Blix meldt vondst in Irak Belgische senator moet strijd tegen verkeersboetes staken uw voorde®* Kiezen Tsjechische president wordt moeizaam karwei Arbeiderspartij sluit aanschuiven bij regering Sharon uit Derde broer gepakt in zaak aanslag Bali 5 iuropol vreest tieuwe terreur sjetsjenen Sacré Coeur intruimd Preciese aard verdacht materiaal nog onbekend De straat op voor eenheid 20 kortingsbonnen Vingerafdruk moet zwerven yan asielzoekers tegengaan Hindoeraad wijst zelfkastijding af Oude kleding tegen cholera Populariteit Bush fors gedaald Celstraf voor koffer-illegaal Rusland met VS in raketafweer woensdag 15 januari 2003 Belgrado belooft beschikbaarheid Milutinovic voor Tribunaal tfLGRADO - De Joegoslavi- kregering heeft het VN-Tri- miaal garanties gegeven over beschikbaarheid van ex-pre- jdent Milutinovic van Servië berechting. Dit heeft de ie«osla\ische minister Goran nJanovic van Buitenlandse jingisteren verklaard. tlegering belooft de verdach- desnoods onder dwang naar Haag terug te sturen als hij etvrijwilliggaat. Dat is, naast «willige overgave, een van de Zangrijkste argumenten om Overdachte tot het begin van pproces op vrije voeten te la- vrordt al weken onderhan- |d over de voorwaarden van Êiutinovic' reis naar Den jag. Zijn ambtstermijn als Bident van de deelrepubliek Eiviëliepeind 2002 af. Zolang ij in functie was, hielden de elp-adose autoriteiten hem de tri boven het hoofd, maar nu Kt hij van premier Djindjic ar Den Haag. Milutinovic is laatste medeverdachte van Wan Milosevic uit de Kos- ro-aanklacht die nog op vrije Wen is. ANP/AFP/EFE HOSKOU - Europol heeft de iische autoriteiten gewaar- itluwd dat mogelijk een nieu- nTsjetsjeense terreuraanslag iMoskou ophanden is. btheeft het hoofd van de Mos- ?i5eafdeling van de Russische caenlandse veiligheidsdienst, ïtor Zacharov, gisteren ge- Hfl Het zou gaan om een actie rderleiding van de Tsjetsjeen- rebellenleider Sjamil Basa- r, die ook verantwoordelijk- ad wordt gehouden voor de izelingsactie in een Moskous lier in oktober vorig jaar, Barbij 129 gijzelaars en 41 gij- iremers om het leven kwa- iDe Moskouse metro zou van de doelen zijn van een gelijke volgende aanslag, al- as Zacharov AP 1RIJS - De Sacré Coeur in Pa- i£ is gisteren door de politie atraimd, nadat er een pa kket je st explosie ven was aangetrof- n. Een speciale anti-terreur- Echeid van de politie zal de aak nader onderzoeken, meld- fde Franse radio.AP van onze redactie buitenland LONDEN - De wapeninspec teurs van de VN hebben in Irak grote voorraden 'verdacht ma teriaal' gevonden. Dat heeft het hoofd van het team, Blix, giste ren gezegd in een interview met de Britse omroep BBC. Blix zei nog niet te weten of het materiaal is voor massavernie tigingswapens. Westerse inlich tingendiensten hebben infor matie verstrekt over locaties van verdacht materiaal, maar er moeten nog meer gegevens ko men. In zijn tussenrapportage aan de Veiligheidsraad had Blix vorige week al gezegd dat Irak tot in 2002 nog illegaal onderdelen voor raketten heeft geïmpor teerd. Hij zei er wel bij dat hij nog niet had kunnen nagaan of die bedoeld waren voor toege stane raketten voor de korte af stand of voor verboden types voor middellange en lange af stand. Blix zei gisteren tegen de Was hington Post dat hij in maart met een lijvig rapport komt. Daar voegt hij een lijst bij van locaties die nog moeten worden onderzocht. Dat rapport is nog geen eind oordeel over het wapenarsenaal van Irak. Het verslag dat hij 27 januari uitbrengt, gaat over 'het begin van de inspecties', aldus Blix. Binnenkort komen zestig extra