha lingvan de schietpartij mogelijk is, alle bezoekers verdacht maakt. Er zijn op die avonden nooit eerder grote problemen geweest, zegt Franke. De eigenaren zeggen dat ze een streng deurbeleid voeren. Ze hebben een lijst met mensen die er niet meer in mogen, omdat die zich eerder hebben misdragen. Ze zeggen niet te selecteren op kleur. „In Tilburg worden discotheken bedreigd met sluiting omdat ze allochtonen weigeren. Wij wor den gesloten omdat we ze wel binnen laten." Als de politie vermoedt dat er mensen zijn die met vuurwapens op zak lopen, moeten ze die arresteren, vindt Franke. Volgens de burgemeester is dat niet mogelijk omdat voor een aanhouding keihard bewijs no dig is. Franke vindt dat Schou wenaar discrimineert door R&B- feesten te verbieden. „Al lochtonen worden gezien als rotte appels, terwijl het gewoon gezonde appels zijn, met af en toe één rot plekje. De burge meester stigmatiseert een groep. Dat kun je niet maken doorNadia Berkelder DOMBURG - De SGP-fractie nn de gemeente Veere wil dat k! college van B en W haast »akt met het aanpakken van nteroverlast in de parken in listkapelle. De partij ziet geen ■den om het werk nog langer lit te stellen. De fractie vraagt ■schriftelijke vragen ophelde- lingvan het college. De parken met woningen kam pen al jaren met wateroverlast, koorzaak is het ontbreken van b goed afwateringssysteem jhevige regenval. De gemeen - besloot eind 2001 om de over- ist aan te pakken Het werk itrc drie fasen verdeeld. De rste fase is inmiddels afge- md. Fase twee wordt volgend tar uitgevoerd, de laatste fase i2006. Volgens de SGP gaat dat te lang zaam. Wethouder L. Wisse (CDA) legt uit dat hij eerst wilde kijken of de gekozen oplossing goed werkt Volgens hem is, vooral de laatste weken toen er veel regen viel, gebleken dat de bewoners tevreden zijn. Voor de SGP is dat juist een reden om sneller te beginnen met de uit voering, maar volgens Wisse is er voor dit jaar geen geld gere serveerd. „Als de raad het goed vindt, komt het volgend jaar in de meerjarenraming." Subsidie De SGP vreest dat de toegezeg de subsidies van het Rijk in ge vaar komen als het plan niet snel wordt uitgevoerd Volgens Wisse kan die subsidie echter per jaar worden aangevraagd. Dat is voor de tweede fase in middels gebeurd. VLISSINGEN - Een vrachtwagenchauffeur wilde gisterochtend rond half tien keren op de Sloeweg in Vlissingen, maar kwam klem te zitten in de berm. De chauffeur uit het Duitse Heinsberg keerde op een plaats waar het verboden was; ter hoogte van beide tanksta- l borAb van der Sluis LISSINGEN - Het water- Jchap Zeeuwse Eilanden gaat ■et ingang van maandag 20 ja- suari een adviessnelheid van pstig kilometer per uur invoe ren op zes betonwegen op Wal- tberen. de bewuste wegen komt ook onderbord 'glad wegdek' te fóan om automobilisten te waarschuwen Doordat het be ten in de loop der jaren minder f roef is geworden, is de remweg «nger Het waterschap wil de *egen binnen twee jaar een nieuwe asfaltlaag geven Ia overleg met de politie is be ften een adviessnelheid in te stellen op de Pekelingseweg, Gnjpskerkseweg. Oostkapelse- **g. Mariekerkseweg, Kaas- «wweg en de Blauwpoortse- 0p al die wegen komen «orden te staan met de advies snelheid van zestig kilometer per uur, Het bord met opschrift glad wegdek' moet automobi elen erop wijzen dat de snel- tódaangepast moet worden, et waterschap heeft vorig •oorjaar een steekproef uitge roerd naar de stroefheid op de Zangrijkste betonwegen op Walcheren. Deze metingen we- fcnuit