Vrijheid Hongkong is in gevaar PZC PZC Schimmenspel rond vertrek president Robert Mugabe Energieleverancier Essent is ook zelf verantwoordelijk Gezondheidskaart van Slovenië is nu voorbeeld voor EU Critici vrezen voor uithollen voorrechten door nieuwe wet te gast 15 januari 1953 woensdag 15 januari 2003 In Hongkong woedt een brede discussie overeen nieuwe wet, die volgens tegenstanders de uitholling van Hongkongs vrij heid betekent. Journalisten en analisten vrezen dat ze opge pakt kunnen worden voor het verstrekken van gevoelige in formatie onder het mom van opruiing of het doorspelen van staatsgeheimen. Volgens het bestuur loopt het zo'n vaart niet, maar het weet weinigen te overtuigen door Gert-Jan Broere Het aantal mensen dat op 4 juni in Hongkongs Victo- riapark voor een protestactie bijeenkomt om de doden te her denken van het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede in 1989, wordt jaarlijks minder. Maar Hongkong is nog niet pro testmoe of blasé. Vorige maand waren er 60.000 mensen op de been die hun on vrede duidelijk maakten over een nieuwe wet op de staatsvei ligheid. Kort daarop werd door een aanzienlijk geringer aantal voorstanders van de wet - die hoofdzakelijk bestaat uit de pro-Chinalobby - een tegende- monstratie gehouden. De brede discussie die nu in Hongkong woedt, is terug te voeren op de studentenprotes ten van 1989. De Britten en Chi nezen hadden begin jaren tach tig een soort grondwet voor Hongkong uitgedokterd, de Ba siswet. Zij hadden daarin vast gelegd dat de kroonkolonie vijf tig jaar na de overdracht in 1997 zijn kapitalistische levenswijze en - behalve op gebied van De fensie en Buitenlandse Zaken - zijn autonomie mocht behou den. In 1989 eiste Peking echter een toevoeging aan de Basiswet. Die hield in dat Hongkong verplicht werd een wet op de staatsvei I ig- heid aan te nemen. Daarin moesten zaken als opruiing, het omverwerpen van de regering en het stelen van staatsgehei men duidelijk worden geregeld. De aanpassing kwam er, omdat de Britten indertijd nauwelijks nog in een positie waren om Pe king te weerstaan. De over dracht was immers al vastge- kgi. De Chinese eis was minder ver gezocht dan zij nu lijkt. De machthebbers in Peking vrees den namelijk dat China met Hongkong een bolwerk van ver zet in huis had gehaald. Anti communistische sentimenten zijn niet nieuw in Hongkong en leven er nog steeds, maar Peking schrok van de (haat)gevoelens die de studentenprotesten in Hongkong los maakten. In de dagen voor en na 4 juni 1989 gingen een miljoen mensen de straat op om eerst hun steun te betuigen en daarna hun woede kenbaar te maken over het bloedbad in Peking. Verzetshaard Hongkong is echter nooit de verzetshaard geworden waar voor Peking in 1989 vreesde. Mensenrechten hebben plaats genomen op de achterbank, voorop staan zorgen om de eco nomie. De werkeloosheid be draagt meer dan zeven procent, de economische groei cirkelt rond denul,deonroerend-goed- markt is ingestort en het ambte narenapparaat leeft op te grote voet. Daardoor is er voor het eerst sprake van een begrotingste kort. 'Regeringsleider' Tung Chee-hwa fungeert als kop van jut, omdat hij niet in staat is ge bleken het tij te keren. Hongkongs vrijheden zijn in tussen nauwelijks aangetast, moet zelfs de scheidend voor man van de democraten Martin Lee erkennen. Organisaties als Radio Free Asia en Human Rights Watch functioneren on gehinderd in de voormalige Britse kroonkolonie. Maar arti kel 23 zou daarin wel eens dras tisch verandering kunnen bren gen, zo vrezen de tegenstanders. Ze menen dat de opstellers van Demonstranten met handboeien en gezichtsmaskers tijdens de betoging vorige maand tegen de nieuwe wet op de staatsveiligheid. foto EPA