wapeninspecteurs aan in Irak. Dat brengt het totale aantal in specteurs op bijna tweehon derd. Woordvoerder Fleischer van het Witte Huis heeft bevestigd dat de inspecteurs meer tijd krijgen en dat 27 januari niet langer wordt beschouwd als datum voor een beslissing over een aanval op Irak. Fleischer teken de daar wel bij aan dat dat niet betekent dat Saddam Hoessein de wereld nog veel langer aan het lijntje kan houden. De Amerikaanse president Bush bracht het nog wat stelli ger. Hij zei gisteren tegen ver slaggevers in Washington 'de Iraakse spelletjes en misleiding zat' te zijn. ,,Tot dusver heb ik geen bewijzen gezien dat Sad dam Hoessein zich heeft ontwa pend", aldus Bush. Ook de baas van het Internatio naal Atoomenergie Agentschap (LAEA), Mohammed el-Baradei, vindt dat Irak harde bewijzen moet leveren voor zijn medede ling dat alle massavernieti gingswapens zijn vernietigd. Groot-Bnttannië heeft nog eens herhaald zich het recht voor te behouden militaire actie te on dernemen tegen Irak, ook zon der dat de Veiligheidsraad van de VN daartoe een nieuwe reso lutie aanneemt. Minister van Buitenlandse Zaken Straw ver wees voor de BBC-radio naar een beslissing van het parle ment in december en zei dat het standpunt van zijn regeringniet was veranderd. Londen geeft naar eigen zeggen wel de voor keur aan een VN-resolutie die militair ingrijpen rechtvaar digt. Te vroeg Secretaris-generaal Kofi An nan van de Verenigde Naties zei gisteren dat het nog te vroeg is om aan een militaire operatie tegen Bagdad te denken. „De in specteurs raken nu pas goed op dreef'. ANP/RTR/AFP/DPA Advertentie Deze weekj door Pascale Thewissen BRUSSEL - De liberale senator en voormalige nationale judo- coach Jean-Marie Dedccker moet zijn strijd tegen de nieuwe, strenge Belgische verkeerswet staken. Dedecker - die de con troverse nooit schuwt - was een actie begonnen tegen de hoge boetes en vóór een verhoging van de maximumsnelheid naar honderdvijftig kilometer per uur in de nachtelijke uren. Zijn partijgenoten Karei De Gucht en premier Guy Verhofstadt noemden de campagne 'smake loos'. België heeft een belabberde re putatie op het gebied van ver keersveiligheid. Jaarlijks vallen er gemiddeld vijftienhonderd doden op de weg, het dubbele van Nederland. België voert sa men met Griekenland en Frank rijk de lijst aan van onveiligste landen in Europa. De nieuwe wet, gericht op een halvering van het aantal ver keersdoden tot het jaar 2010, moet daar verandering in bren gen. Wie in de toekomst te hard rijdt of met alcohol op achter het stuur kruipt, riskeert een monsterboete. Die kan oplopen tot 2.750 euro. Nergens in Euro pa liggen de boetes zo hoog. Geflitst Dat gaat Dedecker veel te ver. Volgens hem wordt de automo bilist ten onrechte afgeschil derd als een crimineel. Samen met enkele zogenaamde BV's, Bekende Vlamingen als politica Margriet Hermans. Walter Grootaers (televisiepresentator en zanger van De Kreuners) en actrice Pascale Bal trok hij ten strijde. Doel: de 'middeleeuwse snelheidslimieten' afschaffen, zoals Grootaers het zei. De zan ger was enkele maanden eerder geflitst terwijl hij 's nachts met een snelheid van 211 kilometer per uur over de snelweg raasde. Geen probleem, vindt hij zelf, 'want 's nachts spelen er toch geen kinderen op de autoweg' Er werd een postercampagne begonnen onder het motto 'SOS Chauffeurs' waarop een bloot vrouwenachterwerk te zien was en een euromunt. Daarboven stond de vraag, 'Dienen de ver keersboetes om het gat in de staatskas te vullen?' Voor VLD-partijvoorzitter De Gucht was de maat vol. Hij vroeg Dedecker de actie