dat de wegen niet meer Jdoen aan de richtlijnen. De betonwegen hebben een mini- Advertentie KOSTUUMS BLAZERS LEER PULLOVERS ROKKEN VAM DE "AN DE ORIGINELE PRIJS Bedelft i6 middelburg maal te verwachten levensduur van dertig jaar De betonwegen zijn nog maar tussen de tien en vijftien jaar oud. Volgens een woordvoerder van het water schap is sprake van slijtage. Of de verantwoordelijke aannemer die de wegen destijds heeft aan gelegd aansprakelijk gesteld wordt, kon hij gisteren niet ver tellen. Dunne laag Het aanbrengen van een dunne asfaltlaag moet ervoor zorgen dat de betonwegen weer stroef worden. Omdat de werkzaam heden veel geld kosten, is het volgens het waterschap vrijwel onmogelijk alle wegen al dit jaar aan te passen. Zeeuwse Ei landen stelt dat alle zes beton wegen uiterlijk eind 2004 weer stroef genoeg zijn. De instelling van de adviessnelheid is tot ui terlijk 31 december 2004 van kracht. MIDDELBURG - Het CDA brengt zaterdagavond een werkbezoek aan de Turkse ge meenschap in Middelburg. Statenleden en Walcherse raadsleden gaan in discussie over 'Integratie, hoe kan ik deel nemen aan de Nederlandse sa menleving'. De bijeenkomst vindt plaats in Demarary, Oostkerkplein in Middelburg en begint om 19.00 uur. VLISSINGEN - In de Sint Ja cobskerk van de Samen op Weg- wijkgemeente Binnenstad Vlis singen vindt zondag de bevesti- gings- en intrededienst plaats van ds H. Betting uit Winters wijk. De feestelijke dienst wordt ge leid door ds A Baas. De cantorij 'Binnenstad' verleent haar me dewerking. De dienst begint om 14.30 uur. In verband met de intrededienst vervalt de reguliere morgen dienst. Twee nieuwe lokalen bieden plaats aan de afdeling anderstaligen van scholengemeenschap Schelde- mond. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Aan de Verlengde Boncdij- kestraat in Vlissingen zijn gisteren twee nieuwe lokalen geplaatst voor de afdeling anderstaligen van de Stedelijke Scholenge meenschap Scheldemond. Op die locatie kan momenteel aan vijftig leerlingen on derwijs worden gegeven, terwijl 'er een acuut huisvestingsprobleem voor negentig leerlingen is'. In 'gebouw C' van Scheldemond wordt les gegeven aan de beginners, de zogenoemde startgroep anderstalige leerlingen. De leer lingen zijn tussen twaalf en zestien jaar en zijn afkomstig uit 25 verschillende landen. Volgens Scheldemond is het een groot voor deel dat leerlingen door de lokalen-uitbrei ding minder hoeven te pendelen tussen de hoofdlocatie van Scheldemond aan het Weyevlietplein en gebouw C aan de Ver lengde Boned ij kestraat tions. De wielen zakten diep weg in het gras. Er moest een takelwa gen aan te pas komen om de vrachtwagen weer op de weg te krijgen De politie moest het verkeer omleiden via het terrein van de twee tankstations. foto Ruben Oreel GOES - In Podium 't Beest in Goes wordt 23 januari een thea tervoorstelling opgevoerd over het armoedeprobleem. De voor stelling 'Met het oog op de toe komst' is een productie van de Joseph Wresinski Cultuurstich ting. De stichting werkt samen met de wereldorganisatie UNESCO onder het motto 'cultuur als wa pen tegen de armoede'. UNES CO zet zich in voor onderwijs, wetenschap en cultuur. De op richter van de cultuurstichting, Josef Wresinski, is een Poolse priester die ook de 4de Wereld beweging heeft opgericht, een beweging van en voor mensen die in extreme armoede leven. Wresinski groeide zelf op in ar moede en schreef boeken over kinderen die in armoede op groeien. De voorstelling wordt gepeeld door de acteurs