Bouwplek is archeologische schat van vierjarige drenkeling PZC PZC PZC 13 Fietspad langs N251 blijft voorlopig liggen Provinciale subsidie voor Vitaal Axel GS akkoord met plan Kom Nieuwvliet deskundige vreest teloorgang artefacten door aanleg parkeergarage Hulst Jaarmarkt in Sint Jansteen dit jaar een weekje vroeger Sloop De Rede en theater begonnen agenda Belg gehuldigd voor redden Overeenstemming over sanering Late verspreiding kieslijsten Overleg problemen atletiekgebouw Pearl steunt Aidsfonds 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 15 januari 2003 jpigPiiflftne Verstraeten MEUffVLIET - Gedeputeerde Stalen hebben het bestem- Eggnlan Kom Nieuwvliet Ledgekeurd. Daarmee verwij len ze i"eteen ook de ingediende bezwaren naar de prullenmand. bewoners van de Cad- andseweg hadden bezwaar ge laakt tegen de voorgenomen uui-van een kerk van de Vrije Evangelische Gemeente bijna in hun achtertuin De bewoners vinden dat de bouw van de kerk een ingrijpende aantasting van het milieu tot gevolg kan heb ben en dat het specifieke lande lijke karakter en het uitzicht verloren gaan. Beide bezwaar makerszien verder beperkingen in hun persoonlijke vrijheid en leef gedrag, ondermeer omdat tijdens kerkdiensten en andere bijeenkomsten sprake zal zijn van geluidsoverlast. Daarnaast vrezen ze voor een waardeda ling van hun woning, omdat het kerkgebouw slechts op een paar meter afstand van de achtertui nen komt te staan. De voormalige gemeente Oost- burg legde alle bedenkingen echter naast zich neer en op ad vies van de provinciale subcom missie gemeentelijke plannen doen GS dat nu ook. Wel ont houden ze, na overleg en met in stemming van de gemeente, goedkeuring aan de in het plan ingetekende bebouwingsgrens Dat maakt het mogelijk om de kerk wellicht wat meer richting provinciale weg op te schuiven. Bezwaren van molenaar Her man en moleneigenaar De Hullu zijn ook afgewezen. Het ging om pleidooien voor beschermings zones voor de molenromp in het plangebied en de molen aan de Molenweg. GS vinden echter dat in het bestemmingsplan vol doende aandacht is besteed aan het belang van de molens Bo vendien wijzen ze er op dat er niet of nauwelijks wordt voor zien in nieuwbouw. ,,Het verzoek om onhouding van goedkeuring staat derhalve in geen verhouding met het te die nen doel", zo concluseren GS. De bezwaarmakers kunnen nu nog proberen alsnog hun gelijk te halen via een procedure voor de Raad van State ofSheila van Doorsselaer Hl'LST - De bodem onder het te slopen bouwblok achter de Wil- librordusbasiliek in Hulst is een ircheologisehe schatkamer. Dit Kgt provinciaal archeoloog g'van Dierendonck. De plan nen daar een ondergrondse par keergarage aan te leggen zijn hem dan ook een doorn in het oog. „De archeologische resten «orden zo vernietigd." Achter de basiliek in Hulst wil projectontwikkelaar Plano- lom uit Eindhoven achttien ippartementen. winkelruimte en een ondergrondse parkeerga rage bouwen Het project heeft denaam Onder de Toren meege kregen. Voigens Van Dierendonck is het gebied archeologisch zéér waardevol. „Absoluut! Daar ligt de oude stadskern van Hulst In de omgeving zijn al meerdere vondsten gedaan uit «dertiende eeuw en vroeger. In 1108 werd de nederzetting al wnoemd." Panden Niet alleen wat onder de grond zit,is belangrijk, ook de huidige panden zijn het waard nader be keken te worden Van Die rendonck: „Er moet dan ook een bouwhistorisch onderzoek plaatsvinden in de panden. Als daar belangwekkende zaken tanhet licht komen, weet je he- zeker dat het onder de helemaal interessant wordt Tijdens milieuboringen werden op vier meter diepte al resten ran muren gevonden. In een SINTJANSTEEN - Zaterdag 22 'bruari staat Sint Jansteen in d teken van de