stop te zetten en liet weten dat de cam pagne in zijn ogen van weinig goede smaak getuigt. Ook Mar griet Hermans had dat intussen ingezien en haakte af. De 'cowboys van de snelweg', zoals ze inmiddels werden ge- VSSEL - Met ingang van 'Mdaag moeten alle asielzoe- ttR aie de Europese Unie bin- j*nkomcn hun vingerafdruk- ïL l en nemen. Daardoor tal eenvoudiger om te be- welk EU-land verant- ^Wrdelijk is voor de opvang en as'elshoppen onmoge- r^ken is voorlopig het EU-land dat niet meedoet if' zoals het sys- oofficieel heet. Wel doen de met-leden Noorwegen en IJs land mee. Het is de bedoeling dat de vin gerafdrukken van alle een EU- land binnenkomende asielzoe kers die ouder zijn dan veertien jaar worden opgeslagen in een gemeenschappelijke databank. Als blijkt dat de afdrukken van een asielaanvrager al zijn gere gistreerd, wordt die terugge stuurd naar het land waar hij of zij de EU is binnengekomen, of naar Noorwegen of IJsland. GPD door Runa Hellinga PRAAG - Het Tsjechische parle ment zou vandaag de opvolger van president Vaclav Havel moeten kiezen. Hij treeedt op 3 februari na een presidentschap van twaalf jaar af. Maar of het parlement vandaag inderdaad een keuze zal maken, is twijfel achtig. Het is volgens sommige Tsjechische commentatoren zelfs twijfelachtig of dat ooit zal lukken. De vijf partijen in het parlement hebben de keuze uit vier kandi daten. Eén daarvan, de commu nist Miroslav Krizenecky, wordt bij voorbaat als kansloos gezien, gezien zijn verleden als militair officier van justitie tij dens het communistische regi me. Maar ook voor de kandidaat van de grootste regeringspartij, de sociaal-democraat Jaroslav Bu- res. is er weinig hoop. Naar ver wachting krijgt hij zelfs niet eens alle sociaal-democratische parlementariërs achter zich. Bures. voormalig minister van Justitie in de vorige regering, is een kleurloze man zonder enige uitstraling. De andere kandidaten zijn de voormalige dissident en chris ten-democraat Petr Pithart en de conservatieve voormalige premier Vaclav Klaus Pithart wordt door veel com mentatoren eigenlijk als de ge schiktste kandidaat be schouwd. Hij was in een grijs verleden weliswaar lid van de communistische partij, maar stapte daar in 1968 uit en was sindsdien actief dissident Hij geldt als een man die boven de partijen kan staan, kwaliteiten die alle andere kandidaten mis sen. Tegen hem pleit dat de christen democraten weliswaar in de re gering zitten, maar een van de kleinste partijen in het parle ment zijn en bovendien zwaar hebben verloren bij de laatste verkiezingen KUALA LUMPUR - Hindoes moeten zichzelf niet geselen, niet op messen lopen en geen karren voorttrekken aan haken in hun rug. Die waarschuwing heeft de Maleisische Hindoe- raad gisteren laten horen met het oog op het grote Thaipus- am-festival, dat zondag wordt gevierd. Gelovige hindoes gaan zich tijdens dat festival traditiege trouw te buiten aan extreme vormen van boetedoening „Ons lichaam is de woning van God, we hebben niet het recht om het schade toe te brengen", zei dr. K. Thilagavathy van de Hindoeraad. De raad vertegenwoordigt de hindoeïstische minderheid in het overwegend islamitische Maleisië. ANP LONDEN - Amerikaanse onderzoekers hebben een simpel en goedkoop middel ontdekt om de verspreiding van cholera te gen te gaan. De cholerabacterie, die in vervuild water zit, kan voor een be langrijk deel worden tegengehouden door gevouwen kleding stof als filter te gebruiken. De techniek is succesvol getest in het straatarme Bangladesh In de dorpen die aan de proef meededen, is het jaarlijkse aantal nieuwe