de wet te veel naar de macht hebbers in Peking hebben geke ken. Die beschouwen acade misch onderzoek soms al als het stelen van staatsgeheimen. Bundeling De wet heeft geestelijken, jour nalisten en economisch analis ten samen gebracht in hun ver zet. De laatste twee vrezen slachtoffer te worden van de willekeur die in China nog steeds floreert. Bovendien zijn ze bang dat de vrije informatie stroom zal opdrogen. De kerken huiveren bij de gedachte dat de Falun-Gong-sekte ook in Hongkong verboden wordt of erger nog. dat reguliere gezind ten evenals in China beperkin gen worden opgelegd. De regering heeft geprobeerd de vrees zoveel mogelij k weg te ne men. Hongkongs advocaat-ge neraal Robert Allcock bena drukte in de krant South China Morning Post, dat het oproepen tot onafhankelijkheid van Tai wan, het bekritiseren van de re gering in Peking of de commu nistische partij straks nog steeds mogelijk zijn. Bovendien is het stadsbestuur bezig met het inventariseren van de reac ties en moet die respons zijn weerklank vinden in een dege lijke wet. Allcock overtuigde niet. ,,Het draait om de kleine lettertjes, zo verklaart Thomas Crampton, president van de Foreign Cor respondents Club Hong Kong, belangenbehartiger van jour nalisten en correspondenten in de stad. Het imago van Hongkong als een van de meest vrije steden ter wereld staat op het spel, zo meent een andere journalist die anoniem wil blijven. „Deze wet vormt de ernstigste bedreiging voor de vrijheden zoals we die kennen in Hongkong sinds de overdracht van 1997 GPD In een opzichzelf toe te jui chen en opmerkelijke oproep om vervullende brandstoffen duurder te maken (Duur zaam moet de norm zijn, PZC 2 januari) gaat Essent iets te makkelijk om met de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijf, vindt Peer de Rijk. door Peer de Rijk Iedereen moet zich zo hard mogelijk inspannen om een duurzame energiehuis houding dichterbij te bren gen. De vervuiler betaalt, is een prima uitgangspunt en ook zijn we het van harte eens met de stelling dat de over heid vuile bronnen zwaarder moet belasten. Maar ook in een geliberaliseerde markt heeft een privaat bedrijf de plicht zelf initiatieven te ont plooien en risico te nemen. Essent heeft tot voor kort goede sier gemaakt met het verhaal dat al haar groene energie in Nederland wordt gemaakt. Daar werd alleen nooit bijverteld dat het over grote deel van de benodigde brandstof uit het buitenland kwam. Nederlandse wind molens dragen maar een heel klein beetje bijDie honderd duizenden groene stroom- klanten weten niet dat vrij wel al die stroom in feite van ver komt; houtsnippers uit Rusland bijvoorbeeld. Een sterk winstgevend bedrijf als Essent moet en kan veel meer risico nemen en inzetten op vergroting van de Neder landse productiecapaciteit voor groene stroom. Essent neemt een wat half slachtige en bijna hypocriete houding aan ten aanzien van kernenergie. Een energie bron wordt niet halfduur- zaam omdat ze, ten opzichte van fossiele dragers, minder broeikasgassen uitsta Kernenergie is gewoon i duurzaam. Essent hechts de kerncentrale Borsselea dat ze er veel geld meer- dient. Afgeschreven, alia terugverdiend en nu a geldmaker. Dat de door de kerncentn veroorzaakte problem voor de komende general niet door Essent (en Dell betaald of vergoed zuil» worden is een te pijnlijk^ haal om aan de klanten i verkopen. Een bedrijf q zich verantwoord zegt op! willen stellen sluit mo^ nog de kerncentrale, ft kan gebeuren zonder ea probleem voor zichzelf oi; energievoorziening. De claim (van Essent ent kerncentrale zelf) over 'ken energie als serm-duurzan bron' en 'de noodzakelijj heid atoomstroom te blijv» maken als transitiebron a weg naar de werkelijk dia zame