Laurens Umans en Willy Tempelaars, onder re gie van André Sipkes. Het stuk wordt beschreven als een eerlij ke i ntegere en soms 1 uchtige be nadering van het beladen on derwerp Om het onderwerp goed over te brengen worden de voorstellingen opgevoerd op re latief kleine podia Het doel is hiermee een grotere betrokken heid te krijgen van het publiek. De Zeeuwse Werkgroep Splin ter, die zich inzet voor mensen met een minimum inkomen, heeft een provinciale subsidie gekregen voor zes uitvoeringen van 'Met het oog op de toe komst'. De toegangsprijs is met één euro bewust laag gehouden en bezoekers met een uitkering hoeven helemaal geen entree te betalen. Naast de voorstelling op 23 ja nuari om 20.30 uur in Goes, is de vooretelling onder meer te zien in Middelburg (6 februari, 14.00 uur in Activiteitencentrum Dauwendaele) en Vlissingen (20 februari 20.00 uur in De Schaapskooi in Papegaaien burg). door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Steeds meer Zeeuwse havenarbeiders be sluiten om morgen het werk voor 24 uur neer te leggen. De 600 werknemers van Verbrugge Terminals in Terneuzen en Vlis- singen-Oost, de NV Haven van Vlissingen en Ovet Terneuzen gaan zeker de barricaden op om te protesteren tegen nieuwe Eu ropese richtlijnen. De werknemers van Ovet in Vlissingen-Oost spreken zich vandaag uit over het meedoen aan de staking. De havenwer kers zijn bang dat hun beroep verdwijnt als de Europese Com missie in maart het zogenoemde Port Package invoert. Dat is een plan om het havenwerk te libe raliseren De acties zijn vooral gericht tegen grote rederijen zo als P&O Nedlloyd, Maerek Sea- land en Cobelfret. De interna tionale transportvakbond ITF ziet hen als de 'kwade genieën' achter het Port Package. Als Brussel het plan invoert, kunnen volgens de ITF de zee havens werk uitbesteden aan niet-geregistreerde havenwer kers, bijvoorbeeld uit de Filipij- nen. Bovendien kan scheeps- pereoneel een groot deel van het havenwerk zelf uitvoeren. Het gaat dan bijvoorbeeld om het laden en lossen van vracht. Volgens FNV-bestuurder W. Waumans zal waarschijnlijk een delegatie van Belgische vakbonden uit Zeebrugge in Vlissingen aanwezig zijn Die gaat mee om samen met een ver tegenwoordiging van de Zeeuwse havensarbeidere bij het havenschap Zeeland Sea ports te protesteren Waumans; „We willen een gesprek met het havenschap voeren over wat de autoriteit gaat doen om die Eu ropese wetgeving terug te draaien." Invloed Volgens Waumans kan het ha venschap daar wel degelijk in vloed op uitoefenen. „Het ha venschap Zeeland Seaports zit Advertentie rassenemenu pittige Italiaanse soep en Zalmspinazietaarc of Fusilli met honing-pesto eri geitenkaas (vegetarisch) en ijs voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 18 januari 15.00-16.30 uur Man met schaap moderne rock expositie: Corian de Dreu Lonneke Pastoor samen met andere havenschap pen in de Nationale Havenraad. Dat is het adviescollege van de minister van Verkeer en Water staat. Daarin kan het schap wel degelijk zijn stemgeluid laten horen." Een eerdere poging daartoe is volgens Waumans op niets uitgelopen. „Als de haven schappen zich wel tegen de richtlijnen hadden verzet, zou den we de staking niet hebben uitgeroepen." In Gent vielen gistermiddag zo'n vijftig boze havenarbeiders het provinciehuis binnen waar op dat moment de Oost-Vlaam- se provincieraad vergaderde De actievoerders eisten dat de raad luisterde naar hun grieven over de nieuwe EU-richtlijnen over liberalisering van de ha