jaarmarkt, inwege carnaval wijkt het or ganiserende comité af van de traditionele eerste zaterdag van maart. Zaterdag 1 maart staat in het dorp namelijk de carna valsstoet op de rol. |n het verleden plaatste het jaarmarktcomité de veekeuring altijd een week later op de agen da als op de vaste datum ook het zottenfeest werd gevierd. Doordat een aantal vaste deel nemers aan de jaarlijkse vee- keuring de tweede zaterdag van maart verhinderd is, houden we nu voor de eerste keer dit dorps feest in februari", zegt comité voorzitter Fons Dobbelaar. Naast een keunng van paarden wat rundvee is er een aantrekkelijk omlijstingspro gramma. Het verkeersvrije jaarmarktter- rein wordt verder ingevuld met enkele tientallen kraampjes en er is een grote landbouwmecha- msatieshow. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN 'el (0115)645769 10115) 645742 E-mail- redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) y WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee "its Bakker (sport) &audeloo16 Postbus 62 *560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Pax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer ttNTRALE REDACTIE ^stsouburgseweq 10 Postbus 18 ^OAAVLISSINGEN lei: 10118)484000 Pax: (0118) 470102 Email. redactie@pzc nl INTERNET J^pzc.nl Email: web@pzc.nl programma van eisen, opge steld voor het gebied, wordt ge meld dat er een proefonderzoek moet plaatsvinden in het ge bied. Dat is al voorzichtig be gonnen en de uitkomsten daar van zullen maatgeven zijn voor wat er met het gebied moet ge beuren. Van Dierendonck weet zo zeker dat er prachtige zaken aan de oppervlakte zullen ko men, dat na de sloop van de pan den het gebied zo goed als zeker minutieus worden uitgekamd en afgegraven, „Dan zal ook meteen duidelijk worden of het bouwplan daar moet stoppen Ik begrijp dat je met de tijd moet meegaan en dat je niet midden in de binnenstad een verkrot tende wijk kan hebben, maar ik vind de archeologische waarde minstens zo belangrijk." Waar Van Dierendonck uit ar cheologisch oogpunt grote pro blemen mee heeft, is de geplan de parkeergarage. „Dan wordt alles vernietigd. Die parkeerga rage kan toch ook op het dak? Of midden in het plan7" Ik kan be zwaar aantekenen tegen die ga rage, maar daarmee kan ik hoogstwaarschijnlijk toch niet voorkomen dat de parking er komt. Het is aan de provincie een laatste oordeel te vellen." Een archeologisch bedrijf zal ter plaatse onderzoek doen. De kosten daarvan komen voor re kening van Planoform. Of de bouwplannen van Planoform vertraging oplopen door het on derzoek. kan Van Dierendonck niet zeggen. „Het archeologisch onderzoek is opgenomen in de planning van de projectontwik kelaar, maar zo'n onderzoek neemt, als we écht op een schat kamer stuiten, maanden in be- slag." De keuken en de conrectorkamer op de eerste verdieping van het voormalige Petrus Hondius worden onder handen genomen. foto Wim Kooyman door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het zware slopersge- vveld volgt binnenkort pas, maar de voorbereidingen voor de ontmanteling van het voormalige Zuidlandtheater aan de Zuidlandstraat in Tcrneuzen zijn sinds vorige week volop aan de gang. Het Zuidlandtheater is in 1969 ge bouwd tegelij k met het gebouw voor de toenmalige rijksscholengemeenschap Petrus Hondius. Zowel het theater als de school staan inmiddels leeg. Aan de Westkolkstraat staat het nieuwe Schel - detheater, terwijl de leerlingen van de huidige scholengemeenschap De Rede alweer geruime tijd zijn verhuisd naar het uitgebreide gebouw van de vroegere scholengemeenschap De Vaart aan de Oude Vaart. Het oude theater verdwijnt in de loop van de komende maanden geheel van de aardbodem. Het terrein wordt benut voor