periode' is een hanci verhaal, maar niet meerei een PR-praatje. Van fossiele brandstoffe kunnen we niet van deeeno de andere dag afscheid a men, van de kerncentral Borssele nu juist wel. Maal schappelijk verantwoord® dernemen is een series zaak waarvoor ook streng criteria moeten gelden.'Va: neer je sterk inzet op het ia ger openhouden van es kerncentrale (met alle risk van dien) kun je je niet voor doen als een bedrijf dat pro actief en uit zichzelf bereidi duurzaam te opereren. Zo lang Essent dit niet besd zullen wij ze een handjemre ten helpen en campagne blij ven voeren tegen dit bedrij Atoomstroom? Nee bedank! Peer de Rijk is directeur ra World Information Serrto on Energy (Wise) door Cees van Zweeden Een bejaarde man, aangere den door een auto, ligt zwaar gewond op straat. De am bulance is gearriveerd en een verpleger verleent eerste hulp. Het ziekenhuis is niet ver, maar hoe kan het slachtoffer worden gered? Is zijn hart sterk genoeg om een operatie te doorstaan? Verdraagt hij antibiotica? Wat is zijn bloedgroep? Is hij eigen lijk wel verzekerd? Het zijn dringende vragen over al ter wereld, maar er is slechts één land dat de antwoorden heeft gevonden. Dat isSloveniè, dat aan elk van zijn twee mil joen inwoners een plastic kaart heeft verstrekt waarop relevan te gegevens staan Het systeem, dat nog voortdurend wordt ver beterd, werkt zo goed dat het de aandacht heeft getrokken van tal van landen in de Europese Unie. „Toen we vijf jaar geleden be gonnen, gingen we in Nederland kijken waar er lokaal een proef mee werd gedaan", zegt Ana Groznik van het Gezondheids Verzekerings Instituut, dat in Slovenië de kaarten uitgeeft. „Maar in Nederland kwam het nooit van de gronden nu komen deskundigen uit Nederland en andere landen bij ons in deleer." De kaart, die de vorm heeft van een creditcard, zag drie jaar ge leden het daglicht. Iedere Slo- veen kreeg er een. Op de kaart staan naam en geboortedatum afgedrukt, alsmede het verze keringsnummer. De chip bevat vertrouwelijke informatie, die alleen door dok ter of tandarts gelezen kan wor den. Daartoe moet de medicus de kaart in zijn computer ste ken, samen met een tweede kaart die hij uit hoofde van zijn beroep bezit. Computer Grootste struikelblok in andere landen die een vergelijkbaar systeem wilden, was het ontbre ken van de infrastructuur. „In Frankrijk hebben veel artsen nog geen computer", zegt Ana Groznik. „Wij hebben dat pro bleem opgelost door alle dok ters, tandartsen en klinieken eenvoudigweg de hardware te geven waarmee de kaart gelezen kan worden. Zo duur waren die kaartlezers niet, ongeveer 150 euro. "De kaart was onder medi ci een hit. Van de weeromstuit verdween een groot deel van het administratieve werk waar hun assistentes dagelijks uren mee bezig waren. Het systeem stelde hen in staat met een klik van een muis de rekening naar de verze keraars) te sturen. In Slovenië heeft iedere burger een verplichte ziektekostenver zekering, die wordt betaald door werkgever en werknemer (voor mensen die niet werken, wordt de premie afgedragen door de gemeente). Deze verze kering betaalt de kosten van de belangrijkste behandelingen. Wie een extra dekking wil, kan zich particulier bijverzekeren. Ook de gegevens van de particu liere verzekeraar staan op de kaart. Organen Maar ook onder de burgers bleek de kaart populair. Tot in de verste uithoeken van het land staan nu terminals, die lijken op bankautomaten. De patiënt kan daar zijn kaart insteken, om te controleren of zijn werkgever wel de premie heeft afgedragen of om met behulp van het toet senbord een afspraak met de dokter te maken Terwijl de kaart er aanvankelijk vooral toe diende de admini stratieve rompslomp te vermin deren, worden nu in de chip