venarbeid. Enkele raadsleden vonden de actie ongepast en wilden de vergadering verlaten. Daarbij kwam het tot inciden ten. Er werd heen en weer ge duwd en een gedeputeerde kreeg een klap. Havenarbeiders lieten voetzoekers ontploffen De haven van Gent gaat morgen ook plat. pagina 7: werkgevers noemen staking zinloos SLUISKIL - Twee onbekenden hebben tussen in de nacht van dinsdag op woensdag gepro beerd een 41 -jarige inwoner van Terneuzen op het Minister Le- lyplein in Sluiskil van zijn por temonnee te beroven. De man stond in een telefooncel en had zijn portemonnee op een plankje neergelegd. Twee man nen openden de deur en pro beerden de portemonnee te ste len. Dit mislukte, omdat de eigenaar zich verdedigde. Hij werd hierbij in zijn vinger gebe ten. Even later kwam het duo te rug met een stok, waarop de Ter- neuzenaar er vandoor ging. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter R. Reinarz heeft dinsdag een negentienja rige Vlissinger wegens poging tot zware mishandeling van zijn zwangere vriendin veroordeeld tot 120 uur taakstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De Vlissinger had zijn vriendin 25 oktober vorig jaar in de buik geschopt met de kans dat de vrouw het ongeboren kind zou verliezen. Een arts achtte het mogelijk dat het letsel later aan het kind duidelijk wordt Vol gens officier van justitie G Oos- terveld was er voldoende bewijs voor poging tot zware mishan deling Het achttienjarige slachtoffer had ook gekneusde ribben aan de mishandeling overgehouden. „Ik werd zo boos dat ik niet meer wist wat ik deed", zei ver dachte. Een buurmeisje had verklaard dat ze regelmatig last had van de ruzies van haar buren, waar bij geweld niet werd geschuwd. Advocate S. Köller meende dat haar cliënt zijn vriendin alleen klappen met de vlakke hand had uitgedeeld. Zij vroeg deels om een voorwaardelijke straf. Oppassen De politierechter verzekerde dat er meer aan de hand is ge weest „De vrouw is over de trap gesleurd en op de grond ge gooid. Ook heeft ze kneuzingen over haar hele lichaam." Reinarz legde een gedeelte van de straf voorwaardelijk op, zo dat de man in de proeftijd van twee jaar op zijn tellen moet passen C. van Hoek-Kesteloo, directeur Expertise Centrum Onderwijs Anderstaligen; „Door concentratie in een gebouw kunnen nieuw komers in een beschermde leeromgeving, in een apart gebouw, opgevangen worden." Met een kraan werden gisteren de units van de straat naar de plaats overgeheveld. Het gaat om een tijdelijke uitbreiding. De ge meente Vlissingen heeft 82.500 euro be schikbaar gesteld. Hij is moeilijk hanteerbaar de laatste tijd. Het lijkt wel of hij ergens een virus heeft op gelopen, hetgeen het samen zijn in die Middelburgse wo ning er niet aangenamer op maakt. Als zijn vrouw hem vraagt of hij nog koffie wil, acht hij die vraag prematuur. Stelt ze voor gezellig samen naar de bioscoop te gaan, dan begint hij over hun bestedingsruim te en toen ze hem onlangs vroeg of hij de bak met groen - ten- fruit- en tuinafval al aan de straat had gezet, meende hij dat zulks niet op portuun was. Ze heeft het gevoel dat hun huwelijk langzaamaan is verworden tot een inspan ningsverplichting en dat heeft ze hem ook gezegd. Hij sluit een goed gesprek niet bij voorbaat uit, maar wil zich niet vooraf binden aan een tijdstip en concrete toezeggingen. Zij heeft hem een kleine week de tijd gegeven; dan moet hij echt weer normaal gaan doen. Met spanning wordt op de uitslag gewacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11