parkeerplaatsen. Het aan het the ater vastgeklonken schoolgebouw on dergaat een verbouwing, want dat gaat nog wel een nieuwe toekomst tegemoet. De ruim dertig docenten van het ge meentelijk instituut voor kunstzinnige vorming Toonbeeld nemen na de sloop- en verbouwingsoperatie dit najaar hun intrek aan de Zuidlandstraat. De cur sisten van het instituut kunnen met in gang van september daar hun lessen gaan volgen De achtervleugel van het schoolge bouw is bestemd voor de stichting Kin deropvang Zeeuws-Vlaanderen. De gymzaal van de vroegere school ten slotte, wordt geschikt gemaakt als nieuwe accommodatie voor de gymnas tiekvereniging Eendracht Maakt Macht. STREEKACTIVITEITEN AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur Koersbal en bridge; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten en spelleties, Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwerken; Jeugdcentrum, 19.00 uur: Doe avond voor jeugd vanaf 10 jaar; Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur Kaarten. De Boemerang, 13.30 uur: Kinderbingo CLINGE Malpertuus. 13.15 uur' Koers bal; 13.30 uur: Soos, kaarten, sjoelen en biljarten; GRAAUW Gemeenschapshuis, 14.00 uur: Handwerken; 14.45 uur, Gymnas tiek; HEIKANT i Heike, 13.15 uur Biljarten, pieren en handwerken; 13.15 uur: Schie ting; HOEK De Lovenhoek, 13.30 uur Biljar ten, kaarten en koersbal; 19.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve. 13.00 uur Biljarten, 13.30 uur Bingo, 19.00 uur Bijeenkomst ZKV; Café de Kroon. 14.00 uur: Kaarten; KOEWACHT De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; De Vlaschaard. 13.00 uur. Biljarten; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecilia, 19.45 uur: Bingo; PHILIPPINE De Schotse Hoek. 10.00 uur: Yoga; 19.30 uur: Kantklossen, patchwork en quilten, applicatie, beren; SAS VAN GENT - De Regenboog. 14.00 uur: Kaarten; De Roselaer. 13.30 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 tot 13 jaar; 13 30 uur: Workshop Kabouterland voor kinderen van 6 t/m 12 jaar, 14.00 uur: Jeugdattelj- ee jongens en meisjes groep 3 tot en met 6, timmerclub jongens en meisjes groep 7 en 8, computeren voor kinderen; 18.30 uur; Yoga; SLUISKIL Hel Meulengat, 10.00 uur: Zwemmen, 13.30 uur: Zangkoor, kaar ten, canasta en biljarten competitie he ren; SINT JANSTEEN De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek, 13.30 uur Biljarten, koers bal; 13.30 uur. Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 9 15 en 10 15 uur: Volkdansen, 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Kinderclub 4 tot en met 7 jaar; ZUIDDORPE t Kaaike, 13.30 uur: Kaar ten bieden; ZAAMSLAG Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal. door René van Stee OOSTBURG - Echte helden be staan nog. In de burgerzaal van het gemeentehuis in Oostburg werd Pascal Noncle uit Knokke gistermiddag voor zijn moed in het zonnetje gezet. Op 1 juni vo rig jaar redde hij ter hoogte van het haventje van Cadzand zijn vierjarig landgenootje Pieter Leysen uit Ranst van de ver drinkingsdood. De Maatschappij tot Redding van Drenkelingen in Nederland wilde dit feit niet zo maar voor bij laten gaan. Burgemeester E Brommet van Sluis werd ver zocht Pascal een oorkonde en bronzen penning te overhandi gen voor zijn dappere optreden. De burgemeester nam die taak in het bijzijn van Pieter en zijn ouders en verdere bekenden met genoegen voor zijn rekening. Brommet prees de houding van Pascal, die hij omschreef als een vanzelfsprekendheid die niet altijd vanzelf spreekt. Ook wees hij op het bijzondere karakter van de onderscheiding. „In de veertien jaar dat ik burgemees ter was van een kustgemeente (Egmond) heb ik hem nog maar een keer eerder mogen uitrei ken", aldus Brommet. Noncle