gevallen van chole ra met de helft afgenomen De dorpelingen gebruikten oude sari's, geweven omslagdoeken, om het water te filteren. Cholera eist elk jaar wereldwijd tienduizenden levens. ANP WASHINGTON - De populariteit van de Amerikaanse presi dent George W. Bush is aanmerkelijk afgenomen. Voor het eerst sinds de aanslagen van 11 september is minder dan 60 procent van de Amerikanen tevreden over het beleid van de president. Dat blijkt uit een peiling van het onderzoeksbureau Gallup, die in opdracht van de krant USA Today en nieuwszender CNN is uitgevoerd. Op dit moment is 58 procent van de Ame rikanen positief over Bush Kort na de aanslagen gold dat voor 90 procent van de ondervraagden. Gallup noemt de zwakke economie en een mogelijke oorlog tegen Irak als de belangrijkste oorzaken voor het dalen van de populariteit van de president. DPA HONGKONG - Een Pakistaanse man die heeft geprobeerd vanuit China in een koffer Hongkong binnen te komen is tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld. Dat meldde gisteren de krant South China Morning Post. De man, de 24-jarige Raja Kamran, werd op 26 december ge snapt toen douaniers aan de grens bij Shenzhen de opvallend grote koffer van de Indiër Pardeep Singh controleerden. Raja Kamran was in augustus Hongkong uitgezet wegens een wetsovertreding en vloog in december naar Shenzhen, waar hij Singh vroeg hem weer de grens over te smokkelen Pardeep Singh moet later ook voorkomen wegens medeplichtigheid AP MOSKOU - Rusland sluit niet uit in de toekomst samen te werken met de Verenigde Staten in de verdediging tegen ra- ketaanvallen. Dat heeft de Russische minister van Defensie Ivanov gisteren gezegd. Rusland zal daarbij wel voorwaarden gaan stellen, waarbij de veiligheid en economische belangen van het land voorop staan. AFP NICOSIA - Turkse Cyprioten demonstreren in de hoofdstad Nicosia om hun steun te betuigen aan de hereniging van het door Tiurkije en Griekenland verdeelde eiland. Tien duizenden begaven zich op het hoofdstedelijke plein voor de grootste betoging in de Turks-Cypriotische geschiedenis. Ze eisten een einde aan de decennia durende isolering van het eiland en onderhandelingen om een plaats in de Europese Unie te krijgen. foto Fatih Saribas/RTR noemd, gingen echter gewoon door. Dedecker - die zich vorig jaar ook al de woede van het partijbestuur op de hals haalde door een journalist mee naar binnen te smokkelen in de cel van 's lands beruchtste gevange ne Mare Durtroux - vond dat hij verkeerd begrepen werd. Hij liet weten alleen te pleiten voor 'realistische verkeersboetes' Beu Maar deze week, nadat ook pre mier Verhofstadt de druk op zijn omstreden partijgenoot had op gevoerd, kwam hij toch tot in keer De VLD-top. die zijn po pulistische aanpak meer dan beu is. had hem voor de keuze gesteld, ofwel de actie staken ofwel uit de partij gezet worden. Dedecker, die momenteel in Vietnam vertoeft, liet prompt weten zich te distantiëren van de campagne. GPD door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Israëlische Ar beiderspartij zal onder geen voorwaarde toetreden tot een kabinet onder leiding van pre mier Sharon, leider van de rechtse Likoed. De nieuwe par tijleider, Amram Mitzna, hoopt met die aankondiging de dra matisch slechte resultaten in de opiniepeilingen om te buigen. Zijn medewerkers zijn tot de conclusie gekomen dat alleen een direct tegen de persoon van Sharon gerichte campagne nog stemmenwinst kan opleveren. Niet iedereen in de partij deelt echter die opinie. Met name de ex-ministers uit de centrum rechtse regering van Sharon, zoals