ook steeds meer medische gegevens opgeslagen. De kaart vermeldt al welke organen de houder na zijn dood wil afstaan, en dit jaar worden daar de eventuele aller gieën en de ontvangen vaccina- t ies aan toegevoegd De bloedgroep komt op de kaart te staanzodra de wetgever daar toestemming voorgeeft. En voor het einde van dit jaar zal ook de eeuwenoude praktijk van het uitschrijven van een re cept tot het verleden behoren. De arts zal voortaan via zijn computer het recept in de chip van de kaart opslaan, opdat de apotheker dat dan kan lezen. Daarmee wordt meteen ook vastgelegd welke medicijnen de kaarthouder gebruikt. Ook het verlengen van een re cept vergt minder moeite en poespas. De patiënt loopt ge woon naar de terminal om de hoek, brengt zijn kaart in, en vraagt met behulp van het toet senbord zijn arts om de gewen ste verlenging. GPD door Eelco van der Linden Robert Mugabe ergens ver weg op een eiland in Azië. Wie in Zimbabwe droomt er niet van? Ook steeds meer par tijgenoten zien in dat het ver trek van de 78-jarige en sinds 1980 regerende president een onomstotelijke voorwaarde is om de totale catastrofe te voorkomen. Proefballonnen over een 'vervroegd pensioen' worden opgelaten, maar ook, zoals maandag, weer kapotge schoten. „De vader is de wens van de gedachte", en „een idee uit de koker van de Britten, die de oppositie willen laten rege ren". Nathan Shamuyarira, voorman van Mugabes partij Zanu PF. gebruikte de beken de argumenten en ontkende alles. Niks geen plan om Mu gabe eervol door de zijdeur af te laten gaan; niks geen grond wetswijziging om een over gangsregering mogelijk te maken van Zanu en oppositie partij MDC. Zelfs de MDC ontkende perti nent het plan dat dit weekein de door haar leider Morgan Tsvangirai was geopenbaard. De MDC-leider, vorig jaar door Mugabe tijdens fraudu leuze verkiezingen verslagen, zei benaderd te zijn door inter mediairs die handelden na mens de beoogde opvolger van Mugabe, parlementsvoorzit ter Emmerson Mnangagwa en het hoofd van de strijdkrach ten, generaal Vitalis Zvinava- she. Ook deze twee kopstukken van het regime ontkenden al les in alle toonaarden. Volgens Tsvangirai waren ze het met hem eens dat Mugabe weg moet om een einde te maken aan Zimbabwes pariastatus in de wereld en een uitweg te vin den voor de putdiepe politieke en economische crisis. De MDC-leider zei ook te hebben ingestemd met een amnestie voor Mugabe in ruil voor diens terugtreden, geen slecht aan bod in het licht van de ramp die zich elke dag duidelijker aftekent. Meer dan de helft van de Zimbabwanen dreigen om te komen van de honger, vooral veroorzaakt door Mu gabes wanbeleid en chaoti- Presidcnt Mugabe en het hoofd van de strijdkrachten generaal Vitalis Zvinavashe (rechts) vorig jaar tijdens de inspectie van de troepen bij de opening van het parlementaire jaar. foto Paul Cadenhead/EPA sche landonteigening. Het plan van een 'zachte exit' van Mugabe, een overgangsrege ringen nieuwe verkiezingen in 2005, circuleert al lang. Nige ria en Zuid-Afrika hebben vorig jaar na de presidentsver kiezingen in hun bemidde lingspoging geprobeerd het idee te verkopen, maar zonder resultaat. Maandag zei een woordvoerder van de Zuid- Afrikaanse regering niets te weten van het plan, dat vol genseen Zimbabwaanse krant zondag door Zuid-Afrika en Groot-Brittannië zou zijn ge lanceerd. Verliezer Veel analisten menen dat het plan kan (hebben) bestaan en zien het als een bewijs voor een machtsstrijd die in Zanu gaande is. Maar ook zien velen Morgan Tsvangirai als de gro te verliezer. „Hij had zijn mond moeten houden. Telkens weer maakt hij de fout eerst te praten en dan te denken. Na tuurlijk moet Zanu - en ook Zuid-Afrika - nu alles ontken nen", zegt Eric