nam de penning en oor konde, de oudste nog uitgereik te Nederlandse onderscheiding, glunderend in ontvangst. Ook kreeg hij van Pieter een enve- loppe met (onbekende) inhoud. Pascal: „Voor mij spreekt het vanzelf dat je achter zo'n weer loos ventje aan springt. Er ston den wel veel mensen te schreeu wen, maar niemand deed iets. De keuze was dus niet zo moei lijk." In eerste instantie dacht hij dat er iemand op de golfbre ker in de buurt van het haventje was gevallen. Pascal sprong bijna een half jaar geleden met kleren en al in het water om het jongetje, dat al enkele keren kopje onder was gegaan, te redden Ondertussen was de politie een zoektocht be gonnen naar de kleuter, die als vermist was opgegeven. Pascal was kort na zijn reddingsactie naar huis gegaan. Op verzoek van de ouders en de politie, die hem persoonlijk wilden bedan ken, meldde hij zich alsnog. BRESKENS - De Algemene Woningstichting Zeeuws-Vlaan- deren (AWZV) en de provincie Zeeland hebben een overeen komst afgesloten voor de grondsanering van het Crusonter- rein aan de Westlandstraat in Breskens. Op die plek verrijst een woonzorgcomplex dat verzorgingshuis Ter Schelde aan de Ringlaan vervangt. De AWZV voert het project uit in sa menwerking met de Stichting Zorgsaam, waartoe ook woon zorgcomplex Coensdike in Aardenburg en verzorgingshuis Emmaus in ÏJzendijke behorenMet de grondsanenng is ruim 220 000 euro gemoeid De kosten worden gedragen door de contractanten. Behandelend provincie-ambtenaar J. Geurts van de afdeling milieuhygiëne wilde niets kwijt over de ver deling van de kosten tussen beide partijen. Zodra de bouw vergunning voor het woonzorgcomplex binnen is, kunnen de saneringswerkzaamheden beginnen. Aanvankelijk zou op het terrein alleen het grondwater moe ten worden gesaneerd. De grond blijkt nu echter dusdanig verontreinigd, waardoor bijkomende werkzaamheden nood zakelij k zi j nVoordat de saneringswerkzaamheden beginnen moet eerst een saneringsplan worden opgesteld. Hierna kan de eerste paal voor het woonzorgcomplex de grond in. Volgens Geurts is de sanering van het grondwater niet meer nodig als de eigenlijke grondsanering goed verloopt. Daarom zal de sa nering vermoedelijk slechts enkele maanden duren. HULST - De verspreiding van de kieslijsten voor de komende landelijke verkiezingen laat vrij lang op zich wachten. In de meeste gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen zijn de oproep kaarten verspreid, maar dit kan niet van de kieslijsten gezegd worden. Volgens M van Bunder, woordvoerster van de ge meente Hulst, is de verspreiding van de lijsten in handen ge geven van TPG-post en is de postdienst er door de druk tussen kerst en oud en nieuw niet in geslaagd de lijsten te versprei den. Ook in andere gemeenten speelt dat probleem. Van Bun der gaat er van uit dat de lijsten nog deze week huis-aan-huis bezorgd worden. „De posterijen hebben nog de tijd tot 18 ja nuari. Volgens de wet moet dan iedereen over zo'n lijst be schikken". aldus de voorlichter. OOSTBURG - Exploitant F. Lievens lost in overleg met atle tiekvereniging AV De Wielingen de problemen bij de atletiek- accommodatie in Oostburg zo snel mogelijk op. „Het gaat om afwerking van details, die we zo snel mogelijk oplossen En dat heeft niets met een brief van Dorpsbelangen en Toerisme te maken", benadrukt Lievens. D&T richtte zich in een brief tot het college van B en W en raad van de gemeente Sluis, omdat hen kenbaar was gemaakt dat de afwerking van het nieuwe complex erg moeizaam verloopt. „Er is met de bouwer overleg geweest over het lek in het dak van het ber- gingshok Dat wordt verholpen. De kieren onder de berging, bedoeld als ventilatie, worden afgedekt met gaas en ook voor de zandbak komt