Ben-Eliezer en Peres, waarschuwen dat het onver standig is zulke stellige uitspra ken te doen. Ze menen ook dat aanvallen op Sharon een ave rechts effect kunnen hebben. De opiniepeilingen lijken hen ge- lijktegeven. De partij van Mitz na zou nu kunnen rekenen op hooguit 20 vertegenwoordigers inde 120 leden tellende Knesset, tegen 32 voor die van Sharon De premier heeft er geen geheim van gemaakt dat hij bij de kabi netsformatie opnieuw zal stre ven naar de vorming van een centrum-rechtse 'regering van nationale eenheid', bestaande uit tenminste de Likoed, de Ar beiderspartij en religieuze groe peringen. „Ik wil niet afhanke lijk zijn van extremisten, van links of rechts", heeft hij her haaldelijk gezegd. De vorming van zo'n regering is populair bij het publiek. Maar Mitzna's campagnemedewer kers redeneren dat Sharon stemmen zal verliezen als dui delijk wordt dat hij niet in zijn opzet kan slagen. Ze hopen dat de nieuwe lijn ook aanhangers van de liberale Meretz en de Arabische groeperingen zal overhalen op de Arbeiderspartij te stemmen GPD Vaclav Klaus scoort in opinie peilingen verreweg het beste. Maar hij heeft onder zijn colle ga's veel vijanden en in het par lement staat zijn ODS behoor lijk geïsoleerd. Het parlement krijgt komende dagen drie rondes de tijd om een kandidaat te kiezen Als ze er niet uitkomen - en die kans is dus aanzienlijk - begint alles opnieuw, met nieuwe kandida ten. Premier Spidla heeft daarom al gezegd dat als de stemmen sta ken, overwogen moet worden om de president in toekomst door het volk te laten kiezen. Gezien de populariteit van Klaus is de vraag of Spidla zich daaraan zal houden. Overigens hebben de sociaal-democraten zelf ook een populaire kandi daat achter de hand: oud-pre mier Zeman. in de opiniepeilin gen haast even populair als Klaus. GPD door Theo Haerkens JAKARTA - Op een eilandje bij Kalimantan, het Indonesische deel van Borneo, is gisteren Ali Imron gearresteerd op verden king van betrokkenheid bij de bomaanslag op Bali. Volgens de politie legde hij binnen enkele uren een bekentenis af. Eerder werden zijn Ali Imrons broers Amrozi en Ali Ghufron opgepakt in verband met de aanslag die in oktober bijna 200 mensen het leven kostte Ali Im ron werd aangehouden samen met een andere verdachte, Mubarak. Ali Imron wordt ge zien als de coördinator te velde van de aanslag. Hij zou persoon lijk de auto met explosieven voor de Sari-club hebben ge parkeerd. Mubarak heeft waar schijnlijk voor de financiering van de terreurdaad gezorgd. Ali Imron is de derde zoon uit een dertien kinderen tellend ge zin van fundamentalistische wahhabi-moslims uit het dorpje Tenggulun in Oost-Java. Vier kinderen reisden op en neer naar Maleisië om geld te verdie nen voor de familie. Twee andere broers, Moham mad Khozin en Ja'far Shodiq, bleven in Tenggulun en begon nen een schooltje om hun radi cale versie van de islam te onderwijzen. Zij zijn overigens geen verdachten in de Bali- zaak. Amrozi (39) leverde de bomauto en materialen voorde Bali-bom. Zijn twee jaar oudere broer Ali Ghufron (alias Mukhlas) wordt beschouwd als de leider van Je- maah Islamiyah. die wordt ge zien als de Al Qaeda-tak in Zuidoost-Azië. Hij zou de op volger zijn van Hambali, de meest gezochte terrorist uit de regio die nu waarschijnlijk in Pakistan is ondergedoken. Ali Imron, de jongste van de drie broers, zou ook wapens hebben verborgen in het dorp waar ze vandaan komen. Ook een vierde broer, Ali Fauzi, zou een rol hebben gespeeld bij de aanslag op Bali. Hij is nog voortvluchtig. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5