Bloch, een vooraanstaande econoom en analist uit Bulawayo. Bloch gelooft dat er wel dege lijk 'veel beweging' is, met na me van de kant van de politie en de strijdkrachten. „Ze we ten waar de honger en niet te vergetende brandstofschaars- te toe zullen leiden en dat we ten ook veel Zanu-leden. Er wordt aangedrongen op een compromis, nu elk moment es calatie dreigt. Mugabe is voor al gevoelig voor wat de leger leiding zegt." Tsvangirai heeft aan geloof waardigheid ingeboet. En vreemde parallel dringt zich op als de MDC'er stelt dat hij niet kan zeggen wie hem heb ben benaderd, omdat ze bij het niet doorgaan van het plan het risico lopen van hoogverraad te worden beschuldigd. Ruim een jaar terug werd Tsvangirai benaderd door personen die ook een plan hadden voor het 'elimineren van Mugabe'. Tsvangirai liet zich zonder het te weten filmen en moet zich nu in de rechtszaal, op 3 febru ari aanstaande, verdedigen te gen deze aanklacht. Het beeld van de naïeve partij leider wordt zo weer beves tigd. En dat terwijl de man waar het allemaal om gaat in alle talen zwijgt. Mugabe was de afgelopen twee weken op vakantie in Thailand en Ma leisië - het land dat vaak wordt genoemd als 'gastland' voor een werkloze Mugabe. Hij zou maandag weer aan het werk gaan, maar niemand heeft hem gezien, laat staan een reactie horen geven op het laatste plan voor zijn 'oude dag'. GPD MIJNRAMP - Bij een ongeluk in een mijn in het Belgische Wesmas zijn dertien arbeiders om het leven gekomen. Op een diepte van 1400 meter werd een dynamietlading tot ont ploffing gebracht, waarbij echter ook een opeenhoping van mijngas explodeerde. INWONERS - Het aantal in woners van Vlissingen steeg vorig jaar met 748. Op 9 sep tember 1952 passeerde de stad het aantal van 25.000 inwo ners. Er werden 198 huwelij ken voltrokken en 21 echt scheidingen uitgesproken. ENSCHEDE - De brand die de NV Sesam in Enschedein heeft gelegd, was a door een zevenjarige j< uit die stad. Hij had si vriendjes al de hele n vuurtjes gestookt, toen hij zijn laatste lucifer een baal toen bij het bedrijf aansis De brand richtte een scha van vijf miljoen gulden aan VEESTAPEL - Dehelevetfl pel van een landbouweri Eede, zes koeien en vier kens, is afgemaakt omdat van de dieren mond- klauwzeer hadden. De ai besmette dieren zijn geslai hun vlees wordt voor sump tie verkocht. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgse weg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8 30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12 00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag- tijdens kanW' zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag van 2.00) per maand: 20.50 per kwartaal 55.10 per jaar 209.90 Voor toezending per postgeld! een toeslag E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, l maandvw het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1.10 zaterdag: 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% Bi" Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentieweze1 Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel-(0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes Tel. (01 l8)434x Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgevent Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van net Wegerer-ccn:*" aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen m een bestand dat wdrot (abonnementenadministratie en om u te (laten) inlormeren over voor u reievame due ten van de titels en de werkmaatschappiion van Wegener o! door ons zorgvuidg derden. Als u op deze inlormatie geen pri|s stelt dan kunt u dit schntteii|k meiden bi lezerssetvice, Postbus 3229.4800 MB Breda Behoort tot UUECJEflEr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4