er een afdekking", meldt Lievens. MIDDELBURG - Medewerkers van de Pearl-vestiging in Middelburg hebben 160 euro overgemaakt op de bankreke ning van het Aidfonds Het personeel deelde de dag voor kerst mandarijnen uit in het centrum van Middelburg. Die actie werd betaald door de winkeliersvereniging. De Pearlmede- werkers besloten het Aidsfonds financieel te steunen naar aanleiding van een actie van een collega, die wekenlang opge sloten zat in het Big Brotherhuis. door Jean-Lou de Gucht AARDENBURG - Het fietspad Draaibrug-Aardenburg langs de N251 blijft voorlopig liggen. Dat hebben Gedeputeerde Sta ten (GS) besloten, nadat bewo ners van de Draaibrugseweg be zwaar hadden gemaakt tegen het weghalen hiervan. Twee jaar geleden besloten GS dat het fietspad zou worden ver vangen door een parallelweg in het kader van het verkeersvei- ligheidsproject Duurzaam Vei lig. Bewoners van de Draai brugseweg wijzen dit nu af. 'Het zware en brede landbouwver- keer samen op één weg met de zwaksten van het verkeer vraagt om moeilijkheden', schrijven de bezwaarmakers aan GS. 'Wij vragen om het plan te herzien en het fietspad te la ten liggen. Het ligt toch nie mand in de weg Bovendien moeten er onnodige kosten ge maakt worden.' Na overleg met de gemeente Sluis hebben GS besloten om rekening te houden met deze be zwaren. De parallelweg wordt aangelegd en over twee jaar zal bekeken worden of het fietspad verdwijnt. 'De subjectieve en objectieve veiligheid van zowel het fiets pad als de parallelvoorziening zal worden geëvalueerd', schrij ven GS aan de bezwaarmakers De parallelweg langs de N251 krijgt een breedte van 3.50 me ter. De bezwaarmakers wijzen erop dat deze weg minimaal 4.60 meter breed moet zijn. Zij verlangen dat dit ook geëvalu eerd wordt. GS zeggen toe om de ervaringen met de parallelwegen binnen het project Duurzaam Veilig met een breedte van 3.50 meter te bekijken. Als op grond daarvan aanlei ding bestaat, zal de breedte van de parallelvoorziening met me degebruik door de fietsers wor den aangepast.' door Eugène Verstraeten AXEL - Het project Vitaal Plat teland Axel krijgt van de pro vincie over het vorige en dit jaar een totale subsidie van 45.378 Dat is bijna dertig procent van de totale kosten van het project, die 153.000 euro bedragen. Met dat geld is in de persoon van Bea Tolboom vorig jaar al een mede werker Vitaal Platteland Axel aangetrokken. Haar taak is het stimuleren van plattelandsont wikkeling en het opbouwen van een netwerk om alle organisa ties die belang hebben bij deze ontwikkeling actief te betrek ken. Er zijn twee poten waarop het project in Axel leunt, name lijk de sector landbouw en toe risme en recreatie. Wat dat laatste betreft moet een promotieplan het handvat zijn om de toeristische promotie ver der op de rails te zetten. Daarbij gaat het vooral om meer samen hang te brengen in de activitei ten die in Axel worden georga niseerd. Voor de landbouw is het doel on der andere het opzetten van een landbou wloket en de ontwikke ling van initiatieven op het ge bied van agro-toerisme en agra risch natuurbeheer. Burgemeester Brommet reikt een oorkonde en een medaille uit aan Pascal Noncle, met op zijn arm het jongetje (Pieter Leysen) dat hij vorig jaar redde. foto Charles Strijd Advertentie Ook voor Pieter was er een ca deautje. Hij heeft geen nadelige gevolgen ondervonden van zijn hachelijke avontuur. Het vrolij ke kereltje leek er ook niet van onder de indruk. „Dat klopt", bevestigde zijn moeder Sofie „In tegenstelling tot onszelf ziet hij nog steeds geen gevaar. Daarom gaat hij nu alleen nog het water in als hij zijn zwem vest je aanheeft." Lezersservice - bezorgklachten informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43